GS keuren bouw mestkelder goed PZC Studenten zweren Michiel trouw Brandweerkazerne voor Ons Boeregoed Zegels sparen voor bijstandskinderen Borselse veehouders te veel beperkt in gebied tunnelentree zeeland Snackkar moet wijken voor spuisluis bij Kats Bezwaar tegen varkensbedrijf in Sint Philipsland afgewezen Minister gemaand tot snel besluit traumaheli Omwonenden vechten vergunning Thoolse varkenshouderij aan woensdag 2 september 1998 b door Lukas Fransen VLISSINGEN -Zo'n veertig eerstejaars studenten die aan het begin staan van hun opleiding Maritiem Officier aan het Maritiem Instituut de Ruyter, hebben gisteren in Vlissingen eeuwig trouw gezworen aan Michiel de Ruyter. De beginnend hbo- studenten zitten midden in hun introductieweek. Het afleggen van de eed aan hun zeeheld maakt onderdeel uit van de introductie van die zeevaartstudenten, die zijn aangesloten bij de studentenvereniging Mirfisto. Enthousiast verzamelden de groentjes zich laat in de middag aan de voet van het standbeeld van Michiel om aan hun plicht te voldoen. Het is voor het tweede jaar dat dit ritueel plaatsvindt. De studentenvereniging hoopt dat de eedaflegging zal uitgroeien tot een jaarlijks te rugkerende traditie. foto Lex de Meester door Ingrid Huibers KRUININGEN - Via een slim me constructie wil de gemeente Reimerswaal de bewaker van het cultureel erfgoed Ons Boe regoed uit Kruiningen aan een eigen gebouw en een provincia le subsidie van zestigduizend gulden helpen. Ons Boeregoed zou de beschik king kunnen krijgen over de huidige brandweerkazerne aan de Burgemeester Elenbaas- straat. Dat gebouw, waarvan de gemeente eigenaar is, komt eind dit jaar leeg, omdat het korps verhuist naar een nieuwe kazer ne aan de Blauwhoefseweg. Burgemeester A Verbree heeft van gedeputeerde G. L. C. M. de Kok een toezegging dat de pro vincie het subsidiebedrag dat de gemeente aan Ons Boeregoed verstrekt, zal verdubbelen. Door de culturele vereniging precies het bedrag te verstrek ken dat nodig is voor de aan koop van de oude gemeentelijke kazerne, vindt de overdracht van het gebouw in principe met gesloten beurzenplaats. De pro vincie zal echter volgens het col lege van burgemeester en wethouders met het aankoop bedrag, ofwel gemeentelijk! subsidie, over de brug moetei komen. Dit levert Ons Boerej goed in principe zestigduizen( gulden op. Dat geld zal worden gebruik om een gedeelte van de noodz® kelijke aanpassingen aan he gebouw te bekostigen. Totaa zal daar volgens voorzitter Quaak van Ons Boeregoed ob geveer twee ton voor nodig zijn ,Op de begane grond willen ver gacler- en repetitieruimtes voo:. de toneel-, zang- en dansgrol pen maken. Boven moet een gro te opslag voor kleding komen' vertelt Quaak. De vereniginj denkt zelf uit de inkomsten vai optredens vijfentwintigduizend gulden te kunnen bijdragen aai het nieuwe onderkomen. De res van het benodigde bedraj wordt van sponsors verkregej of geleend. Op dit moment gebruikt On Boeregoed wel vier of vijf locs ties in Kruiningen. Zo repeteer het zangkoor bijvoorbeeld ii het jeugdgebouw van de voor malig gereformeerde kerk e ligt de kleding opgeslagen op dj zolder van het gebouw van d bridgeclub. door René Schrier KATS - De friteskraam op de Zandkreekdam moet verkassen in verband met de aanleg van een zogenaamd doorlaatmid- del. De spuisluis moet uitwisse ling van water tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde moge lijk maken. Daardoor kan de