Vliegveld op Maasvlakte gruwel 1tlfc PZC zeeland zaterdag 5 september 1998 w 16 ZWN vindt verkoop buskaarten via Avis wel goede oplossing Borsele blijft bij verbod bromfietszaak Goes' proefproject moet jongeren tot sporten bewegen Strijd om tankstation 's-Gravenpolder Terneuzen investeert in speelplaatsen om overlast te reduceren Schouwse wethouder Veerhoek wil geen Torremolinos-gevoel door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De kans dat de tweede nationale luchthaven op de Maasvlakte komt, mag dan niet zo groot zijn, het feit dat die optie nog altijd besproken wordt, heeft tot bezorgdheid ge leid bij de gemeenten Schou- wen-Duiveland en Goedereede. Ook andere betrokkenen zijn bang voor aantasting van na tuur en recreatie. Stank, extra verkeersdrukte en geluidsover last kunnen immers veel kost bare natuur onherstelbaar be schadigen. „Bovendien willen we de recreanten geen Torremo linos-gevoel geven." „We zijn er absoluut niet voor", zegt wethouder ir. C. W. Veer hoek van de gemeente Schou- wen-Duiveland. „In de eerste plaats omdat we niet willen dat vliegtuigen rakelings langs on ze recreatiegebieden scheren. Daar krijg je zo'n Torremolinos- gevoel van. In de tweede plaats omdat we, met andere gemeen ten, de provincies Zeeland en Zuid-Holland en ook mensen van het Rijk bezig zijn met de ontwikkeling van het natuurge bied Voordelta. Daar zijn we heel gedetailleerd mee bezig, bijvoorbeeld met vragen over of ergens al dan niet een strand tent mag komen omdat die bij voorbeeld aan dat gebied grenst. Dat zou dan allemaal overruled worden door het Rijk Schelpen zoeken en bestuderen bij Oranjezon OOSTKAPELLE - De Stichting educatief toerisme Zeeland Oranjezon houdt zaterdag 26 september van 10.45 tot 16.30 uur in samenwerking met de kust-V VV Walcheren een fossie- le-schelpendag. Eerst leggen schelpenkenners uit waarom er in Zeeland, met name bij Domburg, zoveel fos siele schelpen voorkomen. Dit gebeurt aan de hand van dia's. Vervolgens begeven de deelne mers zich naar het strand, al waar schelpen worden gezocht die later op de dag nader bestu deerd worden. Vooraf aanmel den is noodzakelijk. Meer infor matie- 0118-581507 omdat er ineens een vliegveld moet komen. Dat vind ik op z'n minst merkwaardig. Bovendien lijkt het me voor de Randstad een slechte oplossing. Die zit nu al vol met verkeer. Moet je in denken wat een opstoppingen zo'n vliegveld zou veroorza ken." Crash Ook de gemeente Goedereede, die met haar stranden en na tuurgebieden letterlijk naast de Maasvlakte ligt. maakt zich grote zorgen. Wethouder A Lokker: „Het zal duidelijk zijn dat we totaal afwijzend tegen over de komst van een vliegveld staan. Afgezien van de desastreuze gevolgen voor de natuur en de recreatie in onze gemeente, zie ik nog een ander gevaar: het gevaar van een neer stortend vliegtuig op het Euro- poort-Botlekgebied. Als dat gebeurt, is het leed niet te over zien. Met al die chemische indu strie en opslag daar kan dan het hele gebied worden wegge vaagd. Ik begrijp niet dat zulke geluiden nog maar nauwelijks in de discussie naar voren zijn gekomen. Het lijkt wel of men zich dat niet realiseert." Argwaan Bij Gran Dorado, eigenaar van bungalowpark Port Zélande, heerst op z'n zachtst gezegd arg waan. „Het zal mede afhangen van de aanvliegroutes, maar als we er in ons park veel hinder van dreigen te krijgen, dan zullen we daar uiteraard bezwaar te gen maken. Wellicht zullen we ons dan organiseren met andere recreatiebedrijven die hetzelfde probleem hebben", zegt woord voerster H. Gerlsma. „Toch kan ik me goed voorstel len dat als het vliegveld op de Maasvlakte komt. men er reke ning mee houdt dat Goeree en Zeeland veel natuur hebben en dat ze daar dus niet overheen zullen vliegen. Ik denk dat ze over zee komen aanvliegen." Niet wakker Burgemeester A C. van Pelt van Oostflakkee, dat zich de laatste tijd nadrukkelijk profileert als een recreatiegemeente, ligt nog niet wakker van de plannen. „Laten we ons er voorlopig maar niet druk over maken, Ie dereen roept wat, men