Den Bosch ontslaat Zwamborn US Open leeft niet in Amerika 11 h J Voorzitter hekelt gedrag trainer Virenque ontkent bekentenis over gebruik doping Kluivert tempert hoge verwachtingen Vertrouwensbreuk na kritische uitlatingen van Zeeuwse oefenmeester I C" If Casagrande halfjaar geschorst Psychologe bij Braziliaans team Bierhoff aanvoerder Duitsland Korving zevende in Berlijn Real Madrid: 420 miljoen schuld Lotz vervangt Luttenberger Haarhuis naar tweede ronde door Koen de Vries DEN BOSCH - Voetbaltrainer Kees Zwamborn is op non-ac tief gesteld bij FC Den Bosch. De 46-jarige inwoner van Kloc- tinge is op een zijspoor gezet „vanwege gewichtige redenen die onder meer aanleiding heb ben gegeven tot een acute ver trouwensbreuk", aldus het bestuur van de Brabantse eer- stedivisieclub. Zwamborn, die net aan zijn der de seizoen begonnen was, weet welke reden er schuilt gaat ach ter de cryptische omschrijving van de leiding van Den Bosch. Volgens hem schoten de uitspra ken die hij zaterdagavond na de teleurstellende 0-0 tegen FC Zwolle deed en maandag in de regionale pers verschenen het bestuur in het verkeerde keel gat. De voormalige speler van Ajax verweet het bestuur ge brek aan daadkracht bij het aantrekken van nieuwe spelers. Noodkreet Zwamborn: „Het was een wel overwogen noodkreet. Ik ben al lange tijd in gesprek met de clubleiding over het aantrekken van nieuwe spelers. Maar er ge beurt steeds maar niets. Ik was bang dat er over een halfjaar nog niets gebeurd zou zijn. Daarom heb ik geprobeerd ze wakker te schudden. Maar ik had er natuurlijk niet op gere kend dat dit het gevolg zou zijn." Het bestuur van FC Den Bosch stak aan het begin van dit sei zoen niet onder stoelen of ban ken dat de club als een van de fa vorieten voor de titel van start ging. Zwamborn kon niet achter deze uitspraak staan. Vooral omdat aan het eind van vorig seizoen Theo Lucius aan PSV werd verkocht en Pino Canale aan het Duitse Gütersloh. Vori ge week verdween ook nog eens Thijs Waterink naar Gütersloh. „Waterink en Canale verdienen in Duitsland drie a vier keer zo veel dan bij-Den Bosch. Het zijn dus niet de minste spelers die bij de club vertrekken. Lucius staat bij PSV meteen in de basis. Voor hem geldt zeker hetzelfde." Zuinig Zwamborn - die het bestuur er ook nog eens fijntjes aan herin nerde dat Ruud van Nistelrooij een jaar geleden voor veel geld naar Heerenveen vertrok en nu r;et als Lucius in de basis van PSV staat - verzocht het bestuur herhaaldelijk zo snel mogelijk goede vervangers voor het opge stapte kwartet aan te trekken. „Ik heb de beschikking over een selectie van achttien man, onder wie twee keepers. Van de zestien veldspelers zijn er twee nog niet toe aan het spelen in de top van de eerste divisie. De basis is dus veel te smal. Je kunt je voorstel len wat er gebeurt wanneer er spelers geblesseerd raken. Het bestuur is volgens mij veel te zuinig, temeer omdat er veel geld is verdiend met de verkoop van spelers. Ik heb vaak uitge legd dat de verwachtingen van het bestuur veel te hoog zijn. Men heeft dat kennelijk niet willen begrijpen. Verantwoorden Maandagavond heeft Zwam born geprobeerd zich tegenover het bestuur te verantwoorden. Twaalf uur later bleek dat dat niet gehikt was. Zwamborn: „Wat mij betreft \^as er geen sprake van een vertrouwens breuk. Het zijn de persoonlijke motieven van bestuursleden die een verdere samenwerking on mogelijk maken. Er zijn mensen die zich aangevallen voelen. Of ze met deze beslissing het be lang van Den Bosch dienen, durf ik te betwijfelen. Ik had bijvoor beeld een fantastische relatie met de spelersgroep." De oefen meester uit Kloetinge eindigde in zijn eerste jaar bij FC Den Bosch als zevende, terwijl hij vorig seizoen beslag legde op de vierde plaats. De Brabanders plaatsten zich hiermee voor de nacompetitie. Zwamborn is naar eigen zeggen niet aangeslagen door de gang van