Blunder keeper nekt Heerenveen Faalangst baas over Novotna PZC Van Gastel vrijuit na elleboogstoot Ex-kamerlid pleit voor steun aan Priem Blijlevens banddikte verwijderd van zege Krajicek laat duel Ecuador schieten Atleet Bailey vreest voor einde loopbaan sport 21 Matthaus terug in Mannschaft Feyenoord stapt schadevrij en ongeslagen Europa Cup-avontuur in Dopingvondst in auto Cofidis Marjolein Meulenberg naar halve eindstrijd zaterdag 12 september 1998 van onze sportredactie RIJSWIJK - Oud-Tweede Ka merlid Henk Vos wil de Neder landse politiek mobiliseren om het TVM-duo Cees Priem en Jan Moors zo snel mogelijk naar huis te krijgen. De PvdA- 'er is tevens voorzitter van de vereniging van beroepswiel renners. WBW. Priem en Moors mogen op last van de Franse justitie het land loor Marcel van der Kraan IEERENVEEN - Feyenoord ;aat het Europa Cup-avontuur net het volste vertrouwen tege- noet. Leo Beenhakker stapt naandag met zijn ploeg in het 'liegtuig naar Duitsland in de vetenschap dat de Rotterdamse :lub ongeslagen koploper van Nederland is. In Heerenveen joekte Feyenoord gisteren de l ierde achtereenvolgende over valuing van dit seizoen: 0-1. let duel in het Abe Lenstra-sta- lion was niet alleen voor Feye- ïoord een opwarmer voor de lerste Europa Cup-week van dit ;eizoen. Waar de Rotterdam- ners afreizen naar Stuttgart, intmoeten de Friezen donder- lag het Poolse Amiea Wronki. foor Leo Beenhakker was de ïitbeurt in het hoge noorden laarom een ideale testcase, met ils enige verschil dat dinsdag in iet UEFA Cup-toernooi Julio >uz weer van de partij is. In Heerenveen moest Feyenoord het voor de laatste keer stellen ;onder de Argentijn. Tegenover de absentie van Cruz stond gisteravond echter de ianwezigheid van aanvoerder fean-Paul van Gastel. Er was *een Fries die, amper 24 uur na :ijn verschijning voor de tucht- :ommissie in Zeist, nog had ge rekend op een optreden van de Brabander. Op de dag van de ivedstrijd volgde evenwel vrij- spraak voor de 'captain', die ge- ■ïiiotiveerder dan ooit het veld betrad.Onder leiding van Van Gastel begon Feyenoord sterk en had het binnen tien minuten al vrolijk aan de leiding moeten staan. Jon Dahl Tomasson blunderde I echter op een halve meter van de voorlopig niet verlaten. De Rus Andrei Michailov. ploegarts van de TVM-wielrenners, zit sinds 23 juli in de cel. Advocaat Joost van Mierlo meldde eerder deze week dat hij op z'n vroegst over drie tot vier weken kan worden vrijgelaten. Odile Ma- drolle, rechter-commissaris te Reims, wil de uitslagen van doellijn, toen hij een voorzet van de in de basis teruggekeerde Ulrich van Gobbel voor het in tikken had. De Deen heeft het uithoudingsvermogen van een marathonloper en werkt zich kapot, maar hij heeft nog niet de grote vorm te pakken. Tomasson denkt dat hij vanuit de tweede lijn gevaarlijker is voor Feyenoord. Leo Beenhak ker gaf er echter de voorkeur aan om in Friesland een extra verdediger (Van Gobbel) in te passen en de tegen De Graaf schap als diepe spits opererende Robin Nelisse terug te yerwijzen naar de reservebank. Rust Bovendien zal ook Beenhakker hebben geconstateerd dat Feye noord in het huidige concept met Van Gastel als regisseur en rappe mensen op de vleugels de kunst verstaat om razendsnel te counteren. Achterin kent het elftal weinig problemen en heeft men de rust om de bal langer in bezit te houden. Op die manier werd Jean-Paul van Gastel op slag van rust ook in stelling ge bracht en kwam Feyenoord bij na op voorsprong. Wat Tomasson en Van Gastel niet lukte, lukte de Braziliaan Tininho wel. Bij zijn eerste tref fer op de Nederlandse velden, een kwartier na rust, had hij wel de hulp nodig van doelman Hans Vonk. De Zuid-Afrikaan se international liet de ogen schijnlijk simpele bal van Tininho. die met zijn 'zwakke' rechterbeen buiten het straf schopgebied stond, door zijn benen glijden. Heerenveen - Feyenoord 0-1 (0-0). 