ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Cellen leeg door bezuinigingen Starr ziet in rapport basis voor afzettingsprocedure Clinton 4 WEKEN Windhoos treft Zuidwest-Overijssel Bouw installatie voor scheiden van afval in Vlissingen-Oost Völckerdorp klem tussen de rails Gevangenisdirecteuren vrezen voor chaos bij uitvoeren kabinetsplannen Stress wordt onderschat Gedetineerde loopt te hard Opening academisch jaar Europees kampioen ontsnapt Nederlandse militair volgens Faber te slap voor Kosovo VN zien af van heroverwegen sancties Irak Kernproeven VOOR 15,00 21' 14: ZW 5 Wisselvallig Veel bewolking en van tijd tot tijd buien. Een enkele mogelijk met onweer. Maximumtemperatuur rond 21 graden. 241e jaargang no. 216 donderdag 10 september 1998 losse nummers 1,75 PAGINA 13 door Peter de Knegt DEN HAAG - Gevangenisdirec teuren vrezen voor een chaos als de voorgenomen bezuinigingen van het nieuwe kabinet worden doorgezet. In tientallen gevangenissen komen cel len leeg te staan. De directies worden bovendien gedwongen om verstrek kende maatregelen te nemen op het personele vlak. Enkele directeuren vre zen zelfs voor opstand binnen de muren als het gevangeniswezen de voorgeno men 115 miljoen gulden moet inleve ren. Nu al komen de directeuren geza menlijk jaarlijks zo'n 50 miljoen gulden te kort. Ook op het ministerie van Justitie vrezen betrokkenen dat de bezuiniging 'onhaalbaar' is. Gevangenisdirecteuren wijzen erop dat de voorgenomen bezuinigingen op lopen tot ruim 12 procent van het totale budget. De omstreden bezuinigingen die Defensie staan te wachten beslaan 'slechts' drie procent van het jaarbud get. De vereniging van gevangenisdirec teuren (VDPI) wil niet reageren op de plannen voordat zij morgen overleg heeft gevoerd op het ministerie van Justitie. Morgen zal minister B. Kort hals tijdens een toelichting op zijn be groting ook een toelichting geven op de bezuinigingen van 115 miljoen. Vol gens Justitie wordt aan het bedrag ech ter niet getornd. Verpaupering „Met de kaasschaaf methode zitten we alleen nog op de korst. We bezuinigen al jaren op de gevangenissen en nu kan het echt niet meer, meent P. de la Chambre van de gevangenis in Almere. Ook hij ziet onvervulde vacatures en verpaupering aan de gebouwen als donderwolken boven het gevangenis wezen hangen. „Met minder geld moe ten we echt in de taken gaan snijden. Er is ook al een tekort aan TBS-plekken en het tekort aan jeugdplekken neemt al maar toe." Directeur E. van de Wal uit Doetin- chem vreest net als enkele van haar col lega's voor toename van agressie bin nen de gevangenismuren: „Het trekt een zware wissel op het personeel. De spanning loopt op. We hebben er jaren voor gestreden om geen buitenlandse toestanden hier te krijgen. De bezuini gingen zijn niet realistisch. We zitten aan de bodem van ons kunnen." Uitbreiding van taakstraffen zou soe laas kunnen bieden. Dat geldt ook voor het terugdringen van de dure TBSPro cureur-generaal D. Steenhuis liet on- VEENHUIZEN - Een 28-jarige gedetineerde van gevangenis Bankenbosch in het Drentse Veenhuizen is gistermorgen on der de ogen van zijn twee bewa kers gevlucht toen het drietal zich buiten de gevangenis be vond. Hij is nog steeds voort vluchtig. De man werd door zijn bewa kers naar een transportbusjege- bracht, maar wist zich los te rukken en sprintte weg. De be waarders hebben geprobeerd hem te achterhalen, maar die pogingen waren tevergeefs. De man vluchtte het nabijgele gen natuurgebied Fochteloër- veen in, waarna de politie dat gebied afzette. Een zoektocht met helikopters en honden le verde niets op. Het Fochteloër- veen is door de regen moeilijk begaanbaar en biedt veel schuilplaatsen. Bankenbosch is een halfopen inrichting voor lichtgestraften. ANP