zaken, maar houdt er wel een vreemd gevoel aan over. „Ik had de beste bedoelingen, maar word aan de kant gezet. Ik maak me natuurlijk een beetje zorgen om mijn toekomst. Maar daar om zit ik nog niet in de put. Er zijn belangrijker zaken in het leven." Hoewel hij weer in dienst zou kunnen treden bij zijn oud werkgever, het Cios in Goes, blijven zijn ambities in het be taalde voetbal liggen. Assis tent-trainer Bert Ruysch neemt de taken van Zwamborn voorlo pig waar. M fWaos I Kees Zwamborn is niet aangeslagen na zijn ontslag bij FC Den Bosch. CO O O foto Dirk-Jan Gjeltema van onze sportredactie DEN BOSCH - Volgens voorzitter Jan Schouten van FC Den Bosch heeft Kees Zwamborn de normen voor onderlinge communicatie „buitensporig" overtre den. „Een trainer is medeverantwoorde lijk voor de reputatie van de club", stelde hij. „Wat Zwamborn allemaal heeft geroepen, kan absoluut niet. Sommige zaken dienen intern te blijven. Onze kritiek richt zich niet op zijn kwaliteiten als trainer, maar op zijn andere vaardigheden. Een coach moet tenslotte opk communicatief en in teamverband sterk zijn." Routinier Van der Hoorn reageerde te leurgesteld op het ontslag van Zwam born. „We hadden een perfecte relatie met hem. We wilden hem absoluut niet kwijt. Dat heeft de spelersraad ook tegen het be stuur verteld. We staan niet achter het be sluit en vonden het evenmin noodzake lijk." Voorzitter Schouten praat vandaag, woensdag, met Jan Reker, de directeur van de belangenvereniging coaches be taald voetbal (CBV). Tijdens dat gesprek handelen beide partijen het contract tot medio 1999 financieel af. FC Den Bosch wil zo snel mogelijk een jonge en moderne trainer aanstellen. Oud-international Theo de Jong, adviseur technische zaken van de Brabantse club, fungeert als aan- spreekpunt. „Hij is zelf niet de eerste optie om Zwamborn op te volgen", zei Schou ten. „Martin Jol, Wim Rijsbergen en Ro nald Spelbos staan evenmin op ons lijst je." ANP MILAAN - Wielrenner Francesco Casagrande is door de Itali aanse bond voor zes maanden geschorst wegens het gebruik van dope. Casagrande had tijdens de ronden van Trentino en Romandië, in april en mei, een te hoogtestosterongehalte. Ca sagrande maakt deel uit van de Franse Cofidis-ploeg. Hij ont kent verboden middelen te hebben gebruikt en zegt dat het hoge testosterongehalte natuurlijk is. Casagrande liet zich, om dat te bewijzen, meermalen grondig onderzoeken. Hij kon de Italiaanse wielerfederatie echter niet overtuigen. Casa grande won op 8 augustus de wereldbekerwedstrijd in San Sebastian. AFP RIO DE JANEIRO - Bondscoach Wanderley Luxemburgo van Brazilië heeft zijn staf aangevuld met een psychologe. Susy Fleury moet de internationals voortaan op mentaal vlak ter zijde staan. Luxemburgo (46) is sinds 11 augustus bonds- coachhet Braziliaanse elftal, dat dit jaar de finale van het WK verloor van gastland Frankijk. Hij volgt WK-coach Zagallo op. De nieuwe man paste het begeleidingsteam behoorlijk aan. Fleury is momenteel in dienst als „clubpsychologe'7 van Corinthians, dat eerste in de Braziliaanse competitie staat. SID ST. JULIANS - Oliver Bierhoff is de nieuwe aanvoerder van het Duitse team. Bondscoach Berti Vogts heeft de 30-jarige aanvaller van AC Milan tot opvolger van Jürgen Klinsmann benoemd. Vogts wees ook meteen vier eventuele vervangers voor Bierhoff aan. Dat zijn achtereenvolgens doelman Olivier Kahn. Stefan Effenberg, Ulf Kirsten en Christian Wöms. De vijf vormen ook de spelersraad. DPA BERLIJN - Robin Korving is gisteravond tijdens de Golden League in Berlijn als zevende geëindigd op de 110 meter hor den. De Nederlandse atleet, die bij de Europese kampioen schappen in Boedapest brons behaalde, liep de afstand in 13,72 seconden. De Amerikaan Allen Johnson won in 13,12, voor Europees kampioen Colin Jackson uit Groot-Brittannië in 13,20. De Duitser Falk Balzer eindigde als derde in