Meer geld voor speelplaatsen Zeeuws-Vlamingen verdeeld over speciale regels grensregio Zandstraat tegen nieuwe silo's PZC PZC Sas Varkensboer wacht rechtszaak als hij ultimatum negeert zeeland 15 Terneuzen trekt vier ton uit voor lenigen acute nood Spijkermachines uit container Breskens gegapt Ohlipokt vmt km(t tith! Zeemanshuis van sluiting gered Boetes voor bezit hasj Woninginbraken Sint-Jansteen Berovers pizza-bezorger gepakt Winkeldief op heterdaad betrapt Vlissinger op straat beroofd Ballonvaardérs in Philippine en Sint Niklaas van Gent Alcomobilisten aangehouden Visgerei, GSM en fotorolletjes weg uit auto's zaterdag 5 september 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft de komende ja ren zeker één miljoen gulden nodig om speelvoorzieningen op peil te brengen en het aantal voorzieningen uit te breiden. Voor de korte termijn willen burgemeester en wethouders vier ton uittrekken. Het bedrag moet worden besteed, zo is het voorstel aan de raad, op plekken waar de nood en de daaruit voortvloeiende overlast door de jeugd het grootst is. De aan dacht richt zich op nieuwe voor zieningen voor tieners in de wijken Triniteit, Oudelandse Hoeve en Zeldenrust en de dor pen Hoek, Sluiskil en Zaamslag. Het collge wil voorrang geven aan de aanleg van een speel plaats in de probleemwijk Tr initeit. Gedacht wordt onder meer aan een basketbalveld, speeltoestellen en een aantal bankjes. Daarnaast willen B en W een proefproject beginnen met een zogeheten duimdrop- container, waaruit kinderen te gen vergoeding van duimdrop- pen sport- en spelmateriaal BRESKENS - Uit een container die in de Breskense Nieuwe- sluisweg staat, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee spijkermachines ontvreemd. De 32-jarige Terneuzenaar die aan gifte deed van de diefstal, schat te de waarde van het gereed schap op vierduizend gulden. r99,-p VOOR j ET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAF! kunnen lenen. De duimdroppen zijn te verdienen met 'goede da den'. Het streven is het beheer van de container op den duur over te laten aan mensen uit de buurt. Om het project in goede banen te leiden en het sociaal bewustzijn van de wijkbewo ners te versterken, bepleit het college de aanstelling van een opbouwwerker. Voetbalveldje De plannen voor de andere wij ken en de drie genoemde dorpen worden nog nader uitgewerkt. Daarbij valt onder meer te den ken aan de inrichting van een voetbalveldje, zoals de bedoe ling is in Sluiskil. Voor het ver vangen van afgekeurde speel toestellen, gaat het meeste geld zitten in de speeltuinen Oranje- kwartier in Terneuzen en De Miertjes in Sluiskil. Daarmee zijn bedragen gemoeid van res pectievelijk 60.000 en 40.000 gulden. In alle gevallen stellen B en W voorop dat de keuze van nieuwe voorzieningen en de keuze van de plek in overleg met de jongeren moet gebeuren. Ook een skatebaan zit in de planopzet. Becijferd is dat voor een nieuw terrein met een glad de asfaltlaag zeker anderhalve ton nodig is. Het voormalige hanclbalveld in het sportpark Oude Vaart zou op zich geschikt zijn, maar de afgelegen ligging wordt als een groot nadeel erva ren. Bovendien, zo merkt het college op in het raadsvoorstel, wordt het veld gebruikt door een groep buitenlandse jonge ren om te voetballen. „Als hen dit ontnomen wordt, zwerven zij terug op straat." Beheer In samenspraak met de skaters wordt dan ook gezocht naar een andereplaats, aldus het college. Is die gevonden, dan is het plan de jongeren zelf het beheer in handen te geven. Overigens heeft een skatebaan niet de hoogste prioriteit van het dage lijks gemeentebestuur, omdat de doelgroep vrij beperkt is. Een versnelde