COURANT Toepassing var kens wet onzeker lleboos 7. Jurist op jaren dingt naar hand uitgeprocedeerde jonge blom Isintratuin Hoofdstad beticht van misleiding bij Gay Games 4 WEKEN 95 Wall Street kruipt uit dal buitengebied Onaangekondigde dopingcontroles in Italiaans voetbal Ontmoeting Trimble en Adams Rechtbankpresident vraagt onderzoek naar uitstel vervolging boeren Wijffels gevraagd voor SER Ericsson weg uit Myanmar Kiel gelegd voor Fregat Zeges Hoek, Kloetinge en Goes 24 en 25 Jeltsin bezweert Clinton dat hij blijft hervormen Halon-1202 ook schadelijk voor de ozonlaag VOOR 15,00 22' 116' Later wat buien Slechts af en toe wat zon. In de namiddag en avond enkele regen- of onweersbuien. Maxima omstreeks 22 graden. 241e jaargang no. 209 woensdag 2 september 1998 te losse nummers 1,75 Vleermuizen krijgen aandacht pagina 27 t/m 31 HBHH van onze sportredactie ROME - De Italiaanse voetbal bond heeft gisteren, enkele da gen voor de competitiestart, een nieixw wapen tegen dope geïntroduceerd: onaangekon digde dopingcontroles. Bonds voorzitter Nizzola gaf aan dat in het komende seizoen voet ballers ook midden in de week na de training gevraagd kun nen worden hun urine in te le- Tot nu toe was het in Italië de gewoonte alleen rondom wed strijden te controleren. Na de uitlatingen van de Tsjechische coach Zdenek Zeman, dat do ping in het Italiaanse voetbal gemeengoed was, zijn de Itali aanse bond, justitie en het na tionale olympisch comité een jacht op het gebruik van dope begonnen. Ook de politiek in Italië houdt zich bezig met de problematiek. Vice-premier Walter Veltroni meldde dat de regering aan het einde van het jaar een wetsvoorstel indient dat het juridisch mogelijk maakt dopegebruikers te ver volgen. In duursporten wordt het daarbij mogelijk bloedcon- troles in te voeren, waarmee meer is aan te tonen dan met de gebruikelijke urineproeven. S1D van onze redactie binnenland DEN HAAG - De directe toepassing van de wet voor de Herstructurering van de varkenssector is onzeker. De president van de Haagse rechtbank mr. E.M. Dil-Stork vroeg het ministerie van Landbouw gisteren voorlopig af te zien van strafvervolging van boeren die te veel var kens op hun bedrijven hebben. Ze zei dit gistermiddag tijdens de behandeling van het kort ge ding waarin de Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW) vroeg om opschorting van de Wet Herstructurering Varkenshouderij (WHV). Deze periode zonder straffen zou dan moeten duren tot de rechter een uitspraak heeft gedaan in de verkorte bodemprocedure over deze wet, waarschijnlijk in het eerste kwartaal volgend jaar. De vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw kon den tijdens de zitting geen ant woord geven op de vraag van de rechter. Ze moeten dat eerst doorThea van Beek AMSTERDAM - De bewind- voerders vau de Stichting Gay Lesbian Games, organisator van de Gay Games, hebben gis- teren het faillissement voor de t stichting aangevraagd bij de rechtbank in Amsterdam. De gemeente Amsterdam loopt de s kans voor de rechter te worden gesleept wegens mogelijke ont- g trekking aan het faillissement. Vlak voor de Gay Games op 1 augustus begonnen, had de stichting een miljoenentekort. a Om het culturele- en sporteve nement voor homoseksuelen toch door te laten gaan, ver strekte de gemeente een over- bruggingskrediet van vijf mil- t joen gulden. Een week na de spelen moest toch surseance worden aangevraagd. Hoe groot het tekort precies is, is onduide- g lijk. Naar schatting gaat het om r zes miljoen gulden op een be- groting van veertien miljoen. De door de rechtbank aange- t stelde bewindvoerders M. Wol- ters en L. van Eeghen, besloten dinsdag het faillissement van de stichting aan te vragen. Het stichtingsbestuur zelf steunt de faillissementsaanvraag voor alsnog niet. Het wil eerst nog het gemeenteraadsdebat afwach- (Advertentie) Deze bolchrysant staat het hele najaar bol van de bloemetjes. Met haar mooie kleuren verdient ze een plekje in de zon, binnen of buiten, o 50-55 cm. U kunt nu inschrijven voor de workshops: decoratie maken 'Kalebas' en 'Glasverven' KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen). Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 i overleggen met de minister. Dat gold ook voor de vraag van de president of de boeren de toe zegging kunnen krijgen dat ze hun recht op schadevergoeding niet zullen verliezen als ze nu gewoon meewerken aan uitvoe ring van de wet. Deze schade vergoeding voor de afgenomen varkensrechten is een van de be- langrijkste eisen van de var- kensboeren. Volgens de advo caat van de NW, mr. A Lever, blijkt uit Europese wetgeving dat de overheid zo'n schadever goeding moet geven. Landsad vocaat mr. R. van den Tweel was het hier niet mee eens omdat volgens hem de varkensrechten geen eigendomsrechten zijn. Een reden voor het opschorten van de wet is volgens de NW de onbetrouwbaarheid van de overheid. Volgens mr. Lever DEN HAAG - Rabotopman H. Wijffels maakt grote kans de nieuwe voorzitter van de Sociaal Economische Raad (SER) te worden. De mogelijkheid bestaat dat het kabinet nog deze week een besluit neemt over zijn benoeming. Wijffels wordt in dat geval de opvolger van K. de Vries, die in het nieuwe kabinet minister van Sociale Zaken is geworden. Een woordvoerder van de Rabobank bevestigde gisteren dat Wijffels is gevraagd voor het voorzitterschap van de SER. Wijffels heeft het verzoek in beraad. Sinds het moment dat duidelijk werd dat de voormalige SER-voor- zitter De Vries de overstap zou maken naar het kabinet, zijn de werkgevers- en werknemersorganisaties in de SER druk in overleg over het voorzitterschap. Daarbij vielen onder andere de namen e van de vertrokken minister van Milieu De Boer en de voormalige WD-staatsscretaris Robin Linschoten. ANP zie ook pagina 2 ten, dat vandaag plaatsvindt. De beide bewindvoerders heb ben harde kritiek op de gemeen te Amsterdam en spreken zelfs van misleiding. Zo zouden in de kredietovereenkomst die de ge meente met de stichting sloot, niet alle schuldeisers gelijk zijn behandeld. Semi-gemeentelij ke bedrijven werden voorge trokken boven andere crediteu ren. De stichting kreeg niet de in het vooruitzicht gestelde vijf miljoen, maar slechts 2,6 mil joen gulden. Daardóor werd de aanvraag tot faillissement on vermijdelijk. Misplaatst De Amsterdamse wethouder van financiën Groen noemt die beschuldiging volstrekt mis plaatst. Iedereen wist donders goed hoe het zat. In de bepalin gen was rekening gehouden met het bedrag dat de gemeentelijke diensten zouden leveren aan de Gay Games." De bewindvoerders overwegen de gemeente alsnog aansprake lijk te stellen ten behoeve van crediteuren die nu naar hun geld kunnen fluiten. Zodra de recht bank het faillissement heeft uit gesproken, stellen de curatoren een onderzoek in naar de oorza ken van het faillissement. GPD Een varkensboel- doodt al etende de tijd in de rechtszaal. foto Koen Suyk/ANP Van 12.95 voor door Wanda Vervest DEN HAAG - Het is echte lief de, zegt de 70-jarige Amster damse advocaat Herman Kater over zijn verloving en voorgenomen huwelijk met een 21-jarige asielzoekster uit Nigeria. Hoewel Kate Mauzu een uitgeprocedeerde asiel zoekster is en Kater gespecia liseerd is in vreemdelingenza ken, is het volgens de advocaat beslist geen schijnhuwelijk. Bij justitie heeft men toch zo zijn twijfels. „Een verloving is bovendien geen enkele reden