een tijd van 13,32. ANP MADRID - Real Madrid, de club van trainer Guus Hiddink en middenvelder Clarence Seedorf, draait er niet langer om heen. De Spaanse topclub „sterft" van de schulden. Uit offici ële papieren blij kt dat de last is opgelopen tot 42 0 miljoen gul den. Dat bedrag overtreft zelf de meest negatieve speculaties van Spaanse waarnemers, die dachten dat de „Koninklijke" kampte met een tekort van ruim 200 miljoen gulden. Het enorme verlies komt op 13 september aan de orde tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering van Real Madrid. Volgens voorzitter Lorenzo Sanz is de financiële situatie van zijn club niet dramatisch. „Ik vernacht dat Real in 2006 weer helemaal schuldenvrij is", sprak hij laconiek. Vorig seizoen sloot de club zelfs af met een winst van elf miljoen gulden, dankzij de triomf in de Champions League. SID/ANP EINDHOVEN - Peter Luttenberger heeft afgezegd voor de Ronde van Spanje, die zaterdag van start gaat. De Oostenrij ker in dienst van de Rabo-ploeg kampt met een knieblessure. Mark Lotz neemt zijn plaats in in de ploeg van Theo de Rooy. ANP NEW YORK - Paul Haarhuis heeft gisteren de tweede ronde bereikt op de US Open. De 32- jarige Brabander, de oudste deelnemer in het toernooi anno 1998, versloeg de Spanjaard Ju lian Alonso in zeven kwartier in drie sets, 6-4 6-3 6-2. In de twee de ronde speelt hij tegen de Ar gentijn Guillermo Canas. Haarhuis steeg door zijn finale- plaats in Boston maandag op de wereldranglijst twintig plaat- sen, van 85 naar 65. Hij begon aan zijn 37e Grand Slam en 10e US Open. Hoogtepunt in New York was zijn kwartfinale in 1991 tegen Jimmy Connors. Alonso, 21 jaar en 63e van de wereld, stond op zijn tweede US Open. De vriend van Martina 'Hingis brak in 1997 door. Hij sprong op de wereldranglijst van 2 8 9 naar 3 6Dit j aar stelt hij teleur. Hij won het graveltoer nooi van Bologna, maar ging daarnaast zestien keer in de eer ste ronde onderuit. I Jan Siemerink is aan een mooi tennisjaar bezig. ABN/AMRO- toernooi gewonnen, vier halve finales gehaald, zijn eerste kwartfinale op Wimbledon ge speeld en met stip van 105 naar 21 op de wereldranglijst. Bo vendien verdiende hij in acht maanden al een miljoen gulden. Puik jaar. Waarom zou hij zijn beste Wimbledon dan niet laten volgen door zijn beste US Open ooit? Het begin is er in ieder ge val. Hij zette in New York de Roemeen Dinu Pescariu simpel Iopzij met 6-4 6-3 en 6-0. Oremans Miriam Oremans werd op de tweede dag van de US Open uit geschakeld. De 26-jarige speel- ster uit Berlicum verloor binnen een uur in twee sets van de als zevende geplaatste Spaanse Conchita Martinez, 6-2 6-1. Het was de zesde nederlaag van .Oremans tegen Martinez in evenzovele duels. Door de ne derlaag duikelt Oremans, 47e van de wereld, uit de top-vijf tig" van de wereldranglijst. Vorig jaar bereikte ze in Flushing Me adows nog de derde ronde. In de eerste set liep Martinez naar 3-0 voordat Oremans voor de enige keer haar opslag be hield. In de tweede set bleef de Brabantse tot 2-2 bij. Ze produ ceerde dertig afzwaaiers. Het was de op een na zwaarste ne derlaag tegen Martinez. De zesde US Open van Kristie Boogert duurde in het enkelspel zesenzestig minuten. „Ik had wel een plan, maar daar kwam niets van terecht", zei de 24-ja- rige Zuid-Beijerlandse na de 6- 3 6-2 nederlaag tegen de 16-ja- rige Mirjana Lucic. GPD/ANP Tractor pulling populairder bij het hamburger-volk dan tennis door Rene van Hattum NEW YORK - Op sommige mo- ~v meuten is de US Open net als de andere drie Grand Slam- toernooien. Als het pin-upje Anna Kournikova staat te trai nen bijvoorbeeld, strak oranje t-shirt en een nog strakker broekje. Net als in Londen, Pa rijs en Melbourne drukken tie ners hun neus dan tegen het gaas en de groene doeken daar achter. Het enige dat daar an ders is dan in die andere we reldsteden zijn de enorme bekers koffie die ze