is wat aan het ronddarren, dan flak kert de vlam weer op om vervol gens weeruit te doven, totdat ie mand weer wat roept waardoor de vlam weer oplaait. Nee, dit is een hype. Laten we maar ge woon afwachten wat er uit de koker komt. Mocht het toch zo ver komen, dan kunnen wij al tijd als tegenargument aanvoe ren dat wij de achtertuin van de Randstad zijn en dat overden- derende vliegtuigen niet echt bijdragen aan dat 'achtertuin idee'." Directeur J. Lodders van het na tuur- en recreatieschap Greve- lingen is minder laconiek. „Ik ken de geluidscontouren niet, maar uit de eerste reacties maak ik op dat we er overlast van zou den kunnen ondervinden. Daar zijn wij uiteraard niet blij mee, dat is geen goede pr voor de re creatie hier." door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De ZVVN-Groep vindt de klachten over het nieu we verkoopadres voor buskaar ten en -abonnementen bij het Avis-kantoor aan de Oudeweg in Zierikzee niet terecht. De ver koop is weliswaar 'niet maxi maal', maar wel goed geregeld, reageert directeur H. H. Bouma van de streekvervoerder op de onvrede die over het huidige verkooppunt is ontstaan. Dat verkooppunt zou niet goed (want: gevaarlijk) bereikbaar zijn, omdat busreizigers twee drukke rijbanen moeten over steken om er te komen. Tot voor kort konden de kaarten en abonnementen gewoon bij het busstation aan de Grachtweg worden gekocht. Daar was im mers ook het ZWN-kantoor ge vestigd. Nu dat sinds kort ver plaatst is naar Goes, is ook de verkoop aan de Grachtweg niet meer mogelijk. Optimaal Om toch kaarten en abonne menten in Zierikzee te blijven verkopen, wilde de ZWN-Groep niet alleen op het postkantoor en sigarenwinkels aangewezen zijn. Die verkopen immers geen langdurige abonnementen. Dus werd het kantoor van autover huurder Avis gevraagd ook kaarten en abonnementen te gaan verkopen. „Een half jaar geleden was al bekend dat we uit Zierikzee zouden gaan ver trekken", zegt Bouma. „Dat vonden we zelf ook vervelend, maar we hoorden er nauwelijks iemand over. Dan bedenk je voor de kaartverkoop een moge lijkheid die weliswaar niet maximaal is, maar wel opti maal. En dan is het niet goed." Binnenstad De kanttekeningen kwamen van D66, dat in een brief aan het Schouwen-Duivelandse ge meentebestuur sprak van 'een uit verkeerstechnisch oogpunt bijzonder ongelukkige en onge wenste oplossing'. De partij wil het liefst een verkooppunt in de binnenstad van Zierikzee, een mening die het college blijkt te delen. Binnenkort kan de ZWN- Groep een brief van de gemeen te met een verzoek daartoe ver wachten. Bouma vindt de oplos sing echter helemaal zo slecht nog niet. „Avis heeft door de he le provincie kantoren. Als de verkoop op dit kantoor goed gaat lopen, gaan we dat mis schien uitbreiden naar andere kantoren in de provincie." Groei Bloei viert jubileum met Garden Fair GRIJPSKERKE - De KMTP Groei Bloei, afdeling Walche- i-en houdt een Garden Fair op zaterdag 12 september. Groei Bloei is een landelijke vereni-1 ging die in 1997 haar 125-jarig i bestaan vierde. De Garden Fair wordt gehouden in verband met het vijftigjarig bestaan van de afdeling Walcheren. De bijeenkomst vindt plaats in de boomgaard van Imkerij Pop- pendamme in Grijpskerke. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn er naast vele 'groene' stands ook kraam pjes met tuinboeken, vijver-s. buitenkleding, tuindecoraties en keramiek. Het Zeeuws Landschap, Mic- Mec en de Nederlandse Tuinen- stichting zullen ook aanwezig zi j n. De hele dag rij dt er een gra tis paardentram in de directe omgeving. BIGGEKERKE Dorpsraad - De stichting Dorpsraad Biggekerke houdt woensdag 9 september een openbare vergadering in het lo kale dorpshuis. Plet belangrijk ste onderwerp op de agenda is de dorpsraadverkiezing voor 1999. Aanvang van de vergade ring is half acht 's avonds. MIDDELBURG Optreden - De gelegenheidsfor matie Paddy's Return geeft za- terdag 5 september een optre den in de binnentuin van De Drvkkery op de Markt in Mid delburg. De groep speelt tradi tionele Ierse muziek