Bonus blijkt melkkoe apotheker Aanval op kartel dierenartsen PZC Gedenksteen Meindert Tjoelker onthuld Boeren verliezen geding om nieuwe wetgeving varkens Jelena terug naar Wit-Rusland Defensie afwachtend in zaak besmetting door Hawk-radar Bedrijven toucheren tonnen door kortingen medicijnenfabrikanten binnenland Veroordeling voetbalfans Ambtenaar besmet collega's Bronzen Couperus in Den Haag Toch buit voor overvaller GWK Dragen van autogordels neemt af Boek Japin gaat de grens over Agent gaat vrijuit Inval justitie bij van fraude verdachte belegger Ecobel Honderden mensen claimen bij fonds geweldsmisdrijven zaterdag 12 september 1998 gen extra gunstige voorwaar den of schenking van aandelen komt eveneens voor Kroon: „Vergelijk het met de optierege ling voor managers." Tenslotte is de farmaceutische industrie gul met andere dingen. Apothe kers krijgen cadeaus aangebo- Jennifer, de verloofde van Meindert, troost moeder Tjoelker. foto Paul Janssen/GPD van ozne redactie binnenland LEEUWARDEN - Met een korte ingetogen plechtigheid is gistermiddag in Leeuwar den een kleine gedenksteen onthuld op de Nieuwestad, waar een jaar geleden Mein dert Tjoelker dodelijk werd mishandeld toen hij 's nachts zijn vrijgezellenfeest vierde. De vader van Meindert riep namens de familie op tot het bijbrengen van normen en waarden 'aan kinderen die la ter ook weer kinderen krijgen'. Loco-burgemeester Peter den Oudsten hield een korte toe spraak, waarin hij de gedenk steen 'een blijvend protest te gen zinloos geweld' noemde. Nabestaanden en andere be trokkenen legden vervolgens rode en witte rozen bij de ruw granieten steen. Deze draagt als tekst een ge dichtje, geschreven door Meinderts verloofde Jennifer. De woorden geven weer wat Meindert volgens Jennifer moet hebben gedacht toen hij in elkaar werd geslagen: 'Waarom? Omdat ik de moed had er wat van te zeggenWaar ben ik veilig? Kan iemand mij dat uitleggen9 Zinloos. Waar om die woede? Ik kwam alleen maar op voor het goede. Mein dert'. Vertegenwoordigers van de gemeente, buurtorganisaties, de politie en zo'n vijfhonderd passanten woonden de ont hulling bij. GPD ROTTERDAM - De politierechter in Rotterdam heeft gisteren zeven PSV- en twee Ajax-supporters veroordeeld tot dienst verlening variërend van veertig tot 120 uur. Alle verdachten waren betrokken bij ongeregeldheden voor en tijdens de Am- stelcupfinale in de Kuip. Dit evenement ontaardde op 17 mei in een gewelddadig treffen tussen fans van beide voetbalclubs en aanhangers van Feyenoord. Tijdens de vechtpartij op de Maastribune richtten de fans voor 125.000 gulden schade aan. In de chaos raakten 58 men sen gewond, vernielden de raddraaiers 123 stoelen en sloegen zij het interieur van een kantine in het stadion kort en klein. De politie hield tijdens en na de wedstrijd in totaal 82 onrust stokers aan. ANP BERGSCHENHOEK - Een ambtenaar van de gemeente Bergschenhoek met tbc heeft ongeveer een kwart van zijn col lega's op het gemeentehuis besmet. Dat heeft een woordvoer ster van de gemeente bevestigd. In het gemeentehuis werken 76 mensen. In juni constateerden artsen bij de man, werkzaam bij de civiele techniek, open tbc Bij een eerste test onder de ambtenaren bleken al zeventien collega's besmet. Inmiddels is een tweede test, de mantouxprik, gehouden en zijn er nog enkelen ontdekt. Deze mensen zijn allemaal overi gens niet zieken niet besmettelijk. Ze worden uit voorzorg be handeld maar blijven gewoon aan het werk, aldus de woord voerster van de gemeente. ANP DEN HAAG - Romancier Louis Couperus zal volgende maand in brons verrijzen aan het Lange Voorhout, de voor naamste laan in zijn eigen Den Haag. Het kunstwerk wordt 9 oktober onthuld. Kees Verkade vervaardigde het beeld naai de bekende foto van de schrijver in dezelfde straat. Hij deed dit in opdracht van een aantal instellingen, die het beeld schenken aan het 750-jarige Den Haag Verkade viert dit najaar zijn veertigjarige jubileum, onder meer met een tentoonstelling van bronzen, tekeningen en zeefdrukken in Pulchri Studio (10-29 oktober). ANP ROTTERDAM - De man die