Link kruispunt wordt beveiligd PZC Toeristen betrokken bij landinrichting Duits avontuur Dow maakt niets uit voor productie Terneuzen Het lijkt alsof de Amerikanen bepalen welke aardappelen worden geteeld SEIZOENOPRUIMING! zeeland 12 Geld voor aanpak verkeersknelpunt Sirjansland Excursie naar Bevelandse Zuidgors ft ft GroenRijk Habo Renesse Adverteren doet verkopen vrijdag 4 september 1998 door Ali Pankow SIRJANSLAND - Het verkeers probleem op de kruising van de Lage Weg met de Brede Weg in Sirjansland wordt definitief aangepakt. De verbeteringen betreffen voornamelijk snel- heidsremmende maatregelen. Verder zal de kruising overzich telijker worden gemaakt en worden de bochten wat minder vloeiend. De kosten voor aan pak van deze kruising bedragen 95.000 gulden. Het Rijk betaalt daar de helft van. De andere helft komt voor rekening van de gemeente. De bijdrage van het Rijk is een zo geheten doeluitkering. Het geld is bedoeld voor verbetering van de grootste verkeersknelpun ten. De kruising Bredeweg/La- ge Weg is zo'n knelpunt Dat vond deze week de provinciale overlegcommissie, die bepaalt hoe deze rijksbijdrage wordt verdeeld. Voorwaarde is dat de gemeente de verbeteringen nog dit jaar doorvoert Trillingen Wethouder ir. C. W. Veerhoek liet er woensdagavond tijdens een hoorzitting in het dorpshuis van Sirjansland geen twijfel over bestaan dat inderdaad snel met het werk wordt begonnen. Tot nu toe werd de snelheid om laag gehaald met rubberen ver keersdrempels. Daar waren de meningen van de dorpsbewo ners over verdeeld. Het waren fanatieke obstakels, die veel trillingen teweeg brachten. Vooral het landbouwverkeer ondervond'er hinder van. Vlak voor de oogsttijd werden de drempels dan ook weer verwij derd. Schamppalen De kruising krijgt nu een ver hoogd plateau en er worden zo genaamde verkeersgeleiders geplaatst. Daardoor zal het kruispunt smaller lijken dan voorheen. Het plateau wordt minder hoog dan de rubberen drempels. Het gaat om een ver loop van twaalf centimeter. Dat is niet zoveel, volgens verkeers- ambtenaar T. van de Ketterij, maar door een specifieke S-con- structie zal het bijzonder on prettig zijn om het plateau met meer dan veertig kilometer per uur op te rijden. In de bocht worden schamppalen aange legd om te voorkomen, dat die bocht binnendoor wordt afge sneden. De gemeente heeft besloten met de aanpak van deze kruising ook de situatie op de Lage Weg definitief te verbeteren. Tot nu toe werd er geëxperimenteerd met bloembakken op de open bare weg. Op basis van de erva ringen worden die bakken ver vangen door verkeerseilandjes van een meter breed en vijf me ter lang. School „Zet ze dan wel zo, dat het ver keer niet net als nu vlak langs het hek van de school rijdt", pleitte directeur G. Oele van de openbare basisschool in Sir jansland. Met zijn verzoek zal rekening worden gehouden. De aanwezigen toonden zich in hoofdlijnen tevreden over de voorgenomen wijzigingen. Wel betreurden sommigen het dat er op het ogenblik nog geen geld is voor verbetering van de krui sing Bredeweg/Grevelingen- straat. Simpele maatregelen als het plaatsen van een bord en het aanbrengen van haaientanden op het wegdek zouden, volgens hen, al veel kunnen helpen. Die mogelijkheid zal het gemeente bestuur nader bekijken. Een duidelijk bord en haaientanden zouden ook de situatie op de kruising Brede Weg/Grevelingenstraat, volgens de bewoners, flink verbe teren. foto Pieter Honhoff door Andries Molengraaf SEROOSKERKE (S) - Aan de dialoog die de landinrichtingscommissie