Schoonmaker krijgt de rekening PZC Pil IMF verergert kwaal Azië C A-concern weert confectie uit Myanmar economie 7 Felle concurrentiestrijd wordt uitgevochten over ruggen van personeel Inflatie neemt verder af BP-pompen in België naar Q8 Vervolguitgifte staatslening Stroomfolder leesbaar in donker Beraad over sluiten Houtribdijk economiewijzer Luzac College Inschrijven kan nog net iUsjen (m één jaar'. Bundesbankpresident is nog niet bang voor crisis op wereldschaal 5V2°/O STAATSLENING 1998 PER 15 JANUARI 2028 zaterdag 5 september 1998 Resultaatgericht schoonmaken, belevingsschoon, tippend zuigen. Het is onderdeel van de nieuwe werkwijze in de schoonmaakbranche. De schoonmaakbedrijven zijn verwik keld in een felle concurrentieslag en de opdrachtgevers zijn steeds goedkoper uit. Uit een onderzoek van de CNV-Bedrij- venbond blijkt dat de schoonmakers de prijs betalen. door Florien van Rees UTRECHT - Drie sproeisels in en rond de toiletpot, twee in de wastafel, spoelen en afnemen met blauwe lap. Wis-wis met de witte microvezellap over de te gelmuur, het handdoekappa raat en de deuren. Rollenhouder controleren en tot slot met de mop de vloer lichtjes dweilen. Het is het dagelijkse werk van Anja van Doorn (38), schoon maakster in dienst van het Utrechtse schoonmaakbedrijf Gom Schoonhouden. Anja en haar ruim veertig colle ga's zijn rond half zes 's middags het hoofdkantoor van verzeke ringsmaatschappij AMEV in Utrecht binnengedruppeld. Ze drinken in hun eigen tij d een be kertje koffie. Daarna gaan de schorten om en de kaarten in de prikklok. In een ruimte die het meeste weg heeft van een wasse rette staan twee rijen karren met doeken, sponsjes, sprays en moppen te wachten. Blauw voor sanitair, geel voor interieur. Aan elke kar hangt een kaart met de te verrichten werkzaamheden. In de tweeënhalf uur die volgen worden de hoofdgebouwen van de bank- en verzekeringsmaat schappijen Fortis en AMEV, waar overdag duizenden men sen werken, geboend, gestoft en gezogen. Geen pauze De schoonmakers hebben geen pauze, mogen eigenlijk niet met z'n tweeën werken. „Van al dat geklep wordt een gebouw niet schoon", zegt voorvrouw Fati- ma. En ze krijgen rugpijn van het bukken. Hun maximumsa laris is ƒ15,94 bruto per uur. Wie een schoonmaakdiploma haalt, krijgt 27 cent meer. Na een stroom klachten over de werkdruk heeft de CNV Bedrij- venbond de schoonmaaksector laten doorlichten door de Uni versiteit Twente. De onderzoe kers brachten een weinig op wekkend rapport uit. Bijna de helft van alle werknemers in de sector klaagt over een toene mende werkdruk en de arbeids voorwaarden zijn erbarmelijk. Volgens het CNV komt dat door de moordende concurrentie. De schoonmaaksector is nog jong. Pas zo'n tien, vijftien jaar gele den begonnen bedrijven zich te concentreren op him kernacti viteiten. Tal van diensten wer den uitbesteed, waaronder het schoonmaakwerk. Vanaf dat moment zag het ene na het an dere schoonmaakbedrijf het licht. Hun aantal schommelt nu al jaren rond de 3.600. Ze heb ben 143.000 (parttime) werkne mers in dienst. Bodemprijs Al die bedrijven willen groeien. Maar omdat het aanbod van werk niet toeneemt, moeten ze de opdrachten veroveren met een scherpe offerte. Een situatie die wantoestanden uitlokt. „El ke keer denk je dat de bodem prijs is bereikt, maar als er be sprekingen zijn over een nieuw contract of over verlenging van een oud, kan het altijd weer goedkoper", zegt CNV-bestuur- der Jan Kampherbeek. „De schoonmaakbedrijven zeg gen dezelfde kwaliteit te kun nen bieden voor minder geld. Dat gaat over de ruggen van het personeel. Het leidt tot gerom mel met rustpauzes en uren, in timidatie en gebrek aan aan dacht voor veiligheid. Kampherbeeks collega-bonds- bestuurder Erik van der Baan schetst de situatie bij motel Van der Valk in Vianen. Het motel laat het pand schoonmaken door het middelgrote bedrijf Midland Cleaning. „Het is er al ruim een jaar hommeles. De klachten lopen uiteen van het niet uitbetaald krijgen volgens de CAO en een geheime urenre- gistratie tot het volledig mond dood maken van het personeel. Dat is trouwens niet zo moeilijk, want ongeschoolde allochtonen zijn toch al