N-Beveland steekt geld in euro PZC Het lijkt alsof Amerikanen bepalen welke aardappelen worden geteeld Goes vindt zich niet laks in huisvesten van asielzoekers Schoonheid van een dode treurwilg Duits avontuur Dow maakt niets uit voor productie Terneuzen Omwonenden kreek IJzendijke redden op nippertje 150 karpers Eis twintig maanden cel voor afpersen en bestelen huisgenoten Bestuursrechter toont geen clementie in zaak camping Wattel zeeland «12 Gemeente wil invoering nieuwe munt in goede banen leiden Fotocamera's gestolen vrijdag 4 september 1998 door Ingrid Huibers WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland maakt zich op voor de komst van de euro. Een kleine twee ton wil het college van burgemeester en wethou ders uittrekken om de overgang van de gulden naar de nieuwe Europese munt in goede banen te leiden. Inmiddels is er een vijfkoppige gemeentelijke projectgroep ge formeerd. Een juridisch-fiscale ambtenaar, een automatiseer der, een financieel ambtenaar en een communicatiemedewer ker gaan zich waarschijnlijk onder aanvoering van de ge meentesecretaris buigen over de europroblema t i e k Vijftigduizend gulden is er be groot voor een aanpassing van de door de gemeente gebruikte computerprogramma's. „We hebben bijvoorbeeld een finan cieel pakket en een belasting pakket waarin nog met guldens wordt gerekend", zegt financi eel ambtenaar J. P. de Schipper. Totaal Het overgrote deel van de beno digde twee ton wordt gebruikt om de ambtenaren te betalen die met de euro aan de slag moeten. De Schipper: „Dat lijkt mis- door Mieke van der Jagt GOES - Het dagelijks gemeen tebestuur van Goes is niet erg onder de indruk van de aantij gingen van de provincie dat Goes een achterstand zou heb ben in het huisvesten van asiel zoekers. Volgens burgemeester D. J. van der Zaag is de gemeen te juist erg goed op dreef met de inhaalslag, die Goes nu eenmaal moet maken. De Goese taakstel ling voor dit jaar is de huisves ting van 45 asielzoekers met een status. Inmiddels wordt een lijst afgewerkt van 50 asielzoekers voor wie in Goes dit jaar wonin gen zijn vrijgemaakt. De achterstand die de gemeente heeft opgelopen, wordt dus dit jaar met vijf verminderd. Vorig jaar kon Goes 11 plaatsen inlo pen. „Dat wij een achterstand heb ben komt door het feit dat we een asielzoekerscentrum heb ben gehad. Toen woonden in Goes 300 asielzoekers en op hele drukke momenten zelfs 375 mensen. Het ministerie volgt nog steeds de beleidslijn dat op plaatsen waar asielzoekerscen tra zijn, geen huisvesting van statuszoekers moet plaatsvin den. Goes is daarmee dus pas schien veel, maar alle gemeen telijke documenten moeten straks worden aangepast. Voor het veranderen van overeen komsten, verordeningen en leges wordt honderd uur gere kend, voor de subsidies zeshon derd, voor alle uitkeringen hon derd en voor onze documenten tweehonderd uur. In totaal kost dat 145.000 gulden." Uiterlijk in 2002, bij de invoe ring van de euro, moeten alle nieuwe stukken klaar zijn. Dan krijgt ook de burger direct met de nieuwe muntsoort te maken. „Of we er op Noord-Beveland dan niet heel erg vroeg bij zijn?", daar moet De Schipper even over nadenken. „Ik heb geen idee of en hoe lang andere ge meenten er al mee bezig zijn, maar wij werden door de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten ingelicht over alle voorbereidingen die we moes ten treffen. Toen zijn we meteen aan de slag gegaan." Financieel specialistenbureau Morett, Ernst Young heeft de gemeen te een voorstel gedaan over een goed verloop van de invoering van de euro. De commissie be stuurlijke zaken en financiën doet daar op woensdag 9 sep tember een uitspraak over. begonnen toen het centrum dichtging." Van der Zaag ziet ook geen en kele reden dat de gemeente laks zou handelen als het om huis vesting van statushouders gaat. „Het is echt niet zo dat er bij ons geen leegstand is. De Regionale Woningstichting Samenwer king heeft maar al te graag een contract gesloten met het minis terie om die vijftig mensen een woning te bieden. Als