Zeeland Supply Groep ziet kansen Fem Fatal motor achter Arsenaalpop PZC Herkenbare emoties in oud drama Actieweek voor gehandicaptensport D66 wil onderzoek naar soepeler regels voor grensgebieden Regen spelbreker opening Zeeland Nazomer Festivals zeeland 10 Nieuwe directeur concentreert zich op kernactiviteiten ondernemend zeeland DCI in Kapelle viert tienjarig bestaan met sponsoren van kerk kunst cultuur- Roemeense kunst te kijk vrijdag 4 september 1998 door Rene van Stee TERNEUZEN - Voor de Zee land Supply Groep in Terneu- zen staan binnenkort grote veranderingen op stapel. Na dat reeds verschillende be drijfsonderdelen zoals Trident (onderwaterservice) en (futili ty (specialist in kantoorauto matisering) zijn verzelfstan digd, is per 1 september ir. A Hermus als nieuwe directeur aangesteld. Hij gaat zich be zighouden met de oorspronke lijke kernactiviteiten van het bedrijf, de levering van goede ren en diensten aan bedrijven en instellingen in de Benelux. Hermus (44) is afkomstig uit Moerdijk en werkte na afron ding van zijn studie chemische technologie voor DOW Bene lux en Ramaer (connection- technology). Eigenaar en voormalig direc teur J. Hamelink stoot zijn be lang in Zeeland Supply af. Hermus neemt, zodra hij de be sprekingen met banken en eventuele andere financiers heeft afgerond, dit belang over. door Mieke van derJagt KAPELLE - DCI Technology Groep in Kapelle viert het tien jarig jubileum van het bedrijf met het sponsoren van de vie ring van een ander jubileum; dat van de hervormde kerk van Kapelle. De Kapelse kerk kwam in 1248, 750 jaar gelden, gereed. Precies 740 jaar later vestigde een nieuw bedrijf, DCI Meettechniek BV, zich in de voormalige veilinggebou wen in Kapelle, bij het station. DCI Meettechniek houdt zich bezig met zeer specialistische metingen in de petrochemische industrie en in elektriciteits centrales. Het bedrijf doet hehumlektesten, fysische me tingen en meet emissies en wer velstromen. DCI heeft niet al leen klanten in Nederland maar ook in het buitenland. In middels zijn vestigingen opge richt in Frankrijk en België. Begon het tien jaar geleden met meettechniek, inmiddels zijn twee zusterondernemingen bij DCI Technology onderge bracht: DCI MaritecBVen DCI Products BV. Maritec ontwik kelt elektronica en software voor toepassing in de maritie- Hamelink zag zich genood zaakt om zijn belang af te sto ten omdat zijn activiteiten bij Variphone, een specialist in ge- hoorbescherming, het grootste gedeelte van zijn tijd opslok ken. Dat komt vooral door de grote veranderingen die op dit gebied te verwachten zijn. Een andere bijkomende factor is dat deze ontwikkelingen zich vooral afspelen in het buiten land. Het in 1977 opgerichte Zeeland Supply heeft momenteel 25 mensen in dienst met een omzet van ongeveer 14 miljoen gul den. Naast de levering van vei ligheidsartikelen en bedrijfs kleding houdt het bedrijf zich ook bezig met hijstechniek, valbeveiliging, brandpreven tie, perslucht en stoomwezen en verhuur van materialen en apparatuur. Niet-kerntaken Het supply-principe vormt de basis van de bedrijfsvoering. Hermus hierover: ,,We richten ons met name op met-kernta ken van bedrijven. Zij moeten over dagelijkse gebruiksgoe- tA k\ me sector. Rijkswaterstaat, de visserij en de baggerwereld zijn de belangrijkste klanten. DCI Maritec levert bijvoorbeeld blackbox systemen voor vis- kotters en onderhoudt piotsys temen en andere elektronica voor de verschillende sectoren op het water. De markt voor DCI Products is een brede markt. Het bedrijf ontwerpt en levert elektronica op maat aan de industrie, zoals tijdklokken voor zonneban ken, besturingssystemen voor landbouwmachines