niet het mondigst." Voor de CNV'ers staat voorop dat de werkgeversorganisatie in de schoonmaakbranche, de Zelfs op de vakbeurs voor de branche moeten de schoonmakers aan de slag. OSB, de hoofdschuldige is aan dergelijke situaties. „De OSB moet een ondergrens stellen aan wat nog acceptabel is voor het personeel. De werkgevers moe ten tegen een opdrachtgever durven zeggen: 'Als het goedko per moet clan kan dat, maar dan stofzuigen we niet langer vijf keer per week maar slechts twee keer. Mijn personeel kan geen ijzer met handen breken'. De groten willen dat wel, maar al leen als de kleintjes volgen, en die doen dat niet." Restpost De opdrachtgevers hebben ook schuld aan de hoge werkdruk. Schoonmaakwerk is een rest post die zo min mogelijk mag kosten. En de meeste bedrijven vinden het niet belangrijk wie de boel schoonmaakt, als het maar gebeurt, en goed ook. Ver antwoordelijkheid voor wie de opdracht uiteindelijk uitvoert, ontbreekt. Een gunstige uitzon dering vormt bank-verzekeraar Fortis/AMEV. Die heeft, welis waar onder druk van de vak bonden, in zijn contract met Gom laten opnemen dat Gom zich op het sociale vlak verant woordelijk toont voor zijn schoonmakers. Ook lijkt het bedrijf zich te rea liseren dat iedere handeling tijd en dus geld kost. Het eigen per soneel van de bank wordt dan ook geacht zelf zijn koffiebeker- tjes naar het keukentje te bren gen en geen proppen op de grond te gooien of snot onder de stoel te plakkenAls dat toch gebeurt, wordt het alleen opgeruimd als er in het contract extra uren zijr. opgenomen. Winterjassen Het hoofd van de Gom-schoon- makers in de panden van Fortis en AMEV, Jacco Strookman, is een tevreden mens. Het materi aal is in orde, hij heeft een eigen kantoortje, onderhoudt per soonlijk contact met de leden van zijn ploeg en kan goed over weg met zijn opdrachtgever. Maar het kan ook anders, vertelt hij. „Ik heb ook gewerkt in het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu in Biltho- ven. Een groot complex met veel gebouwen en gevoelige appara tuur. We zaten er in de voorraad kamer, naast alle schoonmaak middelen. We moesten werken met winterjassen aan, omdat er geen verwarming was en de ruimtes waren brandgevaar- lijk." Enige betrokkenheid is ook ver eist voor het laten slagen van de nieuwe manier werkwijze in de branche: het resultaatgericht schoonmaken. Kort gezegd komt dat neer op schoonmaken wat vies is en vooral zorgen dat het er schoongemaakt uitziet, 'belevingsschoon'. Bij dit 'slim- foto Roland de Bruin/GPD mere' schoonmaakwerk wordt minder strak vastgehouden aan het dagelijkse programma en van de schoonmakers wordt in zicht verwacht in wat nodig is en wat niet Dan wordt er 'tip pend' gestofzuigd (alleen waar wat ligt) in plaats van helemaal. En er gaat alleen een doek over de bureaus die er vuil uitzien. Op die manier kan een schoon maakbedrijf een scherpere of ferte uitbrengen en is de op drachtgever goedkoper uit. En de schoonmakers worden ver- antwoordelijker voor hun eigen werk. Het is de vraag of ze daar blij mee moeten zijn want de tijd die ze hebben voor een kantoor- vloer van 400 vierkante meter wordt niet ineens uitgebreid van zestig naar zeventig minu ten. Maar zij krijgen er wél de schuld van als de plinten niet zijn gestoft, de telefoonhoorn niet glimt en er nog vlekken in de vloerbedekking zitten. GPD VOORBURG - De inflatie in Nederland neemt verder af Ver geleken met een jaar eerder is de consumentenprijsindex van het CBS in augustus met 1.7 procent gestegen. Dit inflatiecij fer is het laagste sinds april 1997. Toen bedroeg het 1,6 pro cent. Bij het huidige lage inflatiecijfer spelen lagere prijzen voor energie een belangrijke rol In augustus waren de consumentenprijzen in ons land gemid deld gelijk aan die in jul iPrijsdalingen en -stijgingen hielden elkaar goed in evenwicht. Van augustus 1997 tot en met eind april van dit jaar kwam het inflatiecijfer uit rond de 2,4 procent, afgezien van een inci dentele daling in januari die werd veroorzaakt door de zachte winter. Sinds april is er volgens het CBS sproke van een dui delijke vermindering van de inflatie. ANP BRUSSEL - Kuwait Petroleum, met het merk