Brandweer boos op kabinet PZC Thoolse kernen krijgen Puk Muk-huizen Van Gelder verwacht steun Veere voor Schotse Huizen Speuren naar het ultieme Zeelandgevoel Jorritsma vindt gedoogbeschikking kerncentrale correct Jacht op zwartvissers geopend D66: Delta Radio heeft wel vergunning nodig voor zendmasten Acht ton extra voor wegen en fietspaden zeeland 17 Geld project blijft uit pim ^\vQUm. zaterdag 12 september 1998 sbw ^jdoor Ab van der Sluis "VLISSINGEN - Het bestuur Jvan de regionale brandweer Zeeland stuurt een brief op po ten naar minister dr. A Peper van Binnenlandse Zaken. Aan- ileiding is het uitblijven van geld j voor het Project Versterking Brandweer. Dat moet de kwali- j teit van de brandweerzorg in de provincie verbeteren. Uitbrei- a ding van het aantal arbeids plaatsen kost jaarlijks 3,5 j miljoen gulden extra. Oud-mi- nister H. Dijkstal van Binnen landse Zaken had beloofd zich voor dat geld sterk te maken. In totaal moeten er bij de ge meentelijke korpsen en de re gionale brandweer de komende jaren 23 extra arbeidsplaatsen komen. Oud-minister Dijkstal heeft toegezegd vier daarvan voor zijn rekening te nemen. Die plekken, allemaal bij de regio nale brandweer, zijn inmiddels ingevuld. 5 Met het landelijke Project Ver sterking Brandweer en het Pro ject Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen is een totaalbedrag gemoeid van res pectievelijk 110 en 35 miljoen gulden. Over dat bedrag was ambtelijke overeenstemming tussen de departementen van Binnenlandse Zaken en Finan ciën. Minister Dijkstal heeft de brandweer geen- concrete toe zeggingen gedaan, maar beloof de wel alles in het werk te stellen om dat bedrag vrij te maken in de nieuwe regeringsperiode. Regeerakkoord Groot was de verontwaardiging vrijdag tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de regionale brandweer over het regeerakkoord. Daarin wordt met geen woord gerept over het Project Versterking Brandweer en het Project Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Ram pen. Krijgt de regionale brand weer geen geld, dan komen al lerlei kleinere projecten in de problemen, aldus regionaal commandant W. P. van Leer- sum. Te denken valt onder meer aan het controleren op brand veiligheidsvergunningen bij hotels en restaurants. „Als hij", doelt Van Leersum op de minis ter van Binnenlandse Zaken, „zijn verplichtingen niet na komt, dan moeten we een aantal zaken op een laag pitje zetten." Het idee om een boze brief te sturen naar minister Peper, kwam van de Goese burgemees ter drs. D. J. van der Zaag. Het epistel zal nog voor Prinsjesdag komende dinsdag op de tafel van Peper moeten liggen. Huisvesting De kosten voor de nieuwe huis vesting van de regionale brand weer kwamen tijdens de verga dering opnieuw ter sprake. Op dit moment gaat het bestuur nog uit van 1,06 gulden per in woner. Dat bedrag heeft al eerder tot gemor geleid, omdat onduide lijk is of die 1,06 gulden het maximum is. Voorzitter J. C. Th. van der Doef deelde mee dat er inmiddels een nieuw bureau in de arm is genomen dat de nieuwbouw moet voorberei den. Dat bureau bekijkt onder meer of er minder vierkante me ters gebouwd kunnen worden, waardoor de prijs iets zou kun nen zakken. Van der Zaag vond dat er moest worden vastgehou den aan een bedrag van minder dan één gulden per inwoner. „Alles daarboven is voor mij een probleem om aan de gemeente raad te vertellen." Van der Doef deed geen enkele toezegging. Wel beloofde hij het bureau de opdracht te geven om zich tot het uiterste in te spannen om on der de één gulden te blijven. Nathalie Leijnse:perspectieven voor terugkeer van het Zeeuws meisje..." foto Lex de Meester door Jacques Cats MIDDELBURG - De promotie van Zee land moet 'op de schop'. Gidsen worden nu vooral gevuld met activiteiten en per