Krajicek slaat vooral weer hard De echte Kornejev komt eraan KNVB sluit royement Ajax niet uit Voetbalclubs steunen gedragsconvenant sport zaterdag 5 september 1998 21 Sporre noemt clubcard onding Keen verslaat Chinees kampioen De Bruin tekent beroep aan Jongmans blijkt gezond te zijn Golden League moet blijven Hagenaar moet vizier nog bijstellen in de US Open Ajax verbreekt stilte in conflict met De Boers Oranje oefent tegen Peru en Ghana van onze sportredactie HILVERSUM - De KNVB sluit een royement van Ajax niet uit als de landskampioen toe treedt tot de Europese Superli ga. Arie van Eijdcn, directeur betaald voetbal van de bond, zei dat gisteravond in het tv- programma Netwerk. Ajax neemt als enige Neder landse club deel aan brain- stormsessies over de Superliga De rest van de voetbalwereld volgt de commerciële plannen van vier rijke mannen en een aantal clubs-van-naam met argusogen. De UEFA, die de li ga boycot, is zelf bezig met het opzetten van een Europese competitie voor de topclubs. In Netwerk opperde Jan Vul- lings, voorzitter van Willem II, de verwijdering van Ajax uit de nationale competitie. „Clubs die toetreden tot de Superliga passen niet in het bestel zoals we dat nu kennen en zullen dus afscheid moeten nemen. Ze kunnen en mogen geen lid van de KNVB meer blijven." Recettes Veel voorzitters in het Neder landse voetbal hebben Ajax al eerder om openheid van zaken gevraagd. Logisch vindt Vul- lings, want de recettes van kleinere clubs zullen drama tisch teruglopen als topclubs als Ajax prioriteit geven aan de Superliga. Ook in Engeland dreigde de voetbalbond FA met uitzetting van clubs die voor de Europese liga zouden kiezen. Donderdag beloofden clubs als Arsenal, Manchester United en Liver pool, die bij de eerste onder handelingen waren betrokken, de UEFA trouw. Een woordvoerder van Ajax laat weten dat de club geen commentaar wenst te geven. „Niet eerder dan maandag." ANP ZWOLLE - Hij kon het niet laten. Zelfs bij zijn officiële af scheid als voorzitter van FC Zwolle greep Gaston Sporre nog eventjes de mogelijkheid aan om zijn grote ongenoegen te ventileren over de op handen zijnde invoering van de Per soonsgebonden Club Card„Als dat onding er komt, dan loopt het betaald voetbal jaarlijks ongeveer 7,5 miljoen gulden mis. Zoveel levert de spontane verkoop van kaartjes op Met de in voering van de clubcard valt dat bedrag weg", zei Sporre op zijn eigen afscheidsfeestje. De vertrekkende preses, die negen jaar voorzitter is geweest, nep alle aanwezigen uit voetbal land op om zich sterk te maken voor wat hij noemde het her stel van de normale waarden en normen in de Nederlandse stadions.De supporters begrijpen ook niet waarom die kaart er moet komen. Ik ben het met ze eens. Mensen klimmen niet in hekken als je geen hekken rond het veld zet. Het worden geen beesten als je ze niet in een kooi zet." GPD JINAN - Trinko Keen heeft in Jinan in de eerste ronde van de open Chinese tafeltenniskampioenschappen gewonnen van Chinees kampioen Fang Yong Zhe. De Rand wijker zegevierde in vier games: 17-21 21-19 23-21 21-11. Keen hoefde in de tweede ronde met in actie te komen De Italiaanse Chinees Yang Min meldde zich ziek af In de achtste finales stuit Keen op de Chinees Yan Sen, die dertiende op de wereldranglijst staat. Danny Heister sneuvelde in de eerste ronde tegen de Koreaan Park Sang-joon. De Amsterdammer liet in de vijfde game bij 20-17 drie wedstrijdpunten onbenut: 