PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vliegveld in zee is voordeligst Tankslag drijft Shell in armen van Texaco VACATURES 4 WEKEN kunst cultuur Luchthaven buitengaats levert minste overlast op voor omwonenden Noord-Ierland ontvangt Clinton Aanslagdreiging ambassade VS in Den Haag Vlissingse met cocaïne gepakt op vliegveld in Panama Auto Leasen? Zwitserland rouwt na ramp vlucht SR 111 AMC stopt met kunstmatige inseminatie Priem mag nog niet weg Leerlingen weer op de fiets Moeizame zege volleyballers Naar kinderporno neigende dia's vriend Reve geconfisqueerd VOOR 15,00 21' 15' Droog met zon Mistbanken en opklaringen. Vanmiddag bewolking en vanavond regen. Matige zuidwestenwind en 21 graden. 241e jaargang no. 211 vrijdag 4 september 1998 losse nummers 1,75 pagina 15t/m 22 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een lucht haven in de Noordzee is duur, maar levert wel de meeste economische groei op en de minste overlast in vergelijking met de alter natieve plekken Maas vlakte en Flevoland. Maar ook uitbreiding van Schiphol kan zorgen voor de opvang van het groei ende luchtverkeer. WASHINGTON - De Ameri kaanse ambassade in Den Haag is onlangs ontruimd uit vrees voor een aanslag. Dat meldde vannacht het Amerikaanse tele visiestation ABC. Twee Ara- bisch-sprekende mannen, die tijdens de ontruiming aanteke ningen maakten, zouden buiten de ambassade zijn gearresteerd. Na de Amerikaanse raketaan- vallen op een farmaceutische fabriek in Soedan en een kamp in Afghanistan op 2 0 augustus is gedreigd met aanslagen op Amerikaanse ambassades in di verse steden. Veiligheidsexperts geloven dat terroristen zwakke plekken proberen te ontdekken in de beveiliging van Ameri kaanse diplomatieke vertegen woordigingen. Een van de am bassades die werden bedreigd, was die in Oslo. Bij evacuatie hiervan werd een Iraki gearres teerd die de ontruiming op vi deoband vastlegde. ANP VLISSINGEN - Een 28-jarige vrouw uit Vlissingen is in Pana ma opgepakt op verdenking van drugssmokkel. Zij werd op het vliegveld van Panama City be trapt met tweeënhalve kilo cocaïne in haar bagage. De ouders van de vrouw hebben geschokt kennis genomen van de aiTestatie. Zij wisten niet dat hun zelfstandig wonende doch ter zich in het buitenland be vond. Het is de ouders een raad sel hoe hun dochter, die bij hun weten niet verslaafd is, zich in de nesten heeft gewerkt. In een door tussenkomst van een advo caat in Panama verkregen brief heeft de Vlissingse de ouders la ten weten 'stom bezig te zijn ge weest'. De aanhouding vond plaats op 25 augustus. De vrouw was op weg naar Nederland. Zij krijgt consulaire bijstand. De consul- generaal in Panama heeft deze week voor de tweede keer pools hoogte genomen hoe het met de vrouw is. De Vlissingse zit in een cel samen met twee andere Nederlandse meisjes. Volgens informatie van Reclassering Nederland zitten er zeven Ne derlanders in Panama in het ge vang, de meesten wegens smok kel van drugs of delicten zoals witwassen van geld. De Vlis singse loopt kans om vijf of zes jaar gevangenisstraf te krijgen. Advertentie U least al een Audi A4 vanaf 935,- per maand Bel «O»* voor „„n offerte1. AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax.. 0118 416699 Een luchthaven op de Maas vlakte, die overlast zou kunnen veroorzaken voor Sehouwen- Duiveland en Goeree-Overflak- kee, heeft als groot nadeel de de centrale ligging en zadelt de regio op met te grote verkeers druk. De kosten worden ge raamd op 20 miljard gulden, terwijl het vliegveld dan 20 mil joen pasagiers zou opvangen als overloophaven van Schiphol. Een en ander staat in een rap port van de ambtelijke werk groep Toekomstige Nederland se Luchtvaart Infrastructuur (TNLI). Het rapport moet de bo dem vormen onder de keuze die het kabinet nog dit jaar wil ma ken. Het rapport is slecht gevallen bij de milieubeweging. Volgens Natuur en Milieu en Milieude fensie toont het onderzoek aan