meezeulen. En, al is het voor twaalven, de giga-bakken frites. Meestal met veel saus. Anders dan Roland Garros en Wimbledon is de US Open natuurlijk wel. Het is vrijwel altijd heet tijdens de Ameri kaanse tenniskampioenschap pen, vergelijkbaar met het hoogtezontoernooi in januari in Melbourne. Of het er fraaier van wordt dan op Wimbledon of Roland Garros, is de vraag. Op geen ander tennistoernooi ter wereld wordt zoveel men selijk vlees onthuld als in New- York. Te veel lijf in te korte en te strakke kleding. De US Open bevestigen zo'n beetje alle vooroordelen die er over Amerikanen te bedenken zijn: ze eten veel en vet, zijn luidruchtig en snappen de bal len van de tennisetiquette. Lo pen doen ze bij voorkeur tij dens de rally's. De sport is er tenslotte voor hen en niet an dersom. Feitenkennis Gehinderd door feitenkennis worden ze evenmin. Als ze met foto- en videoapparatuur al een kwartier in de slag zijn langs een trainingsbaan, vra gen ze eindelijk maar eens wie die dreumes is die de ballen zo hard wegveegt. „Oh Coetzer! Is ze goed? Waar komt ze van daan?" Ze doet aan de US Open mee. Daar gaat het om. Kun nen ze thuis tenminste laten zien dat ze er geweest zijn. Hoewel ook dat weinigen zal opwinden. Het honkbalsei zoen is in volle gang. Dan kan Pete Sampras op zijn handen een rondje door het Arthur Ashe stadion gaan lopen, maar daar zal niemand wakker van liggen in de Verenigde Staten. Dat Sampras dit jaar op Flus hing Meadow het nu nog unie ke record van Roy Emerson van twaalf Grand Slam titels kan evenaren is leuk voor Sampras. Amerika echter is helemaal in de ban van Mark McGwire en Sammy Sosa, de honkbalheiligen van dit mo ment. Sosa en McGwire zijn op weg naar het alltime record van 61 homeruns in één seizoen, date rend uit 1961 van Roger Maris, een Amerikaanse sportlegende groter dan John McEnroe en. Jimmy Connors samen. Sosa enMcGwire staan allebei op 55 homeruns en hebben nog 25 wedstrijden te gaan. De honk balclubs spelen vrijwel iedere dag. Daarmee openen de sport kranten dagelijks hun pagi na's. Dan blijft er voor Samp ras en Seles hooguit een berichtje op de voorpagina's over. McGwire heeft bovenar men met een omtrek van vijftig centimeter, dat weet iedere Amerikaan. Dat Sampras op het punt staat tennisgeschie- denis te schrijven, zal de mees ten een zorg zijn. Als ze al weten wie Sampras is. In een populariteitsonderzoek kwam de tennissport op plaats 55, tractorpulling (trekker-trek) stond op 21. Oorwurm Douane-beambten vragen niet-Amerikanen bij binnen komst in het land standaard naar de reden van het bezoek. „Oh de US Open tennis! Waar zijn die? Oh, op Flushing Me adows, bij Shea Stadium dus." Dat is het thuishonk van de New York Mets, het Vitesse van de Major League. Zelfs op het USTA Tennis Cen ter kijkt derhalve niemand op of om als trainingsgoeroe Nick Bolletieri midden op het grote plein op een bankje mobiel zit te bellen. Of als Monica Seles langsloopt. Alleen de verslag gever kijkt even raar op, Seles, zomaar los op het park. zonder bodyguards Het circuit zelf trekt zich er al lemaal weinig van aan. Voor hen is de US Open hetzelfde als Roland Garros of Melbourne. Ook al schijnt de zon, dan nog loopt Nathalie Tauziat rond met een gezicht als ooi-wurm, net als altijd. Ook dan sloft Conchita Martinez langs alsof ze de vooroordelen over alle lesbiennes van de hele wereld op haar schouders draagt, en blijft Manon Bollegraf de vro lijke Frans, die volop van het tennisleven geniet zo lang als het duurt. Voor Jacco Eltingh is het iets anders dan anders. Hij belt ie dere dag naar huis om te horen of het nog rustig is in de buik van echtgenote Hellas. Hij kan alleen maar duimen dat de ge boorte van zijn eersteling daadwerkelijk op de uitgere kende datum plaatsvindt, de 16e september en niet eerder. Het tennisleven gaat intussen wel gewoon door. „Het gaat goed thuis, maar sorry ik