Plan voor tweede energiecentrale Wij willen geen rails door onze tuin Bressiaanders wacht nieuwe bomruiming Zeldzame verstekeling in museum Breskens Hogeschool Zeeland vreest bezuinigingen en afname leerlingtal Eind dit jaar besluit Hydro Agri over bouw in Sluiskil zeeuwse almanak Cruijff PZC zeeland donderdag 10 september 1998 door Conny van Gremberghe BRESKENS - De bewoners van de Breskense wijk 't Heem, het recreatiepark Schone veld, Fort Soleil en van de huizen aan de Nieuwesluisweg moe ten woensdag 30 september weer tijdelijk hun woningen verlaten. Die dag wil het Explosieven Opruimingseom- mando (EOD) twee vliegtuig bommen uit de Tweede Wereld oorlog onschadelijk maken. De bommen werden onlang bij grondwerken in het recreatie park Scheldeveste aangetrof fen. Het gaat dit keer om een Amerikaanse duizendponder en een half zo grote bom van Britse makelij. Uit veiligheids overwegingen moeten de wo ningen in de directe omgeving van het voormalig fort Frede- rik Hendrik voor de duur van de operatie worden ontruimd. Net als bij voorgaande opera ties vangt het Rode Kruis op de Napeleonhoeve toeristen en inwoners van Breskens op, die him huis of vakantieverblijf moeten verlaten. Betrokkenen zullen ruim voor de ruiming door de gemeente op de hoogte worden gesteld van de precieze gang van zaken die dag. Voor mensen die met vragen blijven lopen, wordt een speciaal tele- foonnumer opengesteld. De gebruikers van het veer zullen rekening moeten houden met stremmingen en het feit dat de veerdienst voor de duur van de operatie uit de vaart zal wor den genomen. Het gemeente bestuur van Oostburg gaat er vooralsnog van uit dat dit de laatste bomruiming aan het Scheldeveste-terrein zal zijn. door Conny van Gremberqhe i SLUISKIL - De kans is groot dat Zeeuws-Vlaanderen tegen 2001 een tweede gasgestookte warmtekrachtcentrale krijgt, die in capaciteit de Elstacentra- le bij Hoek overtreft. Norsk Hy- dro Energy bv in Sluiskil, een j dochteronderneming van de Noorse energie-en industrie- groep Norsk Hydro ASA laat een uitvoerige studie uitvoeren naar de vervanging van de hui dige kleine centrales op het ter rein van Hydro Agri in Sluiskil. De energiedochter van de kunstmestfabrikant wil in eer ste instantie een centrale bou wen met een vermogen van 490 Megawatt. In de studie zullen ook een toekomstige uitbrei- I ding van de nieuwe centrale worden meegenomen. HAS-di- recteur Jan Duerloo gaf aan dat op termijn een uitbreiding tot zon 1000 Megawatt tot de mo gelijkheden behoort. Elstacentrale In eerste instantie wordt echter gedacht aan een moderne hoog rendementscentrale met een la ge stikstofuitstoot en een ver mogen van 490 Mw. De Elstacentrale is enkele tiental len Megawatts kleiner. De HAS- centrale voorziet de Sluiskilse kunstmestfabriek van elektrici teit en stoom. Ook aan derden zal stroom worden geleverd. Gestreefd wordt om de produc- I tie te kunnen starten in 2001. De Identiteit dode vrouw bekend BATH - De politie Zeeland heeft de identiteit vastgesteld van de in de polder bij Bath aangetrof fen dode vrouw. j Het is de 51-jarige A Splingaire uit het Belgische Berendrecht. Een tien jaar jongere dorpsge noot is ingesloten op verden- I king de vrouw door wurging om het leven te hebben gebracht, j Het stoffelijk overschot is in middels overgedragen aan de i Belgische justitie-autoriteiten die ook het verdere onderzoek verrichten. Advertentie Brasserie de DRVKKERY en Ear Eye Muziek presenteren a.s. zaterdag 12 september van 14.30- 16.30 uur een optreden van Jazz trjo Heijnsdijk met standard bebop Boekhandel Fanoy NIEUW: H. Kuitert, Jezus 39,90 Tessa de Loo, Varken in het paleis f 34.90 Gerard Revc, Hijgend hert 29,90 enge promorom, met een griezelprijsvraag op onze Promotie CD-ROM voor 5,- Kantoorboek handel De Ruiter Kaarten- kabinet Alles is te koop in... de DRVK Winkel in Woord Brasserie KERY Beeld &Geluid noodzakelijke milieu-effect rapportage is in verbereiding. Het bedrij f heeft verder voor het verkrijgen van de vergunningen een startnotitie