dat een grootschalige luchtha ven overal in ons land op proble men stuit. De politieke partijen toonden zich gisteren in hun eerste reac ties verdeeld. De PvdA lijkt voorlopig vooral te voelen voor de Noordzee, terwijl D66 in een Een schip van de Canadese kustwacht passeert een boei enkele mijlen uit de kust van Peggy's Cove. Bij de crash van het vliegtuig van Swissair werd van deze belboei een stuk van 3,5 meter afgeslagen. foto Stephan Savoia/AP door Bob Kroon GENÈVE - De grootste ramp in de Zwit serse luchtvaartgeschiedenis heeft het Al penland in diepe rouw gedompeld. De noodlottige crash van een MD 11-toestel van Swissair, op enkele kilometers uit de Canadese oostkust, kostte het leven aan 215 passagiers en 14 bemanningsleden. Het toestel stortte neer op slechts tien mi nuten vliegafstand van Halifax, waar ge zagvoerder Zimmermann een noodlan ding had aangekondigd. Het nauwelijks zeven jaar oude toestel verkeerde volgens Swissair in uitsteken de staat. Onder de slachtoffers waren 137 Amerikanen, 41 Zwitsers, en verder onder anderen Fransen, Britten en Iraniërs. Terwijl het nieuws over de crash al over de wereld ging, waren in de aankomsthal in Geneve gedurende enige tij d tientallen af halers niet van de ramp op de hoogte, te meer omdat het elektronische bord in de aankomsthal voor de rampvlucht SR 111 nog steeds de melding 'vertraagd' gaf. Die melding werd pas een half uur later door een dramatisch 'geannuleerd' vervangen. Geen hoop Omstreeks elf uur maakte Swissair presi dent-directeur Philip Brugisser bekend dat er geen hoop meer was op overleven den. Volgens Pierre Froidevaux, hoofd van het bijstandsteam, speelden zich on der de nabestaanden dramatische tonelen af. Een tiental mensen moest in het acade misch ziekenhuis van Genève met een shock worden opgenomen. Froidevaux: „De mensen weigeren het plotselinge ver lies van een gezond familielid te aanvaar den. De meesten willen dan ook naar de plaats van het ongeluk om zich persoon lijk te overtuigen. Dan begint pas de rouwverwerking. Swissair liet gisteravond weten de ko mende dagen 40.000 tot 60.000 gulden aan smartengeld per passagier ter be schikking te stellen. De maatschappij heeft voor vandaag een vlucht naar Ha lifax ingelast voor de nabestaanden. Bondspresident Cotti kondigde nationale rouw af. In het hele land hing de rode vlag met het witte kruis halfstok. Onder de slachtoffers was ook een tiental stafleden van VN-instanties in Genève, zoals het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen, Unicef, en de Internatio nale Octrooiraad. De bekendste onder hen was Jonathan Mann, de Amerikaanse viroloog, die in 1986 voor de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) de interna tionale aanpak van de toen nog nieuwe ziekte Aids organiseerde. GPD eerste reactie een lichte voor keur heeft voor Schiphol, CDA- Kamerlid Reitsma wijst de Maasvlakte en Flevoland af en is voor uitbreiding Schiphol én een luchthaven in zee. De VVD is het met D66 eens dat eerst serieus gekeken moet wor den naar een uitbreiding van Schiphol tot 60 miljoen passa giers. Als er dan nog oveiioop nodig is, moet er gekeken wor den naar Flevoland, vindt WD- 'er J. te Veldhuis na een eerste blik in de onderzoeksrapporten. Hij verwacht dat een luchtha ven in zee veel te duur wordt. In de knoop Schiphol is nu goed voor meer dan 30 miljoen passagiers per jaar. Volgens de onderzoekers kan Schiphol doorgroeien tot een omvang van 60 miljoen pas sagiers per jaar, zonder, met mi lieunormen in de knoop te komen. Maar daarvoor zijn ge- luidsbeperkende maatregelen nodig en grote investeringen in het weggennet rond de luchtha ven. Voor een nog grotere groei zouden start- en landingsbanen moeten worden verlegd, waar door grote delen van de luchtha ven voor langere tijd moeten worden gesloten. De offshore luchthaven vergt behalve de aanleg van het kunstmatige eiland zelf - kosten 33 miljard - investeringen in een