dinsdag met explosieven de ves tiging van Grenswisselkantoren in Hoek van Holland over viel. heeft wel geld buit gemaakt In eerste instantie was het vermoeden dat er niets was verdwenen maar na het opmaken van de kas blijkt er wel geld te zijn gestolen. Hoeveel wil de politie niet zeggen Een tot nu toe nog onbekende man bracht dinsdag enkele ex plosieven tot ontploffing bij de vestiging van de bank in de vertrekhal van de Stena Line. Daarbij raakten zeker negen mensen gewond. ANP GRONINGEN - Steeds minder automobilisten dragen auto gordels. Dat leert onderzoek van Veilig Verkeer Nederland (WN) en de regiopolitie Groningen. Het aantal bestuurders en pasagiers dat zich ingespt is vergeleken met 1991 aanmer kelijk gedaald. In twee maanden werden bijna 30.000 voertuigen gecontro leerd op 32 plaatsen in de provincie Groningen. In 1991 droeg 72 procent van de bestuurders binnen de bebouwde een gor del, dit jaar ligt dat ruim 6% lager. Buiten de bebouwde kom bleek dat zelfs met 8,8% te zijn gedaald tot 78,2%. VVN vreest dat het streven van de rijksoverheid bij lange na niet wordt gehaald dat rond de eeuwwisseling 90 procent van de automobilisten gordels draagt. ANP Voordat Jelena op de bus stapt, neemt ze afscheid van haar twee 'stiefzusjes'. foto Jacob Melissen/ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Achtervolgd door tientallen persfotografen is het Wit-Russische meisje Je lena gistermorgen in Hollandscheveld (Dr.) op de bus gezet richting haar internaat in de buurt van Minsk. Haar gastgezin probeerde Jelena hier te houden, maar op last van de rechter moest het 14-jarige meisje terug naar Wit-Rus land. Jelena verbleef via de Stichting Rusland Kin derhulp twee maanden bij de familie De Boer in Nieuwehorne. Ze had vorige week vrijdag al moeten vertrekken, maar het gastgezin wilde het meisje in Nederland een betere toekomst bieden. De stichting stapte daarop naar de rechter en kreeg daar gelijk. Als het meisje niet terug zou keren zou de stich ting mogelijk haar licentie verliezen. Het zou het einde betekenen van een jaarlijkse vakan tie voor honderden kinderen uit het gebied rond Tsjernobyl. ANP - door Ineke Inklaar UTRECHT - Een apotheker ontvangt per jaar twee tot drie ton aan kortingen en bonussen. Gevoegd bij zijn 'gewone' in- komsten komt een hoofdapo- theker daarmee op een jaarin- komen van vier a vijf ton. Uit onderzoek van Moret, Ernst Young, het onderzoeksbureau j Retail Wholesale Group en uit 1 mededelingen van groothandel OPG valt af te leiden dat de apo- thekers in Nederland minstens 300 miljoen gulden per jaar aan 'extraatjes' krijgen van de groothandels. De apotheker koopt goedkoper I m, maar claimt bij de zorgverze keraar wel volledig. Hij krijgt dan in feite te veel vergoed. Dat i jaagt de verzekeraar, en dus de i premiebetalers, op kosten. Al- AMSTERDAM - De Nederland se schrijver Arthur Japin maakt in het buitenland furore met zijn boek De zwarte met het witte hart. Uitgeverij De Arbeiderspers maakte gisteren bekend dat i voor 'een aanzienlijk bedrag' de vertaalrechten voor de Verenig- de Staten zijn verkocht aan de gerenommeerde Amerikaanse uitgever Knopf. Eerder werden de romanrechten verkocht aan i voorname boekleveranciers in Duitsland (List Verlag), Frank- rijk (Gallimard), Groot-Brit- tannië(Chatto&Windus), Span je (Debate) en Denemarken (Tïderne Skifter). 1 De zwarte met het witte hart gaat over twee Afrikaanse j prinsjes uit Ghana die aan het begin van de negentiende eeuw J worden 'verkocht' aan koning Willem I en opgroeien in Neder- 1 land. Het boek beschrijft hun tragische levenswandel. In Nederland zijn inmiddels 50.000 exemplaren van de ro- man verkocht. .1 Volgens de zegsman is zeker de verkoop aan het Amerikaanse Knopf bijzonder. Het lukte tot nu toe slechts enkele auteurs (Mulisch, Wolkers, Cremer) om [i vertaald tot de boekhandels j daar door te dringen. ANP door Cees van der Laan DEN HAAG - Het ministerie van Defensie is momenteel niet bereid de aansprakelijkheid te aanvaarden voor militairen die mogelijk kanker hebben gekre gen door de radarstraling van het