In de ban van de beurskoersen PZC Kim Jong-il klaar voor vaders troon PZC feiten en meningen Binnenhof doet er verstandig aan zich niet te snel rijk te rekenen Chirac bemoeit zich steeds nadrukkelijker met conflict Libanon Benoeming Wijffels positief ontvangen 5 september 1948 zaterdag 5 september 1998 door Ans Bouwmans De bomen groeien niet tot in de hemel. Dat besef is deze week in een klap weer tot ie dereen doorgedrongen. Van Beursplein 5 tot Binnenhof. Vorige week werd er nog op het scherpst van de snede gebek vecht door de paarse smaak makers over de vraag hoe het mogelijke begrotingsover schot in 2002 zou moeten wor den verdeeld. De afgelopen week was het land in de ban van zakkende beurskoersen, wereldwijde politieke instabi liteit en de mogelijke gevolgen daarvan voor de wereldecono- Het is allemaal een kwestie van psychologie. De politieke in stabiliteit en val van de roebel in Rusland hebben hier geen grote economische gevolgen. Maar toch li j kt dat net de drup pel te zijn geweest die de em mer doet overlopen. Want de crisis in Azië - die tot nu toe weinig effect heeft gehad op Europa - wil maar niet ophou den. Zuid-Amerika heeft in eens economische problemen, die kunnen overslaan naar de VS. En in Noord-Amerika ma ken politici en journalisten zich druk over het tanende ge zag van 'Slick Willy' Clinton. Al die dingen tesamen hebben de kapitaalbezitters aan het denken gezet over de eindig heid van de groei op de aande lenmarkt. Want kan dat wel, die aanhoudende hausse? Maar het opmerkelijke is dat het in gezakte vertrouwen juist een van de oorzaken is vaq de da lende beurzen. Consumenten Dat psychologische element geldt ook voor de economie in haar algemeen. Als de consu menten er vertrouwen in heb ben dat de economie in de lift zit - weinig kans op werkloos heid, koopkrachtverbetering - dan zullen ze ook eerder uitga ven doen. De binnenlandse be stedingen stijgen daardoor. Daalt het vertrouwen, dan houden mensen him geld vast. Op dit moment staat Neder land er economisch heel goed voor. Het woord oververhitting is zelfs al gevallen. De druk op Het optimisme over de wereldeconomie is inmiddels behoorlijk weggeslagen door geruchtmakende koersdalingen op de internationa le beursvloeren. Het kabinet mag zich nu afvragen wat dit alles betekent voor de plannen van Paars-2. foto Ed Bailey/AP de arbeidsmarkt neemt toe. on danks de nog steeds vrij grote - deels verborgen - werkloos heid. Jarenlange loonmati ging, een lage rente, lastenver lichting en een gezond begrotingsbeleid hebben er voor gezorgd dat er in ons land een aantrekkelijk vestigings klimaat bestaat met niet te hoge lonen en een hoge ar beidsproductiviteit. De werk gelegenheid is de laatste jaren flink toegenomen, de koop kracht een beetje en het consu mentenvertrouwen is inmid dels enorm groot. Het zijn vooral de binnenlandse beste dingen die nu de economie aan jagen. Minder groei De vraag is: hoe lang duurt dat nog? De planmakers van de overheid, het CPB, voorspellen al enige tijd dat de groei de ko mende jaren zal afnemen. Niet dramatisch, maar de bijna vier procent van dit jaar zal niet meer worden gehaald. Voor volgend jaar wordt er bijvoor beeld rekening gehouden met 3 procent. Met het psychologi sche effect van de huidige in stabiliteit op de beurzen - ver minderd vertrouwen van de consument - is daarbij overi gens geen rekening gehouden. Een iets lagere economische groei hoeft voor het kabinet en de paarse coalitie niet onmid dellijk tot problemen te leiden. Er is in het regeerakkoord ge kozen voor behoedzame begro tingen de komende vier jaar, waarin wordt uitgegaan van twee procent groei. Ruzies over tussentijdse bezuinigingen zijn niet echt te verwachten, behalve als voorgenomen be zuinigingen niet gehaald wor den. Er zijn volgens economen ove rigens wel vraagtekens te zet ten bij de keuze van Paars-2 voor én lastenverlichting én te rugdringen financieringste kort én investeringen in onder