W Ziekenhuisscholen lopen gevaar Bioklok tikt voor elk mens anders Een rijk gevoel CIRCUIT ASSEN varia vrijdag 4 september 1998 Staatssecretaris wil speciaal onderwijs aan doodzieke kinderen stoppen standplaats Jakarta Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's recept Zomerse groentegratin puzzel het weer door Theo Haerkens Het Indonesische geld heeft in het afgelopen jaar drie kwart van zijn waarde verloren en dat leidt tot merkwaardige taferelen. Bij het afrekenen van drankjes, balpennen en tijd schriften gaat het al snel om duizenden en tienduizenden roepia's. Een biertje kost tien tot vijftienduizend roepia. Voor een televisie moet een paar mil joen worden neergeteld. De roepia was nooit zo vreselijk veel waard in vergelijking met de gulden. Tot vorige zomer was het ongeveer 2500 roepia en te genwoordig 6500. Muntgeld speelt in de economie van alle dag dan ook nauwelijks een rol, het is gewoon te weinig waard. Er zijn al slimmeriken die van de nood een deugd maken en ko peren muntjes net zo lang be werken met een boor en een vijl, tot ze zijn omgevormd tot rin gen, die voor een paar duizend roepia weer aan de man worden gebracht. Papiergeld is het belangrijkste Advertentie Supergaaf, Supersnel en Supersfeer Zondag 6 september (Trainingen 4 en 5 sept.) WK Superbike Supersport YVorldseries op het TT Circuit Assen Voor meer informatie: bel (0592) 321321 http://tt-assen.com S UPEFIB IK E WORLD CHAMfiOMSMP betaalmiddel, maar met een bankje van honderd of vijfhon derd roepia doe je niet veel. Ver der zij n er bil j etten van duizend vijf-, tien-, twintig-, en vijftig duizend roepia. Dat laatste is dus minder dan een tientje. Uit de geldautomaat bij mij om de hoek komen uitsluitend biljet ten van twintigduizend in com binatie met tienduizendjes en dat levert een flink pak geld op als je voor honderd gulden op neemt Met driehonderd gulden heb je al een pakket flappen in handen met de dikte van een te lefoonboek en dat geeft een rijk gevoel. Al is het niet echt prettig in een land waar je doorgaans dun gekleed gaat, want waar moet je het allemaal laten? Het is geen wonder dat veel mensen in dit ontwikkelingsland de hele dag met him creditcards lopen te zwaaien. Toch zijn er substantiële aanko pen die contant moet worden betaald. De Indonesiërs lijken er niet mee te zitten. Bij de bank gaan de briefjes in bundels van honderd letterlijk met pakken over de toonbank. De klant neemt ze aan en stapelt ze in eenvoudige zakken van stevig bruin pakpapier alsof hij bij de supermarkt zes pakken melk of een kilo appels een plaatsje moeten geven. Gelukkig hoef ik hier geen echt grote dingen te kopen, want ik zou me er knap ongemakkelijk onder voelen om zo zichtbaar met geld beladen de straat op te gaan Maar onlangs moest ik toch een fors bedrag - een paar honderd gulden - contant beta len. Zo'n transactie roept maf- fia-achtige associaties op de bundels bankbiljetten stapel je als blokken op tafel en dan blijkt wel hoe groot het onder ling vertrouwen is, want het is geen genoegen dat allemaal na te tellen. Bij het frankeren van post doet zich een vergelijkbaar probleem voor: veel papier, weinig waar de. Op een ansichtkaart naar Nederland moet 6400 roepia. Dat zijn maar liefst vijf postze gels. Brieven, u begrijpt het al, zijn zwaarder en daar moet dus meer porto op. Nadat de eerste brief geheel en al omzoomd met post zegels zijn reis naar Nederland was begonnen, ben ik toch maar even naar de kantoorboekhan del gegaan voor extra grote en veloppen GPD door Hans Leber Het verschil tussen ochtend- en avond mensen wordt niet veroorzaakt door luiheid van de avondmensen bij het op staan, maar door een biologische factor: de 'bioklok.' Onderzoekers van de Rijks Universiteit Leiden ontdekten een ver schil van ongeveer twee uur in de veran deringen in