Recessie verpest paarse plannen Libië stelt nieuwe eisen in kwestie-Lockerbie Omer ziet veilig levenslicht in kerk Sas We want more... rain 4 WEKEN Landsadvocaat vordert zestig mille van politici AOV FOTO VERSCHOORE Mondiale crisis bedreigt regeerakkoord Terneuzense gewond bij bomaanslag in Praag Filmregisseur Kurosawa (88) overleden Mediatycoon Murdoch laat oog vallen op Manchester United Slotakkoord 100 jaar Wilhelmina Blijlevens wint etappe in Vuelta 15 VOOR 15,00 23° 1 15° Opklaringen Vrijwel overal droog en later op de dag enkele opklaringen. Temperaturen rond 23 graden. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. 241e jaargang no. 213 maandag 7 september 1998 losse nummers 1,75 NU BIJ 1-UUR FOTO SERVICE ALTIJD GRATIS B VLISSINGEN GOES MIDDELBURG BZIERIKZEE HULST TERNEUZEN PRAAG - De 51-jarige M. H. A van Driel-Overbeeke uit Ter- neuzen is zondagmiddag aan de knie gewond geraakt bij een bomexplosie in de Tsjechische hoofdstad Praag. De bom was verborgen in een vuilnisbak aan de Jilskastraat in het oude cen trum. Ook een Spanjaard liep lichte verwondingen op. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis gebracht. De Ter- neuzense kon na behandeling van een diepe vleeswond aan haar knie het hospitaal weer verlaten. Volgens een Tsjechi sche politiewoordvoerster wa ren de toeristen niet erg dicht in de buurt van de vuilnisbak toen de bom kort na het middaguur explodeerde. Ze zijn waar schijnlijk geraakt door scher ven van de keramieken afval bak. Het gaat om de tweede bomex plosie in Praag in vier dagen. De autoriteiten gaan ervan uit dat de bom is geplaatst door een cri minele bende. De Terneuzense komt vandaag naar huis. Volgens haar zoon heeft ze een behoorlijke knauw opgelopen van de explosie, waarbij ook haar kleding werd vernield. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De eco nomische crises in Azië en Rusland kunnen het re geerakkoord in gevaar brengen. Het beleid van het kabinet gaat uit van een te rooskleurig beeld van de ontwikkeling van de economie. Dat verklaarde S. van Wijnber gen, secetaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, afgelopen weekeinde. Hij vindt dat het kabinet voor rang moet geven aan het terug dringen van het financierings tekort. Als dat gebeuit, is er volgens Van Wijnbergen ook minder ruimte voor lastenverla ging- Hij zei verder te betwijfelen of een aantal geplande bezuini gingen zoals besparingen op de sociale zekerheid, op over- heidsspersoneel en op afdrach- TOKIO - De Japanse filmregis seur Aldra Kurosawa is gisteren op 88-jarige leeftijd overleden. De Japanner, die nog altijd films maakte, stierf ten gevolge van een beroerte. AP zie ook pagina 4 ten aan de Europese Unie ge haald zullen worden. Daarnaar wijst de topambtenaar op de la ge olie- en gasprijs die leidt tot minder inkomsten voor ons land. .,Het financieringstekort zal als gevolg hiervan toene men", voorspelt Van Wijnber gen. Hij denkt zelfs dat dat te kort de in de Europese muntunie gehanteerde grens van drie pro cent op de totale begroting dicht zal naderen. Negatief Premier Kok zei onlangs nog dat de crisis in Rusland op termijn een negatief effect zal hebben op de Nederlandse economie, maar daarin geen reden te zien het be hoedzame scenario van het Cen traal Planbureau aan te passen. Dat behoedzame scenario is de basis van het regeerakkoord en gaat uit van twee procent eco nomische groei. Volgens Van Wijnbergen is dat scenario wél in gevaar. Hij vree st dat de crises in Azië en Rus land de Verenigde Staten aan zetten tot 'protectionistische maatregelen'. Deze maatrege len om de eigen economie te be schermen zouden een ramp zijn voor de Nederlandse export. Alan Greenspan, de president van de Amerikaanse centrale banken waarschuwde dit week einde al dat de Amerikaanse economie gevolgen zal onder vinden van de problemen in di verse regio's en de daaruit voortvloeiende onrust op de westerse effectenbeurzen. Hij gaf met zijn uitspraken voeding aan de vrees dat ook de VS en West-Europa ondanks hun eco nomische kracht besmet zullen raken door het