Stress is een onderschatte ziekmaker in onze prestatiegerich te maatschappij Volgens bedrijfsarts Maurice de Valk zijn er aanwijzingen dat een overmaat aan stress mede tot hersen- aandoeningen kan lijden. Huisartsen en chefs moe ten volgens hem meer doen om stress op tijd te her- A kennen. langs echter al weten dat aan de uit breiding van het aantal taakstraffen grote bezwaren kleven. Bovendien ge loven de managers van de gevangenis sen niet dat er 'grote bedragen gegene reerd kunnen worden' door het aantal taakstraffen op te krikken en ook zwaarder gestraften (tot een jaar) te la ten werken in bejaardentehuizen of de bossen. Over de mogelijke afschaffing van de arbeid binnen de gevangenismuren zijn de betrokkenen uiterst sceptisch: „Ledigheid is des duivels oorkussen," aldus een van hen. Ook het oude plan om twee gevangenen op een cel te zet ten vinden ze niet realistisch. GPD Verdere bezuinigingen zouden de Hogeschool Zeeland wei eens kunnen dwingen tot het invoeren van studentenstops. Het oplaten van ballonnen zorgde in Vlissingen buiten voor een feestelijk gezicht, binnen getuigde de toespraak van de voorzitter van het College van Bestuur aller- - *1 O minst van een hoera-stemming. De Nederlandse volleybalploeg is nog steeds aardig op weg naar het volgende EK. in 1999 in Oostenrijk De titelverdedi ger versloeg gisteravond Bulgarije, 3-0. Zonder slag of stoot ging dat overigens niet. Bulgarije legde Oranje het vuur na aan de schenen, maar de nationale ploeg wist 1 O in de drie sets steeds te ontsnappen aan verlies. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13, 14,15 en 17; sport: 19 en 21. DEN HAAG - Een internationa le militaire interventie in Koso vo is dringend gewenst, maar Nederlanders mogen beslist geen deel uitmaken van zo'n troepenmacht. De Nederlandse krijgsmacht is er mentaal niet geschikt voor. Dat zegt secreta ris Mient Jan Faber van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). Volgens Faber is de Nederland se krijgsmacht te naïef en niet weerbaar genoeg, zoals bleek tijdens de val van Srebrenica. „De soldaten waren totaal niet op hun taak voorbereid en niet bestand tegen de druk." Een ge wapend ingrijpen in Kosovo, waar de Navo-landen overigens weinig voor voelen, moet daar om zonder Dutchbat gebeuren. „De Nederlandse krijgsmacht is er niet klaar voor. Een nare con clusie, ik weet het, maar het is helaas waar." De IKV-voorman wijst erop dat de drang naar geweldloosheid in de samenleving zo groot is dat Nederlanders nauwelijks van zich af kunnen bijten. „In de Tweede Wereldoorlog ging het fout, de politionele acties in In donesië waren een mislukking en Srebrenica was een drama. Die trauma's moeten we eerst maar eens goed verwerken. Bo vendien levert een operatie in Kosovo onvermijdelijk Neder landse slachtoffers op en dat kan onze samenleving niet aan" aldus het boegbeeld van de vre desbeweging. GPD NEW YORK - De Verenigde Na ties staken het heroverwegen van de sancties tegen Irak. De Veiligheidsraad wil zich pas op nieuw over de strafmaatregelen buigen als het regime in Bagdad weer samenwerkt op het gebied van ontwapening. De VN-raad nam vannacht una niem een resolutie aan om de herziening van de economische en politieke sancties op te schorten. Bagdad maakte op 5 augustus een einde aan de samenwerking met het VN-team dat het Iraak- se arsenaal massavernietigings wapens controleert. De sancties werden ingesteld na de Iraakse invasie in Koeweit medio 1990. DPA/AFP (Advertentie) De nieuwe Xerox 212 Digitale Copier Een wonder van eenvoud en efficiency •12pag. •600x600 dpi •250 vel «optionele onderzetkast Bel 0800-0563 of surf naar www.xerox.nl voor de inruilcheque tw.v. f1.000.