Sinn Fein zweert alle geweld af Zenuwoorlog tussen Kremlin en Doema PZC Europarlementariërs PvdA uitgesloten van luxe onkostenregels Chinezen in Atjeh moeten rennen voor hun leven Gewapende vrede Milosevic biedt Kosovaren mate van zelfbestuur buitenland Uitgesproken verbintenis aan Noord-Iers vredesproces Vietnam laat a dissidenten vrij Doema, Bewijzen corruptie bij staat Indonesië Onderzoeksballon valt in zee Sterrenmaker Denniz Pop dood Hun Sen winnaar in Cambodja Myanmar wijst journalisten uit Ruimere inzet Duitse grenspolitie Schotse kerncentrale heeft problemen met veiligheid woensdag 2 september 1998 door Harm Harkema LONDEN - Sinn Fein-leider Gerry Adams heeft zich gisteren duidelijker dan ooit verbonden aan het Noord-Ierse vredespro ces. In een door waarnemers als belangrijk beschouwde verkla ring zei de leider van de politie ke tak van hel verboden Noord- Ierse Republikeinse leger IRA dat het 'geweld voor allen van ons iets van het verleden moet zijn, over en voorbij'. Sinn Fein voldoet daarmee im pliciet aan de eis van andere partijen in het conflict om met een verklaring te komen dat de oorlog voorbij is. Twee weken geleden veroor deelde Adams al in ongekend harde bewoordingen de bom aanslag in Omagh. Hoewel Sinn Fein zich eerder al verbonden heeft aan het vredesproces, heeft Adams nog niet eerder zo duidelijk afstand genomen van alle geweld. Hij stelde nu ook dat Sinn Fein zich verbonden heeft aan louter vredelievende, democra tische'middelen De verklaring was duidelijk voorgekookt met de Ierse en Britse regeringen, want nog geen twee minuten na het uit spreken ervan lagen in Dublin en Londen de reacties al klaar. De Britse premier Blair verwel komde de verklaring van Adams als 'belangrijk en wel kom', die bevestigt dat Sinn Fein op de weg naar vrede seri eus genomen moet worden. De Ierse premier Bertie Ahem noemde de verklaring belang rijk voor de verdieping van het vredesproces. Voorzichtig Adams' tegenvoeter, de nieuw bakken Noord-Ierse eerste mi nister David Trimble, tevens leider van de protestantse Ul ster Unionistische Partij, rea geerde voorzichtiger. „Zorgvul dig gekozen bewoordingen alleen zijn niet genoeg. De men sen in Noord-Ierland zullen Sinn Feinn de komende dagen beoordelen beoordelen op hun daden." Die daden zullen moeten be staan uit het inleveren van al vast een deel van het omvangrij ke wapenarsenaal van de IRA Samen met het vrijlaten van po litieke gevangenen zijn dat de belangrijkste pijnpunten in het akkoord. Volgende week worden naar verwachting de eerste zeventien gevangenen al vrijgelaten. Het zou onverteerbaar zijn voor de Unionisten als dat gebeurt zon der dat er van republikeinse zij de een begin gemaakt wordt met het inleveren van wapens. Ge hoopt wordt nu dat met Adams verklaring ook het moment dat de IRA hiertoe overgaat, een stap dichterbij is gekomen. Het vredeproces krijgt dan een enorme opkikker. Clinton De verklaring van Sinn Fein komt aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaans pre sident Clinton aan Noord-Ier- land. Clinton heeft vrij veel in vloed op Sinn Fein, omdat hij het was die de partij enkele ja ren geleden als gesprekspartner aanvaardde en Londen uitein delijk zover kreeg hetzelfde te doen. Gehoopt wordt dat de Ameri kaanse president Trimble en Adams zo ver krijgt dat ze el kaar de hand schudden. Totnog toe weigeren zij dat. Dat is niet alleen symbolisch van belang. Het zou ook de voor het vredes proces noodzakelijke weg ope nen Sinn Fein op te nemen in het binnenkort te vormen uitvoe rend orgaan, dat Noord-Ierland gaat besturen. GPD le door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De luxe onkosten - regelingen van het Europees parlement zijn voor de PvdA- politici