waterkwaliteit van het Veerse Meer verbeteren. De voorberei dingen voor het doorlaatmiddel zijn in een zeer vergevorderd stadium, maar het geld ont breekt nog. Vandaar dat Rijks waterstaat directie Zeeland met veel spanning Prinsjesdag af wacht in de hoop dat blijkt dat het werk kan worden uitge voerd. De friteskraam staat precies op de plaats van het toekomstige werkterrein. Als het aan Rijks waterstaat ligt, krijgt het kraam tijdelijk een andere plaats voor de duur van het werk. Daarom is aan de provincie Zeeland ge vraagd uit te kijken naar een ar dere plek voor de snackwager Gedeputeerde Staten hebbe echter dinsdag besloten dat hf allemaal zo'n vaart niet loop! Of zoals GS het uitdrukker „Een verplaatsing van de vei koopwagen is voor ons eerst op portuun als zekerheid besta? over de verbetering van de Mid den-Zeeland-route. Rijkswaterstaat bereidt bouw voor. In feite ligt het pla al kant en klaar in de kast e moeten alleen nog wat vergun ningen worden geregeld. Hi wachten is dan ook op het kabi net dat geld voor het werk bi schikbaar moet stellen. In apr zag alles er nog redelij k hoopvr uit en ging Rijkswaterstaat di rectie Zeeland er van uit dati het voorjaar van 1999 met h( werk begonnen kon worde Later in het jaar zakte dat opt misme echter. door René Schrier SINT-PHILIPSLAND - Na burgemeester en wethouders van Tholen zetten ook Gedepu teerde Staten het licht op groen voor de bouw van een mestkel der bij een varkensbedrijf aan de Sluisweg te Sint-Pliilips- land. Tegen de bouw van die stal heeft een omwonende bezwaar gemaakt bij de gemeente Tho len. Zij betoogt onder meer dat de mestopslag bij het bedrijf bedoeld is voor een illegale groothandel in mest die vanuit het bedrijf opereert. B en W van Tholen ontkennen dat. Daar voor zijn geen aanwijzingen ge vonden, antwoordt het college. Zowel de gemeente als de pro vincie zien geen problemen in de bouw van de mestkelder. De be trokken agrariër, W. W. T. M. van Alphen, heeft al vergunning voor een mestopslag van in to taal 14.000 kubieke meter, zijn de 9.000 kubieke meter drijf- mest onder de eerste twee stallen op het bedrijf en 5.000 kubieke meter mestopslag in de vorm van silo's. Van Alphen wil echter maar één van de twee mestsilo's bouwen en wil in plaats van de tweede silo de om streden mestkelder aanleggen. Die heeft een capaciteit van 500 kubieke meter. Dat is dus winst voor het milieu, redeneert de ge meente omdat er dan in feite minder mest wordt opgeslagen dan aanvankelijk de bedoeling was. In orde In het bezwaarschrift tegen de kelder wordt ook aangevoerd dat de bouw- en constructiete keningen niet kloppen. Er wordt melding gemaakt van lei dingen die niet op de tekeningen terug te vinden zouden zijn. Vol gens B en W zijn de door Van Al phen ingediende tekeningen be keken door de afdeling Bouw en Woningtoezicht van de ge meente en zijn ze in orde bevon den. „Wij hebben dan ook geen reden om aan te nemen dat de gege vens niet met elkaar correspon deren." Volgens de buurvrouw die het bezwaarschrift indiende is er ook al een illegale mestkelder, maar de gemeente zegt daar geen bewijzen van te kunnen vinden. De kwestie speelt al geruime tijd. Op 24 februari van dit jaar was er al een hoorzitting waar op het bezwaarschrift kon wor den toegelicht. Daarbij bleek dat er meer mensen moeite hebben met de bouw van de mestkelder. Overigens heeft de gemeente Tholen geen rucht baarheid aan de hoorzitting ge