Hawk-luchtafweersysteem. Volgens staatssecretaris Van Hoof moet eerst aangetoond worden of er verband bestaat tussen kanker en de Hawk-ra- dar. „Als er een verband is, zullen "i wij niet voor onze verantwoor- delijkheid weglopen", zei de staatssecretaris gisteren. Bij de asbest-affaire rond de Lim- burgse militaire opslagplaats Cannerberg heeft Defensie wel de aansprakelijkheid aanvaard voor militairen die ziek zijn ge worden. Zij krijgen een schade- j! vergoeding. Van Hoof maakte gisteren in een brief aan de Tweede Kamer be- kend dat het mogelijke verband tussen de Hawk-straling en j. kanker uitgebreid wordt onder- zocht. Een onafhankelijk insti- tuut gaat de straling meten van AMSTERDAM - Het Openbaar I Ministerie in Amsterdam stelt j geen vervolging in tegen een agent die op 19 juli in Amster dam Zuidoost een 18-jarige brommerdief doodschoot, j Uit onderzoek van de rijksre- 1 cherche blijkt volgens justitie I dat de agent handelde om een j eind te maken aan een levensbe- dreigende situatie voor zichzelf en zijn collega. ANP leen de apotheker wordt er beter van: die steekt het verschil tus sen richtprijs en werkelijke prijs in zijn eigen zak. Het komt nagenoeg niet voor dat hij een patiënt ervan laat profiteren door de medicijnen goedkoper te maken. Dat doet hij heel af en toe bij geneesmid delen zonder recept: en dan nog alleen om te concurreren met drogisten. Geldwolven Wie hoeveel reductie bedingt, is een groot geheim in het wereld je. Vandaar dat de schattingen over de extraatjes per individu ele apotheker uiteenlopen van 40.000 (Moret, Ernst Young) tot 3 miljoen gulden (Retail Wholesale Group). Beroepsorganisatie KNMP denkt, dat zo'n 100 a 200 apo thekers van de 1500 in Neder land zich persoonlijk verrijken met kortingen. „Zij zijn verant woordelijk voor het beeld dat alle apothekers geldwolven zijn." De voornaamste inkomsten bron is de zogeheten receptre- gel: een vergoeding van 10,80 per middel. Gemiddeld levert dat een onderneming 750.000 op jaarbasis op. Dat bedrag is vastgesteld door het ministerie. Het zou voldoende moeten zijn om de apotheek te runnen (585.000 gulden voor bedrijfs kosten als lonen, computers, het pand) en het apothekerssalaris (de norm is 165.000 gulden) van te betalen. Adviserend apotheker J. Kroon van de Amersfoortse zorgverze keraar Anova: „Gebruikt een bedrijf slechts een klein deel van de kortingen en bonussen voor de bedrijfsvoering, dan is de rest voor de apotheker." De apothekers mogen van de minister zo scherp onderhande len. Volgens de KNMP hebben sommige apothekers de bonus sen en kortingen hard nodig. „Ze zijn ervan afhankelijk; zou den die bedragen wegvallen dan worden hun ondernemingen in hun voortbestaan bedreigd." Het merendeel van de Neder landse apotheken is in handen van farmaceuten die tezelfder tijd ondernemer zijn. Zij bedin gen korting bij de groothandels als ze medicijnen bestellen. Soms kopen ze rechtstreeks bij de farmaceutische industrie; de Hawk-radar en andere ver gelijkbare wapensystemen. Alle werksituaties worden hierbij in ogenschouw genomen. De on derzoekers houden ook de vin ger aan de pols bij het onder- houds- en bewakingspersoneel. Meldpunten De Arbodiensten van marine, luchtmacht, landmacht en ma rechaussee krijgen meldpunten waar mensen met kanker of na bestaanden van mensen die ver moedelijk aan deze ziekte zijn overleden zich kunnen vervoe gen. Defensie gaat verder met de producent van de Hawk, Hol land Signaal, gegevens over stralingsonderzoeken uitwisse len. Holland Signaal bekijkt zelf ook of in het verleden perso neelsleden bij de productie van het wapen aan hoge doses stra ling zijn blootgesteld. "Het ministerie doet niet mee aan het statistisch dossieronder zoek dat het Belgische departe ment van Landsverdediging is begonnen. De Belgen kijken of kanker onder Hawk-personeel vaker voorkomt, Dit onderzoek duurt twee tot drie jaar. Te lang, vindt Van Hoof. Als uit de Belgi sche studie blijkt dat kanker als patroon bij Hawk-personeel voorkomt, zullen de Nederland se medewerkers zo snel moge lijk worden opgespoord. Aanleiding voor