Plassen op straat wekt ergernis Opspij keren en dichtmaken Ritthemse met missie in Afrika PZC PZC Goese onderneming kandidaat voor werk WVG op Walcheren I tffK PALLADIO zeeland 11 Enquête in Middelburg Ploegwedstrijd in Nieuwland j Wegafzetting in Vlissingen Controle werknemers op schepen Hasjschip onder de hamer Geding afvalbedrijf haalt niks uit Slot jeugdweek valt in water EK zwemmend redden J. C. Koopman op SGP-zetel in Thoolse raad Normaal speelt in Zeelandhallen VOLOP ZOMERO PRUIMING 40% 50% vrijdag 4 september 1998 0 door Jeroen Bos MIDDELBURG - Middelbur gers ergeren zich aan wildplas- sers. Uit een enquête van de ft Stichting Isis, gehouden op 27 juni 1998, blijkt dat ruim 71 i procent van de inwoners zich c stoort aan wildplassen binnen de bebouwde kom. Tevens zijn er volgens 83 pro- cent van de ondervraagden te te weinig openbare toiletten in de ij binnenstad. De stad Middel- e NIEUWLAND - Als de weergo- den willen meewerken, doen morgen, zaterdag, elf ploegers lij. mee aan de regionale ploegwed- strijd Walcheren. De krachtme- ting wordt gehouden op een per- ceel grond van landbouwer ie Chris de Visser aan de Sloeha- aj venstraat in Nieuw- en Sint !C, Joosland. De wedstrijd begint d om 13.00 uur. 1 VLISSINGEN - De Industrie- weg in Vlissingen wordt maan- dag voor een gedeelte afgezet tCr voor alle verkeer. De werkzaamheden duren tot ]fr eind van de week. Het gaat om het gedeelte tussen de Paul Kru- gerstraat en het kruispunt Oude ii. Industrieweg, Hermesweg. De Oj weg is in beide richtingen afge- sloten. Het verkeer wordt omge- leid. IK ARNEMUIDEN Ringrijden - Ringrijdersvereni- K ging In Galop uit Arnemuiden j houdt zaterdag 5 september een g wedstrijd in Arnemuiden. De j, wedstrijd begint om 8.00 uur en duurt tot 17.00 uur. burg heeft op dit moment twee openbare toiletten en een open baar urinoir. Op wildplassen staat in de pro vinciehoofdstad momenteel een boete van zestig gulden. Dit is conform de landelijke norm. Ruim de helft van de onder vraagden vindt dat dit bedrag zelfs omhoog mag. Ook van een alternatieve straf, het schoon maken van een urinoir, is onge veer een zelfde percentage voor stander. Vervelend Volgens L. P. Kuijl, voorlichter van de politie Walcheren, ziet de politie wildplassen niet als een echt probleem. „We vinden het meer een vervelende uiting", legt Kuijl uit. „Wij snappen dat het vervelend is voor de mensen die wonen op plekken waar wildplassen veel voorkomt. Om wildplassen en ander hinderlijk gedrag te voorkomen, hebben we vrijdag- en zaterdagavond mensen op straat die op dit soort wangedrag controleren." De politie Walcheren voert op dit moment een lik-op-stuk-be- leid om het wildplassen tegen te gaan. Dit maakt deel uit van het plan van aanpak 'Stop het drankgebruik en hinderlijk ge drag op de openbare weg'. Wild plassers wordt direct een boete opgelegd die ter plekke betaald kan worden. Taboe De Stichting Isis hield de en quête om de kennis over pias- problemen bij mannen van vijf tig jaar en ouder te vergroten en het taboe weg te nemen. Volgens de stichting kunnen deze pro blemen leiden tot wildplassen. Eén van de symptomen is name lijk vaak kleine beetjes te moeten plassen. Met de actie 'Piasproblemen hoeft u niet te nemen' probeert de stichting duidelijk te maken dat de pro blemen vaak met medicijnen te verhelpen zijn. Ina Davidse: „Het doet me wel goed te zien dat mensen nu minder in angst leven voor hun goden." foto Ruben Oreel door Jeroen Bos RITTHEM - Ina Davidse (42) uit Ritthem heeft de afgelopen vier jaar doorgebracht op een zendingsmissie in Ghana. Ze woonde en werkte in Tamale, een stad van zo'n honderddui zend inwoners in het noorden van Ghana. Deze zomer is ze voor een paar maanden thuis. Maar als vrijwilligster voor de Nederlandse afdeling van Wy- cliffe, een internationale orga