Extra verhoging ozb ophanden Opspij keren en dichtmaken PZC De Pupekop weer goed voor een ton zeeland Lokale belasting stijgt om kosten hertaxatie te dekken Ouderwets transport op Punt Goeree Aikido-vereniging zoekt bewegingsvrijheid Controle werknemers op schepen Hasjschip onder de hamer Geding afvalbedrijf haalt niks uit Slot jeugdweek valt in water EK zwemmend redden Ballonnenactie oproep tot leren lezen Aki o Cursus natuur rond de school voor begeleiding kinderexcursies VOLOP ZOMERO PRUIMING lï'v PALLADIO 50% 40% vrijdag 4 september 1998 door Willem van Dam ZIERIKZEE - De onroerende- zaakbelasting (ozb) op Schou- wen-Duiveland gaat in 2001 en de daarop volgende jaren mis schien extra omhoog. Dat blijkt uit stukken die het dagelijks ge meentebestuur aan de gemeen- OUDDORP - Wie even genoeg heeft van nieuwe auto's, jet ski's of tgv's, kan volgende week zaterdag, tijdens Open Monu mentendag, op de Punt van Goeree zijn hart ophalen. Daar wordt 12 september immers een historische vervoersdag gehou den. Een stoomlocomotief, his torische sleepboten en tractoren van rond de oorlog staan klaar voor een nostalgische rondtoer. Burgemeester C. Sinke van de gemeente Goedereede geeft om 11.30 uur het startsein voor de historische vervoersdag. Dat gebeurt vanuit een stoomloco motief bij de remise van de RTM, waar tal van oude tram metjes die vroeger tussen Rot terdam en de eilanden reden, ook te bewonderen zijn. Die zelfde stoomlocomotief rijdt de hele dag ritjes naar het bezoe kerscentrum van het Grevelin- genschap op de Punt, van waar acht historische sleepboten va ren naar de haven Springers- diep aan de Brouwersdam. Daar staan vervolgens oude tractoren die het publiek op platte wagens terugbrengen naar de RTM-re- mise. Toegangskaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij de remise en de VW Ouddorp. De antieke autobus 'Wasbeer', die net als de véle locomotieven en trams in de remise ook ooit dienst deed bij de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, zal deelnemers gratis vanuit Goedereede-stad naar de remise vervoeren. De bus vertrekt om 11.00. 12.30 en 14.00 uur. Wie vanuit Ouddorp wil opstappen, kan een kwartier later de bus verwachten. De RTM-remise is vanuit Zeeland te bereiken via de N57 (Brou wersdam), afslag Port Zélande. teraad heeft gestuurd. De - mo gelijke - extra tariefstijging wordt veroorzaakt door de kos ten die de gemeente voor her taxatie van woningen en be drijfspanden moet maken. Die kosten vallen hoger uit dan was voorzien. De hertaxatie moet per 1 janua ri 1999 plaatsvinden. Offertes wijzen uit dat de totale kosten worden geraamd op een bedrag van 1,7 miljoen gulden. Daar van kómt een deel weer terug in de gemeentekas; het Rijk en het Waterschap Zeeuwse Eilanden Leden van Munen Muso tijdens de training in het MFC. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Aikidovereniging Munen Muso op Schouwen-Duiveland kampt met ruimtegebrek. De huidige thuishaven voor de club is een lokaal op de bovenver dieping van het Multifunctioneel Cen trum (MFC) in Zierikzee, maar die ruimte is aan de krappe kant. „Juist doordat we wat klein behuisd zijn, laten geïnteresseerde mensen zich af schrikken om lid te worden van onze ver eniging," verzucht bestuurslid Eric Herfst van Munen Muso. De Aikidover eniging zou, volgens hem, best naar een wat grotere ruimte willen, maar daar is dan meer geld voor nodig. Aikido is een Japanse bewegingskunst voor geweldloze zelfverdediging. Met vijftien leden heeft de club beperkte fi nanciële armslag en is het niet mogelijk een spaarpotje te vormen voor toekomsti ge investeringen. „Zo ontstaat er een vi cieuze cirkel", zegt Herfst. Subsidie Om die impasse te doorbreken, klopte Munen Muso begin dit jaar al bij het ge meentebestuur aan met een verzoek om subsidie van ruim vijfduizend gulden. „We hebben er