Aanleg duinfietspad kantje boord Toeristische parels aan snoer rijgen PZC Strijd om tankstation in 's-Gravenpolder V Vlissings taxibedrijf behoudt vervoer van gehandicapten zeeland 16 Tegenstander kan plan blokkeren ondanks verworpen bezwaarschrift Terneuzen investeert in speelplaatsen om overlast te reduceren Borsele blijft bij verbod zaak bromfietsen Vrouw (65) mishandeld zaterdag 5 september 1998 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het wordt kort dag voor de aanleg van het fietspad aan de zee zijde van de duinen tussen het Water gat bij Renesse en het Duinhoevepad in Haamstede. Het ministerie van LNV (Natuur) verwierp donderdag wel het bezwaarschrift dat de familie Hoog- strate tegen de aanleg van dit fietspad heeft ingediend, maar tegen die beslis sing kan de komende zes weken nog in beroep worden gegaan. In die periode mag niet met de aanleg worden begon nen. Wethouder ir. C W. Veerhoek (recrea tie) betreurt dat zeer. Hij staat als het ware te poppelen om de spade de grond in te steken. ..Als dit unieke fietspad er niet voor half oktober ligt, is het over en uit", sombert hij. Na half oktober mag in verband met het stormseizoen niet meer worden ge werkt in de duinen. Uitstel tot volgend jaar is met het oog op de kosten onmo gelijk. De aanleg van het buitenduins fietspad kost 4.5 ton. Het Rijk draagt daar tweehonderdduizend gulden aan bijmaar dan moet het pad wel uiterlijk 1 januari gereed zijn. „Als we daar niet aan voldoen, zijn we het geld kwijt", zegt Veerhoek stellig. Ondenkbaar Het is volgens hem ondenkbaar dat de gemeente Schouwen-Duiveland de kosten volledig voor eigen rekening kan nemen. Daarvoor staat de gemeen tebegroting al te veel onder druk. Veerhoek heeft zijn hoop gevestigd op de redelijkheid van de familie Hoog- strate. Hij heeft afgesproken dat be trokkenen woensdag laten weten of ze al dan niet bezwaar maken tegen de be slissing van het ministerie. „Als ze dat niet doen, gaat de aannemer donder dagochtend met de aanleg van het fietspad beginnen en dan kan het alle maal nog net", zegt Veerhoek. De familie Hoogstrate maakte bezwaar tegen het fietspad omdat het hun pad naar de duinen zal kruisen. Het minis terie erkent in zijn beoordeling van het bezwaarschrift die aantasting van de privacy, maar laat het algemeen belang zwaarder wegen. De vrees, dat veel mensen door verboden duingebied gaan zwerven, deelt het ministerie niet. Voorwaarde is dat er een goede afraste ring wordt aangebracht. Groei Bloei viert jubileum met Garden Fair GRIJPSKERKE - De KMTP Groei Bloei, afdeling Walche ren houdt een Garden Fair op zaterdag 12 september. Groei Bloei is een landelijke vereni ging die in 1997 haar 125-jarig bestaan vierde. De Garden Fair wordt gehouden in verband met het vijftigjarig bestaan van de afdeling Walcheren. De bijeenkomst vindt plaats in de boomgaard van Imkerij Pop- pendamme in Grijpskerke. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn er naast vele 'groene' stands ook kraam pjes met tuinboeken, vijvers, buitenkleding, tuindecoraties en keramiek. De hele dag rijdt er een gratis paardentram in de directe om geving. Zakkenrollerij GOES - Vijf vrouwen, allemaal op leeftijd, zijn gistermiddag in Goes slachtoffer geworden van zakkenrollerij. In alle gevallen werden porte monnees weggepakt uit tassen die zij bij zich droegen. Hoe dit is gebeurd, is niet bekend. De diefstallen vonden plaats in of nabij winkels in de Kolveniers- hof, Klokstraat/Lange Vorst- straat en de Lange Kerkstraat. MIDDELBURG Bijen - De Middelburgse kin derboerderij De Klepperhoeve houdt de hele maand september een expositie over het leven van bijen op de boerderijzolder De tentoonstelling is dagelijks ge opend. door Marco van Barneveld 'S-GRAVENPOLDER - Het valt niet mee om in 's-Gravenpolder een nieuw tankstation van de grond te krijgen. Het beleid van de gemeente