nisatie van bijbelvertalers, vertrekt zij 20 september op nieuw voor twee jaar naar het verre Tamale. Ina Davidse: „Het is niet mak kelijk om voor een paar jaar naar een vreemd land te gaan. Alles is er nieuw en je hele we reldje verandert. De mensen heb ben gebruiken die voor ons Nederlanders misschien een beetje vreemd zijn. Zo leerde ik dat het onbeleefd is om in een kring met je benen over el kaar te zitten. Je doet je dan voor als de belangrijkste van de groep. Tamalezen éten met hun handen. Maar alleen met hun rechterhand, dus voor het eten was je alleen die hand en niet je linker." Lezen „De komende twee jaar ga ik mij vooral bezig houden met de boekhouding op het alfabe- tiseringskantoor. In het voor namelijk agrarische Tamale is analfabetisme wijdverspreid. Wij proberen lokale leraren te vinden om volwassenen te le ren lezen en schrijven. Delera ren krijgen een training en vervolgens verzorgt Wycliffe lesboekjes in de lokale taal. Dat is belangrijk omdat er in de omgeving van Tamale zo'n zestig verschillende talen wor den gesproken. De mensen spreken vaak alleen hun eigen taal." „Wycliffe ziet alfabetisering als de toegang tot ontwikke ling. In gebieden waar het al- fabetiseringsproces aanslaat, krijgt men al snel de behoefte om meer te doen. Er wordt bij voorbeeld een kliniekje ge opend of een landbouwcorpo ratie opgericht. Met hulp van de organisatie is bijvoorbeeld in een dorpje nabij Tamale zo'n drie a vier hectare maïs, cassave en cashew geplant." „Naast alfabetisering houden wij ons bezig met het vertalen van bijbels in de lokale talen, We hebben niet als taak te evangeliseren. Dat gebeurt vanuit de plaatselijke kerken. Wij geven ze alleen de bijbels daarvoor. Onze vertalingen zijn van het Nieuwe Testa ment. Als dat de mensen aan spreekt, vertalen ze meestal zelf het Oude Testament." „Naar mijn mening zijn de mensen veelal blij met onze bijbelvertalingen en kunnen ze er goed mee over weg. De Tamalezen hebben zelfs een eigen term gevonden om dit uit te drukken. 'Ti bon neesim' be tekent 'wij willen het licht'. Met hulp van Wycliffe schrij ven de mensen ook traditione le, christelijke liederen in hun eigen taal. Oude feesten en ce remonies blijven vaak hetzelf de maai- krijgen een nieuwe christelijke inhoud. Op die manier mengen ze het geloof met hun eigen tradities." Goden „Ik heb dan ook niet het gevoel dat er door ons toedoen lokale rituelen en ceremonies ver dwijnen. Het doet me wel goed te zien dat mensen nu minder in angst leven voor hun goden. In het verleden verhuisden mensen soms naar een ander dorp om te vluchten voor de toorn van hun lokale god. Of ze weigerden een waterput te bouwen op het land van een gevreesde afgod. Met als ge volg dat ze hetzelfde water als drinkwater bleven gebruiken waarin ze zich wassen en naar het toilet gaan. Ik vraag me na melijk af of de mensen er wel bij gebaat zijn als een hele ge meenschap in angst voor haar goden leeft." DEN HAAG - De Arbeidsinspectie gaat dit najaar de naleving van de Wet Arbeid Vreemdelingen (WAV) op binnenvaart schepen controleren. De WAV bepaalt dat een werkgever ie mand van buiten de Europese Unie alleen met een tewerkstel lingsvergunning in dienst mag hebben. Vorig jaar hebben de arbeidsbureaus met de werkgevers en werknemers in de bin nenvaart afgesproken zo weinig mogelijk gebruik te maken van niet-EU-ingezetenen. Nu dat akkoord een jaar oud is. gaat de Arbeidsinspectie de naleving van de wet controleren. Wanneer vreemdelingen zonder vergunning worden aange troffen, wordt proces-verbaal opgemaakt. ANP 's-GRAVENDEEL - Het zeiljacht Nina uit Stockholm dat de douane en waterpolitie eind 1996 in Vlissingen onderschep ten met vijf- tot zesduizend kilo hasj aan boord, wordt geveild door Domeinen van het ministerie van Financiën. De Nina is na de hasjvondst door