Kok verdedigt geste DNB X Financiën aast op laatste goudstaaf uit de VOC-tijd Kamer overweegt eigen onderzoek Hawk-kanker Gemanipuleerd dier wel voor medicijnen, niet voor cosmetica Ruben over Ruben Hof houdt zaak tegen hooligans aan vanwege onduidelijke band Claus morgen 72 binnenland Kamer heeft niets te zeggen over schenking aan kunstfonds Filmpje Anne Frank is zoek Ontruiming ambassade ontkend Stones spelen voor vol Malieveld Daklozen moeten weg bij HC Toestemming Koerdisch feest WAT KAN IK NOC VOOR IRMAWATI DOEN? Alzheimerstichting kwaad over nieuw computerspel Acht jaar voor schutter in de metro van Rotterdam Prins Claus viert morgen zijn 72e verjaardag. foto ANP Meer inspraak burgers bij komst nieuwe burgemeester DEN HAAG - De minis terraad is gisteren ak koord gegaan met een wijziging van de Gemeen tewet die het mogelijk maakt dat gemeenten de bevolking raadplegen over kandidaten voor het burgemeesterschap. Het kabinet legt het wets voorstel nu voor advies voor aan de Raad van Sta te. Volgens premier Kok is de raad gevraagd met spoed te adviseren. Het kabinet zal niet de nog in te stellen staatscommissie voor het lokaal bestuur om advies vragen. De wetswijziging is een uitvoering van het com promis dat de drie rege ringspartijen tijdens de onderhandelingen over het regeerakkoord sloten. D66 is voor een gekozen burgemeester. De WD is voor de huidige benoemde burgemeester. Met het re ferendum krijgt de bevol king enige inspraak in de keuze van de burgemees ter, maar de regering houdt het laatste woord. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Als De Neder- landsche Bank de hand op de knip had gehouden, had de Tweede Kamer evenmin iets te zeggen gehad over de 110 mil joen gulden die nu grotendeels zijn gespendeerd aan het Mond- riaan-schilderij Victory Boogie Woogie. Het bedrag was dan naar de reserves van de bank ge gaan en dus niet naar de rijks kas, aldus premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. „Het ging niet om een sigaar uit eigen doos. Dat was onze voor waarde'", zei Kok. Goedkeuring van de Tweede Kamer was dus niet nodig, meenden de premier en minister Zalm (Financiën). De Nederlandsche Bank (DNB) heeft deze zomer, na instem ming van Zalm, 110 miljoen gulden beschikbaar gesteld aan een particulier kunstfonds. Dat heeft voor 80 miljoen gulden Victory Boogie Woogie gekocht. Het schilderij hangt in het Haags Gemeentemuseum en is eigendom van de staat. Dat laatste was eveneens een voor waarde van Zalm en Kok voor de schenking aan het fonds, al dus de premier gisteren. De aankoop van het schilderij, dat onvoltooid is, heeft voor nogal wat beroering gezorgd. In de kunstwereld is vooral ophef over de hoogte van de aankoop som. Voor het werk is mogelijk tientallen miljoenen meer be taald dan nodig was geweest. In augustus 1996 was de Ameri kaanse eigenaar S.I. Newhouse nog bereid het schilderij te ver kopen voor 30 miljoen dollar; in die tijd circa 48 miljoen gulden. De voormalige zakelijk leider van het Gemeentemuseum C. List was toen al bijna twee jaar met Newhouse in de slag over een mogelijke aankoop. Die vraagprijs herhaalde Newhouse in mei 1997 nog een keer tegen over List. Uiteindelijk kwam het niet tot een transactie. List vertrok bij het Haags Gemeentemuseum en werd directeur van het Cobra museum voor moderne kunsten in Amstelveen. Volstrekt los van deze voorgeschiedenis ging de Stichting Nationaal Fonds Kunstbezit in de persoon van J.M. Boll in januari van dit jaar nieuwe besprekingen met New house aan Boll wist niets van eerdere bedragen die Newhouse had genoemd. De Amerikaan haalde daardoor