wijs, gezondheidszorg, enzovoort. Op het hoogtepunt van de conjunctuur zou het ka binet er juist alles aan moeten doen om het tekort weg te wer ken, zodat er een appeltje voor de dorst is als het weer wat slechter gaat. Anders moet er in tijden van recessie worden bezuinigd en dat versterkt de neerwaartse spiraal alleen maar. In Den Haag denkt echter nie mand aan een recessie. Ieder een houdt al volop rekening met de miljardenmeevallers, die ontstaan als er meer belas tinggeld in het laatje komt. De teleurstelling zal groot zijn, als die er niet zijn. Het kabinet zal er dan ook met rouwig om zijn als de hoge vei*wachtingen een beetje worden getemperd. Vooral de PvdA is gebrand nog wat extra leuke dingen te doen voor de mensen. Looneisen Premier Kok deed vorige week al zijn best de overdreven feest vreugde te dempen. Doembeel den kan het kabinet echter ook niet gebruiken. Er is altijd het gevaar dat de binnenlandse be stedingen inzakken, als de Ne derlander het vertrouwen in de economie verliest. In de richting van de vakbewe ging is het voor het kabinet prettig als de hosanna-stem ming wat wordt getemperd. Ondanks de beloofde lasten verlichting lijkt het er niet op dat de vakbonden zich zullen matigen in hun looneisen. On der druk van een minder floris sante economie zijn er wellicht beter zaken te doen. Politiek is ook een kwestie van psychologie. In het regeerak koord en de regeringsverkla ring is enkele keren gewaar schuwd dat we onszelf niet rijk moeten rekenen, en niet zelfge noegzaam moeten worden. Die boodschap heeft tot dusverre niet al te veel weerklank gehad, zeker niet in de Tweede Kamer. Maar daar kan nu snel veran dering in komen. GPD van onze redactie binnenland Werkgevers- en werkne mersorganisaties reageren zeer positief op de benoeming van Rabobank-topman Wijffels tot voorzitter van de SER. Voor zitter De Waal van de FNV, vice- voorzitter Terpstra van het CNV en voorzitter Blankert van VNO-NCW prijzen Wijffels om zijn grote deskundigheid op so ciaal-economische terrein, zijn onafhankelijke opstelling en brede kijk op de samenleving. Wij ff els zal volgens De Waal een duidelijk stempel drukken op de SER en zo bijdragen aan de ver nieuwing van de raad. „Het gaat steeds minder om de tegenstel ling tussen arbeid en kapitaal en steeds meer om duurzaamheid van de samenleving. Het milieu bijvoorbeeld wordt steeds be langrijker. Wijffels begrijpt dat heel goed", licht De Waal toe. Het siert volgens Terpstra PvdA-minister De Vries (Socia le Zaken en Werkgelegenheid) dat hij zich heeft uitgesproken voor een SER-voorzitter die niet tot de regeringspartijen be hoort. „De bewindsman heeft gekozen voor kwaliteit. Dat gaat wel eens anders bij politie ke benoemingen", stelt Terpstra vast. De politiek is al even lovend over Wijffels. CD A-leider De Hoop Scheffer noemt hem een man met grote kwaliteiten. PvdA-Kamerlid Van Zijl heeft er 'bewondering' voor dat Wijf fels, die in het verleden als CD A-prominent genoemd is als een potentiële minister-presi dent, nu deze stap maakt. ..Hij geeft daarmee het 'goede sig naal' af dat carrière niet alleen hoeft te betekenen dat men ho gerop wil, maar dat men ook een in de eigen optiek interessante stap opzij kan maken." WD-Kamerlid Kamp heeft er vertrouwen in dat Wijffels met zijn financieel-economische er varing als bankier zich in de SER sterk zal maken voor loon matiging, beperking van over heidsuitgaven en lastenverlich ting.Dat juist een prominent lid van het CDA een partij die meer dan de WD een beleidsbepa lende rol toedenkt aan de socia le partners, voorzitter wordt van de SER, stoort Kamp niet. „We moeten niet doen alsof het CDA melaats is. Wel moeten we ervoor zorgen da t de goede men sen op de goede plaatsen te rechtkomen." ANP door Judith Stalpers Terwijl het land internationaal fel wordt bekritiseerd wegens de lance ring van een nieuw type raket die over Japan vloog, bereidt Noord-Korea zich voor op grote feestelijkheden. Tijdens het