Kamer is bezorgd over havens Schouwse vuilstort krijgt deklaag Varkensboer voor de rechter gedaagd Motorrijder gewond bij frontale botsing Allemaal gratis naar de speeltuin Provinciaal apparaat kost Zeeuw meer dan andere Nederlanders Te weinig geld voor hulp aan alle toeristen Vrees voor concurrentie met Antwerpen door stijging loodstarieven Nu geenfóO,- maar f90, - beltegoed? Heel iZi. zeeuwse almanak Melding m zeel lan< zaterdag 5 september 19 d 98 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Kamer maakt zich zorgen over dë posi tie van de Zeeuwse havens, als wordt besloten tot vrije markt werking bij het beloodsen van zeeschepen. De loodstarieven voor schepen die Vlissingen en Terneuzen aandoen zullen dan ongetwijfeld stijgen, terwijl het zeer de vraag is of de Vlaamse overheid ook de loodstarieven voor Antwerpen en Gent zal verhogen. In vragen die Kamerleden heb ben gesteld aan de minister van Verkeer en Waterstaat T. Nete lenbos (PvdA) klinkt de onge rustheid over de toekomstige marktpositie van de Zeeuwse Westerscheldehavens stevig door. Netelenbos wordt gevraagd of zij het aanvaardbaar vindt dat Nederlandse haven in het Scheldegebied straks met marktconforme, dus hogere loodstarieven te maken krijgen. Terwijl op hetzelfde vaarwater voor schepen met bestemming Antwerpen of Gent 'een gesub sidieerd lager tarief' geldt. Dit 'gesubsidieerde lagere ta rief' is een uitvloeisel van ver dragen die Nederland en België hebben gesloten na de scheiding van beide landen in 1830. De loodstarieven tussen Schelde (Antwerpen) en Maas (Rotter dam) zijn op grond van die ver dragen aan elkaar gekoppeld. Indertijd was dat logisch, om dat de afstand van beide havens tot de zee ongeveer even groot was. De Rotterdamse haven is in de loop der tij d echter zeewaarts verschoven na de opening van de Nieuw Waterweg, tei-wijl de haven van Antwerpen niet veel dichter bi j de zee is komen te lig gen. De loodstarieven voor beide ha vens zijn nog wel gelijk. In de praktijk komt dit erop neer dat Rotterdam de Antwerpse haven subsidieert. Verliezen die het Nederlands Loodswezen op de Westerschelde lijdt, worden ge compenseerd met de winst uit Rotterdam. De Nederlandse regering wil af van die kruissubsidies. Elke door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De Stichting tot behoud van Milieu en Leefbaar heid gaat een juridische proce dure beginnen tegen C. Van Sleuwen, eigenaar van drie me- ga-varkensstallen in West- Zeeuws-Vlaanderen. De leden van de stichting zijn de milieu-overtredingen van de varkensboer beu en vinden dat het tijd om hun eisen tot verbe tering kracht bij te zetten. De betrokken organisaties hebben Van Sleuwen in j anuari een ulti matum gesteld. Daarin eisten zij dat hij uiterlijk gisteren zijn VEERE - Een 27-jarige motor rijder uit Gapinge is gistermid dag tegen vijf uur gewond ge raakt bij een frontale botsing met een personenauto nabij Veere. De auto werd bestuurd door een 57-jarige inwoonster yan Mid delburg. De vrouw reed over de Kreekweg in de richting van Gapinge. Op de kruising met de Bosweg sloeg de Middelburgse linksaf; op die weg kwam juist Advertentie Libertel iZi: mobiel bellen zonder abonnement. Libertel kwam als eerste met mobiel bellen zonder abonnement. Oftewel Libertel iZi. Makkelijk en tijdelijk extra aantrekkelijk. Neem nu Libertel iZi Totaal of Libertel iZi GO! en je krijgt geen f 60,- maar f 90,- beltegoed. Heel aantrekkelijk. Heel iZi. Bel voor meer informatie of het dichtstbijzijnde verkoop punt gratis Libertel 0800 05 60. loodsenregio moet de eigen broek op kunnen houden; dat betekent voor de Westerschelde dat de loodstarieven omhoog moeten en dat het beloodsen van zeeschepen goedkoper moet worden door de dienstverlening te veranderen. „Maar kan Nederland wel een zijdig de loodstarieven wijzi gen?", vraagt de Tweede Kamer zich af, waarbij wordt verwezen naar