voortaan taboe. Een speciaal door de partij opgestel- de gedragscode verbiedt hen i verdere deelname aan het riante I pensioenfonds van het Euro pees parlement en beperkt de reiskostenvergoedingen tot j normale Nederlandse hoogte. Ook het snel incasseren van het daggeld (vijfhonderd gulden) om daarna naar huis te gaan, wordt voor de sociaal-democra ten aan banden gelegd. De aparte gedragscode die van avond wordt gepresenteerd, moet volgens PvdA-euroleider d'Ancona een halt toeroepen aan de 'verwoestend negatieve berichtgeving' over de europar- Q lementariërs. Dat de Neder- landse sociaal-democraten met een eigen code komen, wijt d'Ancona aan de 'onvoorstelba re traagheid' van het parle- mentsbestuur om zelf orde op zaken te stellen. d'Ancona no- digt de europarlementariërs van CDA, WD, D66 en Groen- - Links uit de gedragscode over te nemen. Het opvallendste aan de voorge stelde afspraken is het beperken van reisvergoedingen. Nu krij gen alle europarlementariërs wekelijks een bedrag op hun bankrekening gestort voor het woon-werkverkeer. WD'ster Larive kwam onlangs in op spraak omdat zij wel de vergoe ding ontving, zonder ieder weekend naar huis te gaan. Dat bedrag kan aardig oplopen daar er per kilometer 1,70 gulden wordt uitgekeerd. De PvdA ver laagt de kilometervergoeding voor de eigen leden tot hetgeen in Nederland gebruikelijk is, zo'n zestig cent. Het geld dat overblijft, wordt teruggegeven aan het Europees parlement. Pensioenfonds De PvdA'ers die na de verkiezin gen volgend jaar in het Euro pees parlement komen, mogen verder geen gebruik meer ma ken van het aldaar bestaande aanvullende pensioenfonds. Dit fonds levert de euro's na pensio nering al snel tweeduizend gul den per maand op, terwijl de premie voor tweederde uit be lastinggeld is betaald. Voor de PvdA'ers die al in het fonds zit ten, wordt met de hulp van ex terne deskundigen bepaald of zij al dan niet uit de regeling moeten stappen. GPD 12 van onze redactie buitenland JAKARTA - Honderden etni sche Chinezen zijn gisteren cr Lhokseumawe uitgevlucht na- dat plunderaars hun winkels en 19 huizen aanvielen op de tweede ^2 dag van rellen in de hoofdstad 12 van de roerige Indonesische 0/ provincie Atjeh. 14 De relschoppers trokken door 13'- het centrum van Lhokseumawe, t waar ze alles plunderden wat ze tegenkwamen. De meeste eige- s' naren waren hun winkels al ont- vlucht. Zelfs kinderen deden mee aan de plunderingen. De politie verrichte 50 arrestaties. 1 Maandag was de stad al het to- '9*| neel van ernstige ongeregeldhe den, waarbij gebouwen in brand werden gestoken, win- kels werden geplunderd en de gevangenis werd opengebro ken. ~"j In het winkelcentrum trotseer- I den opgeschoten jongeren traangas en waarschuwings- 1* schoten om stenen te gooien \i naar winkels van etnische Chi- nezen. Twee van hen, een jongen van 14 en een man van 27, kwa men erbij om het leven, volgens ooggetuigen na geraakt te zijn door politiekogels. De politie zocht gisteren nog naar negentig gevangenen die ontsnapten toen een menigte maandagavond het stalen hek van de gevangenis neerhaalde. Het geweld in Atjeh komt voort uit wrok tegen het leger, maar richtte zich al snel tegen de et- nisch-Chinese minderheid, de eeuwige zondebok in Indonesië. De onrust ontstond na de terug trekking van 664 soldaten uit de provincie. Het leger, dat in ver band met een af scheidingsstrijd veel manschappen in Atjeh heeft, wordt beschuldigd van wreed optreden. AP ISTANBOEL - Met geweren bewapende politieagenten staan op wacht in het centrum van de Turkse stad Istanboel. In het kader van een landelijke manifestatie voor de vrede, uitgeroepen door mensenrechtenactivisten, is de spanning in Turkije opgelopen. De politie pakte in de zuidoostelijke