uitvoering is wel mo gelijk, wanneer er een geschikte plek wordt gevonden waar geen nieuw asfalt noodzakelijk is en de kosten dus kunnen woi-den gedrukt. Voor de uitvoering van het plan is vier ton direct be-, schikbaar. Driehonderddui zend gulden komt uit het reke ningsoverschot over 1997. Daarnaast willen B en W 50.000 gulden putten uit de reserve so ciale vernieuwing en 52.000 gulden uit het potje voor speel- gelegenheden. Het collegevoox- stel wordt 10 september bespro ken in de commissie financiën en welzijn. De openbare verga dering in het stadkantoor be gint om 19.30 uur. Blik vanuit Zandstraat op de silo's van overslagbedrijf De Rijke. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer ZANDSTRAAT - Een groep bewoners van het buurtschap Zandstraat, verenigd in de Stichting Welzijnsraad Sas van Gent, ageren opnieuw tegen de aanvraag van overslagbedrijf De Rijke om nog eens tien silo's te mogen plaatsen op het terrein aan de Mercuriusstraat in Zandstraat. Vorig jaar april diende de Stichting ook al een bezwaarschrift in tegen de komst van twintig silo's Het huidige bestemmingsplan van de ge meente Sas van Gent staat de bouw van de ruim twintig meter hoge opslagtanks aan de rand van van het bedrijfsterrein niet toe. De gemeente wil nu het bestemmings plan versneld wijzigen met een axlikel 19- pi-ocedure. Daarnaast staat er een volledi ge bestemmingsplan herziening op de agenda om de bouwhoogte van maxxmaal 25 meter in het plan vast te stellen. Als dit wox-dt doorgedrukt, is het in cle toekomst niet meer mogelijk een bezwaarschrift te gen dergelijke bouwsels in te dienen, luidt één van de belangrijkste bezwaren van de Welzijnsx-aad. De silo's die De Rijke nu wil bouwen, zijn 22 meter hoog. De ondernemer heeft vorig jaar de verstrekte vergunning voor de bouw van twintig silo's laten intrekken, omdat hij er geen gebruik meer van wens te te maken. Volgens de Stichting was die vergunning in beginsel al ten onrechte af gegeven. TERNEUZEN - De ovex-heden in de Zecuws-Vlaamse ka naalzone zijn alsnog bereid meer subsidie uit te trekken voor het varenscentrum in Terneuzen. Het zeemanshuis krijgt jaarlijks zeventigduizend gulden per jaar om de tekox-ten weg te werken. Het leeuwendeel van dat bedrag komt voor reke ning van het havenschap Zeeland Seapoi-ts en de gemeente Terneuzen. Ook de gemeente Sas van Gent heeft toegezegd een bescheiden bijdrage te zullen leveren. De voorziening voor zeevarenden kwam dit jaar financieel in de problemen doordat het Rijk de subsidiekraan dichtdraaide. De lokale overheden waren eerst met bereid voor dat beleid op te draai en en de eigen bijdrage op te schroeven. Omdat daardoor op termijn sluiting van het centrum dreigde. zijn de instanties alsnog overstag gegaan. TERNEUZEN - De politie greep donderdagavond in de Ter- neuzense binnenstad vier drugsbezitters in de kraag. Een 20- jarige man uit het Franse Croix en een 26-jarige inwoner van het Franse Tourcoing hadden op de Terneuzense Tholens- stx-aat beiden een gex-inge hoeveelheid hasj op zak. Op de Buitenhaven hield de politie een 20-jaxige man uit het Belgische Lebbeke en een 22-jarige inwoner van het Belgi sche Lede aan. Ook zij hadden een klein beetje hasj bij zich. De vier kregen ieder een boete van honderd gulden. Nadat ze de drugs hadden ingeleverd, konden ze huiswaarts keren. SINT-JANSTEEN - Uit. een woning aan de Aida te Sint-Jan steen werden in de nacht van dondexxlag op vrijdag twee foto toestellen en een geluidsbox gestolen. De 29-jaxigegedupeer de kon nog geen schadebedrag noemen. Ook een woning in de Maximiliaanstraat kx-eeg ongewenst bezoek. De 39-jarige bewoner van het pand