Stropdas af bij de Junior Kamer PZC Sloehavengebied spint garen bij aanleg van goederenspoorlijn Statenleden moeten minder lang praten zeeland 17 Nederlandse tak bestaat veertig jaar Activiteiten rondom week van platteland Campinghoudster in verzet tegen opruimen van reclameborden zaterdag 5 september 1998 door Roelf Reinders SLUISKIL - In Nederland nog geen drieduizend leden, maar mondiaal is de Junior Chamber International met 350.000 le den de derde grootste club ter wereld. De Nederlandse tak, Junior Kamer Nederland, be staat veertig jaar. Op 28 augus tus 1958 sloot ze zich bij het wereldwijde netwerk aan. In Zeeland zijn zo'n honderd leden, verdeeld over vier Ka mers. Eric de Ruijsscher uit Biervliet van de Kamer Zeeuws-Vlaanderen is één van de twee district officers van Zeeland, de regiocoördinato ren van het district Zeeland. De vergelijking met de Rotary en Lions ligt voor de hand. Maar daar wil De Ruijsscher niets van weten. „Wij zijn geen serviceclub. De Rotary, de Lions, die hebben een dienende taak voor de samenleving. Toch is het niet zo dat wij daar niets aan doen." Hij noemt een actie voor het dierenasiel in Temeuzen. Maar dat was nog voor zijn tijd. „Wij houden ons wel bezig met sociaal-maatschappelijke pro jecten maar dat is slechts één van de mogelijkheden om onze doelstelling na te streven. En dat is persoonlijke ontwikke ling." Contacten Dat klinkt egoïstisch, zegt De Ruijsscher. „Maar wij zijn geen recalcitrante jongetjes die eens flink tegen de gevestigde orde schoppen. Wij zijn geen we reldverbeteraars die wel even vertellen hoe alles moet. Wat wij doen, doen we om er met z'n allen maatschappelijk beter van te worden. Je leert buiten j e vakgebied met mensen om gaan, contacten leggen. De projecten, de cursussen, het omgaan met elkaar, alles draagt bij aan de algemene ontwikkeling. En daar heb jein je eigen bedrijf weer voordeel bij." De Ruijsscher noemt de Junior Kamers 'clubs met leuke, jonge mensen'. „In de clubs ontmoet je mensen die met dezelfde din gen bezig zijn: gezin, samen wonen, werk. Iedereen staat aan het begin van een maat schappelijke carrière. En het is Eric de Ruijsscher: „Het gaat vooral om de ontwikkeling van persoonlijkheid en vaardigheden ter ondersteuning van je maatschappe lijke en zakelijke carrière." foto Peter Nicolai leuk om daarover van gedach ten te wisselen." Ontwikkeling Dat het gezellig is, is belang rijk, zegt hij. „Maar het gaat vooral ook om de ontwikkeling van persoonlijkheid en vaar digheden ter ondersteuning van je maatschappelijke en za kelijke carrière. Het motto daarbij is learning by doing. Persoonlijke ontwikkeling houdt niet op met het behalen van je diploma." Leren door aan te pakken. Cur sussen volgen bijvoorbeeld. Het zijn er zoveel dat De Ruijs scher er een soort spoorboekje bij pakt om het op te zoeken. Computercursussen, discus sietrainingen, mind mapping of creatief denken, hoe houd je een functioneringsgesprek. Of leren door in één van de com missies van een Kamer te gaan zitten die projecten organise ren. De Ruijsschers Zeeuws- Vlaamse Kamer heeft er vier waaronder de commissie-Bes te Ondernemers Visie (BOV). Bij ondernemers die kans wil len maken op de BOV-trofee doet deze commissie onder zoek naar een bepaald thema, dit jaar klantvriendelijkheid. In de Zeeuw-Vlaamse Kamer loopt het BOV-project al jaren. Met zijn collega-district officer Marco Apers heeft De Ruijs scher geprobeerd om ook in an dere Kamers in Zeeland een BOV-project op touw te zetten. Walcheren en Schouwen-Dui- veland doen inmiddels mee, de Bevelanden niet. ..Omdat deze Kamers voor de BOV-projec- ten ook de Bevelanden en Tho- len dekken, komt er dit jaar waarschijnlijk ook één win naar voor heel Zeeland."' Aanmelden Lid worden van de Junior Ka mer, je kunt je aanmelden maar in de praktijk worden ook veel mensen gevraagd. De Ruijs scher: „Das heel raar bij mij gegaan. Toen ik lid werd, kende ik er van de 25 leden maar twee. Ik heb nog steeds geen idee wie mij erbij wilde. Ik had er nog nooit van gehoord, de Junior