Q8, verwerft op 1 oktober alle 157 benzinestations van British Petroleum (BP) in België en een truck-stop bij Meer aan de Nederlandse grens. De bedrijven maakten gisteren een principeakkoord over de overname bekend. De bekendmaking komt een dag na de aankondiging van Shell en Texaco dat ze hun krachten bij verkoop van benzine in de EU gaan bundelen. Vorig jaar deden BP en Mobil dat al. Alle Mobil-stations in Europa kwamen toen onder BP-vlag. De kleinschalige activiteit van benzineverkoop in België past niet meer in de BP-stategie van marktleiderschap, zegt Ray mond Brasser, manager voor de Benelux en Frankrijk. Van af stoten van servicestations in Nederland is echter geen sprake. ANP DEN HAAG - Vanaf dinsdag 8 september kan worden inge schreven op een (tweede) vervolguitgifte van de 5,5 procent staatslening 1998 per 15 januari 2028. Die lening is op dit moment f 7,25 miljard groot. De ver volguitgifte moet vier tot vijf miljard gulden opleveren. Het gaat om een toonbanklening. De uitgiftekoers wordt dage lijks vastgesteld en kan doorlopend worden aangepast. De storting op de lening moet op 17 september plaatshebben. De nu aangekondigde emissie is de negende vam 1998. Minis ter Zalm van Financiën heeft daarmee tot nu toe f 37,45 mil jard uit de markt gehaald. ANP UTRECHT -Klanten van het Utrechtse energiebedrijf REMU krijgen dezer dagen een voorlichtingsfolder over stroomuit- val in de bus die ook in het donker te lezen is De REMU liet de tips over maatregelen om stroomschade te voorkomen met fluorescerende inkt drukken. De REMU ver spreidt de folder in een oplage van 465.000 exemplaren. GPD ALKMAAR - Een delegatie van het bedrijfsleven uit Noord- Holland overlegt maandag met Gedeputeerde De Raad van Economische Zaken in Flevoland over de voorgenomen slui ting van de Houtribdijk tussen Enkhuizen en Lelystad. De verbinding gaat op 21 september voor drie weken dicht voor het snelverkeer wegens werkzaamheden. De Kamer van Koophandel becijferde donderdag dat de plannen een econo mische schade van tientallen miljoenen guldens opleveren. Zij wil op z'n minst uitstel. Burgemeester De Vreeze van Enkhuizen stuurt met de twaalf andere West-Friese burgemeesters een brief naar de provincie Flevoland. Wij zijn verbaasd over zowel het besluit tot slui ting van de dijk zonder bestuurlijk overleg als over het feit dat er we via de pers over moesten vernemen, aldus De Vreeze. van onze redactie economie AMSTERDAM - Het C A- concern heeft geen kleding uit Myanmar in de winkels liggen. De grote Europese kledingketen heeft het Burma Centrum Ne derland laten weten dat zij achttien maanden geleden al heeft besloten geen zaken meer te doen met het door een militai re junta met harde hand gere geerde Aziatische land. Een fatsoenlijk bedrijf heeft in een land als Myanman niets te zoeken, is het standpunt van C A Het Burma Centrum twij felt er wel aan of het besluit van C A niet van recentere datum is dan het concern zegt. Het jaarverslag over 1997 van So- cam, een C A-dochter die bij leveranciers controleert of zij de gedragscode van het concern naleven, vermeldt volgens het centrum Myanmar nog wel. Dat berust volgens een woordvoer dervan C A echter op een mis verstand. Het verslag meldt My anmar als onderdeel van een cluster van landen die de aan dacht hebben als afnamegebie- den. „Mij is van alle kanten ver zekerd dat rond de anderhalf jaar geleden besloten is de han del met het land te staken", al dus de woordvoerder. IHC Caland C A is het tweede Europese bedrijf deze week dat meldt niet langer actief te zijnin Myanmar. Eerder deze week zei de Zweed se telecomreus Ericsson de con tacten te hebben beëindigd. Het Burma Centrum houdt be drijven die in Myanmar actief zijn medeverantwoordelijk voor de onderdrukking in het land. Het centrum spoort samen met andere organisaties de con cerns, waaronder ook IHC Ca land, aan hun verantwoorde lijkheid te nemen. Het militaire bewind gebruikt buitenlandse investeringen nauwelijks voor de opbouw van de samenleving, stellen de organisaties, maar gaan grotendeels naar het leger. Eind vorig week concludeerde de arbeidsorganisatie IKO van de VN dat de junta in