18-21 21-13 19-21 21-17 20-22. ANP LAUSANNE - Michelle de Bruin-Smith heeft beroep aange tekend tegen de schorsing van vier jaar die de internationale zwemfederatie (FINA) haar heeft opgelegd. De Ierse, in het bezit van drie olympische titels, stapte naar het internatio naal sportgerechtshof in Lausanne De Brum werd begin au gustus door de FINA bestraft, omdat ze bij een dopingcontro le met urinestalen zou hebben gemanipuleerd. De Ierse had tot 6 september de tijd bezwaar aan te tekenen RTR NOOTDORP - Stella Jongmans blijkt geheel gezond te zijn De atlete liet zich vorige week uitgebreid door bondsarts Els Stolk van de Nederlandse atletiekunie (KNAU) onderzoeken en kreeg gisteren goed bericht. De 27-jarige Jongmans viel 18 augustus tijdens de EK in Boedapest vlak voor haar serie op de 800 meter flauw en wilde vervolgens duidelijkheid over haar gezondheid. „Ik heb mijn bloed laten onderzoeken en daar is niets mis mee. Ik had alleen een verhoogde afbraak van rode bloedlichaampjes, wat kan duiden op te hard trainen. Ik ben blij dat erverder niets bijzonders is".aldusde Nootdorpse atlete. ANP MOSKOU - De Golden League blijft de komende jaren een van de prioriteiten in de atletiekDat zei voorzitter Primo Ne- biolo van de internationale atletiekfederatie (IAAF) in Mos kou, waar zaterdag de Golden-League- en Grandprixfinale van dit jaar plaatsvindt. De Golden League, een serie van zes dik betaalde wedstrijden plus een finale, beleeft zijn eerste jaar. Nebiolo kondigde aan de evenementen te versterken, net als de Grandprixwedstrijden. Vier atleten kunnen vandaag in Moskou een jackpot van een miljoen dollar verdelen Marion Jones (100 meter), Bryan Bronson (400 m horden), Hicham El Guerrouj (1500 m) en Haile Gebrselassie (lange afstand) heb ben in alle Golden-Leaguewedstrijden hun onderdeel gewon nen. Bij winst in Moskou zijn ze zeker van de bonus. ANP door René van Hattum NEW YORK - Geruststellend bericht. Met Richard Krajicek is alles oké. De Hagenaar staat in de derde ronde van de US Open, want het klusje van één uur en drie kwartier tegen Alex O'Brien was gisteren niet al te lastig voor zijn kwakkelknieën en met de service zit het wel goed. Na de 16 aces tegen Ar- naud Clement sloeg hij er giste ren 24 in drie sets. Volgende tegenstander is Hendrik Dreek- mann of Thomas Johansson. Dus kan zijn achtste US Open weer een leuk toernooi worden. Misschien wordt het wel net zo leuk als vorig jaar, toen hij de kwartfinale bereikte. Of mis schien wel leuker zelfs. On denkbaar is dat niet. Zo gewel dig was het gisteren allemaal nog niet. Desondanks won de Hagenaar met 6-1 7-6 en 6-2. Op zijn sloffen. En wie ook matige wedstrijden wint, kan ver ko men. zo luidt een oude tennis- wijsheid. Dan zit er namelijk nog alle ruimte in voor verbete ring. Beter kan het vooral vanaf de servicelijn. Krajicek kreeg gis teren minder dan de helft van zijn eerste opslagen in het ser veervak, om precies te zijn 44 procent. Toch kwam hij met die povere score nog tot 24 aces. Als dat wapen iets scherper wordt afgesteld, zitten er nog veel meer vrije punten in. Als de eer ste opslag wel in kwam. viel er voor O'Brien maar weinig te redden. Van die ballen won hij er maar één op de vijf. Vertrouwen Krajicek zelf was wel dolblij dat zijn tweede opslag liep zoals hij liep. „Er is ook een gezegde dat zegt: je opslag is zo goed als je tweede opslag. Want je kunt niet altijd aces slaan, of vertrouwen op je eerste