EEUWS Rusland laat roebel aan lot over Interpol pakt verspreiders kinderporno op GOES amateur voetbal Dans tegen de worm Oorzaak van ontploffing bij soepfabriek Knorr duister Tsjechen vrezen ergste na komst Radio Free Iran 4 WEKEN Centrale bank ziet geen mogelijkheid meer vrije val munt te stuiten Anton Westerlaken weg bij CNV Zonen Diana vragen om einde aan nationale rouw GLASHANDEL MELIESTE Massa-ontslag bij Northwest BBS*™ LIVINGSTONE- WEG 20 Dumper van gifzakjes aangehouden Agusta-proces begonnen Toch aandacht voor veerplan El Üoro VOOR 15,00 PZC El Eoro 20' 14' W 4 Geleidelijk droog Bewolkt. Vooral in de ochtend perioden met buiige regen. Maxima rond 20 graden. Stevige westenwind. 241e jaargang no. 210 donderdag 3 september 1998 losse nummers 1,75 pagina 17 t/m 32 van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische centrale bank ziet geen kans de koers van de roe bel op peil te houden. Gis teren liet ze weten dat met ingang van deze maand de bandbreedte waarbinnen de koers kan schommelen, niet meer geldt. De maat regel betekent dat de munt elk moment verder kan in zakken. Eerder op de dag gaf de centrale bank als semi-officiële koers voor de roebel een niveau van 12,82 per dollar aan. Dat is on geveer 18 procent lager dan op dinsdag. Voor het eerst zat de koers daarmee onder het laagste punt van de tot nu toe toegesta ne marge. Die marge gold sinds ruim twee weken. Half augustus verruim de de centrale bank de band breedte voor de roebel omdat de koers toen ook niet meer te handhaven was. Die maatregel, die in feite neerkwam op een forse waardevermindering van de munt, haalde niets uit. In ruim twee weken is de waarde van de Russische munteenheid gehalveerd. Rusland besloot gisteren tevens weer een aantal banken aan te pakken. Na kortgeleden enkele instellingen tot een fusie te heb ben gedwongen, moeten nu vijf banken tijdelijk de deuren slui ten. Ze dienen tevens de spaar tegoeden die ze onder hun hoede hebben, over te hevelen naar Sberbank, de grootste spaar bank van het land. De centrale bank garandeert de tegoeden bij deze bank. De maatregel moet een faillisse ment als gevolg van de koersda ling van de roebel en van grote schulden voorkomen. De vijf in stellingen zijn Inkombank, Menatep, Most-Bank, Mosbis- nessbank en Promstroibank. van onze redactie buitenland van onze redactie buitenland LONDEN - Onder leiding van Interpol heeft de politie in twaalf landen gisterochtend vroeg invallen gedaan in de hui zen van 180 personen. Daarmee werd een kinderpornobende ge kraakt die opereerde via het In ternet. Bijna vijftig personen werden gearresteerd. De inval len en arrestaties vormden het resultaat van een vijf maanden durend onderzoek naar de zoge noemde Wonderlandclub, die pornografische foto's ver spreidde van kinderen vanaf twee jaar. De invallen werden gelijktijdig Wedstrijd van pupillen loopt uit op steekpartij AMSTERDAM - Bij een vriend schappelijke voetbalwedstrijd tussen pupillen van DWS en Turkiyemspor op sportcomplex Spieringhorn in Amsterdam- Sloterdijk, is gisteravond tij dens een schermutseling met toeschouwers de scheidsrechter gestoken met een mes. De man is in het ziekenhuis be handeld aan een steekwond in zijn nek. Hij maakt het redelijk. De dader is nog op vrije voeten. De steekpartij had plaats nadat een 8-jarige spelertje van Tur kiyemspor een leeftijdgenootje van DWS een kopstoot had ge geven. De scheidsrechter, tevens de vader van het slachtoffertje, probeerde cle jongens uit elkaar te halen. Daarop bemoeiden twee supporters van de tegen