is er weliswaar op gericht om daar zo'n nieuwe voorziening te creëren, maar vooralsnog komt daar maar weinig van terecht. Dit blijkt uit een voorstel van het Borselse college van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad. De gemeente heeft wel een stuk grond beschikbaar, maar ondui delijk is welk bedrijf zich daar zal vestigen. Weliswaar zouden er twee gegadigden zijn, maar het is nog niet gelukt om tot overeenstemming te komen over aankoop van het perceel grond tussen de Baarlandse- zandweg, de Schoorkenszand- weg en de Bernhardweg-Oost. Het gaat om de firma's Tramper 's-Gravenpolder BV en DLG Broermann Olie BV uit Bergen op Zoom. Tramper stelt in het verleden als eerste met de ge meente tot overeenstemming te zijn gekomen, waarna Broer man plotseling als tweede mo gelijke kandidaat zou zijn opge doken. Volgens het college is van overeenstemming met Tramper echter nooit sprake ge weest. B en W stellen juist dat het er in eerste instantie op leek dat de twee firma's met elkaar in zee zouden gaan. Op een gegeven moment zou er in die voorgeno men samenwerking een breuk zijn gekomen, waarna zowel Broermann als Tramper zouden hebben beweerd ieder voor zich al een overeenkomst met de ge- Bij deze kruising aan de rand van het dorp moet het nieuwe tankstation komen. meente te hebben. Volgens B en W is daar echter absoluut nooit sprake van geweest. Ondanks de problemen in het overleg wil het college toch met één vande partijen verder, Inhet verleden zouden veel tanksta tions in de omgeving van 's-Gra- venpolder zijn verdwenen, waardoor de behoefte aan zo'n nieuwe voorziening aan de rand van dit Borselse dorp groot zou zijn. B en W vragen de gemeenteraad voor één van de twee kandida ten te kiezen. Voordeel van een keuze voor Tramper is volgens het college dat dit bedrijf dan zijn huidige tankstation aan de 's-Gravenstraat te 's-Graven- polder zal opheffen. De ruimte die dan in die straat ontstaat kan volgens B en W heel goed worden gebruikt. Wordt claar- foto Willem Mieras entegen voor Broermann geko zen. dan zullen er ineens twee tankstations in 's-Gravenpol- der zijn. Vraag is dan ook of het nieuwe station wel rendabel zou zijn. De gemeenteraad zal zich op donderdag 10 september over de zaak buigen. door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft de komende jaren zeker één miljoen gul den nodig om speelvoorzie- ningen op peil te brengen en het aantal voorzieningen uit te breiden. Voor de korte ter mijn willen burgemeester en wethouders vier ton uittrek ken. Het bedrag moet wor den besteed, zo is het voorstel aan de raad, op plekken waar de nood en de daaruit voort vloeiende overlast door de jeugd het grootst is. De aan dacht richt zich op nieuwe voorzieningen voor tieners in de wijken Triniteit, Oude- landse Hoeve en Zeldenrust en de dorpen Hoek, Sluiskil en Zaamslag. Het college wil voorrang ge ven aan de aanleg van een speelplaats in de probleem wijk Triniteit. Gedacht wordt onder meer aan een basketbalveld, speeltoestel len en een aantal bankjes. Daarnaast willen B en W een proefproject beginnen met een zogeheten duimdropcon- tainer, waaruit kinderen tegen vergoeding van duim- droppen sport- en spelmate riaal kunnen lenen. De duim- droppen zijn te verdienen met 'goede daden'. Het streven is het beheer van de container op den duur over te laten aan mensen uit de buurt. Om het project in goede banen te leiden en het sociaal bewustzijn van de wijkbewoners te versterken, bepleit het college de aan stelling van een opbouwwer ker. Voetbalveldje De plannen voor de andere wijken en de drie genoemde dorpen worden nog nader uitgewerkt. Daarbij valt on der meer te denken aan de in richting van een voetbal veldje, zoals de bedoeling is in Sluiskil. Voor het vervan gen van a fgekeurde speeltoe stellen, gaat het meeste geld zitten in de speeltuinen Oranjekwartier in