Bodem kas Herfkens is in zicht Faber neemt toekomst pacht onder de loep PZC Politie verlangt hulp bedrijven bij surveilleren op de digitale snelweg Tekort bij ontwikkelingshulp binnenland Dwaze Vaders pakken Kinderbescherming in Idee speurdienst tegen milieuboeven staat Pronk wel aan WAO'er hoeft niet te hopen Eerste professor in de popmuziek Twee jaar cel voor doodslag Gewonden Knorr redden het Forse besparing griepcampagne Luchtmacht doet mee aan proef traumaheli's Buurgemeenten tegen landjepik van Den Haag m CORR,dor tree annexatie Geen bewijs tegen Belg bij ontvoering Schadwald Gevangene kwijt VVD beticht topambtenaar van belangenverstrengeling Rekenkamer onderzoekt aankoop werk Mondriaan vrijdag 4 september 1998 Gerben Rorije uit Drachten vindt dat de Kinderbescherming hem niet als ouder behandelt. foto Wladimirvan der Burgh/GPD van onze redactie binnenland ASSEN - Een groepje leden van de actiegroep Dwaze Vaders heeft gisteren actie gevoerd tegen de Raad voor de Kinderbescherming in Assen. Hoewel de initiatiefnemers rekenden op een grote belang stelling van ontevreden ouders, grootouders en sympathisanten, kwam er slechts een handjevol actievoerders opdraven. De Dwaze Vaders pakten de voorgevel van het gebouw in, door van af het dak pakpapier naar beneden te rollen. Ook probeerden ze me dewerkers van de Raad de toegang tot het pand te beletten. Dat luk te echter niet; om negen uur waren de meeste mensen al aan het werk. Woordvoerder J. Dijkstra van de actiegroep, die zich ondersteund weet door het Platform Samenwerkende Cliëntenorganisaties in Jeugdzorg en Familierecht, stelt dat de Raad voor de Kinderbe scherming 'een papieren organisatie is, zonder hart en zonder aandacht voor kinderen, ouders en grootouders'. Met name de klachtenbehandeling werkt niet goed, vindt de actievoerende va der. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Pronk onderzoekt of er een Milieu In lichtingen- en Opsporings dienst (MIOD) moet komen ter voorkoming en bestrijding van bijzondere gevallen van mi lieucriminaliteit. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Het idee voor zo'n landelijke, gespecialiseerde dienst (verge lijkbaar' met de fiscale opspo ringsdienst FIOD) is geopperd door onder andere de organi satie Natuur en Milieu. Een ruime Kamermeerderheid, waaronder de regeringsfrac ties PvdA, WD en D66, ziet er wel wat in. 'WD er Klein Mole- kamp bepleitte de instelling van een MIOD vorig jaar okto ber al. Minister Korthals van Justitie lijkt er niet veel voor te voelen. De WD-bewindsman zei tij dens hetzelfde overleg met de Kamer in het algemeen niet voor uitbreiding van het aan tal opsporingsdiensten te zijn. Pronk wil nog dit jaar met een nader standpunt komen. Verduidelijking In zijn eerste overleg als minis ter van Milieu kondigde Pronk aan te streven naar verduide lijking van de huidige wet- en regelgeving. Hij wil ook meer werk maken van de handha ving van de milieuregels. Hij zei in dat verband ge schrokken te zijn van het vorig jaar gepubliceerd rapport Schijn bedriegt over de afval verwerking, waarin weten schappers concluderen dat de huidige wet- en regelgeving aanzet tot ontduiking en cri minaliteit uitlokt. De PvdA- bewindman kiest voor 'voor zichtige bijstelling' van wetten en regels en niet voor radicale veranderingen, zo zei hij. Uit het overleg bleek dat de Kamer zich op hoofdlijnen kan vinden in het nog door het vori ge kabinet voorgestelde plan om gemeenten, provincies en andere overheidsinstanties kleine milieudelicten met een boete te laten afdoen. Betaalt de overtreder direct, dan blijft verdere bestraffing achterwe ge. ANP AMSTERDAM - Tachtig procent van de werkgevers die de af gelopen twee maanden een vacature hadden, heeft daarbij niet oveiwogen om een gedeeltelijk arbeidsongeschikte aan te nemen. