Beroeps bij Thoolse brandweer op slechts 2 stuks PZC Het lijkt alsof de Amerikanen bepalen welke aardappelen worden geteeld Wemeldinge voert eigen wapen in het vaandel op dorpsfeest Zaterdag 5 september met hoge kortingen! 1 Gulden Aktie zeeland 12 Nieuwe commandant verkoop van diverse showroommodellen badkamermeubelen en sanitair vrijdag 4 september 1998 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK Planvorming, preparatie en preventie scoren bij de brand weer Tholen onvoldoende. Daarmee is deze gemeente geen uitzondering in Nederland. De aanstelling van een beroeps commandant moet hierin ver andering brengen. Plaatsvervangend comman dant op Tholen F van Wij land zette eerder deze week de stand van zaken binnen de gemeente Tholen uiteen aan de leden van de commissie algemeen bestuur en welzijn. Tholen is aangeslo ten bij de regionale brandweer West-Brabant. Binnen het pro- Postzegelavond in Kloetinge KLOETINGE - De filatelisten vereniging De Bevelanden opent donderdag 10 september om 19.00 uur het winterseizoen met een postzegelavond in dorpshuis Amicitia in Kloetin ge. De clubveiling, waaraan zo wel de 350 leden als andere belangstellenden mogen deel nemen, begint om 20.30 uur. GOES Zomerzegels - De afdeling Zuid-Beveland van het Fonds Zomerzegels/Ouderenzegels heeft 1.500 gulden gegeven aan de stichting Zorgcentrum Gast huis. De bijdrage is bestemd voor de renovatie van het biljart in de centrale hal. Het biljart in het pas gerenoveerde Gasthuis is zo intensief gebruikt dat het laken tot op de draad versleten is. Uit de opbrengst van de Ou derenzegels, die jaarlijks drie miljoen gulden bedraagt, kan het laken worden vervangen. ject Versterking Brandweer, dat bedoeld is om de huidige en ge wenste kwaliteit van de brand weerzorg in beeld te brengen, is de gemeente Tholen het laatste gebied dat aan bod komt. Uit onderzoek is naar voren ge komen dat de repressie - het be strijden van brand, ontploffin gen en andere calamiteiten - voldoende is. Richtlijnen Andere aandachtsvelden die nen echter verbeterd te worden, zo gaf Van Wijland aan. De tech nische hulpverlening dient te worden aangescherpt conform de landelijke richtlijnen. Vol gens beleidsmedewerker en toe komstig directiesecretaris J. Rentinck komt dit vooral neer op een verandering van metho den hoe moet worden omgegaan met onder meer beknelde slachtoffers en gekantelde tankwagens. Planvorming, preventie en preparatie zijn momenteel niet toereikend. Hieronder vallen bijvoorbeeld bemoeienis met nieuw aan te leggen wijken en industrieter reinen (gemeentelijke ontwikkeling), preventieve maatregelen in onder meer zorgcomplexen en aanvalsplan nen voor wanneer brand uit breekt bij bedrijven. Rampen „Het is niet zo dat Tholen nu op eens onveilig is", benadrukte Van Wijland in zijn toelichting aan de commissie. Wel is duide lijk dat de voorbereiding en het vele hiermee samenhangende papierwerk en overleg, waar mee uiteindelijk rampen kun nen worden voorkomen, door vrijwilligers alleen niet langer op te brengen is. De gemeente Tholen is begon nen met de werving van een beroepscommandant. Van Wij land zal in ieder geval tot 1 janu ari de functie van waarnemend commandant vervullen. Telers kunnen op een velddag goed zien hoe een soort zich houdt op een proefveld. foto Willem Mieras doorRené Schrier HEINKENSZAND - Het is nat en slikkerig. De weergoden zijn Lamb Weston en Meijer gunstig