sonen, die vaak niet aansluiten bij de bele vingswereld van de toerist. En dat is nu juist waar de consument van vandaag naar op zoek is. Naar sfeer, beleving en emotie. Het ultieme Zeelandgevoel. Er zal dus uit een ander vaatje getapt moeten worden om toeristen naar Zeeland te lok ken. De 23-jarige Nathalie Leijnse uit Middel burg komt er wel. De studente aan de Ka tholieke Universiteit Brabant gooide in eigen huis hoge ogen met de originele ma nier waarop ze een onderzoek naar de be leving van Zeeland door de toeristische consument aanpakte. De Middelburgse reisde stad en land af om fervente Zeelandgangers, minder met dit gewest vertrouwde vakantievierders en personen die de provincie alleen maar kennen van horen zeggen, te ondervragen. Aan de hand van foto's konden de proef personen aangeven hoe zij zich het imago van Zeeland voorstelden. Het was een heel geschuif met beelden, die volgens de geënqueteerden als aantrekke lijk konden worden aangeduid of typisch bij Zeeland pasten. Daarnaast was het mogelijk daar naar eigen smaak kleuren, voorwerpen en invalshoeken aan toe te voegen. Uit de aldus ontstane collages kon het ultieme Zeelandgevoel worden gedestilleerd. Sfeerbeelden Tot de zeven door de consumenten gecon strueerde sfeerbeelden behoren folklore, water en lucht, fietsen en kust, stadjes en kust, blauw en romantisch, jongeren en activiteiten op het water. Nathalie Leijnse stelde op basis van de fo- to-sorteermethode vast dat zij die nog nooit in Zeeland waren geweest deze pro vincie veelvuldig associeerden met het folkloristische sfeerbeeld. Dat schept naar haar mening perspectieven voor de terugkeer van het Zeeuws meisje. Leijnse vindt verder dat de Zeelandpromotie meer individueel moet worden gericht op verschillende doelgroepen: van onbeken den met Zeeland tot personen die af en toe komen en trouwe klanten. In de komende weken vormen de uitkom sten van het onderzoek het basismateriaal voor op te zetten workshops. Dat gebeurt samen met VW's, consulenten en verte genwoordigers van het toeristisch/recre atief bedrijfsleven. door Harmen van der Werf DEN H.AAG - De rijksoverheid mocht een gedoogvergunning afgeven voor de kerncentrale Borssele en heeft, door het afge ven van zo'n beschikking, juist goed gehandeld. De exploitant van de centrale, EPZ, moet zich nu gewoon houden aan alle mo gelijke richtlijnen en regelingen die voor de elektriciteitsfabriek gelden. Minister A Jorritsma van Eco nomische Zaken antwoordt dit op kamervragen van 1 van Gent en J. van der Steenhoven, alle bei van GroenLinks. Zij wilden van Jorritsma onder meer weten of de kerncentrale Borssele mag blijven doordraaien, omdat de eigenlijke vergunningen eerder door de Raad van State zijn ver nietigd. De kamerleden vroegen zich ook af of er voor een kern centrale wel kan worden vol staan met een gedoogvergun ning. In haar antwoorden wijst Jor ritsma erop dat de Raad van State de eigenlijke vergunnin gen voor de kerncentrale alleen heeft vernietigd vanwege een vormfout. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat was niet bij de vergunningverlening be trokken geweest, terwijl dat wel noodzakelijk was. Inhoudelijk had de Raad van State geen pro blemen met de vergunningen. Dat de rijksoverheid vervolgens een gedoogvergunning heeft af gegeven. is volgens Jorritsma juist goed geweest De gedoog vergunning is verleend om te voorkomen dat de kerncentrale met onvoldoende dekkende ver gunningen zou doordraaien. En ook al gaat het om een kern centrale, gedogen,mag, aldus de minister van Economische Za ken. De gedoogvergunning past binnen het landelijk vastgestel de gedoogbeleid voor milieu overtredingen. Internationaal heeft de rijksoverheid ook aan haar ver plichtingen voldaan, vindt Jor ritsma. De internationale con ventie voor