Myanmar de bevolking ziet als een onein dige voorraad gratis arbeids krachten. ANP Advertentie Het Luzac College is een particuliere school voor versneld onderwijs MAVO, MAVO en VWO. De belangrijkste kenmerken van het Luzac-onderwijs zijn: laatste twee klassen MAVO/HAVO of VWO in één jaar veel aandacht voor de leerling intensieve examentraining les in kleine groepen studievaardigheidstraining indien nodig aanpak van faalangst diploma via schoolonderzoeken en centraal e Geïnteresseerd? Bel het landelijk secretariaat Luzac College 070 - 350 84 55 Vestigingen van het Luzac College Alkmaar 072 515 6511 Amsterdam 020 428 65 60 Arnhem 026 442 81 68 B'sda 076 522 09 45 DenHaag 070 358 83 23 Eindhoven 040 246 59 78 HHversum 035 6854011 Bergen op Zoom 0164 233390 Sfflarö 046 451 67 65 Rotterdam 010 436 99 67 Utrecht 030 2322797 Zwolle 038 42200 18 Schoten (Belffèl C0323 6851105 U vindt ons ook op internet: http://www.luzac.nl In Indonesië komt het regelmatig tot uitbarstingen van geweld, waarbij de inwoners hun woede koelen op de winkels van etnische Chinezen die ze aansprakelijk stellen voor de economische ellende. foto AP door Pauline van de Ven Economische crises in de wereld worden aangepakt door het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) en de Wereldbank. In die volgorde want het IMF is de baas. Zelfs ach teraf is het moeilijk hun aanpak te beoorde len. Je kunt niets vergelijken. Je weet nooit hoe het was gelopen als ze het anders had den gedaan. Wat opvalt is: ze doen het ook nooit anders. Er is één standaardrecept waarmee elk pro bleem te lijf wordt gegaan Het recept luidt: geef het noodlijdende land een lening en stel aan die lening drie voorwaarden. Eén: dat ze de rente verhogen. Twee: dat ze de over heidsuitgaven verlagen. Drie: dat ze het verkeer van geld en goederen vrijer maken. Dan komt de rest vanzelf. De aanpak is typisch voor bankiers. Je zou kunnen zeggen dat er twee manieren zijn om tegen de economie aan te kijken. Als ban kier, of als ondernemer. In de ogen van de bankier draait de economie in de eerste plaats om het geld. In de ogen van de onder nemer draait de economie in de eerste plaats om de goederen. In een crisis zullen ban kiers altijd eerst proberen het geld gezond te maken en dan volgt de rest - denken ze - vanzelf. Om het vertrouwen in het geld te herstellen, verhogen ze de rente. Het geld vlucht dan niet weg, maar blijft beschik baar in het land, al is het tegen een hoge ren te. Ondernemers zullen daarentegen eerst de productie op gang willen brengen. Die willen de rente juist verlagen. Met het risico dat het geld emigreert. De twee visies staan op voet van oorlog en het heeft me altijd verbaasd hoe ze in de eco nomische theorie op gelijke voet naast el kaar mogen voortleven. Niemand doet een poging uit te maken welke de juiste is. Dat neemt niet weg dat juist dit iets is, waarover iedere econoom een mening heeft, en een krachtige ook. De ervaring leert dat deze mening niet ter discussie staat. Heeft ie mand eenmaal een keuze gemaakt dan wordt daaraan vastgehouden tot de dood erop volgt. Ik schat dat de gemiddelde eco noom drie minuten nodig heeft om erachter te komen waar zijn gesprekspartner in dit opzicht staat. Andersdenkenden worden als mild gevaarlijk beschouwd en veel econo mische organisaties bevatten louter gelijk gestemde zielen. Ook in het IMF klopt, sinds jaar en dag, één hart, het hart van de bankier. In mij klopt sinds jaar en dag het hart van mijn overle den grootvader, firmant van Schellens Marto die trijp maakte voor treinmeubilair toen de trein nog op tijd reed. Het aller slechtste wat je in een economische crisis volgens mij kunt doen is de rente verhogen. De teruglopende afzet en wanbetalende klanten waar een bedrijf in elke malaise mee te kampen heeft, zijn al genoeg om de best geleide onderneming in het faillisse ment te storten. Stapel daar een krachtige rentestijging bovenop en je ontketent een domino-effect waardoor de economie ver schrompelt als een doorgeprikte luchtbal lon, een verschijnsel dat in vakkringen be kend staat als 'contractie'. Contractie is wat Azië nu ondergaat. Het is niet naast de deuren