Interpol kan zelfs onze Bromsnor inschakelen Geen kogels maar daden Grenzeloze strijd tegen grenzeloze misdaad De taal van de oorlog reportage 31 zaterdag 5 september 1998 In het AVRO-programma Opsporing Verzocht werd onlangs aan mensen op straat de vraag gesteld of ze wisten wat voor een organisatie Interpol was. Vrijwel niemand wist het goede antwoord. Voor de huidige directeur van het sinds negen jaar in Lyon gevestigde Interpol, de Brit Raymond Kendall, moet dat geen verrassing zijn geweest, want ooit erkende hij in een interview: „We zijn niet in staat de buitenwereld een goed beeld te geven. Dat is een groot probleem. Mensen weten domweg niet wat er door het werk van Interpol gebeurt." Maandag 7 september bestaat Interpol 75 jaar. Portret van een oude maar springlevende 'politiedame', zoals afgelopen week bleek toen onder regie van Interpol een internationaal opererende kinderpornobende werd gearresteerd. Misdaad is van alle tijden, ook al ver schilt het soort delict en het type da der wel eens. Een niet onbelangrijke fac tor is de tijdgeest waarin de boef opereert. Zo spreekt men tegenwoordig over geor ganiseerde misdaad alsof het een splin ternieuw fenomeen is. De feiten zijn anders. De eerste contouren van criminele organisaties begonnen zich in Europa al voor de Eerste Wereldoorlog af te tekenen. Dit had een verklaarbare oorzaak. Georganiseerde misdaad, onge acht karakter en vorm, vereist een zekere mobiliteit en die kwam er: trein en stoom boot hadden rond de eeuwwisseling de wereld voor de mens opengesteld. In die jaren ging het om wijdvertakte groepen handelaren in blanke slavinnen of om val semunters. De politie was onvoldoende geëquipeerd om deze groepen doelmatig te bestrijden. Dienders, waar ook ter we reld, hebben nu eenmaal rekening te hou den met grenzen en wetten. Boeven niet. Die kunnen hun gang gaan en dat deden ze dan ook. Prins Albert Er moest iets gebeuren. De tijd was er rijp voor. Een inventieve en creatieve geest 4n die jaren was niemand minder dan Prins Albert van Monaco. Een man met een ka rakteristieke kop met baard en snor. Hij stond bekend als een internationale be moeial, die een beetje prestige voor zijn ministaatje best kon gebruiken. Op zijn initiatief werd van 14 lot 20 april 1914 in het prinsdom Monaco een congres gehou den om te komen tot de oprichting van een internationale politieorganisatie. Aan dit congres, onder leiding van de politiepre- fectuur van Parijs, namen 188 politie functionarissen, rechters, advocaten en juristen uit 24 landen deelEr was behoef te aan een internationale politiedienst die een coördinerende en bemiddelende rol zou moeten spelen met betrekking tot ernstige, grensoverschrijdende delicten. Om de misdaad efficiënter te kunnen be strijden, was het onder meer noodzakelijk een gecentraliseerd internationaal ar chief (foto's, vingerafdrukken) op te zetten. Verder moest de samenwerking tussen de afzonderlijke politiekorpsen worden verbeterd en moesten de uitleve ringsprocedures worden versneld. Het ging dus niet om een internationale op sporingsdienst, maar om een wereldwijd coördinatie- en informatiepunt voor poli tiekorpsen. Toch zou het nog maar liefst negen jaar duren voordat Interpol werd opgericht. Nazi's De geboorte van Interp >1 vond plaats tij dens het tweede internationale congres in Wenen op vrijdag 7 september 1923. Er werden meteen 34 landen lid. Het hoofd kantoor was tot 1938 gevestigd in Wenen. De