gezind. Prima weer voor een velddag waarop aardappelen centraal staan. De familie Vermue heeft op het bedrijf in de buurt van Hein- kenszand een schuur beschik baar gesteld, waarin het naar frites en koffie ruikt. Op het erf staat een auto met een Bel gisch kenteken. Zou het toeval zijn? Het aardappel-verwerkende bedrijf Lamb Weston en Meij er uit Kruiningen houdt wel vaker velddagen. Ze zijn be doeld voor telers en leveran ciers van fritesaardappelen. Die kunnen op een proefveld nieuwe aardappelrassen be kijken en weer eens met elkaar en met inkopers van gedach ten wisselen. Wie de schuur van de familie Vermu binnenkomt krijgt me teen een kopje koffie en een pet van het fritesverwerkende be drijf in de hand gedrukt. Frites lijkt trouwens een achterhaald begrip. Aan de wand hangen posters met wervende afbeel dingen van Savoury Seasoned Criss Cuts of Savoury Seaso ned Twisters en dito Wedges. Ze hebben in de verte mis schien wel iets met frites of aardappelen te maken, maar de vorm doet hunkeren naar een ouderwetse stevige zelfge- snedeniriet. Wat moet je met pittig gekruide fritesproduc- ten in de vorm van wokkels, halve maantjes of inktvisrin gen? Teel daar maar eens een aardappel op. Aardappelmoeheid Voor de Vlamingen Jan Dhont en Omer Bulke uit Knokke is dat geen probleem. Ze telen al jarenlang niets anders dan Bintjes en beginnen voor aard appelmoeheid te vrezen. Van daar dat ze geïnteresseerd zijn in andere rassen. En die zijn er genoeg te bewonderen. Netjes in kisten uitgestald liggen de Cycloon, de Lady Olympia, de Premiere (een vroege aardap pel zoals de naam doet ver moeden), de Felsina, de Charisma en de Fambo. De Vlamingen hebben wel eens van sommige rassen gehoord, maar ze willen ze ook wel eens zien groeien. „Het is onze stiel. Je wilt van alles weten over opbrengst en ziektebestendig heid." Dhont legt uit dat in België het Provinciaal Cen trum voor de Aardappelteelt actief is. Dat is een objectieve instantie die zijn leden weke lijks op de hoogte stelt van de aetuèle stand van zaken in de aardappelwereld. Dhont: „Zo'n velddag is wel interès- sant, maar het kan natuurlijk wel gekleurd gebracht wor den." Uit de uitleg van een van de medewerkers van het Krui- ningse bedrijf blijkt dat het er veel van weg heeft dat tegen woordig de Amerikanen bepa len welke aardappelen op de Zeeuwse akkers groeien. Die hebben liever een paar goede rassen dan van alles door el kaar. Uit de praktijkuitleg blijkt dat het ras Charisma ho ge ogen scoort. Het frites en snij gedrag zijn in de fabriek heel goed. Maar er komt meer kijken. Een laag onderwater gewicht - wat het ook zijn mag - is niet best, krijgen we te ho ren. Ruggen Overigens brengt het streven naar steeds grotere stevige aardappelen ook weer proble men met zich mee. De aardap pelen groeien de ruggen uit. Dat wil zeggen dat ze niet meer in de keurige piramidevormi ge rijen passen, die de boeren in het voorjaar over de akker trekken. En een aardappel die buiten de rug groeit wordt groen. Daarom is er een test gedaan met ruggen die geen omtrek van 93 centimeter heb ben, doch 101 centimeter. De eerste resultaten zijn bemoe digend. En er was nog een nieuwtje; Lamb Weston en Meijer wil boeren die meer dan gemiddelde kwaliteit Bintjes leveren extra belonen. De Vlaamse telers keken elkaar veelbetekenend in de ogen, want dat vinden ze nu juist zo prettig van het zakendoen met het Kruiningse