De aarde wandelt Routes vol met wazige kiekjes PZC Bewegende hot spots Suikerbieten met calorie-arme zoetstof Virtuele schandpaal op het net wetenschap en techniek 43 'Hot spots' veroorzaken vulkanen e/L postzegels puzzel zaterdag 5 september 1998 De diep in de aardmantelgelegen 'hot spots', waar vulkanen en hele vulkanische bergketens door ontstaan, bewegen zelf ook net als de aardplaten die er overheen schuiven. Geologen van de Vrije Universiteit van Amsterdam hebben dit in een onderzoeksproject aangetoond. Deze vondst kan ingrijpende gevolgen hebben voor het in kaart brengen van bewegingsrich ting en snelheid van de vele 'losse' aardschollen waar de aardkorst uit bestaat. Ook kan het nieuwe inzichten verschaffen in de groot schalige, zogeheten 'mantelcon- vectie' waarbij gigantische ge steentepartijen naar beneden en elders weer omhoog bewegen. 'Hot spots' zijn in feite enorme reservoirs van diep uit de aarde omhoog stijgend magma. 'Mantel- pluimen' worden die ook wel ge noemd. De onderling bewegende aardplaten, of aardschollen waar uit de aardkorst bestaat, schuiven traag over de 'hot spots' heen. Wanneer een zwakke plek of een breuk recht boven de mantelpluim is geschoven kan het magma langs die plek aan de oppervlakte ko men. Daar ontstaat dan een vul kaan. Op een aantal plaatsen op aarde zijn op die manier zelfs hele vulkaanketens ontstaan. De in de Stille Oceaan liggende rij vul kaaneilanden van Hawaii is daar een voorbeeld van. Vulkaankegels De belangrijkste eilanden van die archipel, Hawaii, Maui, Molokai, Oahu en Kauai zijn eigenlijk niet meer dan de boven de oceaan uit stekende toppen van vulkaanke gels. Hawaii zelf, ongeveer even groot als onze provincie Gelder land, bestaat zelfs uit zes tot acht "Hot spots" zijn magma-opstuwingen die zich op diverse plaatsen in de aardmantel bevinden. Als een aardschol over zo'n hot spot heen schuift, dan kan er op een zwakke plek in de aardkorst een vulkaan of soms een hele vulkaanketen ontstaan. Een goed voorbeeld van zo'n vulkaanketen is de Hawaii-eilandengroep. Uitgedoofde vulkanen Oahu Hawaii A N D Kauai E N Maui twMw Loihi Vulkaan die in juli 1996 op 50 km ten zuidoosten van Hawaii is ontstaan. Bewegingsrichting van de aardschol Aardkorst Aardmantel L Magma 'Ring of fire' - cirkel van vulkanische activiteit Onder de aardkorst bevinden zich enorme magma-reservoirs (mantel- pluimen). Het magma is afkomstig uit het binnenste der aarde. Op sommige plaatsen reikt het Magma tot vlak onder de uit aard schollen bestaande aardkorst. Mantel- pluim ©GRAPHIC NEWS/GPD/R.S. al heel lang 'slapende' vulkanen. De geologen hebben voor hun on derzoek ook de leeftijden vastge steld van een aantal vulkanen in het westelijke deel van de Stille Oceaan, waarvan de hoogste ou derdom 140 miljoen jaar be draagt. Deze ouderdomsbepalin- gen konden nauwkeurig worden gedaan door de verhouding tussen twee isotopen van het edelgas ar gon te bepalen in het gesteente van de vulkaanbergen. „In vergelijking met andere date ringsmethoden is dit de nauwkeu rigste", zegt drs. Anthony Kop pers die op dit onderzoek deze maand hoopt te promoveren. „We krijgen er nauwkeurigheden mee van twee tot vijf promille. De ou- derdomsverschillen tussen de vul kanen van een eilandenreeks moe ten een afspiegeling zijn van de snelheid waarmee de betreffende aardschol over de hot spot heen beweegt. De relatie daartussen moet dus lineair zijn. Door de pre cieze ouderdomsbepalingen val len kleine verschillen al direct op. De ouderdomsbepalingen en de onderlinge ligging van de vulka nen bleken niet in een lineaire re latie te brengen met de beweging van de Pacif ische plaat ter