Schou- wen-West met de bevolking wil houden over de herinrichting van westelijk Schouwen, moeten ook toeristen mee kunnen doen. Dat bepleitte wethouder ir. C. W. Veerhoek van de gemeente Schouwen-Duivelandgisteren tijdens de vergadering van de landinrichtingscom missie. Hij kreeg bijval van vooral H. van Oost, de voorzitter van de recreatieon dernemers. Hoe de toeristen het beste bij de 'bevol- kingsgesprekken' over de toekomst van het gebied betrokken kunnen worden, wist Veerhoek ook niet. Als het maar ge beurt „We proberen steeds meer op de vraag van de toeristen in te spelen", zei hijDe toeristensector is de laatste j aren steeds meer vraaggericht geworden in plaats van aanbodgericht. Ik vind dat de toeristen dan ook zelf moeten kunnen la ten weten wat ze willen met Schouwen- West Dat moet niet gaan via het filter van de recreatieondernemers.'' Secretaris H. A Okma van de landinrich tingscommissie zei dat de uitnodigingen om aan de gesprekken mee te doen, over al worden verspreid en op die manier heus wel toeristen zullen bereiken. ,Maar dan bereik je alleen de vaste recre anten. niet de mensen die hier minder vaak komen", aldus Veerhoek. Voorzitter A P. de Haan zei dat de dialoog, die be doeld is om ideeën, wensen, verlangens en knelpunten zoals die door de bevol king ervaren worden in kaart te brengen, niet de enige bouwsteen voor de verdere ontwikkeling van de herinrichting is. „Er zijn ook onderzoeken onder toeris ten geweest, over wat hun behoeften zijn. Die betrekken we er ook bij." Nadat secretaris Okma had gezegd dat op de Burghse boerenmarkt, waar de commissie met een kraam stond, de be langstelling van zowel bewoners als toe risten voor de herinrichting van het ge bied zeer groot was, opperde Veerhoek dit soort evenementen voortaan beter te benutten om 'in gesprek te blijven met de basis' „Wellicht dat we in het vervolg niet alleen folders uitdelen, maar ook een soort interactie op gang brengen, bij voorbeeld doormiddel van een enquête Recreatievoorzitter Van Oost vond dat ook 'iets met Internet' gedaan kan wor den. „Je zou je kunnen voorstellen een vragenlijst op het net te zettenzodat toe risten en bewoners op die manier hun vi sie kunnen geven." Aanmeldingen Een probleem bij de dialoog zou kunnen zijn dat te veel mensen mee willen doen. Van Oost vroeg dan ook of er dan extra bijeenkomsten georganiseerd zouden worden. Voorzitter De Haan zei dat er voor meer dan 150 man 'geen capaciteit' is. Bovendien, vonden sommige commis sieleden, verval je in herhalingen als je nog meer bijeenkomsten gaat organise ren. P. M. de Koeijer, lid van de landin- richtringscommissie namens de agrari ërs, was het echter met Van Oost eens. „Je moet de mensen wel de gelegenheid ge ven hun ideeën kwi j t te kunnenJe nodigt ze niet voor niets uit. Kunnen we dat niet via een soort inloopavond doen?" Daar was iedereen het mee eens. Zonder uitge breide discussie, zoals tijdens de dialoog, kan men tijdens die inloopavond zijn ideeën spuien. Toch was deze discussie een beetje theoretisch. Eind september wordt immers pas bekend hoeveel aan meldingen er voor de dialoog zijn. De dialoog zal worden gehouden in okto ber en' november in dorpshuis De Schut- se in Burgh-Haamstede. Op elke bijeen komst, die bestaat uit een avond- en een dagsessie, zal één thema aan de orde zijn: natuur, recreatie of landbouw. Belang stellenden kunnen zich voor de dialoog aanmelden via overal te verspreiden uit nodigingen. door René Hoonhorst LEIPZIG - De vestiging van Dow Benelux