wegennet en bovendien een on dergrondse spoorlijn. In 2025 zou zo'n luchthaven dan wel goed zijn voor 100 miljoen pas sagiers. Een luchthaven in Fle voland zal bij een capaciteit van 40 miljoen passagiers zo'n 13 miljard gulden gaan kosten. Het vliegveld zou in het jaar 2010 klaar kunnen zijn. ANP/GPD zie ook pagina 9 Jan Moors (links) en Cees Priem verlaten het gerechtsgebouw in Reims. foto Frangois Nascimbeni/EPA doorSven Remijnsen REIMS - TVM-ploegleider Cees Priem en verzorger Jan Moors mo gen Frankrijk voorlopig niet verlaten. De rechtbank van Reims heeft gisteren besloten dat de vrijheidsbeperking van het tweetal niet wordt opgeheven. De Franse justitie wil dat Priem en Moors in Frankrijk blijven zo lang het dopingonderzoek naar de Nederlandse wielerploeg niet is afgerond. „Kennelijk is men bang dat ze vluchten", zegt TVM-ad- vocaat Joost van Mierlo, Priem en Moors verblijven op een onbekende plaats in Frankrijk, waar ze zich elke dag op het politiebureau moeten melden. Teamarts Andrej Michailov, die nog altijd vastzit in de gevangenis van Reims, wordt evenmin vrijgelaten. Vanwege het langslepende karakter van de zaak, wil Van Mierlo dinsdag in een spoedgesprek opheldering van onderzoeksrechter Odile Madrolle, die maandag terugkeert van vakantie. „Het moet een open en eerlijk gesprek worden", zegt Van Mierloi „Wij willen weten waar We aan toe zijn." door Peet Vogels DEN HAAG - Concurrentie is leuk, concurrentie is noodzake lijk, maar het moet niet te gek worden. Die redenering heeft Shell en Texaco in Europa tot el kaar gebracht. De oliemaat schappijen bundelen medio 1999 de raffinage en de verkoop van benzine in Europa. De ver wachting is dat er de komende tijd nog meer samenwerkingen zullen worden aangekondigd. De lage olieprijzen hebben de zaken in Europa in een stroom versnelling gebracht. Al jaren is er sprake van een overcapaciteit bij de raffinaderijen. Dat leidt tot hoge kosten, want de capaci teit kan niet volledig benut wor den. Bovendien puilen de voor- raadtanks uit met benzine, diesel en andere olieproducten. Dat moet verkocht worden in een markt die nauwelijks meer groeit. Dunne marge Zolang de olieprijzen hoog wa ren, kon er toch nog wat ver diend worden. Nu er historisch lage prijzen genoteerd worden is de dunne marge voor veel raf finaderijen omgeslagen in een verlies. „De aandeelhouders ei sen rendement en dat is onmo gelijk met deze prijzen", consta teerde topman Steve Miller van Shell al bij de presentatie van de halfjaarcijfers. Shell en Texaco hebben nu de stap gezet. Beide bedrijven heb ben in de Verenigde Staten al een zelfde operatie achter de rug en daar heeft de samenvoeging al direct geleid tot hogere mar ges. De nieuwe joint venture zal voor 88 procent eigendom van Shell worden en voor 12 procent van Texaco. Wereldwijd is Shell bijna driemaal zo groot als Texaco. Koper Texaco heeft een raffinaderij in Engeland en een belang van 35 procent in een raffinaderij in Rotterdam. Shell heeft er ze ventien in Europa. Het bedrijf heeft al aangekondigd een raffi naderij in Engeland te sluiten en zoekt ook een koper voor haar Turkse activiteiten. Voor de rest zit Shell de periode met lage prijzen gewoon uit. AMSTERDAM - Het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam heeft behande lingen voor Kunstmatige Inse minatie Donorsperma (KID) voorlopig gestaakt. Aanleiding is twijfel over de betrouwbaar heid van tests om sperma te controleren op aanwezigheid van de geslachtsziekte chlamy dia. De tests staan bij het AMC ter discussie nadat de infectie was ontdekt bij een vrouw die was geïnsemineerd met zaad van twee donoren. Daarop zijn ze opnieuw getest via een nieuwe methode. Tex*wijl de standaard test negatief was, gaf de nieuwe methode aan dat hun sperma in derdaad was geïnfecteerd. Zes tig vrouwen zijn nu opgeroepen voor controle. Chlamydia ver loopt vaak ongemerkt en kan leiden tot ontstekingen, afwij kingen in de eileiders