partij zich met de wedstrijdlei ding. In het handgemeen dat ontstond werd de scheidsrech ter in zijn nek gestoken. ANP Rusland wil door in te grijpen in het bankwezen voorkomen dat het land verder in het financiële moeras zakt. Clinton Het topoverleg tussen president Jeltsin en zijn Amerikaanse ambtgenoot Clinton leverde gisteren nauwelijks resultaten op. Na afloop van de tweedaags top zwol de geruchtenstroom over de geestelijke gezondheid van president Jeltsin weer aan. Ook Clinton werd in Moskou niet erg serieus genomen. In de s'traten van Moskou gingen houten poppetjes met de afbeel dingen van Clinton en de ex- stagiaire Monica Lewinsky als warme broodjes over de toon bank. Toch noemden de beide leiders het overleg succesvol. Amerika zal Rusland steunen als het land vasthoudt aan de hervormings- koers, aldus Clinton. Concrete beloftes Rusland te steunen ble ven echter uit. Jeltsin zei dat Rusland geen geld nodig heeft, maar politieke steun. Resultaat Het enige tastbare resultaat van het overleg tussen Clinton en Jeltsin was de ondertekening van twee ontwapeningsakkoor den. De verdragen moeten on gelukken met plutonium en atoomraketten voorkomen. De top werd overschaduwd door het politieke getouwtrek tussen Jeltsin en het Russische parlement. Volgens de leider van de Russische communisten Zioeganov duwt Jeltsin Rus land een burgeroorlog in. Zijn partij, die een- meerderheid vormt in hét parlement, riep premier Tsjernomyrdin op vrij willig af te zien van het premier schap. RTR/KRF/AFP LONDEN - De twee kinderen van de vorig jaar verongelukte prin ses Diana, William (16) en Harry (13), hebben het Britse volk opge roepen hun moeder en haar herinnering met rust te laten. In een verklaring vanuit het St Jamespaleis, twee dagen na de eerste ver jaardag van Diana's dood, zeiden de prinsen dat de publieke rouw nu voorbij is. Ze verklaarden enorm getroost te zijn door de getoonde sympathie en al het medeleven. „Onze moeder zou nu willen dat de mensen doorgaan met leven. Voortdurend blijven herinneren leidt alleen maar tot pijn voor degenen die zij heeft achtergelaten." De eerste verjaardag, maandag, riep relatief weinig emoties op in vergelijking met het grote verdriet dat Groot-Brittannië twaalf maanden geleden trof. ANP/RTR uitgevoerd in de Verenigde Sta ten, Australië en tien Europese landen, waaronder België, Duitsland en Groot-Brittannië. Volgens de Duitse autoriteiten bestaan er bovendien verden kingen tegen bepaalde perso nen in Nederland. Maar er zijn hier geen invallen gedaan. Het was voor het eerst dat de politie uit zoveel landen gelijktijdig huiszoekingen en arrestaties verrichtte. In de loop van het onderzoek on der de codenaam 'Cathedral' stuitte de politie op een databe stand dat meer dan 100.000 por nografische foto's van naakte jongens en meisjes bevatte. Op een aantal foto's stonden kinde ren van nauwelijks twee jaar oud. Sommigen waren volgens de Britse politie ernstig seksueel mishandeld. De Duitse politie zei dat alleen mensen die beschikten over minstens 1000 pornografische afbeeldingen of eigen kinderen aanboden voor misbruik deel uit maakten van het netwerk. De politie beschikt over bewij zen van seksueel misbruik van kinderen door enkele leden van het netwerk. De bende vindt zijn oorsprong in de VS, maar het onderzoek werd eerder dit jaar in gang ge zet nadat de politie in Sussex personen betrapte die bezig wa ren kinderporno te downloaden van het Internet. In Groot-Brittannië arresteerde de politie bij huiszoekingen op veertien adressen elf mannen. De