de veiligheid van nucleaire installaties schrijft voor dat er voor de exploitatie van een kerncentrale een mach tiging moet zijn verleend door de betrokken autoriteiten. Een gedoogbeschikking valt naar de mening van de minister onder het begrip 'machtiging' De Noord-Hollandse gemeente Zijpeeist van de ministeries van Milieu en Sociale zaken en Wel zijn een garantie dat de veilig heid rond de opslag van kernaf val van de kernreactor in Petten niet in gevaar komt door een ge brek aan opslagcapaciteit. Vol-- gens gemeentesecretaris F. de Boo moeten de ministeries er voor zorgen dat het kernafval tijdig elders kan worden opge slagen voordat de capaciteit in Petten eind van dit jaar benut is. Het nog altijd niet-gereed zijn van de opslaglocatie van Covra (Centrum voor Opslag van Ra dioactief Afval) in Borsele, waar het kernafval naar toe zou moeten, mag volgens Zijpe niet leiden tot permanente opslag van kernafval in Petten. Informatie over nieuwe wetten MIDDELBURG - Stichting het Klaverblad Zeeland houdt in Middelburg, Terneuzen en Goes informatie-avonden over de nieuwe Wet Sociale Werkvoor ziening en de Wet Inschakeling Werkzoekenden. Beide zijn in januari 1998 in werking getre den. en met name van belang voor schoolverlaters. Maandag 21 september wordt geïnformeerd in de sociale werkplaats De Betho aan Klein Frankrijk in Goes, dinsdag 22 september in de sociale werk plaats Walcheren aan de Greve- lingenstraat in Middelburg en maandag 28 september in de so ciale werkplaats Dethon aan de Mr. F. J. Haarmanstraat in Ter- neuzen. Alle avonden duren van 19.30 tot 22.00 uur. Bijeenkomst CDA Zeeland ZIERIKZEE - Het CDA Zee land opent het politieke seizoen 1998-1999 woensdagavond 23 september in het Multi Functio neel Centrum aan de Huyber- straat 35 in Zierikzee De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Prof. dr. P. A van Gennip houdt een inleiding over de 24-uurs- economie. VLISSINGEN - De algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gaat van maandag 28 september tot en met zondag 4 oktober de Zeeuwse wateren langs om 'zwartvissers' op de bon te slingeren. Eind vo rige maand kregen al 16 personen een prent omdat ze zonder vergunning hengelden. In totaal werden 96 vissers gecontroleerd, onder meer bij het Veer- seMeer, het Haringvliet, het Grevelingenmeer en op de Binnenschelde bij Bergen op Zoom. door Esme Soesman THOLEN - De Stichting Kin deropvang Tholen en omstreken biedt Thoolse vrouwen de mo gelijkheid als zelfstandig on dernemer aan de slag te gaan in de kinderopvang. Vanaf februa ri 1999 wil de organisatie in ver schillende kernen binnen de ge meente Puk Muk-huizen opzetten. Dit project, dat als landelijk proefproject geldt, wordt in het kader van platte landsontwikkeling gesubsidi eerd door het ministerie van LNV. Het doel van de Kinderopvang Tholen is in te springen in de be hoefte aan kinderopvang in de dunbevolkte kernen binnen de eigen gemeente. Tot nu toe ex ploiteert de stichting een kin derdagverblijf. een centrum voor buitenschoolse opvang en een gastouderbureau in Tholen- stad. Uitbreiding naar andere kernen is, door de geringe om vang van de bevolking, geen makkelijke opgave. Onhaalbaar De landelijke eis om minimaal vijfentwintig kinderen bij de buitenschoolse opvang samen te brengen blijkt in de kernen op Tholen niet haalbaar. De be hoefte van ouders om hun kin deren in het eigen dorp onder te brengen, bestaat echter wel. Voor directeur van de kinderop vang Joke Verhage aanleiding een heel nieuwe organisatie vorm te ontwikkelen. Franchise Vrouwen worden opgeleid en begeleid in het opzetten van een kindercentrum in het eigen dorp. Deze centra, naar het Idn- derdagverblijf in Tholen-stad Puk Muk-huizen genoemd, worden ondergebracht in een franchise-onderneming. Bij