en analy- seapparatuur voor de medi sche sector. DCI Products moet het hebben van inkoop, pro ductbegeleiding en kwaliteits controle voor klanten in uit eenlopende branches. Niet alleen viert D Cl Technolo gy BV tegelijk met de Hervorm de Kerk in Kapelle een jubile um, verwantschap wordt ook gevoeld in technische aspecten en diversiteit. Het fraaie bouw werk in het centrum van Ka pelle houdt het immers al 750 jaar uit, en de Stichting Jubile um Hervormde Kerk Kapelle streeft naar een programma dat een brede groep in de sa menleving aanspreekt. deren kunnen beschikken zon der daar te veel ti j d en moeite in te hoeven steken. We helpen ze de logistieke kosten zo laag mogelijk te houden. Zo hoeven ze geen of kleine voorraden aan te houden omdat wij die rol overnemen. We leveren trou wens niet alleen goederen, in dien gewenst of noodzakelijk dragen we eveneens zorg voor installatie, onderhoud en certi ficatie". Voor een dienstverlenend be drijf staan begrippen als klant vriendelijkheid, meedenken met klanten, betrokkenheid, een goede teamgeest en service volgens Hermus centraal. Daarnaast is hij overtuigd van de groeimogelijkheden van zijn bedrijf. ,,De logistieke lig ging van Zeeuws-Vlaanderen is nog lang niet optimaal benut Ook zijn er straks met de vaste oeververbinding volop moge lijkheden. Wij zullen daar dan ook op gepaste wijze op inspe len." De bedrijfsgebouwen van de Zeeland Supply Groep in Terneuzen. foto Peter Nicolai De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissïngen, of via fax 0118-470102. door Richard Sandee GOES - Highfive Lifestylecenter uit Goes en Ego indoor ski uit Goes en Bergen op Zoom voeren van maandag 14 tot en met zaterdag 19 september actie voor de Sportclub Gehandicapten Beveland (SGB). Tijdens deze week kunnen geïnte resseerden voor 2,50 gulden gebruik ma ken van de diensten en voorzieningen van het lifestylecenter en Ego. De opbrengst gaat naar de SGB. De aftrap voor de actie vindt zondag 13 september plaats met een 'open huis' bij Highfive aan het Geldeloozepad in Goes. Hier is informatie te vinden over de sport club voor gehandicapten en Highfive zelf is aanwezig met een 'gezondheidsmarkt'. Daarnaast worden op deze dag verschil lende sportdemonstraties gegeven. De Sportclub Gehandicapten Beveland kampt de laatste jaren naar eigen zeggen met een structureel begrotingstekort van 6000 gulden. Dit is mede ontstaan doordat de subsidies van de gemeenten en provin cie geen gelijke tred hielden met de jaar lijkse kostenstijgingen. De subsidie van de provincie aan de SGB is zelfs helemaal stopgezet. De club noemt het 'vrijwel onmogelijk' om de contributie voor de leden aan te passen aan de huurverhogingen van de accommo daties. ..De contributie staat op dit mo ment totaal niet in verhouding tot de kos ten, maar dat kan ook helemaal niet bij zo'n slecht bedeelde groep", aldus SGB- voorzitter W. de Vries. Tijdens de actieweek kunnen bij Highfive allerlei faciliteiten en diensten uitgepro beerd worden die normaal niet zonder abonnement beschikbaar zijn. Het aanbod bestaat uit sportvoorzieningen zoals fit ness-apparaten en squashbanen, en er is een beautycentrum. Ego indoor ski ver zorgt de ski- en snowboardlessen op de in- doorbaan van Highfive. Daarnaast be schikt Ego over eigen faciliteiten in Bergen op Zoom. C. Welleman, fitness-coördinator van Highfive, hoopt dat er 'zeker duizend gul den' wordt opgehaald tijdens de actie week. De SGB zal het opgehaalde geld in eerste instantie uitgeven aan het dichten van het begrotingsgat. Voorts wil de club graag matten aanschaffen die nodig zijn om binnen jeu de boules te spelen. door Harmen van der Werf en