Oostenrijk trekt asielnota terug PZC Doema stelt stemming over Tsjernomyrdin uit Turandot komt eindelijk thuis Politie voelt zoon Soeharto aan tand over bankzaken Ben ji] stoel genoeg voor onze huiscollectie...? pot buitenland Slowakije klopt weer aan bij hof in dammenrel Na kritiek uit Europa op plan dat rechten vluchteling beperkt Oud-premier Rwanda krijgt levenslang Noord-Koreaanse raket kan ook een satelliet zijn Democraten speculeren over vertrek Clinton stoutenbeek Moeder doodt haar zes kinderen Mensensmokkel Saksen verijdeld Film Yol in Turkije vertoond Toeristenboycot Maldiven Ontvoerde Italiaanse vrijgelaten EU-burgers mogen stemmen bij raadsverkiezingen België zaterdag 5 september 1998 door Hans Gertsen BOEDAPEST - De al jaren du rende burenruzie tussen Slo wakije en Hongarije over de bouw van een stuwdam in de Donau gaat een nieuwe fase in. Slowakije maakte eerder deze week bekend het conflict op nieuw aan hel in Den Haag ge vestigde Internationale Hof van Justitie te willen voorleg- gen. Volgens Slowakije weigert Hongarije om een eerder von nis van het Hof in deze kwestie loyaal uit te voeren. Hongarije en het toenmalige Tsjechoslowakije sloten in 1977 een verdrag dat voorzag in de bouw van twee stuwdam men in de Donau. Na de val van het communisme in 1989 zei de eerste post-communistische regering van Hongarije onder druk van de milieubeweging het verdrag met Tsjechoslowa kije eenzijdig op. De al vergevorderde dam bij Nagymaros werd later zelfs weer afgebroken. Tsjechoslo wakije -en later Slowakije- zette de bouw van de stuwdam bij Gabcikovo ondanks felle Hongaarse protesten echter door en leidde een deel van de Donau om. Daardoor kwam de oude rivierbedding op Hon gaars grondgebied over enkele tientallen kilometers vrijwel droog te staan Enkele jaren geleden besloten de twee buurlanden het con flict voor te leggen aan het in Den Haag gevestigde Interna tionale Hof van Justitie. Beide landen verklaarden toen zich bij een uitspraak van het Hof te zullen neerleggen. In septem ber vorig jaar oordeelde het Hof dat beide landen fout za ten; Hongarije door een inter nationaal verdrag met na te komen en Slowakije door het omleiden van de Donau Het Hof droeg de twee landen op om opnieuw om de tafel te gaan zitten en binnen zes maanden een compromis te bereiken. Dat is niet gelukt. GPD van onze redactie buitenland WENEN - Oostenrijk zal niet tornen aan het recht van een asielzoeker op een individuele behandeling van zijn asielver zoek. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Karl Schlögl heeft dat gisteren ge zegd nadat er grote commotie was ontstaan over een discus siestuk over het Europese asiel beleid. ARUSHA - Oud-premier Kam- banda van Rwanda is gisteren door het Rwanda-Tribunaal in de Tanzaniaanse stad Arusha veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Kambanda bekende op 1 mei voor het tribu naal schuld aan alle zes aan klachten van volkerenmoord. Verdedigers, aanklagers en het publiek in de rechtszaal waren verrast door het zware vonnis. Maar rechter Laity Karna zei dat hij de verdachte ondanks diens bekentenis tot levenslang veroordeelde omdat Kambanda als premier extra verantwoor delijkheid droeg tijdens het bloedbad in Rwanda in 1994. Bovendien deed de oud-premier vrijwillig mee aan de misdaden en riep hij publiekelijk op tot de slachtingen. Bij de genocide in Rwanda-ver moordden radicale Hutu's tus sen de 800.000 en 1 miljoen Tutsi's en gematigde Hutu's. Kambanda was ten tijde van de volkerenmoord premier, van 8 april tot half juli 1994. RTR/AFP Tegenover de Oostenrijkse krant Der Standard ontkende Schlögl dat hij met de discussie het VN-Vluchtelingenverdrag heeft willen ondergraven. In Der Standard spreekt Schlögl