Oostenrijkse politiedossiers dienden als basis voor de opbouw. In 1938 namen de nazi's de leiding van In terpol over. Een integere organisatie kwam in handen van schurken. De nazi's veranderden de naam in 'Internationale Kriminalpolizei'. Niemand minder dan Reinhard Heydrich, directeur van de Duitse Sicherheitspolizei, werd de nieu we president van de organisatie. Hey drich was een intellectuele gangster. Het kantoor werd overgeplaatst van Wenen naar de Wannsee bij Berlijn. Het karakter van de dienst veranderde drastisch. De Internationale Kriminalpolizei richtte haar aandacht vooral op identiteitson- derzoeken naar joden, zigeuners en Rus sische partizanen. Lang bleef de sluwe Heydrich overigens niet aan de macht. Vanuit het verzet werd op 27 mei 1942 in het Tsjechische dorpje Lidice een aanslag op hem gepleegd. Hey drich overleed ruim een week later. Hij werd opgevolgd door SS-Gruppenführer en Generall-Leutnant Arthur Nebe en een jaar later nam dr. Ernst Kaltenbrunner de leiding over. Kaltenbrunner was een fa natieke nazi uit Oostenrijk, een man met organisatietalent die in zijn eigen land een goede inlichtingendienst had opge bouwd Hij werd na de oorlog schuldig be vonden aan misdaden tegen de mensheid en met negen andere nazi's in oktober 1946 in Neurenberg opgehangen. Na de Tweede Wereldoorlog, in 1946, kwam de wederopbouw van Interpol weer op gang. Het hoofdkwartier kwam in Parijs, waar het gevestigd bleef tot 1989. De Interpol-voertalen werden Frans, Engels, Spaans en Arabisch. Top-twaalf Toen de hoofdzetel nodig moest worden uitgebreid verhuisde Interpol naar Lyon. Daar bevindt zich thans aan de oever van de Rhöne het modernste high-tech poli- Het hoofdkwartier van Interpol (voorgrond) op een eiland in de Rhone bij Lyon. tiebureau ter wereld, uitgerust met ge avanceerde elektronica en deuren van ko gelvrij glas. Hier werken circa tachtig politiefunctionarissen (verbindingsoffi cieren) uit veertig landen en driehonderd burgers. Het geautomatiseerd archief be vat de namen van circa tweehonderddui zend internationale criminelen, inclusief hun foto's, vingerafdrukken en werkwij ze. Voorts wordt regelmatig de bekende Top-Twaalf-lijst met de meeste gezochte misdadigers gepubliceerd. Het nieuwe hoofdbureau is niet voor niets zo goed beveiligd. Interpol had haar lesje geleerd, omdat in mei 1986 een eenheid van de extreem-linkse Franse terreuror ganisatie Action Directe op het oude ge bouw in St. Cloud bij Parijs een aanslag pleegde die veel weg had van een perfect uitgevoerde militaire operatie. De aan vallers, die werkten onder dekking van geweervuur uit automatische wapens, verwondden eerst de bewakers en dron gen toen het gebouw binnen. Daar brach ten ze bommen tot ontploffing. Gelukkig stortte de vleugel niet in, want als dat was gebeurd, was de gehele archiefafdeling verloren gegaan. Interpol heeft gedurende haar bestaan hulp en service verleend in honderden grote internationale zaken. Op 14 juni 1985 kaapten twee 21-jarige Sjiitische Arabieren een Boeing van TWA met 145 passagiers aan boord, die net was opge stegen van Athene. De kapers waren be wapend met machinegeweren en voor zien van explosieven. Ze eisten dat Israël sjiitische gevangenen zou loslaten. De kaping duurde zestien dagen. Het TWA-toestel vloog op last van de kapers over de Middellandse Zee heen en weer van Beiroet naar Algiers. Onderweg lieten Raymond Kendall, de huidige directeur van het in Lyon