in Terneuzen hoeft niet bang te zijn dat een deel van haar productie in de nabije toekomst naar het oosten van Duitsland .verdwijnt. Dow zet momenteel in de buurt van Leipzig een uiterst modern fa- briekcomplex neer op de gesa neerde terreinen van drie voor malige chemische bedrijven. De productie van de nieuwe fabrie ken is echter in de eerste plaats bedoeld voor nog aan te boren markten in landen als Honga rije, Tsjechië, Slowakije, Polen en Rusland. Topman B. Groot van Buna Sow Leuna (BSL), de naam van het conglomeraat, stelde veel ge meenteraadsleden van Terneu zen donderdag gerust. De kennis van Terneuzense Dow- mensen wordt in Sachsen en Sachsen-Anhalt niet gebruikt om de ondergang van de tot nu toe grootste Europese vestiging in te luidenZelfs als Do w er niet in slaagt om de Oost-Europese markt open te breken, staat de groei van de West-Europese markt garant voor voldoende afzetmogelijkheden. „De inves teringen in nieuwe fabrieken en binnenkort een nieuwe kraker tonen ook wel aan dat Dow er niet aan denkt om Terneuzen te verlaten", memoreerde Groot. Subsidies Dow Chemical sloot ruim drie jaar geleden een overeenkomst met de Duitse regering. In nail voor dik tien milj ard gulden aan subsidies beloofde de chemiegi- gant de drie bedrijfsterreinen rond Leipzig geheel te saneren en van nieuwe fabrieken en in stallaties te voorzien. Dow ver plicht zich halverwege het jaar 2000 - als de Duitse staat, die nu nog voor twintig procent in BSL participeert, zich terugtrekt - minstens 2200 mensen in dienst te hebben. Gunstig Groot geeft direct toe dat die re geling voor de chemiegigant ui terst gunstig lijkt en bij de oos terburen tot veel discussie heeft geleid. Ook al omdat de chemie'- sector bij de voormalige drie be drijven werk bood aan zo'n 25.000 mensenHij tekent er wel bij aan dat destijds ook scholen, ziekenhuizen en sportcom-l plexen onder de bedrijven vie-l len. Groot: „Behalve aan ons eigen personeel biedt BSL indirec! werk aan zo'n 7000 mensen bij toeleverende en afnemende be drijven. Dat aantal zal verder stijgen als meer bedrijven zich vestigen op onze sites. We heb ben daar, net als Terneuzen met de mosselbanken, ruimte voor De Duitse regering is bovendien niet zomaar met ons in zee ge gaan. Als ze de oude bedrijfster reinen hadden laten lig waren ze zo'n acht miljard aan saneringskosten kwijt geweest en hadden ze niks gehad. Daar naast investeert Dow zelf ook meer dan 2,5 miljard in BSL en was er destijds niemand anden die dat aandurfde." Spijt De Dow-topman kan zich voor stellen dat diverse concurrenten nu spijt hebben dat ze destijds niet in de voormalige DDR zijn begonnen, omdat Dow de zaken goed op de rails heeft. De oude fabrieken zijn op één na buiten bedrijf en terwijl oude produc tiesites worden ontmanteld, draaien nieuwe fabrieken ai volop. Een pijplijnnet vanaf de drie fabrieksterreinen naar de havenstad Rostock is binnen 2,5 jaar. aangelegd en daarmee is een groot logistiek risico uitge bannen. „De voortekenen om al onze doelstellingen in 2000 te halen zijn dus gunstig." De Terneuzense gemeenteraad hoorde dit met genoegen aan tij dens een presentatie op het grootste bedrijventerrein in Schkopau. Op drie raadsleden na is het hele gemeentebestuur drie dagen in het oosten van Duitsland, wat de Terneuzense gemeenschap zo'n 35 mille kost Het is echter niet alleen een ple zierreisje, bezweerden de deel-1 nemers. De raadsleden hopen' zowel van BSL als van Duitse I gemeentebesturen zaken te kunnen leren. Van BSL hoe hei andere