COURANT Motor economie hapert Beurzen in Latijns-Amerika over breed front gekelderd Orka Keiko terug in geboortestreek Politiek Moskou bijna eensgezind achter Primakov 4 WEKEN VACATURES JT in0 Akkoord Ajax en gebroeders De Boer Spanning tussen Iran en Taliban loopt verder op Waarschuwingen van Centraal Planbureau en Rabobank Omroepbladen raken hun monopolie kwijt DISCOUNT ZATERDAG 12 SEPT Meer computers in de klas Appie Baantjer jubileert wel-" 11 Graeme Rutjes over Anderlecht VOOR 15,00 ZW 5 Koeler j Wisselend bewolkt en vooral later op dag enkele buien. Middagtemperatuur rond i 17 graden. t41e jaargang no. 217 rrijdag 11 september 1998 osse nummers 1,75 Teletubbies veroveren ook Nederland AMSTERDAM - Ajax heeft gisteren overeen stemming bereikt met de broers Frank en Ronald de Boer. De tweeling zal met on middellijke ingang de trainingen hervatten en tot 1 juli 1999 voor de Am sterdamse club voetbal len. Daarna zal Ajax medewerking aan een transfer verlenen. Pen ningmeester Arie van Os benadrukte gisteren wel dat de broers niet voor 44 miljoen gulden naar Bar celona mogen. De Zeeuwse Ajax-aan- voerder Danny Blind ver telde op de terugkeer van de gebroeders De Boer te hebben gerekend. „Dit is een prima oplossing. Het is belangrijk voor henzelf en voor Ajax." De 36-jarige routinier vond de overeenkomst tot het einde van het lopende seizoen niet halfslachtig. „Dat maakt niet zoveel uit. De affaire hing boven de hele vereniging. Het was van grote invloed. Het is goed dat er nu duide lijkheid is. Ajax heeft hun kwaliteiten gemist." De gebroeders De Boer wilden gisteren nog geen commentaar geven op hun terugkeer bij Ajax. Van daag geven de verloren zonen in de Arena een toe lichting op de gang van zaken. Daarvoor trainen ze, nog niet met de groep, onder leiding van Bobby Haarms. ANP zie ook pagina 27 TEHERAN - De spanningen tussen Iran en Afghanistan heb ben een nieuw hoogtepunt bereikt. Teheran reageerde gis teravond woedend op de be kendmaking door Kaboel dat de lijken van negen Iraanse diplo maten zijn gevonden. Iran verzocht de Veiligheids raad van de Verenigde Naties 'onmiddellijke en noodzakelij ke maatregelen te nemen". „De koelbloedige moord op Iraanse diplomaten door de Taliban is een oorlogsmisdaad", aldus de Iraanse ambassadeur bij de VN. De Veiligheidsraad veroordeel de vervolgens de moord op de diplomaten en riep Iran en Af ghanistan op de grootste terug houdendheid te betrachten. In een officiële verklaring via de staatstelevisie verklaarde Tehe ran niet alleen de Taliban, maar ook Pakistan verantwoordelijk te houden voor de dood van de diplomaten. Eerder op de dag kondigde Te heran al nieuwe militaire ma noeuvres aan langs de grens met Afghanistan. AFP/EFE/RTR van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Centraal Plan bureau (CPB) en de Rabobank verwachten dat de groei van de economie volgend jaar afneemt tot drie procent. Bovendien voorziet het CPB voor vol gend jaar een stijging van de druk van belastingen en premiesDat zal leiden tot hogere loonkosten en dat kan de concur rentiepositie van ons land schaden, waardoor de export gaat dalen. Deze waarschuwingen staan volgens in gewijden in de Macro Economische Ver kenning (MEV), die het kabinet dinsdag gelijktijdig met de Miljoenenota presen teert en die de basis vormt voor het finan- cieel-economisch beleid van volgend jaar. Het CPB gaat uit van een economische groei die zal dalen van ongeveer 4 pro cent dit jaar naar 3 procent volgend jaar. Het bureau blijft uitgaan van een flinke groei van het aantal banen. Opnieuw zal het CPB er dit jaar in de