van een 'misverstand'. Achtergrond Oostenrijk is met de discussie nota gekomen als huidig voor zitter van de Europese Unie. In de nota over het Europese asiel beleid werd voorgesteld het Vluchtelingenverdrag los te la ten, zodat niet langer hoeft te worden gekeken naar de per soonlijke achtergrond van een vluchteling. De Oostenrijkers stelden ook voor om een Euro pees maximum in te voeren. De suggesties om het Europese asielbeleid fors aan te scherpen stuitten op felle kritiek in de EU-lidstaten. Schlögl zegt be reid te zijn de gewraakte para graaf te schrappen uit de dis cussienota. Premier Kok toonde zich tevre den over de geruststellende woorden uit Oostenrijk. Volgens de premier is het op zich goed dat de voorzitter van de Europe se Unie de discussie aanzwen gelt over het asielvraagstuk. Op dit moment is het aantal vluch telingen zeer ongelijk verdeeld over de Europese landen. Bovengrens Kok vindt het van groot belang dat er onderling meer overleg is, maar dat mag er volgens hem niet toe leiden dat internationa le verdragen worden opgezegd of aangepast. De premier is evenmin voorstander van een Europese bovengrens aan het toelaten van asielzoekers. De notitie die voor alle op schudding zorgde, werd door Oostenrijk naar de regeringen van de EU-lidstaten gestuurd. In december gaan de verschil lende landen erover in discussie, zo is de bedoeling. Staatssecre taris Cohen van Asielzaken rea geerde in eerste instantie af wachtend op het voorstel. Hij wilde eerst eens alles goed be kijken, voor hij een reactie zou geven. In de Tweede Kamer werd direct afwijzend gereageerd op het idee om het individuele asiel recht aan te tasten. Het CDA vindt het wel bespreekbaar om een quotum-regeling in te voe ren, waardoor asielzoekers eer lijker worden verdeeld over de landen van de Europese Unie. DPA/APA/GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse inlichtingendiensten sluiten niet uit dat Noord-Ko- rea afgelopen maandag een sa telliet in de ruimte heeft ge bracht. Japan echter twijfelt er nog steeds ernstig aan of Py ongyang inderdaad zoals het zegt geen ballistische raket heeft afgevuurd maar met een meertrapsraket een satelliet heeft gelanceerd. Een Amerikaanse functionaris zei dat de inlichtingendienst er nog steeds van uit gaat dat Noord-Korea een raket van het type Taepo-Dong 1 heeft gelan ceerd: „Maar wij sluiten niet uit dat een voorwerp in een baan om de aarde is gebracht." Maandag ontstond beroering nadat Japan had bekendge maakt dat Noord-Korea een ra ket had afgeschoten. Volgens Noord-Korea is het inderdaad een satelliet. ,,Ze verspreidt de melodieën van de onsterfelijke revolutionaire lofzangen 'Het lied van generaal Kim Il-Jung' en 'Het lied van generaal Kim Jong-Il"', aldus Pvongvang. RTR PEKING - Een Chinese danser, die de rol van beul speelt in de opera Turandot van Puccini,tijdens de generale repetitie in de Verbo den Stad te Peking. Het is de eerste keer dat de opera, die volgens het verhaal speelt in de Verboden Stad, ook werkelijk op die locatie wordt uitgevoerd. Vandaagis de première. foto Greg Baker/AP van onze redactie buitenland DUBLIN - In het kielzog van de Democratische senator Joseph Lieberman, die donderdag had gezegd dat het gedrag van presi- (Advertentie) .Montis wel. Wij (van Pot Stoutenbeek) zijn, net als u, best kritisch. Daarom laten we alleen de mooiste en bekendste meubel- merken bij ons binnen. Merken als Montis bijvoorbeeld, met onnavolg bare designs die u heerlijk laten lezen, luieren en leven. Een merk dat prima past in onze exclusieve huiscollectie. Want naast Montis vindt u nog een groot aantal andere eigenzinnige merken en meubels die woonwinkelen bij Pot Stoutenbeek zo bijzonder maken. Of u nu komt om te