veel meer geld binnen. De Tweede Kamer heeft vooral problemen met het feit dat zij met is gekend bij de bestem ming van het geld D66-Kamer- lid Lambrechts - die de discus sie aanzwengelde - vindt de redenering van Kok te gemak kelijk. Zij overlegt dinsdag met haar fractie of ze de wet wil aan scherpen zodat de bank voort aan toestemming nodig heeft voor dergelijke donaties. Volgens premier Kok gaat het om een eenmalig, bijzonder ge baar van De Nederlandsche Bank. Reden voor het gebaar is de komst van de euro per 1 janu ari 1999. Hij wil min of meer het unieke ka rakter daa rvan onder strepen. GPD Mag Mondriaans Victory Boogie Woogie tachtig miljoen hebben opgeleverd, deze werken van de meester zijn voor een 'prikje' te krijgen. Seinelandschap (1930) kost vijf ton, Hooimijt met wilgenbomen (1897/1898) ruim anderhalve ton. Voor Bloeiende Appelboom (1917) begint het bieden vanaf 250.000. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Financiën probeert in het bezit te komen van de enige goudstaaf die nog over is uit de periode van de Verenigde Oost- indische Compagnie (VOC). De Zuid-Afrikaan G. Glackworthy heeft de goudstaaf een paar jaar geleden opgedoken bij de Kaap- verdische Eilanden. Hij wil het goud laten veilen bij Christie's in Amsterdam. Het ministerie probeert dit te voorkomen. „De goudstaaf behoort tot het culturele erfgoed van Neder land en moet worden onderge bracht in een museum", aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën. De Staat der Nederlanden is de rechtsop volger van de failliete VOC en daarmee eigenaar van alle schatten van de compagnie. De goudstaaf is opgedoken uit het wrak van VOC-schip de Leijmuiden voor de kust van het Kaapverdische eiland Boa Vis ta. Volgens de woordvoerder had Glackworthy kunnen weten dat het schip met al zijn bezittingen eigendom is van de Nederlandse staat Het ministerie onderhandelt met de autoriteiten van de Kaapverdische eilanden om tot een oplossing te komen en 'heeft er alle vertrouwen in dat het goed afloopt'. In een brief heeft het ministerie veilinghuis Christie's verzocht de veiling uit te stellen tot dui delijk is wie de eigenaar is van de goudstaaf. Het veilinghuis geeft gehoor aan dit verzoek. ANP zaterdag 5 september 1998 Uit de kluis van de Anne Frank Stichting in Amsterdam is uniek filmmateriaal van het joodse meisje Anne Frank spoor loos verdwenen. Het gaat om de enige filmbeelden van Anne die er nogzijn: een bruilofsfilm uit juli 1941. Anne Frank is daarop gedurende zeven seconden zichtbaar vanuit een open raam aan het Mer- wedeplein in Amsterdam. Het originele 8 mm-f ïlmpje is zoek geraakt. Van de beelden bestaat nog wel een kopie Het filmpje is eigendom van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD), dat het in bruikleen had afgestaan aan de Anne Frank Stichting. Een woordvoerder van het RIOD zei het 'beroerd' te vinden dat het kwijt is. De Anne Frank Stich ting zegt dat het een zaak is tussen haar en het echtpaar Van Kalken, het bruidspaar op het filmpje. GPD DEN HAAG - De politie Haaglanden ontkent dat de Ameri kaanse ambassade in Den Haag ontruimd is geweest wegens een bommelding. Wel is op de avond van 24 augustus een telefonische bommel ding binnengekomen Vervolgens is het pand onderzocht op cxplosieven, maar er werd niets gevonden. Het Amerikaanse televisiestation ABC meldde in de nacht van donderdag op vrijdag dat buiten het ambassadegebouw twee Arabisch-sprekende mannen waren gearresteerd die bezig waren aantekeningen te maken van de activiteiten. De politie ontkent dat. „We hebben wel een man van Arabische afkomst ondervraagd, omdat hij