MEV op wijzen dat de bomen niet tot in de hemel groeien en dat er na een periode van economische groei een terugslag kan volgen. In het regeerakkoord is daarmee al rekening gehouden door uit te gaan van een gemiddelde economische groei van 2 procent. De Rabobank voorspelt voor 1999 een wat lagere groei van rond de 3 procent. De groei ligt nu al negen kwartalen bo ven de 3 procent. De ontwikkelingen in Duitsland en Frankrijk kunnen het afzwakkende groeitempo kan nog eens negatief beïn vloeden. De bank signaleert dat de on rust op de financiële markten en de pro blemen in Rusland en Azië het prille conjunctuurherstel in die landen alweer afremt. Omdat de onrust de rente laag houdt en importen goedkoop maakt, zal Keiko wordt neergelaten in het bassin. foto Asdis Asgeirdottir/EPA/Morgunbladid van onze redactie economie REYKJAVIK - De orka Keiko, wereldberoemd uit de film Free Willy, is gisteren bij IJs land in zee gelaten. De vijf ton zware zwaard wal vis kwam met een Amerikaans militair vliegtuig naar het ei land Heimaey en is vervolgens vrijgelaten in de fjord van Klettsvik. Keiko zwom daar ook inzijn jeugd. Deberoemde orka werd in IJsland verwel komd door honderden journa listen en nieuwsgierigen, na een vlucht van negen uur uit Oregon, in het noordwesten van de VS. Met een kraan werd Keiko eerst neergelaten in een soort reuzenkooi, zo groot als een voetbalveld, om te wennen aan de zeeën rond IJsland. De orka verdween onmiddellijk in de diepte en negeerde de dui kers die hem wilde helpen te acclimatiseren Als zijn trainers erin slagen hem op vis te doen jagen en overlevingsmethoden bij te brengen, kan hij volgend jaar de volle zee in zwemmen. In 1979 was hij als tweejarige baby gevangen bij IJsland en in 1982 overgebracht naarMa- rineland in Niagara Falls, in Canada. Daar werd hij ge traind voor orka- en dolfijnen shows. De Canadezen ver kochten hem in 1985 aan een Mexicaans aquarium wegens ruimtegebrek. In 1993 speelde hij in Free Wil ly. Naar aanleiding van de film kwam zijn veel te kleine onder komen in Mexico-Stad in de publiciteit. Een dierentuin in Newport, Oregon, nam hem in 1996 op met het doel hem uit eindelijk vrij te laten. Een stichting zamelde vervol gens tien miljoen dollar in om Keiko vakkundig te begelei den bij zijn terugkeer naar de zee. AFP/RTR/ANP (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! DEN HAAG - Het is afgelo pen met het alleenrecht van de omroepbladen om als eni ge radio- en televieprogram- ma's voor een hele week te kunnen aankondigen. De NMa, waakhond van de vrije concurrentie, heeft besloten dat de omroepen verplicht zijn de programmagegevens tegen een redelijk tarief te le veren aan anderen. Dit standpunt van de Neder landse Mededingingsautori teit markeerde gisteren een voorlopig einde in de jaren lange strijd rond de pro grammagegevens. De Tele graaf diende op 2 januari bij de toen nog kersverse NMa een klacht in tegen de omroe pen. „NOS en HMG maken misbruik van hun machtspo sitie, door programmagege vens binnen eigen kring te houden", luidt de conclusie na het bestuderen van de stukken en het horen van de betrokken partijen. Tot 15 januari krijgen om roepen en geïnteresseerde derden de gelegenheid prijs afspraken te maken. Lukt dat niet, dan stelt de NMa zelf de tarieven vast. Het NOS-bestuur liet don derdagochtend eerst weten beroep te zullen aantekenen, maar zei later eerst „geruime tijd" te nemen om de stukken grondig te bestuderen. ANP zie ook pagina 2 van onze redactie economie SAO PAULO - Op de belang rijkste effectenbeurzen in La- tijns-Amerika zijn de aandelen