2.88 Bepakt en naar school bezakt weer Eindelijk rust Snoepen ook op het rooster Zelf brieven schrijven? Breng je leven met Goed op weg met de fiets Becel in het nieuw! Weer even wennen Een oude bekende: hoofdluis 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1996 bIijp RamJ tMkteifl Nëtfërlahd j|i hot gratie jubMëUtti^ddkböèk Vööf ftldat jriWHHiin2«?gél? fclirtt U ftèt ts*j 8!nt-k*' ophalen'1' Oraih. ïpaar éfvoöf Ulj hi*J*r flahflj iViaar wel snel want ^rj'ri aanbieflifip krifftt maar c«m in H<? jaar. Advertentie GOED N IEUWS Verschijnt wekelijks in een oplage van 4.633.4 1 7 van Den Helder tot Maastricht. Daar staat ze dan; veertig kilo j kind, met drie kilo rugzak. De i eerste dag naar de middelbare school. Voor Pauline een mijlpaal en voor mij ook. Met weemoed denk ik aan de eerste dag op de i kleuterschool. Wat was dat zor- j geloos. Dichtbij, tussen de mid- dag weer naar huis, en vooral geen verkeersdrukte onderweg, i Ik hoor mezelf nu voor de tiende keer zeggen dat ze goed uit moet kijken op stukken zon-; der fietspad. En dat ze haar rug zak voorzichtig met de 'spin' op haar bagagedrager moet vastma- j ken, omdat die haakjes in je ogen kunnen springen. "En ga nou niet snoepen in de pauze want dan word je vast misselijk. En hou je mond een beetje in de les, dan maak je de eerste keer niet met-| een zo'n luidruchtige indruk." I Pauline kijkt me aan met een puberige 'kan-mij-het-schelerii blik in haar ogen. Zodra ze uir mijn gezichtsveld verdwenen is doet ze namelijk toch lekker waar ze zelf zin in heeft. Uitkij ken in het verkeer is voor watjes; een spin op je bagagedrager gebruik je pas als je snelbinders helemaal uitgerekt zijn. snoepen in de pauze is een must, en kwek-| ken in de les kan ze niet laten, j Als ze de deur uit is en ikl Barry naar school gebracht heb, ben ik zelf aan de beurt. Dit wordt de eerste dag, na weken vakantie, die helemaal voor mij zelf is. Ik begin met koffie en de krant, leuter lang door de tele foon met een vriendin, en in de middag ga ik op jacht naar iets nieuws voor de winter. Om drie uur kom ik terug in een stil huis. Een té stil huis. Al na één. dagje verlang ik ernaar om m'n kinde ren om mij heen te hebben en popel ik om alle verhalen over de eerste schooldag te horen. Aan het straatbeeld is het goed te zien: de scholen zijn weer begonnen. Voor lagere schoolkinderen een span nend begin bij een nieuwe juf of mees ter. Voor de brugklassers een totaal onbekende, meestal ver weg gelegen school, met nieuwe medeleerlingen en ieder uur een andere leerkracht. En vaak ook met een nieuwe tas die te zwaar bepakt is. Gemiddeld is die tas wel zo'n 7 kilo. Onderzoek heeft uitgewezen dat, om de rug van een kind in de groei niet te veel te belasten, een rugzak met inhoud niet meer dan 10% van het lichaamsgewicht mag wegen. Toch iets om rekening mee te hou den wanneer u uw kind op de fiets ziet stappen. Net zoals met de conditie van de fiets zelf, waar u op deze Goed Nieuws-pagina meer over leest. Een nieuw schooljaar dus, waar de meeste kinderen na de wekenlange vakantieperiode toch gewoon weer heel veel zin in hebben! Verwarm de oven voor op zo'n 200°C. Neem het croissant deeg uit het blikje, haal de deeg rolletjes los, haal de driehoeken deeg van elkaar. Laat de worst jes uitlekken. Leg op de brede kant van drie plakjes deeg een worstje, schep de geraspte kaas erop en rol het deeg naar de punt toe om het worstje heen op. Schil de appel, verwijder het klokhuis en snijd de appel in kleine stukjes. Bestrooi de andere 3 plakjes deeg met de nougatine en de stukjes appel. Rol ze op. Leg de croissants op een met bakpapier