gemeente hebben we wel aangedrongen op een goede spreiding." Dat is goed gelukt. De vijftig status houders wonen, op acht mensen na, die de komende drie maan den naar Goes komen, door heel de stad verspreid. Duidelijkheid Goes ziet dus niet in waar het gemor van de provincie van daan komt. De gemeente zou wel graag wat meer duidelijk heid hebben over het soort men sen dat naar Goes komt. Van der Zaag: „Eerst zouden we alleen staande asielzoekers krijgen en daarna was er plotseling weer sprake van gezinnen met kinde ren. Dat is belangrijk om te weten want kinderen moeten onderwijs hebben. Dat is onze verantwoordelijkheid en dat doen we maar liever goed." De omgevallen boom aan de Goese Westvest. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Smaken en inzichten verschillen, ook in het ge meentebestuur van Goes. Bij VVD-raadslid R. Strating wordt dat er de afgelopen week goed ingewreven. Hij stelde vorige week voor om de dode treurwilg, die al een poosje in de Westvest ligt, maar snel weg te halen. „Geen gezicht en een aanfluiting", vond hij. Daarmee haalde Strating zich de hoon van zijn collega raadsleden op de hals, die juist erg blij zijn met de omgevallen boom. Sindsdien wordt het WD-raadslid bij elke gele genheid geplaagd met het feit dat hij zoveel schilderachtig heid over het hoofd heeft kun nen zien. De dode wilg biedt niet alleen een fraai aanzicht, het is ook een bijzondere biotoop voor allerlei zwammen, insecten en vogeltjes. Bovendien wordt de boom in de winter, als de vesten dicht gevroren zijn, zeer gewaar deerd door vermoeide schaat sers en sportievelingen wier veters zijn losgeraakt. door René Hoonhorst LEIPZIG - De vestiging van Dow Benelux in Terneuzen hoeft niet bang te zijn dat een deel van haar productie in de nabije toekomst naar het oosten van Duitsland verdwijnt. Dow zet momenteel in de buurt van Leipzig een uiterst modern fa- briekcomplex neer op de gesa neerde terreinen van drie voor malige chemische bedrijven. De productie van de nieuwe fabrie ken is echter in de eerste plaats bedoeld voor nog aan te boren markten in landen als Honga rije, Tsjechië, Slowakije, Polen en Rusland. Topman B. Groot van Buna Sow Leuna (BSL), de naam van het conglomeraat, stelde veel ge meenteraadsleden van Terneu zen donderdag gerust. De kennis van Terneuzense Dow- mensen wordt in Sachsen en Sachsen-Anhalt niet gebruikt om de ondergang van de tot nu toe grootste Europese vestiging in te luiden. Zelfs als Dow er niet in slaagt om de Oost-Europese markt open te breken, staat de groei van de West-Europese markt garant voor voldoende afzetmogelijkheden. „De inves teringen in nieuwe fabrieken en binnenkort een nieuwe kraker tonen ook wel aan dat Dow er niet aan denkt om Terneuzen te verlaten", memoreerde Groot. Subsidies Dow Chemical sloot ruim drie jaar geleden een overeenkomst met de Duitse regering. In ruil voor dik tien miljard gulden aan subsidies beloofde de chemiegi- gant de drie bedrijfsterreinen rond Leipzig geheel te saneren en van nieuwe fabrieken en in stallaties te voorzien. Dow ver plicht zich halverwege het jaar 2000 - als de Duitse staat, die nu nog voor twintig procent in BSL participeert, zich terugtrekt - minstens 2200 mensen in dienst te hebben. Groot geeft direct toe dat die re geling voor de chemie-gigant uiterst gunstig lijkt en bij de oosterburen tot veel discussie heeft geleid. Ook al omdat de chemiesector bij de voormalige drie bedrijven werk bood aan zo'n 25.000 mensen. Hij tekent er wel bij aan dat destijds ook scholen, ziekenhuizen en sport complexen onder de bedrijve, vielen. Groot: „Behalve aan ons eig; personeel biedt BSL indire. werk aan zo'n 7000 mensenH toeleverende en afnemende i drijven. Dat aantal zal ver® stijgen als meer bedrijven zie vestigen op onze sites. We hel ben daar, net als Terneuzen a de mosselbanken, ruimte voo De Duitse regering is bovendk niet zomaar met ons in zee gaan. Als ze de oude bedrijfstè reinen hadden laten ligge: waren ze zo'n acht miljard ae saneringskosten kwijt gewee en hadden ze