gevestigde Interpol. Interpol Calling was de il lustere naam van een serie detectiveboeken die in de ja ren zestig in Frankrijk werd uitgegeven. Het waren span nende pockets die ook in het Nederlands werden ver taald. Een televisieserie kon niet uitblijven. De tv-serie waarin detective Duval, gestoken in traditio nele regenjas met gleufhoed, de internationale misdaad te lijf ging, begon altijd met de beelden van een spectaculai re actiescène. Op de vlucht geslagen gangsters scheur den in een Citroën Traction Avant dwars door een grens- afzetting. Een bloedstollend intro. Vervolgens klonk er een stem die zei: 'Demisdaad kent geen grenzen... Interpol Calling!" Het publiek smulde van de serie. Zij wist niet beter dan dat dit de authentieke werk wijze was van Interpol. Maar zwaarbewapende recher cheurs die vanuit het hoofd kantoor in Lyon opereren in snelle auto's bestaan niet. Lezers en kijkers werden op het verkeerde been gezet. Wat hen werd voorgescho teld was niet meer dan een hardnekkige mythe. Maar stel je voor dat Interpol wél werkte zo als in boek en film. met een eigen interna tionale opspo ringsdienst Hoe anders zou het bij voorbeeld zijn afgelo pen met de vermeende drugsbaron Desi Bouter- se. In dat geval zou een tot de tan den bewapend arres tatieteam van Interpol met heli's Suriname zijn ingevlo gen om de drugsboef in het holst van de nacht van zijn bed te lichten en in de boeien te slaan. De werkwijze van Interpol is in werkelijkheid weinig spectaculair Elke politie man, waar ook ter wereld, kan op een zeker moment een verzoek/opdracht van Inter pol uitvoeren Zelfs Brom snor op het platteland kan op de fiets worden ingeschakeld voor een op dracht! Desi Bouterse is in dit ver band een aar dig voor beeld om aan te geven hoe Interpol- Lyon in de praktijk werkt Elk van de 147 lan den die inmid dels zijn aangesloten heeft een eigen Interpol- taak. In Nederland is deze taak opgedragen aan de Cen trale Recherche-Informatie dienst (CRI) te Zoetermeer, in Duitsland aan het Bun- deskriminalamt in Wiesba den, in de VS aan de FBI. Stel nu dat Nederland Bou terse wil arresteren en be rechten. Daartoe verzoekt onze CRI (in Interpol-ter- men: het Nationaal Centraal Bureau) in Zoetermeer het Interpol-hoofdkwartier in Lyon om een internationaal arrestatiebevel, een zoge naamde 'rode melding" uit te vaardigen met het verzoek tot aanhouding en uitleve ring. Voorwaarde is wel dat ons land een uitleveringsverdrag heeft met het land waar de gezochte wordt gearres teerd. Suriname is aangeslo ten bij Interpol, maar levert Bouterse niet uit aan Neder land. En toen Bouterse on langs in Trinidad was en ons land om uitlevering ver zocht, ging dat ook mis, want Trinidad heeft met Neder land geen uitleveringsvers- drag. Daar wordt nu aan gewerkt. de kapers de meeste passagiers vrijmaar de Amerikanen moesten aan boord blij ven. Op de aanvankelijke weigering van Israël (uiteindelijk liet het land maar liefst 700 sjiitische gevangenen vrij) rea geerden de kapers hysterisch. Zij ver moordden een jonge Amerikaanse passa gier en gooiden hem in Beiroet uit het vliegtuig op de landingsbaan. Maar wie was deze vermoorde jongeman? Interpol kwam in actie. De nationale cen trale recherchebureaus in Beiroet en Ma drid zonden foto's en vingerafdrukken naar Washington en daar ontdekte de FBI dat het ging om de 24-jarige Amerikaanse marinier (een duiker) Robert Stetham Ook op een andere manier bewees Inter