plekke. „Die discrepanties stellen de on veranderlijkheid van hot spots ter discussie", zegt Koppers. „Je kunt ze wegnemen door aan te nemen dat ook de hot spots zelf bewegen met snelheden, vergelijkbaar met die van de erboven liggende aard schollen: jaarlijks enige centime ters." Hot lines „Om het risico te vermijden dat we te maken hadden met zogeheten 'hot lines', hebben we speciaal ei landenreeksen onderzocht die midden op een schol gesitueerd zijn. Bij een hot line heb je niet met een spot te maken maar met een breuklijn waarboven meerdere vulkanen ontstonden. Breuken vind je meestal langs de randen van aardschollen, daar waar ze onder elkaar doorduiken, de sub- ductiezones, of waar ze simpelweg tegen elkaar botsen of langs el kaar schuren. Ook zwakke plek ken dus." „Nu we de mogelijke beweeglijk heid van hot spots hebben vastge steld, moet bijvoorbeeld die knik in de Hawaii-eilandengroep mis schien in een ander perspectief worden gezien", aldus Koppers. „Ook heeft het ingrijpende gevol gen voor het patroon van de plaat- tectoniek en voor de daaronder plaatsvindende gesteentestro mingen in de aardmantel: de mantelconvectie. Het kan nieuwe gegevens opleveren over hoeveel gesteente er in de diepte verdwijnt en hoeveel er weer naar boven komt. Hoeveel gassen, kooldioxi de bijvoorbeeld, komen bij deze processen vrij. Mijn onderzoek draagt bij aan een beter inzicht in het convectiemodel van de planeet aarde." En dat niet alleen: als de 'hot spots' inderdaad doelloos in de aardmantel ronddolen, dan zijn we op slag van ons moeizaam ont wikkelde model van de bewegen de continenten beroofd. Dan we ten we ineens helemaal niet meer (zeker) hóe de aarde er heel vroe ger uitzag. En óf er ooit wel sprake was van oercontinenten waarbij de werelddelen van nu aan elkaar vastgeklonken zaten. Vaste grond onder onze voeten? Onzin! Zelfs de 'hot spots' zijn aan de wandel. Ben Apeldoorn Stel, het is een mooie dag en u wil alleen of met anderen gaan toeren. Nu zijn er verschillende methoden om te weten te komen waar u moet zijn om Nederland op haar mooist te zien. Er zijn op televisie verschillende programma's, er zijn bladen, kranten, radioprogramma's en nu ook cd-roms. Uitgever AND belooft met haar Autoroutewijzer en Motorroutewijzer- cd's de mooiste routes, voorzien van foto's en video's. De schijfjes stellen niet al te ho ge eisen en hoeven niet eens geïnstalleerd te worden. Vooral voor mensen met minder krachti ge computers een uitkomst. Zonder de aanwezige help-optie te gebruiken zijn meteen al enkele routes te vinden. Het aanbod aan mooie plekjes in Nederland lijkt niet al te groot. In de provincie Zeeland komen twee routes in aanmerking voor de Autoroute- wijzer, op de Motorroutewijzer zijn het er drie. Wat de motorroutewijzer juist een motorroutewijzer maakt blijft lang volkomen duister; de ver schillen lijken miniem maar uit navraag bij de makers blijkt dat er op de cd-rom routes te vinden zijn die j uist motorij dersclubs als mooi ervaren. Is de gewenste route gevonden, dan krijgt de gebruiker een wat speels venster te zien waar enkele Autoreiswijzer van Uitgeverij AND. plaatsen of bezienswaardigheden met iconen zijn weergegeven. Wie op één van die iconen klikt krijgt weer een nieuw venster te zien waar wat achtergrondinformatie te lezen is over het betreffende doip, de stad of de bezienswaar digheid, meestal voorzien van een foto. Het is even zoeken naar de beloof de video's. Van slechts zeven ste den, dorpen of bezienswaardighe den zijn er filmpjes te vinden op de Autoroutewijzer. Soms een in twaalf stukken gedeelde promo- tiefilm van de stad zelf en soms een filmpje afkomstig van