liggen of te zitten: we zorgen ervoor dat u alleen het beste vindt. dent Clinton in de affaire Moni ca Lewinsky 'immoreel en scha delijk' was. hebben gisteren meer Democratische leiders openlijk gepraat over hun twij fels over Clinton. Democraten overlegden over een openbare berisping of een andere maatregel. Er werd voor het eerst in Democratische krin gen gesproken over de moge lijkheid dat de president af treedt. Zo zei Philip Parington. partijvoorzitter in de staat Co lorado: „Als het èen probleem gaat vormen voor onze kandi daten en onze leiding, dan moet hij echt goed nadenken en de zaak bekijken vanuit de optiek van de partij." De vroegere partijvoorzitter se nator Christopher Dodd zei dat alleen 'sorry' zeggen, zoals Clin ton eerder vrijdag - overigens voor het eerst - gedaan heeft, met genoeg is. Volgens hem moet Clinton zich direct tot het Amerikaanse volk richten. In Dublin zei Clinton dat hij het in principe eens is met wat Lie berman heeft gezegd. Clinton: ,,Ik heb een ernstige fout ge maakt. Het is niet te verdedigen en ik heb er spijt van." De gematigde Joseph Lieber man. tot dusver een trouwe aan hanger van de president, zei donderdag dat hij 'diep teleur gesteld en furieus' was over het immorele gedrag van de presi dent in de affaire-Lewinsky. Hij riep Clinton op duidelijker te doen uitkomen dat hij een fout heeft gemaakt. „De president heeft niet kunnen aantonen dat hij begrijpt dat zijn gedrag schade heeft toege bracht aan zijn ambt en het land dat hij dient", aldus de senator. Lieberman klaagde dat hij door de affaire-Lewinsky niet meer met zijn tien jaar oude dochter naar het journaal kan kijken. Maar de senator voor de staat Connecticut noemde een aftre den van Clinton in dit stadium 'onrechtvaardig en ongepast.' De leiders van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden ko men volgende week bijeen om zich te beraden over het ver wachte rapport van de speciale onderzoeker Starr over zijn on derzoek naar president Clinton. Starr zou het nog deze maand willen inleveren. AP/RTR Fauteuil Lage Wij komen graag bij u thuis. Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89, Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1' verdieping. Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek.nl door Hans Hoogendijk MOSKOU - De bikkelharde strijd om de macht in Rusland gaat verder, terwijl de economi sche chaos in het land met het uur groeit. De Doema, het parle ment, besloot gisteren de stem ming over kandidaat-premier Tsjernomyrdin uit te stellen tot maandag. President Jeltsin bood een half uur voor de stem ming besprekingen aan met de Doema-leiders en de Senaat, waarin de regionale leiders zit ten, om een uitweg uit de crisis te vinden. „Al die tijd hebben we daarom gevraagd, maar kregen we geen antwoord en nu we willen stem men, komt hij met dit aanbod", zei een communistische afge vaardigde gisteremiddag. De communistische partijleider Zjoeganov, die met Jeltsin de centrale figuur is in deze strijd, zei: „Praten willen we best met Jeltsin, maar we zijn en blijven tegen deze kandidatuur." Het parlement nam het voorstel voor een ronde-tafelgesprek op maandag in het Kremlin na een kort. maar ongemeen emotio neel debat, met royale meerder heid aan. De Doema kwam gisteravond ook nog met alter natieve kandidaten voor de post van premier. Genoemd werden de Moskouse burgemeester Loezjkov, de voorzitter van de Senaat Strojev en minister voor Handel Masljoekov. Eerder op de dag hadden Jeltsin en Tsjernomyrdin een psycholo gische overwinning geboekt in de machtsstrijd met de Doema. De Senaat nam een niet binden de resolutie aan, waarin steun voor Tsjernomyrdin wordt uit gesproken. Tsjernomyrdin had gisteren een toespraak tot