pol bij deze terreuractie z'n nut. Toen het vliegtuig nog heen en weer vloog had In- terpol-chef Raymond Kendall bevel ge geven om de gegevens van de paspoorten van alle passagiers door het Interpol-net werk te laten circuleren. Dat zou immers altijd van pas kunnen komen als de ka pers de paspoorten zouden innemen om die later bij andere misdadige acties te ge bruiken. Drugs Een curieuze Interpol-aangelegenheid deed zich voor in maart 1981. toen een Boeing van Pakistan International Airli nes (PI A) was gekaapt. De drie kapers wa ren volgelingen van de geëxecuteerde Ali Bhutto. De kapers doodden aan boord een Pakistaanse functionaris en dwongen de piloot naar Damascus te vliegen. Ze eis ten van de nieuwe president Zia (die Bhutto had laten vermoorden) vrijlating van 54 politieke gevangenen en dreigden anders alle buitenlandse passagiers te vermoorden. Zia liet de gevangenen vrij en de kapers kregen polit iek asiel in Syri Toen het gekaapte vliegtuig in Damascus was geland hield de Syrische politie niet alleen de kapers maar ook een Ameri kaanse passagier aan. Waarom? De Ame rikaan werd internationaal gezocht we gens drugssmokkel en Interpol had zijn identiteit wereldwijd bekend gemaakt. De man verkommerde uiteindelijk in een Syrische cel. Een merkwaardig geval van drugssmok kel deed zich in maart 1988 voor op de luchthaven van Shanghai. Een douanier trof vijfentwintig dozen met levende goudvissen, verpakt in plastic zakken, aan. Een aantal vissen was dood. De vis sen zouden worden overgevlogen naar San Francisco. De Chinese douaqier schakelde de politie in. Enige tijd latei- sneed een agent een dode goudvis open en vond een condoom met wit poeder in de maag van het dier. Uit een laboratorium test bleek dat het heroïne was uit de be ruchte Gouden Driehoek. Het Interpol-filiaal in Peking nam con tact op met Hongkong en Washi ngtonBe sloten werd de aflevering van drugs naar de VS gewoon door te laten gaan. De vol gende dag vloog een vliegtuig met aan boord een Chinese politieman en een aan tal agenten van de DEA (de Amerikaanse narcoticadienst) naar de VS. Toen de do zen in de Chinese wijk Chinatown in San Francisco door de ontvangers werden opengemaakt, greep de politie in en arres teerde drie verbaasde Chinezen. De buit drie kilo heroïne verstopt in 69 dode goudvissen. Jan Postma De schrijver van dit verhaal. Jan Postma, is ad judant van politie b.d. Hij waso a. rechercheur bij de Centrale Recherche en de Jeugd- en Ze denpolitie te Hilversum. Postma heeft ook di versejeugdboeken en enkele politieromans op zijn naam staan. Literatuur: Interpol, F. Bresier. Dossier Inter pol, B Schwittert. Foto's en informatie CRI Zoetermeer, BKA Wiesbaden en FBI Washing ton. Toen ik in juni 1991 voor het eerst naar de oorlog op de Balkan toe reed, sprak ik twee woorden Servo-Kroa- tisch: sladoled (ijs) en dobar dan (goedendag). Elf jaar daarvoor, het jaar dat Tito stierf, was ik er op vakantie geweest en die twee woorden waren blijven hangen. Dus aangekomen in Zagreb, de hoofdstad van het net on afhankelijk geworden Kroa tië, kon ik mijn blijdschap niet op toen ik in een klap mijn vocabulaire met 33 pro cent uitbreidde middels het woordje 'bok' dat eigenlijk in het Servo-Kroatisch 'God' betekent, maar dat wordt ge bruikt als een begroeting zo als Duitsers 'Grüss Gott' zeg gen Trots 'Bokkend' tegen een ie der die ik tegenkwam, zakte ik af naar het zuiden waar de oorlog woedde tussen