bedrijven naar zijn 'va lue-park' haalt (in het Zeeuwss Vlaamse geval: naar de Mossel-) banken en Axelse Vlakte). En van de gemeentebesturen uit de; regio Leipzig-Halle, die twee' maanden geleden in Terneuzen' waren, hoe ze omgaan met zo'n groot bedrijf op hun grondge bied. Ruim anderhalf jaar cel geëist voor afpersingen MIDDELBURG - Officier van justitie mr. F. van Es heeft don derdag voor de rechtbank in Middelburg een gevangenis straf van dertig maanden, waarvan tien voorwaardelijk, geëist tegen een 43-jarige Mid delburger. Die wordt verdacht van een serie afpersingen. De advocaat van de verdachte, mr. C. J. de Wit, zei het 'zeer betreu renswaardig' te vinden als het zou uitdraaien op een langduri ge gevangenisstraf. De Middelburger kwam onder invloed van cocaïne tot het af persen en bestelen van drie huisgenoten. Dat ging gepaard met intimidatie, het uitdelen van klappen en het dreigen met een mes. De zaak was in maart al voor de rechtbank behandeld. Toen eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van twee ënhalf jaar. De rechtbank be sloot echter de verdachte eerst de behandeling in een afkick- kliniek te laten afmaken. Dat heeft de Middelburger, die al herhaaldelijk is veroordeeld, niet gedaan. Hij heeft, naar ei gen zeggen 'in overleg' met de kliniek, na zes maanden beslo ten een punt te zetten achter de behandeling. „Ik was daar niet op mijn plaats", verklaarde hij donderdag op de zitting. Inmid dels is hij wel drugsvrij en heeft hij een vaste baan gevonden. „Hij heeft een tour de force doorgemaakt om zover te ko men". aldus zijn raadsman, die 'onaangenaam verrast was' door de geëiste straf Hij pleitte vooreen werkstraf en langdung toezicht van het ZCAD, om te voorkomen dat zijn cliënt diens baan verliest en terugvalt. De officier van justitie vond dat te ver gaan. „Als ik instem met dienstverlening valt dat moei lijk aan de slachtoffers te verko pen." De uitspraak is op 16 september. ELLEWOUTSDIJK - Vereni ging Natuurmonumenten houdt zaterdag 12 september vanaf 10.00 uur een excursie in Zuidgors. Dat gebied ligt op het zuidelijk ste punt van de Zak van Zuid- Beveland. Wie hier loopt, kan zich volgens de vereniging voor stellen hoe Zeeland eruit zag voor het werd ingepolderd. Op geven voor deelname moet vooraf. Meer informatie: 0113- 644044. Ieder aardappelras heeft zo z'n eigen kenmerken. Telers kunnen op een velddag goed zien hoe het gewas zich houdt op een proefveld. foto Willem Mieras door Rene Schrier HEINKENSZAND - Het is nat en slikke- rig. De weergoden zijn Lamb Weston en Meijer gunstig gezind. Prima weer voor een velddag waarop aardappelen centraal staan. De familie Vermue heeft op het be drijf in de buurt van Heinkenszand een schuur beschikbaar gesteld, waarin het naar frites en koffie ruikt. Op het erf staat een auto met een Belgisch kenteken. Zou het toeval zijn? Het aardappel-verwerkende bedrijf Lamb Weston en Meijer uit Kruiningen houdt wel vaker velddagen. Ze zijn be doeld voor telers en leveranciers van fri- tesaardappelen. Die kunnen op een proef veld nieuwe aardappelrassen bekijken en weer eens met elkaar en met inkopers van gedachten wisselen. Wie de schuur van de familie Vermue bin nenkomt krijgt meteen een kopje koffie en een pet van het fritesverwerkende bedrijf in de hand gedrukt. Frites lijkt trouwens een achterhaald begrip. Aan de wand hangen posters met wervende afbeeldin gen van Savoury Seasoned Criss Cuts of Savoury Seasoned Twisters en dito Wed ges. Ze hebben in de verte misschien wel iets met