63. Tininho 0-7. Gele kaart: KLompe (Heerenveen), Bosvelt, Tininho en medische tests bij de TVM-ren- ners afwachten alvorens het dossier te kunnen sluiten. Werkafspraken Vos wil de mogelijkheid onder zoeken om Priem en Moors naar Nederland te laten gaan en zal daartoe contact leggen met het ministerie van Justitie Kalou (Feyenoord). Scheidsrechter: Jol. Aantal toeschouwers 13.800. Heerenveen: Vonk; Radomski, in Den Haag. ..Misschien dat er werkafspraken tussen de be voegde personen in Nederland en Frankrijk kunnen worden gemaakt, zodat Priem en Moors naar huis kunnen. Zij kunnen zich daar beschikbaar houden voor een oproep voor een eventueel vervolg van het onderzoek." Hansma, Klompe en Mitnta: Hout tuin (69. Tsvetkov). Gerard de Nooij- er en De Visser (57. Pahlplatz); Ta- Waar en bij wie Vos zijn ver zoek moet indienen, is hemzelf ook onbekend. „Ik weet niet hoe, maar ik wil wat doen. Als ik niets probeer, gebeurt er niets. De hele TVM-ploeg heeft tot nu toe alle medewerking verleend, is altijd en overal heel loyaal geweest. Ik zie geen enkele reden om deze zaak zo lan, Gusatu (46. El Khattabi) en Samardzïc. Feyenoord: Dudek; Van Gobbel. Van lang te blijven rekken. Ze wor den nog steeds in hun bewe gingsvrijheid beperkt, volledig ten onrechte. Priem en Moors mochten op 10 augustus het huis van bewa ring in Reims verlaten, de Ne derlanders verblijven sinds dien ergens in Frankrijk. Vos heeft geregeld telefonisch con tact met de ploegleider. „Ik bel hem twee. drie keer in de week. Ik zie het als een plicht om hem moreel te steunen."ANP Wonderen. Kortterman en Tininho, Van Gastel. Paauween Bosvelt: Ka lou, Tomasson en Van Vossen. GPD van onze sportredactie ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft donderdag avond besloten Jean-Paul van Gastel geen schorsing op te leg gen voor de elleboogstoot die hij op 21 augustus in de slotfase van de wedstrijd Fortuna Sittard- Feyenoord uitdeelde aan Ro nald Hamming. Drie redenen voerde rar. Wil van Megen, de raadsman van Van Gastel, daar voor aan. De eis van zes wedstrijden schorsing voor de middenvelder van Feyenoord, die aanklager mr. H.J. Moraal uitsprak, mag niet ontvankelijk worden ver klaard. omdat zijn oordeel slechts op tv-beelden is geba seerd en deze niet als zwaarwe gende bewijslast mogen worden aangevoerd. Omdat er behalve de tv-beelden nog minstens één belastende verklaring moet zijn. En die was er niet. De strafmaat van zes wedstrij den is buitensporig hoog, omdat drie, vier wedstrijden stan daard is bij dergelijke over tredingen. Uitsluiting van vier wedstrijden, waarvan twee voorwaardelijk, achtte de raadsman reëler. Verder noemde mr. Van Megen de 'zaak-Van Gastel' willekeur. „Als iemand bij de NOS. die de tv-beelden selecteert, de pik op je heeft, kan hij die beelden uit zenden. Mag hij je wel. dan slaat hij ze over. En dat geldt ook voor de aanklager," vindt mr. Van Megen. Aanklager Moraal achtte Van Gastel, gezien de tv-beelden