Burger heeft nakijken bij groei COURANT Voedselgebrek dreigt in Rusland GOES 4?5 Gewurgde vrouw gevonden bij Bath 4 WEKEN Nederlandse chauffeurs omzeilen Franse blokkades Vooral bedrijfsleven en overheid profiteren 11 t/m 16 Centraal Station schoongeveegd Schepen aan dure ketting Een doorzetter in hazelnoten VOOR 15,00 JA, ik wil: Spectaculair herstel op Wall Street United akkoord met overname GLASHANDEL MELIESTE LIVINGSTONE- WEG 20 Liriope ^sintratuin 21° 1T6° ZW 5 Geregeld buien Half tot zwaar bewolkt en geregeld buien. Middagtemperatuur 21 graden. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. 241e jaargang no. 215 woensdag 9 september 1998 losse nummers 1,75 Het Centraal Station in Amster dam is het eerste station in Ne derland waar kaartcontroles bij de ingangen 24 uur per dag uit gevoerd zullen worden. Giste ren is er een schoonmaakopera- tie uitgevoerd. Mensen zonder vervoersbewijs werden daarbij verwijderd. Schepen die door schuldeisers aan de ketting zijn gelegd kos ten de Nederlandse havens handenvol geld. De havens van Amsterdam en Rotterdam en Zeeland Seaports luiden de noodklok. Deze schepen nemen ruimte aan de kade in zonder dat er liggeld wordt betaald. Per schip loopt het nadeel voor de havens in de tonnen. Tien jaar geleden begon in Zeeland een experiment met de teelt van hazelnoten. Van de veertig hectare hazelaars van toen zijn nog ruim zestien hectare over. Jan Otte uit Lewedorp hoort tot de kleine groep doorzetters: „Het is een kwestie van lange adem. Ik wil gewoon, dat het Oj lukt." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 8; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23,24 en 25; buiten gebied: 27, 28, 29, 30 en 31 door Jacques Cats BATH - De politie houdt nog een slag om de arm over de identiteit van een vrouw die in de nacht van maandag op dinsdag leven loos werd aangetroffen in de polder bij Bath. Maar het is vrij wel zeker dat het om een 51-ja- rige inwoonster uit het naburige Belgische Berendrecht gaat. Een tien jaar jongere dorpsge noot heeft bekend de vrouw met zijn broekriem te hebben ge wurgd. De Belgische politie was een on derzoek begonnen nadat fami lie aangifte had gedaan van ver missing. Sinds 31 augustus was niets meer van de vrouw verno men. Zij had de avond daarvoor met haar vriend een café in haar woonplaats bezocht. De vriend was eerder naar huis gegaan. De vrouw zou later naar haar eigen woning gaan. Bekentenis Het onderzoek van de Belgische politie richtte zich van meet af aan op de omgeving van het slachtoffer en de mensen, die op de bewuste avond in het café waren. Bij die gelegenheid kwam een 41-jarige inwoner uit Berendrecht in beeld. Hij be kende vrijwel onmiddellijk de vrouw om het leven te hebben gebracht. De man kende haar vaag. Hij was die avond ook in het café. Na het vertrek van de vriend bleef de man wachten tot de vrouw naar huis ging. Hij volg de haar en sprak de vrouw on derweg aan. Toen ze niet inging op zijn amoureuze voorstellen ontstond er een worsteling, waarbij de man zijn broekriem pakte en het slachtoffer wurgde. Hij bond het stoffelijk overschot achter op zijn bromfiets en reed de polder in. Op Nederlands grondgebied dumpte hij het lijk nabij het Spuikanaal bij Bath, in de buurt van de plek waar en kele jaren geleden het lichaam van de door verstikking om het leven gebrachte Middelburgse weduwe Roegiers werd gevon den. Sporenonderzoek Na de bekentenis zocht de Bel gische politie de omgeving van Berendrecht af. De politie Zee land ging op speurtocht op Ne derlands grondgebied. Aanwijzingen van de verdachte leidden ertoe dat in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks drie uur het stoffelijk overschot in het struikgewas werd gevon den. De politie Zeeland verrich te gisteren een uitgebreid spo renonderzoek op de vindplaats. Vandaag denkt men de identi teit officieel te kunnen vaststel len. Justitie in Middelburg heeft in gestemd met het verzoek van de Antwerpse onderzoeksrechter Vincke tot overdracht van het stoffelijk overschot aan de Bel gische autoriteiten. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 NEW YORK - Na de ver liezen die Wall Street vo rige week moest incasse ren heeft de beurs van New York dinsdag een spectaculair herstel laten zien. De Dow Jones-index pakte een winst van 380,5 punten en kwam terecht op een niveau van 8020,7. Dat betekende een winst van bijna 5 procent. De puntenwinst was de grootste in het 102-jarige bestaan van de belang rijkste Amerikaanse beursthermometer. De Amerikaanse beurs rea geerde hiermee op uitla tingen vrijdag van presi dent Greenspan van de Amerikaanse centrale banken, dat een rentever laging niet uitgesloten is. Maandag was Wall Street dicht in verband met La bor Day. De winsten deden zich gisteren over een breed front voor. Maar vooral de financiële waarden, de transportsector en tech nologiefondsen deden het bijzonder goed. De sprong van gisteren betekent dat een flink deel van het ver lies dat Wall Street vorige week incasseerde, 412 punten, weer is goedge maakt. ANP LONDEN - Manchester United heeft het overnamebod van Rupert Murdoch geaccepteerd. De Australiër had, ter wille van zijn betaal-kanaal BSkyB. 625 miljoen pond (meer dan 2 miljard gulden) over voor de beroemdste Engelse voetbal club. Sky Television News en The Times, beide onderdeel van Mur dochs imperium, maakten bekend dat het United-bestuur akkoord is gegaan met een prijs van 240 pence per aandeel. Dat is nog 50 miljoen pond meer dan in eerste instantie de be doeling was. van onze redactie economie DEN HAAG - De Neder landse huishoudens heb ben geen direct financieel voordeel van de sterke economische groei van de laatste jaren. Het reële ge middelde loon is de afge lopen vier jaar amper gestegen. Wel is de werk loosheid gedaald en heb ben dus minder mensen een uitkering. Dat blijkt uit gisteren gepresen teerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in het rapport De Nederlandse economie 1997. Dat de consumptie ondanks de amper gestegen reële lonen toch sterk is toegenomen, is volgens het CBS te verklaren uit het consumptief gebruiken van hy- potheekgelden. Ondanks de economische groei is het per centage huishoudens met een minimum-inkomen in de jaren negentig nauwelijks veranderd, aldus het CBS. Het aantal lang durig werklozen is de laatste ja ren echter wel relatief sterk ge daald. Dat is mede te danken aan een aantal maatregelen van de overheid. Ondernemingen hebben het af gelopen jaar wel een relatief grote inkomensstijging meege maakt. De al enkele jaren op een hoog niveau liggende winstquo te is daardoor verder gestegen. Meer dan in het verleden ge bruiken ondernemers dat geld voor investeringen in het bui tenland. Dat gebeurt bijvoor beeld door bedrijven over de grens over te nemen of te inves teren in buitenlandse dochters. De investeringen in eigen land bleven het afgelopen jaar wat achter. De keuze voor het bui tenland heeft volgens het CBS ook te maken met het feit dat uitbreidende bedrijven actief zijn in de dienstverlening. Bedrijven als banken, verzeke raars en detailhandelonderne mingen moeten hun product vaak ter plaatse 'produceren' willen ze het op de buitenlandse markt kunnen afzetten. De to tale bedrijfsinvesteringen na men het afgelopen jaar 7,8% in volume toe, dat is de grootste groei sinds 1986. De consumptie van de Nederlandse huishou dens maakte de grootste groei sinds 1991 door. Vooral aan wo ninginrichting, huishoudelijke apparaten en andere duurzame consumptiegoederen, vervoer en communicatie en financiële en zakelijke dienstverlening werd veel geld uitgegeven. Ook de overheid heeft vorige jaar meegeprofiteerd van de gunstige economische ontwik kelingen. Vooral dankzij meer inkomsten via de vennoot schapsbelastingen stegen de to tale overheidsinkomsten. Door deze ontwikkeling zijn de over heidsfinanciën overigens wel afhankelijker geworden van de richting waarin de winsten van het bedrijfsleven zich ontwik kelt. GPD zie ook pagina 17 Gestrande Russische chauffeurs wachten bij grenspost Bergh op vracht. van onze redactie buitenland MOSKOU - Onder de Russische bevol king dreigt gebrek. De prijzen stijgen zo snel dat talloze mensen nauwelijks nog genoeg geld hebben om eten te kopen. Een Russische krant berekende dins1 dag dat het officiële minimum-maand inkomen nu nog voldoende is voor de aankoop van een literfles plantaardige olie, twee blikken vlees en een brood van een kilo. De regering heeft besloten een serie noodmaatregelen nemen om de inkom sten van de schatkist te verbeteren, de