moet nu weg, nog een keer trainen, met Goran." Hij is, ook in de laatste maanden van zijn car rière, nog altijd gewild als trai ningspartner. En dan is er na tuurlijk nog iets anders aan de US Open dan aan alle andere tennistoernooi ter wereld: het ruikt er de hele dag op iedere baan naar gebakken hambur gers. Met uien. GPD Tegen een achtergrond van vrijwel lege tribunes smeken fans om een handtekening van Martina Hingis. van onze sportredactie PARIJS - Richard Virenque heeft tegenover de politie toege geven verboden middelen te hebben gebruikt. De Franse wielrenner zou bekentenissen hebben afgelegd op 23 en 24 juli, toen hij werd verhoord in de Festina-affaire. Dat meldt het Franse persbureau AFP. Viren que kwam later op de dag met een verklaring, waarin hij alles ontkent. „Men blijft mij achter volgen. Maar ten onrechte, ik heb nooit dope gebruikt", aldus de renner tegenover het radio station Europe 1. AFP baseert zich op „welinge lichte bronnen" binnen het Franse politieapparaat. Viren que zou in zijn uitlatingen min der openhartig zijn geweest dan ploeggenoot Alex Zülle, die eer der zijn eigen betrokkenheid bij het dopingschandaal te berde bracht en ook een groot aantal collega's beschuldigde. Zo ver ging Virenque, de num mer twee van de Ronde van Frankrijk 1997, niet, aldus AFP. Hij bouwde een aantal voorbe houden in. Naar de Franse wet zouden de uitspraken van Vi renque daarom niet als officiële bekentenis zijn beschouwd. Volgens justitiële bronnen in Frankrijk was er geen reden voor aanhouding van de renner. Virenque was in de afgelopen Tour de kopman van Festina. Alle negen renners werden op 17 juli uit de koers genomen nadat ploegleider Bruno Roussel van systematisch dopegebruik mel ding had gemaakt. De zaak kwam aan het rollen toen in de auto van verzorger Willy Voet kort voor de Tour-start, in Dub lin aan de Frans-Belgische grens EPO-ampullen waren aangetroffen. „De pers denkt dat, waar rook is, ook vuur moet zijn", aldus Vi renque gisteren. „Ik word dat gespeculeer zat. Ik concentreer me op mijn deelname aan de Ronde van Spanje. Ik ben in vorm, ben extra gemotiveerd om straks iets moois te laten zien." AFP van onze sportredactie BARCELONA - Patrick Klui vert heeft gisteren de fans van Barcelona opgeroepen hem vooral niet te vergelijken'met Ronaldo. „Ik ben geen Iïonaldo. Hij heeft hier fantastische din gen laten zien, maar ik moet ge woon mijn eigen spel spelen." De 22-jarige international, die voor vier jaar tekende bij de ploeg van Van Gaal, denkt te kunnen slagen bij Barya. „Bij Milan heb ik een slecht jaar ach ter de rug, omdat ik gewend was aan het systeem met drie spit sen. Daar speelden we met twee aanvallers. Bij Barcelona zijn het er weer drie." „Daarbij werd ik in Italië ge acht ook op de vleugels te spe len, terwijl ik veel liever in het centrum voetbal. Ook de sfeer in Milaan beviel me niet en dat had zijn weerslag op mijn spel." Kluivert speelt vandaag voor het eerst, in een oefenwedstrijd tegen Palamos. In de Cham pions League zal hij pas vanaf de kwartfinales kunnen spelen, omdat Barcelona hem te laat heeft overgenomen van AC Mi lan. Miscommunicatie De oud-ajacied ziet uit naar de competitiewedstrijden. „Ik kan niet wachten op de confrontatie met Real Madrid", zei hij. De re den dat de Spanjaarden hem pas zo laat vastlegden, lag in mis communicatie tussen Milan en Barcelona. Volgens voorzitter Nunez van Barcelona had Milan verzuimd Kluivert te vertellen dat het contractaanbod van Barga een aanbieding voor zeven jaar was. Kluivert hoorde daar pas van op het moment van tekenen, waar na hij weigerde. „Toen moesten we dus weer opnieuw beginnen met onderhandelen", verklaar de Nunez Kluivert had geen trek in een zevenjarige verbin tenis. „Vier jaar is genoeg. Ik kan mijn contract altijd nog verlengen", aldus de Amster dammer. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57