Vliegveld op Maasvlakte gruwel XSTJS-Ï f ILJfc PZC Zandstraat ageert tegen nieuwe silo's Buurthuis Westerzicht opgeknapt Ballonfestivals Aanleg duinfietspad kantje boord Zorg AO V/Unie 55+ Middelburg over verlies huursubsidie Vlissings taxibedrijf behoudt vervoer van gehandicapten Terneuzen investeert in speelplaatsen om overlast te reduceren zeeland b 16 Schouwse wethouder Veerhoek wil geen Torremolinos-gevoel ZWN vindt verkoop zaterdag 5 september 1998 Mocht de tweede nationale luchthaven op de Maasvlakte komen, dan bestaat de vrees dat recreanten aan de Brouwersdam dagelijks van het vliegverkeer meegenieten. foto Pieter Honhoff door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De kans dat de tweede nationale luchthaven op de Maasvlakte komt, mag dan niet zo groot zijn. het feit dat die optie nog altijd besproken wordt, heeft tot bezorgdheid ge leid bij de gemeenten Schou- wen-Duiveland en Goedereede. Ook andere betrokkenen zijn bang voor aantasting van na tuur en recreatie. Stank, extra verkeersdrukte en geluidsover last kunnen immers veel kost bare natuur onherstelbaar be schadigen. „Bovendien willen we de recreanten geen Torremo linos-gevoel geven." „We zijn er absoluut niet voor", zegt wethouder ir. C. W. Veer hoek van de gemeente Schou- wen-Duiveland. „In de eerste plaats omdat we niet willen dat vliegtuigen rakelings langs on ze recreatiegebieden scheren. Daar krijg je zo'n Torremolinos- gevoel van. In de tweede plaats omdat we, met andere gemeen ten. de provincies Zeeland en Zuid-Holland en ook mensen van het Rijk bezig zijn met de ontwikkeling van het natuurge bied Voordelta. Daar zijn we heel gedetailleerd mee bezig, bijvoorbeeld met vragen over of ergens al dan niet een strand tent mag komen omdat die bij voorbeeld aan dat gebied grenst. Dat zou dan allemaal overruled worden door het Rijk omdat er ineens een vliegveld moet komen. Dat vind ik op z'n minst merkwaardig. Bovendien lijkt het me voor de Randstad een slechte oplossing. Die zit nu al vol met verkeer. Moet je in denken wat een opstoppingen zo'n vliegveld zou veroorza ken." Crash Ook de gemeente Goedereede, die met haar stranden en na tuurgebieden letterlijk naast de Maasvlakte ligt, maakt zich grote zorgen. Wethouder A Lokker: „Het zal duidelijk zijn dat we totaal afwijzend tegen over de komst van een vliegveld staan. Afgezien van de desastreuze gevolgen voor de natuur en de recreatie in onze gemeente, zie ik nog een ander gevaar: het gevaar van een neer stortend vliegtuig op het Euro- poort-Botlekgebied. Als dat gebeurt, is het leed niet te over zien. Met al die chemische indu strie en opslag daar kan dan het hele gebied worden wegge vaagd. Ik begrijp niet dat zulke geluiden nog maar nauwelijks in de discussie naar voren zijn gekomen. Het lijkt wel of men zich dat niet realiseert." Argwaan Bi] Gran Dorado, eigenaar van bungalowpark Port Zélande, heerst op z'n zachtst gezegd arg waan. „Het zal mede afhangen van de aanvliegroutes, maar als we er in ons park veel hinder van dreigen te krijgen, dan zullen we daar uiteraard bezwaar te gen maken. Wellicht zullen we ons dan organiseren met andere recreatiebedrijven die hetzelfde probleem hebben", zegt woord voerster H. Gerlsma. „Toch kan ik me goed voorstel len dat als het vliegveld op de Maasvlakte komt, men er reke ning mee houdt dat Goeree en Zeeland veel natuur hebben en dat ze daar dus niet overheen zullen vliegen. Ik denk dat ze over zee komen aanvliegen." Niet w akker Burgemeester A C. van Pelt van Oostflakkee, dat zich de laatste tijd nadrukkelijk profileert als een recreatiegemeente, ligt nog niet wakker van de plannen. „Laten we ons er voorlopig maar niet druk over maken. Ie dereen roept wat, men is wat aan het ronddarren, dan flak kert de vlam weer op om vervol gens weer uit te doven, totdat ie mand weer wat roept waardoor de vlam weer oplaait. Nee, dit is een hype. Laten we maar ge woon afwachten wat er uit de koker komt. Mocht het toch zo ver komen, dan kunnen wij al tijd als tegenargument aanvoe ren dat wij de achtertuin