ingediend bij Gedeputeerde Staten. Verheugd HAS-directéur Duerloo zei gis teren verheugd te zijn met het besluit om een 'mainstudie' op te starten. ,,We gaan ervan uit dat die studie eind dit jaar afge rond is en dat dan de definitieve investeringsbeslissing genomen wordt.Wat voor bedrag er pre cies met de bouw van de instal laties gemoeid is, wist Duerloo niet te zeggen. „Vuistregel in de ze sector is een miljoen gulden per Megawatt." Wie de centrale bouwen gaat is nog niet bekend. Het moederbedrijf, de tweede energieproducent in Noorwe gen, heeft weliswaar alle kennis voor dit soort projecten in huis, maar het bedrijf maakt zelf ge wag van 'andere partners'. In tegenstelling tot bij de bouw van de Elsta-centrale zal het Zeeuwse nutsbedrijf Delta niet deelnemen in de bouw van de HAS-centrale. Wel, zo liet Del ta-woordvoerder F. Deij weten, onderhandelt het nutsbedrijf met HAS over de afname van stroom. „Tevens zijn er gesprek ken gaande over de tarieven voor Hydro Agri om hun stroom via het Delta-netwerk bij hun klanten te krijgen. Bij wet zijn we verplicht dm voor de doorle vering te zorgen, maar daar staat dan natuurlijk wel een prijs tegenover." Voor HAS-directeur Duerloo is de mogelijk bouw van een mo derne centrale een aardige op steker. De voorbije jaren werd de kunstmestfabriek in Sluiskil fors gemoderniseerd. Zij geldt nu als de toonaangevend in de sector. De directeur sloot giste ren investeringen in andere sec toren door Norsk Hydro of an deren niet uit, als de centrale er eenmaal staat. Voor de leveranties van gas is HAS vanaf 1 oktober niet langer afhankelijk van een regionale leverancier. Het bedrijf kan vanaf die datum beschikken over een pijpleiding die door loopt tot Zeebrugge, het aan- landingspunt van Noors en Bi'its aardgas. Die leiding be schouwt Duerloo als een be langrijke troef voor de bouw van een energiecentrale bij Sluiskil. De bestaande verouderde cen trales leveren een vermogen van 100 Megawatt, waarvan HAS slechts 60 procent gebruikt. De rest wordt verkocht. Völckerdorp niet blij met plannen voor goederenspoorlijn door Inqrid Huibers VÖLCKERDORP - Ingeklemd tussen het Schelde-Rijnka- naal, de A58 en de A4, ligt in de polder voorbij Rilland, het gehuchtje Völckerdorp ver scholen. Afgelegen en bijna vergeten. Onlangs werden de bewoners van de zes huizen opgeschrikt door alarmerende berichten over de aanleg van een goederenspoorverbinding tussen Antwerpen en Bergen op Zoom; vlak langs, of door hun dorp. „Bestuurders hechten meer waarde aan de Brabantse wal dan aan deze polder. Als ze die spoorlijn echt aan willen leg gen, dan gaan we actie voe ren", zegt Andrea de Jonge mismoedig. En dan ferm: „Wij willen hier niet weg en we wil len ook geen rails door onze tuin." Of de treinverbinding er komt is alles behalve zeker. Op de te keningen van Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwe gen staan vooralsnog twee mo gelijke tracés. De komende ja ren wordt onderzocht welke van de twee het beste is. Ook wordt er bekeken of de toena me van het goederenverkeer niet toch gewoon over het be staande spoor zou kunnen worden opgevangen. Maar, mocht er rond 2002 toch beslo ten worden om de nieuwe treinverbinding aan te leggen, dan is Völckersdorp de klos. Ruimte Na een voorzichtige tik op het raam, laat De Jonge, knalrood vest. paarse gebatikde broek, graag haar huis zien. Tussen de eettafel en de keuken blijft ze even staan. „Hier stond vroe ger een muur. Eigenlijk waren Het schooltje van Völckerdorp is sinds 1938 in gebruik als boerenschuur, foto's Dirk-Jan Gjeltema dit twee huisjes." Nog steeds is het niet een hele riante woning. Hel is dan ook nauwelijks voor te stellen dat op de helft van de oppervlakte vroeger gezinnen met wel negen of tien kinderen huisden. „Kijk hier leefden ze dan." De Jonge meet met grote passen een ruimte van een kleine twintig vierkante meter af. ,,En hier stonden alweer de varkens. De kamer waar nu mijn eettafel staat, werd vroe ger als stal gebruikt." Historie Vlekjes