- ISLAMABAD - Pakistan is van plan het verdrag te tekenen dat het nemen van kernproeven verbiedt. Dat meldt de Pakis taanse krant The Nation. De Pakistaanse minister van in formatie Mushahid Hussain be vestigde dat het parlement mor gen debatteert over de zaak. AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Speciaal aan klager Kenneth Starr heeft gis teren het Congres zijn bevindin gen in het onderzoek naar de Amerikaanse president Clinton overhandigd. Het rapport bevat 'substantiële en geloofwaardige bewijzen die reden kunnen zijn voor een afzettingsprocedure tegen de president'. Dat zei Starrs woordvoerder Charles Bakaly gisteravond. Clintons raadsman David Kendall zei eerder dat het rap port juist geen enkele element bevat dat zou kunnen leiden tot een afzettingsprocedure. Na een onderzoek van acht maanden stuurde Starr gister avond toch nog onverwacht zijn rapport en 36 dozen met onder steunend bewijsmateriaal naar het Congres. Dat moet nu vol gens de Amerikaanse grondwet beoordelen of het verzamelde materiaal aanleiding is voor een a f zettingsprocedure. Volgens de zender CNN meent Stan- voldoende bewijzen van strafbaar gedrag te hebben ge vonden om een afzettingsproce dure te rechtvaardigen. Hij zou Clinton in zijn rapport onder meer van meineed, obstructie van de rechtsgang en machts misbruik beschuldigen. Excuses Even voordat het nieuws over het rapport bekend werd, bood Clinton voor de vierde maal in korte tijd zijn verontschuldigin gen aan voor zijn affaire met Monica Lewinsky Ditmaal ging hij in het stof bij een lunch met democratische geldschieters in Orlando, Florida. „Ik heb mijn gezin in de steek gelaten en ik heb dit land in de steek gelaten, maar ik ben aan het proberen het goed te maken", aldus Clin ton „Ik ben vastbesloten zoiets nooit meer te laten gebeuren". De Amerikaanse president moest zijn korte toespraak en kele malen wegens enthousiast applaus onderbreken. Eerder op woensdag bood Clin ton zijn verontschuldigingen al aan aan leden van zijn Demo cratische partij, voor de proble men die hij heeft veroorzaakt door de Lewinsky-affaire. Verkiezingen Doel van het gesprek achter ge sloten deuren met de Democra tische leiders van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat was de groeiende onvrede bin nen zijn partij over deze kwestie in te dammen. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de zaak voor de Democraten nadelig zal uitpakken bij de Congresver kiezingen van november. Tevens belegden leiders van het Huis van Afgevaardigden woensdag een bijeenkomst, waar zij besloten tot een geza menlijke benadering van de be handeling van het rapport- StaiT. De juridische commissie van het Huis moet vaststellen of het ver slag gronden biedt om een afzet tingsprocedure tegen Clinton te beginnen. Als dat het geval is moet het hele Huis daarover stemmen Vervolgens gaat de kwestie naar de Senaat. Er is een meerderheid van tweederde nodig om een president van zijn functie te ontheffen. RTR/ANP door Richard Hoving NIEUWDORP - Het samenwer kingsverband van Zeeuwse ge meenten voor het ophalen en verwerken van afval AVZV/O- LAZ en het Terneuzense afval bedrijf Verstraeten Verbrugge hebben vergevorderde plannen voor de bouw van een afval scheidingsinstallatie op het ha- ven- en industrieterrein Vlis- singen-Oost. Met de bouw van de installatie die hergebruik van grof vuil, bouw-, sloop en bedrijfsafval mogelijk moet maken, is een in vestering van vier miljoen gul den gemoeid. AVZV/OLAZ en Verstraeten Verbrugge spelen in op bestaan de en te vernachten wetgeving ten aanzien van het storten van afval. Het naar de stortplaats brengen van bouw- en sloopres- ten is sinds april van dit jaar al verboden. Het storten van be drijfsafval en grof vuil wordt de komende jaren aan banden ge legd. De plannen