en de verklaring van slachtoffer Ronald Hamming, schuldig aan het uitdelen van een elleboog stoot. „En zeker als ik de reactie daarop zie van Van Gastel met zijn verontschuldigende armen omhoog, dan is hij zich terdege bewust geweest van zijn actie. Dat Hamming hem even tevoren aan zijn shirt heeft getrokken, geeft geen pas." Toevalsfactor Aanklager mr. Moraal gaf toe. dat een toevalsfactor een rol speelt, omdat met alle wedstrij den worden uitgezonden. „Maar sinds twee jaar bekijken we veel tv-beelden. Dat is ons beleid. En als we dan zo'n voor val zien, heb je pech gehad. Maar hierbij speelt een vorm van willekeur geen enkele rol. De tv-beelden spreken voor zich." Zowel Jean-Paul van Gastel als Ronald Hamming vertelde zich niets meer van het voorval te kunnen herinneren. „Ik voelde wel even iets in mijn gezicht, waardoor ik op de grond viel. Maar wie het deed, kan ik me echt niet meer herinneren," sprak de spits van Fortuna." Tegen de schikking van vijf wedstrijden schorsing had Van Gastel beroep aangetekend. „En dan is het onzin om nu zes wedstrijden te eisen." vond zijn verdediger. „Tijdens de wed strijd heeft niemand de overtre ding geconstateerd. De scheids rechter, grensrechters, vierde official, noch de waarnemer en dan stelt de aanklager vier da gen na de wedstrijd een onder zoek in. Het heeft er alle schijn van dat hij dat alleen maar heeft gedaan onder druk van de me dia, die er dagenlang breedvoe rig over hebben bericht. Er was geen enkel rapport over deze zaak." „Ik heb een blanco strafblad," vulde Van Gastel aan, die zei zich gezocht te voelen door de aanklager. „Met die overtredin gen van Blind wordt niets ge daan. En het spugen van Ham ming wordt niet in beeld gebracht De televisie heeft de macht in handen. Daar wordt bepaald wat wordt uitgezon den Daarom is er sprake van willekeur. En daarvan ben ik de dupe geworden." GPD FRANKFURT - De Duitse re cordinternational Loth ar Mat thaus keert terug in de Duitse selectie. De 37-jarige libero van Bayern Miinchen heeft zich op verzoek van de nieuwe bonds coach Erich Ribbeek opnieuw beschikbaar gesteld voor de 'Mannschaft'. Eén telefoontje van de kersverse teamchef was voldoende om de routinier over te halen. Mat thaus heeft 129 interlands op zijn naam. Bij het WK in Frank rijk nam hij, voor de tweede keer. afscheid van de nationale ploeg. Dat had hij zo met de toenmalige teamchef Vogts af gesproken. SID Patrick Paauwe duelleert namens Feyenoord met Heerenveen-speler Tieme Klompe (rechts). Gérard de Nooijer (links) kijkt toe. foto Ed Oudenaarden/ANP Hingis ontsnapt in halve finale, Davenport verslaat Williams door René van Hattum Ivan onze sportredactie (VALENCIA - De teller van Je roen Blijlevens staat nog op twee ritzeges in de Ronde van Spanje 1998. Vrijdag was de Ne derlandse sprinter dichtbij nummer drie, het verschil met de voorband van de Italiaan Giovanni Lombardi bedroeg luttele centimeters. Lombardi kon aan de finish van [de zevende etappe eindelijk zijn [ploeggenoten recht in de ogen (kijken. De Italiaan was twee THONON-LES-BAINS - De Franse douane heeft gisteren in een auto van de wielerploeg Co fidis doping aangetroffen. Het parket in Thonon-les-Bains heeft de zaak in onderzoek. Nabij de grensovergang met Zwitserland in Annemasse hield de douane de auto aan die deel uitmaakte van de karavaan in de Ronde van de Toekomst. De beambten vonden een gerin ge hoeveelheid middelen die op