en maakt daarbij gebruik van viool (fidd le), keltische harp, fluiten, gi-j taar, mandola, trommel en doe delzak. Het optreden begint om I 15.30 uur. Mocht de tweede nationale luchthaven op de Maasvlakte komen, dan bestaat de vrees dat recreanten aan de Brouwersdam dagelijks van hel vliegverkeer meegenieten. foto Pieter Honhoff door Marco van Barneveld OVEZANDE - Het Borselse college van burgemeester en wethouders houdt vast aan zijn standpunt dat H. Beuving uit Ovezande zijn bromfietshandel aan de Bloemenstraat in zijn woonplaats moet sta ken. Op het perceel waar hij zijn handel drijft, rust volgens B en W een woonbestem ming. Creëren van een bedrijfsbestemming, zodat Beuving zijn handel zou kunnen voortzetten, doorkruist volgens het college het planologisch beleid van de gemeente. De zaak tussen de gemeente en Beuving sleept al lang. Beuving wil gewoon door gaan met zijn zaak aan de Bloemenstraat. Onlangs maakte hij bezwaar tegen het feit dat het college geen voorbereidingsbesluit wilde nemen tot wijziging van het bestem mingsplan, zodat hij zou kunnenblij ven zit ten waar hij zit. Zijn bezwaar werd echter niet-ontvanke- lijk verklaard omdat het juridisch gezien niet mogelijk zou zijn het niet nemen van een voorbereidingsbesluit op deze manier aan te vechten. Beuving op zijn beurt stelde onlangs vervolgens dat hij het er niet mee eens was dat de raad zich niet over zijn ver zoek tot bestemmingsplanwi jziging had ge bogen. Daarom heeft het college nu de zaak nog eens in een raadsvoorstel gegoten. Al in no vember vorig jaar heeft het college Beuving gesommeerd zijn activiteiten te staken. Punt was dat hij eerder slechts een vrijstel ling had gekregen om tijdelijk zijn handel te drijven. In de tussentijd zou hij op zoek moeten naar een locatie die wel een be drijfsbestemming heeft. Beuring ziet ver huizing echter helemaal niet zitten omdat hij slechts heel kleinschalig bezig is. Hij zit 'slechts 's avonds ter ontspanning wat te sleutelen' De raad buigt zich op donderdag 10 septem ber over de zaak. door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes wordt woensdag 9 september een officiële partner van de Stichting Jeugd en Bewegen. Met een stimuleringsplan voor de Goese jeugd, is de gemeente uitverkoren om gedurende twee jaar als een soort proefproject aan de gang te gaan. De gemeen te krijgt daarvoor twee keer 50.000 gulden plus begeleiding vanuit de Stichting. Kennelijk is er een leeftijd waarop de natuurlijke drang tot bewegen afneemt en waarop ook aan meer sociale behoeften moet worden voldaan om de gang erin te houden. Gymnas tieklessen in het basis- en voort gezet onderwijs voldoen kenne lijk niet in voldoende mate aan Cursussen kunstzinnige vorming MIKV MIDDELBURG - Het Middel burgs Instituut voor Kunstzin nige Vorming (MIKV) biedt komend seizoen zeven nieuwe cursussen aan. Het betreft lessen in grimeren, glazuren, modem borduren, beeldhouwen met speciale steensoorten en toneel voor kin deren. Het MIKV, dat gevestigd is in de Kuiperspoort 18, geeft tevens specialisatiecursussen fotogra fie en er wordt een nieuw jonge- renatelier voor twaalf- tot veer tienjarigen geopend. Het totaal aantal cursussen komt hiermee op 59. Voor belangstellenden houdt het instituut open dagen op donderdag 10 september van 18.30 tot 21.00 uur en op zater dag 12 september van 10.00 tot 13.00 uur. Docenten van het MIKV zijn hierbij aanwezig om informatie te verstrekken aan belangstel lenden. Er is werk te zien van de cursisten van het afgelopen jaar en de administratie is open voor inschrijvingen. VLISSINGEN Ouderen - De Stichting welzijn ouderen houdt donderdag 17 september vanaf 19.30 uur een exotische avond in Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen. die behoeften, getuige de afne mende sportbeoefening bij jon geren. De Stichting Jeugd in Be weging tracht daar wat aan te doen. Via verschillende projec ten wil de stichting de jeugd structureel achter de buis van daan halen en daarvoor wordt zo breed mogelijk en met ver schillende partijen