Amerikaanse politie ver richtte vier arrestaties tijdens 32 huiszoekingen in 22 staten. Volgens de Britse politie werden voorts tien personen gearres teerd in Duitsland, acht in Noorwegen, vijf in Frankrijk, vier in Australië, di-ie in Italië en één in Zweden. AP/ANP FIZANKORO - Een menigte in Ivoorkust kijkt naar een man, die al dansende het tweedaagse Guinea-wormfestival in Fizankoro opent. De dorpelingen leren tijdens het evenement hoe ze be smetting met de Guinea-worm kunnen voorkomen. Tevens gra ven ze nieuwe putten voor schoon drinkwater. De Guinea-worm is een parasiet die via besmet water ixi het men selijk lichaam terecht komt. Daar groeit het beest uit tot een be hoorlijke lengte. De parasiet houdt zich vaak in het been op; de patiënt heeft in dit lichaamsdeel een open plek waar de worm bij contact met water larven naar builen laat. De aloude methode om het beest uit het lichaam te krijgen, is het om een stokje te rol len en geleidelijk naar buiten te trekken. Het is de bedoeling dat de Guinea-worm in het jaar 2000 in Ivoorkust geen probleem meer vormt. foto Christine Nesbitt/AP Advertentie van onze redactie binnenland LOOSDRECHT - De oorzaak van de explosie gistermorgen bi j de Knorr-fabriek in Loos- drecht, is vooralsnog niet duide lijk. Het is alleen zeker dat de explosie zich voordeed in één van de twee stoomketels, waar na het ketelhuis instortte en het aangrenzende kantoorgebouw zwaar beschadigd raakte. Elf mensen raakten gewond. In de omgeving liepen woningen en een snackbar flinke schade op. De bewoners van acht huizen moesten voor korte tijd hun huis verlaten. MINNEAPOLIS - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest heeft gisteren 27.500 werknemers ontslagen. De partner van KLM zegt niet anders te kunnen nu de staking van de gezag voerders aanhoudt. Die staking duurt nu vijf dagen. Het personeel dat; op straat is gezet, bestaat vooral uit technici en cabine- en grondpersoneel. Northwest sluit niet uit dat er meer toensen op straat komen te staan. Een einde aan de staking is niet in zicht. De maatschappij kondigde gisteren tevens aan dat tot en met maandag alle vluchten zijn afge last. KRF Reddingswerkers nemen de ravage in ogenschouw. foto Ton Kastermans/GPD De hulpverlening kwam snel op gang. In totaal elf gewonde per soneelsleden - zes vrouwen en vijf mannnen - werden naar zie kenhuizen vervoerd. De mensen die ten tijde van de explosie in of nabij het ketelhuis werkten, lie pen onder meer brandwonden op; het kantoorpersoneel snij- wonden door x-ondvliegende glasscherven. Drie van de elf gewonden waren er ernstig aan toe. Een vierde werd in kritieke toestand naar het brandwondencenti-um in Groningen overgebracht. Koi*t na het ongeval sloot de fabriek de gasleiding af en werd de pro ductie stilgelegd. De beide ke tels voorzagen de fabriek van stoom, benodigd bij het maken van 'droge' soepen en sauzen. De ene ketel werd volledig ver nield, de andere is op het oog on geschonden. De technische diensten van po litie en brandweer en specialis ten van het bedrijf stellen een onderhoek in. De schade is nog niet geraamd, maar loopt in de miljoenen. GPD (Advertentie) De nieuwe Xerox 214 Digitale Copier Een wonder van eenvoud en efficiency p89^M •600x600 dpi l .500 vel HPl^ •originelen doorvoer •optioneel: onderzetkast, 2e lade 250 vel Bel 08000563 ol surI naar wwwjterox.nl voor de inruilcheque tw.v. f1.500.