mensen thuis - of eventueel in een beschikbare ruimte als een dorpshuis - kunnen vrouwen die als zelfstandig ondernemer aan de slag willen een kleine groep kinderen in de leeftijdscatego rie van nul tot vier jaar onder hun hoede nemen. „Waarschijnlijk groeit het in de praktijk uit tot een tussenvorm tussen een kinderdagverblijf en gastouderopvang. Maar dat is iets wat in de praktijk moet blij ken en het zal ook sterk afhan kelijk zijn van de behoeften die in een kem bestaan", licht pro jectcoördinator Ria de Feijter toe. Veel wordt aan de creativi teit van de vrouwen zelf overge laten. Zo kan de dienstverlening worden uitgebreid met het aan bieden van begeleiding of ver voer naar zwembad of school. „We hopen dat mensen die dit doen er op den duur een zelf standig inkomen uit kunnen ha len", schetst De Feijter het toe komstperspectief. Aan deelname gaat een selectie- en scholingstraject vooraf. „Er zal een gedegen intake plaats vinden, waarbij als één van de criteria geldt dat mensen goed op hun dorp bekend staan. Wat dat betreft is de sociale controle op kleine dorpen nu eens een voordeel." Na deze selectie, waarbij met name mensen met ervaring en relevante diploma's de voorkeur hebben, worden de geselecteerden geschoold. Opleiding De opleiding duurt van 1 no vember tot eind februari en omvat de onderdelen onderne mers vaardigheden en commu nicatieve en sociale vaardighe den. Na start van een Puk Muk-huis kan gebruik worden gemaakt van de kennis, erva ring en goede naam van de stichting Kinderopvang. Maan dag 14 september wordt een in formatieavond gegeven vanaf het gebouw aan de Koningin Ju- lianastraat 5 in Tholen. Deze avond begint om acht uur. door Ab van der Sluis VEERE - Commissaris van de koningin drs. VV. T. van Gelder wil dat de gemeente Veere een aanzienlijke financiële bijdrage levert aan het openhouden van het museum de Schotse Huizen in het stadje Veere. Hij zei dat vrijdag tijdens de opening van een expositie in het museum van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen in samenwerking met de Stich ting Delta Cultureel. Het voort bestaan van de Schotse Huizen staat onder druk, omdat het mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen de geld kraan heeft dichtgedraaid. In juli trok de gemeente Veere zich terug als partner uit de Schotse Huizen. De Stichting Delta Cultureel is in gesprek met de Rijksgebou wendienst, eigenaar van het monumentale pand, over een voortbestaan van het museum op de lange termijn. Die ge sprekken verlopen volgens voorzitter F. D. J. Diepeveen constructief. Veere kan zijn ver antwoordelijkheid niet ontlo pen, aldus Van Gelder. Hij riep het gemeentebestuur dan ook op om alles in het werk te stellen het museum open te houden. Dat hij rekent op een substanti ële bijdrage bleek uit zijn op merking dat de provincie de ge meente Veere 'niet voor niets zo groot heeft gemaakt'. In de Schotse Huizen is tot en met 4 oktober een tentoonstel ling ingericht met een aantal originele illustraties uit de his- torisch-topografische atlas Ze- landia Illustrata van burchten door Harmen van der Werf DEN HAAG - Delta Radio kan niet zomaar haar gang gaan voor de Walcherse kust. Voor de bouw van twee zendmasten in de Noordzee is wel degelijk een vergunning nodig, stelt het D66-kamerlid M. Augusteijn- Esser. Zij baseert zich op het Mijnreg lement uit 1964, dat in 1996 nog is vernieuwd. Bij die recente herziening van het Mijnregle ment is een hoofdstuk opgeno men over telecommunicatie- middelen. „En ik lees daaruit", aldus Augusteijn-Esser, „dat Delta Radio alleen kan bouwen met een vergunning van de Ne derlandse overheid Rijkswaterstaat. directie Noordzee, heeft altijd het te genovergestelde beweerd. Delta Radio zou geen strobreed in de weg gelegd kunnen worden, omdat