Terneuzen en De Miertjes in Sluiskil. Daarmee zijn bedragen ge moeid van respectievelijk 60.000 en 40.000 gulden. In alle gevallen stellen B en W voorop dat de keuze van nieuwe voorzieningen en de keuze van de plek in overleg met de jongeren moet gebeu ren. Skatebaan Ook een skatebaan zit in de planopzet. Becijferd is dat voor een nieuw terrein met een gladde asfaltlaag zeker anderhalve ton nodig is. Het voormalige handbalveld in het sportpark Oude Vaart zou op zich geschikt zijn, maar de afgelegen ligging wordt als een groot nadeel ervaren. Bovendien, zo merkt het college op in het raadsvoorstel, wordt het veld gebruikt door een groep bui tenlandse jongeren om te voetballen. „Als hen dit ont nomen wordt, zwerven zij te rug op straat." Beheer In samenspraak met de ska ters wordt dan ook gezocht naar een andere plaats, aldus het college. Is die gevonden, dan is het plan de jongeren zelf het beheer in handen te geven. Overigens heeft een skatebaan niet de hoogste prioriteit van het dagelijks gemeentebestuur, omdat de doelgroep vrij beperkt is. Een versnelde uitvoering is wel mogelijk, wanneer er een ge schikte plek wordt gevonden waar geen nieuw asfalt noodzakelijk is en de kosten dus kunnen worden gedrukt. Voor de uitvoering van het plan is vier ton direct be schikbaar. Driehonderddui zend gulden komt uit het re keningsoverschot over 1997. Daarnaast willen B en W 50.000 gulden putten uit de reserve sociale vernieuwing en 52.000 gulden uit het potje voor speelgélegenheden. Het collegevoorstel wordt 10 sep tember besproken in de commissie financiën en wel zijn. De openbare vergadering in het stadkantoor begint om 19.30 uur. Balt Roessingh nieuwe directeur VVV Schouwen-Duiveland door Ali Pankow OVEZANDE - Het Borselse col lege van burgemeester en wet houders houdt vast aan zijn standpunt dat H. Beuving uit Ovezande zijn bromfietshandel aan de Bloemenstraat in zijn woonplaats moet staken. Op het perceel waar hij zijn handel drijft, rust volgens B en W een woonbestemming. Creëren van een bedrijfsbestemming, zodat Beuving zijn handel zou kunnen voortzetten, doorkruist volgens het college het planologisch be leid van de gemeente. De zaak tussen de gemeente en Beuving sleept al lang. Beuving wil gewoon doorgaan met zijn zaak aan de Bloemenstraat. On langs maakte hij bezwaar tegen het feit dat het college geen voorbereidingsbesluit wilde ne men tot wijziging van het be stemmingsplan, zodat hij zou kunnen blijven zitten waar hij zit. Zijn bezwaar werd echter niet-ontvankelijk verklaard omdat het juridisch gezien niet mogelijk zou zijn het niet nemen van een voorbereidingsbesluit op deze manier aan te vechten. Beuving stelde onlangs dat hij het er niet mee eens was dat de raad zich niet over zijn verzoek tot bestemmingsplanwijziging had gebogen. Daarom heeft het college nu de zaak nog eens in een raadsvoorstel gegoten. Kleinschalig Al in november vorig jaar heeft het college Beuving gesom meerd zijn activiteiten te sta ken. Punt was dat hij eerder slechts een vrijstelling had ge kregen om tijdelijk zijn handel te drijven. In de tussentijd zou hij op zoek moeten naar een lo catie die wel een bedrijfsbe stemming heeft. Beuving ziet verhuizing echter helemaal niet zitten omdat hij slechts heel kleinschalig bezig is. Hij zit naar eigen zeggen 'slechts 's avonds ter ontspanning wat te sleutelen'. De gemeenteraad zal zich op donderdag 10 september over de zaak buigen. Beuving: „Mis schien dat de raad er anders over denkt dan het college. Je weet het nooit. Maar ik ben on dertussen al gestopt met sleute len aan brommers. Want dat mocht niet. Ik heb er gewoon een tussenhandeltje van ge maakt en dat mag wel. Maar het is natuurlijk heel jammer voor het dorp. Want iedereen kon bij mij terecht om z'n brommertje te laten repareren." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bij Taxi Blaakman ging gisteren de vlag uit, omdat de rechter oordeelde dat er niet getornd hoefde te worden aan de overeenkomst die het Vlissingse taxibedrijf had gesloten met Maatschappe lijke Zorg Walcheren (MZW). Daardoor draagt Blaakman ook de komende vier jaar zorg voor het collectief vervoer van ge handicapten op Walcheren. ZWN Taxi BV en de Stichting Arduin vochten gezamenlijk vorige week in een kort geding de manier aan waarop Blaak man de opdracht van MZW had gekregen. Hun raadsman mr. A G. J. van Wassenaer van Cat- wijck uit Amsterdam vond dat MZW de séïéètiecriteria voor de opdracht van 20 miljoen gulden te veel had toegeschreven op Taxi Blaakman. „Mijn klant is in een te vroeg stadium bij de beoordeling van geschiktheid afgevallen. Blaakman was daardoor de enig overgebleven gegadigde." Uit het vonnis van de rechter blijkt 'dat de aanbestedingspro cedure van MZW rammelt'. „Dat betekent dus dat ZWN/Arduin een volledige toets is onthouden. Dat is tegen de opvatting om in een aanbe steding iedereen gelijke kansen te geven", aldus de raadsman. Ervaring MZW motiveerde sterk te han gen aan de ruime ervaring en ge schikte kwaliteit van Taxi Blaakman in het gehandicap- tenvervoer. „De inschrijving van ZWN Taxi en de Stichting Arduin lag namelijk ongeveer 10 procent onder de prijs van Blaakman. Het is nooit zover gekomen om te kijken, wie nou kwalitatief de beste is", stelt Van Wassenaer van Catwijk. De rechter legt in het vonnis uit dat hij géén nieuwe aanbeste ding oplegt, 'ondanks dat de on zorgvuldige beoordeling van de geschiktheid wat de kwaliteit van de diensten van ZWN be treft daarvoor reden kunnen zijn'. Hij laatinzijnbesluitmee- wegen dat Blaakman de op dracht al gekregen heeft en daardoor in tegenstelling tot ZWN al investeringen heeft ge daan. Het Vlissingse taxibe drijf, dat sterk afhankelijk is van het gehandicaptenvervoer, zou aanzienlijke schade lijden. Ook zou een nieuwe aanbeste dingsprocedure een aantal maanden in beslag nemen, ter wijl de overeenkomst 1 oktober ingaat. Niet gebleken is, stelt de rechter verder, dat Taxi Blaak man invloed op de gunning heeft gehad. Directeur J. Uijl van Taxi Blaakman is opgelucht. „Maar dat zijn ook het personeel én de klanten. Ik vind het niet meer dan rechtvaardig. We hadden de opdracht in juni al gekregen." ZWN Taxi en Stichting Arduin overwegen nog in hoger beroep te gaan. Bromfietsers gewond bij botsing op wegafzetting TERNEUZEN - Bij een eenzij dig ongeluk op de Axelsestraat in Terneuzen zijn vrijdagavond een achttienjarige bromfietser en zijn ongeveer even oude pas sagier gewond geraakt. De jongens moesten met ambu lances worden afgevoerd naar het ziekenhuis voor onderzoek. Het ongeluk gebeurde kort voor middernacht bij de plek waarde straat is opgebroken in verband met herinrichtingswerkzaam heden. Vermoedelijk heeft de bestuur der de slecht verlichte wegaf zetting over het hoofd gezien, waardoor hij dwars door de met betonblokken verzwaarde paaltjes reed. De Terneuzenaar raakte door de klap enige tijd buiten bewustzijn. Zijn plaats genoot liep enkele snijwonden op. De bestuurder van de brom fiets verkeerde onder invloed van alcohol en softdrugs. VLISSINGEN - Achter de Goe man Borgesiusstraat in Vlissin- gen is vrijdag omstreeks half elf een 65-jarige vrouw uit Vlissin- gen door een onbekend geble ven persoon in het gezicht gesla gen. Volgens de politie gebeurde dat zonder aanleiding. Mensen die het voorval hebben gezien worden verzocht contact met de politie op te nemen. ZIERIKZEE - Hij bedient zich van een nautische beeld spraak: „Er is een boot die nog aan de wal ligt. We moeten de bestemming bepalen en de koers uitzetten." Balth Roes singh (43) is sinds 1 juli direc teur van de nieuwe WV Schouwen-Duiveland. Juist de start van zo'n kersverse or ganisatie trok hem naar hier. Hij heeft vaker groepen van verschillende pluimage maar met