geven. Gedeputeerde Staten hebben zich dinsdag achter het standpunt van de gemeente ge steld. Ze hebben geen planolo gische bezwaren tegen tegen de aanleg van de mestkelder en verklaren het bezwaarschrift van de buurvrouw ongegrond. door Andries Molengraaf ZONNEMAIRE - Een stich ting die kinderen van bij standsmoeders op Schouwen- Duiveland helpt. Als iemand vorig jaar tegen Astrid de Jong uit Zonnemaire had gezegd dal zij daarvan dit jaar de op richter zou zijn, zou ze in la chen zijn uitgebarsten. Maar het cliché van de 'uit de hand gelopen hobby' klopt hier. Gis teren zag de Stichting Help Mekander het levenslicht. De stichting wil door het inza melen van allerlei soorten spaarzegels geld en spullen bij elkaar vegen. Daarvan kun nen bij Sinterklaas cadeautjes voor bijstandskinderen tot twaalf jaar kunnen worden gekocht. „Het begon allemaal toen ik voor een kennis zegel tjes ging sparen", zegt De Jong. „Zij had te weinig geld voor een nieuwe fiets voor haar kind. Door anderen ertoe te brengen mee te sparen, ging het balletje rollen. Zo is uitein delijk de stichting er gekomen Een uit de hand gelopen hobby dus." Behalve via spaarzegels wil de stichting ook geschenken in natura ontvangen. Boekhan del De Vries uit Zierikzee heeft bijvoorbeeld al een aantal kin derboeken aan de stichting ge geven, die met Sinterklaas kunnen worden uitgedeeld. Ook andere bedrijven werken mee, zoals het benzinestation in Schuddebeurs dat voor vijf honderd gulden aan free-bees beschikbaar stelde. Tal van winkeliers op het eiland zullen bovendien de spaarzegeltjes die door hun klanten worden geweigei'd, in een verzamel- potje doen en aan de stichting geven. „Wie bovendien zelf ze gels spaart en ze aan ons ter beschikking wil stellen, kan ze altijd naar ons toesturen", zegt De Jong. „Het maakt niet uit wat voor zegels het zijn. We kunnen ze allemaal gebrui ken." Efteling Behalve cadeautjes voor Sin terklaas, die bijstandskinde ren vaak niet of maar mond jesmaat krijgen, wil de stichting cursussen voor bij standskinderen gaan organi seren. „Bijvoorbeeld een leuke kookcursus, of een nuttige computercursus. Dingen waar zij zelf vaak niet aan mee kun nen doen omdat er geen geld voor is", aldus De Jong. Verder wil de stichting, via het inza melen van air-miles, een dag tripje naar de Efteling organi seren. De Jong benadrukt dat haar stichting niets te maken heeft met de Stichting Help Elkander, die qua naamgeving veel gelijkenis vertoont. Die stichting kwam vorige maand negatief in het nieuws met een actie voor bejaarden, waarbij het een en ander niet in orde was. „We konden onze naam niet meer veranderen. Alles was al geregeld en naamsver andering zou te duur zijn." Wie spaarzegels heeft voor de Stichting Help Mekander, kan ze opsturen naar Astrid de Jong, Margrietstraat 19, 4316 AE, Zonnemaire (telefoon: 0111-402329). door Marco van Sarneveld HEINKENSZAND - De ge meente Borsele biedt in het be stemmingsplan Westerschelde Oever Verbinding te weinig ont wikkelingsmogelijkheden aan bestaande intensieve veehoude rijen in dat gebied. Dit is in strijd met het Streekplan Zee land. Dit stellen Gedeputeerde Sta ten in een brief aan het Borselse college van burgemeester en wethouders. Volgens GS zijn er geen zwaarwegende argumen ten om van dat streekplan af te wijken. B en W van Borsele stel len op hun beurt dat het streek plan op het punt van ontwikke lingsmogelijkheden van bestaande veehouderijen aan