de internationale dopinglijst voorkomen. De Franse renner Philippe Gau- mont, lid van de Cofidis-ploeg, stapte woensdag uit de Ronde van Spanje. Hij bleek bij een controle tijdens de Midi Libre, in mei, te zijn betrapt op het ge bruik van het spierversterkende middel nandrolon. Omdat ook in zijn geval van een kleine dosis sprake was, werd Gaumont niet vervolgd. AFP keer tweede, dinsdag achter landgenoot Fabrizio Guidi, een dag later achter Blijlevens. Nu had hij wel de macht om het beulswerk van de Telekom- trein af te ronden. Dierckxsens De zevende etappe, over 190 ki lometer van Alicante naar Va lencia, werd weer voor een be langrijk deel bepaald door Ludo Dierckxsens. De Belg koos in vijf etappes de aanval. Het ge tuigde van moed, maar ook van een overschatting van de eigen kwaliteiten, telkens werd de brave borst uit de Lotto-ploeg door het peloton teruggegrepen. Gisteren trok Dierckxsens al na tien kilometer op avontuur. Hij kreeg twee Italianen mee, Friz- zo en Piccoli. De voorsprong groeide uit tot meer dan vijf mi nuten. Tien kilometer voor de stadsgrens van Valencia was het verschil nog 33 seconden. Na 165 kilometer vlucht, bewees Dierckxsens nog steeds over on gekende krachten te beschik ken. Hij liet zijn metgezellen achter en probeerde solo de fi nish te halen. Pas in de straten van Valencia werd Dierckxsens opgeslokt. De massasprint was onvermijde lijk, de knechten van TVM, Ma pei en Telekom lieten geen ruimte meer voor verdere vluchtpogingen. Op de streep moest Blijlevens constateren dat Lombardi net iets sneller was. Gele-truiclrager José-Maria Ji menez, die in de eerste berg etappe van de Vuelta alleen aan de finish was gekomen, eindig de in het peloton .ANP I van onze sportredactie RIJSWIJK - Richard Krajicek is niet beschikbaar voor het Davis Cup-team dat over twee weken tegen Ecuador speelt. De hoogst geklasseerde Nederlandse ten nisser raakte bij de US Open op nieuw geblesseerd aan de lin kerknie en gaf op. Onderzoek heeft uitgewezen dat Krajicek niet op tijd fit zal zijn voor het duel in Eindhoven (25-27 sep tember). Bondscoach Michiel Schapers heeft na de afzegging van Kraji cek zowel Sjeng Schalken als John van Lottum toegevoegd aan zijn Davis-Cupselectie. Beiden hadden in een eerder stadium al verklaard bereid te zijn zo nodig te komen opdra ven. Bij de loting op 24 septem ber (12.00 uur) zal Schapex-s pas bekendmaken wie er spelen. De andere geselecteei'den zijn Jan Siemerink, Paul Haarhuis en Jacco Eltingh. De laatste, die Flushing Meadows ijlings de rug toekeerde om in Zwolle bij de bevalling van zijn wouw aanwezig te zijn, is definitief beschikbaar. Met Haarhuis moet Eltingh in het dubbelspel goed zijn voor een 'zeker' punt. ANP van onze sportredactie TORONTO - Donovan Bailey moet vrezen voor het einde van zijn carrière. De Canadese at leet, olympisch kampioen en wereldrecordhouder op de 100 meter, is ernstig geblesseerd ge raakt. Tijdens een partijtje basketbal met vrienden in Toronto liep de 30-jarige Bailey een gescheurde achillespees op. Hij werd naar het ziekenhuis vei-voerd en moet misschien onder het mes. „Bij elk normaal mens zou meteen zijn ingegrepen", liet een woordvoerder van het Oakvi 11e Trafalgar Hospital weten. Bij de wereldberoemde atleet worden eerst alternatieven bekeken. „Als die er zijn, want de situatie is ernstig." Vorige maand raakte Bailey tij dens de Golden League-wed strijden in Züxóch geblesseerd