lichaamstemperatuur bij bei de groepen. De meeste Nederlanders hebben hun 'bioklok' tussen beide uiter sten in. Tot dusver werd aangenomen dat per soonlijke eigenschappen als luiheid en ex travert of sociaal gedrag zorgden voor verschillen tussen 'ochtend- en avond mensen'. De wetenschappers ontdekten tussen beide groepen echter verschillen in lichaamstemperatuur op verschillende dagdelen. De biologische 'klok' van mensen bevindt zich in twee kleine groepjes hersencellen en regelt aanpassingen van de hartslag, de uitscheiding van hormonen en de li chaamstemperatuur. De mens heeft 's ochtends gemiddeld een lichaamstempe ratuur die een graad lager ligt dan 's avonds. De klok regelt ook de alertheid die overdag nodig is en de slaperigheid als het tijd is om 's nachts te rusten. Ieder mens heeft een 'bioklok' met een ei gen ritme. Weliswaar kunnen 'avondmen sen' wennen aan vroeg opstaan en eerder slapen gaan, zodra zij vakantie hebben zullen zij echter het oude ritme herstellen. Echt veranderen kan de 'bioklok' dan ook amper. Volgens de Leidse wetenschappers is het daarom aan te bevelen, zeker in een 24-uurs economie, om mensen op de tijd stippen te laten werken waarop zij het best in vorm zijn. GPD Nautisch bericht Matige zuidenwind, vanavond krimpend zuidoost en Vannacht krachtige zuidwester, kracht 6. Zicht vanochtend plaatelijk slechts door mist. Verder goed. Vanavond en vannacht in regen matig. Waterstanden VRIJDAG Hoog water La 4 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur cc Vlissingen 01.06 195 13.29 202 07.20 159 19.50 18 Terneuzen 01.26 220 13.52 228 07.46 168 20.15 13! Bath 02.19 257 14.47 266 08.46 196 21.13 211 Roompot Buiten 01.10 148 13.30 149 07.20 114 19.45 1J Zierikzee 02.30 151 14.55 149 08.35 119 21.05 13" Stellendam Buiten 01.35 135 13.50 134 07.25 066 19.45 08! Wemeldinge 02.35 170 14.55 169 08.35 133 21.05 15' Philipsdam West 02.25 160 14.50 157 08.35 127 21.00 14' ZATERDAG 5 SEPTEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm 01.55 227 02.11 254 03.07 296 01.50 172 03.25 168 02.15 160 03.30 190 03.35 174 uur cm 14.11 228 14.32 255 15.33 296 14.05 167 15.45 160 14.35 154 15.50 184 16.05 165 Laag water uur cm uur en 08.06 173 20.38 20! 08.36 183 21.06 21' 09.35 213 22.09 23" 07.55 121 20.25 1ü 09.25 121 21.45 1- 08.00 070 20.20 05" 09.25 137 21.50 16! 09.25 130 21.50 IS lichte sneeuw sfr matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Glijbaan door Hans Leber De 5-jarige Monique Reijn- ders uit Boxtel lijdt aan leukemie. Zij en duizenden an dere doodzieke kinderen krij gen les van een leraar van het ziekenhuis die met de school overlegt wat er gedaan moet worden. De regering wil nu een streep zetten door dit onderwijs. De lerares van de 'thuisschool' dient in de toekomst naar het ziekenhuis te komen. Ondoen lijk en onverantwoord, vinden de betrokkenen. Mevrouw Y. Reijnders, de moe der van Monique, loopt met de drinkbeker van haar dochter over de gangen van de afdeling oncologie van het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. Ze hebben samen tanden gepoetst na de lunch. Tussen het personeel kan mevrouw Reijnders blijven 'moederen' over Monique; zij is het grootste gedeelte van de dag bij haar dochter. ,,Maar lesge ven kan ik niet. Dat is een vak. Mijn dochter heeft de zieken- huisschool heel hard nodig." Voor de lerares van Monique op school in Boxtel is het lesgeven onbegonnen werk. „Hoe goed en betrokken zij ook is. want Moni que heeft een fantastische juf", vindt mevrouw Reijnders. „Al leen al de afstand Nijmegen- Boxtel is te groot. Het zou alleen 's avonds of op woensdagmid dag kunnen, maar leraren heb ben hun vrije tijd hard nodig. Bovendien is er op die tijden vaak bezoek, zoals in alle zie kenhuizen." Wendelien Huttmg is lerares van de ziekenhuisschool in het