en tot on vruchtbaarheid. In Zeeland wordt KID slechts enkele malen per jaar toegepast. ANP Noord-Ierland heeft president Clinton gisteren met open ar men ontvangen. De door Monica-gate geplaagde wereldlei der wordt gezien al architect van de vrede in Noord-Ierland. „Als dit uitmondt in blijvende vrede is uw plaats in de geschiedschrijving verzekerd," aldus premier Rlair De scholieren zijn vanaf maandag weer dagelijks op de fiets en voetpaden te vinden. Net als elk jaar is dat voor Veilig Ver keer Nederland aanleiding om via affiches en span- doeken met leuzen aandacht te vragen voor de grote O groep kwetsbare weggebruikers. De Nederlandse volley ballers hebben de eerste winst in wat een reeks van vijf moet worden binnen. De Europees kampioen, doende zich te kwalifice ren voor de titelstrijd in 1999 in Oostenrijk, ver sloeg Finland gistei'avond in Sneek met 3-0. De set standen waren .15-9 16-14 15-6. Gemakkelijk kwam die zege niet tot stand. Oranje dankte veel aan de service van Ri chard Schuil en Reinder Num- J merdor. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; beurs: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11 en 13; kunst cultuur: 15,16,17,19,21 en 22; sport: 23,24, 25 en 27. van een andere jongen zoent. Schafthuizen stelt nooit de in tentie te hebben gehad kinder porno te maken. Volgens hem gaat het om ontluikende jon gensliefde, „Ik heb alleen repro ducties gebruikt en zelf foto's gemaakt", zegt hij. „Ook is er geen sprake van een machtsre latie op de afbeeldingen, er staan alleen jonge jongens op." GPD/ANP De pijn zit vooral in de moor dende concurrentie aan de pomp. In landen als Frankrijk en Groot Biittannië wordt zei fs verlies geleden op de verkoop van benzine. Dat komt door de concurrentie van de hyper- markten, de grote supermark ten buiten de steden. Die verko pen benzine onder de kostprijs en lokken op die manier klanten naar hun winkels. In Europa rekent Shell op een kostenbesparing van 400 mil joen gulden per jaar door geza menlijke marketing en verkoop van de producten en door sa menvoeging van onderdelen van beide bedrijven. GPD van onze redactie binnenland SCHIEDAM - De politie heeft in de artotheek van Schiedam dia's in beslag genomen van foto's van Joop Schafthuizen, de part ner van schrijver Gerard Reve. Het gaat om 'naar kinderporno neigende foto's', werk dat in de jaren zeventig in het kader van de BKR door de gemeente Schiedam is aangekocht. „Wij werden door een recher cheur van de politie in Schie dam gebeld die vertelde dat een mevrouw, een lener van de Arto theek, een klacht had over het feit dat er fotocollages van Schafthuizen in onze collectie zaten. Zij vond dat daar eens naar moest worden gekeken of dat niet naar kinderpornografie neigde", zegt G. Kruijt, woord voerdervan de gemeente Schie dam. Met z'n drieën, Kruijt, de arto- thecaris en een rechercheur werd vervolgens bekeken om welke werken het ging. „Die re chercheur vond dat in elk geval van twee werken de vraag in derdaad was of dat, geplaatst in het tijdsbeeld van 1998, als kin derpornografie betiteld kon worden. Bij die fotocollages, die vier tot acht of negen foto's per collage betreft, ging het bij een werk om twee foto's en bij de an der om een van de totale colla ge", aldus Kruijt. De dia's van de betreffende wer ken, die worden gebruikt door de klanten om een keuze te ma ken uit de totale Artotheekcol lectie van zo'n duizend werken, zijn door de rechercheur in be slag genomen om die voor te leg gen aan Justitie. Volgens af spraak heeft de artotheek de echte werken in een apart depot ondergebracht zodat ze niet meer kunnen worden uitge leend. Op de foto's die in beslag zijn ge nomen staat onder anderen een masturberende jongen en een jongen die het achterwerk (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving èi 93,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Hl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1