zich ophield voorde ambas sade Toen bleek dat hij geen strafbaar feit heeft gepleegd, is hij vrijgelaten", aldus de woordvoerder. ANP DEN HAAG - Het concert dat de Rolling Stones vanavond ge ven op het Haagse Malieveld is gisteren uitverkocht. Organi sator Mojo Concerts heeft daarop nog eens duizend extra kaartjes uit de kast gehaald die aan de kassa op het Malieveld te koop zullen zijn. In totaal komt het aantal beschikbare kaarten daarmee op 86.000, waarvan er dus al 85.000 zijn verkocht. Woordvoerder E. Holman van Mojo is niet bang dat door die losse verkoop morgen een extra toeloop ontstaat op de naar verwachting drukke Haagse binnenstad. ANP UTRECHT - De politie in U trecht heeft de afgelopen week on geveer 120 mensen aangehouden rend het plaatselijke win kelcentrum Hoog Catharijne (HC). Er werden met name dak lozen en verdachten van drugsgebruik opgepakt. Volgens een politiewoordvoerster hadden winkeliers en toe leveranciers geklaagd over overlast. Het vermoeden bestaat dat de overlast zich heaft verplaatst naar het gebied direct rond Hoog Catharijne, omdat het politietoezicht in het win kelcentrum veel strenger is geworden. ANP ROTTERDAM - Het Koerdische feest dat volgende week za terdag in De Kuip in Rotterdam gaat toch door. Voor het feest worden 40,000 Koerden uit heel Europa ver wacht. Op 28 augustus, ruim een maand na de vergunning aanvraag, besloot loco-burgemeester Van den Muijsenberg het te verbieden omdat de politie de benodigde mensen niet beschikbaar had. Dat besluit kwam te laat, zo vond de Rotter damse gemeenteraad. Volgens haar had de politie ook eind ju li al kunnen weten dat zij te weinig mensen had Het onderzoek naar een mogelijk risico vanwege de spannin gen tussen de Koerdische en Turkse gemeenschap had dus niet eens uitgevoerd hoeven te worden. ANP door Lianne Sleutjes en Hans van Soest DEN HAAG - Nederland over weegt zelf te onderzoeken of er een verband bestaat tussen ra darstralingen kanker. Staatsse cretaris Van Hoof van Defensie wil eerst overleg met deskundi gen, met het ministerie van (Advertentie) Pieter Schreuder, lepra-arts op Oost-Java: Elk jaar worden ruim 500.000 mensen met lepra ontdekt. Daarbij zijn veel kinderen, Irmawati is er één van. Lepra verminkt en verlamt. Vooral handen, voeten en gezicht. Tijdige deskundige hulp kan dit voorkomen. LEPRA STICHTING GEEF OM LEPRA GIRO 50 500 Volksgezondheid en zijn Belgi sche collega. Aanleiding is de onrust onder (oud-) luchtmachtpersoneel dat heeft gewerkt met het Ha wk-af- weersysteem. Een aantal kan kergevallen onder Nederlandse en Belgische militairen wordt in verband gebracht met de Hawk. De Tweede Kamer steunt Van Hoof, al zouden PvdA en D66 verder willen gaan en direct een onderzoek willen beginnen. Aanvankelijk wilden Neder land en België het onderzoek in NAVO-verband uitvoeren, maar dit werd gisteren afgewe zen op een NAVO-congres van medisch specialisten in Oslo. Volgens andere landen is al vol doende onderzoek geweest naar het effect van radarstraling op de volksgezondheid. Uit die on derzoeken is nooit een verband aangetoond tussen het blootstaan aan straling en het krijgen van kanker. Serieus „Maar wij willen de angst onder het personeel serieus nemen", aldus Van Hoof, die volgende week denkt te weten of er vol doende aanleiding is voor een nieuw onderzoek. Hij wil het bedrijfsleven dat met soortge lijke apparatuur werkt bij een eventueel onderzoek betrekken. Bij de militaire vakbond AFMP zijn inmiddels veertig telefoon tjes binnen gekomen van ver ontruste mensen. Van de bellers zouden er 26 kanker hebben, ze ven zijn er inmiddels overleden. Volgens