crisisvirus. Er gaan in de westerse wereld steeds meer stemmen op om de economie via renteverlagingen een impuls tegen. Maar volgens Greenspan is op dit punt be hoedzaamheid geboden. De Europese ministers van Bui tenlandse Zaken stelden dit weekeinde in Salzburg dat Rus land, een van de veroorzakers van de economische malheur in de wereld, makkelijker financi ële hulp moet kunnen krijgen. Dit om het sociale leed van de bevolking te verzachten. Ze rie pen het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) op om zijn strenge eisen voor miljarden- steun te herzien. Minister Van Aartsen waarschuwde er even wel voor 'geen geld te plempen in maffiose constructies'. De Belgische minister Derycke erkende volmondig dat met de ze EU-verklaring de strikte politiek van het IMF wordt be kritiseerd. Volgens Derycke probeert het IMF in Rusland een 'ultra-liberaal' project uit de grond te stampen, wat uitmondt in 'malafide praktijken' waar van de gewone burger het slachtoffer is. Minister Van Aartsen wilde ech ter niets van kritiek op het IMF weten. Nederlandse diplomaten lieten evenwel weten dat de IMF-regels te rigoureus worden toegepast. „Dat leidt dan tot een soort Russische roulette", aldus een van hen. GPD/RTR/ANP door John Wanders en Marjolein de Cocq WASHINGTON - Libië heeft nieuwe voorwaarden gesteld voor de uitlevering van de twee Libische agenten die worden verdacht van de bomaanslag op het PanAm-toestel dat tien jaar geleden ontplofte boven het Schotse Lockerbie. De Libische leider Khadaffi eiste zaterdag waterdichte garanties dat de twee in geval van een veroorde ling hun straf in Nederland mo gen uitzitten en onder geen beding zullen worden overge bracht naar een Britse of Ameri kaanse gevangenis. Khadaffi beschuldigde Groot- Brittannië en de VS er zaterdag van Nederland te willen gebrui ken als 'doorvoerhaven'. „Wij zijn bereid morgen naar Neder land te gaan, vooropgesteld dat Nederland de laatste halte is, ongeacht de uitkomst van het proces", aldus Khadaffi. Het is de bedoeling dat de twee in Nederland worden berecht, door Schotse rechters onder het Schotse recht. Na jarenlange oppositie stemden de VS en Groot-Brittannië afgelopen I door Harm Harkema LONDEN - Mediamagnaat Ru pert Murdoch staat op het punt voetbalclub Manchester United op te kopen. Volgens de brenger van het nieuws, De Daily Tele graph, is met de aankoop een bedrag van maar liefst 1,9 mil jard gulden gemoeid. Murdochs televisiemaatschap pij BSkyB, die in naam eigenaar van de voetbalclub zou worden, beschikt al over exclusieve rechten op live-uitzendingen van voetbalwedstrijden in de Engelse Premier League (eredi visie), de rugbycompetitie en belangrijke cricket wedstrijden. Murdoch streeft bovendien naar invoering van betaal tv. Kijkers moeten dan per wed strijd die ze willen zien betalen. Onder druk van onder andere de voetballiefhebbers heeft de Pre mier League dergelijke plannen tot nog toe verworpen. Maar via de aankoop van het prestigieuze Manchester United kan Mur doch toch een belangx*ijke stem in dezelfde Premier League krijgen. Ook zou hij zo een be langrijke impuls kunnen geven aan een Europese competitie voor topclubs. Ook die zou ach ter de decoder komen. Verschillende politici, onder wie sportminister Banks heb ben zich bezorgd uitgelaten over Murdochs plannen. Banks vroeg zich af of de deal niet in strijd is met wetgeving die te vergaande machtsconcentra ties moet voorkomen. Manches- ter United-fans reageerden ne gatief op het nieuws. Voetbal wordt steeds minder een sport van en voor de gewone man, en Murdochs plan dreigt die ont wikkeling te versnellen, vrees denzij. GPD maand in met deze constructie, die eerder al door Libië was aanvaard. Nederland en Groot- Brittannië kwamen overeen dat de twee verdachten, Abdelbaset Ali Al-Megrahi en Al Amin Khalifa Fhimah, na een eventu ele veroordeling hun straf zou den moeten uitzitten in een Britse gevangenis. Londen en Washington reageer den afwijzend op die woorden. Over de essentie van de nu ge maakte afspraken valt volgens de Britten en de Amerikanen niet meer te