Wout Bareman DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) moet eens onderzoeken welke grensgebieden, zoals Zeeuws-Vlaanderen, in aan merking komen voor een soepe ler regelgeving, bijvoorbeeld op het gebied van afvalverwerking en gezondheidszorg. Het D66- Kamerlid J. Iloekema bepleit zo'n studie om praktische zaken ook zo praktisch mogelijk te kunnen regelen in grensgebie den. Hoekema heeft eerder deze week in kamervragen aan de minister van Binnenlandse Za ken gevraagd hoe het staat met een ministerieel onderzoek naar een aparte status voor de Wad deneilanden. Vanwege de gerin ge bevolkingsdichtheid komen die Waddeneilanden eigenlijk niet in aanmerking voor ambu lances. Een ander praktisch probleem is daar dat studenten geen gebruik kunnen maken de OV-jaarkaart op de veerboten naar het vasteland, omdat die veren in handen zijn van parti culiere bedrijven. „Mijn vragen richten zich in de eerste plaats op de Waddenei landen", aldus Hoekema in een toelichting, „en op Baarle Nas sau dat verweven is met het Bel gische Baarle-Hertog en op Kerkrade dat overloopt in het Duitse Herzogenrath. Het lijkt mij logisch dat voor die gebie den regelgeving op maat wordt gemaakt, waardoor praktische zaken gemakkelijker kunnen worden geregeld. Afvalverbranding Voor .Zeeuws-Vlaanderen als geheel denkt Hoekema niet aan een aparte status, maar hij kan zich wel voorstellen dat er op maat gesneden regelgeving komt voor Zeeuws-Vlaanderen op het gebied van afvalverwer king en gezondheidszorg. Als voorbeeld daarvoor kan dienen dat een gemeente als Sluis-Aar- denburg het afval naar Afval verwerking Moerdijk moet brengen voor verbranding, ter wijl er op steenworp afstand in de grensgemeente Knokke- Heist een afvalverbrandings oven staat. Hoekema: „Met name op het terrein van afval verwerking zijn er inderdaad voordelen te behalen.Het D66- Kamerlid vindt het raadzaam dat de Vereniging van Neder-! landse Gemeenten (VNG) eens van Groningen tot en met Zee land op een rijtje zet welke praktische problemen zich in grensgebieden voordoen en of j daarvoor een oplossing kan worden gevonden door versoe peling van regelgeving. Hoeke ma: „Dit moet dus wel van on derop komen." Machtsblok De Onafhankelijke Zeeuws- Vlaamse Partij (OZP) haakt gre tig in op het initiatief van de ka- j merfractie van D60. De partij is/ overigens nog in oprichting - do Terneuzenaar A Meeusen on derzoekt of er voldoende draag- vlak is om volgend voorjaar deel te nemen aan de verkiezingen voor Provinciale Staten - maar dat weerhoudt Meeusen en de zij nen er niet van nu al politieke standpunten in te nemen. Vorige week pleitte een aantal Zeeuws-Vlaamse 'vooraan staanden' in het eerste manifest van de OZP voor een onafhan-: keiijker opstelling van de regio Zeeuws-Vlaanderen ten op zichte van 'het machtsblok Mid delburg'. De vorming van eer. regioraad zou, zonder dat dit di rect moet leiden tot een afschei ding, veel goeds kunnen doen voor de Zeeuws-Vlaamse zaak. Meeusen, vier jaar geleden nog mede-oprichter van de Zeeuws- Vlaamse Volkspartij en van de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP), neemt op korte termijn contact op met D66 om de ideëen verder gezamenlijk' uit te werken. „Er liggen legio zaken. Denk aan de grensoverschrijdende! samenwerking in de zorgsector' en het welzijnswerk, denk aan het toerisme en de cultuurbele ving, maar denk ook aan goede aansluitingen via de Wester- scheldetunnel - die wij overi gens tolvrij willen hebben - op het Europese wegennet. Via België dus. En niet te vergeten zijn er de problemen waarmee studenten te kampen hebben Voor Zeeuws-Vlaamse studen ten is nog steeds geen uitzonde ring gemaakt