Even kijken wat Dow in Oost-Duitsland wil PZC Chemieconcern begint avontuur rond Leipzig reportage 31 Lilian leeft in vrede met de dood zaterdag 12 september 1998 Het is toch een beetje alsof ze meewerken aan het tweede Wirtschaftswunderxan de eeuw. De heropbouw van de chemische industrie gaat, zeker in het begin, weliswaar gepaard met een enorm verlies aan banen. Maar op langere termijn heeft het voormalige Oost-Duitsland aan Dow Chemical een winstgevende, rendabele, ook voor veel indirecte werkgelegenheid zorgende, werkgever. Die bovendien zorgt voor een uiterst moderne, innovatieve en schone industrietak. Dow-topman Bart Groot weet ook wel dat het begrip 'uitdaging' tegenwoordig één van de meest gebruikte clichés is. Maar hij weet zeker dat elke Dow- medewerker die in Oost-Duitsland mag meewerken aan het opbouwen van een geheel nieuw chemisch bedrijf dat beschouwt als 'de job van zijn leven'. Overzicht van de verouderde chemiefabrieken in de omgeving van Leipzig. Groot heeft de leiding over het conglomeraat Buna Sow Leuna Olefinverbund (BSL), dat bestaat uit drie fabrieksterreinen, een grootschalige zoutwinnings installatie voor de chloorproduc- tie en een terminal voor de opslag van grondstoffen in de havenstad Rostock. Na langdurige onder handelingen sloot de Amerikaan se chemiegigant Dow Chemical vier jaar geleden een overeen komst met de Duitse regering. Met hulp van ruim tien miljard gulden aan subsidie verplichtte Dow zich om drie voormalige chemische be drijven rondom Leipzig om te bouwen tot een modern, aan alle (toekomstige) milieu-eisen vol doend fabriekencomplex. Het is de bedoeling dat BSL - nu nog voor twintig procent in handen van de Duitse staat - halverwege het jaar 2000 volledig onder de Do w-paraplu valt. Saneren Groot: „Nieuwe fabrieken bou wen we natuurlijk wel vaker. Het aparte, uitdagende zit hem bij BSL in het vervangen van oud en vervuild door nieuw en schoon. We saneren gebouwen en grond om nieuwe fabrieken en kantoren te kunnen bouwen. Maar in sommige gevallen blijven oude installaties nog in bedrijf tot de nieuwe klaar zijn. Als de nieuwe plants in ge bruik worden genomen, moeten de oude met de grootste omzichtig heid worden ontmanteld. Op en kele plaatsen, vooral op het groot ste complex in Schkopau, staan oud en nieuw een poosje letterlijk tegen elkaar aan: een bijna poë tisch, dramatisch gezicht." Een dramatisch vergezicht van vele vervallen, bruine rook en zwarte roet uitbrakende schoor stenen is precies wat de bezoeker die voor de Wende vaker in het oosten van Duitsland was, ver wacht. Maar dat valt enorm mee. De treinreiziger ziet langs de spoorwegen in de buurt van grote re steden nogal wat vervallen en verlaten fabriekscomplexen, maar die zien er nauwelijks deso later en in elk geval minder smerig uit dan hun tegenhangers in het Ruhrgebied. Vooral de laatste vijf jaar blijken veel van de vroegere industrieën buiten gebruik te zijn gesteld. Ontmanteld en vervangen door nieuwe bedrijven. Of gewoon verlaten, omdat ze niet langer ren dabel waren en aan geen enkele milieu-eis konden voldoen. Het lijkt dan ook logisch dat de Duitse regering er alles aan doet om chemische bedrijven en andere industriële producenten naar het met de Bundesrepublik herenigde oosten te trekken. Toch heeft Dow nogal wat weerstand moeten overwinnen om aan de gang te kunnen. Ook nu nog zijn er wel te genstanders te horen die vinden dat de tien miljard subsidie veel te veel