aan de hamstrings. Hij moest zich afmelden voor de Gemene best Spelen die momenteel in Kuala Lumpur worden gehou den. Een potje basketbal kon kennelijk nog wel, met alle dra matische gevolgen vandien. Flynn adviseerde Bailey gere geld om zijn liefde voor de bas- ketbalsport hooguit zittend voor de televisie te belijden. „Maar hij doet wat hij wil. Dat mag, het is zijn leven", aldus de manager „Vergeet niet dat Do novan eerst basketballer was, pas later atleet weid." Bailey, met 9,84 seconden de snelste sprinter ter wereld, is ge woon snel van blessures te her stellen. In 1995 moest hij een kijkoperatie ondergaan, een maand later was de atleet terug op het hoogste niveau. „Maar deze blessure laat zich veel ern stiger aanzien", zei manager Ray Flynn.ANP van onze sportredactie gewend aan het spelen van drie- setters, brak niet met die ge woonte tegen Arrnick van der Walle. De Temeuzense verover de de openingsreeks, waarna Clement geleidelijk de resteren de twee sets won. Esther Vendrik ging als aan voerster van de rangschikking een slijtageslag aan met Merlyn Atoon. Vendrik kon pas laat op de avond de felicaties van de speelster uit Brouwershaven in ontvangst nemen: 7-6 2-6 6-4. Bij de Cl-speelsters maakten Annick van der Walle en Sonja van Rijswijk onderling uit wie van hen het ovei-stapje naar de laatste vier zou maken. Het werd eerstgenoemde, die er geen twijfel over liet bestaan het meest in huis te hebben. Haar volgende tegenstandster is de als tweede geplaatste Jantien Bruijnzeel. De mannen van vergelijkbare stei'kte hadden ook nog een spe ler nodig om aan de voorlaatste schifting te kunnen beginnen. Dat werd Erwin de Keijzer, met plaatsingscijfer twee achterzijn naam, die Bram de Nijs gedeci deerd op afstand wist te houden. In de C2-afdeling veiioor de als eerste geplaatste Saskia Plum- men kansloos van Sharon de Wittet. Annemarie Ketting, die haar volgende rivale wordt, kostte het aanzienlijk meer in spanning om Marianne Snijder af te troeven MIDDELBURG - Het sinds af gelopen maandag sterk uitge dunde deelnemersveld van de Zeeuwse kampioenschappen tennis voor senioren staat in de startblokken voor de beslissen de schiftingeriMie dit weekeinde hun beslag zullen krijgen. In de hoogste categorie van de vrou wen completeerde Marjolein Meulenberg de laatste vier. De strijd in de kwart finale tussen favoriet Harold Schipper en Duncan Blackman is naar van daag verschoven. Frank Clau sing en Mark Felius strijden om een andere halve-finaleplaats. Corine Blankenburgh is een on voorspelbare' speelster. Vorig jaar stond ze in de halve finale van het Autoschade Baarends- toemooi Danneke Bakker - deze week de te kloppen speelster - slechts drie games af. om in de beslissende partij tegen Marjo lein Meulenberg volkomen kansloos ten onder te gaan. Gis teravond troffen zij elkaar op nieuw. Van het nemen van re vanche door Blankenburgh was geen sprake. Meulenberg schonk haar rivale tot twee maal toe slechts één game. In de B2-klasse bij de vrouwen was al één finaleplaa ts bezet. De als tweede geplaatste Lenneke Clement had zich donderdag avond die plaats toegeëigend. De tennister uit Heinkenszand, NEW YORK - Een uur nadat Jana Novotna begin juli Wim bledon won, zei ze tegen zich zelf: „Dit wordt het begin van een nieuwe Jana." Het leek er bij de US Open inderdaad an derhalve week op, dat er in Londen een nieuwe Jana No votna was geboren. De vetera ne speelde als