voor de regeling van een OVLjaarkaart bijvoor beeld. Die is voor die jongens en meisjes tot op dit moment uiter mate ongunstig." Gedeputeerde De Kok krijgt op het Abdijplein uitleg over het festi val 'Fly akf' in Goes. foto Ruben Oreel door Ben Qerlemans MIDDELBURG - Een plensbui maakte gisteren een abrupt ein de aan de feestelijke opening van de tiende editie van de Zee land Nazomer Festivals. Liep het Middelburgse Abdijplein aanvankelijk lekker vol en ge noten de bezoekers van swin gende trommel- en Caraïbische muziek; rond drie uur was het einde oefening. Het publiek vluchtte naar drogere plaatsen en de standhouders op het plein restte niets anders dan te ver kleumen en te verwaaien. Dat was erg jammer, want de jubileumeditie heeft veel te bie den aan een breed publiek. Dit laatste werd onderstreept door gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok in zijn ope ningstoespraak. „We willen binnen de provincie de lat hoger leggen en dit zal de komende ja ren resulteren in een grotere geldstroom naar het Nazomer festival Volgens hem weten zowel Zeeuwen als toeristen de weg naar de diverse evenemen ten inmiddels goed te vinden. „Wat hierbij vooral opvalt is de hechte samenwerking tussen overheid, kunstenaars, instan ties en het bedrijfsleven", zei hij. „Waar het vaak aan eenheid wil schorten, is die tijdens de Nazomer Festivals wel duide lijk merkbaar en het resultaat mag er zijn." Bezoekers konden op het plein een voorproefje nemen van wat er de komende maand allemaal te beleven valt in de provincie. Theatervoorstellingen zoals De Dijk en Riders to the Sea hadden een eigen stand, evenals het Fes- tival van Zeeuwsch-Vlaande- ren, het filmfestival en Jazz by the Sea Walcheren. Duidelijk is dat toeristen een aanzienlijk deel van het publiek uitmaken. Maar liefst een derde van alle bezoekers komt van buiten de provincie. Volgens de organisa tie van het Festival een teken dat het festijn een allure heeft gekregen dat de provinciegren zen overstijgt. Hoger niveau Volgens mevrouw drs. H. J. W van Gelder-Wiggers, voorzitter van de Stichting Zeeland Nazo mer Festivals geeft het een extra meerwaarde aan het Zeeuwse cultuurleven. „Wat ooit als een puur provinciaal initiatief ge start werd, is uitgegroeid naar een hoger niveau. Geheel in overeenstemming met de pro vinciale cultuurnota die 'boven het maaiveld' heetTijdens Het festival staan zowel de cultuur als het toerisme centraal. „Een uitstekende mogelijkheid om te laten zien aan Zeeuwen en toe risten wat deze provincie alle maal te bieden heeft." Typerend voor deze visie is het cadeau dat ze de gemeente Noord-Beve land aanbood: een foto van een man met een viool die een sprong maakt op een strand. ..Paul en Menno de Nooijer heb ben op deze afbeelding uitste kend de sfeer van het nazomer festival kunnen vangen." door Ernst Jan Rozendaal VLISSÏNGEN - Zeeland is een popfestival rijker. Zaterdag 12 september vindt in het Arse naaltheater in Vlissingen het festival Arsenaalpop plaats, ge organiseerd door de vijf Zeeuw se bands die er zelf optreden. Het initiatief is uitgegaan van enkele leden van de popgroep Fem Fatal. „Op de Bevelanden vinden hartstikke leuke popfes tivals plaats, maar op Walche ren bestaat weinig of niets", verklaart zangeres Femke van Zijl uit Vlissingen. „Toen heb ben we maar besloten om zelf iets te doen." Bijkomend argument was dat in Vlissingen een mooie locatie be staat die volgens Van Zijl te wei nig voor popconcerten wordt gebruikt: het Ar'senaaltheater. „Wij kwamen op een gegeven moment met de eigenaar in ge sprek", vertelt ze. „We zeiden dat het ons mooi leek om daar eens te spelen. 