is voor 'een uitholling van de arbeidsmarkt'. „Vroeger werkten bij de bedrijven die actief waren op onze terreinen in Schkopau, Leuna enBöhlenzo'n 25.000 men sen. Na de reorganisatie is daar over enkele jaren geen tien pro cent meer van over", stelt Groot als keiharde - zelf noemt hij het 'realistische' - naar uiterste effici ency strevende ondernemer. Hij nuanceert overigens direct het verhes aan banen. „In het vroegere systeem hoorden ook ziekenhui zen, scholen en sportaccommoda ties bij de bedrijven. Bovendien hebben we zelf straks weliswaar maar zo'n 2500 personeelsleden in dienst, maar creëren we zo'n ze venduizend banen voor toeleve ranciers en afnemers. Dat aantal zal, zoals de zaken er nu voor staan, alleen maar verder groeien in de toekomst, ook al omdat we actief blijven zoeken naar nieuwe bedrijven en partners op ons 'va- luepark'." Buitenstaanders scher men ook nogal makkelijk met de tien miljard staatssteun die Dow uit het vuur sleepte. Het grootste deel van dat bedrag is nodig voor het afgraven en opruimen of op slaan van vervuilde grond en de sanering van gebouwen. „Die sa nering alleen had Duitsland zeven of acht miljard gekost. En dan hadden ze nog geen nieuwe bedrij vigheid geschapen." Berekeningen Bovendien laat Dow niet overal koele, kille berekeningen op los. Naast het BSL-terrein in Sch kopau staat een grote bruinkool- gestookte energiecentrale; veel schoner en milieuvriendelijker dan de vroegere centrales, maar altijd duurder dan gas. Groot: „De bouw van de centrale is een poli tieke en geen economische beslis sing, omdat er nog duizenden mensen in de bruinkoolmijnen werken. Er is natuurlijk al enorm veel werkgelegenheid verloren ge gaan en de politieke beslissers moeten ook rekening houden met wat een regio op een bepaald mo ment aankan." Dow/BSL zal dus voorlopig door bruinkool opge wekte energie afnemen. Voorlopig tegen 'schreeuwend 'dure' markt prijzen, maar Dow/BSL hoopt daar in de nabije toekomst als grootafnemer een flink deel van af te kunnen knabbelen, verklapt Groot. Voorsprong Hij geeft direct toe dat de chemie gigant zonder de tien miljard staatssubsidie niet aan het BSL- avontuur was begonnen. De rijks- steun is echter niet de doorslagge vende factor geweest. „Wij zien mogelijkheden om van hieruit de Oost-Europese markt te penetre ren. Landen als Hongarije, Tsje chië, Slowakije, Polen en Rusland zullen binnen langere of kortere termijn een economische groei doormaken. De behoefte aan kunststoffen en allerlei toepassin gen van onze producten zal onge twijfeld meegroeien. Op dit moment is het veihruik van kunst stoffen in die landen slechts zo'n tien procent van die in West-Euro pa. Door nu in het oosten van Duitsland een chemisch bedrijf neer te zetten, bouwen wij een voorsprong op de concurrentie op", betoogt Groot. De concurrenten kenden de moge lijkheden destijds ook wel. „Maar zij durfden het risico niet aan. Sommigen doen nu voorkomen alsof wij met een grote zak geld van de Duitse staat een lekker winstgevend bedrijf neerzetten, maar Dow investeert zelf ook zo'n drie miljard gulden. Dat had wel eens voor niets kunnen zijn als een aantal zaken niet van de grond was gekomen." De general manager overtuigde zijn Amerikaanse bazen ervan dat ze de Oost-Duitse sites niet vóór aankoop van de fabrieken moes ten bezoeken. „Als ze de situatie ter plekke hadden gezien, hadden ze waarschijnlijk de hele boel van schrik afgeblazen. Daarmee was ons onderzoek, nar