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van het LISV, het coördinerend orgaan in de sociale zekerheid bij het begin van de campagne 'Een gezond bedrijf haalt ei-va ren talent uit de WAO'. „De stille reserve binnen de groep van zo'n 850.000 arbeids ongeschikten lijkt aan de aandacht van werkgevers voorbij te gaan", concludeex-t het LISV. Hebben werkgevers al een WAO'er in dienst, dan denken ze bij een vacature vaker op nieuw aan een arbeidsongeschikte, blijkt uit de studie. Volgens het LISV moet ongeveer 10 procent van de werkge vers niets van arbeidsongeschikten hebben. ANP AMSTERDAM - René Boomkens (44) wordt de eerste poppro fessor van Nederland. De bijzondere leerstoel popmuziek aan de Universiteit van Amsterdam (UvA) kwam tot stand in sa menwerking met het Nationaal Pop Instituut en auteursrech tenorganisatie Buma. De benoeming gaat in per 30 oktober. De kersverse professor studeerde filosofie aan de UvA en ver vulde op dit terrein verschillende functies aan onder meer de universiteiten van Nijmegen en Groningen. Ook is hij schrij ver van boeken over moderne cultuur, popcul tuur en over geweld in films, literatuur en popmuziek. ANP BREDA - Een 29-jarige man uit Soedan is gistei'en door de rechtbank in Breda veroordeeld tot twee jaar gevangenissti-af wegens doodslag op een andere asielzoeker. Tegen de man was zes jaar geëist. Tijdens een feestje op 14 mei hing de veroordeelde zijn land genoot Hassan Gofaxy (27) buiten het raam van de vierde ver diepingvan een asielzoekerscentrum in Breda. De man viel en overleed. De straf viel lager uit dan de eis omdat het slachtof fer de veroordeelde had uitgedaagd. Over en weer wilden de mannen hun moed en mannelijkheid tonen, aldus de recht bank. ANP LOOSDRECHT - De gewonden die woensdag vielen door de explosie bij soepfabriek Knorr in Loosdrecht. zijn allemaal buiten levensgevaar; Volgens het bedrijf verblij-ven er nog vijf gewonden in het zie kenhuis, van wie er twee waarschijnlijk deze week naar huis mogen. De explosie in het ketelhuis vei-oorzaakte een grote ravage. In totaal vielen er elf gewonden. De productie van de fabriek komt deze week in ieder geval niet meer op gang. De dix-ectie denkt dat de schade in de mil joenen gaat lopen. Het personeel van Knorr heeft gisteren een tweede informatiebijeenkomst gehad. Directielid A Zijlstra: „Enkele werknemers hebben zodanige geestelijke problemen dat ze professionele hulp krijgen." ANP UTRECHT - De campagne voor de griepprik heeft vorig jaar 25 miljoen gulden uitgespaard doordat de vaccins buiten de apothekers om werden ingekocht. De Landelijke Huisaidsen Vereniging (LHV) x-iep in 1997 een apax-te stichting in het leven voor de inkoop en distributie van het vaccin. De Ziekenfondsraad trok vorig en dit jaar 55 mil joen gulden uit voor de campagne. Op elk vaccin kon de LHV ruim 10 gulden besparen doox-dat de receptregel, die de apotheek standaard per recept bere kent, achtex-wege bleef. Er worden ruim 2,5 miljoen vaccins gebruikt. ANP DEN HAAG - Ruim vijfhonderd boze inwoners uit de buurgemeen ten van Den Haag hebben gisteren op het Binnenhof geprotesteerd tegen de uitbreiding van de Hof stad. Door de voorgenomen uit breiding gaan delen van de vijf randgemeenten op in Den Haag. Een delegatie van de actiecomités ovei'handigde een petitie aan de voorzitter van de Kamercommis sie voor Binnenlandse Zaken, D. de Cloe. De demonstranten eisen dat de Tweede Kamer het herindelings plan opnieuw bekijkt. „Deze hele operatie is voor de provincie veel te groot", meent actiewoordvoer- der K. Verbeek. De actievoex-ders zien wel in dat de dreigende an nexatie binnen de bevoegheid van de provincie Zuid-Holland valt. „Maar ook de regering is verant woordelijk." Het herindelingsplan van Gede puteerde Staten bestaat uit het in