de rijksoverheid in beslag genomen. Aan boord van het zeiljacht bevond zich een groepje Denen, dat de lading uit Marokko naar Scandinavië wilde smokke len. Vanwege het slechte weer en schade aan de boot besloten de Denen in Vlissingen een veilig heenkomen te zoeken, waar zij vervolgens in de kraag werden gevat. Zij zijn later uitgele verd aan Denemarken. Het zeiljacht Nina ligt momenteel bij Heuvelman Beheer en Exploitatie Maatschappij in 's-Gra- vendeel, waar het vrijdag 11 september kan worden bezich tigd. MIDDELBURG - De president van de rechtbank in Middel burg ziet geen redenen om de afvalverwerkers, verenigd in Recycling Scheldebekken bv, te dwingen weer banden aan te knopen met het openbaar lichaam Afvalverwijdering Zeeuws-Vlaanderen (AVZV). In een kort geding had de klein ste aandeelhouder van Scheldebekken, Schrootverwerking Zeeuws-Vlaanderen (SZV) uit Temeuzen, dat geëist. SZV vond dat het besluit van eind juni om de overeenkomst van Scheldebekken met AVZV op te zeggen, ongedaan moest wor den gemaakt omdat dit het bedrijf fikse schade bezorgde. SZV had de overige aandeelhouders, Scheldebekken bv en haar directeur J. van Rooijen voor de rechter gedaagd. Vol gens een woordvoerster van de rechtbank zijn alle vorderin gen afgewezen. De argumentatie volgt later. OOSTBURG - De laatste avond van de jeugd-vakantieweek in Oostburg is gisteren letterlijk in het water gevallen. Door het noodweer wat plots losbrak, was het onmogelijk om.de ac tiviteiten rondom het thema 'Land in Zicht' voort te zetten. De kinderen hebben onder andere het country-line dansen moeten missen. Al met al zijn de organisatoren, Stichting Welzijn West Zeeuws-Vlaanderen, blij met de hoge opkomst van de afgelopen dagen. Er meldden zich zoveel kinderen aan dat er zelfs een wachtlijst ontstond. VLISSINGEN - Zes leden van de Vlissingse Dr. A Staverman- brigade nemen deze week deel aan de Europese Junioren Kampioenschappen Zwemmend Redden in Antwerpen. Het toernooi, dat gehouden wordt van 3 tot 7 september in het Olympisch Zwembad Wezemberg, heeft een internationaal deelnemersveld met teams uit België, Duitsland, Italië, Span je, Frankrijk en Nederland. De Vlissingse zwemmers maken deel uit van de Nederlandse selectie De Stavermanbrigade vaardigt dit jaar Maartje van Keulen, Sander van den Berg, Carlijn Schrijvershof, Sandra Temmerman, Geert Meesen en Robin van Velzen af. SINT-MAARTENSDIJK - J. C. jf Koop uit Sint-Maartensdijk 3. wordt de opvolger van SGP- ie raadslid A Kersbergen, die per tg 31 juli van dit jaar ontslag heeft g genomen als lid van de gemeen- jj teraad Tholen. 2j Kersbergen nam al enkele j. maanden, om gezondheidsrede- nen, niet actief meer deel aan de commissie- en raadsvergade- ringen. Wel woont hij nog frac tievergaderingen bij. Koopman, die al enkele jaren d betrokken is bij de steunfractie m van de SGP, heeft zijn benoe- ming aanvaard. In de raadsver- gadering van maandag 7 sep- ej tember komt zijn benoeming ter sprake. GOES - De Achterhoekse band Normaal treedt vanavond op in de Zeelandhallen in Goes. In het voorprogramma, dat be gint om 20.15 uur, staat de Zeeuwse rockformatie Surren der. De zaal gaat open om 19.30 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Lukas Fransen De tijd dat mensen hun paard naar de hoefsmid brachten is voorbij. Vandaag de dag komt de hoefsmid zelf langs om paarden nieuwe hoefijzers aan te meten. Met een speciaal daar voor ingerichte bus, rijden de broers Marcel (34) en Paul (24) van de Broeke uit Middelburg op afspraak langs ma neges en boerderijen. Op de zijkanten van de bus staat met grote letters ge schreven: 'Hoefsmederij Marcel van de Broeke'. Het is half tien in de morgen. Paul stuurt zijn bus het erf van de boerderij op. Hij moet vandaag twee paarden be slaan van een Duitse eigenaresse. Hij rijdt op