de prullenbak verwezen. In dat onderzoek ston den echter alle feiten en cijfers op een rijtje en op basis van die we tenschap moet je een beslissing nemen. Niet gevoelsmatig dus." Groot gaat er nu vanuit dat Dow de doelstelling om vlak na de eeuwwisseling vol op stoom te lig gen, haalt. Tot die tijd moet nog druk worden gesloopt en gesa neerd, maar de aanvoer van brandstof is intussen gegaran deerd. „De aanleg van de pijplei ding naar havenstad Rostock was van levensbelang. Door die pijp leiding kan nafta vanaf onze eigen terminal worden aangevoerd naar onze kraker en bovendien kunnen we ook nog grondstoffen kopen bij een raffinaderij op onze site in Leuna. Daardoor beschikken we over dezelfde mogelijkheden als bijvoorbeeld Dow Benelux." Angst Juist die parallel met Terneuzen - waar voor tachtig procent dezelf de producten worden gemaakt als bij BSL - verontrustte het ge meentebestuur van de Zeeuws- Vlaamse havenstad. Een geheel nieuw fabriekscomplex in het middelpunt van Europa, opge tuigd met de innovatiefste en schoonste technieken, met een achterland waar veel (gedeelte lijk) geschoold en goedkoper per soneel is te vinden. Dat beloofde weinig goeds voor de toekomst van de grootste Europese Dow- vestiging vreesden employées en bestuurders. De angst werd nog gevoed door de geruchten dat vele topmensen uit Temeuzen naar Leipzig en omgeving vertrokken. Aangekondigde investeringen in een nieuwe kraker en een nieuwe joint-venture met Du Pont wijzen er weliswaar op dat Terneuzen niet uit de gratie is bij de Ameri kaanse beleidsmakers, maar wat als het weer even wat minder gaat met de economie? De gemeenteraad, op drie leden na voltallig, was vorige week op be zoek in Leipzig en bezocht de fa brieken in Schkopau en Böhlen om met eigen ogen te zien wat Dow daar op poten zet. Topman Groot deed zijn best om alle aanwezige argwaan weg te nemen. BSL pro fiteert juist van de kennis die bi] Dow Benelux de afgelopen dertig jaar is opgedaan. Enkele topmen sen die nu de leiding hebben bij de enorme operatie om BSL om te vormen tot een volwaardige, op ei gen leest geschoeide, Dow-vesti- ging hebben inderdaad vroeger - net als Groot zelf - in Terneuzen gewerkt. Zij zwerven nu echter al jaren over de wereld om telkens ergens anders aan nieuwe ontwik kelingen te werken. Openheid „Daarnaast zijn er mensen die tij delijk door Dow Benelux worden 'uitgeleend'. Deskundigen die voor een week, een maand of een jaar worden uitgezonden om werknemers elders te helpen bij het bouwen van een nieuwe fa briek of het opstarten van een nieuwe installatie", verklaart woordvoerder Peter-Paul van de Wijs van Dow Benelux. Van de Wijs gaat zelf ook regelmatig naar deBSL-sites omzijn nieuwe colle ga's vertrouwd te maken met de Dow-policy over .openheid. „Net als elders in de wereld willen we de mensen die in de buurt van onze fabrieken wonen graag op de hoogte houden van de ontwikke lingen van ons bedrijf. Daarom zet BSL een bezoekerscentrum op po ten bij Schkopau, waar bestuur ders. groepen scholieren en andere clubjes belangstellenden hun licht kunnen opsteken. Van de Wijs bezweert dat de geïn teresseerden niet alleen himmel- hochjauchzendeverhalen te horen krijgen. „Het vereist een beetje een cultuuromslag in Oost-Euro pa, maar we willen de mensen ook informeren als er eens wat mis gaat. Als eens een tijdje overlast ontstaat doordat een fabriek uit gebruik moet worden genomen of weer wordt opgestart, wat met ge