koersen gisteren dramatisch gedaald. Beleggers waren volle dig in de greep van de angst dat Brazilië, en daarmee de hele re gio, wordt meegesleurd door de financiële problemen in Azië en Rusland. Ook in de Verenigde Staten gingen de koersen on deruit. Hier speelde ook de moeilijke positie van president Clinton een rol. Op de beurs in het Braziliaanse financiële centrum Sao Paulo heerste gisteren chaos. De han del werd tweemaal onderbro ken, nadat de Bovespa-index was gekelderd met achtereen volgens 10 en 15 procent. Het koersgemiddelde sloot met een verlies van 15,9 procent. Sinds het begin van dit jaar verloren de Braziliaanse aandelen 53 procent aan waarde. De Merval-index op de beurs in Argentinië maakte een duike ling van 13,3 procent en kwam daarmee 56 procent onder het niveau van begin dit jaar. In Mexico moest de IPC-index 9,8 procent prijsgeven. Dat bracht het verlies dit jaar op ruim 45 procent. De koers van de Mexi caanse peso ging verder omlaag met 2,7 procent naar een histo risch dieptepunt van 10,65 peso per dollar. In Chili sloten de koersen 7,4 procent lager. De beurzen in Pe- (Advertentie) DÈ Computer-Koopjes-Beurs ZEELANDHALLEN GOES 0-16 UURI HARD SOFTWARE TEGEN DUMPPRIJZEN http://www.interexpo.nl ru en Venezuela wisten de scha de beperkt te houden tot respec tievelijk 4,6 en 4,5 procent. In Colombia daalde de index met slechts 0,7 procent. De Braziliaanse president Car doso vroeg gisteren om actie van de grote industrielanden. „De wereldleiders moeten besefffen dat we in een situatie komen, niet alleen in Brazilië maar in de hele wereld, die vraagt om krachtiger besluiten. Dat geldt vooral voor de Verenigde Sta ten." De aandelen- en valutakoersen in Latijns-Amerika zijn steeds sterker onder druk geraakt sinds half augustus de scherpe koersval van de Russische roe bel begon. Er wordt druk gespe culeerd over een devaluatie van onder meer de Braziliaanse real Daardoor kwam in Brazilië een omvangrijke kapitaalvlucht op gang. In de eerste negen dagen van september stroomde via de valutamarkt 8,77 miljard dollar het land uit en in augustus 12 miljard dollar. De reserves van de centrale bank zijn flink ge slonken. Tl73 de hoogconjunctuur in de Verenigde Sta ten een zachte landing kunnen maken, schrijven de Rabo-economen in hun kwartaalbericht. Volgens A Dierick, hoofd stafgroep eco nomisch onderzoek van de bank, komt in Nederland de stijging van de productie de komende zes maanden tot stilstand. „Dat is een normale ontwikkeling na een hausse. Onze conjunctuur hep wat voor op ten opzichte van andere Europese lan den." Hij stelt dat de wereldwijde econo mische onrust het vertrouwen aantast. „De angst verspreidt zich over de finan ciële markten, waardoor de koersen da len." ANP De effectenbeurs in New York is gisteren fors lager gesloten. Be leggers waren volledig in de ban van de perikelen rond president CÜnton en de malaise op de beurzen elders in de wereld. De Dow Jones-index zakte met 249,48 punten tot 7615,54. Daarmee was de recordwinst van 380 punten op dinsdag ruimschoots verspeeld. Woens dag verloor de Dow al 155 pun ten. Wall Street begint er serieus re kening mee te houden dat de Le- winsky-affaire zal leiden tot het aftreden van Clinton. De poli tieke onzekerheid komt extra hard aan nu het er steeds meer naar uit gaat zien dat de wereld economie aan de rand van een crisis staat. Met de dollar ging het verder bergafwaarts. Op de valuta markt in New York stond de koers aan het eind van de handel op 1,9005, het laagste peil sinds vorig jaar mei. De slotkoers in Amsterdam eer der op de dag bedroeg 