mist een tas met wat persoonlijke spullen en twee cd's. GOES - De politie in Goes heeft zes jongeren uit Goes, varië rend in leeftijd van 13 tot 17 jaar, aangehouden in verband met de beroving van een pizza-bezorger, twee weken geleden. Vier van de zes vex-dachten zijn inmiddels bij de kinderrechter in Middelburg in bewaring gesteld. MIDDELBURG - Een 37-jai'ige Middelburger is donderdag nacht rond vier uur op heterdaad betrapt in een winkel aan de Langeviele. Dankzij een tip van een oplettende burger kon de man worden aangehouden terwijl hij bezig was goederen in te pakken, dan wel klaar te zetten. In zijn kleding werden enkele sieraden uit de winkel aangetroffen. Van de zaak was een ruit vernield. De man is voor nader onderzoek ingesloten. Vrij dagmiddag is hij weer op vrije voeten gesteld. De Middelburger moet binnenkort voor de rechter verschij nen. VLISSINGEN - Een 29-jaiige Vlissinger is donderdagnacht rond vier uur in zijn woonplaats beroofd van zijn horloge en poitemonnee, De Vlissinger weixl in de Nieuwstraat door een nog onbekende man in het gezicht geslagen. Hij ging knock out en vei*volgens werden zijn eigendommen weggegrist. Het slachtoffer kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Mensen met aanwijzingen wordt verzocht zich bij de po litie te melden. PHILIPPINE - Vanaf het Spuikompark hi Philippine zul len zaterdag 12 en zondag 13 september twintig luchtballon nen opstijgen. Het ballonfesti val biedt belangstellenden de mogelijkheid mee te varen. Wie zelf het luchtruim wil ver kiezen, betaald hiervoor 350 gulden, dat is inclusief een mos selmaaltijd na de landing. Om 16 uur is het inchecken gepland. De grote gevaartes zullen om 16.45 uur worden opgeblazen in het Spuikompark, waarna ze een uur later opstijgen. Waar de ballonnen landen, is nu nog niet bekend, maar de piloot en de passagiers zullen per busj e weer teruggebracht worden naar Philippine. In het Belgische Sint Niklaas kiezen vandaag en morgen da gelijks gas- en heteluchtballon- nen vanaf de Grote Markt het luchtruim. Het spektakel wordt omlijst met veel muziek, optre dens, licht- en lasershow en vuurwerk. Het publiek kan bei de dagen vanaf 7.00 uur de in stallatie en het opstijgen van verschillende sooi*ten ballon nen aanschouwen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtem@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Bianca Abrahamse Van d'Ee tot Hontenisse van Hulst tot aan Cadzand Dat is ons eigen landje maar een deel van Nederland Zeeuws-Vlamingen brullen regelmatig de longen uit hun lijf voor hun eigen landje. Zeeuws-VIaanderen als 'landje apart' met op bepaalde gebie den eigen wetten? Kamerlid J. Hoekema van D66 vroeg zich deze week af of er geen soepeler regelgeving nodig is voor onder meer het stukje Nederland ten zuiden van de Westerschelde en de Waddeneilanden. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten moet haar hoofd er maar eens over buigen welke grensge bieden daarvoor in aanmerking komen, vindt het kamerlid. Dat is precies in het straatje van de Onafhankelijke Zeeuws- Vlaamse Partij. In het eerste manifest van de partij, die nog in kinderschoenen staat, pleit ze voor een onafhankelijker op stelling van de regio ten opzich te van 'het machtsblok Middelburg'. De partij ziet mo gelijkheden in onder meer de zorgsector, het welzijnswerk en toerisme. De Aardenburger W. Lucieer lacht als de ideeën van het ka merlid en de ZVP aan hem wor den voorgeschoteld. „Als we voor 1600 leefden, zou ik me er nog in kunnen vinden. Maar we leven nu eenmaal in 1998. In de ze tijdsgeest - wanneer we naar één groot Europa toewerken - heeft zoiets geen enkele zin. Het