opslag. Je moet toch op je tweede service kunnen bouwen en daarin heb ik op dit moment veel vertrouwen." Beter kan ook nog het verzilve ren van kansen. Krajicek had er liefst zeven nodig om de tweede set uit te maken. Bij 6-5 kreeg hij op de opslag van O'Brien al vijf kansen. Die gingen allemaal verloren. In de tiebreak ver speelde hij er nog één. De deur viel voor O 'Brien pas dicht bij 7 - 5 in de tiebreak. Daarmee was de weerstand van de Amerikaan direct gebroken. Gevoel Krajiceks vrees dat O'Brien het hem Lastig kon maken was on gegrond. „Een paar weken te rug heb ik voor de derde keer op rij tegen hem gewonnen en blijkbaar heeft dat mentaal toch iets met hem gedaan. Maar voor die tijd had ik altijd moeite met hem." Wat er mogelijk is als de opslag wel lekker soepel loopt, toonde Krajicek in zijn eerste en laatste serveerbeurt. Hij begon met vier aces en besloot de wedstrijd met drie aces op rijHet juiste gevoel is er wel, want met een hardste service van 211 kilometer per uur bleef hij maar elf kilometer achter bij zijn eigen record. Het vizier alleen nog een beetje bij stellen, Dreekman of Johansson elimineren en dan een pittige pot tegen Kafelnikov in de vier de ronde. Of hij in de volgende ronde Dreekman of Johansseon tegen komt, maakt hem niet zoveel uit. „Allebei baseliners en alle bei met een dubbele backhand, net als Kafelnikov. Daarvoor is het in elk geval een mooie voor bereiding. Jan Siemerink en Paul Haar huis hadden zich eerder al bij de laatste 32 geschaard. Siemerink hield de Slowaak Hrbaty conse quent in de houdgreep (6-4 6-3 6-4). Haarhuis knoopte de Ar gentijnse debutant Canas in drie sets op: 6-16-1 7-5 Haarhuis Paul Haarhuis treft in de derde ronde Ivanisevic. De als veer tiende geplaatste Kroaat noem de de Nederlander zijn zwarte kat. „Haarhuis, altijd Haar huis". mekkerde hij. „Winnen van Haarhuis is voor mij heel moeilijk. Maar dit is een Grand Slam, dus wie weet." Haarhuis staat 7-3 voor tegen de linkshander uit Split. ..Dat is geen garantie voor de overwin ning, maar de stress ligt bij hem." GPD/ANP Richard Krajicek bestookte de Amerikaan O'Brien vooral met zijn harde opslag. foto Pau I Vreeker/ANP Een slimme Rus bij Feyenoord: het kan alleen maar beter CrTO-f Vlot VCTtlCr door Marcel van der Kraan Igor Kornejev met zijn zoontje Christian voor de training van Feyenoord. AMSTERDAM - Eindelijk heeft Ajax gesproken in het slepende conflict met Frank en Ronald de Boer. De Amsterdamse club ver klaarde gisteren in een persbe richt altijd open te hebben ge staan voor overleg. Niet aan Ajax, zo was de boodschap, maar aan de gebroeders De Boer en hun adviseurs is de impasse te wijten die sinds de arbitrage zaak van eind juli is ontstaan. Ajax is, zo liet de club gisteren plots weten, bereid te onder handelen met Barcelona, zodra de De Boers weer voor Ajax gaan trainen en spelenBarcelo na heeft riante contracten klaarliggen voor de tweeling, maar de Spaanse transfermarkt is voorlopig tot december geslo ten. Een maand lang had Ajax ge zwegen, met een beroep op de afspraak van beide partijen om niet naar buiten te treden. Het kamp van de De Boers koos twee weken geleden echter voor een ongelukkig media-offensief en vorige week werd Ajax door zaakwaarnemer Rob Jansen een halsstarrige opstelling verwe ten. Nu Ajax dan toch, met een gere gisseerde en niet nader toege lichte verklaring in de open baarheid treedt, worden plots de rollen in het weinig verhef