lijven door Den Haag van de nieuwbouwwijken Ypenburg, Leidschenveen en het industrie- teirein Forepark. Ook een deel van Wateringseveld gaat naar de Hofstad. ANP Burgers uit gemeenten roxxd Den Haag demonstreren tegen annexatie door de Hofstad. foto Jacques Zorgman/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een naar ver wachting tegenvallend natio naal inkomen en extra uitgaven voor Indonesië hebben de arm slag van minister Herfkens voor Ontwikkelingssamenwerking beknot. Na afloop van een alge meen overleg met de Tweede Kamer zei de nieuwe bewinds vrouwe gisteren dat zij een 'lege kas' had aangetroffen en 'moet bezuinigen'. Het departement zegt er reke ning te houden dat het natio naal inkomen, uitgedrukt in het Bruto Nationaal Product, voor dit jaar naar beneden wordt bij gesteld. Omdat de begroting van Ontwikkelingssamenwer king rechtstreeks is gerelateerd aan het BNP, voelt het ministe rie dat onmiddellijk in zijn bud get. De verwachting is dat de daling een 'probleem van 10 miljoen gulden oplevert', aldus een hoge ambtenaar. Extra Nedexiand heeft zich voox-ts tij dens de bijeenkomst van geld schieters in de Club van Parijs over de schuldensaneiing van Indonesië gebonden aan een ex tra uitgavenpost van 67 miljoen dollar (circa 134 miljoen gul den). Het grootste deel, 50 mil joen dollar, drukt op de begro- ting van dit jaar. De rest volgt volgend jaar. Het budget van Ontwikkelings samenwerking stond bij het aantreden van Herfkens al on der spanning. De uitgaven ble ken op een aantal terreinen zeer dicht tegen de ramingen aan te liggen, waardoor er al weinig speelruimte bestond. Voor het volgend jaar krijgt de minister ook nog eens te maken met uit gaven voor de opvang van asiel zoekers. Afgesproken is dat Ontwikkelingssamenwerking in totaal 244 miljoen reserveert, 125 miljoen meer dan dit jaar. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er komt een breed onderzoek naar de toekomst van de pacht. Dat is nodig om dat steeds minder grond ver pacht wordt en grondeigenaren te weinig verdienen met de ver pachting van hun grond. Dat maakte staatssecretaris Faber van Landbouw gisteren bekend tijdens een overleg in de Tweede Kamer. De onderzoekscommissie, met vertegenwoordigers uit alle be langengroepen, zal in 1999 x-ap- port uitbrengen. Dit zal hoogst waarschijnlijk leiden tot een herziening van het pachtbeleid, zo verwacht Faber. De Tweede Kamer ging donder dag akkoord met de door het mi nisterie voorgestelde vex-hoging van de pachtnorm met 20 px-o- cent. Dat betekent dat de grond eigenaren de pachtsom met niet meer dan dat percentage mogen verhogen. Alleen het CDA sputterde echt tegen. Volgens Kamerlid Reits- ma is het tegen de afspraken uit 1995 toen is besloten om de pa'cht met niet meer dan 15 pro cent te vex-hogen. Faber ex-kende dat deze afspra ken er liggen, maar wees de Kamer op eexx andere afspraak, namelijk het streven naar een rendement voor de verpachter DEN HAAG - De leiding van de gevangenis in Scheveningen is al sinds dinsdag een 30-jarige gevangene kwijt. Directeur B. Leliefeld weigerde gisteren te spreken van een ontsnapping. „We zijn de man kwijt, maar we ten niet of hij ook ontsnapt is. Misschien bevindt hij zich nog steeds hier op het terrein." In verband daarmee heeft de di recteur de veiligheidsmaatx-ege- len binnen het gevangeniscom plex verscherpt. Een aantal afdelingen is uitgekamd om te kijken of de man zich ergens verschanst. Leliefeld: „We heb ben geen enkele indicatie dat hij ontsnapt is. Een mogelijkheid is dat hij met bezoekex-s mee naar buiten is gelopen, maar ook dat weten we niet zeker." De dix-ec- teur noemt de vermiste gevan gene geen zware jongen. ANP De krappe kas van het ministe rie zet ook de uitgaven voor rampen onder druk. De stop- penpot van 40 miljoen gulden is