Getergde Folkertsma stopt ermee Van Lieren met voorsprong de beste Koewacht heeft schoolslagtitels voor het grijpen Oemoemenoe start met zege op PSY Zwemtalent laakt bondsbeleid na zeges in Kanaalrace en Ganzetrek Beslissende bekerronde Floris-Jan Koole blijft concurrentie ver voor Zuiderbaan niet blij met brons op het EK door Jasper van der Bliek VLISSINGEN - Winnen is leuk. Kampioen worden nog leuker. Tenminste, dat zou moeten. Voor langebaanzwem- mer Remco Folkertsma, die zondag in Vlissingen na het winnen van de Kanaalrace Ne derlands kampioen werd, was de titel meer een nachtmerrie dan een droom. Direct na zijn zege zette Folkertsma (24) een punt achter zijn carrière. Re den: Gebrek aan motivatie. Met tranen in zijn ogen lichtte de Diemense zwemmer zijn be sluit toe. „Ik loop hier al heel lang mee rond. Ik heb het ge voel dat ik niet gesteund word in mijn sport. Alles zet ik er voor opzij, mijn studie, vrije tijd. alles. En ik krijg er niets voor terug." Remco Folkerts ma hoort op de langere afstan den bij de Europese zwemtop en werd voor de tweede achter eenvolgende keer Nederlands kampioen. „Als je dat soort prestaties neerzet, zou je toch denken dat de Nedei-landse bond je steunt"sprak een aan geslagen Folkertsma. „Maar dat is niet zo. Ik hoor nooit iets, word niet uitgenodigd voor Europese - of Wereldkampi oenschappen, en ik mag ook j niet naar Europa Cup wedstrij- den. Ja, één keer. In zes jaar i tijd." j De kersverse nationaal kampi oen vindt dat hij behandeld 1 wordt als een amateur „Er wordt zo ontzettend pietluttig gedaan. Je moet voor een wed strijd katoenen capjes op, die heel makkelijk afwaaien. Als je dan doorzwemt word je ge- dwiskwalificeerd. Dat gebeur de mij in de wedstrijd in Sluis. Nergens anders in de wereld hebben ze van die rare regel tjes." Besluit Of de zwemmer, die een dag eerder ook zegevierde in de Ganzetrek in het kanaal bij Wilhelminadorp, ooit nog in de Nederlandse wateren terug keert is onzeker. „Mijn besluit staat vast. Tenzij ik nu ineens word uitgenodigd voor het Eu ropees Kampioenschap vol gend jaar. Dan is het een ander verhaal. Maar de kans dat dat gebeurt is nihil." Toch vindt Folkertsma niet dat Wereldtopper Edith van Dijk, die in Zeeland zowel zaterdag als zondag won, ondersteunt de woorden van Remco Folkertsma. „Als je aan een Europese wedstrijd mee wil doen, moet je het zelf betalen en het allemaal zelf maar regelen. Op die manier help je de sport om zeep." foto Willem Mieras hij de verkeerde sport heeft ge kozen. „Ik ben verliefd op deze sport. Ik kan nu wel gaan zeg gen dat ik beter kortere afstan den had kunnen kiezen, maar daar schiet ik niets mee op. Het is alleen zo jammer dat ik al die jaren voor niets heb gewerkt." De twee zwemwedstrijden in Wilhelminadorp en Vlissingen trokken een groot aantal deel nemers uit het hele land. Beide dagen gingen ruim 300 deelne mers van start in wedstrijden die in lengte varieerden van 500 meter voor de jongste jeugd tot 3 kilometer voor de senioren. Op de vier belang rijkste seniorennummers bleek dat de top in het Nederlandse langebaanzwemmen heel klein is. Beide wedstrijden kenden bij de 2 en 3 kilometer school - en vrije slag dezelfde win naars. Bij de vrouwen voerde WK- gangster Edith vanDijk op dic tatoriale wijze het peloton aan. Zowel in de Ganzetrek als in de Kanaalrace tikte ze op het on derdeel vrije slag met straat lengtes voorsprong als eerste aan. Het was een reprise van een jaar geleden, toen ze ook twee keer won. Hoewel haar zesde nationale titel officieel VLISSINGEN - De amateur voetballers spelen morgen (dinsdag) de laatste wedstrijd in de poules van de bekercompeti tie. Na de schifting in de voor ronde gaan de winnaars van de poules over naar de volgende ronde. Hoek is al zeker van plaatsing en speelt tegen Ter- neuzen. Kloetinge, dat in Hein- kenszand moet aantreden, is bijna zeker