- AMSTERDAM - Op verzoek van het parket in Amsterdam heeft de Duitse politie gisteren in Bremerhaven de kapitein van een schip aangehouden wegens vervuiling van de Nederlandse kust. De man is verantwoorde lijk voor het dumpen van 1500 gifzakjes, die eind juli onder meer bij Ouddorp aanspoelden. Justitie zal om zijn uitlevering vragen. Volgens het Justitieel Opspo ringsteam Milieudelicten Noordzee (JOMN-team) pro beerde de kapitein van het schip, dat onder Singaporese vlag vaart, door het overboord zetten van de zakjes waar schijnlijk de concentratie fos- forwatergas in zijn ruimen om laag te brengen. Hij was bang dat hij anders de Rotterdamse haven niet binnen zou mogen. In de zakjes bevond zich alumi- niumfosfide. Als deze stof in aanraking komt met water damp, komt zeer giftig en explo sief fosforwatex-gas vrij. ANP Antoxx Westeiiaken stapt in januari op als voorzit ter van het CNV. Hij ver ruilt de vakcentrale voor het voorzitterschap van een landelijk wei-kende gehandicaptenorganisa tie. Westei'laken is bijna zeven jaar voorzitter1. Als opvolger wordt vice-voorzitter Doelde Terpstra O getipt. O In Brussel is gisteren het Agusta-proces begonnen met een frontale aanval van procureui-generaal Liekendeal op oud- ministers Claes en Coëme. Behalve deze ex-bewindslieden staan tien anderen terecht wegens corruptie. Het pi'oces gaat drie tot vier maanden Muren. Gedeputeerde Staten vragen alsnog advies over het voorstel van de Statenfractie Delta Anders om na de ingebruikname van de Scheldetunnel toch een klein autoveer tussen Breskens en Vlissingen te laten varen. Ondei-tussen lijkt Delta Anders van de andere Statenfi-acties weinig steun Cï voor het plan te krijgen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11 en 13; sport: 14 en 15; amateurvoetbal zaterdag: 17,18, 19,21 en 23; amateurvoetbal zondag: 25,26,27,28,29,31 en 32. door Hans Gertsen PRAAG - Plannen van de radio zender Radio Free Europe/Ra dio Liberty (RFE/RL) om vanuit Praag naar Iran en Irak uit te zenden, hebben voor veel onrust gezorgd. De Tsjechische rege ring en omwonenden van de zender vrezen woedende reac ties van Iraanse en Iraakse zijde en mogelijk zelfs aanslagen. Na lang aarzelen en interne dis cussies besloot de regering vori ge week 'Radio Free Iran' een voorlopige zendvergunning voor vier maanden te geven. Over het plan om ook een speci aal op Irak gericht programma te maken, wil de Tsjechische re gering zich pas uitspreken als de Amei*ikaanse regering daai-toe een verzoek indient. RFE/RL wordt grotendeels door het Amerikaanse Congres gefinancierd. Het Congres heeft RFE/RL gevraagd programma's voor de twee landen in het Na bije Oosten te gaan maken om de ontwikkeling van de demo cratie te ondersteunen en heeft voor het eei-ste jaar ruim vier miljoen dollar uitgetrokken voor 'Radio Free Iran' en 'Radio Free Iraq', Beide landen hebben voxige week iel tegen de planT nen geprotesteerd. Het aarzelendé en halfslachtige optreden van de Tsjechische re gering heeft een storm van kri tiek losgemaakt. In kranten commentaren wordt de regeling lafheid en het ven-aad van prin cipes verweten. Veel commenta toren vinden dat de regering zich niets zou moeten aantx-ek- ken van dreigementen en zich (Advertentie) DISCOCENTER PRESENTEERT voor de vrije verspi-eiding van informatie zou moeten inzetten. De Tsjechen weten immers uit eigen ervaiing hoe belangrijk dat is. Toen het land nog zuchtte onder het communisme, wax-en de uitzendingen van Radio Free Europe en Radio Liberty voor veel Tsjechen de enige fatsoen lijke informatiebronnen. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De OUDE VISMARKT 2 GOES 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1