gemeenschappelijke be langen onder één noemer ge bracht. Roessingh wil zich sterk maken om de parels van Schouwen-Duiveland aaneen te rijgen. Hij spreekt veel in marketing- taal, gebruikt uitdrukkingen als 'een totaalpositionering als regio, maar met thematische aanpak', waarmee hij gewoon bedoelt: „We moeten Schou wen-Duiveland als één geheel presenteren, alle mooie dingen van dit gebied onder de aan dacht brengen, elke parel apart belichten. Het werkt niet alleen maar te roepen dat je hier alles kunt vinden." Roessingh heeft de eerste twee maanden veel tijd gestoken in gesprekken met de medewer kers binnen de WV. „Een goe de bemanning op het schip is van essentieel belang." Ook de materialen moeten in orde zijn: automatisering, het regelen van onderhouds- en inkoop contracten, de opzet van de fi nanciële administratie. Eigen mening Daarnaast waren er gesprek ken met het bedrijfsleven, de bestuurders, de overheden, kortom met zoveel mogelijk mensen die Schouwen-Duive land kennen én er een eigen mening over hebben. Hij kon er bouwstenen voor een toe komststrategie uit distilleren. Roessingh heeft inmiddels zijn ideeën over hoe het met de WV Schouwen-Duiveland moet in hoofdlijnen op papier gezet. Bestuur en adviesraad gaven er deze week hun steun aan. Roessinghs bekeek voor zijn concept externe factoren, lan delijke kansen en bedreigin gen en op de sterktes en zwak tes van Schouwen-Duiveland. „Op externe factoren kun je geen invloed uitoefenen, maar je kunt er wel op inspelen." Voorbeelden: mensen gaan va- WV-directeur Balth Roessingh. ker op kortere vakanties, ze kiezen meer voor activiteiten, creativiteit en cultuur, evene menten slaan goed aan en er is groei in de zakelijke markt (vraag naar zaalaccommoda ties). Bedreigingen Landelijk blijkt de belangstel ling voor campings en bunga lowparken wat terug te lopen. „Landelijk hoor", benadrukt Roessingh om te voorkomen dat hij recreatieondernemers uit de regio op zijn nek krijgt. Dat geldt ook voor de concur rentie van de Oostzeekust. „Schouwen-Duiveland heeft daar als trekpleister voor toe risten uit Nordrhein-Westfa- len minder last van." Andere bedreigingen zijn: een slechte zomer, de grilligheid van de consument en het feit dat een binnenlandse vakantie duur der dreigt te worden dan een verblijf in het buitenland. Drie miljoen toeristische over nachtingen op het eiland zijn reden genoeg, vindt Roessingh, voor een krachtig recreatiebe- leid. Kust, natuur, cultuur en een gunstige ligging behoren tot de sterkte punten van Schouwen-Duiveland. Hij voegt er ook rust, ruimte en zuiverheid aan toe. De samenbundeling van krachten in de nieuwe WV staat eveneens aan de positieve kant van de balans en ook over provinciale en gemeentelijke overheid toont hij zich tevre den. Roessingh toont enquêtes waaruit blijkt dat de toeristen de bevolking als vriendelijk en gastvrij ervaren. Daartegen over staat een moeilijk weg te poetsen vooroordeel: de bewo ners zouden stug en erg kerks zijn. Ook denkt men vaak nog dat dit 'eiland' slecht bereik baar is. Het rijtje met zwaktes gaat verder met: geen echte slecht-weervoorzieningen, te weinig doevakanties en con currentie tussen Zeeuwse re gio's onderling. Verder is er de 'regionijd' tussen ondernemers foto PieterHonhoff onderling op Schouwen-Dui veland. „Historisch gegroeid", verklaart Roessingh voorzich tig en hij heeft er alle vertrou wen in dat één WV de eenheid enorm bevordert, maar toch... het staat in het zwakterijtje. Aan de w al De boot ligt nog aan de wal. Er moet, om in Roessinghs beeld spraak te blijven, geld komen om in 1999 echt te kunnen va ren en de strategie te richten op: behoud van het hoogsei zoen, aandacht voor spreiding in tijd en ruimte opdat alle pa rels die Schouwen-Duiveland telt tot een prachtig snoer kun nen worden geregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 56