Regels frustreren baan over grens Klein Monaco in Baarland PZC Slobberbone doet naam eer aan Breskens swingt tot in kleine uurtjes Kats haalt band met Nieuw-Zeeland aan Eboman geeft zijn eigen werkelijkheid aan de toeschouwer Albert de Visser ringrij kampioen in Oost-Souburg zeeland Eén arbeidsmarkt in Euregio utopie door verschillen in wetgeving Expositie archeologische vondsten Middelburg Politie flitst 128 hardrijders kunst cultuur Extra voorstelling van De Dijk wegens enorme belangstelling Dronken bromfietser maandag 7 september 1998 door Arjan van Westen VLISSINGEN - De knelpunten die zich voordoen bij grensover schrijdend werk in het gebied van de Euregio Scheldemond blijken moeilijk op te lossen. Verschillende belastingstelsels en nationale gevoelens staan de totstandkoming van een grote arbeidsmarkt in Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland nog steeds in de weg. De arbeidsbu reaus en Kamers van Koophan del lopen in vergelijking met de nationale overheden vooruit op liet gebied van grensoverschrij dende arbeid. N. van der Ploeg, manager be- drijfscontacten van de Kamer van Koophandel Zeeland heeft regelmatig contact met haar collega's in Enschede. De knel punten tussen Nederland en Duitsland zijn volgens Van der Ploeg dezelfde als die tussen Nederland en België. Ook hier zijn belastingen en sociale ver zekeringen ware obstakels wanneer een ondernemer zich over de grens wil vestigen. „Maar zegt van der Ploeg, „het is belangrijk om zelf initiatie ven te blijven ondernemen en niet af te wachten." Zo heeft de Kamer van Koop handel er door overleg met de belastingsdiensten van Neder land en België voor gezorgd dat voor zestig Nederlandse onder nemers aan een fiscaal ongerief een einde kwam. Het terugkrij gen van de BTW benadeelt Ne derlandse ondememerslust in België. In Nederland duurt het doorgaans een paar maanden voordat de BTW teruggekregen wordt. In België kan dit oplopen COLIJNSPLAAT - De politie heeft zaterdag 128 automobilis ten bekeurd tijdens snelheids controles bij Colijnsplaat en Kapelle. Op de Provincialeweg bij Co lijnsplaat kwamen 760 auto's langs. Daarvan reden er hon derd te hard. Op de oude Rijksweg waren 28 van cle 450 bestuurders in over treding. De hoogste boete krijgt de automobilist die 112 kilome ter per uur reed. tot twee jaar. Door het overleg mogen de ondernemers hun BTW in Nederland opgeven. Praktijk „De nationale overheid doet wel haar best. maar staat onvermij delijk te ver van de praktijk", al dus Van der Ploeg. Veel onge makken bij het werken over de grens zijn blijven bestaan. „Neem de postbezorging," zegt Van der Ploeg, „het duurt zeker twee dagen eer een brief van Terneuzen in Zelzate is aange komen." Een van de vele prakti sche problemen die volgens Van der Ploeg een ergernis over de grens in stand houdt. Frans Buter, Euroconsulent bij het Arbeidsbureau Terneuzen zegt door intensieve contacten veel geleerd te hebben van zijn Belgische collega's. Dat er ver schillen in Belgische en Neder landse beleving zijn is hem wel duidelijk geworden. Taalpro blemen maken het volgens Buter soms moeilijk om een Ne derlandse werknemer in het drietalige België te plaatsen. Desondanks blijft de samen werking tussen de arbeidsbu reaus noodzakelijk. „Mensen gaan hier liever de grens over dan dat ze de Westerschelde over trekken." Afstemming De Nederlandse en Belgische belastingwetgeving en sociale wetgeving zijn niet op elkaar af gestemd. „Een taak van de na tionale overheid om dat wel te doen", vindt gedeputeerde L. Coppoolse (CDA Euregio-spe- cialist). „Aan de knelpunten voor grensarbeid is geen steek veranderd. Sterker nog, voor een Belg is het zelfs onaantrek kelijker geworden om in Neder land te gaan weken." De provincie Zeeland die nauw betrokken is bij Euregio Schel demond heeft geen invloed op belastingen en sociale premies. „Als provincie kunnen we slechts signaleren en een