stad Diyarbakir tweehon derd mensen op die in het kader van de actiedag een betoging wilden houden. Verder werden aan de rand van de stad zes bus sen met activisten tegengehouden. Zij hadden zich bij de beto gers willen aansluiten, zei Nazmi Gur, secretaris van de onaf hankelijke Mensenrechtenbond. foto Murad Sezer/AP HAN01 - Vietnam heeft gisteren enkele vooraanstaande dissi denten vrijgelaten. Het gaat om 21 Doan Viet Hoat, Trich Tri Sieu *4 en Nguyen Dan Que. De dissidenten profiteren van de amnestie die de regering ter gelegenheid van de verjaardag van de onafhankelijkheid op 2 september heeft afgekondigd. De bekendste Vietnamese dissi dent, de journalist en schrijver Doan Viet Hoat, zat sinds 1990 vast wegens een poging tot staatsgreep. Hij protesteerde gisteren tegen zijn uitzetting. „Ik wil bijdragen aan de vrij heid en democratie in mijn land." Hoat zal doorreizen naai de Verenigde Staten, waar zijn familie verblijft. De VS hebben zich bereid ver klaard ook de arts Nguyen Dan Que op te nemen. Que kreeg in 1991 twintig jaar cel omdat hij had aangedrongen op democra tische hervormingen. Trich Tri Sieu is een boeddhistische mon nik en onderzoeker. Hij kreeg in 1984 twintig jaar gevangenis op beschuldiging van pogingen de regering omver te willen wer pen AFP/RTR door Hans Hoogendijk MOSKOU - De zenuwoorlog tussen het Kremlin en de Doema, het door de communis ten gedomineerde parlement, over de vorming van een nieuwe regering, woedt in volle hevig heid. „Ik houd vast aan mijn kandi daat Tsjemomyrdin. Ik zal er hard voor vechten dat hij snel wordt bevestigd als premier", zei president Jeltsin gisteren. Op de vraag of hij het parlement eventueel wil ontbinden, zei hij: „Niet als de Doema zich ge draagt." Zijn communistische tegenspe ler Gennadi Zjoeganov is even vastbesloten niet te buigen. „Wij zullen tegen Tsjemomyr din blijven stemmen We denken dat hij niet tegen de situatie is opgewassen en dat na hem een bloedige dictatuur volgt", zei Zjoeganov. De communisten en hun partners in de Doema zeg gen niet bang te zijn voor een ontbinding van het parlement. De maandag met een vernieti gende meerderheid afgewezen kandidaat-premier Tsjemo myrdin is intussen toch maar begonnen zijn regering te vor men. „Het land verkeert in een zeer ernstige toestand. Elk uit- het Russische parlement huidige samenstelling Ons Huis Rusland stel of gebrek aan actie kan ons verscheidene jaren terugwer pen en dat mogen we onder geen enkele omstandigheid toela ten", aldus Tsjemomyrdin. In de wandelgangen van het parlement circuleert een inte ressant scenario met verschil lende varianten over het vervolg van de crisis. De Doema kan drie keer tegen Tsjemomyrdin stem men, waarna Jeltsin het parle ment ontbindt en er binnen vier maanden nieuwe verkiezingen komen. De communisten heb ben dan goede papieren om al- Liberaal Demo- cratische Partij Onafhankelijk leen de absolute meerderheid te halenHet risico is dat zij dan de regering moeten vormen van een land dat dan helemaal aan zijn einde is. Het tweede risico is dat Jeltsin de Doema wel ontbindt, maar de verkiezingen uitstelt onder het mom dat de problemen te groot zijn en verkiezingen te veel kos ten. Hij zou dan per decreet kunnen regeren. Medewerkers van Jeltsin hebben deze moge lijkheid al laten uitlekken. De laatste confrontatie tussen de Kremlinheerser en het parle ment liep in 1993 uit op een bloedige slag rond het Witte Huis, waar de Doema toen nog zetelde. Gisteren doken weer geruchten op dat ook nu een ge welddadige oplossing wordt overwogen. Vladimr Poetin, de net benoemde directeur van de FSB, ex-KGB, verscheen op de tv om met klem dergelijke ver halen te ontkennen. GPD JAKARTA - Indonesische staatsbedrijven en