onderhandelen. De Schotse hoogleraar interna tionaal recht Robert Black, die nauw was betrokken bij de on derhandelingen met de advoca ten van de twee verdachten en de Libische regering, zet in al gemene zin vraagtekens bij de opstelling van Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten in de zaak-Lockerbie. Volgens hem hebben de twee landen in feite nooit een proces tegen de Li- biërs gewild. Het bewijsmateri aal tegen de twee Libische ver dachten is zo mager dat het extreem moeilijk zal worden hen veroordeeld te krijgen, al dus Black. GPD zie ook pagina 4 Mick Jaggcr probeert maar eens een hoed tegen de gestaag stromende regen. foto Jasper Juinen/ANP door Petra Bulte en Martijn Kamans DEN HAAG - In een overkapte Amsterdam Arena was het nooit zover gekomen, maar de echte fans op het Haagse Malieveld maalden zaterdagavond niet om regen die vanaf het be gin van het Stones-concert op hun hoofden neerdaalde. Sterker nog: „Ze mogen nooit meer in de Arena spelen. Dit is veel mooier", verwoordde acteur Peter Tuinman de gevoe lens van menig bezoeker. Toen de eerste tonen van Satisfaction over het Malieveld schalden kwam het water met bak ken uit de lucht. De band had rekening gehou den met zoveel nattigheid. Liefst drie regenjas sen hielden Mick Jagger zo droog mogelijk. Enkele duizenden concertgangers verlieten halverwege de show nat en vei'kleumd het Ma lieveld. Zij die overbleven, hadden grote hoe veelheden plastic meegenomen om op te zitten of onder te staan. Dat werd door de menigte toegestaan, maar het opsteken van een paraplu was uit den boze en leidde tot grote spreekko ren. Als de persoon in kwestie dan nog geen ge hoor gaf werd het regenschenn hardhandig af gepakt en kapotgeti-apt. Na de show hield het Malieveld dan ook het midden tussen een gi gantische modderpoel en een paraplu-kerk hof. Het vragen om een toegift kreeg zaterdag een nieuwe dimensie. Aan het traditionele 'We want more' werd het woord 'rain' toegevoegd. De Stones speelden dus nog even door. ANP Macedonische asielzoekster brengt kind ter wereld in consistorie door Wout Bareman SAS VAN GENT - Of hij het eer ste vluchtelingenkind is dat is geboren in een kerk is onduide lijk. „Maar ik denk wel dat we kunnen spreken van een pri meur voor ons land", zegt ker kenraadslid Harry van Quekel- berghe van de Nederlands Hervormde kerk Sas van Gent- Philippine-Sluiskil voorzich tig. Zaterdagochtend om kwart over negen werd Omer geboren, in de consistorie van de kerk aan de Oostkade in Sas. Het vierde kind van de vluchtelingen Bek- tas en Spresa Elmaz. Ze vlucht ten een tijd geleden uit Macedo nië omdat ze daar, als zigeuners, ten prooi vielen aan rassenhaat. Via Duitsland kwamen ze in Ne derland terecht. Maar bij hun aankomst ging het al direct mis. De formaliteiten die moesten worden vervuld, stemden niet overeen met de ambtelijke re gelgeving - ze waren te laat met Broer Robert, vader Bektas, moeder Spresa en broer Albert met de jongste telg in het gezin: Omer. foto Charles Strijd het indienen van bepaalde aan vraagformulieren - en dat leid de tot grote problemen. Vanuit het aanmeldcentrum in Zeve naar kwamen ze terecht in de pastorie in Kamperland en uit eindelijk belandden ze, na enig verblij f bij een broer van Bektaz Elmaz in Vlissingen en bij oud pastor Omer Gielliet in Bres- kens in de consistorie in Sas van Gent. Uit dankbaarheid voor wat de emeritus uit Breskens voor hen deed, vernoemden ze hun jongste kind naar Omer. Omer Gielliet reageert blij op de naamgeving van het kind. Hij ging gisteren direct op kraam bezoek. „Of ik meer kinderen heb rondlopen, die naar mij zijn genoemd? Jazeker, tot in de oer wouden De bevalling was een zware. De drie hulpverleners van de Ne derlands Hervormde Kerk, Van Quekelbei'ghe en de diakenen Mieke Verplanken en Marleen Dieleman, hadden er de afgelo pen dagen hun handen vol aan. Twee dokters van de huisartsen- praktijk Sas van Gent weken 's nachts niet van het kraambed. Om elf uur 's avonds begonnen de weeën, tien uur later werd Omer geboren. Van Queckel- berghe: „Voor de" zekerheid