de vakbond gaat het om bijna allemaal militairen die met de Hawk hebben gewerkt. Staatssecretaris Van Hoof hoopt binnenkort van zijn Bel gische collega te horen of hij eventueel bereid is mee te doen aan een eigen onderzoek. De rel over de relatie kanker en Hawk kwam aan het i-ollen toen een Belgische krant publiceerde over de tientallen kankergeval len bij Belgische militairen die met de raketinstallatie hadden gewerkt. Staatssecretaris Van Hoof wil ook proberen het bedrijfsleven te interesseren. „Defensie heeft al signalen binnen gekregen van bedrijven die met elektro-mag- netische producten werken die geïnteresseerd zijn in een derge lijk onderzoek", aldus de be windsman. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Nederlanders vinden het een minder groot probleem genetisch gemanipu leerde dieren te gebruiken bij de productie van medicijnen dan bij het maken van cosmetica. Dat blijkt uit een onderzoek van Swoka, een instituut voor con sumentenonderzoek, dat giste ren verscheen. Met het oog op de maatschappe lijke discussie over biotechno logie heeft het instituut in op dracht van de overheid en het bedrijfsleven onderzocht hoe burgers denken over biotechno logie bij dieren. Gebleken is dat veel mensen nog weinig over dit onderwerp heb ben nagedacht Daarom kregen de ondervraagden voorbeelden van toepassingen uitgelegd. Zo zijn er de kankermuizen, mui zen die een gen hebben inge bouwd waardoor ze kanker krijgen en dus geschikt zijn voor onderzoek naar kanker bij men sen. Een geheel andere toepas sing is het genetisch veranderen van legkippen waardoor ze al leen nog maar vrouwelijke na komelingen krijgen en geen on bruikbare haantjes. Vrijwel alle ondervraagden (94 procent) blijken het onaan vaardbaar te vinden transgene dieren te gebruiken voor de pro ductie van cosmetica. Als het gaat om voedingstoepassingen heeft nog 72 procent van de mensen er moeite mee. Voor ge bruik voor medicijnen is er min der weerstand. Een kwart is te gen, een derde vindt het prima, de rest twijfelt nog. Een andere conclusie is dat meeste mensen eerst goed wil len kijken naar alternatieven, dat het om levensbedreigende ziektes gaat en dat het dier niet lijdt. ANP UTRECHT - Dick Bruna heeft gisteren in het Catharijneconvent in Utrecht zijn nieuwe boek Ruben en de Ark van Noach overhandigd aan een 6-jarig jongetje met de naam Ruben. Het boek is mede ontstaan uit tekeningen die Bruna heeft gemaakt voor de voorstelling De Ark van Noach volgens Dick Bruna. die tot 1 november te zien in in Museum Catharijneconvent. Het rupsje Ruben vervuld de hoofdrol in zowelhet boek als de voorstelling. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het gerechts hof in Amsterdam heeft gisteren de rechtszaak aangehouden te gen de 24-jarige Feyenoord- supporter die Ajax-fan Carlos Picornie zou hebben doodgesla gen. Het hof wil eerst scherpere en vergrote videobeelden bekij ken van de rellen in Beverwijk in maart vorig jaar. Justitie beschuldigt de 24-jari- ge Feyenoord-fan ervan tijdens de vechtpartij de Amsterdam mer met een klauwhamer te hebben doodgeslagen. De recht bank in Haarlem heeft de ver dachte veroordeeld tot vier jaar cel wegens doodslag. De verdachte heeft bekend in Beverwijk een hamer bij zich te hebben gehad, maar hij ontkent Picornie daarmee te hebben ge slagen. Om dat aan te tonen wil zijn raadsman mr. A van der Biezen de videoband waarop de vechtpartij is te zien in de Ver enigde Staten nader laten ana lyseren. De videoband komt uit een camera van Rijkswaterstaat en er is slecht op te zien wie er om het slachtoffer staan. Het hof wil nu eerst de beste ver sie van de band zien, plus ver grotingen van de beelden daar van. Ook wil het hof op verzoek van de raadsman een aantal ge tuigen ter zitting horenDe zaak is daarom aangehouden tot 27 november. Tegen drie andere bij de vecht partij betrokken Feyenoord- supporters eiste het Openbaar van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Demente oma is haar kookboek en familie kwijt. Op haar zoektocht verzamelt ze allerlei nuttige spullen in haar bh en dwaalt ze door absurde werelden. 