helemaal niks meer over gehoord", zegt Herfst. Hij is niet op de hoogte gesteld van het feit dat het subsi dieverzoek veel te laat is ingediend. Dat moet immers al voor 1 april voor het daar op volgende jaar. Het dagelijks gemeente bestuur heeft dan ook besloten het ver zoek voor 1998 niet te behandelen. Voor volgend jaar zal de aanvraag nader wor den beoordeeld bij de vaststelling van het welzijnsprogramma voor 1999. Herfst hoopt dat de gemeente dan alsnog met die ruim vijfduizend gulden over de brug komt, zodat de vereniging op zoek kan naar andere behuizing. De club begon in 1992 nog zonder officiële status met vij ftien ledenIn 19 95 werd een echte vereniging opgericht. Ze trainen op de woensdag- en de vrijdag avond. De vereniging stelt zich ten doel op lange termijn uit te groeien tot een club met vijftig leden en met een goed geleide jeugdafdeling. dragen elk dertig procent in de kosten bij. Het betekent dat de gemeente Schouwen-Duive land uiteindelijk zelf voor 700.000 gulden moet opdraaien. Dat is-voor de gemeente een te genvaller. In de meerjarenplan ning was rekening gehouden met een uitgave van 400.000 gulden. Nu blijkt dat de kosten veel hoger zijn, wordt de ge meenteraad geadviseerd de ex tra kosten mee te nemen in de tarieven van de onroerend-zaak belasting. Begin dit jaar besloot de ge meenteraad de ozb met 2,4 pro cent te verhogen. Het huidige tarief van de ozb op Schouwen- Duiveland bedraagt ƒ12,51 per 5000 gulden. De komende jaren gaat de belasting zeer waar schijnlijk verder omhoog. In de voorjaarsnota wordt gesproken over een verhoging van 5.5 pro cent in 1999. De gemeenteraad heeft daarover nog geen defini tieve beslissing genomen. Dubbeltjes Volgens gemeentelijk woord voerder M. J. Leune (afdeling fi nanciën) is het niet uitgesloten dat de extra kosten die voort vloeien uit de hertaxatie vanaf het jaar 2001 zullen worden ver disconteerd in de ozb-tarieven. Leune zei donderdag, dat dit niet tot een exorbitante stijging leidt. Het gaat eerder om dub beltjes dan om guldens, aldus Leune. Het voorstel om het benodigde geld voor de te verrichten her taxatie uit te trekken en de meerkosten te verwerken in de ozb-tarieven komt maandag 7 september aan de orde in de raadscommissie voor Algemene Interne Zaken (AI). Die verga dering wordt in het stadhuis te Brouwerswagen gehouden en begint om 19.30 uur. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een aanzienlijke achterstand opge lopen bij de inning van de ozb- gelden. Begin dit jaar meldde wethouder G. J. van der Salm van financiën dat er nog zo'n 1800 tot 2000 beschikkingen en aanslagen over 1997 de deur uitmoesten. Volgens Leune worden die deze maand ver stuurd. In november gaan de aanslagen over 1998 op de post. In totaal gaat dat om zo'n ne gentienduizend heffingen. DEN HAAG - De Arbeidsinspectie gaat dit najaar de naleving van de Wet Arbeid Vreemdelingen (WAV) op binnenvaart schepen controleren. De WAV bepaalt dat een werkgever ie mand van buiten de Europese Unie alleen met een tewerkstel - lingsvergunning in dienst mag hebben. Vorig jaar hebben de arbeidsbureaus met de werkgevers en werknemers in de bin nenvaart afgesproken zo weinig mogelijk gebruik te maken van niet-EU-ingezetenen. Nu dat akkoord een jaar oud is, gaat de Arbeidsinspectie de naleving van de wet controleren. Wanneer vreemdelingen zonder vergunning worden aange troffen, wordt proces-verbaal opgemaakt. ANP 's-GRAVENDEEL - Het zeiljacht Nina uit Stockholm dat de douane en waterpolitie eind 1996 in Vlissingen onderschep ten met vijf- tot zesduizend kilo hasj aan boord, wordt geveild door Domeinen van het ministerie van Financiën. De Nina is na de hasjvondst door de rijksoverheid in beslag genomen. Aan boord van het zeiljacht bevond zich een groepje Denen, dat de lading uit Marokko naar Scandinavië wilde smokke len. Vanwege het