ministeries hadden tijdens het bewind van Soeharto vele dubieuze con tracten met bedrijven van de fa milie van de ex-president van Indonesië. Onderzoekers van de overheid hebben bewijzen boven tafel ge haald van corruptie bij de olie maatschappij Pertamina, de luchtvaartmaatschappij Garu- da, het staalconcern Krakatau en de ministeries van Bosbouw en Openbare Werken. Procureur-generaal Muham mad Ghalib en coördinerend minister Hartarto verklaarden gisteren dat de contracten die Pertamina sloot voor im- en ex port van olie en het transport van gas, inmiddels zijn ontbon den. Pertamina zou 87 miljoen gulden voor het afsluiten van de overeenkomsten hebben be taald. Het ministerie van Bosbouw blijkt geld dat houtbedrijven betaalden voor nieuwe aan plant, te hebben besteed aan de Zuidoost-Aziatische Spelen van vorig jaar. Verder loopt on derzoek naar de verdeling van de tolgelden die diverse bedrij ven op snelwegen heffen. Ook werd aangetoond dat Garuda ongebruikelijk hoge admini stratiekosten betaalde. RTR LONDEN - De onbemande Canadese onderzoeksballon die al een week lang het transatlantische vliegverkeer hinderde, is waarschijnlijk in zee gevallen. Dat zeiden de onderzoekers voor de BBC. Ze zijn het contact met de ballon kwijtgeraakt, ergens boven zee ten noorden van Rusland. „Aangezien geen enkel vliegtuig de ballon vandaag nog heeft gezien, denken we dat hij in de oceaan is gevallen", aldus het bedrijf van de ballonexpeditie. Dat gaat de ballon niet opruimen. De kosten daarvan zijn te hoog. De ballon raakte vorige week uit koers en werd onbestuur baar. Door beschietingen van de Amerikaanse en Canadese luchtmacht liep de ballon leeg en verloor hoogte. AFP HILVERSUM - Denniz Pop, een van 's werelds meest succes volle producers in de recente popmuziek, is zondag in Stock holm na een ziekbed op 34-jarige leeftijd overleden. Volgens een woordvoerder van platenmaatschappij Zomba Records in Laren overleed Pop aan de gevolgen van keelkanker. Vanuit Stockholm liet de in Noorwegen geboren Pop eind ja ren tachtig tal van dancegroepen uitgroeien tot wereldacts. Hij stond aan de basis van ondermeer de Backstreet Boys, Ace of Base, Dr. Alban, Solid Harmony, Five and Robyn. ANP PHNOM PENH - De Cambodjaanse Volkspartij CPP van re geringsleider Hun Sen heeft de verkiezingen van 26 juli ge wonnen. Dat blijkt uit de officiële uitslagen die de Nationale Kiescom missie gisteren bekend heeft gemaakt. Hun Sen krijgt 64 van de 122 zetels in de Nationale Assemblee. Funcinpec van prins Norodom Ranariddh is de tweede fractie met 43 zetels. De partij van de vroegere minister van Financiën Sam Rainsy heeft vijftien zetels. Cambodja bevindt zich sinds de verkiezingen in een constitu tionele crisis, omdat Hun Sen weliswaar de verkiezingen ruim heeft gewonnen, maar nog geen regering kan vormen. Daarvoor is een meerderheid van tweederde nodig. RTR RANGOON - Myanmar, het vroegere Birma, heeft drie bui tenlandse journalisten gearresteerd in Rangoon voor zij een interview konden hebben met de leidster van de oppositie, Aung San Suu Kyi. De journalisten, een Australiër, een Canadees en een Japan ner, zijn op een vliegtuig met bestemming Bangkok gezet, ver klaarden diplomaten in Rangoon. Bij het huis van Aung San Suu Kyi waren de journalisten tegengehouden door agenten van de Myanmarese geheime dienst. De Myanmarese autori teiten hebben de afgelopen weken herhaaldelijk verslagge vers lastig gevallen. De spanning in Myanmar is opgelopen nadat de autoriteiten de oppositieleidster twee maal hadden tegengehouden toen zij op weg was naar een bijeenkomst van haar partij. AFP BONN - De Duitse grenspolitie mag vanaf gisteren ook men sen controleren zonder dat er een directe verdenking bestaat. De