was er een ambulance besteld om Spresa naar het ziekenhuis te vervoeren, maar toen die voor de deur stond, was het niet meer nodig." De kerkenraad deelde beschuit met muisjes uit en leg de contact met de familie en kennissen van de familie Elmaz. De familie telt, behalve boreling Omer, nog drie andere kinderen: Robert (13). Albeiri (6) en Szebo (2). Het Internationale Netwerk van Lokale Instanties ten be hoeve van Asielzoekers heeft overigens een proces aange spannen om de familie Elmaz de kans te bieden via de normale weg een definitieve verblijfs vergunning in Nederland te ver garen. De rechtszaak dient op woensdag 23 september voor de rechtbank in Zwolle. Woordvoerder Gommert Burger van het Internationale Netwerk in Middelburg: „Die mensen zijn heel goed opgenomen dooi de gemeenschap in Sas van Gent. We laten ze niet aan hun lot over. De uitspraak is meestal zes weken na de zitting. Tot zo lang mogen ze zeker in Sas van Gent blijven. Gaat het mis, dan zoeken we andere oplossingen." Het Wilhelmina-monu- ment op het Rokin in Am sterdam is behangen met bloemen en een oranje doek. Met een door 150.000 mensen bezochte parade van koetsen is gis teren in Apeldoorn een eind gekomen aan de vie ringen van koningin Wil- hemina's inhul- diging honderd jaar geleden. Jeroen Blijlevens heeft gisteren de tweede etappe in de Ronde van Spanje op zijn naam geschreven De wielrenner uit de TVM-formatie klopte na een ultieme krachtsinspanning de Italiaan Lombardi in desprint. Blijlevens dankte de overwin ning aan het goede ploegenwerk tijdens de laatste tien kilometers van de rit. Het was de derde zege in evenzoveel Vuelta's voor'Jerommeke'. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21 en 22. door Ad Berends ARNHEM - De landsadvocaat heeft bij drie politici van het Al- gemeeen Ouderenverbond (AOV) een bedrag van zestig duizend gulden teruggevor derd. Het AOV kreeg dit geld in 1995 in de vorm van een subsi die, waarmee het AOV ouderen partijen in het voormalig Oost blok zou kunnen oprichten. Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken is het geld nooit voor dit doel gebruikt. De Arnhemse L. Aiking-Van Wageningen (70), die voor de ouderenpartijen AOV en Senio ren 2000 in de Tweede Kamer zat, heeft verbijsterd op de brief van de landsadvocaat gerea geerd. „Schandalig Zo word ik de dupe van incompetente men sen die niet met geld kunnen omgaan." Zusterpartijen De zestig mille kwam in 1995 te recht bij de AOV-stichting Mid den- en Oost-Europa, die het oprichten van zusterpartijen in Midden- en Oost-Europa be oogde. De stichting heeft de subsidie echter niet hiervoor ge- bruikt. Voor het 'verdwijnen' van het geld houdt de landsad vocaat de toenmalige bestuurs leden van de stichting - Aiking, senator M Betenburg en ex- Tweede Kamerlid C. van Win gerden - persoonlijk aansprake lijk. Hij sommeert hen het be drag voor 16 september terug te betalen aan de staat. Aiking is echter niet van plan ook maar een cent op tafel te leggen. Mevrouw Aiking heeft naar ei gen zeggen 'op papier' van juli 1994 tot begin 1995 deel uitge maakt van het stichtingsbe stuur. „Maar ik merkte er niets van. Het bestuur heeft in mijn periode nooit vergaderd, men kon mij geen jaarrekening over 1994 verschaffen en er bestond geen beleidsplan." Chaos Omdat haar geen berichten uit het stichtingskantoor in Eind hoven bereikten, trok Aiking zich begin 1995 schriftelijk te rug als bestuurslid. „Ook daar na heb ik van de stichting nooit meer iets gehoord. Wel vernam ik later dat men had verzuimd de Kamer van Koophandel in te lichten over mijn vertrek. Ik wist beslist niet dat er rijkssub sidie aan de stichting was over gemaakt, laat staan dat ik op de hoogte was van een mogelijke besteding." Uit de erfenis van de in augustus 1995 opgeheven AOV begreep Aiking wel dat er iets aan de hand moest zijn. „De boekhou ding was een grote chaos. Maar mocht er geld weg zijn, dan is dat niet mijn schuld." GPD (Advertentie) (eenmhlig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving A 93,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1