lobby vormen bij de nationale over heid." Van groot belang vindt Copoolse dat er meer contact komt tussen Vlamingen en Ne derlanders. „Want dat die cul tuurverschillen er zijn, is wel duidelijk." Door middel van het 'People to People project', opge zet door de Euregio, zou volgens hem het wederzijdse begrip aan beide grenzen toenemen. Inhei KatseNieuw-Zeeland-huis exposeren onder andere kunstenaars uit Nieuw-Zeeland. foto Willem Mieras door Mieke van derJagt KATS - Nieuw-Zeeland heeft niets ge meen met Zeeland en zeker niet met Kats, het kleine polderdorp achter de dijk in het vlakke Noord-Beveland, waar het Nieuw-Zeeland-huis al veertig jaar be staat. Overeenkomst is er op geen enkel vlakof het moest zijn dat een relatief klein aantal bewoners een hechte, goedlopende gemeenschap draaiend kan houden. Het is niets anders dan ouderwetse VOC- hoffelijkheid dat de eilanden ten oosten van Australië, Nieuw-Holland, naar Zee land werden genoemd. Maar dat het dorpshuis in Kats naar Nieuw-Zeeland ging heten, heeft te maken met dankbaar heid en vriendschap die veel minder ver gankelijk is gebleken dan hoffelijkheid en de VOC. Zaterdag werd het feit herdacht dat de Nieuw-Zeelandse bevolking na de watersnoodramp in 1953 geld bijeen bracht voor de wederopbouw van de ge troffen gebieden. Kats kreeg uit de op brengst een dorpshuis, dat na tien jaar Nieuw-Zeelandhuis werd genoemd. In het kader van de viering van 400 jaar Kats en omdat het dorpshuis 40 jaar bestaat, werden de banden met het verre eilanden rijk weer eens prettig aangehaald. Tentoonstellingen Dat Kats het, ook met weinig mensen, best rooit, blijkt wel uit het feit dat de gemeen schap twee dorpshuizen draagt. De Vriendschap werd later gebouwd omdat er behoefte was aan een gymzaal. De her vormde diaconie nam het Nieuw-Zee landhuis over. In beide dorpshuizen, die altijd intensief worden gebruikt, waren tentoonstellingen van Nieuw-Zeelandse kunstenaars. De Katsenaren onvingen Nieuw-Zeelan- ders in hun midden. Ambassadeur H. Wil- berg opende de feestelijkheden. Zij be zichtigde de tentoonstellingen, foto's van Manfred Kleiter en Pieter Honhoff, pas tels van Wil Wijchers, sieraden uit been van Dieter Jaques, tekening van John Be- van Ford, keramiek van Melis van dei- Sluis en kauritafels van Jaap Tediek, die tot 13 september voor het publiek ge opend blijven. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De belang rijkste vondsten die tijdens de werkzaamheden aan de Middel burgse Markt aan het licht zijn gekomen, worden bij de officiële ingebruikname van het plein volgend jaar opnieuw tentoon gesteld. Burgemeester en wet houders van Middelburg willen voor de conservering van enkele opgravingen een bedrag van 25.000 gulden vrijmaken. De projectarcheoloog van de Markt adviseerde het college van B en W de vondsten te con serveren. Hij doelde op een graf gedeelte, waarop naast twee kruizen de afbeelding van de heilige Antomus Abt te zien was. Ook een deel van de gevon den munten, een kinderschoen en leren, metalen en houten voorwerpen, verdienen be waard te blijven. Het archeologisch onderzoek bij de herinrichting van de Markt trok niet alleen veel be langstelling, maar het leverde volgens het college ook interes sante gegevens op over de ge schiedenis van Middelburg. Het wil meer aandacht besteden aan de archeologische monumen tenzorg en zal daarvoor spoedig een gemeentelijke archeologie- beleid presenteren. door Mieke van der Jagt BAARLAND - Wat heb je nodig voor een dorpsfeest? Muziek, natuurlijk, een stel geestdriftige dorpelingen en. vooral in tijden dat uitlopers van orkanen over de wereld zwiepen, een goede tent. In Baarland was dat, tijdens het Berenfeest afgelopen zaterdag, allemaal voor elkaar. Het dorp is in het trotse bezit van een mu ziekvereniging (Prinses Juli ana), de Baarlanders feesten maar al te graag en een grote tent bedekte het halve pleintje bij de vaete. Tussendoor scheen ook nog de zon, zodat het waterspektakel op de dorpsvijver door kon gaan Met radiografisch be stuurde bootjes.het zonnetje er op en een beetje fantasie, leek de Baarlandse vaete wel een beetje op Monaco In de tent had het feest meer weg van een Vlaamse kennis en in de straat werd een rommelmarkt gehouden. De kroon op het dorpsfeest, dansen op de zater dagavond, duurde tot lang na zonsondergang. Bierpulsjoelen tijdens het Berenfeest. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Zou het al begonnen zijn? Van de aankondiging in het programmaboekje wat je van Eboman moet verwachten, wordt je niet veel wijzer. In de Goese AKF-hal klinkt al mu ziek. Er bewegen schermen door de lucht en er schijnen blauwe lichten op de enorme installa ties waarachter de mannen van Eboman bezig zijn. Het publiek, veel jongeren die kennelijk pre cies weten wat er gaat gebeuren, toont voor een deel belangstel ling voor de muziek en de instal laties. Een ander deel loopt klet send rond. Na een onverstaanbare opmer king door de microfoon, ver schijnen er beelden op de scher men. Jazzmuzikanten in een film die vaag bekend voorkomt. Er is in geknipt, versneld en her haald. De essentie van het frag ment - snel opgebouwde angst - REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl wordt tien keer uitvergroot. Het blijkt een voorproefje. De on verstaanbare mededeling van daarnet hoorde niet bij de voor stelling, Het ging over een auto die nu echt moest worden ver zet, anders zou hij worden weg gesleept. Deze keer verstaan we het wel maar niet de aankondi ging van wat er nu komen gaat. Wel weer dat ons veel plezier wordt toegewenst. Overal En dat is niks teveel gezegd. Aan de voorstelling van Eboman kun je je niet onttrekken, al zou je willen. De beelden zijn overal, het geluid ook. Het filmfrag ment is uit een zeventiende- rangse film over de Amerikaan se Burgeroorlog, in zijn normale sequentie drakerig en voorspel- door Wilma Valk BRESKENS - Al bij de opening van de vijfde editie van Jazz Breskens zat de stemming er goed in. Vrijdagavond speelde de Breskense band The Original Quayspitter Jazz Band onge merkt een uur langer dan ge pland. Tijdens de streetparade zaterdagmiddag kon de af en toe vallende regen geen afbreuk doen aan de goede stemming. Onder leiding van de Grand Marshal Jan de Bruyne van de Middelburgse groep The Origi nal Zealand Streetparade Jazz band begon menigeen aan een spontaan dansje op het Spuiplein. De Bruyne was blij met de grote opkomst: „Vorig jaar hadden we te kampen met de televisie-uitzending van de uitvaart van prinses Diana en was er 's avonds de voetbalwed strijd Nederland-België, van daag verloopt alles perfect." Zingende mensen Breskens bleef swingen tot in de kleine uurtjes. De gratis pendel bus reed af en aan. De meeste liefhebbers van de old-time jazz liepen heen en weer zodat men regelmatig een xij zingende mensen tegenkwam die geen optreden wilde missen. De leden van de Stichting Jazz Breskens waren de hele avond in de weer om de optredens op kwaliteit te controleren. „Het is nodig dat we zelf alle bands ho ren spelen, een soort kwaliteits bewaking. Dan kan ook nie mand ongegrond commentaar geven." De stichting was erg te vreden over de voor dit jaar uit genodigde bands. ..Tot nu toe is het nog maar een keer gebeurd dat een groep uit ons bestand geschrapt is, die mogen nooit meer terugkomen." Gezien het overweldigende succes heeft de stichting het plan opgevat om over drie maanden alles nog eens dunnetjes over te doen. „Met maar een jazzband, maar wel een uitblinker." Windy City uit het Gooi tijdens de streetparade in Breskens. foto Peter Nicolai baar, maar in de handen van Eboman indringend en bijna hypnotisch. Door snelle herha ling, vertraging, inzoomen, in negatief zetten van beeld en ge luid en door de toevoeging van muziek, krijgen onbeduidende reeksen beelden plotseling la ding. Tegendeel