zonlicht dringen am per door tot het met bomen omzoomde laantje. Langs twee rijen huisjes loopt de Vierling- weg na een meter of vijftig dood op een grote schuur. Een kleine afgeschermde enclave in een verder kale polder „Het mooiste aan deze plek vind ik eigenlijk de historie", vertelt De Jonge. Ze haalt meteen een oude vergeelde foto uit de kast om haar verhaal te doen. „Het dorp is in 1903 gesticht door jonker Völcker, een groot grondbezitter uit Bergen op Zoom. Speciaal voor zijn land arbeiders bouwde hij, na de bedijking van de polder, dit dorpje. Achttien huizen ston den er toen. "De foto uit het be gin van deze eeuw onthult ver der een schoolgebouw en een kerkje. Tijdens het verhaal wordt De Jonge steeds enthousiaster. Völcker was eigenlij k een heel revolutionair mens, omdat hij al die voorzieningen voor zijn arbeiders bouwde." Om even later nuchter op te merken: „Waarschijnlijk was het, toen de polderzo groot werd, econo mischer om de mensen hier te huisvesten. Dichtbij het land waar ze op werkten." School In 1938 werd de school wegens gebrek aan kinderen gesloten. Het gebouw staat er nog, maai de ramen zijn kleiner gemaakt Het dient als boerenschuur. Van de achttien huizen staan er na de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp nog twaalf overeind. Ook de kerk is gesneuveldi Na diverse ver bouwingen telt het doip nu zes woningen en een vakantie huisje.In 1972iserelectriciteit aangelegd. Pas in 1990 kregen de bewoners er aardgas. „Je woont hier helemaal vrij, maar toch niet alleen" karak teriseert Esther Noordam de gemeenschap. „We lopen niet de hele dag bij elkaar binnen, maar je kunt wel van je buren op aan als er eens een keer iets is." Een oud boerenhuisje is in haar interieur nauwelijks meer te herkennen. Alleen de oude houten trap verraadt nog iets van zijn herkomst. Brabants Trots houdt Noordam haar vier weken oude zoon Sander omhoog. „Dit is de eerste echte Zeeuw van het dorp; het kindje van de overbuurvrouw is in het ziekenhuis van Bergen op Zoom geboren." De meeste be woners van Völckerdorp voe len zich meer Brabants dan Zeeuws. „Voor de dokter, de tandarts en nu de kraamhulp moeten wij altijd naar Woens- drecht of Bergen op Zoom", zegt Noordam. In Rilland komt ze eigenlijk nooit. Van de eventuele komst van een goederenspoorlijn is ze wel geschrokken, Een bulderende trein vlak langs haar fruitbo men, kippen, konijnen en hon den zou de idylle ernstig ver storen. Om actie te voeren, zijn de plannen voor de spoorlijn nog te prilvi nd t NoordamOm meteen hardgrondig uit te roe pen: ..Maar ik zou er echt flink van balen als de rails straks door het dorp lopen." door Wilma Valk BRESKENS - Het Visseriimu- seum in Breskens heeft een nieuwe bewoner. Sinds ruim een week huist in het aquarium van het museum een blauwe krab. Het dier - met broed - is opgevist door een Breskense visser net buiten de kust van Westkapelle. De eitjes hebben inmiddels een plekje gevonden in het aquari um. De kans op een geboortegolf van blauwe krabbetjes, die oor spronkelijk aan de oostkust van Amerika leven, is klein gezien hun huisgenoot, een roggetje, niet vies is van een vers eitje. De krab is ongeveer zestien cen timeter groot, gemeten over de breedte van het schild. De scha ren zijn vrij lang en ongelijk van grootte. De bovenkant van lichaam en klauwen zijn don kergroen, de onderkant porse- leinwit, de poten blauw en de uiteinden van de scharen rood. Deze krabben zijn zeer actieve dieren en goede zwemmers. Ze zijn vraatzuchtig en strijdlustig en hebben veel kracht in hun scharen. Ze eten verse vis en aas. In het museum worden ze nu gevoerd met mosselen en garnalen. Voor de bezoeker is het duidelijk, dat iedere garnaal die langs do krab zwemt met zijn leven speelt. Chris van Belle, assistent mari ne-bioloog van de Universiteit van Gent en één van de vrijwilli gers van het visserijmuseum, is verrukt van de nieuwe aan winst: „Ik heb er al veel van ge hoord, van de blauwe krab, maar nog nooit levend gezien. Ze komen als