de bijna 400 meter lange zendmasten buiten de twaalf- mijlszone zijn geplandop onge veer vijfendertig kilometer uit de kust van Westkapel le. Delta Radio hoeft volgens Rijkswa terstaat alleen maar te melden wat zij gaat doen. Dat standpunt heeft het D66- kamerlid enorm verbaasd. ..Het kan toch niet zo zijn dat ieder een maar zijn gang kan gaan op de Noordzee, buiten de twaalf- mijlszone uit de kust. Delta Ra dio wil bovendien een zendin- stallatie bouwen die verankerd is in de zeebodem. Die valt naar mijn mening zeker onder het herziene Mijnreglement." Augusteijn-Esser heeft met haar fractiegenoot B Dittrich aan de ministers van Economi sche Zaken, Verkeer en Water staat en VROM vragen gesteld over de plannen van Delta Ra dio Zij willen niet alleen weten of het radiostation een vergun ning nodig heeft, maar ook of omwonenden en belangengroe pen op de één of andere manier inspraak hebben over het bouwplan. Delta Radio wil zich met de lange golfzender op de frequentie van 171 kHz met na me richten op Engeland. „Waar om moeten daarvoor zendmas ten voor de Nederlandse kust worden geplaatst?", luidt de laatste vraag van de D66'ers. Eerder, eind juli, stelde PvdA- kamerlid J. J Feenstra ook al vragen over de zendmasten Die zijn nog niet beantwoord. Feen stra wilde onder meer weten of er inderdaad een gat in de wet geving zit, waardoor Delta Ra dio zonder vergunning in de Noordzee kan bouwen. Een van de illustraties op de tentoonstelling van het Zeeuws Ge nootschap in de Schotse Huizen. foto Lex de Meester en buitenplaatsen. Dit jaar ver scheen de eerste agenda van het Genootschap met als thema Zeeland Maritiem. Voor '99 is gekozen voor Burchten en Bui tenplaatsen. De agenda is be doeld om de bekendheid van het Genootschap te vergroten en om de kas van het Genootschap te spekken. j^EJsl«LlAR.M H5B IK'T66\t?eL PATScrtM/éE^ f meh$€n hun ei6£H h/et kritisch Ohjcte ve coePNEft&v vooPBeeiDje: uw t>e. z&EUioSé" SfbRT&W rfO&f&y rte&z SESi/ot&f &VW SpoftrE^ 2/e. je 'r P - COR DE JONGE W.ANPEZ VC&ZBeGLP /HRCHT/féert V/NCW PAÓ TBCf&ANtS&ÏErt CM PeoBLBMGAJ C£f&1l7&iT/A/ee SN PM HEB IK MET Até ///er OZ&Z PPETP/FPErt'N 2ST, W/NCMtEHRiePWH ZeHCMAVim&l IN mimzgr, PUS7/6 NOU we 6 AAM No&ew C&r/ETeA4 VAN'T door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland draagt ruim 800.000 gulden extra bij aan het aanleg gen en verbeteren van wegen en fietspaden. Het geld komt vrij doordat de bijdrage van het mi nisterie van Verkeer en Water staat over 1998 hoger is uitge vallen dan verwacht. Het college van Gedeputeerde Staten heeft samen met de Zeeuwse wegbeheerders een lijst van prioriteiten opgesteld voor de verdeling van de finan ciële meevaller. In de regio Oos- terscheldebekken wil het colle ge bijdragen aan het fietsveer IIoedekenskerke-Terneuzen, de herinrichting van de Binnen dijk in Wemeldinge, de recon structie van het kruispunt La- geweg/Bredeweg in Sirjansland en de aansluiting van de N254 op de Stoofweg bij 's-Heeren- hoek. De bijdrage aan alle vier de projecten ligt rond de 50.000; gulden Op Walcheren wordt voorrang gegeven aan de ge deeltelijke herinrichting van de President Rooseveltlaan in Vlis- singen (150.000 gulden), het aanleggen van een fietspad langs de Langeweg in Nieuw- land (50.000), het weren van sluipverkeer over de Molendijk in Nieuwland (25.000) en het aanleggen van een nieuwe ver- keersbrug met twee rij- en fiets stroken over het Arnezijkanaal tussen Middelburgen Amemui- den (130.500). De herinrichting van de Ka naalkade in Axel is het enige Zeeuws-Vlaamse project dat is geselecteerd Het project, on derdeel van de gebiedsgerichte aanpak 'De Ruit', krijgt 250.000 gulden steun. De Kanaalkade is onveilig door verkeersoverlast en hoge snelheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17