Eboman laat een geüniformeer de Texas Ranger eerst schutte ren. dan stotteren en hem ver volgens uitgroeien tot een angstaanjagend dreigende reus. En dat allemaal met dezelfde, beperkte serie beelden. Door te scratchen met beeld en geluid worden de gebeurtenissen uit- vergoot, gebagatelliseerd, gela den of gaan in hun tegendeel verkeren. Een sloom, zonover goten tochtje te paard over de prairy, wordt in een negatief beeld met subtiele herhalingen uiterst moeizaam. Eboman geeft geen commen taar. lepelt alleen de werkelijk heid op het bord van de toe schouwer, roert er wat in en zegt: Doe d'r maar wat mee. Je moet wel stekeblind en stokdoof zijn om daar nee tegen te zeg gen. door René van Stee TERNEUZEN - De harde kern van de Stichting Bluespromo- tion Zeeuws-Vlaanderen had zo'n anderhalf jaar geleden, na het bijwonen van een optreden van de Texaanse band Slobber bone, al besloten dat het podium van Porgy Bess deze band niet onthouden mocht worden. On danks het strikte blueskeurslijf waarin de stichting zich volgens sommige kenners zou moeten bewegen, was de algemene op vatting dat er voldoende achter ban aanwezig is om een optre den in het Zeeuws-Vlaamse land te rechtvaardigen. Dat blijkt gezien de tweevoudige notering in de Snugly top-tien, een graadmeter voor alternatie ve muziek in Terneuzen, een te rechte constatering. Lovende kritieken over het op treden op het Lowlands Festival in Flevoland deden Slobberbo- ne's faam vooruitsnellen. Het ti telnummer van de tweede cd van de band uit Denton, 'barrel chested", geeft perfect weer waar hun muziek overgaat. Uit gespogen jeugddromen over nutteloze braspartijen die stee vast eindigen in keiharde katers en verloren tijd. Volgens Brent Best, de tekst- en muziekschrij- ver en voorman van de band, verklaren deze eerlijke teksten het succes van de formatie. Eer lijk en herkenbaar, daargaat het in zijn ogen om. Er. Slobberbone deed zijn naam eer aan. Het optreden van vrij dagnacht in Porgy en Bess in Terneuzen - het tweede in de reeks van dit seizoen - was vol wassen en van een hoog gehalte. Voor een bijna volle zaal, waar tamelijk veel Snugly en Kalash- nikow-publiek aanwezig was, werden voornamelijk country- rock en ballads gespeeld. Stevi ge Amerikaanse muziek ge schoeid op een (ouderwetse) Te xaanse leest, zonder oubollig te worden en hier en daar gelar deerd met een vleugje rock-a- billy. Van de vooraf aangekondigde KATS - De publieke belangstelling voor de theatervoorstelling De Dijk, waarmee donderdagavond in de openlucht bij Kats de Zee land Nazomer Festivals zijn geopend, is overweldigend. Daarom is besloten donderdag een extra voorstelling in te lassen naast de zes voorstellingen die vanaf donderdag tot en met zondag staan gepland „Mensen reageren geweldig enthousiast", zegt artis tiek leider van het Gezelschap van de Zee Jan Schuurman Hess. „Mensen lopen direct na de voorstelling naar de kassa om kaarten voor een volgende voorstelling te bestellen." De extra voorstelling aanstaande donderdag begint om 20.30 uur aan de Oostzeedijk naast de jachthaven in Kats. rauwe punkmuziek, die ken merkend zou zijn voor de sound van de groep, was nauwelijks sprake. Country-rock kwam nog het dichtst in de buurt, met misschien als bekendste voor beeld The Allman Brothers Band. De enkeling die ook grun- ge-invloeden meende te herken nen doelde hierbij wellicht op het uiterlijk van de zanger en de drummer, die beiden inderdaad een sikje en wijde broekspijpen hadden. Slobberbone bezondigde zich niet aan het overmatig tentoon spreiden van vaardigheden. Ruigere bands duiven in hun enthousiasme namelijk nog wel eens te overdrijven - lekker rammen en de ene gitaarsolo na de andere - waarbij van de oor spronkelijke versie van een nummer weinig overblijft. Er werd daarentegen stevig ge speeld zonder een moment te overdrijven. De band vormde, mede dankzij de uitstekende ge luidskwaliteit. een