is gewoon een achterhaald standpunt. We moeten ons zeker niet afzonderen! Je vraagt je af of Hoekema de kleuterschool wel af heeft gemaakt! Hij komt waarschijnlijk niet uit Zeeuws- VIaanderen en weet niet hoe het er hier aan toe gaat." Geïsoleerd De Clingse K. Blommaert ziet een in aparte behandelng voor haar regio juist wél zitten. „We zijn toch al een landje apart waar alles anders dan anders is. Vooral in de ziekenzorg en in de ouderenzox-g kan er wel het een en ander verbeteren. Zeker om dat de grenzen open gaan, is het juist prima als we eens kijken wat we misschien met België kunnen regelen. Daar kan C. Beekman uit Ter- neuzen, werkzaam in de ge zondheidszorg, zich ook hele maal in vinden. „Ik heb er zeker geen bezwaar tegen en zie er en kel voordelen aan kleven. Zeker in de gezondheidszox-g en voor studenten zouden er heel wat problemen uit de weg zijn. Zeeuws-VIaanderen ligt geo- gi-afisch nou eenmaal wat geïso leerd. Walcheren valt terug op de Randstad en wij kunnen dat niet, doordat water dat ertussen ligt. Ook als je minder bevolkt bent, moet je er zeker van kun nen zijn dat je ergens op terug kan vallen." „Zouden ze in België blij zijn met ons afval?", vraagt de Oost- burgse S. de Poorter zich af. „Ik denk het niet, hè. Het ligt eraan in hoeverre de aparte behande ling wox-dt doox-gevoerd. Qua verbetering voor patiënten zou het index-daad wel goed zijn. Zeeland wordt toch al als een apart landje gezien, dus nog wat extra speciale regelingen kun nen er ook wel bij Eigen staatje E. Doolaege uit Koewacht kan dat niet beamen. „We hebben index-daad eigenlijk al een eigen staatje apart van de rest van Ne derland. Niemand kent ons in het voorland van België, want daar zitten we toch? Maar toch, andex-e regels dan in de rest van het land horen hier gewoon niet. Meer geld voor de zorg is prima, maar de samenwex-king met België moet gewoon nog wat uitgediept worden, voordat het goedgex-egeldis. Om dat een sta tus apaxte te noemen, vind ik wat oveixh-even." De Sasse I. van der Mooren denkt aan een compromis. ..Aan de ene kant zou je zeggen dat er zeker geen andere regels moeten gelden, want dan worden we he lemaal een wereldje apax-t. Maar als je dan kijkt naar de voorzie ningen hier... Voor hulpverle ningsmateriaal wox-dt gekeken naar het aantal inwoners. Ter wijl wij zoiets toch ook gewoon nodig hebben. Dan denk ik weer dat het altijd goed is om het één en ander voor Zeeu ws-Vlaande- i-en te ovex-wegen. Je weet nooit wat eruit komt: een compromis? foto Peter Nicolai C. van Ham uit Hulst voorziet snode plannen vanuit Den Haag. „Ze willen ons nog verder laten vervreemden. We hadden allang bij België moeten horen, dan waren we veel beter af ge weest. We worden al jaren ach tergesteld. Als je in Zeeuws- VIaanderen woont, woon je niet meer in Nederland, maar in Bel gië. Vaak ben je aangewezen op voorzieningen van onze zuider buren. Ik snap ze in Den Haag wel: ze zien Zeeuws-VIaande ren als een blok aan het been. Wij kosten altijd geld. Kijk maar naar de vaste oever ver binding of naar de veerboten. Als ze nu gewoon eens hier voor goede voorzieningen zouden zox-gen..." Advertentie Inbraak Brand Toegangscontrole Q£m| T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Erkend Uneto Beveiligings installateur ALARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijf 24-uurs meldkamer-service Winkeldiefstal LEWESTRAAT43 overval BEL: 01 1 3-21 3720 GOES/KLOETINGE door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Stichting het Zeeuwse Landschap, natuurbe schermingsvereniging 't Duiiin- pje en bewoners van het buitengebied tijssen Sluis en Oostburg, verenigd in de