de verdragen tussen Ne derland en België over de zee- scheepvaai-t op de Westerschel de. „Of is de Nederlandse regering al in overleg met België om tot een oplossing te komen?" Monopolie De verhouding tussen Neder land en België wordt nog eens extra bemoeilijkt door de ver schillen in organisatie van de loodsdiensten over en weer. Het Nederlands Loodswezen is in 1988 geprivatiseerd met behoud van zijn monopoliepositie. Die verliest het loodswezen met in gang van 2001, als het rege ringsvoorstel voor vrije markt werking doorgaat. Het Vlaams Loodswezen is nog steeds een staatsbedrijf, dat op zijn vroegst in 2003 wordt verzelf standigd. Binnen dat kader wijst de Vlaamse regering con currentie tussen diverse loods diensten af. Op de Westerschelde hebben beide organisaties direct met el kaar te maken door de vaste ver zaken op orde had. Daarmee doelen zij onder meer op het ver minderen van de stankoverlast en het plaatsen van mestaanzu- ringsinstallaties Deze installaties zijn wel ge plaatst, maar volgens de organi saties niet in bedrijf genomen. De journaals, waarin de mestaanzuring moet worden opgetekend, zouden niet wor den bijgehouden, waardoor controle onmogelijk is. Daar naast volhardt de varkensboer volgens de organisaties in diver se illegale activiteiten. De dagvaardingen worden maandag of dinsdag verstuurd. de motorrijder uit tegenoverge stelde richting aanrijden. De automobiliste schepte de mo torrijder. De man uit Gapinge per ambulance naar het zieken huis vervoerd. Hij had bij de botsing letsel aan zijn rug opge lopen. De auto van de Middelburgse en de motor werden geheel ver nield. De politie stelt een nader onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. De speeltuin wordt nóg leuker als je opeens te horen krijgt dat het gratis is. door Jeroen Bos MIDDELBURG - De Middelburgse speel tuinen zijn dit weekeinde gratis toegan kelijk. Wethouder J. van Dijk-Sturm gaf gisterochtend op de Markt het officiële startschot voor het Speeltuinweekend. Grote groepen kinderen met zelfbeschil- derde vlaggen waren aanwezig om te zien hoe vrijwilligers van de speeltuinen in het zonnetje werden gezet. Deze afsluiting van de vakantie is een initiatief van het Speeltuin Overleg Middelburg. De festiviteiten werden gehouden omdat het vijf jaar geleden is dat de speeltuinen Nieuwspeelland, het Van Epenpark en het Meiveld werden opgericht. Ook viert Speeltuin 't Zand in de Stromenwijk dit jaar zijn vijftigste verjaardag. Vrijwilli gers Schutte en Breel van 't Zand waren niet bijzonder enthousiast over de eerste dag. „Ik vind het tegenvallen, het is gratis en toch zijn er maar zo'n tien, twaalf kin deren hier", legt Schutte uit. „En het is vandaag toch prima speeltuinweer", vindt Breel. Ruchtbaarheid De vrijwilligers vinden dat de gemeente en het Speeltuin Overleg te weinig rucht baarheid aan het weekeinde hebben gege ven. „Ze hadden moeten wachten tot de scholen weer begonnen zijn en dan pam fletten moeten uitdelen. Als ze het daar horen, nemen ze elkaar mee en gaan ze sa men", aldus Breel. „Dit weekeinde komen alle kinderen trouwens net terug van va kantie. Dan weten ze natuurlijk van niets." Wethouder Van Dijk-Sturm noemt het ge- foto Ruben Oreel makkelijk om de schuld bij de gemeente te leggen. Zijhenadrukt dat de directe orga nisatie bij het Speeltuin Overleg ligt. „Zij hebben voor dit weekend gekozen omdat het een leuke afsluiting van de vakantie zou vormen", legt zij uit. „Bovendien moeten de kinderen anders op vrijdag naar school en kunnen ze nu naar de speeltuinen." De negenjarige Freek Thier en de achtja rige Afrim Geuzen zal het allemaal worst zijn. Zij wisten niets van het gratis Speel tuinweekend toen zij gistermiddag bij 't Zand kwamen.,Ik wist het niet, maar van mijn gulden ga ik nu lekker snoep kopen", vertelt een glunderende Freek. Ook Afrim is enthousiast als hij van het weekeinde