bedekte bakplaat en bak ze in het midden van de oven in ongeveer 15-20 minu ten brum en gaar. Laat ze al dan niet afkoelen. José van Mil Uit gegevens van het Ivoren Kruis dat waakt over de tanden van onze kinderen, blijkt dat bij kinderen tot en met 14 jaar het aantal aangetaste en behandelde gebitten met zo'n 30% is afge nomen. Door het standaard twee keer per dag poetsen met fluori de-tandpasta, gaat het goed met de mondgezondheid van onze kindéren. Maar het kan altijd beter. Snoep waar je lang over doet, is slecht voor je tanden. Dus liever alles in één keer ope ten, dan de hele dag door zuur tjes zuigen. Verder raadt het Ivoren Kruis aan niet meer dan vier keer per dag een tussendoortje te eten. Hiermee wordt ook een appel of een glaasje fris bedoeld. Na het eten van een tussendoortje is het beter om enkele uren niets te eten. De eerste schooldagen na de vakantie zijn best spannend voor de kinderen, er gebeurt zo veel. Tussen de middag verwen je ze dan een beetje extra met versge bakken zoete en hartige croissants. Thuis eten ze ze lekker warm op en overblijvers krijgen ze koud mee in het lunchpakket. Over gebleven knakworstjes uit het blikje kunt u 's middags als de kin deren thuiskomen voor ze opwar men. Die gaan erin als koek! Zoete en hartige croissants met appel en knakworstjes Lunchgerecht voor 3 persoontjes 1 blikje croissantdeeg (340gram voor 6 stuks) 3 knakworstjes (Knaks van Unoxj 3 eetlepels geraspte jongbelegen kaas '/2 appel 3 eet lepels nougatine. Aanvraagbon Ja, ik wil 'Zelf brieven schrijven' graag thuis oncvangen. Ik betaal i hiervoor 59.90 9,90 verzendkosten), die ik ook in i 3 maandelijkse termijnen van 23,27 mag voldoen. Deze ter- J mijnregeling kost mij niets extra. i Naam: Adres: Postcode: Plaats: Stuur deze bon in een voldoende gefrankeerde envelop naar: Reader's Digest J Postbus 12770, 1100 AT Amsterdam. -§c-Li Schrijven is leuk en in 'Zelf brieven schrijven' vind je alles om al je familie en vrienden een hele mooie brief te sturen. Je kunt elke brief zo mooi maken als je zelf wilt met de grappige stem pels of de handige sjabloon lineaal. In de luxe doos zit een boek met allemaal tips voor de mooiste brieven en natuurlijk ook stickers ter versiering. Schrijf in het bijgevoegde adressenboekje de namen en adresssen van je vrienden en vriendinnen, ooms en tantes op. Gebruik het vrolijke briefpapier en de bijbehorende envelop pen om ze het laatste nieuws te vertellen. Reken maar datje veel post terugknjgt! De doos bevat: een boek van 64 pagina's enveloppen brief papier adresboek stickers ansichtkaarten sjabloon- lineaal potlood pen stempels stempel- kussen markeerstift. Gebruik de bon hiernaast om 'Zelf brieven schrijven' aan te vragen en stuur deze op naar Readers Digest (zie boni. U heeft de doos dan binnen 14 dagen in huis. 'Zelf brieven schrijven' is tevens verkrijgbaar bij de boek handel. Coed Nieuws van: diverse soorten Robijn Wasverzachter set 3 navulpakken a 500ml KNIPKORTING Alleen tegen inlevering van deze coupon geldig bij CIOOO n donderdag 3 t/m woensdag 9 sept. "710408'005195 Robijn verzachter die je conditie houdt, omdat citeit van de vezels helpt behouden. Nieuw leven dus voor al je kleding, ook dankzij de verrassend frisse geur! Kinderen zijn kwetsbare ver keersdeelnemers en vooral fiets ende middelbare scholieren lappen alle regels aan hun laars. Na drie dagen fietsen kennen ze de route naar school 'op hun duimpje'. Ze weten wanneer ze door rood licht kunnen rijden, en hoe ze schuin over kunnen steken op een druk verkeersplein. Bert Woudenberg, woord voerder van Veilig Verkeer Nederland: "Veel londeren