Radboudziekenhuis. In alle vakken van zowel het basis- als voortgezet onderwijs zijn do centen voorhanden. Alle zie kenhuizen in de regio worden bezocht. Hutting zit vol woede en onbegrip over het voornemen van de regering. „Hoe kan de ei gen leraar dat nou volbrengen? Die heeft toch ook tijd nodig voor de klas die achterblijft?" In een tijd waarin onderwijzend personeel protesteert tegen de grootte van de klassen en er op menig school geen vervangers voor zieke leraren zijn, kunnen niet meer en zwaardere taken aan die scholen worden gege ven, vindt Hutting. „Een docent krijgt tijdens een carrière maar een of twee keer met zo'n ernstig ziek kind te maken. Die leert er nooit mee om te gaan. Natuur lijk is de eigen leraar of lerares voor een ziek kind altijd het fijnst. Maar lesgeven aan zieke kinderen kan niet iedereen. Dat is zeer emotioneel als je het niet gewend bent. En een lerares die maar één of twee keer in de week komt, gaat natuurlijk met zo'n kind zitten praten. Van lesgeven komt dan niets, logisch." Strijd De ziekenhuisleraar is er daar entegen iedere dag, komt later terug als het even niet kan, en is gewend aan de strijd tegen de dood van kleine kinderen. Hut ting: „Zeker op afdelingen on cologie, waar kinderen met kanker, zoals Monique, liggen, komt het vaak voor dat kinde ren misselijk zijn door de che motherapie. Juist dan moet je proberen iets met ze te doen, om ze afleiding te verschaffen. Wij weten dat door ervaring. We be spreken met artsen wat een kind aankan. Korte lijnen zijn heel belangrijk." De Radboudschool waar Hut ting werkt, is een van de twaalf ziekenhuisscholen die worden gesloten als het voorstel van voormalig staatssecretaris Ne telenbos van Onderwijs volgen de week door de Kamer wordt aangenomen. Volgens Hutting betekenen de plannen vrijwel het einde van dit onderwijs. „Ook erg zieke kinderen moeten leren als ze ziek zijn. Als ze het niet hoeven, hebben ze dat heel goed door. En denken ze: ik ben opgegeven, anders moest ik wel leren van mijn ouders." Monique Reijnders is met haar vijf levensjaren voor dat besef nog te jong, denkt haar moeder. „Maar dit kleine meisje is al wel met vragen van leven en dood bezig. Ze heeft heel goed in de gaten hoe het er voor staat. De chemokuren die zij gedurende 27 maanden moet doorstaan, maken haar ouder. Het zou heel erg zijn als ze door haar ziekte ook nog eens een klas wordt te ruggezet, weg van haar vrien- dinnetjes." Jaarlijks moeten vele duizenden kinderen in ziekenhuizen be handelingen voor langere tijd ondergaan. Als het nodig is, komt de ziekenhuisleraar aan de rand van het bed zitten. Maar voor kinderen die hun bed uit mogen van de arts, zijn in veel ziekenhuizen zelfs aparte schoollokalen. „Zodat ze even van de afdeling af zijn, in een andere, voor hen vrolijker om geving waar ze de gedachten in een andere richting kunnen zet ten. Een veilige plek waar ze niet geprikt worden", aldus Hutting. Ook aan deze klassen maakt de nieuwe regeling een einde. Hut ting en haar collega's hebben zelf Kamerleden benaderd. Er kwam geen reactie. Zij zijn bang dat ze te laat zijn. „Ons werd steeds gezegd dat we even moes ten wachten omdat er nog over de invulling van de nieuwe rege ling werd gesproken. De zieken huisdirecties en veel andere partijen ondersteunden onze vi sie volledig. En toch ontneemt de politiek doodzieke kinderen hun onderwijs." De bezuinigingsoverwegingen voor de reorganisatie, vindt Hutting onbegrijpelijk. „Zieke kinderen en hun ouders zijn niet georganiseerd op onderwijster rein. Die hebben het eventjes drukker met het leven in het al gemeen, begrijpelijk. En er zijn maar 150 ziekenhuisleerkrach ten. niet bepaald een groep waarvan ze in Den Haag wakker liggen. Maar wat nu dreigt te ge beuren, is een ernstige verslech tering ten koste van kinderen voor wie we eigenlijk het beste zouden moeten regelen. Ze heb ben al zo'n pech." GPD Onderwijzeres Wendelien Hutting op het bed van Monique Reijnders in het Radboudziekenhuis. foto Ger Loeffen/GPD Heer Bommel stond op en klopte zijn jas af. 