een tijgerin. Maar gisteren in de halve fina le kroop ineens de oude Jana weer uit haar vel. De Tsjechi sche stond in de derde set tegen Martina Hingis met 4-1 voor, twee breaks, maar verloor met 6-3 1-6 4-6. De Zwitserse treft in de finale Lindsay Daven port, die in twee sets van Venus Williams won. Wat voor excuses Novotna na derhand ook aanvoerde, het hielp allemaal niet. Het was een kopie van de verloren Wimbledon-finale van 1993, toen ze tegen Steffi Graf een identieke voorsprong uit han den gaf. Nog altijd kent ieder een in de tenniswereld de minuten die direct daarna volgden: de dikke tranen op de schouders van de hertogin van Kent. Die vreselijke herinnering had ze na het feest in Londen dik twee maanden terug definitief uit haar hoofd gewist, zei No votna deze week nota bene nog. Dat zal na gisteren, he laas voor Novotna, weer ver anderen. Weer zal iedereen Wimbledon '93 oprakelen en Paxójs '95, toen ze tegen Chan- da Rubin met 1-0 in sets en met 5-0 en 40-0 voorstond en nog verloor. De manier waarop ze de wed strijd tegen Martina Hingis uit handen gaf, was bijna onbe schrijflijk. Weer kreeg de Tsje chische, die volgende maand dertig wordt, vanaf het mo ment dat ze de zege voor het grijpen had bijna geen bal meer in. Het slot van de halve finale, die fantastisch begon, was game voor game een blauw- dnxk van de dramatische za terdag in juli 1993, die vijf jaar lang haar leven vergalde. Weer volleerde ze dotten van kansen buiten de lijnen. Weer zag ze haar tegenstander vanuit ge slagen positie steeds dichter bij komen. Met iedere game die Hingis dichterbij kwam, ver stijfde haar arm meer Net als in 1993 won ze ook nu geen game meer en werd het op- over het verloop van de wedstrijd tegen Novotna en is in staat haar foto ANP Martina Hingis is niet tevreden racket op de baan te gooien. nieuw een 4-6-setnederlaag. De nederlaag kwam niet al leen als een mokerslag aan om dat Novotna haar tweede kans om de US Open te wónnen de mist in zag gaan. In 1994 ver loor ze de halve finale van St effi Graf. Het betekende ook dat ze haar kans verspeelde om de nieuwe bazin van het vrou wentennis te worden. Als ze van Martina Hingis had ge wonnen was Hingis van de troon gevallen, die ze-al 76 we ken bezet houdt.. Jana Novot na of Lindsay Davenport zou dan de nieuwe leidster zijn ge worden. Hingis, tevens titel verdedigster in New York, blijft nu gewoon nummer één Zelfs al zou ze de finale verlie zen van Lindsay Davenport De Amerikaanse bereikte haar eerste Grand Slam-finale door een ovenvinning op Venus Williams: 6-4 6-4. De tweede halve finale bij de vrouwen verliep precies zoals was ver wacht: hard tegen nog harder en daarin was de Davcnport de beste, Dat was hoorbaar tot groot genoegen van het Ameri kaanse publiek. Venus Williams, en haar hele familie met haar, roept al jaren dat zij en haar zus de beste ten nissters van de komende jaren gaan worden. Die houding lijkt de Amerikanen meer en meer de neus uit te komen. De bescheidenheid van de 22-ja- rige Davenpoió lijkt meer aan te slaan. Williams, vorig jaar verliezend finalist in New York, deed haar zaak nog min der goed door haar landgenote met een gezicht op onweer een hand te geven. Ze keek haar opponente amper aan en de vingers raakten elkaar maar even. Williams toonde zich in New York nog lang geen groot speelster en evenmin een groot verliezer. GPD pRKEl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21