duidelijkheid te wensen over laat. Borsele heeft het bestemmings plan, dat het gebied rond de toe gangsweg naar de WOV behelst, onlangs ter goedkeuring aan GS toegestuurd. De gemeente stelt dat 'gelet op de kwaliteit en de karakteristiek van het land schap, grootschalige uitbrei dingen als ongewenst worden beschouwd'. Volgens GS maken B en W echter helemaal niet dui delijk wat die kwaliteit dan pre cies inhoudt. Verder stelt de gemeente dat een bestaande in tensieve veehouderij in het ge bied de veestapel niet meer kan vergroten, omdat dit 'onrecht doet aan andere belangen'. GS vinden echter dat door de ge meente niet wordt onderbouwd welke andere belangen er dan in het geding zouden zijn. Los van het meningsverschil over de ontwikkelingsmogel i j kheden voor de intensieve veehouderij en, kan de provincie zich vrijwel volledig in het bestemmings plan vinden. ciering overnemen. Door de ka binetsformatie kon daarover echter geen besluit worden ge nomen en dus beloofden de ANWB en de gemeente Rotter dam tot 1 september garant te staan. Dat was gisteren en nóg had minister Borst geen besluit genomen. De heli dreigde daarop uit de lucht genomen te worden. De hulpverleningsregio's in zuid westelijk Nederland weigerden te betalen, omdat zij dat een taak vanhet Rijk vinden. De bal lag dus weer bij de ANWB. Die besluit vandaag, samen met de gemeente Rotterdam, wat er moet gebeuren in de tijd tot de minister een besluit neemt. Ui- terlijk eind oktober wordt dat besluit verwacht. door Andries Molengraaf MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland manen minister Borst van Volksge zondheid snel te beslissen over het al dan niet door het Rijk overnemen van de financiering van de Rotterdamse traumahe likopter. In een brief aan de bewinds vrouw schrijft het provinciebe stuur een voorziening als een traumahelikopter belangrijk te vinden 'om patiënten op be paalde locaties snel spoedeisen de medische hulp te verlenen'. „Zeker nu in Zeeland de ambu lancehulpverlening niet opti maal is." Vandaag besluiten de gemeente Rotterdam en de ANWBofzij de financieringvan de traumaheli voortzetten tot het ministeriële besluit. De traumahel ikopter, die behal ve grote delen van Zuid-Hol land ook Zeeland en westelijk Noord-Brabant bedient, is vo rig jaar als proef i n het leven ge roepen. De ANWB, Rijkswater staat Zuid-Holland en tal van bedrijven uit het Rotterdamse havengebied financierden het experiment. In juli was de proefperiode afgelopen en moest het Rijk, omdat de heli zijn nut bewezen had, de finan- HEINKENSZAND Kinderkledingbeurs - In het ge bouw van de scouting aan 't Dijkje in Heinkenszand wordt van woensdag 23 tot en met za terdag 2 6 september een kinder- kledingbeurs gehouden. De openingstijden zijn woensdag van 10.00 tot 15.00 uur, donder dag van 9.00 tot 11.30 uur, vrij dag van 9.00 tot 11.30 uur en za terdag van 10.00 tot 11.30 uur. door Arjan Schuiling DEN HAAG - Over een week zal duidelijk worden of burgemees ter en wethouders van Tholen terecht milieuvergunningen hebben verleend aan Van Bal- kom Varkenshouderij en J. Smits voor veehouderijen aan respectievelijk de Bram Groe- newegeweg in Poortvliet en de Sluisweg in Sint Philipsland. Omwonenden van beide bedrij ven hebben dinsdag tijdens hoorzittingen bij de Raad van State in Den Haag om schorsing van de vergunningen verzocht. De omwonenden van Smits stel len dat B en W van Tholen de omgeving van de Sluisweg