partijcongres dat vandaag van start gaat. zal vrijwel zeker de de facto leider Kim Jong-il tot president worden geko zen. Deze post was sinds de dood van zijn vader, Kim Il-sung, in juli 1994 vacant. Met het officiële presidentschap wordt Kim Jong-il de absolute leider van Noord-Korea. Hij bekleedt dan de drie hoogste posten in de socialistische staat: legerleider, secretaris-generaal van de Arbeiderspartij en president. Het is de eerste 'troonopvolging' van vader op zoon in de geschiedenis van het socialis me. Het wordt ook de eerste machtswis seling in de Democratische Volksrepu bliek Korea, zoals het land officieel heet, die aanstaande woensdag zijn vijftigja rig bestaan viert. De grote vraag is echter of 'Baby Face' Kim. zoals de 56-jarige leider graag in Zuid-Korea wordt afgeschilderd, ook echt de 'Geliefde Grote Leider' wordt die zijn vader was. Namelijk de man die met een woord orders kan uitdelen die klak keloos worden opgevolgd. Maar ook een man met een visie. In de vier jaar na de dood van Kim senior vochten twee groe peringen om de macht: aan de ene kant de technocraten van de arbeiderspartij die een langzame, geleide open marktecono mie wilden invoeren (dat was de weg die Kim senior voor zijn dood was ingesla gen) en aan de andere kant de militairen van de harde lijn die de politiek van zelf voorziening, dus van isolement, wilden continueren. Kim junior zou zelf de kant van het leger hebben gekozen, want met de geweren aan zijn kant zag hij een betere kans het leiderschap van het land in handen te krijgen. De machtsstrijd lijkt gewonnen te zijn door de militairen. Beperkt Met spanning wordt vandaag op het par tijcongres de invulling van de presi- dentspost afgewacht. En als dat gebeurt, of Kim Jong-il persoonlijk de partij dan- wel het volk zal toespreken, of dat een vertegenwoordiger de toespraak van Kimzal voorlezen De afgelopen vier jaar is Kim nauwelijks in het openbaar te zien geweest. En nog geen enkele keer heeft hij zijn stem in het openbaar verheven. Dit zou erop wijzen dat Kims invloed be perkt is Even belangrijk is echter ook hoe twintig andere vacante posities in het partijkader de komende dagen wor den opgevuld. Het gaat daarbij om pos ten met grote beslissingsbevoegdheden voor onder meer internationale betrek kingen, defensie en landbouw7. Alles kan in Noord-Korea ook verder sukkelen, zoals het vier jaar heeft door gesukkeld sinds het laatste partijcon gres, waar geen duidelijk economisch of politiek programma uit kwam, en sinds het ontstaan van het machtsvacuüm na de dood van Kim senior. Zolang een ge beurtenis zich niet echt heeft voltrokken in Noord-Korea, kan je er niet vanuit gaan dat die ook plaats vindt. Zo zei de Noord-Koreaanse ambassadeur in Rus land gisteren dat Kim Jong-il voorlopig geen president zal worden, aldus het Russische persbureau Tass. Er valt bijna geen objectieve informatie over het vrij wel hermetisch afgesloten Noord-Korea te krijgen. Niemand weet hoe groot de bevolking is. Volgens officiële, Noord- Koreaanse gegevens, wonen er 22 rriil- joen mensen. Maar een desastreus econo misch beleid en twee opeenvolgende ja ren van natuurrampen hebben het land naar de hongersnood gedreven. De afge lopen drie jaar zouden drie miljoen men sen aan ondervoeding zijn gestorven. Met een verzwakte bevolking, een totaal verwaarloosde industrie en landbouw en een tekort aan brandstoffen gaat het land de komende winter weer een heel moei lijke tijd tegemoet. Het valt echter zwaar medelijden te heb ben met een regime dat iedere vorm van behoorlijk internationaal gedrag aan zijn laars lapt. Met de val van het com munisme in Rusland viel de grootste steunpi laar van Noord-Korea weg, want Rusland zelf had geen geld meer. Noord- Korea moest het op eigen houtje doen en kon dat niet. Terreur Sinds die tijd voert het land een waar ter- reurbeleid om koste wat het kost aan harde valuta te komen om zijn volk te voeden en het leger te onderhouden. Want dat leger -geschat op 1,2 miljoen manschappen- moet de bevolking in het socialistische gareel houden. Tot die ter reurdaden horen infiltraties in het 'vij andelijke' Zuid-Korea. het drukken van vals geld (Amerikaanse dollars, Japanse yens) door de autoriteiten, handel in ver dovende middelen, ontwikkeling van kernwapens, aanleggen van 's werelds door Ad Bloemendaal De vrijlating deze week van Libanons beroemdste ge vangene was opnieuw een ge volg van de toenemende be moeienis van Frankrijk met het zoeken naar oplossingen voor de conflicten in Libanon. Suha Beshara (31) zat tien jaar gevan gen wegens een moordaanslag op generaal Antoine Lahad, commandant van de met Israël samenwerkende militie in het zuiden van het land. Toen Israël akkoord ging met een F rans ver zoek haar vrij te laten en Lahad bleef weigeren, dreigde presi dent Jacques Chirqc de generaal zijn Franse paspoort te ontne- Dat was genoeg. Als Israël zich ooit uit Libanon terugtrekt, zal Lahad zijn toevlucht moeten zoeken in Frankrijk, waar zijn vrouw en kinderen al wonen. In Libanon is hij wegens collabo ratie met de vijand bij verstek ter dood veroordeeld. Mikpunt In november 1988 probeerde Suha Beshara generaal Lahad in zijn huis in Marjayoun met pistoolschoten om het leven te brengen. De commandant van het 'Zuid-Libanese Leger' werd zwaar gewond naar een zieken huis in Israël overgebracht. Bes hara belandde zonder enige vorm van proces in de beruchte Khiam-gevangenis in Zuid-Li- banon, mikpunt van talloze kri tische rapporten van mensen rechtenorganisaties. Een deel van de gedetineerdenis in juni in vrijheid gesteld in ruil voor de stoffelijke resten van een Israëlische soldaat. Ook daarbij was Frankrijk nauw be trokken. Ondanks haar jeugd is Suha Be shara een revolutionaire van de oude stempel. Leden van de kleine Libanese Communisti sche Partij, waarvan ze lid is, verzamelden zich donderdag bij haar huis in Beirut om haar na haar onverwachte vrijlating welkom te heten. Ze waren ge stoken in T-shirts met een af beelding van Che Guevara. Eer der al was ze op een haastig belegde persconferentie begroet door premier Rafik Hariri, die zei dat het land trots op haar is. Beshara wilde niet spreken over de manier waarop ze is gemar teld in de Khiam-gevangenis. „Het is gênant te praten over wat elektrische schokken als je ziet hoe de mannelijke gevange nen worden gemarteld en als je het vergelijkt met het bloedbad van Qana", zei ze. In Qana kwa men in 1996 meer dan honderd Libanese burgers om het leven bij een Israëlisch artilleriebom- bardement op een VN-post. Hezbollah Volgens de Libanese media pro beert de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Hubert Védrine, zijn invloed op de Iraanse regering aan te wenden om te voorkomen dat de toe stand aan de Libanees-Israëli- sche grens uit de hand loopt. Iran is de belangrijkste wapen leverancier van de Hezbollah, de belangrijkste sji'ietische ver- zetsbewegig in het gebied. Frankrijk hoopt dat het uitein delijk Israël ertoe zal kunnen bewegen zijn troepen uit Liba non terug te trekken. Premier Netanyahu heeft eerder dit jaar verklaard dat zijn regering be reid is Veiligheidsraad-resolu- tie-425, die oproept tot terug trekking, te aanvaarden. Maar Israël stelt als voorwaarde dal het tot een regeling komt mei het Libanese leger over een vreedzame overdracht. Liba-j non en zijn Syrische bescherm-; heren menen dat resolutie-425j voorziet in een onvoorwaarde lijk vertrek van de bezettings troepen. Raketten Het Israëlische leger vreest da' de Hezbollah nu beschikt ovei nieuwe, in Iran gefabriceerde raketten, die de noordelijke bui tenwijken van de stad Haifaj kunnen bereiken. Tot nu toe heeft de militie alleen 120 mm. Katjoesj a-raketten gebruikt met een bereik van maximaal 21 kilometer. De nieuwe 240 nm raketten halen het dubbele. In een interview met het Liba nese station Radio Orient zei Hezbollah's geestelijk leidetj sheik Fadlallah, dat 'Israëls in frastructuur' nu 'binnen