samenwer king gezocht. Tegenprestatie Als tegenprestatie voor financi ële bijdrage aan het Goese pro ject verwacht Jeugd in Bewe ging voortdurend te mogen meekijken in het keukentje van het project en uitvoerige ver slaglegging om de ervaringen ook elders te kunnen gebruiken. Het plan van Goes haakt in op bestaande sportactiviteiten voor de jeugd, zoals school sport, sportbuurtwerk en de kennismakingslessen. Het is de bedoeling deze activiteiten ook onderling te koppelen. Hele maal nieuw zijn de buiten schoolse sportopvang en de zo genaamde pleintjesactiviteiten: Wedstrijdjes en spelletjes op alle mogelijke afgesproken plekken in de stad, waarbij de gemeente ook wat extra voor waarden kan scheppen. Vakleerkrachten Goes heeft het plan aanvanke lijk niet gemaakt om er een proefproject van te maken, maar meer omdat de gemeente vindt dat het bewegingsonder wijs op de basisscholen tekort schiet. De Goese scholen heb ben voor bewegingsonderwijs geen aparte vakleerkrachten, omdat daarvoor het geld ont breekt. Het project zou een tij delijk oplossing worden omdat uiteindelijk wordt gestreefd naar de aanstelling van vakleer krachten. In een samenwerkingsverband van de Goese Sportraad, het CIOS Goes en de afdeling wel zijn van de gemeente, zijn ook het onderwijs, jongerenwerk, sportbuurtwerk en de Goese Wijkaanpak betrokken. Wethouder mr. S. J. Heijning van sportzaken reist woensdag af naar Utrecht om een samen werkingsovereenkomst met de Stichting Jeugd in Beweging te ondertekenen. Behalve Goes zijn ook de gemeenten Delft, Amersfoort, Gouda, Hellevoet- sluis en Nijmegen uitverkoren om projecten op te starten. mgm:-.:-?' "i mA- ■t few -V- »aj§> foto Willem Mieras Bij deze kruising aan de rand van het dorp moet het nieuwe tankstation komen. Keuze gegadigde voor politiek moeilijke beslissing door Marco van Barneveld 'S-GRAVENPOLDER - Het valt niet mee om in 's-Graven polder een nieuw tankstation van de grond te krijgen. Het beleid van de gemeente is er weliswaar op gericht om daar zo'n nieuwe voorziening te creëren, maar vooralsnog komt daar maar weinig van te recht. Dit blijkt uit een voor stel van het Borselse college van burgemeester en wethou ders aan de gemeenteraad. De gemeente heeft wel een stuk grond beschikbaar, maar onduidelijk is welk bedrijf zich daar zal vestigen. Welis waar zouden er twee gegadig den zijn, maar het is nog niet gelukt om tot overeenstem ming te komen over aankoop van het perceel grond, dat is gelegen tussen de Baarlandse- zandweg, de Schoorkenszand- weg en de Bernhardweg-Oost. Het gaat om de firma's Tram per 's-Gravenpolder BV en DLG Broermann Olie BV uit Bergen op Zoom. Tramper stelt in het verleden als eerste met de gemeente tot overeen stemming te zijn gekomen, waarna Broerman plotseling als tweede mogelijke kandi daat zou zijn opgedoken. Vol gens het college is van overeenstemming met Tram per echter nooit sprake ge weest. B en W stellen juist dat het erin eerste instantie op leek dat de twee firma's met elkéar in zee zouden gaan. Op een gegeven moment zou er in die voorge nomen samenwerking een breuk zijn gekomen, waarna zowel Broermann als Tramper zouden hebben beweerd ieder voor zich al een overeenkomst met de gemeente te hebben. Volgens B en W is daar echter absoluut nooit sprake van ge weest. Behoefte Ondanks de problemen in het overleg wil het college toch met één van de partijen verder. In het verleden zouden veel tankstations in de omgeving van 's-Gravenpolder zijn ver dwenen, waardoor de behoefte aan zo'n nieuwe voorziening aan de rand van dit Borselse dorp groot zou zijn. B en W vragen de gemeente raad voor één van de twee kan didaten te kiezen. Voordeel van een keuze voor Tramper is volgens het college dat dit be drijf dan zijn huidige tanksta tion aan de 's-Gravenstraat te "s-Gravenpolder zal opheffen. De ruimte die dan in die straat ontstaat kan volgens B en W heel goed worden gebruikt. Wordt daarentegen voor Broermann gekozen, dan zul len er ineens twee tankstations in 's-Gravenpolder zijn. Vraag is dan ook of het