'Dementia' heet een nieuw cd- rom-spel dat momenteel in een groot aantal winkels in Neder land te koop is. „Een hilarisch avontuur, dat veel mensen waanzinnig zullen vinden", zegt de in Haarlem gevestigde distributeur PMR Internatio nal. PMR is van plan er veel mee te gaan adverteren. Dat is echter tegen het zere been van de Alz heimerstichting, die het compu terspel 'smakeloos en respect loos' noemt. De stichting wil met de distri buteur gaan praten. Zij wil het liefst dat het spel uit de winkels wordt verwijderd, of in ieder ge val minder smeuïg wordt gepre senteerd Juridisch heeft de stichting echter geen mogelijk heden om deze eisen af te dwin gen. „Het spel slaat nergens op. Het wekt de indruk dat een demente gek is en dat is niet zo", zegt stich tings woord voerder me vrouw J. van de Poel. „Het is ge nieten over de rug van een an der." Piet Dekker, eigenaar van PMR in Haarlem, zegt dat hij zich de kritiek wel emgszins kan voor stellen, maar vindt dat er geen fatsoensgrens wordt overschre den. „Het is toch allemaal met een knipoog, dat is duidelijk als je het speelt GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de twee mannen die op 13 februari in een rijdende metro op elkaar schoten en daarbij vier andere passagiers verwondden, tot res pectievelijk acht jaar en zes maanden cel veroordeeld. Bij de voortzetting van de schietpartij op straat viel no&een vijfde ge wonde. Tegen de twee was tien en zes jaar geeist. De schietpartij ver oorzaakte destijds enorm veel onrust in Rotterdam. Een 21-jarige man kreeg de hoogste straf. Volgens de recht bank is hij schuldig aan poging tot moord op de andere verdach te, een 25-jarige man. Volgens het Openbaar Ministerie ging aan het geweld in de metro, een eerdere schietpartij in een dan cing in Rotterdam vooraf. Daar werd de tot acht jaar veroor deelde man toen door een kogel in de nek getroffen. Het OM ging ervan uit dat de an dere verdachte, hoewel dat nooit bewezen werd, daarbij be trokken was. De twee schutters beweren dat ze elkaar niet ken den. Toen de mannen op de bewuste dag op elkaar begonnen te schieten, raakten in de metro vier mensen gewond. De schut ters verplaatsten hun gevecht wat later naar een station. Daar raakte nog eens een voorbijgan ger gewond. ANP Minsterie tegen de eerste twee vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk en tegen de der de twaalf maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De verdachten hadden zich vol gens procureur-generaal Kruy- er schuldig gemaakt aan open lijk geweld tegen personen en auto's. Het drietal was eerder door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot gevangenis straffen gelijk aan de eis van de procureur-generaal. De advo caten van het drietal achtten de eis te hoog. omdat hun cliënten maar een kleine rol hadden ge speeld in de vechtpartij Ze had den geen van allen iets te maken met de dood van Picornie In hun zaak doet het hof 18 sep tember uitspraak ANP (Advertentie) De Hypotheker Goes, Piet Heinstraat 2 B, Middelburg, Houtkaai 3, 0113 - 271880 0118 - 640200

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3