hoort. „Is het gratis? Nou dan ga ik mis schien nog wel naar een andere speeltuin ook." deling van zeeschepen voor Bel gische havens2 75 procent voor Nederlandse loodsen en 72,5 procent voor de Belgische. Het kabinetsstandpunt over vrije marktwerking bij het loodswezen, dat nog is aangeno men onder het bewind van WD-ininister A Jorritsma, wordt op woensdag 30 septem ber besproken door de kamer- commisie voor verkeer en wa terstaat. Vanaf volgende week moet de stank van het afdekken van de stortplaats verleden tijd zijn. edereen bereikbaar, bereikbaar voor leden door Ali Pankow SEROOSKERKE - De stank van de afgelopen weken bij het afdekken van de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg bij Seroos- kerke zal snel verdwijnen. „Volgende week is het over en dan komt die stank ook niet meer terug", zegt D. Bezuijen van het gemeentelijk ingeni eursbureau. Dat het behoorlijk stonk, lag volgens Bezuijen aan de bewer king van het huisvuil. Inmiddels is uitvoerder Koninklijke We genbouw Stevin bv (KWS) be gonnen met het aanbrengen van een steenlaag van dertig centi meter. Daarop komt een triso- plastlaag van zeven centimeter. Dat is een zandmengsel met een plastic-element;, dat geen water doorlaat. Vervolgens wordt er een dertig centimeter dikke draineerlaag van zand gelegd, De toplaag bestaat uit tachtig centimeter klei, dat met gras wordt ingezaaid. Door de extra druk als gevolg door Harmen van derWerf DEN HAAG - De provincie Zee land springt er slecht uit in een vergelijkend onderzoek dat het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verricht naar de fi nanciële positie van alle provin cies in Nederland. Op basis van de begroting 1998 scoort Zee land vooral laag, omdat de pro vincie een zwak financieel meerjarenperspectief heeft. Voor wanhoop is overigens geen reden. Over het algemeen doen de provincies, ook Zeeland, het financieel redelijk. Slechts één provincie, Zuid-Holland, kampt met een tekort op de be groting 1998. Dat wordt de ko mende jaren goedgemaakt. Het zwakke van de financiële positie van Zeeland zit in de na bije toekomst. De provincie slaagt er niet in veel geld vrij te maken voor structureel nieuw beleid in de jaren 1999 tot en met 2001. Provincies als Gel derland, Noord-Holland en Noord-Brabant doen het op dat vlak aanzienlijk beter. Een opvallend gegeven uit de studie van Binnenlandse Zaken is dat Zeeland verreweg de meeste pi'ovincie-ambtenaren per duizend inwoners heeft. Op de duizend Zeeuwen lopen 2,55 provincie-ambtenaren rond. Noord-Brabant zit het laagst met 0,49 provincie-ambtenaar per duizend inwoners. Helemaal eerlijk is deze verge lijking niet. Bij het ambtenaren korps van de provincie Zeeland zijn ook de medewerkers van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) geteld. Bij de PSD wer ken ongeveer 350 mensen, bij de provincie ruim zeshonderd. Volgens een ambtenaar van de provincie zijn er, zonder de PSD, nog verhoudingsgewijs veel provincie-medewerkers in Zeeland. Dat heeft te maken met de geringe omvang van de provincie, die hoe dan ook een aantal taken moet uitvoeren, en met taken die in andere provin cies bij grotere gemeenten zijn ondergebracht. Los van dat alles zijn Zeeuwen het meeste geld kwijt aan de provincie, als zij tenminste een auto bezitten. Provincies mogen opcenten heffen op de motorrij tuigenbelasting. In Zeeland is die heffing het hoogst, vooral dankzij een aanzienlijke verho ging van de opcenten. Dat is onder meer gebeurd om een spaarpotje te maken voor de Westerscheldetunnel en voor de komst van een fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens. Hoeveel motorrijtuigenbelas ting een automobilist aan de provincie kwijt is, hangt af van het gewicht van zijn voertuig. Eenauto vanl.050tot 1.150 kilo brengt de provincie elk kwar taal 77 gulden aan opcenten op, een auto van 950 tot 1.050 kilo 61 gulden. Advertentie