tot naast de stallen en opent de achterklep. De bus is voorzien van alles wat een hoefsmid nodig heeft. Naast een oventje, een boor en een bak met ge reedschap hangen achterin de bus hon derden hoefijzers. Een aambeeld en werkbank complementeren de rijdende hoefsmederij. Broer Terwijl de vrouw haar paard van stal haalt, vertelt Paul hoe hij hoefsmid is geworden. „Ik ben opgegroeid op een boerderij en we hadden zelf ook paar den Mijn broer is begonnen als hoef smid en zo ben ik er ingerold. In vakan ties hielp ik hem wel eens met het vasthouden van het paard of het verwij deren van de hoefijzers. Ik vond het werk zo leuk dat ik er verder in wilde. Het is nu ruim een jaar geleden dat ik de opleiding voor hoefsmid in Deume heb afgerond. Het is de enige opleiding voor dit vak in Nederland en ik zat daar dus met jongens uit het hele land." Nu zijn broer op vakantie is, doet Paul het beslaan van de paarden in zijn een tje. „Als we met zijn tweeën zijn, doen we zo'n tien paarden per dag. Het is het hele jaar druk, met pieken in de zomer. Vak Afhankelijk van hoe vaak ermee op de weg wordt gereden, moet een paard toch 4 a 5 keer per jaar van nieuwe hoef ijzers worden voorzien. Het is echt een vak apart. Je moet het graag doen en goed met paarden om kunnen gaan. Dat is geen probleem, want ik ben met ze opgegroeid. Ik heb van mijn hobby mijn werk gemaakt." Het grote paard ondergaat gelaten hoe de hoefsmid de hoef van zijn voorbeen tussen de knieën neemt. Behendig ver wijdert hij het hoefijzer en snijdt de af gestorven zool uit. Ook de straal, die voor de doorbloeding van de voet zorgt, wordt bijgesneden. Vervolgens wordt de nagel geknipt, waarna de hoef met een grote vijl glad wordt gemaakt. Na dat dit ritueel zich drie keer herhaald heeft, kan Paul het paard zijn nieuwe ijzers aanmeten. Het tweede paard dat geduldig op zijn beurt wacht, kijkt al die tijd geïnteresseerd toe. Stemming Als het paard met zijn been trekt, spreekt Paul het rustig toe. J e kunt aan de ogen of de oren zien in wat voor stem ming het paard is. Bange paarden moet je rustig toespreken, anders worden ze alleen maar banger Tegen brutale paarden kun je wat harder optreden. Als ze rustig zijn en niet vaak met hun oren draaien, weet je dat ze vertrouwen in je hebben. Ach, als het goed i s, zijn ze er ondertussen wel aan gewend. Bij een veulen worden de hoeven al gekapt en als ze drie jaar zijn krijgen ze voor het eerst ijzers." Als het oventje op temperatuur is ge bracht, legt Paul de vier nieuwe hoef ijzers erin tot ze roodgloeiend zijn. Met een lange tang haalt hij er één uit en loopt ermee naar een hoef van het paard. Sissend wordt het hete metaal op zijn plaats gebracht. Dit gaat met een grote rookontwikkeling gepaard. Een indringende brandlucht teistert de reukorganen van mens en dier. Het paard blijft heel rustig en lijkt er niets van te voelen. „Dat is ook zo", legt Paul uit. „De buitenkant van de hoef, de hoomwand. is namelijk gevoelloos." Het plaatsen van het hete hoefijzer gaat met een enorme rookontwikkeling ge paard. foto Lex de Meester De jonge hoefsmid brengt het hoefijzer naar zijn aambeeld en slaat het met een hamer in de goede vorm. Het zweet druppelt van zijn voorhoofd en de ade ren in zijn armen zwellen op onder de hevige hamerslagen. „Het is zwaar werk. Je moet rekening houden met je lichaam, anders houdt je het niet lang vol. We kregen op school ook les in ergo nomie, waarbij we leerden in welke houding je het beste onder het paard kunt staan. Het zijn vooral je rug, heu pen en knieën die het zwaar te verduren hebben." „Net als iedere voet anders is. is ook el ke hoef anders", legt Paul uit terwijl hij zijn bezwete voorhoofd afveegt aan zijn shirt „Elk hoefijzer moet dus op maat gemaakt worden. Voorhoeven zijn ook ronder dan achterhoeven, die een meer ovale