Kamer. Dat geldt voor de mees ten. Als aspirant-lid heb ik een paar vergaderingen bijge woond. Ik ben erbij gegaan; er was een goede sfeer, er werden leuke projecten opgepikt. En een nieuw netwerk hè. dat speelde ook wel een beetje mee." Van metselaar tot directeur, de Junior Kamer staat open voor iedereen, zegt De Ruijsscher. Maar het houdt op als je veertig wordt, dan moetje ei-uit. Bij de Zeeuws-Vlaamse Kamer zitten geen metselaars. Wel een land bouwer, een tandarts, een foto graaf, een ambtenaar ook nog. Zelf is hij directeur van een aannemingsbedrijf. Allochto nen zijn er niet. Wel in de Wal- cherse Kamer, zegt De Ruijs scher. Vrouwen Hij erkent dat dat nauwelijks strookt met de doelstelling om een Kamer ze gevarieerd mo gelijk te maken. „Maar het zijn wel allemaal aparte beroeps groepen. Met twee aannemers of twee dokters krijg je al snel een club binnen een club." In zijn Kamer zitten vijf vrouwen. „Het is de bedoeling dat er meer vrouwen bij komen", zegt De Ruijsscher De Junior Kamer is geen elitai re club, zegt De Ruijsscher be slist. „Het lidmaatschap is 150 gulden per jaar, daar is niets elitairs aan." Af en toe herkent hij wel iets studentikoos, iets corporaals, na afloop van een vergadering bij een biertje. „Maar als ik naar de Junior Kamer ga, doe ik m'n stropdas af." door Richard Hoving MIDDELBURG - Provinciale Staten moeten korter gaan ver gaderen. Met ingang van de vol gende collegeperiode mag een Statenvergadering exclusief de pauze maximaal vijf uur duren. Dat stelt de commissie werkwij ze voor in haar eindrapportage. Het aan banden leggen van de vergaderduur moet de Staten vergaderingen verlevendigen. De vergaderdiscipline is vol gens de commissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van de verschillende partijen in de Sta ten van Zeeland, niet alleen een kwestie van strak voorzitter schap. Ook zelfdiscipline speelt een belangrijke rol. Om college- en Statenleden op weg te helpen wordt een verdeling van de spreektijd voorgesteld. Het col lege van Gedeputeerde Staten mag iedere vergadering ander half uur lang het woord voeren. De spreektijd van ieder van de elf fracties wordt op maximaal twintig minuten gezet. In de eindrapportage wordt te vens geopperd om de verschil lende Statencommissies twee keer per jaar zonder een uitge breide agenda bijeen te laten komen. Tijdens deze bijeen komsten kan dan worden gedis cussieerd over hoofdlijnen van het provinciale beleid. De com missies ruimtelijke ordening en milieu moeten worden samen gevoegd. De commissie werkwijze is in 1994 voor het eerst in het leven geroepen. Na een jaar lang het functioneren van de Staten van Zeeland te hebben onderzocht werd ze een jaar later weer op geheven. In 1996 werd de com missie opnieuw gevormd. Naast de vergaderdiscipline is er ook naar de rechtspositie van sta tenleden gekeken. Kinderopvang De commissie wijst erop dat Statenleden bijvoorbeeld door het ontbreken van een regeling voor kinderopvang in het uitoe fenen van hun functie kunnen worden belemmerd. Omdat der gelijke belemmeringen zeld zaam zijn wordt voorgesteld om 'reparatie op maat' toe te pas sen. Met het uitbrengen van de eindrapportage acht de com missie werkwijze haar taak als beëindigd. door Richard Sandee VLISSINGEN - Diverse Zeeuwse afdelingen van de Land- en tuinbouworganisatie (LTO) organiseren activiteiten in verband niet de week van het platteland, die plaatsvindt van 18 tot en met 27 september. Be halve op Tholen wordt in elke regio aandacht aan de week be steedt. In Zeeuws-Vlaanderen gaan leerlingen van diverse basis scholen op bezoek bij een boe renbedrijf, en wordt zaterdag 26 september het project Kunst op het platteland gehouden. Ama teurkunstenaars kunnen in en rond Zuiddorpe aan de slag. Hun werken worden in de week daarna in Axel geëxposeerd. In die plaats vindt bovendien op maandag 21 september een symposium plaats met als the ma 'Landbouw en platteland in de Scheldemonding'. Deelne mers zijn gemeentebesturen, provinciebestuurders, water schapsmensen en vertegen woordigers van