'Helpen?' vroeg hij dof. 'Hoe kan ik helpen? Die lieden zijn geen he ren. Het zijn vlegels en dat zullen ze blijven. Zo denk ik erover.' 'Kom mee', zei de heer Brekel. 'Ik zal je mijn plannetje uitleggen.' Met deze woorden liep hij de weg op en toen heer Ollie hem met tegenzin volgde, hernam hij: 'Deze landlieden zijn niet slecht. Ze passen zich moeilijk aan, dat is de hele kwestie! Men ziet dat tegen woordig in alle kringen. Maar de oplossing is niet moeilijk. Veran der hun woningtoestanden - en de zaak is in orde. Zo zie ik het. Leer ze om aardig voor elkaar te zijn, en te lachen. Wat jij?' 'Lachen', herhaalde heer Ollie bitter. 'Mijn hoofd klopt en mijn tul- penbedis geknakt. Bah!' 'Juist,' vervolgde de ander, 'je wilt graag helpen, dat wist ik wel. Als je me nu dit stukje bouwland verkoopt, zorg ik voor de rest. Ik zet daar een keurig, modern flatgebouw neer en dan zal je eens wat zien!' Heer Ollie hield de pas in en wierp een geschokte blik op het veld dat de ander aanwees. 'Bouwland?!riep hij uit. 'Dit is geen bouwland; dit zijn groene wei degronden, die bij Bommelstein horen. Dacht u, dat ik die ging ver kopen voor dat tuig van Richel, als u begrijpt wie ik bedoel? Nooit De heer Brekel betrok. 'Helaas', zei hij met een zucht. 'Wat is dat nu toch jammer! Dag en nacht probeer i k wat licht in het leven van ongelukkigen te brengen. Maar als ik geen hulp krijg, sta ik machteloos.' (4-6 personen) Behalve aardappelen bevat deze gratin allemaal groen ten en kruiden uit de zonnige zuidelijke Provence; cour gettes, aubergine, paprika, tomaten, ui, knoflook, tijm en olijfolie. Geef er lekker knapperig stokbrood bij. Voor een pittige smaak kunt u de gratin extra op smaak brengen door er vlak voor het serveren een pikante oude goudse of geraspte parmezaanse kaas over te strooien. Ingrediënten: 6 aardappelen 2 paprika's 1 grote aubergine 2-3 courgettes (afhankelijk van de grootte) 1 grote ui 1-2 tenen knoflook olijfolie tijm versgemalen peper 4-6 vleestomaten. Bereiding: Vet een grote ovenschaal in met olijfolie en wrijf de schotel in met een doorgesneden teentje knoflook (bewaar het teentje om uitte knijpen). Schil de aardappels en snijd ze in plakken. Maak de papri ka's schoon en snijd het vruchtvlees in repen. Was de au bergines en snijd deze in dunne plakken. Was de courget tes en snijd deze in iets dikkere plakken dan de aubergines. Pel de ui en snipper deze fijn. Pers de knoflook uit. Verwarm de oven voor op 200 °C. Bekleed de ovenschaal dakpansgewijs met de plakken aardappel. Verdeel de helft van de schoongemaakte groente en ui over de plakken aardappel, kruid metpeper, tijm en knoflook en besprenkel het geheel met olijfolie. Verdeel hierover de rest van de groente en ui en kruid opnieuw met peper, tijm en knoflook. Besprenkel op nieuw licht met olijfolie. Ontvel de tomaten en snijd ze in plakken. Leg de plakken tomaat dakpansge wijs op de groente en bestrooi met peper en tijm. Dek de ovenschotel af met aluminiumfolie en plaats de schotel in het midden van de voorverwarmde oven. Laat de gratin in ongeveer 1 uur tot 1 uur en 15 minuten gaar worden. Ver wijder het folie ongeveer 10 minuten voor het einde van de oventijd. Doorloper HORIZONTAAL: 1. Vis, omzetbelasting: 2. ontleding, persoonlijk vnw.; 3. Nederland se omroep, klein kind, loopvogel; 4. dierengeluid, kanon (afk.), weefsel; 5. rijstbran dewijn, leerling van een militaire school; 6. ten bedrage van, selenium, populier; 7. niets, entstoffen; 8. automerk, ondernemingsraad, elk; 9. gerecht; 10. Engelse ont kenning, tijdsaanduiding; 11. traag, item (afk.), vrouwelijke