niet iedereen zal ervan van onze redactie economie FRANKFURT - President Tiet- meyer van de Bundesbank ver wacht niet dat de onrust op de financiële markten zal uitlopen op een internationale recessie. Ook ziet hij in de huidige situa tie geen aanleiding de rente in Duitsland te verlagen om de beurzen te steunen. Volgens Tietmeyer zijn de Ver enigde Staten en Europa sterk genoeg om de problemen in het Verre Oosten, Rusland en La- tijns-Amerika aan te kunnen. „Het is duidelijk dat er in eilkele regio's kritieke ontwikkelingen zijn Maar om nu te zeggen dat de wereld in een financiële crisis zit, gaat te ver. We moeten waakzaam blijven, maar ik zie geen tekenen van een wereldde pressie aan de horizon", aldus Tietmeyer op een bijeenkomst met financiële journalisten. In de inzinking op de westerse effectenbeurzen ziet de Bundes bank-president geen crisis symptoom. De aandelenkoersen waren de afgelopen maanden op een niveau gekomen dat ze kwetsbaar maakte voor een te rugval, zo zei hij. „Een zekere correctie hing in de lucht." Ook over de koersval die de dol lar de afgelopen dagen liet zien, maakt Tietmeyer zich niet al te druk. Hij wijt die vooral aan technische oorzaken, en niet aan fundamentale factoren. Veel valutahandelaren schrij ven de zwakte van de dollar toe aan vrees voor gevolgen van een verslechtering van de situatie in Latijns-Amerika voor de VS. Een verlaging van de rente dooi de Bundesbank zou volgens Tietmeyer 'niet passen in de Duitse of de Europese context'. Het rentepeil in Duitsland staat de groei van de economie niet in de weg, zo verklaarde hij. Een verlaging kan zelfs contrapro ductief werken. „De ervaring in Japan heeft laten zien dat een al te soepel monetair beleid zeer problematisch kan zijn." RTR/DPA/KRF wakker liggen dat zich daar de grootste cri sis uit de naoorlogse geschiedenis afspeelt, groter dan die in de jaren dertig in de Ver enigde Staten en Eurojja en ook groter dan die in Latijns-Amerika in de jaren tachtig. Miljoenen zijn zonder werk en zonder wo ning. Er is honger. Het medicijn van het IMF voorziet in rente stijgingen die begin dit jaar opliepen tot bo ven de 20 procent. In het geval van Indone sië zelfs tot boven de 50 procent. De hoge rente ontketent een vloed van faillissemen ten onder bedrijven, die in Azië met veel krediet werken. Hierdoor krimpt de bedrij vigheid in de hele regio. In Indonesië dit jaar met een verbijsterende 15 procent. Verzet Maar het verzet groeit. Thailand en Maleisië beramen verboden stimuleringsplannen Thailand wil een kanaal graven van de Golf van Thailand naar de Zee van Andaman, een kostbaar poject dat de zeeweg tussen Europa en de olielanden in het Midden- Oosten 3.000 kilometer moet afsnijden. Harvards topeconoom Jeffrey Sachs pleit voor verlaging van de rente. Én Paul Krug- man. een van 's werelds bekendste econo men, betoogt deze week in een opmerkelijk artikel in 'Fortune' dat het standaardrecept van het IMF niet werkt. De rente moet om laag en de kapitaalvlucht desnoods verhin derd met bureaucratische maatregelen, schrijft hij. Veel water zal nog wel door de Straat van Malakka vloeien eer de koers wordt verlegd, maar het inzicht groeit dat de pil van het IMF de kwaal verergert. GPD VERVOLGUITGIFTE inschrijving toonbankuitgifte, dagelijks, Ie beginnen op 8 september a via banken en commissionairs; in veelvouden van NLG 1.000,- nominaal koers uitgifte wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen rente jaarlijks per 15 januari oorspronkelijke looptijd resterende looptijd storting aflossing lening- voorwaarden schuldregister- inschrijvingen nadere inlichtingen 30 jaar vanaf 15 januan 1998 29 jaar en 118 dagep vanaf 17 september 1998 op 17 september 1998 op 15 januari 2028 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld; gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan verkrijgbaar bij banken en commissionairs ten minste nominaal NLG 10.000,- op te openen rekeningen bij uw bank of commissionair, voor vragen met betrekking tot het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van het Ministerie van Financiën 020 581 07 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7