van de volgende ronde. Het programma voor dinsdag: Poule 1: SKNWK-Goes, Zierik- zee-Bruse Boys. Poule 2: Mid- delburg-'s-Heer Arendskerke, Heinkenszand-Kloetinge. Pou le 3: Serooskerke-SSV'65, Co- lijnsplaatse Boys-Oostkapelle. Poule 4: Rillandia-Yerseke, We- meldinge-Kruiningen. Poule 5: Apollo-Patrijzen. Bevelanders- Kapelle. Poule 6: Vüssingen- Amemuiden, GPC-Middel- burg. Poule 7: Meeuwen-Dau- wendaele, VCK-Veere. Poule 8: Temeuzen-Hoek, HW-Terneu- zense Boys (19.30). Poule 9: Dreischor-WIK, Ouwerkerk- Duiveland. Poule 10: Renesse- ZSC, Brouwershaven-DFS. Poule 11: Lewedorpse Boys- Mevo, Wissenkerke-Wolfaarts- dijk. Poule 12: Volharding-Hoe- dekenskerke, Borssele-Luctor. Poule 13: Kwadendamme- Nieuwdorp, Jong Ambon-SVD. Poule 14: Robur-Waarde, Krab- bendijke-Hansweertse Boys. Poule 15: Zeeland Sport-Zee- landia, Domburg-RCS. Poule 16: Noormannen-SVR, Walche- ren-Nieuwland. Poule 17: Sluiskil-AZVY Spui-Axel. Poule 18: Groede-Cadzand, Aardenburg-Breskens. Poule 19: Graauw-Clinge, Corn Boys- Hontenisse. Poule 20: Biervliet- Hoofdplaat, Hulsterloo-IJzen- dijke. Poule 21: Schoondijke- Philippine, Sluis-Oostburg. Poule 22: SDO-Steen, Koe- wacht-Zaamslag. Poule 23: Ter- hole-Meto, Odio-Vogelwaarde. Poule 24: Alliance-Zwaluwe, WHS-Virtus. Poule 27: Halste- ren-SPS, FC Bergen-Tholense Boys. Poule 28: Stavenisse- WC'68, Dosko-NOAD'67 Indien niet anders vermeld, aanvang wedstrijden 18.30 uur. Vrouwenvoetbal op woensdag: Poule 1: Aardenburg-Temeu- zen. Poule 2: Hontenisse-Steen. Poule 3: ZSC-Bevelanders, DFS-WIK. Poule 4: Meeuwen- Zeeland Sport, Nieuwland- Vlissingen. Poule 5: Veere-Oost- kapelle, Dauwendaele-Arne- muiden. Poule 6: Patrijzen- Kloetinge, SVD-Nieuwdorp. Poule 7: NVS-SKNWK, Smer- diek-Divo. Aanvang wedstrijden 18.30 uur. Kenners voorspellen dressuurruiter uit Schore grote toekomst nog geen feit is, weet Van Dijk dat die prijs haai-niet meer kan ontgaan. „Het is natuurlijk leuk om Nederlands kampioen te worden, maar het zegt mij niet zo veel meer. Het ging dit seizoen wel heel erg makke lijk." Wens De 25-jarige Van Dijk beleeft een sterk seizoen. Naast de na tionale titel behaalde ze een zilveren en een bronzen me daille op de Wereldkampioen schappen in Australië begin dit jaar. Ook won ze de Europa Cup-cvclus. Toch heeft de Noord-Hollandse zwemster nog één grote wens. Een keer écht kampioen worden. „Vol gend jaar bij het EK wil ik een nummer winnen. Dat moet ge woon. Ik ben die tweede en der de plaatsen meer dan beu. Evenals Folkertsma is Van Dijk niet erg te spreken over het Nederlandse langebaan zwemmen. „We hebben hier in Nederland een paar echte top pers, die met de besten van de wereld meekunnen. Toch is er nauwelijks begeleiding of steun. Als je aan een Europese wedstrijd mee wildoen, moetje het zelf betalen en het allemaal zelf maar regelen. Op die ma nier help je de sport om zeep. Bij de andere discipline, de schoolslag, bewees de Dor- drechtse Astrid Koert met twee zeges dat niemand haar dit sei zoen kan verslaan. Ze hield haar tegenstanders tijdens de twee wedstrijden op ruime af stand. De Noord-Hollander Lesley Voorn was bij de school slag-wedstrijden voor de man nen oppermachtig en haalde de nationale titel binnen. Publiek De twee zwemwedstrijden in het 'Zeeuwse weekeinde' wa ren erg in trek bij het publiek. Vooral in Wilhelminadorp stonden veel toeschouwers, zo'n driehonderd, langs de wa terkant om de verrichtingen van de zwemmers op de voet te volgen. Een dag later in Vlis singen was, ondanks het zonni ge weer, de animo een stuk min der. Het langebaanseizoen wordt volgende week afgeslo ten met wedstrijden in de Braakman bij Hoek en in Roer mond. door Jasper van der Bliek VLISSINGEN - De Zeeuwse zwemmers hebben tijdens de Kanaalrace en de Ganzetrek goede prestaties geleverd. Voor al zwemelub Koewacht scoorde hoog. De club wordt volgende week vrijwel zeker nationaal