van de Randstad zijn en dat overden- derende vliegtuigen niet echt bijdragen aan dat 'achtertuin idee'." Directeur J. Lodders van het na- tuur- en recreatieschap Greve- lingen is minder laconiek. „Ik ken de geluidscontouren niet, maar uit de eerste reacties maak ik op dat we er overlast van zou den kunnen ondervinden. Daar zijn wij uiteraard niet blij mee, dat is geen goede pr voor de re creatie hier." door Richard Sandee MIDDELBURG - De Middel burgse fractie van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV)/Unie 55+ heeft negen schriftelijke vragen over de Nieuwe huur subsidiewet ingediend bij het college van B en W. De partij vreest dat met name ouderen ge dupeerd raken door de wet, die sinds 1 juli van kracht is. Het bedrag waarboven iemand geen recht meer heeft op subsi die, de maximale huurgrens, ging voorheen altijd gelijk met de huurprijzen omhoog. In de nieuwe wet is dit systeem losge laten. De maximale huurgrens is nu 'bevroren' op 1085 gulden. Ont vangers van huursubsidie die momenteel iets minder dan dat bedrag betalen, lopen dus kans hun subsidierecht door een huui-verhoging te verliezen. AOV/Unie55+ vraagt B en W onder meer of het college hier van op de hoogte is en of er een inventarisatie is gemaakt van de huishoudens die door de nieuwe wet in de problemen kunnen komen. De partij ge looft dat vooral ouderen de dupe kunnen worden omdat 'er voor hen geen inkomensverbeterin gen meer te verwachten zijn'. B. Wild, die de vragen woensdag namens de fractie indiende, weet zelf niet of er Middelbur gers zijn die door de nieuwe wet getroffen worden. Mocht dit het geval zijn, dan wil het raadslid dat de gemeente in de bres springt. „Als mensen hierdoor noodgedwongen moeten ver huizen, zou Middelburg bij voorbeeld kunnen bijdragen in de kosten daarvan. Een andere mogelijkheid is het verstrekken van bijzondere bijstand, zodat .er helemaal geen ouderen hun huis uitmoeten." Overigens verwacht Wild niet dat er mensen zijn die door de eerste de beste huurverhoging in nood komen. De subsidies va riëren volgens hem van vijftig tot 150 gulden per maand en als iemand zijn recht hierop kwijt raakt, wordt de geldkraan niet direct dichtgedraaid. Dat gebeurt stap voor stap over een periode van drie jaar. Pas daarna, als er groepen zijn die maandelijks 150 gulden mislo pen, denkt het raadslid dat het voor sommigen echt moeilijk wordt om de eindjes aan elkaar te knopen. Wild: „Maar daar willen we niet op wachten." door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De ZWN-Grocp vindt de klachten over het nieu we verkoopadres voor buskaar- ten en -abonnementen bij het Avis-kantoor aan de Oudeweg in Zierikzee niet terecht. De ver koop is weliswaar 'niet maxi maal', maar wel goed geregeld, reageert directeur H. H. Bouma van de streekvervoerder op de onvrede die over het huidige verkooppunt is ontstaan. Dat verkooppunt zou niet goed (want: gevaarlijk) bereikbaar zijn, omdat busreizigers twee drukke rijbanen moeten over steken om er te komen. Tot voor kort konden de kaarten en abonnementen gewoon bij het busstation aan de Grachtweg worden gekocht. Daar was im mers ook het ZWN-kantoor ge vestigd. Nu dat sinds kort ver plaatst is naar Goes, is ook de verkoop aan de Grachtweg niet meer mogelijk. Om toch kaarten en abonne menten in Zierikzee te blijven verkopen, wilde de Z WN-Groep niet alleen op het postkantoor en sigarenwinkels aangewezen zijn. Die verkopen immers geen langdurige abonnementen. Dus werd het kantoor van autover- door Sheila van Doorsselaer ZANDSTRAAT - Een groep be woners van het buurtschap Zandstraat, verenigd in de Stichting Welzijnsraad Sas van Gent, ageren opnieuw tegen de aanvraag van overslagbedrijf De Rijke om nog eens tien silo's te mogen plaatsen op het terrein aan de Mercuriusstraat in Zandstraat. Vorig jaar april diende de Stichting ook al een bezwaarschrift in tegen de komst van twintig silo's Het huidige bestemmingsplan van de gemeente Sas van Gent staat de bouw van de ruim twin tig meter hoge opslagtanks aan de rand van van het