vinden het stoer om in het donker te fiet sen, zich niet realiserend dat auto mobilisten hen te laat zien. Laat de kinderen dit maar eens ervaren tij dens een autorite. Zorg als ouders dat u regelmatig de fietsen van uw kinderen op de volgende punten controleert: zitten de handvaten nog vast; zijn de trappers in orde; werken de remmen; werkt de ver lichting; zit het stuur goed vast; en zijn de banden in orde?" De meeste ongevallen vinden plaats tussen 16.00-18.00 uur 's middags. De schooldag zit erop en er is alle tijd om lekker te klet sen en te slingeren, liefst met z'n vieren naast elkaar. De zeurende, waarschuwende rol van de ouders blijft belangrijk, evenals een regelmatige controle van de fietsen. Becél heeft een nieuwe verpakking die er nog frisser en smakelijker uitziet Toch blijven we de voor U zo vertrouwde Becel. De smaak blijft hetzelfde en alle producten blijven onveranderd passen in een cholesterolverlagend dieet en ze zijn nog net zo rijk aan Imolzuur en laag in verzadigd vet Volg je hart. Becel. De eerste weken na de zo mervakantie zijn niet makkelijk. Kinderen moeten weer helemaal wennen aan de dagelijkse, nor male gang van zaken op school. Ze moeten weer leren dat ze niet mogen roepen door de klas, dat ze hun vinger opsteken als ze iets willen vragen en vooral dat ze moeten luisteren. Ook de leerstof is diep in de grijze cellen weggezakt; die eer ste schoolweken bestaan dan ook voornamelijk uit herhalen. De tafels zijn vergeten en die moeten er vanaf groep 6 toch automatisch uitrollen. Niet alleen ouders zijn blij dat er een einde aan de lange vakantieperiode is gekomen, de meeste kinderen zijn net zo tevreden. Vaak vervelen ze zich te pletter die laatste vakantie dagen, en hebben ze zin om hun Op alle lagere scholen van Nederland is het een bekend fenomeen: de hoofdluis. In te genstelling tot wat men vroeger dacht, is besmetting met hoofd luis geen gebrek aan hygiëne. Integendeel, luizen hebben een voorkeur voor een schoon hoofd. Iedereen kan eikaars hoofd- luizen krijgen doordat de luizen van jas naar jas lopen en door het gebruik van eikaars kammen en borstels. Luizen zijn kleine platte insekten zonder vleugels die het liefst op de l^argrens zitten, ach ter de oren of in de nek. Een volwassen luis is zo gróót als de kop van een lucifer en heeft een grijsachtig of rode kleur. De eitjes van luizen heten neten; ze zijn ongeveer 1 mm. groot en witgeel van kleur. Deze neten zijn makkelijk te verwar ren met roos. Maar roos blaasje zo uit het haar weg, en een neet zit aan het haar 'vastgeplakt'. Een neet die meer dan twee centime ter van de hoofdhuid af zit is dood, net als een platte neet. Is de neet echter bol en zit hij dichtbij de huid dan is het een 'pop'; het voorstadium van een luis. Krabben is het eerste signaal dat een kind mogelijk luizen heeft. Door met een speciale luizenkam het haar goed uit te kammen kan men de luizen vin den. Kam het haar uit boven een wit papiertje zodat u goed kunt zien of het om luizen of zand korrels gaat. Bij de drogist en de apotheek kunt u diverse anti- luisproducten kopen; shampoos, lotions, sprays en crèmes. "Marieke, let op. I 'andaag je eerste aardrijkskundeles: dit is El Nino!" klasgenoten weer terug te zien.: Kinderen hebben ook behoeftej aan structuur en school geeft een zinvolle invulling aan hun dag.: Uit de verhalen die de kinderen: na de vakantie vertellen blijjj bijna unaniem dat ze er allemaal! weer zin in hebben. Een nieuw schooljaar ziet cj veelbelovend uit, het is een her kansing; nieuwe schriften, nieu we pennen, nieuwe boeken. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 8