vorm hebben." Als het ijzer de goede vorm heeft, wordt het op de hoef gespijkerd. Vervolgens worden de na gels omgekruld. Opspijkeren en dicht maken heet dat in vakjargon. Als alle vierde hoeven voorzien zijn van nieuwe ijzers, wordt het paard weer op stal ge zet. Nadat ook het tweede paard beslagen is, legt Paul het gebruikte gereedschap weer in de bus. „So, das ist fertig", zegt hij tegen de Duitse. Goedkeurend plaatst ze ook haar tweede paard in de stal. „Zehr gut", knikt ze tevreden naai de jonge hoefsmid. Het is bijna twaalf uur en Paul stap\ snel in zijn bus om op tijd voor het middageten te zijn. Daar na moet hij weer op pad om andere paarden van nieuwe hoefijzers te voor zien. Arjan van Westen VLISSINGEN - De drie Wal- cherse gemeenten, verenigd in Maatschappelijke Zorg Wal cheren (MZW), gaan vrijwel ze ker de hulpmiddelen voor ge handicapten die een beroep doen op de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG uitbe steden aan JeremiasseBV Reva- lidatietechniek. Dit bedrijf kan goedkoper voorzieningen zoals rolstoelen leveren dan Thuis zorgcentrum Zeeland. MZW acht het wel van groot belang dat het bedrijf in Goes de facili teiten en personeel van het Thuiszorgcentrum, dat de laat ste vier jaar de hulpmiddelen le verde, overneemt. Momenteel voeren de twee concurrenten hierover besprekingen. „Pas half september weten we of Jeremiasse de nieuwe leve rancier wordt", zegt K. Luteyn, beleidsmedewerker van MZW. Dat Thuiszorgcentrum Zeeland en Jeremiasse nu om de tafel zijn gaan zitten, vindt hij een goede zaak. „Wij hebben er in elk ge val geen baat bij als een van de partijen zich tekort voelt ge daan." Indien daar sprake van zal zijn, zouden er juridische stappen kunnen volgen. ..Dat zou de definitieve afhandeling onnodig kunnen vertragen", al dus Luteyn. Hobbel Grootste hobbel vormen de ge volgen voor het Thuiszorgcen trum Zeeland, een stichting voor WVG-werk die door Thuiszorg Walcheren werd op gericht. Met 21 personeelsleden en een winkel in de Badhuis straat in Vlissingen is het cen trum voor minstens vijftig procent afhankelijk van WVG- opdrachten. Naast de WVG- verkoop vormt het onderhoud van de geleverde spullen een be langrijke bron van werkgele genheid. Wie dit in de toekomst mag gaan doen, speelt een rol in de onderhandelingen van het Thuiszorgcentrum Zeeland met Jeremiasse. Er was eerst sprake van dat op 20 augustus MZW de keuze be kend zou maken. „Er is uitstel omdat er geen overeenstem ming is bereikt", aldus een voor zichtige M. R. R. Loemeij van Jeremiasse BV „Alle partijen moeten nu water bij de wijn doen", meent hij. De mate waar in verschilt, want het Thuis zorgcentrum is de zwakste par tij. Directeur L. Phernambucq: Doordat Jeremiasse een voor lopige vergunning heeft om WVG-spullen aan MZW te leve ren, staan zij sterker in de on derhandeling." Emotionele tijden De directeur zegt dat het be hoorlijk emotionele tijden zijn voor de 21 medewerkers van het centrum. Niettemin is hij opti mistisch en zeer te spreken over de rol van de Walchersegemeen ten. Zij garanderen dat nie mand bij het Thuiszorgcentrum zijn baan verliest. Wel zou er volgens Phernambucq een situ atie kunnen ontstaan dat een aantal medewerkers straks bij Jeremiasse in Goes moet gaan werken. Na het voorstel van het centrum te hebben afgewezen, heeft Je remiasse een tegenvoorstel voorgelegd. Over de inhoud van deze voorstellen wilden noch Jeremiasse, noch het Thuiszorg centrum Zeeland en het MZW iets kwijt. Los van de uitkomst van de onderhandelingen, blijft de offerte waarmee Jeremiasse zich bij MZW in de kijker speel de volgens Loemeij dezelfde. (Advertentie) op de collectie buitenmeubelen, kussens, parasols en barbecues van jaa/ i/Os tuin- serremeubelen Wescwal 13, Goes 0113-215838

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11