bedrijfster rein niet toeDe gemeente wil nu het bestemmingsplan versneld huurder Avis gevraagd ooi: kaarten en abonnementen t« gaan verkopen. „Een half jaai geleden was al bekend dat w. uit Zierikzee zouden gaan ver trekken", zegt Bouma. „Da: vonden we zelf ook vervelend maar we hoorden er nauwelijks iemand over. Dan bedenk j? voor de kaartverkoop eenmoge lijkheid die weliswaar niei maximaal is, maar wel opti-J maal. En dan is het niet goed." I Binnenstad De kanttekeningen kwamer. van D66, dat in een brief aan hei Schouwen-Duivelandse ge-I meentebestuur sprak van 'een uit verkeerstechnisch oogpunt bijzonder ongelukkige en onge wenste oplossing'. De partij will het liefst een verkooppunt in de binnenstad van Zierikzee, een mening die het college blijkt tej delen. Binnenkort kan de ZWN- Groep een brief van de gemeen te met een verzoek daartoe ver wachten. Bouma vindt de oplos sing echter helemaal zo slecht nog niet. „Avis heeft door de he le provincie kantoren. Als dt verkoop op dit kantoor goec gaat lopen, gaan we dat mis schien uitbreiden naar ander? kantoren in de provincie." wijzigen met een artikel 19-pro- cedure. Daarnaast staat er een volledige bestemmingsplan herziening op de agenda om de bouwhoogte van maximaal 25 meter in het plan vast te stellen. Als dit wordt doorgedrukt, is het in de toekomst niet meer mogelijk een bezwaarschrift te gen dergelijke bouwsels in te dienen, luidt één van de belang rijkste bezwaren van de Wel zijnsraad. De silo's die De Rijke nu wil bouwen, worden 22 me ter hoog. De ondernemer heeft vorig jaar de verstrekte vergun ning voor de bouw van twintig silo's laten intrekken, omdat hi; er geen gebruik meer van wens te te maken.Volgens de. Stich ting was die vergunning toch al ten onrechte afgegeven. Buurthuis Aldegonde in de Vlissingse wijk Westerzicht is de afgelopen maanden grondig opgeknapt. foto Ruben Oreel door Jeroen Bos VLISSINGEN - Het buurthuis Aldegonde in de Vlissingse wijk Westerzicht opent vrijdag 11 september opnieuw zijn deuren voor het publiek. Deze zomer vond in het gebouw een grote verbouwing en algehele opknapbeurt plaats. Zo'n tien vrijwilligers hebben in hun vrije tijd de keuken vernieuwd, een nieuw* pla fond boven de bar gebouwd en een licht en disco-installatie opgehangen. Aldegonde is opnieuw in de verf gezet en er is een lambrizering aangebracht. De verbouwing werd gefinancierd uit de op brengst van bingoavonden, kinderdisco's en dansavonden. Volgens'voorzitter Cees Muller kampt Al degonde echter nog steeds met een schrij nend ruimtegebrek. „Het zaaltje van tien bij tien meter is eigenlijk te klein voor alle activiteiten", vindt Muller. „Omdat de ge meente Vlissingen geen geld heeft om een uitbreiding te betalen, willen we binnen kort een loterij houden om fondsen te wer ven." Sparen „Ook willen we proberen geld te krijgen van bijvoorbeeld Jantje Beton of het Juli- anafonds", legt Muller uit. „Maar in prin cipe kunnen wij daar geen aanspraak op maken omdat wij een gemeentelijk buurt huis zijn." Veel sparen lijkt Muller op dit moment de beste optie. Tot die tijd zullen de 350 personen, jong en oud, die weke lijks hun vertier in het buurthuis vinden het in de vernieuwde Aldegonde moeten uithouden. De feestelijke opening zal worden opge luisterd door de Zeeuwse band Buzz met Nederlandstalige rockmuziek. Bovendien zal wethouder L. C. Poppe-de Looff op 10 september het nieuwe seizoen voor de sal- salessen openen, door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bij Taxi Blaakman ging gisteren de vlag uit, omdat de rechter oordeelde dat er niet getornd hoefde te worden aan de overeenkomst die het Vlissingse taxibedrijf had gesloten met Maatschappe lijke Zorg Walcheren (MZW). Daardoor draagt Blaakman ook de komende vier jaar zorg voor het collectief vervoer van ge handicapten op Walcheren. ZWN Taxi BV en de Stichting Arduin vochten gezamenlijk vorige week in een kort geding de manier aan waarop Blaak man de opdracht van MZW had gekregen. Hun raadsman mr. A G. J. van Wassenaer van Cat- wijck uit Amsterdam