niks gehad. Daa: naast investeert Dow zelf oii meer dan 2,5 miljard in BSLe was er destijds niemand ande die dat aandurfde." Spijt De Dow-topman kan zich voc stellen dat diverse concurrents nu spijt hebben dat ze destijc niet in de voormalige DDR zij begonnen, omdat Dow de zake goed op de rails heeft. De oud fabrieken zijn op één na buite bedrijf en terwijl oude produ- tiesites worden ontmantel draaien nieuwe fabrieken sj volop. Een pijplijnnet vanaf c drie fabrieksterreinen naar? havenstad Rostock is binnen2.' jaar aangelegd en daarmee, een groot logistiek risico uitgfj bannen. „De voortekenen om: onze doelstellingen in 2000; halen zijn dus gunstig." De Terneuzense gemeenteras: hoorde dit met genoegen aantr dens een presentatie op li- grootste bedrijventerrein Schkopau. Op drie raadslede na is het hele gemeentebestut drie dagen in het oosten vï Duitsland, wat de Terneuzen^ gemeenschap zo'n 35 mille kor. Het is echter niet alleen een pk zierreisje, bezweerden de dee nemers. De raadsleden hopen zowel vï BSL als van Duitse gemeente besturen zaken te kunnen lere Van BSL hoe het andere bedrij ven naar zijn 'value-park' haal (in het Zeeuws-Vlaamse geval naar de Mosselbanken en Ast se Vlakte). En van de gemeen» besturen uit de regio Leipzig Halle, die twee maanden gei den in Terneuzen waren, hoe: omgaan met zo'n groot bedil op hun grondgebied. door Marcel Modde UZENDIJKE - Omwonenden van de Bierkreek bij IJzendijke hebben door snel ingrijpen ze ker honderdvijftig karpers ge red van een wisse dood. De vis sen waren vast komen te zitten in de modder. Het gedeelte ter hoogte van de Zevenhofstedenstraat staat in verband met baggerwerkzaam- heden door waterschap Het Vrije van Sluis nagenoeg zonder water. De instantie neemt direct maatregelen om herhaling te voorkomen, zo liet medewerker waterbeheer K. de Regt donder dag weten. De problemen begonnen vorige week, vertelt mevrouw W. Aers- sens. Het buurmeisje kwam haar zoontje Bart (6) halen met de boodschap dat door het lage water in de kreek de vissen zo goed waren te zien. „Bart is he lemaal gek van vissen, dus we zijn iedere dag even gaan kij ken. Maandag was het al zo ver dat je ze bijna kon pakken. Er stond op die plek bijna geen wa- Tas ontvreemd VLISSINGEN - Op het Arse naalplein in Vlissingen is don derdagmiddag omstreeks half een de tas ontvreemd van een 37-jarige vrouw uit het Duitse Langerwehe. Een onbekend ge bleven jongen griste de tas bij het voorbijrijden van haar schouders. In de tas zaten een portemonnee, bankbescheiden en geld. MIDDELBURG - Van een gezin uit Landgraaf is donderdag morgen in de Lange Delft in Middelburg een fototoestel ge stolen. Het toestel, met een waarde van ruim achthonderd gulden, hing aan een buggy en werd in een onbewaakt ogenblik weggeno men. Datzelfde overkwam die och tend een man uit Tilburg. Hij had zijn toestel over een stoel in een horecabedrijf aan de Ka- naalweg in Middelburg gehan gen. Toen hij het wilde pakken, was het verdwenen. ter meer. In eerste instantie wil den we de situatie aanzien tot zaterdag, maar woensdagavond was het al zo bar, dat we hebben besloten de vissen er zelf maar uit te halen. Ze zaten helemaal vast in de modder naar lucht te happen. Een nacht langer had den ze zeker niet overleefd." Met hulp van voorzitter M. Groosman van de plaatselijke hengelvereniging konden zo'n honderdvijftig grote karpers met een schepnet worden ge vangen. De vissen zijn in met- selkuipen overgebracht naar de nabijgelegen Veste en daar weer uitgezet. Door de zware regen val de navolgende nacht en dag was de grootste nood voor de achtergebleven dieren een eind verholpen. Voor een klein aantal vissen kwam de reddingsactie te laat. Dood Aerssens vindt dat het water schap onzorgvuldig heeft ge handeld. „De kreek wordt uit gebaggerd om het water zo dieper te maken voor de vissen. Maar als ze eerst de boel dood laten gaan, heeft dat ook weinig zin. Waarom halen ze die dieren er niet eerst even uit, voordat het waterpeil wordt verlaagd?" De Regt was gisteren nog niet op