slechte weer en schade aan de boot besloten de Denen in Vlissingen een veilig heenkomen te zoeken, waar zij vervolgens in de kraag werden gevat. Zij zijn later uitgele verd aan Denemarken. Het zeiljacht Nina ligt momenteel bij Heuvelman Beheer en Exploitatie Maatschappij in 's-Gra- vendeel, waar het vrijdag 11 september kan worden bezich- tigd. MIDDELBURG - De president van de rechtbank in Middel burg ziet geen redenen om de afvalverwerkers, verenigd in Recycling Scheldebekken bv, te dwingen weer banden aan te knopen met het openbaar lichaam Afvalverwijdering Zeeuws-Vlaanderen (AVZV). In een kort geding had de klein- ste aandeelhouder van Scheldebekken, Schrootverwerking Zeeuws-Vlaanderen (SZV) uit Terneuzen, dat geëist. SZV vond dat het besluit van eind juni om de overeenkomst van Scheldebekken met AVZV op te zeggen, ongedaan moest wor den gemaakt omdat dit het bedrijf fikse schade bezorgde. SZV had de overige aandeelhouders, Scheldebekken bv en haar directeur J. van Rooijen voor de rechter gedaagd. Vol gens een woordvoerster van de rechtbank zijn alle vorderin gen afgewezen. De argumentatie volgt later OOSTBURG - De laatste avond van de jeugd-vakantieweek in Oostburg is gisteren letterlijk in het water gevallen. Door het noodweer wat plots losbrak, was het onmogelijk om de ac tiviteiten rondom het thema 'Land in Zicht' voort te zetten. De kinderen hebben onder andere het country-lme dansen moeten missen. Al met al zijn de organisatoren, Stichting Welzijn West Zeeuws-Vlaanderen, blij met de hoge opkomst van de afgelopen dagen. Er meldden zich zoveel kinderen aan dat er zelfs een wachtlijst ontstond. VLISSINGEN - Zes leden van de Vlissingse Dr. A Staverman- brigade nemen deze week deel aan de Europese Junioren Kampioenschappen Zwemmend Redden in Antwerpen. Het toernooi, dat gehouden wordt van 3 tot 7 september in het Olympisch Zwembad Wezemberg, heeft een internationaal deelnemersveld met teams uit België, Duitsland, Italië, Span je, Frankrijk en Nederland. De Vlissingse zwemmers maken deel uit van de Nederlandse selectie. De Stavermanbrigade vaardigt dit jaar Maartje van Keulen, Sander van den Berg, Carlijn Schrijvershof, Sandra Temmerman, Geert Méesen en Robin van Velzen af. ZIERIKZEE - Door het oplaten van ballonnen wordt komende dinsdagochtend om even voor twaalf bij het Oosterschelde College aan het Jannewekken in Zierikzee aandacht gevraagd voor analfabetisme onder vol wassenen. Ook op tal van ande re scholen in Nederland worden daarom ballonnen opgelaten. De actie is bedoeld om mensen met lees- en rekenproblemen over de streep te trekken een cursus te gaan volgen. De vol wasseneneducatie biedt hun daar de mogelij kheden toe. Voor het geld hoeven ze het niet te la ten. De overheid subsidieert de volwasseneneducatie immers. Vaak is echter schaamte de grote barrière. Lees- en rekenproble men bij volwassenen, die zich vooral uiten in het amper een briefje kunnen schrijven, wor den vaak veroorzaakt doordat men vroeger jjroblemen op school had of het geleerde niet meer in praktijk bracht. Wie meer wil weten over alfabe tisering en volwasseneneduca tie, kan bellen met het Ooster schelde College in Zierikzee: 0111-416368. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl WJ. van Dam (chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Lukas Fransen De tijd dat mensen hun paard naar de hoefsmid brachten is voorbij. Vandaag de dag komt de hoefsmid zelf langs om paarden nieuwe hoefijzers aan te meten. Met een speciaal daar voor ingerichte bus, rijden de broers Marcel (34) en Paul (24) van de Broeke uit Middelburg op afspraak langs ma neges en boerderijen. Op de zijkanten van de bus staat met grote letters ge schreven: 'Hoefsmederij Marcel van de Broeke'. Het is half tien in de morgen. Paul stuurt zijn bus het erf van de boerderij op. Hij moet vandaag twee paarden