deze aanpak zijn tientallen meldingen van (oud-)militairen of hun nabe staanden bij de militaire vak bond AFMP met klachten over de Hawk-radar. Van de bellers hadden 26 mensen kanker. Vol gens de AFMP zijn er zeven mi litairen overleden. GPD ook dan onderhandelen ze over kortingen. Ook krijgen farmaceuten pillen of verband gratis. Een lening te- ZWOLLE - De Economische Controledienst (ECD) en de po litie hebben gisteren in Zwolle een inval gedaan bij de beleg gingsvereniging Ecobel en de gelijknamige stichting. Ook is huiszoeking verricht bij drie be stuurders van Ecobel. Ze wor den verdacht van valsheid in ge schrifte en het lidmaatschap van een criminele organisatie. In het bedrijfspand van Ecobel is alle administratie in beslag genomen. De Vereniging Ecobel en de drie bestuurders en de vriendin van een van hen hebben jarenlang gepoogd via advertenties en huis-aan-huis verspreide bro chures mensen voor beleggin gen in hardhoutprojecten in Su riname te interesseren. Volgens justitie streken ze daarna zelf het geld opVoor zover bekend is in Suriname niets van de beloof de investeringen gerealiseerd. Per deelnemer aan de belegging gaat het om een bedrag van mi nimaal 14.950. Deskundigen vrezen dat in het hele land vele honderden mensen zijn gedu peerd. Het is niet uitgesloten dat op die wijze voor vele miljoenen guldens is binnengekomen en vervolgens verduisterd. Justitie heeft gisteren overigens nog geen aanhoudingen verricht. Om een goed inzicht te krijgen in de omvang van de zaak wordt volgende week een speciaal te lefoonnummer geopend, waar slachtoffers zich kunnen mel den. GPD door Raymond Peil DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft gisteren het kartel van de dierenartsen opengebroken. De waakhond tegen oneerlijke concurrentie heeft afspraken over prijzen, vestiging en adver teren verboden. De dierenartsen voelen zich nu het proefkonijn van de NMa, die sinds 1 januari van dit jaar pot- tenkijkt in de keuken van het Nederlandse bedrijfsleven. „Wij hebben de indruk dat de NMa kijkt hoever ze kan gaan in de uitoefening van haar taak", aldus een woordvoerder van de dierenartsen. Directeur dr. Tj. Jorna van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde (KNMvD), waarbij 85 procent van de Ne derlandse dierenartsen is aan gesloten, vindt dat de NMa wel erg hard van stapel loopt. „Wij vragen onze leden op 3 oktober in te stemmen met een nieuwe code, waarin rekening is gehou den met de eisen van de nieuwe mededingingswet. Voor de oude code, die nu is verboden, hadden we tot oktober ontheffing aan gevraagd". aldus Jorna, die de NMa een starre en erg formele opstelling verwijt. De KNMvD-voorschriften be vatten onder meer bepalingen over de opbouw van tarieven voor de medische handelingen van dierenartsen, die volgens de NMa niet door de beugel kun nen. Jorna: „Wij hebben geen prijsafspraken, we hanteerden zelfs al geen adviesprijzen meer. Overigens zijn ook afspraken over de opbouw van tarieven in de nieuwe mededingingswet duidelijk verboden. Over de prijsafspraken zegt de NMa in zijn uitspraak dat 'de KNMvD haar leden tarieven oplegt en hun winstmarge be paalt en wijze van betaling. Dit heeft tot gevolg dat de onderlin ge concurrentie tussen dieren artsen wordt beperkt of zelfs verhinderd. Er zijn geen merk bare objectieve voordelen voor de klanten, die opwegen tegen de nadelen van het beperken van de concurrentie' Asielen Jorna vindt dit onderdeel van de uitspraak buitengewoon verve lend. „Dat betekent dat wij geen afspraken meer kunnen maken met dierenasielen, om de dieren tegen een gereduceerd tarief in te enten, in het belang van de ge- den: regenjassen, een kaartje voor een Europacup-wedstrijd of een meerdaags congres in het buitenland. GPD zondheid van de dieren. Ook af spraken met de landbouworga nisatie LTO Nederland, voor grote inentingsprogramma's, mogen van de NMa niet meer." De NMa maakt ook een einde aan het systeem waarmee de dierenartsen plachten te voor kómen dat zich er te veel colle ga's vestigen in een bepaald ge bied. "De vestiging wordt sterk aan banden gelegd en de over gang van de ene naar de andere dierenarts wordt bemoeilijkt', klaagt de organisatie. Jorna van de KNMvD bestrijdt deze con clusie overigens: „Wij hebben een commissie die advies geeft over vestiging. Niemand heeft er wat aan als te veel dierenart sen op een kluitje zitten." Maandag beslissen de dieren artsen of zij het NMa-besluit aanvechten. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet hoeft de Wel Herstructurering Var kenshouderij niet op te schor ten. De president van de recht bank in Den Haag, mr E. Dil- Stork, heeft dat gisteren be paald in een kort geding dat de Nederlandse Vakbond Varkens houders (NVV) had aangespan nen. Opschorten is volgens haar niet nodig omdat de rechter voor het einde van dit jaar uitspraak zal doen in de verkorte bodempro cedure die de NW heeft aange spannen. Daarin eist de bond onder meer uitstel om de WHV in strijd zou zijn met de Europe se regelgeving. Zo ontbreekt een schadevergoedingsregeling, maar dat hoeft volgens de presi dent niet in de weg te staan dat de Staat begint met het uitvoe ren van de wet. De WHV is sinds 1 september dit jaar van kracht. De wet regelt dat varkenshouders aan het eind van dit jaar 10 procent minder varkens in hun stallen mogen hebben dan voor 1 sep tember. De feitelijke controle vindt dus pas aan het eind van dit jaar plaats. De rechter gaat ervan uit dat de uitspraak in de bodemprocedure er voor die tijd is. Inmiddels heeft het ministerie van Landbouw de rechtbank schriftelijk toegezegd dat de van onze redactie binnenland DEN HAAG - Honderden men sen hebben plotseling grote be langstelling voor het indienen van een claim bij heUSchade- fonds Geweldsmisdrijven In Den Haag. De telefoon bij het fonds staat roodgloeiend nadat adjunct-directeur P. Cremers deze week duidelijk had ge maakt dat tienduizenden slachtoffers van geweldmisdrij ven verzuimen een beroep te doen op het fonds. Zo'n bijna vierhonderd mensen hebben sinds woensdag met de organisatie gebeld. Daarnaast doen veel mensen ook navraag bij Slachtofferhulp in hun eigen gemeente of woonplaats, weet Cremers. De bellers vragen vrij staat de eerste helft van 1999 de varkensboeren nog niet gaat vervolgen als ze niet aan de nieuwe wet voldoen. Er staat volgens de rechter dus niets in de weg om de uitspraak in de versnelde bodemprocedure af te wachten. Niet kansloos Het voornaamste bezwaar van de varkenshouders is dat de nieuwe wet geen schadevergoe dingsregeling kent. Daarom is de nieuwe regelgeving volgens hen in strijd met de Grondwet, het Gemeenschapsrecht en het Europees Verdrag voor de rech ten van de mens (EVRM). De president van de rechtbank zei in haar vonnis dat dit argu ment van de boeren niet op voorhand kansloos is. In dat ge val mag het niet aan een schade vergoeding ontbreken, vindt ze. NVV-voorzitter Wien van den Brink is niet ontevreden over de uitspraak. Volgens hem kunnen de varkensboeren nu wachten met het uitvoeren van de rege ling totdat er uitspraak is ge daan in de bodemprocedure. „Het zou daarom mooi zijn als de minister besluit de nieuwe wet tot aan de uitspraak van de bodemprocedure op te schorten. Dat lijkt me het meest reëel na deze uitspraak." Minister Apotheker van Land bouw reageerde tevreden op de rechtelijke uitspraak. ANP zie ook pagina 13 wel allemaal om een formulier waarop de aanvraag moet wor den ingediend. „De helft van al le mensen die met ons hebben gebeld, lijkt in eerste aanleg recht te hebben op een uitkering uit het schadefonds", schat Cre mers in. De overweldigende belangstel ling bevestigt voor Cremers dat er snel wat moet worden gedaan aan de bekendheid van het schadefonds. Hij vindt dat er een voorlichtingscampagne voor met name de politie en de advocatuur moet komen. „Eind deze maand komt er van ons een boekje uit over het fonds. Dat gaan we verspreiden onder de advocaten. Ook gaan we naar de politiescholen, want het fonds moet vooral bekend zijn bij agenten", aldus Cremers. ANP Goes, Piet Heinstraat 2 B, Middelburg, Houtkaai 3, 0113 - 271880 0118-640200

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3