de gouverneurs gehouden waarin hij draconische maatregelen aangekondigd om het land van de ondergang te redden. Tsjer nomyrdin, die boven zichzelf leek te zijn uitgegroeid, zei on der meer. „Als we de komende dagen de paniek niet stoppen, onze verplichtingen niet nako men, het probleem van de voed- selverzorging, het dreigende te kort aan medicijnen en aan brandstof voor de winter niet oplossen, zullen we enorme ramp beleven Hij had het over een 'economische dictatuur' die 1 januari moet ingaan: „Sta ons toe iets te doen dat het land weg trekt van de grens tussen leven en dood." Tsjernomyrdin wil een veel gro tere staatscontrole op alle vitale bedrijfssectoren en directe be taling door bedrijven van hun schulden op straffe van een fail lissement of onteigemng. Daar naast beloofde hij betaling van de achterstallige lonen en pen sioenen. Gefinancierd moet dit programma worden dooreen la gere, maar algemene belasting en het sneller laten draaien van de geldpersen De schier onstuitbare val van de roebel wil hij stoppen door de munt te koppelen aan de valuta reserves van het land en de goudvoorraad. „Ik ben bereid de volledige verantwoordelijk heid op mij te nemen en dat niet, omdat ik zo goed ben, maar om dat een ander maanden nodig zou hebben om alles te begrij pen. Die tijd hebben we niet." GPD CHICAGO - Een Amerikaanse moeder heeft haar zes kinde ren vermoord en daarna getracht zichzelf van het leven te be roven. Volgens een buurman had de vrouw relatieproblemen en leefde ze al zes maanden gescheiden van de vader van de kinderen. De 24-jarige Khoua Her wurgde haar kroost in een apparte ment in Saint Paul (Minnesota), zo meldde de krant Pioneer Planet gisteren. Het blad baseert zich op informatie van de politie. De kinderen, drie meisjes en drie jongens, waren tus sen de 5 en 11 jaar oud. AFP PUTTGARDEN-De Duitse grenswacht heeft gisteren op drie verschillende plaatsen de smokkel van in totaal meer dan 100 mensen verijdeld. In Saksen werd de illegale binnenkomst van 82 mensen van uit Tsjechië verhinderd en bij Puttgarden werden 25 Irakezen tegengehouden voordat zij naar Denemarken konden worden gesmokkeld. Vierenzestig Kosovaren en twee Indiërs zaten in een kleine Tsjechische vrachtauto die in een Saksisch dorp werd aange troffen. Elders in de oostelijke Duitse deelstaat werd een be stelauto ontdekt met daarin 16 Kosovaren. AP ISTANBUL - De Turkse film Yol, die in 1982 op het filmfesti val van Cannes met een Gouden Palm werd bekroond, mag na 17 jaar ook in Turkije aan het grote publiek worden vertoond. De film van Yilmaz Giiney is op enkele recente Turkse filmfes tivals voor een beperkt publiek gedraaid. Vanaf november mag de film in de bioscoop worden vertoond. Onder druk van mensenrechtenorganisaties zijn Turkse censoren iets soepe ler geworden. Yol gaat over de verschillende vormen van onderdrukking die Turkije kent. AP DRIEBERGEN - Wegens de voortdurende onderdrukking van christenen moeten toeristen het Aziatische vakantiepa radijs de Maldiven voorlopig mijden. Dat vindt de internat io- nale evangelische mensenrechtenorganisatie Jubilee Campaign. Volgens de organisatie hebben de autoriteiten van de overwe gend islamitische eilandengroep sinds juni een groot aantal tot het christendom bekeerde moslims gearresteerd Dertig tot vijftig christenen zouden gevangen zitten. De Maldivischc regering zou verschillende buitenlandse christenen het land hebben uitgezet. Omdat de Maldiven voor 80% afhankelijk zijn van inkomsten uit het toerisme, roept Jubilee Campaign 'iedere voorstander van godsdienstvrijheid' op om de eilanden niet te bezoeken zolang de autoriteiten de religieuze vrijheid schenden. ANP ROME - De Milanese zakenvrouw Alessandra Sgarella is ne gen