nagenog leeg. Er resteert nog maar een paar miljoen, en daar van isonlangs nog 1 miljoen uit gegeven aan de problemen rond de zware overstromingen in China. Inmiddels heeft het de partement ook een aanvraag van Bangladesh, dat eveneens kampt met natuurrampen. Opmerkelijk Dat Ontwikkelingssamenwer king de financiële problemen in verband brengt met een tegen vallend BNP is hoogst opmerke lijk. Bij het presenteren van de begroting voor dit jaar, op Prinsjesdag vorig jaar, ging het kabinet uit van een verhoging van 3,75 px-ocent. Het Centraal Planbureau (CPB) hield in de loop van dit jaar vast aan dat cijfer, totdat het vorige maand het cijfer opwaarts bijstelde naar 4 procent. Dat cijfer voor dit jaar zal hoogstwaarschijn lijk ook staan in de stukken van Prinsjesdag dit jaar. Voor vol gend jaar ligt een kleinere ver hoging van het BNP in het ver schiet, 3 procent. ANP van 2 procent van de waarde van zijn grond. „Door de forse stijging van de grondpxijzen zouden we,eigenlijk naar een pachtvex-hoging van 35 procent moeten. Maar dat kunnen we de pachters niet aan doen. Deze 20 procent is een compromis tussen de belangen van de verpachters en de pachters", aldus Faber in haar eerste optreden in de Tweede Kamer. Ze zei het CDA-Kamerlid wel toe zijn idee om de inkomsten uit pacht vrij te stellen van be lasting, mee te nemen in het brede ondex-zoek. Door deze vrijstelling kan de pacht op een lager niveau blijven omdat de verpachter geen belasting hoeft te betalen. Het mes snijdt dus aan twee kanten, meent de CDA'er die bijval kreeg van de kleine christelijke partijen. LTO-Nederland is blij met het onderzoek. „Door de vele bewe gingen op de grondmai'kt en de stijgende gx-ondprijzen hebben de pachters behoefte aan duide lijkheid", aldus H. Slijkhuis. ANP (Adverteiitie) uurwerkmaker/instrumentmaker leverancier van kwaliteits uurwerken Damplein 7, Middelburg Tel. 0118-636635 Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Korpschef J. Wil- zing van de regiopolitie IJssel- door Hans van Soest DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer wil ophelde ring over de vermeende belan genverstrengeling waaraan de directeur-generaal van de Alge mene Bestuurs Dienst (ABD) B. Plesch zich schuldig zou heb ben gemaakt. De ABD, onderdeel van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken, maakt regelmatig gebruik van een opleidings- en taaiinsti tuut waarvan Plesch aandeel houder is. Ook het adviesbureau van Plesch' echtgenoot, waarin de topambtenaar een priori teitsaandeel heeft, wordt regel- land wil Internet-aanbieders verplichten om 'zaken op het net die niet in de haak lijken' aan te geven bij de politie. Zo kan de matig door het ministerie inge schakeld. Plesch was van 1990 tot 1995 commissaris bij het opleidings- entaaiinstituut. Zij was toen te vens plaatsvervangend secreta ris-generaal op Binnenlandse Zaken. In die periode huurde het ministexie het instituut re gelmatig in. Plesch heeft haar commissariaat destijds wel ge meld bij haar toenmalige baas, minister Van Aaxdsexx. Plesch is nog steeds aandeel houder van het instituut. In haar nieuwe functie als direc teur-generaal van de ABD maakt ze nog steeds gebruik van het centrum. GPD politie verspreiders van kinder porno beter aanpakken. Wilzing stelt voor hier een meld punt voor op te zetten, verge lijkbaarmet dat voor Ongebrui kelijke Transacties (MOT) voor banken. Hij zei dit na overleg met de Tweede Kamei-. Banken zijn verplicht om alle geldtransacties boven 25.000 gulden bij het MOT te melden. „Ook als het nog niet vaststaat of er sprake is van een overtre ding. Het MOT is met enig mor- ren aanvaax'd, maar werkt nu px-ima", aldus Wilzing. „Zo'n meldingsplicht voor providers maakt het voor de politie mak kelijker om verspreiders van kinderporno op te sporen." Verder