kampioen schoolslag bij zowel de mannen als de vrouwen. Het Koewachtse kwartet Ankie Buijs, Linda Vink, Stefanie Apers en Jolien de Maeyer zwom zowel zaterdag als zon dag verrassend goed. De school slagzwemsters werden op beide dagen weliswaar geklopt door Astrid Koert uit Dordrecht, maar volgens Koewacht-trai ner José van den Berghe hebben zijn pupillen de toekomst. „Het zijn allemaal meisjes van 13,14 jaar, die nu al met de nationale top meekunnen. Ik ben er heilig van overtuigd dat ze over een paar jaar wedstrijden winnen. Koewacht werd in de afgelopen tien jaar vijf keer kampioen. Dit jaar pakt de club voor de eerste keer 'de dubbel', omdat ook de mannen vrijwel niet meer te achterhalen zijn in het klasse ment. Dit komt voornamelijk door het goede zwemmen van Stein de Maeyer en Ruud Pieter- se, die dit weekeinde allebei twee keer in de top tien eindig den. Ervaring Waar het succes vandaan komt weet Van den Berghe ook niet precies. „Ik heb vroeger ook al tijd lange afstanden schoolslag gezwommen. Die ervaring pro beer ik over te brengen. Maar ook op de vrije slag komen we eraan. Op dit moment hebben we op dat onderdeel alleen Tom Pieterse, maar over een jaar of twee hoop ik hier ook een hele ploeg op de been te brengen. Naast Koewacht waren nog an dere Zeeuwse verenigingen pre sent. Bij de vrouwen behaalden Sylvia de Heus van de Stormvo gel, Kim Verheijden van de Schelde, en Carolien de Millia- no van Scheldestroom geen van allen echt opvallende presta ties. Ook bij de mannen bleven echte resultaten voor deze ver enigingen uit. van onze sportredactie SAINT JEAN DE LUZ - Tri-at leet Floris-Jan Koole is goed be gonnen aan de afsluitende wed strijdreeks van het seizoen. De Middelburger die de laatste ja ren voor Franse clubs uitkomt, won gisteren bij een tempera tuur van ruim dertig graden Celsius met overmacht een wed strijd in Saint Jean de Luz. Koole legde de wedstrijd in Zuid-West Frankrijk ruim acht minuten sneller af dan de Fransman Thierry Mille, die als tweede eindigde. Hij deed over de 3.8 kilometer zwemmen, 126 kilometer wielrennen en 30 ki lometer hardlopen 6 uur en 51 minuten. De Spanjaard Manuel Alvarez werd derde, Niek Ma- rijnissen, afkomstig uit Bergen op Zoom maar sinds zijn huwe lijk woonachtig in Frankrijk, werd vierde. Na het zwemmen had Koole nog geen zicht op de eindzege. Eet Fransman nam op het eerste on-l derdeel een voorsprong van vies minuten op de Koole, die als tweede uit het water kwam. Da koploper bleek echter geen goej de fietser en viel al snel terugl Koole greep de leiding en stons die niet meer af. In het fietspar- koers waren twee cols van zo'ij zeshonderd meter hoogte opgej nomen. Na het fietsen had hij al eenj voorsprong van acht minuter opgebouwd. „Dat was lekker. Ikj kon daarom relaxed hardloj pen." Volgende week neemt Koold deel aan een wedstrijd in Beau] vais, waar zijn huidige clutt vandaan komt. Na de triatlon ia de stad die zo'n vijftig kilometei boven Parijs ligt, wacht op 2?' september nog de lange, prestij gieuze triatlon van Nice. van onze sportredactie TRAVEMÜNDE - Zeilster Klaartje Zuiderbaan uit Ter- neuzen heeft tijdens het EK matchracen in het Duitse Tra- vemünde de bronzen plak ver overd. De beste tien Europese teams kwamen aan de start. Bij het matchracen varen iedere wedstrijd twee boten tegen el kaar, wat het tot een van de spannendste onderdelen van de zeilsport maakt. Zuiderbaan was ondanks haar derde plaats niet tevreden. Volgens haar had er meer ingezeten. „Het probleem van dit evene ment was dat we moesten vare» in een boot die ter beschikking was gesteld. De Bénéteau 25, een sportboot. Daar moesten iij en mijn bemanning erg aaj wennen." „De finale ging over twee w strijden, en wij wonnen de eer ste. Daarna viel de wind weg ei besloot de organisatie de anderi wedstrijd niet te varen. Wij wer den toen op een derde plaats ii