maanden na haar ontvoering ongedeerd vrijgelaten. Zij is volgens de Italiaanse televisie gevonden bij het dorp Mo- schetta di Locri in het zuiden van Italië. Sgarella, ondernemer en echtgenote van een bekende indu strieel, werd op 11 december ontvoerd, toen ze op weg was naar haar huis. De ontvoerders eisten voor haar vrijlating een recordbedrag van 57 miljoen gulden. De overheid liet direct beslag leggen op de bezittingen van de familie om te voorko men dat het losgeld zou worden betaald. Ruim twee maanden geleden arresteerde cle politie zeven mannen die van de ontvoering werden verdachtmaar Sgarel la bleef spoorloos. ANP door Theo Haerkens JAKARTA - De zoon van de voormalige Indonesische presi dent Soeharto, Bambang, is gis teren door de politie onder vraagd over mismanagement en fraude bij Bank Andromeda, waarvan hij eigenaar was. Tege lijkertijd werd zakenman Bob Hassan, vriend van Soeharto en tevens minister in diens laatste kabinet, zes uur lang door de procureur-generaal onderhou den over gerommel bij Bank Umum Nasional. Hij is maan dag bij de politie te gast. Beide banken werden met veer tien andere in november vorig jaar gesloten omdat ze veel te veel schulden hadden. Op 15 au gustus zijn nog eens acht ban ken gesloten. Herstructurering van de bankensector is onder deel van de afspraken met het Internationaal Monetaire Fonds om de ingestorte econo mie weer op poten te krijgen. Bijna honderd kopstukken van de banken mogen het land met verlaten. Sinds gisteren worden de vliegvelden extra bewaakt om te voorkomen ze met privé- vliegtuigjes wegglippen. Zakentycoon Hassan, die for tuin maakte met de handel in hout, en Bambang worden er van verdacht veel te veel geld te hebben uitgeleend aan andere bedrijven die zij ook in eigen dom hadden. Zo raakten de banken diep in de rode cijfers. Hierop staan straffen van zes jaar en boetes van zes miljard roepia, meer dan een miljoen gulden. Garant De gesloten banken hebben tot 21 september de tijd om hun schulden af te lossen bij de na tionale bank, die zich tegenover de debiteuren garant heeft ge steld. Als ze hun verplichtingen niet nakomen, worden eigena ren en topfunctionarissen per soonlijk aansprakelijk gesteld. Hassan verklaarde dat hij de schulden van de bank tijdig zal terugbetalen. GPD Advertentie Vandaag Kunst- en Antiek VEILING september, aanvang 13.30 uur tWi Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74. Middelburg tel. 0118-650680 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Nederlanders en andere EU-burgers die in België wonen, krijgen stemrecht hij de gemeenteraadsverkiezingen in dat land. De regering heeft een tweederde meerderheid in het parlement gevonden voor een grondwetswijziging. Tijdens de eerste vergadering na de zomervakantie keurde het kabinet gisteren het wetsont werp goed, dat EU-burgers stemrecht geeft. Omdat de rooms-rode coalitieregering de ze week de steun heeft gekregen van de Franstalige liberalen (PRL), beschikt zij in het parle ment over de vereiste tweederde meerderheid. De PRL zou be langrijke toezeggingen hebben gekregen van de Vlaamse chris ten-democraten (CVP) voor vereenvoudiging van de natura lisatieprocedure. De Vlaamse oppositiepartijen reageerden boos Ze verwijten de christen-democraten van premier Dehaene dat ze ge zwicht zijn voor Franstalige ei sen en de Vlaamse belangen hebben genegeerd. De Vlaamse oppositie vreest dat veel EU- burgers in de randgemeenten van Brussel op Franstalige par tijen zullen stemmen, waardoor Groot-Brussel verder zal ver fransen. Allochtone inwoners van Bel gië. die oorspronkelijk niet uit een EU-land komen, hebben in het voorstel nog steeds geen stemrecht. Belga/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5