fende feuilleton omgedraaid. Nu zwijgt de andere kant. Rob Jansen wilde geen commentaar leveren. „Wij gebruiken het weekeinde voor overleg en maandag komen we met een re actie." Vruchteloos De club, die volgens Jansen en de zijnen weigerde te onderhan delen, zegt zich al op 3 augustus coöperatief te hebben opge steld. Die dag kwamen de par tijen in de Arena bijeen. Het overleg bleek vruchteloos. Ajax zegt nu die middag een concreet voorstel tot een aan zienlijke beperking van de con- tractduur te hebben gedaan. De club verbond daar als voor waarde aan dat Frank en Ro nald de Boer onvoorwaardelijk het trainen en het spelen van wedstrijden voor Ajax zouden hervatten. Door dat te weigeren, stelt Ajax, kwamen zij de verplichtingen van hun arbeidsovereenkomst niet na. Volgens de Amsterdamse club eisten de gebroeders De Boer de garantie dat zij op zijn laatst per 1 juli 1999 zouden mogen over stappen naar Barcelona. 'Die zekerheid kunnen wij niet ge ven.' GPD ROTTERDAM - Een blik in de ochtendbladen die in het spe lershome van de Kuip op tafel liggen maakt hem niet vrolijk. In zijn vaderland gaat het mis, de roebel wordt elke dag minder waard en de crisis steeds groter. Gelukkig heeft Igor Kornejev zijn spaarcentjes niet in roebels belegd. Onroerend goed doet het beter - een appartement in Mos kou, een fraaie woning in Barce lona - en dus hoeft hij zich als een van de weinige Russen niet te bekommeren om de vrije val die de Russische economie voor de zoveelste keer in de geschie denis maakt. Het is bovendien maar zeer de vraag of Feyenoords kleine aan valler ooit nog terugkeert naar Rusland. De zonnige stranden van de Costa Brava trekken hem meer. „Natalya en Christian zijn daar blijven wonen na mijn tijd bij Espanyol en Barcelona. Ze komen veelvuldig naar Rotter dam en ik zoek hen vijf of zes keer per jaar op." Voor Kornejev junior, een grap pig mannetje dat bij elk bezoek aan Nederland met zijn vader meegaat naar het trainingsveld van de Kuip en daar onverstoor baar met een bal achter Leo Beenhakker tegen het hek staat te rammen, had het weinig zin om voor de derde keer in zijn le ven een nieuwe taal te leren. „Christian gaat nu naar een school in Spanje. Hij groeit daar min of meer op. Ik wil dat hij zich ergens thuis voelt en niet in de war raakt door drie of vier verschillende talen. De carrière van een profvoetballer is te kort om kinderen steeds maar heen ZEIST - Frank Rijkaard maakt als bondscoach van het Neder lands elftal op 10 oktober in Eindhoven zijn debuut in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Peru. Op 13 oktober speelt Oranje in Arnhem een oefen duel tegen Ghana. Beide wed strijden beginnen om 20.30 uur. De KNVB onderhandelde ter voorbereiding op het EK van 2000 in eigen land en België ook nog met andere tegenstanders. Uruguay haakte op het laatste moment af. ANP en weer te slingeren. En Natalya vindt het in Spanje ook wel lek ker, hoor." Als gewiekste zakenman buiten het voetballen stopte Kornejev in Barcelona de in Nou Camp verdiende peseta's een paar jaar terug in onroerend goed. Hij kocht een restaurant, maar na dat hij vorig seizoen de overstap van Heerenveen naar Feye noord maakte, besloot hij dat toch maar weer te verkopen. Invalbeurtjes Voor velen zou het geen verras sing zijn geweest als Kornejev na het vorige seizoen zijn kof fers zou hebben gepakt en zich in de zomer bij vrouw en kind in Spanje zou hebben gevoegd Weinig verheffend