be slaan van een Duitse eigenaresse. Hij rijdt op tot naast de stallen en opent de achterklep. De bus is voorzien van alles wat een hoefsmid nodig heeft. Naast een oventje, een boor en een bak met ge reedschap hangen achterin de bus hon derden hoefijzers. Een aambeeld en werkbank complementeren de rijdende hoefsmederij. Broer Terwijl de vrouw haar paard van stal haalt, vertelt Paul hoe hij hoefsmid is geworden. „Ik ben opgegroeid op een boerderij en we hadden zelf ook paar den. Mijn broer is begonnen als hoef smid en zo ben ik er ingerold. In vakan ties hielp ik hem wel eens met het vasthouden van het paard of het verwij deren van de hoefijzers. Ik vond het werk zo leuk dat ik er verder in wilde. Het is nu ruim een jaar geleden dat ik de opleiding voor hoefsmid in Deurne heb afgerond. Het is de enige opleiding voor dit vak in Nederland en ik zat daar dus met jongens uit het hele land." Nu zijn broer op vakantie is, doet Paul het beslaan van de paarden in zijn een tje. „Als we met zijn tweeën zijn. doen we zo'n tien paarden per dag. Het is het hele jaar druk, met pieken in de zomer. Vak Afhankelijk van hoe vaak ermee op de weg wordt gereden, moet een paard toch 4 a 5 keer per jaar van nieuwe hoef ijzers worden voorzien. Het is echt een vak apart. Je moet het graag doen en goed met paarden om kunnen gaan. Dat is geen probleem, want ik ben met ze opgegroeid. Ik heb van mijn hobby mijn werk gemaakt." Het grote paard ondergaat gelaten hoe de hoefsmid de hoef van zijn voorbeen tussen de knieën neemt. Behendig ver wijdert hij het hoefijzer en snijdt de af gestorven zool uit. Ook de straal, die voor de doorbloeding van de voet zorgt, wordt bijgesneden. Vervolgens wordt de nagel geknipt, waarna de hoef met een grote vijl glad wordt gemaakt. Na dat dit ritueel zich drie keer herhaald heeft, kan Paul het paard zijn nieuwe ijzers aanmeten. Het tweede paard dat geduldig op zijn beurt wacht, kijkt al die tijd geïnteresseerd toe. Stemming Als het paard met zijn been trekt, spreekt Paul het rustig toe. „Je kunt aan de ogen of de oren zien in wat voor stem ming het paard is. Bange paarden moet je rustig toespreken, anders worden ze alleen maai- banger. Tegen brutale paarden kun je wat harder optreden. Als ze rustig zijn en niet vaak met hun Het plaatsen van het hete hoefijzer gaat met een enorme rookontwikkeling ge paard. foto Lex de Meester oren draaien, weet je dat ze vertrouwen in je hebben. Ach, als het goed is, zijn ze er ondertussen wel aan gewend. Bij een veulen worden de hoeven al gekapt en als ze drie jaar zijn krijgen ze voor het eerst ijzers." Als het oventje op temperatuur is ge bracht, legt Paul de vier nieuwe hoef ijzers erin tot ze roodgloeiend zijn. Met een lange tang haalt hij er één uit en loopt ermee naar een hoef van het paard. Sissend wordt het hete metaal op zijn plaats gebracht. Dit gaat met een grote rookontwikkeling gepaard. Een indringende brandlucht teistert de reukorganen van mens en dier. Het paard blijft heel rustig en lijkt er niets van te voelen. ..Dat is ook zo", legt Paul uit. „De buitenkant van de hoef, de hoornwand, is namelijk gevoelloos De jonge hoefsmid brengt het hoefijzer naar zijn aambeeld en slaat het met een hamer in de goede vorm. Het zweet druppelt van zijn voorhoofd en de ade ren in zijn armen zwellen op onder de hevige hamerslagen. „Het is zwaar werk Je moet rekening houden met je lichaam, anders houdt je het niet lang vol. We kregen op school ook les in ergo nomie, waarbij we leerden in welke houding je het beste onder het paard kunt staan. Het zijn vooral je rug, heu pen en knieën die het zwaar te verduren hebben." „Net als iedere voet anders is, is ook el ke hoef anders", legt Paul uit terwijl hij zijn bezwete voorhoofd afveegt aanzijn shirt „Elk hoefijzer moet dus op maat gemaakt worden. Voorhoeven zijn ook ronder dan