uitgebreide bevoegdheid voor leden van de Bundesgrenz- schutz geldt in treinen, in stations en op vliegvelden, ook bui ten de 30 kilometer-grenszone. Hierdoor wordt de pakkans van misdadigers en illegalen vergroot. De grenspolitie heeft het recht mensen te ondervragen en de bagage te bekijken als die volgens de beambten illegaal de grens over zijn gekomen. Tot nu toe mochten grensbewakers alleen in de zone mensen zonder verdenking controleren en hun bagage door zoeken. AP van onze redactie buitenland BELGRADO - Dc Joegoslavi sche president Milosevic heeft de leiders van de Albanezen in Kosovo een tussen-akkoord aangeboden, dat een looptijd van tussen de drie en vijf jaar zou moeten krijgen. De Servi sche provincie zou 'een bepaal de mate van zelfbestuur' krij gen. Na een ontmoeting met de Ame rikaanse bemiddelaar Hil! zei Milosevic dat het nodig is de dialoog tussen Belgrado en de partijen in Kosovo zo spoedig mogelijk te hervatten. De ge sprekken zouden moeten leiden tot een akkoord op basis waar van een zekere mate van zelfbe stuur zou kunnen worden gevestigd, vooropgesteld de ge lijkheid van alle inwoners en bevolkingsgroepen. De etnische Albanezen vormen negentig procent van de inwoners van Kosovo. Alle deelnemers zouden na een testperiode van drie tot vijf jaar bijeen komen om de uitvoering van de overeenkomst te evalue ren en eventuele verbeteringen aan te brengen. Hill sloot een militair ingrijpen van de NAVO in de oorlog in Kosovo niet uit. Hij noemde het overleg met Milosevic 'diep gaand en inhoudelijk'. Volgens de Amerikaan wordt er inten sief gewerkt aan een wapenstil stand in de provincie en vinden er tussen Serviërs en Albanezen indirecte onderhandelingen plaats over normalisering van het leven in de provincie. Milosevic hief in 1989 de auto nomie van de Zuid-Servische provincie Kosovo op. Begin dit jaar brak een opstand uit die uitliep op een oorlog tussen Joe goslavische troepen en het Kos ovo Bevrijdingsleger (UQK) van de Albanezen. De radicale Albanese leider Adem Demaqi bood gisteren zij n gematigder collega Ibrahim Rugova samenwerking aan. De maqi, die 28 jaar in Joegoslavië gevangen zat om zijn meningen, zei dat zijn politieke doelen niet wezenlijk verschillen van die van Rugova en zijn Democrati sche Liga van Kosovo (LDK). Demaqi bekritiseerde eerder het beleid van lijdzaam verzet dat Rugova jarenlang voerde. AFP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Onderzoekers van het Schotse Bureau voor Milieu bescherming hebben bij de kerncentrale van Dounreay in Schotland veiligheidsproble men geconstateerd. In het eindrapport van het on derzoeksteam staat dat er geen direct gevaar voor de volksge zondheid is, maar dat er veel moet gebeuren om de centrale aan de dunbevolkte noordkust van Schotland veilig te maken. Het is de bedoeüng dat de in stallatie nog enkele jaren dienst doet als opwerkcentrale van nu cleair materiaal. Volgens het rapport, waaraan ook het Britse Bureau voor Volksgezondheid en Veiligheid heeft meegewerkt, is de leiding van de kerncentrale echter niet in staat de fabriek veilig te ontmantelen. De Britse Raad voor Atoomenergie, de ei genaarvan de installatie, wordt verweten centrales in bedrijf te houden zonder precies te weten wat de risico's zijn. Dounreay werd in 1957 ge bouwd. In 1994 werd de snelle- kweekreactor stilgelegd, waar door er geen electriciteit meer wordt geproduceerd. Het op werken van nucleair materiaal bleef echter doorgaan. In 1996 werd dit proces tijdelijk ge staakt, nadat er een lek was ge constateerd. Twee maanden geleden ver klaarde de Britse premier Blair dat Dounreay vermoedelijk in 2006 wordt gesloten. AP (Advertentie) City OnLine in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5