1,9125. KRF/RTR/ANP zie ook pagina's 6 en 7 Minister Hermans van Onderwijs schrijft een nieuw plan voor het grootschalige project waarbij meer computers in de klas moeten komen. Volgens de minister beschikt hij over honderden miljoenen te weinig om met het huidige V plan verder te gaan. Binnenkort verschijnt het vijf tigste avontuur van speurder De Cock. Een mijlpaal voor de bij na 75-jarige auteur Appie Baantjer, die zich Nederlands meest verkochte schrijver mag noemen. En als het aan hem ligt blijft dat nog even zo. Stof om te schrijven heeft hij altijd: „Ik leg ergens een lijk neer en dan zie ik Met lede ogen kijkt ex-voetballer Graeme Rutjes toe hoe zijn voormali ge werkgever Anderlecht troosteloos onderaan staat in de Belgische com petitie. Rutjes, die tegenwoordig de leiding heeft over de Goese golfclub, speelde in het begin van de jaren ne gentig zeven succesvolle seizoenen bij de topclub. Toen al constateerde hij bij Anderlecht de dalende nm— lijn, die nu veranderd lijkt in J J een vrije val. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11.12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,19,21,23 en 25; sport: 27,28, 29 en 31 door Hans Hoogendijk MOSKOU - Politici van vrijwel alle partijen in het Russische parlement, de Doema, hebben gisteren positief gereageerd op de kandidatuur van Jevgeni Primakov voor de post van mi- nister-president. Alleen de ul tra-nationalist Zjirinovski was tegen. Volgens hem is Primakov, tot gisteren minister van bui tenlandse zaken, veel te pro- Amerikaans. Vanmiddag zal de Doema stem men en het is zo goed als zeker dat Primakov, een pragmati sche, conservatieve politicus, een zeer royale meerderheid zal krijgen. De aanstaande premier gaf geen commentaar. Nog in zijn functie als minister ver klaarde hij tegenover een EU- delegatie dat Rusland de her- vormingskoers zal blijven vol gen. Gistermorgen kwam de door braak in de impasse tussen Jeltsins kandidaat Tsjernomyr- din en het parlement. Tsjemo- myrdin was, na twee keer te zijn weggestemd, tot de conclusie gekomen dat hij het ook in de derde ronde niet zou halen. Een constitutionele crisis zou het gevolg zijn. Hij trok daarom zijn kandidatuur in en stelde Jeltsin voor de 68-jarige Primakov naar voren,te schuiven. De pre sident ging akkoord. De benoeming van de compro misfiguur Primakov is een zwa re nederlaag voor Jeltsin in de strijd met de communistische voorman Zjoeganov. Een reactie gaf Jeltsin niet. Tsjernomyrdin zelf maakte een verbitterde in druk. „Als Tsjernomyrdin van daag een struikelblok is en de maatschappij verdeelt, doe ik afstand van mijn macht", zei hij. Volgens hem hebben de commu nisten hem geblokkeerd omdat zij 'een sluipende coup' willen uitvoeren met als doel het her stel van de oude Sovjet-orde. De kansen dat hij in een kabi- net-Primakov een plaats krijgt, worden gering geacht. „Nie mand van de verantwoordelij ken voor de plundering van ons land zal in de regering-Primak- ov komen", voorspelde de com munistische leider Zjoeganov. Waarschijnlijk komt er wel een aantal communistische be windslieden en ook is niet uitge sloten dat de liberale hervormer Javlinski een zware ministers post krijgt. Hij was de man die maandag Primakov als alterna tieve kandidaat naar voren bracht. Dit voorstel werd snel overgenomen door de commu nisten. Maar het duurde ruim drie dagen voordat Jeltsin be reid was Tsjernomyrdin te laten vallen en Primakov zijn afkeer van de nieuwe baan had over wonnen. GPD zie ook pagina 2 (A d v e r t e n t i e (eenmalig binnen zes maanden) ïJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1