voor de bouw van een scheidingsinstallatie zijn al zo ver gevorderd dat de eerste paal, volgens AVZV/OLAZ-di- recteur P Louwman. nog voor het eind van dit jaar kan worden geslagen. „Of het zover komt is afhankelijk van de raad van commissarissen en onze aan deelhouders." yerstraeten Verbrugge heeft ook nog niet definitief 'ja' gezegd De eerste gesprekken tussen het afvalorgaan en het Terneuzense bedrijf dateren al van emge tijd geleden. De uitvoering van de plannen werd uitgesteld nadat Verstraeten Verbrugge begin dit jaar negatief in de publiciteit kwam. De beide directeuren, D. Verstraeten en M. Verbrugge, bleken forse meningsverschil len te hebben over het toekom stige beleid van het bedrijf. Het conflict liep zo hoog op dat het voortbestaan van Verstraeten Verbrugge in gevaar kwam. D. Verstraeten verliet het bedrijf nadat groot-aandeelhouder Delta Nutsbedrijven en M. Ver brugge een flinke som geld op tafel legden. Ondanks deze voorgeschiedenis neemt AVZV/OLAZ geen grote risico's, zegt Louwman. „De problemen zijn opgelost." Dat tegen een van de milieuonder- nemingen van Verstraeten Verbrugge nog een strafrechte lijk onderzoek loopt, is voor Louwman ook geen punt. De kosten voor de bouw van de afvalscheidingsinstallatie wor den evenredig verdeeld over beide partners De installatie, die op z'n vroegst in de tweede helft van 1999 in bedrijf komt, heeft een capaciteit van 45.000 ton per jaar De provincie heeft de vergun ningen voor het verwerken van het grof vuil, bouw-, sloop- en bedrijfsafval al afgegeven. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) (JA; ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 i>er kwartaal met automatische afschrijving A 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaal sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Brandweerlieden te midden van de chaos in Twello, waar een boom van onze redactie binnenland DEVENTER - Een zware windhoos en hevige slagregens hebben gisteravond even na zes uur in en rond Deventer enorme schade aangericht. Voor zover gisteravond be kend, zijn er geen gewonden gevallen. Deventer, Schalkhaar en Twel lo werden het zwaarst getrof fen. De politie kreeg honder den telefoontjes binnen over ontwortelde bomen, water overlast, afgewaaide dakpan nen en zelfs afgewaaide da- ken.Tientallen auto's werden zwaar beschadigd door vallen de takken en omgewaaide bo men. Volgens een woordvoerder van de politie IJsselland is er fikse natuurschade. De helft van het stadsplantsoen in Deventer is weggevaagd. Ook een aantal bomen van meer dan 150 jaar oud zijn daar door de hoos ge veld. Politie en brandweer waren de hele avond bezig omgewaaide bomen op te ruimen. Enkele wegen werden voor de zeker heid afgezet omdat nog bomen op omvallen stonden. Tussen Olst en Deventer was korte tijd geen treinverkeer mogelijk, omdat er takken op de boven leiding waren gewaaid. De politie schat dat de storm een half uur duurde en woedde over een strook van ongeveer op een woning terecht kwam. foto Martin Hollering/ANP 20 kilometer lang in Zuidwest- Overijssel. „Het was in drie of vier minu ten voorbij", vertelde een in woonster van Schalkhaar. „Eerst begon het knetterhard te regenen en daarna zwaar te stormen." Dezelfde ervaringen hadden mensen in Deventer. Bewoners zeiden duidelijk de 'slurf' van de hoos te hebben gezien. Na het passeren van de wind hoos werd het gebied over stroomd door nieuwsgierigen. „Mensen waren soms erg hin derlijk aanwezig. Bovendien was het voor hen niet zonder risico", aldus een politie woordvoerder. GPD/ANP zie ook pagina 2 De eigenaar van een door een omgewaaide boom geplette au to in Deventer neemt de schade op. foto Ron Nagtzaam/GPD ■BH BBB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1