het eindklassement gezet, hebben nog protesten inge diend, maar dat haalde niets ui: Ik heb daarom het gevoel dat w het toernooi niet helemaal afge maakt hebben." door Hans Markusse MIDDELBURG - Oemoemenoe is de competitie in de tweede klasse goed begonnen. In een aantrekkelijke wedstrijd waar in goed rugby werd gespeeld wonnen de Middelburgers met 34-12 van RCE/PSV. De ploeg va n coach Jan Albregt- se was in de eerste helft heer en meester. Na de openingstreffer van Bats de Leeuw voerde de jeugdige Martijn Boogaard de voorsprong al na 10 minuten op tot 8-0. Daarna bouwde Oemoe menoe de stand uit tot 15-0. De thuisclub hield RCE/PSV sim pel in de tang en nog voor rust wist Edwin van Helsland, die het hele vorige seizoen miste vanwege een knieblessure, Oemoemenoe definitief in d veilige haven te loodsen. Daar na verslapte de concentrati even en kwamen de Brabander terug tot 27-5. De uiteindelijk eindstand was een afgetekend 34-12 in het voordeel van a thuisclub. Het Goese Tovaal kwam niet competitieverband in actie. Te gelegenheid van het 20-jarigbe staan speelde de ploeg tegei oud-spelers. De huidige lichtini won met 12-7. Er werd ook h( Blind Date rugby-toernooi ge houden, waaraan een aanti oud-spelers van Oemoemeno en Tovaal deelnamen. De final ging tussen Moduspec Enginee ring, met veel Zeeuwen in de ge lederen en Bakker Suppoi Squad. Bakker won het toer nooi afgetekend met 21-7. Vermoeide rugbyers van Oemoemenoe en PSV tijdens een line-otf Oemoemenoe (witte broek) won het eerste competitieduel van 4 Eindhovenaren. foto Ruben Ore» door Lucien Roelandt ERMELO - Dat het Nederlands kampi oenschap van de KNF dit jaar wel eens in handen van zou kunnen komen van Lau rens van Lieren met Rubiquil, was al voorspeld. Vrijdag, de eerste dag van de jacht om de medailles op het federatie centrum van de KNF in Ermelo, nam het jeugdtalent uit Schore met de fraaie don kerbruine hengst resoluut de leiding. Hij bracht het Zeeuwse legioen reeds in een euforische stemming. Zaterdag liet de Zuid-Bevelandse combinatie er ondanks enkele foutjes geen twijfel over bestaan wie de beste was. Daar waren zelfs de meest chavinistische aanhangers van de concurrentie het mee eens. De score van 67 procent betekende te vens de hoogste score voor de Levade 1998. Daarmee onderstreepte Laurens van Lieren nog maar eens zijn domine rende rol in dit kampioenschap „Ze heb ben die jongen nog ondergewaardeerd, anders was het verschil nog veel duidelij - ker geweest", was een veel gehoorde me ning uit de hoek van de concurrenten. Het kon de pret van de Zeeuwse aanhang niet drukken. Hun favoriet was kampi oen. Ondanks het geweldige enthousiasme in het Zeeuwse kamp, toonde Laurens van Lieren zich na de eerste dag niet echt te- weden. „Het ging zeker niet slecht, maar het kan veel beter. Rubiquil toonde zich geweldig kijkerig en gespannen. En ik slaagde er niet in de spanning er af te rij den. Ik ben dan ook meer dan tevreden met 63.80 procent. En hoop dat het mor gen beter gaat", stelde een niet geheel op een goede afloop gerust zijnde Laurens van Lieren op vrijdagavond. Balletdanser Rubiquil beantwoordde zaterdag volle dig aan de wens van zijn ruiter. Als een balletdanser walste de Rubenstein-zoon door de piste. De pas zesjarige hengst reageerde perfect op de hulpen van zijn berijder en liet geen enkel steekje vallen. Dat deed Laurens van Lieren wel, door op het laatst van de proef enkele wissels op de verkeerde plaats in te zetten. Maar de buit was toen al binnen. Al voor de uitslag van de jury bekend was, waren de vele kenners onder het vierduizend koppige publiek er zeker van en zij kregen gelijk. Het verschil met de nummer twee, Paulien Alberts met Jurenco uit Exloo, bedroeg weliswaar slechts één procent. Maar met het uitste kende totaal van 67 procent werd Lau rens van Lieren duidelijk ondergewaar deerd, was de algemene