roebel te ondersteunen en de inflatie in te dammen. Bovendien wordt streng gecontroleerd of geen woekerprijzen worden berekend. Daarnaast bereidt de regering onder leiding van waarne mend premier Tsjemomyrdin een ge deeltelijke reorganisatie van het devie- zenverkeer voor. De roebel is gisteren opnieuw met ruim 9 procent gedaald tot bijna 21 roebel per dollar. De Russische patriarch Aleksej de Tweede ging gisteren in gebed voor 's lands meest vereerde icoon van de Heilige Maagd van Vladimdir, die vol gens de legenden Rusland meerdere ke ren heeft gered in tijden van hoge nood. „Het ergste wat de huidige politieke crisis kan brengen is een bloedige bur geroorlog", zei het hoofd van de mach tige orthodoxe kerk. Ruilhandel Het Nederlands Centrum voor Han delsbevordering en de verladersorgani satie EVO herstellen de oude ruilhandel foto Hans Broekhuizen/GPD bodem en een Russische houtexporteur is trouwens al bijna rond. De groentes gaan naar Rusland, de Russische afne mer betaalt terug in hout, de Neder landse groente-exporteur verkoopt dat hout aan een Nederlande importeur en zo komt er toch geld in het laatje. Chauffeurs Ook de Russische, Litouwse en Letse vrachtwagenchauffeurs die in Neder land zijn gestrand omdat zij geen vracht hebben om terug te gaan, heb ben volgens de EVO baat bij de actie. Via verladers zouden ook zij aan lading kunnen komen. Nederland importeert volgens de E VO jaarlij ks voor 3,4 mil- jard uit Rusland. De export beloopt 3,8 miljard. DPA/GPD/ANP zie ook pagina 5 in ere. Groente voor hout en koek voor meubels. Bedrijven die door de crisis in Rusland in de problemen zijn geraakt kunnen zich melden om producten uit te wisselen. „De export naar Rusland ligt op dit mo ment nagenoeg stil. Er is weliswaar een enorme behoefte aan buitenlandse goe deren, maar het gebrek aan deviezen blokkeert de internationale handel", zo laten de NCH en EVO weten. Om Ne derlandse en Russische bedrijven bij el kaar te brengen hebben de organisaties twee actietelefoonnummers ingesteld. EVO verwacht met deze actie enkele honderden bediijven te kunnen helpen. Het gaat dan vooral om Nederlandse importeurs en exporteurs van voe dingsmiddelen. Een overeenkomst tus sen een groente-exporteur van eigen dag voor betere arbeidsvoor waarden aangegrepen om hun eigen eisen kracht bij te zetten. Volgens de chauffeurs zijn de af spraken die na de grote blokka des van vorig jaar zijn gemaakt nooit nagekomen. Elders in Europa zijn de acties rustig verlopen. De chauffeurs beperkten zich tot het uitdelen van pamfletten aan collega's. ANP (Advertentie) Een vaste plant die veel lijkt op het blauwe druifje. Is bestand tegen de winter en kan prima in de schaduw staan Bloeit elk jaar prachtig in de nazomer, zelfs in de herfst. tientallen wegblokkades die Franse chauffeurs in het kader van een Europese actiedag had den opgeworpen. Voorzover be kend kwamen maar drie Neder landse vrachtwagens vast te zitten. Franse actievoerders sloten de belangrijkste grensovergangen met België, Duitsland en Italië af. Ook de tunnels door de Mont Blanc en bij Fréjus werden ver sperd. De chauffeurs lieten al leen personenauto's door. Files van enkele kilometers ont stonden vooral bij de grensover gangen. zoals bij Rekkum op de snelweg Kortrijk-Lille, voor de bi-ug over de Rijn bij Straats burg en voor de Alpentunnels bij Fx-éjus en de Mont Blanc. Ook op de grens met Spanje bij Biri- atou in het Baskenland kwam een flinke rij vrachtwagens te staan. De Nederlandse wegvervoer ders hebben kennelijk goed re kening gehouden met de al lang geleden aangekondigde acties. De Nederlandse transportorga nisaties gingen er gisteravond van uit dat de situatie vandaag weer normaal is. De Franse vrachtwagenchauf feurs hebben de Europese actie- PARIJS - Nederlandse vracht wagenchauffeurs hebben giste ren weinig last gehad van de Deze aanbieding is geldig t'm 15 september 1998. zolang de voor raad strekt. GOES. NIEUWE RIIKSWEG 26. OU3-21S39S. RENESSE. LAÓNE 20, 0111-461031. 00ST8UR6. MEUVEITWEG 56. 0117-452279 (Advertentie) met roze schermvormige bloemen tot diep in oktober. Verlangt een plekje in de zon of halfschaduw. In de tuin, op het terras of balkon. Van 8.95 voor KOUDEKERKE Viissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1