het betref fende museum. In overige geval len nam een amateur de video camera wat bibberend op de schouder en maakte stilzwijgende maar allesbehalve stilstaande plaatjes. Sympathiek van de uitgever dat amateurs hun vakantiekiekjes op een heuse cd-rom mochten plaat sen. Helaas is het er ook bepaald aan af te zien. Onscherpe, wazige en donkere foto's worden afgewis seld met plaatjes die simpelweg gewoon niks voorstellen. Wie bij voorbeeld meer wil zien van het historische Brabantse stadje Heusden krijgt tot zijn verbazing ook een foto te zien van een plaats naambord, terwijl werkelijk iede re volledig onkundige toerist rolletjes met prachtige foto's kan volschieten in het oude plaatsje zelf. Voor wie niet wil geloven dat foto graferen een vak is, of voor hen die juist denken dat ze de slechtste fo to's maken, zijn de twee cd-roms een absolute aanrader. De overi gen zullen prettig verrast zijn dat de getoonde dorpen en gebouwen in het echt nog veel mooier zijn dan op de cd-rom. Wellicht dat de makers dachten dat de werkelijkheid ook een beet je een verrassing moet blijven. Guido van der Heijden Zowel Autoroutewijzer als Motorrou tewijzer zijn uitgaven van AND en kos ten elk f39,95. Minimum systeemeisen: een 486 com puter, Windows 95, 16 Megabytes Werkgeheugen (RAM), een 256 kleu- renbeeldscherm, een geluidskaart en vanzelfsprekend een cd-rom-speler. Wageningse onderzoekers ontwikkelden vanuit een gewone suikerbiet een fructanen producerende biet: de fructaan- biet. Hiertoe is een gen uit de aardpeer in suikerbiet gezet. Fructanen dienen onder meer als vetvervanger. De doorbraak van het Centrum voor PI antenver- edelings- en Reproduktieonder- zoek (CPRO-DLO) is gepubli ceerd in 'Nature Biotechnology' en 'Plant Journal'. De huidige productie aan fructa nen in ons land wordt geleverd door de verbouw van cichorei en aardpeer. Deze gewassen zijn echter moeilijk te telen, met name oogst en verwerking is las tig. De Wageningers zochten daarom in aardpeer (Helianthus tuberosus) naar de genen die ver antwoordelijk zijn voor de pro ductie van fructanen, met de be doeling om die in suikerbiet te zetten, een erg makkelijk gewas. Fructanen zijn polymeren van fructose en voor de voedingsin dustrie commercieel interessant als laag-calorie zoetstof en voe dingssupplement voor een bete re darmflora. Daarnaast zijn er toepassingen als coating van me dicijnen die pas in de darm mo gen vrij komen. In wasmiddelen zit het als waterontharder Aardpeer Het gevonden gen in aardpeer is in het erfelijk materiaal van de suikerbiet gebracht. Daarvoor werd gebruik gemaakt van de methode die door het CPRO- DLO is ontwikkeld voor geneti sche modificatie van suikerbie ten. De op die manier ontwikkelde fructaanbiet zet de sacharose die normaal in de biet wordt ge vormd om in fructanen. Deze bieten bevatten zes procent fruc tanen. Het uiterlijk van de fruct aanbiet is hetzelfde als dat van de suikerbiet. Ook de groeisnel- heid is gelijk. „Maar om te kunnen concurre ren met cichorie is nog heel wat jaren onderzoek nodig", zegt Erik Toussaint van het onder zoeksinstituut. Cichorei bevat namelijk zestien procent fructaansiroop. „We hebben nog een lange weg te gaan." Peter de Jaeger Met de euro aan de horizon heeft Italië op 8 juli nog een begin gemaakt met een nieuwe permanente serie zegels in lires. Heel merkwaardig: drie en een half jaar (1 januari 2002) voor de invoering van de euro op postze gels. Maar nog merkwaardiger als men bedenkt dat in Italië al op 1 januari 1999 de waarden zowel in lires als in euro's worden aangege ven. De nieuwe serie, die de actuele se rie 'burchten en kastelen' (sedert 1980) gaat vervangen