was zijn eer ste van vier contractjaren bij Feyenoord geweest en dat is nog eufemistisch uitgedrukt. Kor nejev zat meer op de bank dan dat hij op het veld stond. Onder Arie Haan noch onder Leo Beenhakker was er plaats voor hem in het elftal. „Er staan twintig wedstrijden achter mijn naam. Statistisch gezien klopt het, maar omdat het bijna allemaal invalbeurtjes zijn geweest heb ik bij elkaar nog geen tien wedstrijden ge speeld," zegt de Rus cynisch. Onacceptabel eigenlijk, vindt hij. ..Normaal gesproken zou ik zijn opgestapt, maar ik wil me positief opstellen en niet aan andere clubs denken. Rotter dam is een mooie stad, er is veel te doen, Feyenoord is een prach tige club en ik ben er nog steeds van overtuigd dat ik hier in de basis hoor te staan. Zijn kennis van het Nederlands is na twee seizoenen Heeren veen en een jaar Feyenoord vol doende. maar Engels blijft voor de Rus de makkelijkste taal om zich hier uit te drukken. Henk Vos onderbreekt twee keer het interview en brult: „Nederlands praten!" Kornejev verblikt of verbloost niet. Hij weet dat hij meer talen (Russisch, Duits, En gels, Spaans, Nederlands) spreekt dan alle Feyenoorders bij elkaar. Voor het gros van de spelers is hij een makkelijke en sociale collega, alleen op het veld hadden sommigen aanvan kelijk moeite om hem te begrijpen. Igor Kornejev is een gecompli ceerde voetballer, waarvan er geen tien („nog geen drie, ha, ha") in de eredivisie rondlopen. In en tegen Groningen ont spoorde de Feyenoord-trein vo rig jaar omdat er drie dirigenten op het veld liepen „Bij mijn eerste club, CSKA Moskou, had ik altijd een vrije rol. Bij Heerenveen speelde ik vanaf de linkerkant achter de aanval en moest ik van Foppe de Haan de controle over het spel houden. In die rol. vind ik. ben ik nog steeds het beste. Ik wil het spel voor me hebben, passes ge ven en anderen wegsturen. De meesten begrijpen het goed. Als ik de bal krijg, zie ik om mij heen Kalou, Bosvelt en Van Vossen al rennen." Tegen Fortuna stond hij deson danks op 'negen', omdat Julio foto Cees Kuipers/GPD Cruz zijn straf van vorig seizoen nog uitzit. Kornejev: „Ik heb na tuurlijk niets te eisen. Ik speel waar de trainer me wil hebben. In de spits verwacht het elftal doelpunten vanmij. Maarookin die positie moet ik drie of vier wedstrijden de kans krijgen. Vorig seizoen heb ik die kans nooit gekregen. Daarom heeft het publiek de echte Igor Korne jev nog steeds niet gezien." De aanhang van Feyenoord heeft hem echter nooit laten val len. „Als de trainer me ernaast zette, lieten de supporters me weten dat ik er toch bij hoorde. Het motiveerde me om hier te blijven." Harde les De deur van hel voetbaljaar 1997/'98 heeft hij met een harde klap dichtgesmeten. Kornejev wil niet meer achterom kijken. „Ik stond zonder frustraties op de eerste training. Mijn ervarin gen van vorig jaar beschouw ik als een les om mijn geduld te be waren." GPD van onze sportredactie NEW YORK - Mirjana Lucic was acht maanden jong toen St effi Graf prof werd. Ze was vijf jaar toen Graf voor de eerste keer Wimbledon won. Graf was haar idool. Ze wilde tennissen als Graf. De 29-jarige Duitse kende gis teren geen greintje mededogen met haar bewonderaarster en stond in 43 minuten twee games af: 6-1 6-1. Door de overwinning bereikte ze de vierde ronde door Rudy Boogert VLISSINGEN - Een aantal Zeeuwse voetbalclubs tekent dit weekend het gedragsconve nant dat door de KNVB is sa mengesteld. De clubs