bedrijf: ieder een krijgt dezelfde prijs. door Ingrid Huibers WEMELDINGE - De vlaggen met het wapen van Wemeldinge zullen wapperen en het patroon van het geel met rood gekleurde schild wordt met klinkers in de straat gelegd. Behalve met kle ding uit de jaren dertig kunnen de dorpelingen zich zaterdag 12 september tijdens de Wemel- dinge(n)dag ook uitdossen met de nieuwe Wemeldingse dorps dassen. Net als vorig jaar staat het hele dorp in het teken van de jaren dertig. De tijd van de grote eco nomische crisis, toen mensen door geldgebrek heel creatief moesten zijn. 's Avonds tijdens het boerenbal, oftewel het half- uutdansen, treedt heel toepas selijk het crisisorkest op. Naar goed gebruik wordt soms hal verwege een nummer gestopt om met de pet rond te gaan. Défilé 's Ochtends om tien uur nemen de dorpsnotabelen - de notaris, de dokter, de tandarts - het défi lé af. Driehonderd schoolkinde ren in Ot- en Sienkleren met hun ouders en andere dorpsbewo ners in oud boerengoed of bur gerkleding uit de jaren dertig, paraderen dan door de straten. Vorig jaar werkte dat zeer aan stekelijk", verhaalt organisator Daan van Gorp. „Veel mensen keken om tien uur nog even de kat uit de boom, maar toen ze eenmaal de bedoeling door had den, gingen ze zich snel thuis nog even verkleden." Al die verklede mensen gaven het dorp een heel bijzonder sfeertje. Voorzitter van het or ganiserend comité Frans Hap- pel kan er nu bijna een jaar later nog van genieten. „De inwoners vormden een prachtig décor. Ik vond het ook heel bijzonder dat iedereen meedeed." Op de markt komt een grote feesttent, waar een biertje ge dronken kan worden onder het genot van de muziek van één van de negen deelnemende mu ziekkorpsen. De toegang is ove rigens gratis, net als de rondrit- jes door het dorp per paard of oude auto, of de rondvaarten op een oude sleepboot. Er kan wijn of bier geproefd worden, voor de kinderen zijn er oude spelletjes en er is een boe- renmarkt. „Een braderie kraampje zal je bij ons in Wemeldinge niet vinden", ver klaart Happel „We doen juist ons best om de commercie en slimme handelaren buiten het dorp te houden. De Wemeldin- ge(n)dag is echt echt een knus dorpsfeest." Demonstraties Diverse dorpelingen geven op i de stoep voor of in hun huis een demonstratie. Zo is het bij de fa milie Smits in de Julianastraat boerenwasdag. Oud ondergoed gaat van de ene in de andere ke tel en door de wringer. Bij mooi weer wordt het goed op de bleek te drogen gelegd. Weer anderen bakken zelf brood, kantklossen een kleedje of maken Jan-in-de- zak. „Dat is een soort gekookt brooddeeg in een zak. Mij lijkt er eigenlijk niet zoveel aan", be kent Happel. „Maar oudere mensen zijn er erg op gesteld." De Wemeldinge(n)dag duurt za terdag 12 september van 10.00 tot 01.00 uur. Actie kleding in Goes en 's-Gravenpolder GOES - In Goes en 's-Graven polder worden kledinginzamel- acties gehouden. Mensen die kleding, schoenen en bijvoorbeeld beddengoed kwijt willen, kunnen zaterdag 12 september tussen 9.00 uur en 11.30 uur terecht in de Elimkerk in 's-Gravenpolder. Daar houdt de werkgroep de Bevelanden van de christelijke hulpverle ningsorganisatie Dorkas een in-1 zameling. In Goes kunnen de spullen op donderdag 24 september tussen 19.00 uur en 21.00 uur en vrij-1 dag 25 september van 9.00 uur tot 10.00 uur kwijt in de garage box op het adres Wijngaard straat 38 te Goes. Wie dan ver hinderd is