dominee; 12. zelfzuchtig mens, eikenschors; 13. zeehond, water in Brabant, de oudere, briefaanhef. VERTICAAL: 1. Aap, methode; 2. onaange naam, gorilla; 3. skelet, snoepje, rivier in Azië; 4. geluid, Ierland, zang stuk; 5. Itali (op auto's), plant, kleur, aanspo ring; 6. Nederlandse Spoorwegen, schaal dier, bijbelse figuur, treksluiting; 7. uit de nood geholpen, gelof te, viseter; 8. familielid, boomvrucht, behou densvergissingen (Lat. afk.), noblesse; 9. ver hindering, jongens naam, nalatig. Oplossing donderdag Strip, graat, karaf, staart, mango, kozijn, eikel, bizon, pegel, kar kas, pioen, tabel, stier, kabel. Het citaat is van Jean de Boisson: "De mens begint eerst daar, waar de natuur ophoudt". Voorlopig is het volop herfst en Door: Phil van Hare beslist geen nazomer zoals eind au gustus nog in de weerkaarten af te lezen viel. Gisterennacht trok een regengebied met zwaartepunt pal over onze regio. In Vlissin gen werd 20 mm afgetapt en in Haamstede zelfs 28 mm. Verder oostwaarts in de regio kwamen de regenmeters op circa 15 mm. Elders in Nederland viel 's nachts maar 2 tot 10 mm regen, maar kwam het overdag met bakken uit de lucht. Terwijl het gisteren bij ons ook geregeld helemaal droog was. Vanochtend starten we ma enkele mistbanken en al de eerste opklaringen. De zonnige perio den van vanochtend worden vanmiddag geleidelijk overschaduwt door bewolking op nadering van een volgende storing die van avond de regenkans zeer snel zal doen stijgen. De wind is matig uc het zuiden en draait vanavond bij naar zuidoost en neemt op de Scheldes en voor de kust toe tot vrij krachtig. Vannacht regent het flink door en steekt een krachtige zuidwester op. Ook morgen over dag verloopt het beslist niet droog want vele losse buien zullen de regen volgen. Daar zit een enkel pittig exemplaar tussen met kans op onweer. Bij een vrij krach tige zuidwestenbries wordt het ongeveer 20 graden. 's Avonds wordt de dag afge rond met gestage regen. Vandaag en morgen snelt de volgende ex-tropische cycloon Danïëlle over de Atlantische Oceaan richting West-Europa. Mogelijk laat zij de nu nog aardige zondag middag al vroeg in het water vallen, want de verwachtin gen worden behoorlijk onzeker. Vooruitzichten weer max. min. wind 21° 14° ZW 5 21 o 16° ZW 5 19° 15° ZW 5 vrijdag onder 20.25 O zaterdag op 7.04 Maan vrijdag O onder 4.05 zaterdag op 19.57 Zeeland: Adempauze a 03 O \Yo 33 I VERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 4 SEPTEMBER 19S_ Een sterke westelijke stroming heeft het Europese weer nu stevig in z'n greep. Met zo een stroming, die werkt als een glijbaan voor storingen, is in het een vrij groot deel van Europa wisselvallig. De actiefste storingen trekken de komende dagen via de Britse Eilanden naar het Europese vasteland. Eén zo een systeem, met daarin de restanten van de wervelstorm Bonnie, bracht vandaag zeer veel regen in de Benelux. Vrijdag is het in dit deel van EuropJ even iets beter, maar in Ierland en Engeland regent het dan alweff volop. Dit regengebied ligt op koers om weldra ook het West-Euro pese vasteland van flink wat regen te voorzien. Dit gaat tot na hel weekeinde zo door. Je moet dan het geluk hebben dat de droge in termezzo's met opklaringen ook eens overdag vallen. De tempera turen blijven ondanks alles op een redelijk nivo, en liggen 's mid dags vaak in de buurt van de 20 graden. Het zuiden van Europa komt er dan ook betervanaf. In de gebieden rond de Middellands Zee blijft het aangenaam zomerweer. Buien blijven er beperkt tot zeer plaatselijke exemplaren. Temperaturen boven de 25 graden zijn er de regel. Het zeewater in de Middellandse Zee ligt in het al gemeen nog op minimaal 25 graden. Vooral kustplaatsen hebben er erg zwoele nachten met temperaturen boven de 20 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4