verstekeling wel eens mee met schepen. We moe ten wel voorzichtig zijn, ze zijn zeer agressief en hebben uitzon derlijke goede ogen. die soms als een telescoop uitgevaren wor den zodat hun niets ontgaat." Deze bijzondere gast in het mu seum van Breskens is gevangen door de Breskens 10 van Henk Vermeulen ongeveer 6 kilome ter buiten Westkapelle. Ver meulen en de andere vissers van Breskens weten dat iedere bij zondere vangst graag gezien is in het Visserij museum Haast iedere week brengt men wel bot ten of wervels van dieren aan wal en naar het museum boven de vismijn, foto Charles Strijd door Arjan van Westen VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland ziet de komende jaren twee bedreigingen op zich afko men: bezuinigingen en een afne mend aantal leerlingen. Dit zei L. N. Labruyère, voorzitter van het College van Bestuur van de Hogeschool, gisteren bij de ope ning van het academisch jaar. Voorzitter Labruyère zei te vre zen voor kwaliteitsverlies en beperking van de toelating van studenten voor bepaalde stu dierichtingen. Ook op de Hogeschool Zeeland begon gewoontegetrouw het nieuwe studiejaar met toespra ken en plechtigheden. K. P. M. van de Vijver, voorzitter Onder wijsoverleg van de Brabantse- Zeeuwse Werkgeversvereniging Zeeland, sprak over de nood zaak van goed beroepsonder wijs in de provincie, niet in de laatste plaats vanwege de sterk groeiende vraag naar hoger ge schoold personeel. Kansen geven „Wij zijn er om jonge mensen kansen te geven en niet om te praten over studentenstops", sprak Labruyère. De mogelijk heid dat de Hogeschool tot deze drastische maatregel moet ko men is groot. In het regeerak koord is geen extra geld voor de hbo's gekomeh. Er was wel om meer geld gevraagd,. Labruyè re: „Bezuinigingen lijden tot grotere groepen, kwaliteitsver lies is het gevolg." Bovendien leidt een te laag bud get volgens Labruyère tot uitstel van de broodnodige In vesteringen in de informatie- technolgie. Verdergaande fi nanciering van het onderwijs door het bedrijfsleven is volgens hem niet de oplossing. „Samenwerking met bedrijven is goed met het oog op stages en kleinere projecten, maar de fi nanciering van het onderwijs hoort niet uit het bedrijfsleven te komen", aldus Labruyère. Als het economische tegen zit werkt dat volgens hem naar het onder wijs door. Noodzaak Voor de toespraak van de voor zitter van het college van be stuur had Van de Vijver in zijn spreekbeurt al op de noodzaak van hoger beroepsonderwijs in Zeeland gewezen. Het bedrijfs leven heeft er grote behoefte aan. Tevens maakte Van de Vijver duidelijk dat de Hogeschool zijn blik meer op Zeeuws-Vlaande ren moet richten. „Hier worden momenteel economische pres taties verricht." Vijver zegt dat door de komst van de Westerscheldetunnel er een scala aan mogelijkheden in dit gebied komt. Docenten van de hogeschool zouden niet altijd op de hoogte zijn van de moge lijkheden van het Zeeuwse be drijfsleven. Na afloop van de plechtigheid gaf Labruyère te kennen de zor gen van Van de Vijver in grote lijnen te delen. Maar voegde er aan toe dat er al volop contacten zijn met het gebied onder de Westerschelde. De blik van de Hogeschool Zeeland gaat de grens over en met Belgische ho gescholen en universiteiten wordt volgens hem dan ook in tensief samengewerkt. Volgens Franz Beckenbauer lean alleen Johan Cruijff het Duitse nationale voetbalelf tal uit de put halen. En ivie kan het beter weten dan de man die als speler en trainer de Mannschaft tot wereld prestaties leidde. Dat gisteravond de Duitse voetbalbond zo eigenwijs was dit advies in de wind te slaan en toch een ander aan te stellen, kon de pret over de denkbeeldige knieval van Der Kaiser voor het Neder landse voetbalintellect niet drukken. Een Vlissingse fan van het Orakel uit Beton dorp dacht te weten dat Bec- kenbauers voorstel de hele voetbalwereld verbaasd mag hebben, maar dat van Der Jo- hann maar één reactie te ver wachten is: dafi is toch lo gisch...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27