bereik van het verzet' is gekomen. Hr reageerde op berichten dat Isra el van plan is de eerstvolgend} j raketaanval te beantwoordeni met aanvallen op elektriciteits-' centrales, bruggen en andere projecten in Libanon. GPD Troonswisseling Zaterdagmiddag om precies twaalf uur is Wilhelmina sa men met Juliana op het balkon van het Paleis op de Dam ver schenen om het volk officieel mee te delen dat zij afstand heeft gedaan van de troon. Ju liana is nu koningin der Ne derlanden. Aan het einde van haar rede riep Wilhelmina 'Le ve onze Koningin'. Drukte op de Dam Vele duizenden mensen had den zich op de Dam verzameld om getuige te zijn van het his torische moment. Geen centi meter in de omgeving van het paleis was onbezet en daarmee was het nog drukker dan op koninginnedag, vijf dagen ge leden. Maar waar er toen spra ke was van een uitbundige sfeer, heerste er nu een eerbie- dige stilte. Toespraak Juliana In haar eerste redevoering als koningin heeft Juliana gezegd dat het het Nederlandse volk zwaar valt om afscheid te ne men van haar moeder als vor stin. ..Maar wij kunnen één ding voor U doen: de ideeën waarvoor gij pal hebt gestaan, nastreven en verwerkelijken." Eerste rijtoer De eerste rijtoer van koningin Juliana is een ware zegetocht i door Amsterdam geworden. Honderdduizenden hadden zich langs de elf kilometer lan ge route geschaard. Foto links: Kim Jong-il. Foto rechts: Noord-Koreanen nemen een rustpauze tijdens repetities voor de massale viering vandaag van het vijftigjarig bestaan van de republiek. foto AP grootste voorraden chemische en biolo gische wapens, verkoop van raketten aan staten die terroristen steunen en de voortdurende schending van internatio nale overeenkomsten en afspraken. Zelfs de voedselhulp die het Wereldvoedsel programma van de Verenigde Naties in Noord-Korea onder de kinderen uit voert, wordt deels doorgesluisd naar het leger en de politieke elite. Dreiging Noord-Korea windt er geen doekjes om. 'We hebben voedsel en harde valuta no dig. Als j e die niet geeft, dan gaan we ver der met ons nucleaire programma', zo luidt de laatste dreiging. Zo moet ook de recente rakettest boven Japan worden gezien. De Taepodong langere-afstands raket zou een afzetmarkt hebben in Pa kistan, Iran of Syrië. „De ontwikkeling en export van raketten hoort tot het soe vereine recht van een staat om zichzelf te kunnen verdedigen en vormt een belang rijke bron van buitenlandse valuta, zou een Noord-Koreaanse onderhandelaar woensdag in New York tegen zijn Ameri kaanse gepsrekspartner hebben gezegd. Dat bij die ontwikkeling de soevereine rechten van andere staten worden ge schonden, schijnt de Noord- Koreanen niet in het geringst te storen. Hoe ver wil len de Noord-Koreanen gaan om met terreurmiddelen hun land in stand te houden? Veel hangt ervan af of er een daadkrachtig team aan de top komt dat de economie uit het moeras kan trekken en vorm geven. Zo niet. dan wacht de we reld nog vele Noord-Koreaanse dreige menten uit naam van de Grote Leider Kim Jong-il. GPD Uitgever: W F de Pagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax-(0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113)273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel (0115) 694457 Fax (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen' http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingsti|den, zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00, franco per post 125,50: per maand 34,75, per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting: losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75. zaterdag 2,50 p.st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr. 3754316 t n v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm, minimumprijs per advertentie 27,60, ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities, tarief op aanvraag. voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw). volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2