'Regel het maar', antwoordde hij. Ons eerste idee was twee of drie bands neer te zetten. Uiteindelijk is het een festival geworden voor vijf Zeeuwse bands." Diversiteit Zeker twintig bands hadden zich voor deelname aan het fes tival aangemeld. Een selectie heeft niet alleen plaatsgevon den op kwaliteit, maar ook op een diversiteit aan stijlen. Van Zijl: „Anders zou het program ma te veel lijken op dat van an dere popfestivals in Zeeland." Behalve Fem Fatal staan de groepen De Niro, B.S.U.R., Eye less en The Per op het program ma. De organisatie lijkt profes- BURGH-HAAMSTEDE - In ga lerie Geluk aan het Zeester- weegje 6 in Burgh-Haamstede worden vanaf zaterdag werken van Roemeense kunstenaars tentoongesteld. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder opent de expositie zaterdagmiddag om 14.00 uur. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de Roe meense ambassadeur. De wer ken zijn, op zaterdagen, tot en met 19 september te zien. Fem Fatal sioneel aangepakt. Er is een Stichting Fem Fatal Friends voor opgericht, leden van de deelnemende popgroepen heb ben zelf een stapel flyers ver spreid, de poster is mooi vorm gegeven en voor de avond zelf is Rob Maaskant van het Flup Ju Bedrijf als presentator inge huurd. „We proberen het netjes te doen", bevestigt Van Zijl. „Misschien typeert dat ook wel Fem Fatal als popgroep. We be steden zorg aan onze muziek en presentatie en willen daarin net iets anders zijn dan anderen." Ze omschrijft de muziek van Fem Fatal als poppy en dans baar. „We maken onze eigen muziek, maar zijn niet aan één genre gebonden. Er zijn invloe den van funk, rock en pop. We hebben wel degelijk een eigen geluid. Het zijn de toetsen die daarvoor zorgen. Die hebben in onze muziek geen begeleidende functie, maar die dragen de me lodie. Het kan daarbij gaan om piano, orgel of synthesizer." De Niro Fons de Smidt bespeelt de toet sen bij Fem Fatal. De band wordt verder gevormd door gi tarist Willem Lukaart;, bassist Jacco Stokx, percussionist Ton Wallenburg, drummer Stephan van Zijl en geluidsman Kees de Ligt. De band mag zijn naam aan haar te danken hebben, toch is Femke van Zijl niet de opricht ster. „Als zangeres ben ik het ge zicht van de band, maar ik zing nog helemaal niet zo lang. Mijn naam was gewoon geschikt. Omdat ik de blikvanger ben, was de groep het er snel over eens." Woordenboek De Engelstalige teksten van Fem Fatal worden geschreven door Susan Holmes, een vrien din van Femke van Zijl. „Zij ge bruikt niet de geijkte woorden. Als we repeteren en een zin loopt niet, dan bel ik haar op en hopsakee, ze heeft zo een ander woord. Ze lijkt wel een wande- KLATS, Oostzecdijk Het Gezelschap van de Zee en de bevolking van Kats in De Dijk van Jan Schuurman Hess met onder anderen Hutb Rooymans, Tineke Schrier en Pepijn Lievens. Regie Kees Scholten. door Esme Soesman Het is niet moeilijk de emo ties van een man te begrij pen die tegen zijn wil in tegen een veranderende wereld aan kijkt. Nog eenvoudiger is het de pijn aan te voelen die zijn dochter ervaart wanneer deze zelfde wereld zich aan haar openbaart. Het zijn universele gevoelens, die een vierhonderd jaar ver verleden verteerbaar dichtbij halen. Evenzo goed als het op tribunes bivakkeren in de avondkilte herinnerin gen ophaalt aan de strijd tegen het water van weleer. Donder dagavond vond aan de Oost zeedijk in Kats de première plaats van De Dijk, gespeeld door het Gezelschap van de Zee en de Katse bevolking. De grauwe kielen van het werkvolk en de kleurige kos tuums van prinses Maria van Nassau en haar directe omge ving belemmeren die herken baarheid niet. Schaapherder IJsbrand Mi chielszoon (Huib Rooymans) die - wijzer geworden