luidsoverlast en enorme fakkel vlammen gepaard gaat, willen we de omwonenden dat laten weten. Als we het van tevoren kunnen voorzien, zetten we zelfs net zoals we in Temeuzen doen een adver- tentie om de mensen te waarschu wen." Sommigen Terneuzense raadsle den wezen vorige week op de onze kere situatie in Oost-Europa, waardoor BSL eventueel ook zijn producten al dan niet tijdelijk op de West-Europese markt moet af zetten. De groei van de markt zou zo'n niet verwachte ontwikkeling echter ook nog aankunnen, voor spelde Groot met stelligheid. Nadat de grootste vrees voor toe nemende concurrentie en het weg trekken van werkgelegenheid was weggenomen, stonden de bestuur ders open voor nieuwe informatie. Kan Temeuzen het succes van het 'valuepark' overzetten naar de Mosselbanken en de Axelse Vlakte bijvoorbeeld? Maatwerk Hoewel de situatie niet helemaal vergelijkbaar is, Temeuzen hoeft bijvoorbeeld niet te rekenen op grote subsidies van Rijk en pro vincie, heeft burgemeester R. Bar- bé wel wat ideeën opgedaan. „We moeten ons als gemeente nog meer inspannen om maatwerk te leve ren. Potentiële klanten moeten een duidelijker beeld krijgen van de mogelijkheden in de Kanaalzo ne. Misschien dat we door het ont werpen van tekeningen en ma quettes bedrijven beter inzicht- kunnen geven in hoe de beschik bare industrieterreinen erbij zou den kunnen komen te liggen." Gesprekken met collega's uit on der meer Halle, Merseburg en Schkopau wezen Barbé er nog maals op dat het onderhouden van nauwe contacten met een grote in dustriële werkgever als Dow im mer belangrijk blijft. „Als lokale overheid moet je op de hoogte blij ven van de plannen en ideeen van bedrijven. Je moet mee kunnen le ven met belangrijke beslissingen, want die zijn niet alleen van be lang voor de toekomst van het be drijf maar ook voor de toekomst van de stad." De betrokkenheid van de gemeente met grote bedrij ven moet ook tot uiting komen in intensieve contacten met onder wijsinstituten. Zo zijn er samen werkingsprojecten tussen ge meenten, BSL en de Leipziger Hochschule. Barbé. „Voor het draaiend houden van industrieën blijft aanwas van geschoold per soneel nodig. Wij praten als ge meente daarom momenteel ook met de Hogeschool Zeeland en het Regionaal Opleidingen Centrum over mogelijkheden voor curso risch onderwijs." René Hoonhorst Het gesprek gaat over leven en sten-en. Over mooie kleren en lekkere parfums, maar ook over het grafmonument dat al gemaakt is en de afscheidsbijeenkomst in de kerk die al beschreven staat. Voor de Groningse Lilian de Graaf is niets onbespreekbaar. Ze praat net zo natuurlijk over de dood als over het leven. Vier jaar geleden kreeg ze de diagnose borstkanker Strijd baar is ze het gevecht tegen de ziekte aangegaan. En langzamer hand komt er ook een ander proces op gang. Lilian begint aan 'een in nerlijke tocht', zoals ze zegt. In het boekje Metamorfose geeft ze een verslag van haar persoonlijke ont wikkeling bij kanker. Dat doet ze zo ingehouden dat het juist daar door ontroert. „Ik was eerst bang dat er te weinig emotie in zat. Maar ik heb het blijkbaar net goed afgepast: ik wilde tussen de regels door iets met de lezer laten gebeu ren." Een mand vol post heeft ze inmiddels. 