draagt als titel 'La Donna nell'arte', vrou wenbeelden in de kunst uit de voorromeinse tijd (Feniciërs, Grieken) tot in de 18e eeuw. De motieven zijn/worden ontleend aan munten, schilderijen en beel den. De eerste set telt vijf zegels: 100 li re, jong meisje, Etrustische kunst (7e - le eeuw voor Chr.); 450 1., Dans van Salom, geschilderd door Filippo Lippi (1457-1504): 650 1.. profiel van een wouw, geschilderd door Antonio Pollaiolo (1430- 1498); 8001., vrouw met eenhoorn, schilderij van Raffaelo Sanzio (1507) en 1000 1., buste van Con- stanza Buonarelli, een werk van Gian Lorenzo Berninis (1598- 1680). Ziezegéll. enz.) 47 stuks. In volgorde van uit gifte: 22 september 1980, 5,10,20, 40,50 (Aquila), 60.90,100 (Ischia), 120 (Ferrera), 150, 17Q (Ostia), 180, 200 (Caserta). 250, 300, 350, 400, 450, 500, 600, 700,800,900 en 1000; op dezelfde dag volgden nog drie stuks: 30 (Rome), 120 (Enna) en 170 (Alba); 20 augustus 1981, 30 (Aquila), 70 en 80; 30 september 1981, 200 (Lucera) en 300; 25 juni 1983, 400; 9 juli 1983, 1400; 14 fe bruari 1984,550; 25 juli 1985, twee rolzegels van 50 (Scilla) en 450; 15 maart 1986, 650 (Montecchio); 5 februari 1987, 380: 1 maart 1988, 100 (Rome), 500, 650 (Alba) en 750 (Campobasso); 20 september 1990,750 (Urbisaglia); 20 februari 1991, 600 en 800 en 7 maart 1992, 850 lire. Zie zegel 3 De Franse Europa-zegel (3,00 fr.). die 15 juni verscheen, staat in het teken van het Feest van de muziek (21 juni) dat sedert 1982 in tal van dorpen en plaatsjes wordt gehou den. Motief: de god Pan die nimfen betovert met zijn panfluit. De toeristische reeks werd 29 juni uitgebreid met een 3,00 fr.-zegel met de Baie de Somme en op 6 juli met eveneens een zegel van 3.00 fr waarop de ruines van het kasteel van Crussol (Ardêche) prijken. Het eerste deel van het uitgifte programma 1998 werd 15 juli af gerond met een luchtpostzegel van 30,00 franc. Over de zegel zien we de dubbeldekker Potez 25 over hot Andesgebergte vliegen (1930). Zie zegel5 ITALIA >P£S Of er voor 1 januari nog een twee de set komt is (mij) nog niet be kend. Het is niet onmogelijk. De komst van deze nieuwe perma nente serie was tenslotte ook met aangekondigd. Hoe het zij, het is niet onaardig (vooral voor filate listen die een euro-verzameling met voorlopers willen aanleggen) deze eerste en volgende sets aan te schaffen. Verwacht mag worden dat de serie enige tijd blijft lopen. Na enkele jaren heeft u dan vrou wenzegels in lires, in lires en euro's en in euro's. Zie zegel2 De vrouwenserie gaat dus de burchten/kastelen-serie vervan gen. Van de laatste bestaan - afge zien van de afwijkingen (tanding, 700 F 0 R 0 Achteraf hebben toch nog heel wat landen zegels gewijd aan het internationale VN-jaar van de Oceaan. Faroer, dat merkwaardig genoeg dit jaar niet participeerde in de Norden-emissies, kwam 18 mei met vier zegels waarop dolfij nen en haaien (4.00, 4.50, 7.50 en 9.00 kr.). Verder verschenen die dag twee Europa-zegels (nationa-» le feesten/festivals) in waarden van 4,50 en 7,50 kr. alsmede een 7,50 kr.-zegel ter gelegenheid van 50 jaar Rechten van de Mens. Zie zegel 4 Frankrijk heeft 8 juni een pracht van een zegel gewijd aan het be roemde, voor de Bretonse kust ge legen Le Mont-Saint-Michel. Een vierkante 3,00 fr. (Franse) erf goedzegel. Het jaar 1848 staat in enkele Euro pese landen (o.a. Frankrijk. Duits land en Oostenrijk) te boek als het jaar van de revolutie en het begin van een bescheiden democratisch denken Ook aan Liechtenstein is deze woelige tijd niet voorbijge gaan. De onrust van 1848 wordt 7 september met een 1,80 fr-zegel herdacht waarop een protestmars is te zien. Oude ambachten is de