kan ook aankloppen, i van 21 september tot en met 24 september, tussen 9.00 uur en 12.30 uur bij het Parochiesecre tariaat in de Wijngaardstraat 36 te Goes. De organisatie van deze j inzameling is in handen van Mensen in Nood van Caritas Ne derland. Excursie Bevelandse Zuidgors ELLEWOUTSDUK - Vereni ging Natuurmonumenten houdt zaterdag 12 september vanaf 10.00 uur een excursie in Zuidgors. Dat gebied ligt op het zuidelijk ste punt van de Zak van Zuid- Beveland. Wie hier loopt, kan zich volgens de vereniging voor stellen hoe Zeeland eruit zag voor het werd ingepolderd. Op geven voor deelname moet vooraf. Meer informatie: 0113- 644044. Ruim anderhalf jaar cel geëist voor afpersingen MIDDELBURG - Officier van justitie mr. F. van Es heeft don derdag voor de rechtbank in Middelburg een gevangenis straf van dertig maanden, waarvan tien voorwaardelijk, geëist tegen een 43-jarige Mid delburger. Die wordt verdacht van een serie afpersingen. De advocaat van de verdachte, mr. C. J. de Wit, zei het 'zeer betreu renswaardig' te vinden als het zou uitdraaien op een langduri ge gevangenisstraf. De Middelburger kwam onder invloed van cocaïne tot het af persen en bestelen van drie huisgenoten. Dat ging gepaard met intimidatie, het uitdelen van klappen en het dreigen met een mes. De zaak was in maart al voor de rechtbank behandeld. Toen eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van twee ënhalf jaar. De rechtbank be sloot echter de verdachte eerst de behandeling in een afkick- kliniek te laten afmaken. Dat heeft de Middelburger, die al herhaaldelijk is veroordeeld, niet gedaan. Hij heeft, naar ei gen zeggen 'in overleg' met de kliniek, na zes maanden beslo ten een punt te zetten achter de behandeling. „Ik was daar niet op mijn plaats", verklaarde hij donderdag op de zitting. Inmid dels is hij wel drugsvrij en heeft hij een vaste baan gevonden. „Hij heeft een tour de force doorgemaakt om zover te ko men". aldus zijn raadsman, die 'onaangenaam verrast was' door de geëiste straf. Hij pleitte voor een werkstraf en langdurig toezicht van het ZCAD, om te voorkomen dat zijn cliënt diens baan verliest en terugvalt. De officier van justitie vond dat te ver gaan. „Als ik instem met dienstverlening valt dat moei lijk aan de slachtoffers te verko pen." De uitspraak is op 16 september. Suzuki Baleno showroommodellen: Baleno 1.3 GLX Sedan 28 495, Baleno 1.3 GLX Estate 30.995,- 28.499 kosten rijklaar maken legeskosten verwijderingsbijdrage metallic lak RIJKLAAR t.w.v, 890,- t.w.v 113,- t.w.v. 150,- t.wv. 695,- 30.999 Uw prijsbewuste Suzuki dealer GARAGE SJAAK S0NKE - KAPELLE Biezelingsestraat 50, tel.: 0113 - 343631 ER ZIT MEER IN SUZUKI FASHION inwear matini que esprit mexx ci nderel1 a AND lang model blazer in zwart en bruin bijpassende broek in zwart en bruin v-hals t-shirt in zwart|wit|marine overhemd in ruit in zwart|wit|marine basic stretch broek in zwart en beige fleece sweater in zwart en lichtblauw broek met bootleg in zwart t-shirt korte mouw met logo spencer met marine suëde laars in zwart en bruin LANGE KERKSTRAAT 35 GOES SHOES van 149,95 van 69,95 van 89,95 van 139,95 van 39,95 van 129,95 bij aankoop van een ONLY broek een opblaastas t.w.v. 29,95 kado acties zijn geldig t/m zaterdag 19 september zolang de voorraad strekt en alleen verkrijgbaar in ons filiaal H0TLEGS GOES LANGE KERKSTRAAT 35 GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 30