nieuwe sta tion wel rendabel zou zijn. De gemeenteraad zal zich op don derdag 10 september over de zaak buigen. door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft de komende ja ren zeker één miljoen gulden nodig om speelvoorzieningen op peil te brengen en het aantal voorzieningen uit te breiden. Voor de korte termijn willen burgemeester en wethouders vier ton uittrekken. Het bedrag moet worden besteed, zo is het voorstel aan de raad, op plekken waar de nood en de daaruit voortvloeiende overlast door de jeugd het grootst is. De aan dacht richt zich op nieuwe voor zieningen voor tieners in de wijken Triniteit, Oudélandse Hoeve en Zeldenrust en de dor pen Hoek, Sluiskil en Zaamslag. Het collge wil voorrang geven aan de aanleg van een speel plaats in de probleemwijk Tr initeit. Gedacht wordt onder meer aan een basketbalveld, speeltoestellen en een aantal bankjes. Daarnaast willen B en W een proefproject beginnen met een zogeheten duimdrop- container, waaruit kinderen te gen vergoeding van duimdrop- pen sport- en spelmateriaal kunnen lenen. De duimdroppen zijn te verdienen met 'goede da den'. Het streven is het beheer van de container op den duur over te laten aan mensen uit de buurt. Om het project in goede banen te leiden en het sociaal bewustzijn van de wijkbewo ners te versterken, bepleit het college de aanstelling van een opbouwwerker. Voetbalveldje De plannen voor de andere wij ken en de drie genoemde dorpen worden nog nader uitgewerkt. Daarbij valt onder meer te den ken aan de inrichting van een voetbalveldje, zoals de bedoe ling is in Sluiskil. Voor het ver vangen van afgekeurde speel toestellen, gaat het meeste geld zitten in de speeltuinen Oranje- kwartier in Terneuzen en De Miertjes in Sluiskil. Daarmee zijn bedragen gemoeid van res pectievelijk 60.000 en 40.000 gulden. In alle gevallen stellen B en W voorop dat de keuze van nieuwe voorzieningen en de keuze van de plek in overleg met de jongeren moet gebeuren. Ook een skatebaan zit in de planopzet. Becijferd is dat voor een nieuw terrein met een glad de asfaltlaag zeker anderhalve ton nodig is. Het voormalige handbalveld in het sportpark Oude Vaart zou op zich geschikt zijn, maar de afgelegen ligging wordt als een groot nadeel erva ren. Bovendien, zo merkt het college op in het raadsvoorstel, wordt het veld gebruikt door een groep buitenlandse jonge ren om te voetballen. „Als hen dit ontnomen wordt, zwerven zij terug op straat." Beheer In samenspraak met de skaters wordt dan ook gezocht naar een andere plaats, aldus het college Is die gevonden, dan is het plan de jongeren zelf het beheer in handen te geven. Overigens heeft een skatebaan niet de hoogste prioriteit van het dage lijks gemeentebestuui", omdat de doelgroep vrij beperkt is. Een versnelde uitvoering is wel mo gelijk, wanneer er een geschikte plek wordt gevonden waar geen nieuw asfalt noodzakelijk is en de kosten dus kunnen worden gedrukt. Voor de uitvoering van het plan is vier ton direct be schikbaar. Driehonderddui zend gulden komt uit het reke ningsoverschot over 1997 Daarnaast willen B en W 50.000 gulden putten uit de reserve so ciale vernieuwing en 52.000 gulden uit het potje voor speel- gelegenheden. Het collegevoor stel wordt 10 september bespro ken in de commissie financiën en welzijn. De openbare verga dering in het stadkantoor be gint om 19.30 uur. Vliegerfestival op Nollestrand VLISSINGEN - De Zeeuw»! Vliegervrienden houden zater dag 12 en zondag 13 september op het Nollestrand in Vlissingen het Zeeuws vliegerfestival. Zaterdag begint het evenement om 13.00 uur en zondag om 11.00 uur. Een nieuwe trend in het vliegeren, buggy rijden, zal op beide dagen worden gede monstreerd. Hierbij wordt eer. driewielig voertuig voortge trokken door een bestuurbare vlieger. MIDDELBURG Bijen - De Middelburgse kin derboerderij De Klepperhoe\e houdt de hele maand september een expositie over het leven var bijen op de boerderijzolder. Dt tentoonstelling is dagelijks ge opend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 16