'De weg die je be schrijft is indrukwekkend, uiterst ontroerend', laat iemand haar we ten. Lilian de Graaf (36): mooi, fier mens. Ze heeft net weer een che- mokuur ondergaan. Vandaar de hoed. Haar man Anco Nanninga komt thuis. „Anco is korter gaan werken zodat we 's middags sa men dingen kunnen doen", zegt ze over haar echtgenoot die de illu straties voor Metamorfose ver zorgde. Ze heeft het (mooi uitgevoerde) boekje aan hem opgedragen: 'Voor Anco, mijn geliefde, vriend en partner tot in het onmogelijke'. Over hem staan stukjes in Meta morfose. Zo schrijft Lilian de Graaf dat hij na de amputatie van de linkerborst thuis een grote spiegel had opgehangen zodat ze aan zichzelf kon wennen. En wat verderop: 'Anco was ook verdrie tig, maar hij zei heel lief: 'Zonder borst ben ik nog dichter bij je hart'. Contacten Ze wilde kracht opbouwen om de chemotherapie en bestraling li chamelijk en geestelijk aan te kunnen. Daarom besloot ze medi- tatielessen te nemen en samen met Anco groepstherapie te vol gen. De zogeheten Simonton-the- rapie, gericht op de mentale, emo tionele en lichamelijke aspecten, hielpen haar de angst, pijn en spanning te kunnen hanteren. Achterin haar boekje geeft Lilian de Graaf uitleg over de therapie Zo ook over onder meer medische termen en middelen. Want Meta morfose is behalve ontroerend ook informatief. Niet voor niets was Lilian de Graaf tot vorig jaar voorlichter bij het Integraal Kan kercentrum Noord-Nederland (IKN). In 1996 kreeg ze problemen met haar rechterborst. Het ging nu om een goedaardig gezwel. Na een jaar van nadenken en overleg met haar partner, huisarts en chirurg liet ze uit voorzorg de tweede borst amputeren. Kort erna bleek dat Lilian uitzaaiingen in haar botten had. later ook in haar lever. 'Het vechten tegen kanker is sluipen derwijs veranderd in het omgaan met kanker en de naderende dood', staat ergens in Metamorfo se. En weer wordt de waarde duide lijk van contact met lotgenoten. Na een gesprek met een wouw die eenzelfde behandeling had onder gaan die haar te wachten stond, noteert Lilian: 'Ze ontneemt me kilo's angst door haar informatie'. Buna Sow Leuna Olefinverbund (BSL) wordt door de nieuwe eigenaar Dow Chemical omgebouwd tot een moderne fabriek. foto René Hoonhorst Dow-topma Bart Groot gaat de nieuwe vestiging in het voormalige Oost-Duitsland leiden. foto René Hoonhorst Innerlijke rust Ze praat zo onomwonden over ziekte en dood. „Als je me dat vijf jaar geleden had verteld, had ik op m'n voorhoofd getikt. En een che- mokuur? Wie doet dat nou, vond ik woeger. Maar elke keer verleg je je grenzen en ik ga heel erg voor kwaliteit van leven. Een behande ling kan ongemakken opleveren, maar dat is tijdelijk. Daarna kan ik daardoor toch veel dingen doen, met vakantie bijvoorbeeld. Hel is tot nog toe steeds de moeite waard geweest, hoewel het wat slechter gaat-; ik heb niet zoveel energie meer." Ze haalt nu meer uit het leven dan toen ze gezond was. „Ik was een workaholic. We hebben bijvoor beeld bewust een huis zonder tuin gekocht omdat we het te druk had den om die te kunnen onderhou den." In Metamorfose schrijft ze: 'Ik heb nog tijd nodig om de essentie van het leven te ontdekken'. Nu weet Lilian „Die essentie is innerlijke rust." Ze aarzelt, wil vooral niet pathetisch klinken, maarzegt dan toch: „Ik voel me heel erg goed, omdat ik heb durven kijken naar waar je in je leven het meest bang voor bent: om dood te gaan. Ik heb er niets meer op tegen, heb heel erg vrede met de dood. Dat komt ook door de pijn die je hebt." Joke Korving Metamorfose is verschenen bij RE- GIO-PRojekt Uitgevers en kost 19,95. ISBN 90-5028-105-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31