frites of aardappelen te maken, maar de vorm doet hunkeren naar een ou derwetse stevige zelfgesneden friet. Wat moet je met pittig gekruide fritesproduc- ten in de vorm van wokkels, halve maan tjes of inktvisringen? Teel daar maar eens een aardappel op. Aardappelmoeheid Voor de Vlamingen Jan Dhont en Omer Bulke uit Knokke is dat geen probleem. Ze telen al jarenlang niets anders dan Bintjes en beginnen voor aardappelmoeheid te vrezen. Vandaar dat ze geïnteresseerd zijn in andere rassen. En die zijn er genoeg te bewonderen. Netjes in kisten uitgestald liggen de Cycloon, de Lady Olympia, de Premiere (een vroege aardappel zoals de naam doet vermoeden), de Felsina, de Charisma en de Fambo. De Vlamingen hebben wel eens van sommige rassen ge hoord, maar ze willen ze ook wel eens zien groeien. „Het is onze stiel. Je wilt van alles weten over opbrengst en ziektebestendig heid. Dhont legt uit dat in België het Pro vinciaal Centrum voor de Aardappelteelt actief is. Dat is een objectieve instantie die zijn leden wekeli jks op de hoogte stelt van de actuele stand van zaken in de aardap pelwereld. Dhont: „Zo'n velddag is wel interessant, maar het kan natuurlijk wel gekleurd gebracht worden. Uit de uitleg van een van de medewerkers van het Kruiningse bedrijf blijkt dat het er veel van weg heeft dat tegenwoordig de Amerikanen bepalen welke aardappelen op de Zeeuwse akkers groeien. Die heb ben liever een paar goede rassen dan van alles door elkaar. Uit de praktijkuitleg blijkt dat het ras Charisma hoge ogen scoort. Het frites en snijgedrag zijn in de fabriek heel goed. Maar er komt meer kij ken. Een laag onderwatergewicht - wat het ook zijn mag - is niet best, krijgen we te horen. Ruggen Overigens brengt het streven naar steeds grotere stevige aardappelen ook weer problemen met zich mee. De aardappelen groeien de ruggen uit. Dat wil zeggen dat ze niet meer in de keurige piramidevormi ge rijen passen, die de boeren in het voor jaar over de akker trekken. En een aard appel die buiten de rug groeit wordt groen. Daarom is er een test gedaan met ruggen die geen omtrek van 93 centimeter hebben, doch 101 centimeter. De eerste re sultaten zijn bemoedigend. En er was nog een nieuwtje; Lamb Weston en Meijer wil boeren die meer dan gemiddelde kwaliteit Bintjes leveren extra belonen. De Vlaam se telers keken elkaar veelbetekenend in de ogen, want dat vinden ze nu juist zo prettig van het zakendoen met het Krui- ningse bedrijf: iedereen krijgt dezelfde prijs. 0 V) O -Ai O »i O -Ai o 0 V) tk) -Ai O -Ai O A CV r rk rw ft o CV. <si -u NT V* \S> he-e-dte.t,p yyo-it^Ce. ALLE BARBECUES EN ARTIKELEN nu met50% korting! RESTPARTIJ HOUTEN SCHUTTINGEN van 59,- - 109,- nu voor35,- AFDELING VISSEN Steur Baeri, 50-60 cm nu voor59,95 Japanse koi's vanaf10,- M00IE GROTE B0LCHRYSANT vanaf 8,50 SHOWMODEL BLOKHUTTEN Type 055: 28 mm: 3x3 mtr. van 2675,- nu2100,- Type 030: 28 mm: 2.60 x 2.60 (incl. vloer) van 2475,-2000,- Type 053: 28 mm: 3 x 2.50 mtr. van 2075,-1650,- Type 050: 28 mm: 3x2 mtr. van 1775,-1450,- Type 020: 19 mm: 2.60 x 2 mtr. van 1150,-875,- Type Mahonie 44 mm: (veel extra's) van 12.880,-7500,- Voor alle types geldt: zelf afbreken en weghalen a contant September is daaidermaand! Wissel nu uw groenrijkdaalders in - geldt niet voor aanbiedingen - Hogezoom 100 4325 CJ RENESSE Telefoon (0111)46 27 91 Fax (011146 20 94 r «V JSA O» rv. f O cv. ft ft *-• ft cv» ft r HET RIJKE TUINLEVEN Vrijdagavond koopavond tot 20.00 uur <N

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 38