vond dat MZW de selectiecriteria voor de opdracht van 20 miljoen gulden te veel had toegeschreven op Taxi Blaakman. „Mijn klant is in een te vroeg stadium bij de beoordeling van geschiktheid afgevallen. Blaakman was daardoor de enig overgebleven gegadigde." Uit het vonnis van de rechter blijkt 'dat de aanbestedingspro cedure van MZW rammelt'. „Dat betekent dus dat ZWN/Arduin een volledige toets is onthouden. Dat is tegen de opvatting om in een aanbe steding iedereen gelijke kansen te geven", verklaart de raads man. Ervaring MZW motiveerde sterk te han gen aan de ruime ervaring en ge schikte kwaliteit van Taxi Blaakman in het gehandicap- tenvervoer. „De inschrijving van ZWN Taxi en de Stichting Arduin lag namelijk ongeveer 10 procent onder de prijs van Blaakman. Het is nooit zover gekomen om te kijken, wie nou kwalitatief de beste is", stelt Van Wassenaer van Catwijk. De rechter legt in het vonnis uitl dat hij géén nieuwe aanbeste ding oplegt, 'ondanks dat de on zorgvuldige beoordeling van de geschiktheid wat de kwaliteit van de diensten van ZWN be treft daarvoor reden kunnen zij n'. Hi j laat in zij n besluit mee wegen dat Blaakman de op dracht al 'gekregen heeft en daardoor in tegenstelling tot ZWN al investeringen heeft ge daan. Het Vlissingse taxibe drijf, dat sterk afhankelijk is van het gehandicaptenvervoer, zou aanzienlijke schade lijden, j Ook zou een nieuwe aanbeste-1 dingsprocedure een aantal maanden in beslag nemen, ter- wijl de overeenkomst 1 oktober ingaat. Niet gebleken is, stelt de 1 rechter verder, dat Taxi Blaak man invloed op de gunning heeft gehad. Directeur J. Uijl van Taxi Blaakman is opgelucht. „Maar dat zijn ook het personeel én de klanten. Ik vind het niet meer dan rechtvaardig. We hadden de opdracht in juni al gekregen." ZWN Taxi en Stichting Arduin overwegen nog in hoger beroep te gaan. „Dan kan er nog een heraanbestedingsopdracht uit gaan. Ook kunnen we in een bo demprocedure schade door het handelen van MZW proberen te vorderen. Die weg duwt de rech ter ons nu op." door Edy de Witte PHILIPPINE - Vanaf het Spuikompark in Philippine zul len zaterdag 12 en zondag 13 september twintig luchtballon nen opstijgen. Het ballonfesti val biedt belangstellenden de mogelijkheid mee te varen. Wie zelf het luchtruim wil ver kiezen, betaalt hiervoor 350 gulden, dat is inclusief een mos selmaaltijd na de landing. Om 16.00 uur is het inchecken ge pland. De grote gevaartes zullen om 16.45 uur worden opgeblazen in het Spuikompark. waarna ze een uur later opstijgen. Waar de ballonnen landen, is nu nog niet bekend, maar de piloot en de passagiers zullen per busje weer teruggebracht worden naar Philippine. In het Belgische Sint Niklaas kiezen vandaag en morgen da gelijks gas- en heteluchtballon- nen vanaf de Grote Markt het luchtruim. Het spektakel wordt omlijst met veel muziek, optre dens. licht- en lasershow en l vuurwerk. Het publiek kan bei- 1 de dagen vanaf 7.00 uur de in stallatie en het opstijgen van verschillende soorten ballon nen aanschouwen. door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft de komende ja ren zeker één miljoen gulden nodig om speelvoorzieningen op peil te brengen en het aantal voorzieningen uit te breiden. Voor de korte termijn willen burgemeester en wethouders vier ton uittrekken. Het bedrag- moet worden besteed, zo is het voorstel aan de raad, op plekken waar de nood en de daaruit voortvloeiende overlast door de jeugd het grootst is. De aan dacht richt zich op nieuwe voor zieningen voor tieners in de wijken Triniteit. Oudelandse Hoeve en Zeldenrust en de dor pen Hoek, Sluiskil en Zaamslag. Het collge wil voorrang geven aan de aanleg van een speel plaats in de probleemwijk Tr initeit. Gedacht wordt onder meer aan een basketbalveld, speeltoestellen en een aantal bankjes. Daarnaast willen B en W een proefproject beginnen met een zogeheten duimdrop- container, waaruit kinderen te gen vergoeding van duimdrop- pen sport- en spelmateriaal kunnen lenen. De duimdroppen zijn te verdienen met 'goede da den'. Het streven