mening. Juryvoorzitter Wim Emes, ex dressuur- coach van de nationale selectie en inter nationaal jurylid: „Een schitterende kampioen, met een fantastisch paard dat alles in zich heeft. Een combinatie waar we nog veel van kunnen verwachten." Laurens van Lieren was beduusd van de vele lofuitingen aan zijn adres. „Rubi liep voortreffelijk. Ongelooflijk wat een paard. Vrijdag maakte hij de foutjes, Laurens van Lieren over zijn kampioen Rubiquil: „Rubi liep voortreffelijk. Ongelooflijk wat een paard." foto Dirk-Jan Gjeltema vandaag was ik de schüldige. Het was voor het eerst dat ik deze proef uit mijn hoofd moest rijden. Daarbij kwam ook nog de spanning dat je als laatste in de ring komt en weet dat je boven de 66 pro cent moet scoren om kampioen te wor den. Maar gelukkig waren de andere on derdelen zo goed dat ik mij die foutjes kon veroorloven." Ondanks zijn enorme opgebouwde pal mares, wordt de stap naar de klasse ZZ- licht nationaal door Laurens van Lieren nog even uitgesteld. „Zaterdag wacht de halve finale voor de AMEV/Hipo Cup voor Z2 basispaarden. Nu ik toch zo ver ben gekomen, pik ik die nog even mee voor ik de overstap maak. Eensgezindheid In de klasse M2 dressuur bleek de eensge zindheid in de beoordeling van de juiy maar weer eens ver te zoeken. Vooral Ep- po Rovers zal bij het bekijken van zijn ju ryrapport, met een toewijzing van een zestiende, een eerste en een achtste plaats echt niet meer weten welke kant hij op moet. De instructeur uit Kruinin- gen eindigde met Lucky Donner uitein delijk toch nog op een verdienstelijke zesde plaats. In de klasse L eindigde de voor het Westelijk Schouwen uitkomen de Wendy Dikken met Olympic Concorde met een score van 63.60 procent net bui ten de medailles. Zij werd vierde. Teleurstellend was het resultaat van Pe ter Klaasse in de klasse MlMet Kamiro is de Amemuidenaar een onbetwist heer ser in deze klasse. Op de Levade liep het bij de Walcherse combinatie echter van geen kanten, getuige de zestiende plaats, met een score van slechts 56,90 procent. Bij het springen in de L-klasse bracht Michelle Evertse bij de Zeeuwse aan hang de spanning tot op het kookpunt. Met haar dertien jaar de jongste deelne mer, stuurde de amazone als een routi nier High Society in grootse stijl foutloos door het basisparkoers. In de barrage trok de Renville Nazaat echter een balk naar de grond. Een toch nog verdienste lijke zesde plaats was het resultaat. De klasse ZZ maakte duidelijk hoeveel talentvolle paarden in Nederland rond lopen. Wie een fout maakt is gezien, was dan ook het credo bij het springen in deze klasse. Dat ondervond ook Ilyo de Loos. De eerste dag sprong Nadir voortreffe lijk. Maar in het eerste parkoers op zater dag toonde de hengst zich wat mat, met een pechfoutje als gevolg. Bovendien stuurde De Loos de Pachat II-zoon ook nog verkeerd naar de sloot, wat acht strafpunten betekende. Een weer super gesprongen laatste parcours bracht de Zeeuwse combinatie op een toch enig zins teleurstellende dertiende stek. Hoog gespannen Teleurstellend was het verloop van de Levade voor Christiaan van de PlasseDe verwachtingen waren bijzonder hoogge spannen. Maar helaas werd de ruiter uit Yerseke doorzijn viervoeter Deltamossel Oase verrast met enkele geweldige bok kensprongen. Van de Plasse werd waar door uit het zadel gelanceerd. Met als ge volg dat na drie hindernissen de Levade voor de Zeeuwse kampioen reeds ten ein de was. Teleurstelling was er ook bij de deelne mers aan het Verenigingskampioen schap van de Weelruiters. Op het onderdeel springen bleef men foutloos. Bovendien was men tevreden met de ver richtingen in de dressuur. Het schepte zelfs medaillevqrwachtingen De jury dacht over de dressuur echter duidelijk anders dan de Weelruiter-aanhang. De ruiterclub uit Borssele eindige slechts op de zevende plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 22