Stich ting tot behoud van Milieu en Leefbaarheid, gaan een juridi sche procedure beginnen tegen C. Van Sleuwen, eigenaar van drie mega-varkensstallen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zij zijn de aanhoudende milieu overtredingen van de varkens- boer beu en vinden dat het nu tijd is hun eisen tot verbetering kracht bij te zetten. ..We gaan natuurlijk niet moei lijk doen als Van Sleuwen van daag nog met een reactie komt. maar daar rekenen we eerlijk gezegd niet op. Hij wil het dui delijk op een kort geding aan la ten komen", zegt R. de Koeijer, voorzitter van de Stichting tot behoud van Milieu en Leefbaar heid. De betrokken organisaties hebben de Van Sleuwengroep half januari 1998 een ultimatum gesteld. Daax-in eisten zij dat vóór het einde van de werkdag op vrijdag 4 september de var kensboel- zijn zaken op orde moest hebben. Daarmee doelen zij onder andex-e op het vermin deren van de Stankoverlast en het plaatsen van mestaanzu- ringsinstallaties. Deze installaties zijn inmiddels wel geplaatst, maar zijn volgens de organisaties niet in bedrijf genomen. De journaals, waarin de mestaanzuring moet worden opgetekend, zouden bovendien niet worden bijgehouden, waar door controle op dit systeem on- mogelijk is. Van Groen Label stallen is dus nog geen sprake. Ook wijzen de organisaties erop dat Van Sleuwen volgens hen nog steeds een illegaal vqeder- mengfabriekje in Cadzand en drie illegale mestzakken heeft, en dat de varkensbaron nog steeds in overtreding is wat be treft een bouwvei'gunning, die niet in overeenstemming is met de bijbehox-ende tekeningen. Van Sleuwen heeft deze aantij gingen altijd ontkend. Hij heeft daarom ook geen gehoor gege ven aan mondelinge en schrifte lijke verzoeken van de organi saties om een eind te maken aan deze vermeende overtredingen. De advocaat van de Van Sleu wengroep heeft de Stichting tot behoud van Milieu en Leefbaar heid gemeld dat de varkensboer het ultimatum aan zich voorbij laat gaan. De stichiing nam daarop het heft in eigen hand. omdat naar de zin van de be langhebbenden de bemoeienis van de gemeente Oostburg en justitie nog geen eind aan de si tuatie heeft gemaakt. Ondanks diverse dwangsommen en be stuursdwang is sinds de bouw van de bewuste stallen in juni 1997 nauwelijks iets veranderd. Van Sleuwen vi*oeg eerder al eert verlenging van het. ultimatum en dat is ook ingewilligd. Omdat hij nu in gebreke is gebleven, worden de dagvaardingen maandag of dinsdag verstuurd. TERNEUZEN - Een 32-jarige drankrijder uit het Belgische Gent werd vrijdagochtend vroeg op de Terneuzense Bella- mystraat betrapt door de poli tie. Een blaastest wees uit dat de man bijna vijf keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol had ge nuttigd. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg bovendien een dagvaarding en een rijver bod van twee uur van de politie Ook een 52-jari.ge bestuuxxler uit Terneuzen viel vrijdagoch tend op de Scheldeboulevard in zijn woonplaats door de mand. Hij had bijna twee keer de toe gestane hoeveelheid alcohol iri zijn bloed. De man kreeg een dagvaarding en een rijverbod van drie uur. WALSOORDEN - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Zeedijk te Walsoorden werden vrijdagmorgen vier vishengels, vier molens en een GSM-tele- foontoestel gestolen. De 36-jarige gedupeerde uit Nieuw-Namen schat de waarde op tweeduizend gulden. Ook een 35-jax-ige inwoner van Sluis werd gistermorgen de du pe van inbrekers. Uit zijn auto werd een tas met vijftig fotorol letjes gestolen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Pauli- nadijk in Biervliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 61