pleit de hoofdcommissa ris voor een verplichting voor providers om namen en adres sen te geven van mensen die 'zich bewegen op de digitale snelweg'. Wilzing vergelijkt dit met de gewone autosnelweg. „Als wij een weggebruiker ver denken van een snelheidsover treding, kunnen wij via het ken teken achtei'halen wie het is." De gegevens zijn volgens hem noodzakelijk om 'goed te sur veilleren op Internet'. ANP Advertentie door Margit Kranenburg DEN HAAG - De luchtmacht is bereid helikopters en piloten te leveren wanneer de proef met helikoptertraumazorg in Ne derland wordt uitgebreid. De ministeries van Defensie en Volksgezondheid hebben over leg gehad over een mogelijke bijdrage van de luchtmacht. Het wachten is op geld van minister Borst van Volksgezondheid. De luchtmacht kan eventueel samenwerken met de ANWB aan de uitbreiding van de spoedeisende traumazorg. Er zou al overleg zijn geweest tus sen de beide organisaties. Bij de huidige experimenten met trau- van onze redactie binnenland HAARLEM - De 24-jarige Bel gische hoofdverdaclite in de Zandvoortse kinderpornozaak is niet betrokken geweest bij de ontvoering van de Duitse jon gen Manuel Schadwald. Het Openbaar Ministerie in Haar lem en de politie Kennermer- land hebben donderdag laten weten dat nader onderzoek heeft uitgewezen dat zij de ver denking tegen de Belg op het punt van ontvoering van de jon gen niet hard kunnen maken. De 24-jarige hoofdverdachte zit in Italië vast op vei'denking van ondermeer moord op de Genie Ulrich, een Duitse inwoner van van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Algemene Re kenkamer stelt een vooronder zoek in naar de gift van De Nederlandsche Bank die de aankoop van het schilderij Vic tory Boogie Woogie van Mond riaan heeft mogelijk gemaakt. Diverse Kamerleden hadden al kritische vragen gesteld over de gang van zaken daarbij. De Rekenkamer gaat kijken welke wettelijke ï'egeling van toepassing is op het besluit de schenking te doen en hoe die re geling is toegepast. De Nederlandsche Bank beloof- mahelikopters in Amsterdam en Rotterdam - de laatste vliegt ook in Zeeland - heeft de ANWB de helikopters en de piloten ge leverd. Het medisch personeel komt van de deelnemende zie kenhuizen. De ANWB heeft overigens twijfels over de inzet van de luchtmacht. De inzet van de huidige trauma heli's, onder meer bij ernstige verkeersongelukken, blijkt suc cesvol. Maar het geld voor de Amsterdamse helikopter is aan het eind van dit jaar op, tei-wijl de heli in Rotterdam nog maar enkele weken in de lucht kan blijven. De ANWB en andere geldschieters vinden dat het Rijk moet bijspringen. GPD Zandvoort die zich bezig zou hebben gehouden met het ver spreiden van kinderporno. Ma nuel Schadwald zou door men sen rond Ulrich zijn ontvoerd. Hij is spooxioos. De Belgische verdachte zit sinds 20 juni in Italië vast. De Itali aanse justitie stelde hem op 12 augustus in staat van beschul diging van de moord op Ulrich. De Italianen hechten na een re constructie geen geloof meer aan de versie van de Belg, die beweex-de Ulrich in juni tijdens een schietoefening in de buurt van de Italiaanse stad Pisa per ongeluk te hebben doodgescho ten. De verdachte was in juni van dit jaar met Ulrich op va kantie in Italië. ANP de dit jaar 110 miljoen gulden aan een speciaal aankoopfonds dat anders onbetaalbare stuk ken voor Nederlandse musea moet verwerven. Het fonds be steedde meteen 80 miljoen gul den aan het laatste doek van Mondriaan. De vraag is of de schenking indruist tegen het budgetrecht van de Kamer, meent D66-Kamerlid Van Wal- sem, die net is benoemd tot voorzitter van de Kamercom missie voor Rijksuitgaven. Nor maal gesproken gaat de winst van de Nederlandsche Bank naar de staatskas. ANP zie ook pagina 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3