de hoogte van de penibele situa tie. die zich in de Bierkreek heeft voorgedaan. Hij vindt het jammer dat de omwonenden het waterschap niet eerder op de hoogte hebben gesteld van de problemen. „De sluis is vorige week openge zet, zodat de kraan makkelijker z'n werk kan doen. Normaal ge sproken blijft er voldoende wa ter achter voor de vissendus die hoeven we er bij dit soort kart- weitjes nooit uit te halen. Ik denk dat de bewuste plek echter zo ondiep is, dat de vissen niet op tijd hebben kunnen wegko men naar een ander gedeelte. Als we dat zelf hadden gezien, zouden we natuurlijk maatre gelen hebben genomen. Op zich staat er nu door de regen, denk ik, overal weer voldoende water. Maar omdat de klep nog steeds is geopend, kan het ook weer weglopen. Ik ga gelijk kijken of het nodig is om verder nog actie te ondernemen Misschien dat we dat stuk het beste meteen kunnen uitbaggeren." De kreek wordt over een lengte vanéén kilometer 75 centimeter dieper gemaakt. Ieder aardappelras heeft zo z'n eigen kenmerken. Telers kunnen op een velddag goed zien hoe het gewas zich houdt op een proefveld. foto Willem Mieras door René Schrier HEINKENSZAND - Het is nat en slikkerig. De weergoden zijn Lamb Weston en Meijer gunstig gezind. Prima weer voor een veld dag waarop aardappelen centraal staan. De familie Vermue heeft op het bedrijf in de buurt van Heinkenszand een schuur be schikbaar gesteld, waarin het naar frites en koffie ruikt. Op het erf staat een auto met een Belgisch kenteken. Zou het toeval zijn? Het aardappel-verwerkende bedrijf Lamb Weston en Meijer uit Kruiningen houdt wel vaker velddagen. Zezijn bedoeld voor telers en leveranciers van fritesaardappelen. Die kunnen op een proefveld nieuwe aardappel rassen bekijken en weer eens met elkaar en met inkopers van gedachten wisselen. Wie de schuur van de familie Vermu binnen komt krijgt meteen een kopje koffie en een pet van het fritesverwerkende bedrijf in de hand gedrukt. Frites lijkt trouwens een ach terhaald begrip. Aan de wand hangen pos ters met wervende afbeeldingen van Sa voury Seasoned Criss Cuts of Savoury Seasoned Twisters en dito Wedges. Ze heb ben in de verte misschien wel iets met frites of aardappelen te maken, maar de vorm doet hunkeren naar een ouderwetse stevige zelfgesneden friet. Wat moet je met pittig gekruide fritesproducten in de vorm van wokkels, halve maantjes of inktvisringen? Teel daar maar eens een aardappel op. Voor de Vlamingen Jan Dhont. en Omer Bulke uit Knokke is dat geen probleem. Ze telen al jarenlang niets anders dan Bintjes en beginnen voor aardappelmoeheid te vre zen. Vandaar dat ze geïnteresseerd zijn in andere rassen. En die zijn er genoeg te be wonderen. Netjes inkisten uitgestald liggen de Cycloon, de Lady Olympia, de Premiere (een vroege aardappel zoals de naam doet vermoeden), de Felsina, de Charisma en de Fambo. De Vlamingen hebben wel eens van sommige rassen gehoord, maar ze willen ze ook wel eens zien groeien. „Het is onze stiel. Je wilt van alles weten over opbrengst en ziektebestendigheid." Dhont legt uit dat in België het Provinciaal Centrum voor de Aardappelteelt actief is. Dat is een objectie ve instantie die zijn leden wekelijks op de hoogte stelt van de actuele stand van zaken in de aardappelwereld. Dhont: „Zo'n veld dag is wel interessant, maar het kan natuur lijk wel gekleurd gebracht worden." Uit de uitleg van een van de medewerkers van het Kruiningse bedrijf blijkt dal het er veel van weg heeft dat tegenwoordig de Amerikanen bepalen welke aardappelen op door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Officier van justitie mr. F. van Es heeft giste ren voor de rechtbank in Mid delburg een gevangenisstraf van dertig maanden, waarvan tien voorwaardelijk, geëist te gen een 43-jarige Middelburger. Die wordt verdacht van een se rie afpersingen. De advocaat van de verdachte, mr. C. J. de Wit, zei het 'zeer betreurens waardig' te vinden als het zou uitdraaien op een langdurige gevangenisstraf. De Middelburger kwam onder invloed van cocaïne tot het af