stellen zich met de ondertekening ach ter de ideeën van de bond om de diverse vormen van criminali teit op en rond de voetbalvelden terug te dringen. De directe aanleiding voor het opstellen van de gedragsregels is het almaar stijgende aantal molestaties van scheidsrech ters. Behalve het verzwaren van de tuchtrechtelijke straffen ziet de bond het convenant als een van de middelen waarmee de normen en waarden in de voet balwereld weer op peil kunnen worden gebracht. Op het KNVB-bondsbureau in Breda noemt men het convenant een 'herbevestiging van een standpunt dat al langer be staat'. Wim Jagt, manager van district Zuid I. licht het conve nant toe: „We willen hiermee landelijke bekendheid verwer ven. Ik heb met de illusie dat men dit seizoen in de voetbal wereld al anders gaat denken. Dit is nog maar de eerste stap. De mensen moeten eraan wen nen dat net als in de maatschap pij iemand het gezag heeft. In de voetballerij is dat de scheids rechter." Het manifest bevat weinig schokkende onderdelen. Regels als "De ondertekenaars veroor delen elke vorm van verbaal en fysiek geweld op het voetbal veld' en Teder lid van de KNVB is verplicht de belangen van de voetbalsport niet te schaden' excelleren niet in originaliteit Op 18 april van dit jaar onderte kenden Quick Boys en Excelsior Maassluis in Kat wijk als eersten waarin de Zwitserse Schnvder. elfde geplaatst, haar tegenstan der is. Graf is zelf achtste geplaatst, de laagste plaatsing sinds 1985. Op de wereldranglijst is ze op de te rugweg naar de top, momenteel staat ze 26e. Met Graf drong on der andere ook Monica Seles (VSt/6) door tot de vierde ronde. Ze versloeg haar landgenote Anne Miller in twee sets, 6-3 6- 3. De als veertiende geplaatste Belgische Dominique van Roost verloor van de Amerikaanse Kimberley Po: 6-4 6-2. ANP het convenant tegen verloede ring van de voetbalsport en vanaf dit seizoen is elke club ge vraagd het convenant te onder tekenen. Tot op heden heeft geen enkele club geweigerd. Vanmiddag tekent Hoek na af loop van het duel met Dovo het pakket aan regeltjes. Secretaris Cas Braafhart juicht het initia tief toe, maar heeft zijn beden kingen over de naleving ervan „Er wordt zoveel tegen een scheidsrechter geroepen. Het lijkt me daarom sterk dat dat nu ineens afgelopen zal zijn. Maar ja, je moet iets doen." Kloetinge zal volgende week za terdag na afloop van hun eerste thuiswedstrijd het gedragscon venant ondertekenen. Voorzit ter Leen Kraak: „Het wordt tijd dat de orde en regel terugkeren op de voetbalvelden. Niet dat die bij Kloetinge beneden peil zijn, maar landelijk bekeken moet er iets gebeuren. Het is een goede zaak dat hier ruchtbaar heid aan wordt gegeven. Het pu bliek moet ervan afweten, zodat er op korte termijn resultaten kunnen worden geboekt." Goes-voorzitter Bram Kot heeft nog geen datum geprikt voor de ondertekening, maar dat is slechts een kwestie van tijd Kot: „Zo'n convenant is nood zakelijk Het gemak waarmee een scheidsrechter wordt bedol ven onder de meest erge ziektes, dat is geen reclame voor het voetbal. En het wordt steeds gekker. Ik hoop dat hiermee de tijd dat iedereen elkaar fatsoen lijk de hand kan schudden dich terbij komt Bij HVV'24 wordt het manifest bij de eerstvolgende bestuurs vergadering geïntroduceerd, maar volgens voorzitter Van de Voorde zal de Hulster tweede klasser ongetwijfeld zijn hand tekening plaatsen. f„v t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21