is het beheer van de container op den duur over te laten aan mensen uit de buurt. Om het project in goede banen te leiden en het sociaal bewustzijn van de wijkbewo ners te versterken, bepleit het college de aanstelling van een opbouwwerker. Voetbalveldje De plannen voor de andere wij ken en de drie genoemde dorpen worden nog nader uitgewerkt. Daarbij valt onder meer te den ken aan de inrichting van een voetbalveldje, zoals de bedoe ling is in Sluiskil. Voor het ver vangen van. afgekeurde speel toestellen, gaat het meeste geld zitten in de speeltuinen Oranje- kwartier in Terneuzen en De Miertjes in Sluiskil. Daarmee zijn bedragen gemoeid van res pectievelijk 60.000 en 40.000 gulden. In alle gevallen stellen B en W voorop dat de keuze van nieuwe voorzieningen en de keuze van de plek in overleg met de jongeren moet gebeuren. Ook een skatebaan zit in de planopzet. Becijferd is dat voor een nieuw terrein met een glad de asfaltlaag zeker anderhalve ton nodig is. Het voormalige handbalveld in het sportpark Oude Vaart zou op zich geschikt zijn, maar de afgelegen ligging wordt als een groot nadeel erva ren. Bovendien, zo merkt het college op in het raadsvoorstel, wordt het veld gebruikt door een groep buitenlandse jonge ren om te voetballen. „Als hen dit ontnomen wordt, zwerven zij terug op straat." Beheer In samenspraak met de skaters wordt dan ook gezocht naar een andere plaats, aldus het college. Is die gevonden, dan is het plan de jongeren zelf het beheer in handen te geven. Overigens heeft een skatebaan niet de hoogste prioriteit van het dage lijks gemeentebestuur, omdat de doelgroep vrij beperkt is. Een versnelde uitvoering is wel mo gelijk, wanneer er een geschikte plek wordt gevonden waar geen nieuw asfalt noodzakelijk is en de kosten dus kunnen worden gedrukt. Voor de uitvoering van het plan is vier ton direct be schikbaar. Driehonderddui zend gulden komt uit het reke ningsoverschot over 1997. Daarnaast willen B en W 50.000 gulden putten uit de reserve so ciale vernieuwing en 52.000 gulden uit het potje voor speel- gelegenheden. Het collegevoor stel wordt 10 september bespro ken in de commissie financiën en welzijn. De openbare verga dering in het stadkantoor be gint om 19.30 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het wordt kort dag voor de aanleg van het fiets pad aan de zeezijde van de dui nen tussen het Watergat bij Re- nesse en het Duinhoevepad in Haamstede. Het ministerie van LNV (Na tuur) verwierp donderdag wel het bezwaax-schrift dat de fami lie Hoogstrate tegen de aanleg van dit fietspad heeft inge diend, maar tegen die beslissing kan de komende zes weken nog in beroep worden gegaan. In die periode mag niet met de aanleg worden begonnen. Wethouder ir. C. W. Veerhoek (recreatie) betreurt dat zeer. Hij staat als het ware te poppelen om de spade de grond in te ste ken. „Als dit unieke fietspad er niet voor half oktober ligt, is het over en uit", somberthij. Na half oktober mag in verband met het stonnseizoen niet meer worden gewerkt in de duinen. Uitstel tot volgend jaar is met het oog op de kosten onmoge lijk. De aanleg van het buiten- duins fietspad kost 4,5 ton. Het Rijk draagt daar tweehonderd duizend gulden aan bij, maar dan moet het pad wel uiterlijk 1 januari gereed zijn. „Als we daar niet aan voldoen, zijn we het geld kwijt", zegt Veerhoek stellig. Het is volgens hem ondenkbaar dat de gemeente Schouwen- Duiveland de kosten volledig voor eigen rekening kan nemen. Daarvoor staat de gemeentebe groting al te veel onder druk. Veerhoek heeft zijn hoop geves tigd op de redelijkheid van de familie Hoogstrate. Hij heeft af gesproken dat betrokkenen woensdag laten weten of ze al dan niet bezwaar maken tegen de beslissing van het ministerie. „Als ze dat niet doen, gaat de aannemer donderdagochtend met. de aanleg van het fietspad beginnen en dan kan het alle maal nog net", zegt Veerhoek. De familie Hoogstrate maakte bezwaar tegen het fietspad om dat het hun pad naar de duinen zal kruisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 50