persen en bestelen van drie huisgenoten. Dat ging gepaard met intimidatie, het uitdelen van klappen en het dreigen met een mes. De zaak was in maart al voor de rechtbank behandeld. Toen eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van twee ënhalf jaar. De rechtbank be sloot echter de verdachte eerst de behandeling in een afkici- kliniek te laten afmaken. Dat heeft de Middelburger c. al herhaaldelijk is veroordeel: niet gedaan. Hij heeft, naar el gen zeggen 'in overleg' met kliniek, na zes maanden beslc- ten een punt te zetten achter behandeling. „Ik was daar roe op mijn plaats", verklaarde h. donderdag op de zitting. Inmic- dels is hij wel drugsvrij en heri hij een vaste baan gevonden. „Hij heeft een tour de fore doorgemaakt om zover te ko men", aldus zijn raadsman, <tó 'onaangenaam verrast wat door de geëiste straf. Hij pleiit voor een werkstraf en langduia toezicht van het ZCAD, om' voorkomen dat zijn cliënt died baan verliest en terugvalt. Di officier van justitie vond data ver gaan. „Als ik instem me dienstverlening valt dat moei lijk aan de slachtoffers te verko pen." De uitspraak is op 16 septembo de Zeeuwse akkers groeien. Die hebben lie ver een paar goede rassen dan van alles door elkaar. Uit de praktijkuitleg blijkt dat het ras Charisma hoge ogen scooi't. Het frites en snijgedrag zijn in de fabriek heel goedMaar er komt meer kijken. Een laag onderwater gewicht - wat het ook zijn mag - is niet best, krijgen we te horen. Ruggen Overigens brengt het streven naar steeds grotere stevige aardappelen ook weer pro blemen met: zich mee. De aardappelen groeien de ruggen uit, Dat wil zeggen dat ze met meer in de keurige piramidevormige rijen passen, die de boeren in het voorjaar over de akker trekkenEn een aardappel die buiten de rug groeit wordt groen. Daarom is er een test gedaan met ruggen die geen om trek van 93 centimeter hebben, doch 101 centimeter. De eerste resultaten zijn bemoe digend. En er was nog een nieuwtje; Lamb Weston en Meijer wil boeren die meer dan gemid delde kwaliteit Bintjes leveren extra belo nen. De Vlaamse telers keken elkaar veelbe tekenend in de ogen. want dat vinden ze nu juist zo prettig van het zakendoen met het Kruiningse bedrijf: iedereen krijgt dezelfde prijs. dan weer verder zien", verklaan Wattel. De bestuursrechte! heeft de vrijstelling geweigerd De argumentatie van de rechte volgt volgende week. Voor Wat tel betekent dit het einde al kampeerboer. „Dit was tocht mijn laatste jaar. Ik draag ci bedrijf over aan mijn zooi Hans. Natuurlijk had ik dat lie- ver op een andere manier ge daan." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bestuurs rechter mr. T. Damsteegt heeft geen clementie getoond voor de kampeerders die verbleven op het terrein van L. Wattel in Oostkapelle. Zo legt de Wal- cherse kampeerboer de uit spraak van de rechter uit. Deze oordeelde gisteren dat er geen voorlopige voorziening voor dit jaar afgegeven mocht worden. „Ik heb de camping op slot ge daan en alles afgesloten. Dit sei zoen is voorbij", reageerde Wat tel teleurgesteld. De Stichting Vrije Recreatie (SVR) probeerde woensdag voor de bestuursrechter voor haar klant Wattel de beslissing van de gemeente Veere terug te draaien. Die gemeente had Wat tel eerder geen toestemming verleend om caravans en tenten op het terrein te plaatsen. Wat tel hield zich daar niet aan. „De belangrijkste reden voor deze rechtszaak was dat de kampeer ders hun vakantie af mochten maken. Volgend jaar zouden we Aanvragen Volgend seizoen zal Hans Watte opnieuw een vergunning aan vragen voor een kampeerter rein. „Er ligt toch eert moe terrein met 35 plaatsen. Al' voorzieningenzijn op dat aanu afgestemd. Maar voor hoevee eenheden we een verzoek bij gemeente indienen, weten P nog niet. Dit is een belangrijk* tak van ons bedrijf." Naast de camping leeft Watte van de akkerbouw en een cal* vanstalling. „De camping end stalling zorgen samen voor zot 85 procent van ons inkomen, h akkerbouw wordt steeds min der."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12