Kroa- ten en Serviërs. Bij de eerste controlepost, van de Kroaten, zei ik: ..Bok". En zij zeiden- „Bok". Bij het volgende checkpoint, van de Serviërs, zei ik: ..Bok". De Servische soldaat die dit hoorde, zette de loop van z'n geweer dicht bij m'n hoofd en sleurde me zo ongeveer de auto uit. „Bok is Kroatisch, wij haten Kroa ten". schreeuwde hij. Ik had 'Dobar dan' moeten zeggen In een conflict als op de Bal kan kan het verkeerd gebruik van een woord zeer drastische consequenties hebben. Dat komt omdat alle landen hier worden geregeerd door natio nalisten en voor de nationa list is de eigen taal een van de belangrijkste zaken. De eigen taal, zo redeneert de nationa list, is een bevestiging dat zijn volk bestaansrecht heeft. Het toont tevens dat 'wij' ver schillen van 'zij'. Een volk zonder eigen taal is geen echt volk, meent de nationalist en heeft dus geen recht op een ei gen land. Bizar Toen Joegoslavië in 1991 uit elkaar viel, leidde dit tot nog al een bizarre situatie. Want alle volkeren binnen Joego slavië spraken dezelfde taal, namelijk Servo-Kroatisch. Hoe moesten nationalisten in Kroatië en Servië, ook nog eens beide Slavische volke ren het verschil in 'wijen 'zij duidelijk maken omdat slechts een procent van de woorden in beide talen anders waren? Normaliter gebruik je taal om elkaar te verstaan, te begrijpen. Maar de bedoeling van de nationalisten was juist om haat en tweespalt te creë ren. Met name de Kroaten gingen in hun geschiedenis boeken zoeken naar puur Kroatische woorden. Zij had den immers een reden nodig om de afscheiding van Joego slavië te rechtvaardigen. Er verschenen woordenboe ken met als titel 'Woorden boek van het verschil in Ser vo-Kroatisch' Sommige woorden waren taboe, ande ren moesten juist gebruikt worden. Als ik naar mijn Kro atische bank in Zagreb ging en ik vroeg om 'hiljada' Duit se marken (het woord voor duizend dat in Bosnië en Ser vië wordt gebruikt), dan zei den ze van achter het loket dat ze geen geld hadden. En dan moest ik beleefd vragen om 'tisuca' Duitse marken, wat een puur Kroatisch woord is, en kreeg mijn geld Verkeerd In Bosnië is het al geen haar beter. De Kroaten in Bosnië spreken er puur Kroatisch, de Serviërs Servisch en de mos lims, die woorden van beide volkeren gebruiken, proberen nu ook een paar eigen woor den te creëren door sommige een Arabische 'g' mee te ge ven. Goedenavond ("Lako noc' in het Kroatisch en in het Servisch) heet nu 'Lagko noc'. En het verkeerd uitspreken in een gebied van het woord kof fie kan ook tot ellende leiden Kroaten zeggen 'Kawa', Ser viërs 'Kafa' en moslims sinds kort 'Kagfa'. En wee je ge beente wanneer je 'Kagfa' zegt in een Servische stad. Al zeven jaar kinderachtig doen over de taal. En nu dan weer Kosovo. Heb ik al die ja ren m'n best gedaan om Bos- nisch te leren (wat dus bijna exact hetzelfde is als Kroa tisch en Servisch), gaat het in Kosovo weer tussen Serviërs en etnische Albanezen. Alba nees is een volledig andere taal dan Servisch en de mees te Albanezen spreken slechts een beetje Servisch. Dus bij iedere Servische politiepost denken ze dat ik een 'vuile Al banees' ben, omdat ik Ser visch nog niet helemaal vloei end spreek. En Albanezen beschouwen me als een 'vuile Serviër', omdat ik in hun ogen vloeiend Servisch praat. Soms denk ik met heimwee terug aan de tijd dat ik alleen maar Us* en 'Goedendag' kon zeggen. Harald Doornbos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31