goed geolied en ingespeeld geheel waarbij een goede balans was gevonden tussen begeleiding en zang. doorSjaak Janse OOST-SOUBURG - In Oost- Souburg is tijdens de karolin- germarkt het ringrijdersseizoen van Souburg afgesloten met de tweede klassementswedstrijd. Van de vijfendertig deelnemers was Albert de Visser opper machtig in het dagklassement, hij stak voor het eerst in zijn ringrijderscarriere alle dertig ringen in dertig beurten en haal de zijn tweede succes dit jaar na de vierde beker in Middelburg. Sjaco de Visser en Cor Janse werden tweede en derde met 28 ringen. Ook de eerste beker le verde een verrassende winnaar op en wel Marco Geelhoed. Sjaak Janse won de tweede be ker en Cor Janse de derde. Mar tin Dingemanse won de eerste jeugdbeker voor Sandra Verha- ge en Natasja Asscheman. Al bert de Visser toonde zijn goede vorm ook op de pollepelkamp, hier was hij de sterkste van de negentien deelnemers die de laatste twee ringen staken. In Aagtekerke reden 26 deelne mers een koppelwedstrijd. Na 25 beurten werden Ard enTjirke Blaas, na een gehele dag in het groen te hebben gereden, win naar met 38 ringen. Lou Louws en Pim de Visser werden tweede met vij f endertig ri ngen en Ri nus en Florien Moens derde met eenendertig ringen. Extra beur ten op de 'bril' werd gewonnen door Sjoerd Blaas en Piet Wisse- /Dre Minderhoud wonnen de koppelprijs op 14 mm. Het ori gineelste koppel waren de Thai se meisjes, Natasja Louws/Leo- niek Francke. De pollepel werd gewonnen door Lou Louws. Gapinge Op de braderie in Gapinge stre den 15 sjezen om de eerste plaats. Na 80 beurten bleken Angelina Franckc/Gerrit v/d Driest en Cornel i Langebeeke/ Peter Raats beiden 79 ringen te hebben gestoken. Angelina en Gerrit wonnen uiteindelijk na het steken van de 14 mm ring. De derde plaats was voor Nico- lette Francke en Chris Momber ger. Adrietta Willeboordse en Johan Sturm mochten de polle pel mee naar huis nemen nadat zij 13 van de 16 ringen wisten te steken. Voor de vijfde maal werd er op Ter Mantelinge de ring gereden Uiteindelijk was het Bram de Visser die als enige alle 24 rin gen wist te steken en winnaar werd. Coen Minderhoud werd tweede met 23 ringen en Robert Jan Provoost en Chris de Visser derde met 22 ringen. De Jan Maasbeker, over 4 beurten op kleinere ringen, werd gewonnen door Frank Passenier. Hans van Eijzeren werd winnaar van de eerste beker voor Bram de Vis ser en Ko Jan Provoost. De kamp op de pollepel werd ge wonnen door Robert Jan Proovst na het steken van de 14 mm ring. De tweede prijs was voor de jeugdige Coen Minder houd. Klassement In Grijpskerke eindigde het ringrijdersseizoen met de twee de klassementswedstrijd. Ro nald Geertse werd dagwinnaar met 28 ringen van de dertig. Pie ter Dingemanse werd tweede met 26 en Hans Geertse derde 'met 23 ringen. De strijd om de eerste wisselbeker werd een mooie kamp tussen Ronald Geertse en Erik Francke. Erik besliste deze strijd door het ste ken van de 14mm ring. De derde beker was voor Pieter Dinge manse. Edward Dingemanse werd winnaar van de pollepel. De prijs voor het mooist versier de paard was dit keer voor Cyn-- thia van de Leek. Pieter Dinge manse werd winnaar van de prijs voor de vijfde, tiende en vijftiende beurt. Agenda ZRV: 12 sept Sjezenrijden Goes (Dam.Keizersdijk e.o) 12.OO IT.00 Demonstratie ringri jden Poortugaal11.00-17 00 BORSSELE - De marechaussee Vlissingen heeft gisteravond rond acht uur een 21-jarige bromfietser uit Arnemuiden be trapt op rijden onder invloed. De Arnemuidenaar reed op de Europaweg-Oost in de gemeen te Borsele. Uit een alcoholcon trole bleek dat hij bijna drie keer zo veel had gedronken als is toegestaan Bovendien droeg de bestuurder geen helm en beschikte hij niet over het verplichte bromfiets certificaat. De marechaussee heeft hem een rijverbod van zes uur opgelegd en een dagvaar ding gegeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23