titel van een andere emissie die 7 september wordt uitgegeven. Op dne zegels aandacht voor de kuiper (90 rap pen, een ton), de klompenmaker (2,20 fr., een klomp) en de wagen maker (3,50 fr., een wiel). Hero Wit Doorloper 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzelredactie.Uw brief kaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. De VVV-bon van f50,- gaat naar A. Corthals, Haven 16, Aardenburg. De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar N. Hamelink, Veerstraat 17 te Zaamslag; J. Ren tier, Phoenixstraat 23 te Ouwerkerk en A. Reijerse-Smallegange, M. van Streefkerk laan 9 te Vlissingen. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. Horizontaal: 1 Soort hoen, gewas; 2. strijdperk, schan de, lansier; 3. sleepnet, berggeel, ontroering; 4 kleine eg, godin van de vre de, vrucht; 5. rivier in Duits land, bruggetje over een sloot, bloeiwijze; 6. ge woon, weelde, 7. tandgla zuur, prul, ladder, vlekken water; 8. soort, deel van een trap, verklarend bij schrift; 9. sierplant, ver schiet, geest; 10. verbin dingslat, een weinig, da messjaal; 11. graveren, af meting, stad in Engeland; 12. vochtig, grondsoort, aanvoerder, landbouw werktuig; 13. zware golf, liever, lofdicht, 14. hou ding, circa, slotwoord; 15 legerplaats, degelijk, oogje van garen. Verticaal: 1. Kampprivaat, vergiettest; 2. watergeest, eiergerecht, zangstuk; 3. vent, vrouw van Aegir, ge wicht, uitdrukking; 4 bij belse reus, Arabische titel, insecteneter, deel van een dier; 5. gekookte rijst, vo gel, ook; 6. gebeurtenis, deel van een breuk, Japans bordspel; 7. voetgewricht, werkwagentje, gemalen product, 8. watering, Euro peaan, voedsel, bijbelse naam; 9. schaden, haring net, behouden; 10. loven, bakmiddel, Oosteurope aan, denkbeeld; 11. lawaai, priem, sinds; 12. luister, snoepgoed, zwak, voer tuig, 13. knaagdier, soort spijker, bedorven, stad in Italië; 14. streling, tijdperk, graanpakhuis, lusthof; 15. schampere opmerking, aanwijzend vnw., wiskun digeterm. Oplossing zaterdag. Het sleutelwoord van de woordzoeker van vorige week is: Krielhaan. De politie in Amerikaanse stad Saint Paul houdt er een ge heel eigen methode op na om ze denverval tegen te gaan. Personen die worden gearresteerd wegens prostitutie worden met naam en toenaam op de eigen site gezet. De virtuele schandpaal is geboren. Iedere week worden er nieuwe fo to's van arrestanten op de politie site geplaatst. Naast een foto van de verdachten is er ook de naam, de leeftijd, de lengte, het gewicht, de woonplaats en soms het merk en kenteken van hun auto. „Deze sectie op de site is gecreëerd als reactie op de angsten en frus traties, geuit door de gezagsge trouwe mannen en vrouwen van onze stad. Ze zijn het beu om pros tituees hun beroep te zien uitoefe nen op trottoirs." Hoewel bij de foto's staat dat „alle hier getoonde personen onschul dig zijn tot hun schuld in een rechtszaal bewezen wordt", zou het plaatsen van de foto's van de verdachten - zo wordt op de site geredeneerd - de burgers kunnen helpen om mensen te identificeren en om vervolgens de politie te waarschuwen. De politie Zeeuws-Vlaanderen is met een site aanwezig op Internet maar het is met te verwachten dat op die pagina's binnenkort de ge zichten van klanten van prostitu ees te zien zijn. „Het is in Nederland gewoon niet aan de orde", zegt Marjan van de Vreugde, voorlichter van de Poli tieregio Zeeland. „Bovendien mag het niet eens. Er is eerst toestem ming nodig van of de minister van Justitie of van de Hoofdofficier van Justitie". Guido van der Heijden http://alpha.stpaul. govlpolicelprostitution.html

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43