niet juist hebben gekwalificeerd. De juiste omschrijving volgens hen is agrarisch gebied met burger woningen en B en W noemen dit gebied louter agrarisch. Die kwalificatie is bepalend voor de afstanden die in acht genomen moeten worden tussen veehou derijen en zogenaamde gevoeli ge objecten, zoals burgerwonin gen. Geluidsrapport Als de stelling van de omwonen den juist is zou tenminste een deel van de vergunning van Smits geweigerd moeten wor den, aldus de omwonenden tij dens de hoorzitting. Bovendien stellen zij dat de vergunning niet verleend had mogen wor den voordat eerst een behoorlijk geluidsrapport is opgesteld, Gemeentewoordvoerder Merkx meent dat voor een geluidsrap- port weinig aanleiding is omdat de dichtst bij het bedrijf van Smits gelegen woning op ten minste 220 meter ligt. Merkx er kent wel dat op het punt van de categorie-indeling geen be hoorlijk onderzoek is verricht door de gemeente. B en W van Tholen werden in april van dit jaar door de Raad van State ge dwongen heel snel een besluit te nemen op de vergunningaan vraag van Smits. Schadeclaims Langer uitstel had ongetwijfeld tot een claim van Smits geleid, aldus Merkx. Hij vroeg de Raad van State om de mogelijkheid zo'n onderzoek alsnog te ver richten. Behandelend rechter J. Hulshof merkte op dat niets Tholen in de weg staat zo'n on derzoek alsnog uit te voeren. Het betreft hier immers een spoedprocedure en er zal in deze kwestie nog een meer uitgebre de zogenaamde bodemproceè re volgen. Hulshof wees de gf meente op de mogelijkheid o: bij de categorie-indeling tusse agrarisch' en agrarisch met bui gerwoningen' in te gaan zittel Zo'n vondst is weliswaar no nooit eerder door de Raad vs State beoordeeld maar Hulsh liet doorschemeren dat met ee goede motivering zo'n nuancr ring wel te maken is. Puur agrarisch Voor de raadsman van Smits., van Groningen, is die nuance ring niet nodig. Hij beschouv de omgeving van de Sluiswf als puur agrarisch. Mocht di niet zo zijn dan vraagt Van Gn< ningen zich ernstig af waar: Nederland nog wel gsproke. kan worden van een agraristj gebied. Hij trad ook op namei Van Balkom die zijn bedrijf nv. 1.344 vleesvarkens heeft uitgr breid. Volgens omwonenden zs- dat tot meer stankoverlast le den en is ten om-echte geen iïï lieu-effect-rapportage (me' uitgevoerd. Door de uitbreidi» komt van Balkom boven de me- grens van 5.000 mestvarken; eenheden (mve). Van Gronings stelt dat de meeste bezwarent( gen de vergunning van zijn cl ent te laat zijn ingediend e niet-ontvankehjk moeten wo: den verklaard. Bovendien zijn de zes bewone" die de vergunning van van Ba- kom hebben aangevochten ra lemaal geen direct omwond den maar wonen zij allemag wat verder weg. De raadsmS van de Brabantse veehoudi ziet dan ook geen aanleidingo' het schorsingsverzoek te hom reren. De Raad van State i haar uitspraak in deze twee t ken op 8 september bekend ns ken. Schelpen zoeker OOSTKAPEL.LE - De Stichtir educatief toerisme Zeelai Oranjezon houdt zaterdag september van 10.45 tot 16.' uur in samenwerking met kust-VVV Walcheren een fossi le-schelpendag. Eerst leggen schelpenkenné uit waarom er vooral bij Dor burg zoveel fossiele schelp<: voorkomen. Vervolgens gaan: deelnemers naar het straft waar schelpen worden gezoö' die later nader worden bestr deerd. Informatie: 0118-58150 foto Dirk-Jan Gjeltema Astrid de Jong: „Een uit de hand gelopen hobby dus."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36