achterhoeven, die een meer ovale vorm hebben Als het ijzer de goede vorm heeft, wordt het op de hoef gespijkerd. Vervolgens worden de na gels omgekruld. Opspijkeren en dicht maken heet dat in vakjargon. Als alle vier de hoeven voorzien zijn van nieuwe ijzers, wordt het paard weer op stal ge zet. Nadat ook het tweede paard beslagen is, legt Paul het gebruikte gereedschap weer in de bus. „So, das ïst fertig", zegt hij tegen de Duitse. Goedkeurend plaatst ze ook haar tweede paard in de stal. „Zehrgut", knikt ze tevreden naai de jonge hoefsmid. Het is bijna twaalf uur en Paul stapt snel in zijn bus om op tijd voor het middageten te zijn. Daar na moet hij weer op pad om andere paarden van nieuwe hoefijzers te voor door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Het begint zo langzamerhand een gewoonte te worden bij tabakswinkel De Pupekop in Zierikee. Won vorig jaar al iemand via de Staatslo terij een ton dankzij een in De Pupekop gekocht lot, woensdag was een lottoformulier uit de ta bakszaak goud waard. Weder om mocht 100.000 gulden op ie mands bankrekening worden bijgeschreven. „En dan te bedenken dat we in het afgelopen jaar ook al twee keer iemand hadden met een prijs van 20.000 gulden", zegt eigenaar C. bij de Vaate niet zonder trots. „Dat hoor jeechter niet via de officiële kanalen, maar van de mensen zelf." De ton viel deze week op het lotto formulier van een Rotterdam mer, die in voorjaar en zomer het grootste deel van de tijd op Schouwen-Duiveland in een stacaravan woont. De man wil niet dat zijn naam bekend wordt, zegt Bij de Vaate. ..Hij kwam woensdag met zijn lottobriefje bij mij in de zaak en vroeg of ik even in de computer wilde kijken of hij inderdaad in de prijzen was gevallen. Hij had het in de krant gelezen, maar wilde het toch even zeker weten Je weet immers maar nooit. Het kan een drukfout zijn. Ik keek toen in de computer en zag dat het echt waar was.De gelukki ge had vijf van de zes getallen goed en bovendien het reserve getal „Ik kan voortaan beter mijn hele voorraad lottoformu lieren en staatsloten zelf kopen. Dan word ik nog eens rijk", grapt Bij de Vaate. Doos gebak De eigenaar van de sigarenwin kel heeft dan weliswaar geen ton gewonnen, maar zal als ver koper van het lottoformulier er waarschijnlijk toch een aardig heidje aan overhouden. Mensen die grote geldprijzen winnen, geven wel vaker iets weg aan de gene bij wie ze het winnende lot hebben gekocht. Bij de Vaate: „Toen hij weg ging. gaf hij mij een hand en zei hij: 'u hoort nog van mij'. Nou, misschien komt 'ie met een lekkere doos gebak of een doosje goede sigaren. Dat zou leuk zijn." ZIERIKZEE - De Werkgroep Schoolbiologie op Schouwen- Duiveland geeft voor haar bege leiders en mensen die dat willen worden een cursus natuur rond de school. Hierin staan bodem- dieren, bomen en paddestoelen centraal. De cursus bestaat uit zeven bijeenkomsten op de woensdagochtenden van negen tot elf en gaat op 23 september van start in gebouw De Drie hoek. Kerkhof 8 in Zierikzee. De Werkgroep Schoolbiologie biedt begeleiding bij excursies van basisscholen in Zierikzee. Dat werk heeft zich inmiddels uitgebreid over een groot deel van Schouwen-Duiveland.Voor de begeleiding zijn vrijwilligers nodig die de cursus natuur rond de school hebben gevolgd. Na- tuurbesef is, volgens de leden van de werkgroep, geen vereiste om deze cursus te kunnen vol gen. De werkgroep beschikt over achtergrondinformatie en werkbladen over tal van onder werpen op het gebied van plan ten- en dierenleven. Tijdens de cursus wordt ook aandacht be steed aan natuurbeleving bij kinderen. Voor nadere informa tie: tel. 0111-416367 (na 18.00 uur) of 0111-413407. Advertentie op de collectie buitenmeubelen, kussens, parasols en barbecues van 'o serremeubelen Westwal 13, Goes 0113-215838

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37