de landbouw. Op Noord-Beveland brengen alle basisschoolkinderen een bezoek aan een vee- of fruit- teeltbedrijf. In de twee bejaar dentehuizen van Noord-Beve land worden films vertoond' over de landbouw inde jaren '30 in deze streek. Ook door LTO Borsele wordt aan de ouderen gedacht. Bewoners van verzor- gings- en verpleegtehuizen in Goes krijgen van deze organisa tie een rondrit over Zuid-Beve land waarbij speciale aandacht is voor agrarische bedrijven. Op Schou wen-Dui veland houdt L. J. van Gastel in Schudde- beurs een ontbijt op zijn boerde rij. Diverse vertegenwoordigers van overheidsinstellingen en maatschappelijke groeperingen zijn hierbij aanwezig. In Mid delburg vindt op zaterdag 19 september vanaf 9.30 uur een ontbijt voor iedereen op het ab dijplein plaats. Meer informa tie: 0113-247723 door Richard Hoving BERGEN OP ZOOM - De aanleg van een goederenspoorlijn tussen Bergen op Zoom en Antwerpen pakt gunstig uit voor het Vlissingse Sloehavengebied. Doordat beide tracévarianten met een zuidwestelijke boog op het Zeeuwse spoor aansluiten ontstaat een directe verbinding met de Antwerpse havenge bieden. Een nieuwe goederenspoorlijn is een van de mogelijke oplossingen voor de capaci teitsproblemen die na 2005 op de be staande verbinding tussen Roosendaal en Antwerpen worden verwacht. Of de lijn tussen Bergen op Zoom en Antwer pen er daadwerkelijk komt, is nog niet zeker.'De Nederlandse Spoorwegen en Rijkswaterstaat directie Noord-Brabant onderzoeken nog een tweede alternatief om de toekomstige capaciteitsproble men op te lossen. Het gaat hierbij om het zogenoemde 'nul-plus-alternatiefIn dit alternatief wordt gekeken of optimale benutting van de bestaande spoorlijn de knelpunten kan oplossen. Twee tracés Voor de verbinding Bergen op Zoom- Antwerpen zijn twee tracés getekend. Tracé-altematief A gaat uit van een maximale bundeling met de autosnelweg A4. Deze oplossing voldoet volgens de NS en Rijkswaterstaat aan de wens dat. de nieuwe spoorwegverbinding zo kort mogelijk moet zijn. Tracé A kruist de au tosnelweg Bergen op Zoom-Vlissingen ongelijkvloers. Tracé Alternatief B loopt strak langs de oostzijde van het Schelde-Rijnkanaal. De aansluitboog in westelijke richting, ook wel aangeduid als Sloeboog, kan met behulp van twee varianten worden ge realiseerd. De eerste variant maakt ge bruik van de bestaande spoorbrug over het Schelde-Ri j nkanaal. De tweede optie vraagt om de aanleg van nieuwe brug. Natuurgebied Tracé B ligt volledig op het grondgebied van de gemeente Reimerswaal. Een voor de hancl liggend bezwaar tegen dit tracé is het Schor van Ossendrecht dat op steenworp afstand ligt. De gevolgen van de komst van de spoorlijn op het natuur gebied zijn nog niet bestudeerd. De voor- en nadelen van de tracévarian ten worden de komende maanden onder zocht. Tot die tijd spreken zowel de NS als Rijkswaterstaat zich niet uit over hun. voorkeur. De onderzoeksresultaten wor den niet voor de eeuwwisseling ver wacht. Een definitief standpunt staat voor 2002 gepland. De mogelijke oplossingen voor de capaciteitsproblemen van de verbinding Roosendaal-Antwei-pen liggen tot 15 ok tober onder meer ter visie in de gemeen tehuizen en openbare bibliotheken van Reimerswaal en Bergen op Zoom. Op woensdag 23 september wordt in het dorpshuis 'Luctor et Emergo' in Rilland een toelichting op de verschillende alter natieven gegeven. De aanvang van de avond is 20.00 uur. Tijdens de presentatie van de startnotitie 'Capaciteitsproblemen spoorverbinding Roosendaal-Antwerpen' maakte H. Lod der van NS Railinfrabeheer een eind aan de speculaties over verplaatsing van het rangeerterrein bij het NS-station in Roo sendaal. Berichten dat de NS oveiweegt het terrein richting de Zeeuws-Brabant se grens te verplaatsen zijn volgens Lod der 'nonsens'. NS denkt de problemen in Roosendaal op te kunnen lossen door een deel van het treinverkeer om de stad te leiden. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De provincie gaat op korte termijn zelf een aantal reclamehorden wegha len op Walcheren. De kosten, geraamd op duizend gulden per bord, worden verhaald op de ei genaren. Een campinghoudster, K. Wouters-Kleinepier uit Zou- telande, wil het niet zover laten komen. Zij heeft bij de Raad van State jn Den Haag bezwaar aangetekend tegen de provin cie. De Zoutelandse is de eerste die deze stap zet sinds de pro vincie anderhalf jaar geleden begon met de schoonmaakactie tegen reclameborden. De campinghoudster wil haar reclameborden en een vlag niet verwijderen. Zij heeft daarom al bezwaar aangetekend bij de provincie. In afwachting van een uitspraak door de provinci ale commissie bezwaarschrif ten moet zij haar spullen wel weghalen. Bij de Raad van State wil zij bereiken dat het verwij- deringsbesluit van de provincie wordt geschorst, tot er een uit spraak van de bezwaarschrif tencommissie ligt. De zaak van de Zoutelandse dient volgende week donderdag in Den Haag. Provincie-ambte naar P. Rouwendal ziet de uit slag met vertrouwen tegemoet. „Wij moeten aantonen dat wij zorgvuldig hobben gehandeld. Dat hebben wij naar onze me ning gedaan, maar je weet het natuurlijk nooit. Kritiek De bezwaarmaakster was vrij dag niet zelf voor een toelich ting bereikbaar Volgens Rouwendal is zij het niet eens met de regeling die de provincie no^ntieWja m6Vö3ï IJdCl /Vfr^ T vipeooweza septia..föWoSTEL .IMSMVWMJÜf (4/1 VAU&1NCIUV POCH7&T iAtn£ U STMT UIT TB i/fSM017 'S 6&N l£ctK muUKÖrtert Na n EZ 'a KiEJM PfbBi&rtPje, ON?e StAMElUMC&WAÉ&lZpTMoNEH7m. OPSO/OUMH VU! VCO£V/\T r>ruicrr KWAgliegTjE fee' VU! töpgPAT ZE Bp U ZtNPUCJB7 W ...OF - HÈ iï£cl2es.. poLtTfFK COR DE JONGE heeft getroffen om 'landschaps- vervuilende' reclame-uitingen te verwijderen. De landbouworganisatie LTO Zeeland en de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) uit ten eerder ook kritiek op de pro vincie Het beleid schaadt de landbouwsector, vinden zij, om dat borden voor de verkoop van landbouwproducten en Veka- bo-vlaggen weg moeten. LTO en Vekabo kondigden een proef proces aan Rouwendal: „Van die kant hebben wij nog niets vernomen." Dat verbaast Vekabo-voorzitter P. Lampert, want een jurist van LTO Zeeland was ermee bezig. Lampert verwacht overigens meer heil van een politieke lob by dan van een juridisch ge vecht. „Ik heb enkele statenle den van de VVD en het CDA benaderd. Die vinden de rege ling ook te ver doorgeschoten." Succes Tot nu toe is de schoonmaakac tie vanuit het oogpunt van de provincie wel een redelijk suc ces. Op Walcheren stonden langs provinciale wegen ruim 180 reclameborden, waarvan er 160 zijn weggehaald en twintig zijn aangepast. Zes reclamebor den of -vlaggen moeten nog ver wijderd worden, met name langs de rondweg Biggekerke. Erg snel verloopt de campagne niet. „Hetkostonsmeertijddan wij verwachtten", erkent Rouwendal, „vooral omdat wij niet van Walcheren af lijken te komen." Als volgende is bin nenkort Rijksweg N57 tussen Middelburg en Haamstede aan de beurt. Rijksweg A58, stukjes van Noord-Bevel and en Schou- wen-Duiveland zijn al 'schoon gemaakt'. ofi/nszeezëTT/'Yé'. Landelijke wedstrijden brandweer KLOOSTERZANDE - In Kloosterzande worden zater dag 26 september de landelijke brandweerwedstrijden gehou den. Tussen 8 en 17.45 uur ontmoe ten tien korpsen elkaar op het Hof te Zandeplein. De nadruk ligt op technische hulpverle ning in hachelijke situaties. De wedstrijden worden georgani seerd door de de brandweer van Hontenisse Deelnemer voor Zeeland is het korps van Kam perland. (Advertentie) Wij vragen zo spoedig mogelijk: Demi chef de rang m/v 4de of 5de jaars leerling gast heer/gastvrouw in de bediening Parttimers in de bediening m/v Sollicitaties: 0118 - 651200 Vragen naar mevr. E. Henderikse Restaurant het Groot Paradys Damplein 13, Middelburg Oudenbosch Bergé rif; q!p Zoom Hoog'erheide Woensjdrecli^ Ossend\echt Kalmthout Putte 'Kapellen -i Wegen i - bestaand spoor ütitiimimii varianten voor Sloe-boog O mogelijke capaciteitsuitbreiding landsgrens gereserveerd, uitte breiden en aan te passen trace 11, België Roosendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17