door eerdere ervaringen - in con flict komt met dochter Hilde (Tineke Schrier), belichaamt de oudere generatie. Want haar trekt die nieuwe wereld, passioneel geschetst door landmeter Rogier van Basse- velde (Pepijn Lievens), nu juist wel. Conflictstof genoeg, wat - op een bijna onmogelijke ma nier - woordenloos wordt ge demonstreerd. Als verteller is de schaapherder een man die met ingehouden verdriet ver telt over het verleden. Op de achtergrond drijft de schaap herder (Guus de Regt) als per sonage gedreven, maar woor denloos zijn kudde voort. Eén schaap waagt een moedi ge ontsnappingspoging, juist op het moment dat IJsbrand bijna uitschreeuwt tegenstan der van de herbedijking te blij ven. Het ontsnapte schaap kan weinig kanten op en komt uit eindelijk bij de kudde terug. Er wordt nog veel meer strijd gestreden, want op de achter grond spelen de Tachtigjarige Oorlog, de roep om geld en de kloof tussen klassen een aan- stuwende rol. Ontwikkelingslijntjes die moeiteloos in elkaar worden gevlochten, door luchtige overgangen in het ruimtege bruik Een bootje met met kaarsen opgesierde tafels brengt de toeschouwer in de vertrekken van prins Maurits en Johan van Oldenbarnevelt, die - met veel aandacht voor hun eigen gewin - politiek be drijven. Nog een bootje erbij en koud licht erop: de vergade ring tussen het politieke bol werk en de Staten van Zeeland is begonnen. Het zijn deze snelle overgangen die de vele conflicten aaneenrijgen tot een makkelijk te volgen ge heel. De melancholieke tonen van accordeonist en blazers en de zang van het Noord-Beve- lands Mannenkoor vormen rustpunten in de ketting, evenals het - grotendeels na tuurlijke - decor. In dat laatste komt uiteindelijk ook alles sa men, want de strijd tegen het water - in dit geval de regen - moet tijdens de voorstelling alsnog worden beslecht. Nog te zien: vandaag, zaterdag 5, zondag 6, vrijdag 11 en zaterdag 12 september. lend woordenboek. Ze schrijf! ook over verschillende onder werpen. We hebben een nummer over Tsjernobyl en één ook over de Berlijnse muur, maar ook een simpele tekst over iemand die wacht in een café en haar vriendje komt niet opdagen, i Maar het zijn nooit de stan daardformuleringen en de be-; kende rijmwoorden." Ambitie Fem Fatal is een groep met am bitie, maar Van Zijl waagt zich; niet aan het uitspreken van al te gewaagde doelstellingen. „Wei willen er allemaal een paar jaar! voor uittrekken om deze groep te laten slagen. In ieder geval willen we in Zeeland tot de be kendere bands horen. Wat zich daarna aandient, zien we wel. In november gaan we drie of vier nummers op een cd opnemen, zodat we ons met een professio-| neel product kunnen presente-1 ren. De demo die we nu hebben, geeft niet meer weer wat we kunnen." „Verder hebben we de laatste maanden erg gewerkt aan onze presentatie. Als het publiek bi] wijze van spreken doof is, moet het toch kunnen zien dat er op het podium iets bijzonders ge beurt. Wat we willen is een zo danige naamsbekendheid op-, bouwen dat mensen denken als wij komen spelen: Hé, Fem Fa- tal komt optreden? Dat is een leuk avondje uit." Arsenaalpop, zaterdag 12 septem ber vanaf 19 uur in het Arsenaal ffl Vlissingen met optredens van De Ni ro, B.S.U.R, Eyeless, Fem Fatal en The Per. (Advertentie) Nog maar 28 werkdagen. Dan start de bedrijvenbeurs Contacta '98. Tijd genoeg? Stap niet in die valkuil! Bel nü om professioneel voor de dag te komen: 0113-252052. Want... doe het goed of doe het niet! BOOM/1 yKOLLEKTIEF Opvallende standinrichting, give aways. flitsende folders en speciale beursakties. De Sleutelrol tlt Krcatieve K'ommumfcalie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 44