Waar rook is, is vuur MEINKENSZAND - De Jarige Hoek van Dijke Wij hebben een klein binnen brandje gehad dat gelukkig beperkt is gebleven tot de ruim te waar onze meterkast zich bevindt. Waar rook is, is vuur: aangezien wij alleen topproduk- len willen aanbieden waar abso luut niets aan mankeert, hebben wij besloten de meubelen die zich in een aangrenzende ruimte bevonden tegen zeer speciale prijzen aan te bieden. Meubelen die beslist niet hebben geleden van het kleine binnenbrandje. Meubelen, die u nu, gezien de omstandigheden, tegen zeer speciale prijzen kunt aanschaf fen! Het bezoekje meer dan waard. De Jonge Hoek van Dijke Interieur, Stenevatc 2, Heinkenszand (0113)561482 door Jacques Cats MIDDELBURG-De Stichting Slachtofferhulp Zeeland heeft deze zomer beduidend minder in benarde omstandigheden ge raakte toeristen kunnen helpen. In 150 gevallen werd bijstand verleend. Enkele honderden slachtoffers bleven voor de stichting buiten beeld. Er ont braken financiële middelen om tot een adequate hulpverlening te komen. Drie jaar lang heeft er in Zee land een project gedraaid om voor opvang te zorgen wanneer toeristen bij verkeersongeval len betrokken raakten of het slachtoffer werden van een zedenmisdrijf of beroving. Dankzij een subsidie van de provincie en het ministerie van Justitie konden voor die opvang in Zeeuws-Vlaanderen, op Wal cheren en in de Schouwse West hoek hulpposten worden inge richt in politiebureaus. Toen het project afliep werd naarstig gezocht naar mogelijk heden om een deel van de dienstverlening in het reguliere werk op te vangen. Om op de-j zelfde wijze actief te blijven was financiële ondersteuning onJ ontbeerlijk. Het recreatief be drijfsleven liet het echter afwe ten. Tot grote teleurstelling van directeur Luuc Smit van Slachtofferhulp. „Blijkbaar vindt men het wel belangrijk dat toeristen naar Zeeland blijven komen, maar op het moment dat hen iets veiwe- lends overkomt moeten ze het zelf maar uitzoeken", reageert Smit. De stichting kreeg van de organisatie van recreatie-on dernemers Recron de toezeg ging dat die wel bereid waren een slachtoffer eens een lunch aan te bieden. Smit: „Maar daar zitten we niet om verlegen." De hulpverlening aan toeristen- slachtoffers is nu ingekrompen. Het steunpunt in Zierikzee kon overeind blijven, maar dat is te weinig.Smit hoopt dat het be drijfsleven toch nog een keer over de brug komt, zodat alle steunpunten weer open kunnen. zie ook pagina 19 (Advertentie) september SAUNA xojj rdeel Heerlijk genieten van het uitgebreide saunalandschap is deze maand super voordelig! Nu 3x sauna voor slechts 30,(normale prijs fN.-) ilt'Zi' k'niii'l is cu gvltllg l m IS t'L'h'hi'r 1998) 20 badenkaart nu voor 360 normale prijs f Jaarabonnement voor 925,dncL 3 gratis zuurs Oxion zuurstofbehandeling nu voor f 15,(no\ (vermindert o.a. cellulitis en zwaarlijvigheid) Aanbiedingen zijn geldig l/ni 30 september 11)98. Tel. 0118-588261/588276 O/behandelingen male prijs f 30.-. DE, PAREL, Babclwcg 2, Domburg foto PieterHonhoff van de afdekking ontstaat meer stortgas. Reden waarom KWS naast de bestaande verticale gasonttrekking nu ook horizon taal gas aan de stortplaats ont trekt. Het karwei moet eind dit jaar gereed zijn. Over de toe komstige bestemming van de voormalige stortplaats bestaat nog geen duidelijkheid. Met grote vreugde werd er in het Middelburgse gezin ken nis genomen van het feit, dat de zoon des huizes met enige vertraging zijn studie succes vol had kunnen afronden. Dat moest iedereen snel we ten, de gezinsleden voorop. Direct nadat de telefonische melding was binnen geko men spoedde de trotse moe der zich richting tuin, waar ze haar dochter vermoedde. „Je broer is geslaagd"riep ze blij. Op een drafje kwam het meisje aangerend. Geschrok ken keek ze haar moeder aan toen ze het vroeg „Door wie?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13