om mevrouw uit het grenshos pitium vrij te laten", aldus een woordvoerder van Justitie. Mauzu, studente accountancy, kwam na studentenrellen in mei naar Nederland omdat ze vreesde te zullen worden opge pakt. Haar asielverzoek werd echter afgewezen. Ook een tweede aanvraag strandde. Een beroep mocht niet baten. De Nigeriaanse is hiermee zo als dat heet 'uitgeprocedeerd' en kan in principe elk moment in een vliegtuig terug naar huis worden gezet. In het grenshospitium leerde ze Kater kennen. De advocaat, nimmer getrouwd geweest, zag niet direct iets in 'die jonge blom'. Maar gedurende de tweeënhalve maand dat ze el kaar kennen, groeide er'blijk- baar iets moois. Het resulteer de in een verloving en een huwelijksaanzoek. Hoewel het een schijnhuwelijk lijkt, ontkent de bruidegom dit in alle toonaarden. Dat moet ook wel, want Justitie treedt hard op tegen schijnhuwelij ken. De asieladvocaat weet dat natuurlijk. 'Echte liefde' is het dus en hij vindt dat zijn aanstaande zo snel mogelijk uit haar vreemdelingendeten tie moet worden vrijgelaten. Om dit te bereiken, wil Kater zelfs een kort geding tegen de Staat der Nederlanden aan spannen. „Een verloving is geen reden iemand uit het grenshospitium vrij te laten", zo stelt een woordvoerder van het minis terie van Justitie. De procedu re om de Nigeriaanse uit te zet ten, loopt dan ook gewoon door. Normaal gesproken duurt het drie tot vier maan den alvorens een vluchteling uit dit deel van Afrika daad werkelijk in een vliegtuig te rug naar huis kan worden ge zet. Ook in het algemeen is een hu welijk op zich geen reden iemand zomaar toegang tot Nederland te veiienen, zo be nadrukt de woordvoerder „Het is beslist geen automatis me. Zeker niet als eerst proce dure op procedure gestapeld wordt en het er alle schijn van heeft dat een huwelijk als laat ste redmiddel gebruikt wordt. Als het dan al echte liefde is, kan de bruidegom zich na tuurlijk altijd bij zijn vrouw in haar land van herkomst voe gen." GPD NEW YORK - De effectenbeurs in New York heeft zich gisteren voor een groot deel her steld van de zware inzinking op de voor gaande dag. De Dow Jones-index, die maandag kelderde met 6,4 procent, herwon 288,36 punten op een slot van 7827,43. Dat betekende een stijging van 3,8 procent. In punten was het de op een na grootste winst in de geschiedenis. Het koersverloop was uiterst grillig. Handelaren en analisten waren gisteravond verdeeld over de vooruitzichten voor de beurs. Bij de meesten heerst het gevoel dat het ergste nu achter de rug is. Maar volgens de zwartkijkers kan het makkelijk opnieuw mis gaan bij een verscherping van de crisis in Rusland of groeiende problemen in La- tijns-Amerika. De zeer sterke koersdaling op Wall Street maandagavond werd niet gevolgd door de David Trimble, de protestantse leider in Noord-Ierland, ont moet maandag voor het eerst Gerry Adams (foto) - van Sinn Fein, de politie ke tak van de IRA Dit werd mogelijk nadat Adams duidelijk maakte dat Sinn Fein voortaan geweld als pressiemid del van de r hand wijst. heeft de minister van Land bouw in 1995 en in 1996 toezeg gingen gedaan dat er tot het jaar 2000 geen sprake zou zijn van een gedwongen inkrimping van de varkensstapel. De landsad vocaat ontkende dit. De rechter spreekt zich 11 sep tember uit. Clusters Ook op een ander deel van de pogingen van het kabinet de varkenshouderij in Nederland in te dammen kwam gisteren kritiekDe Raad van State vindt dat de Reconstructiewet Con centratiegebieden Varkenshou derij onder meer bedoeld om de varkenspest te voorkomen, op sommige punten rammelt. De kritiek richt zich op het creë ren van clusters van varkens houderij en met een totaalaantal varkens van één miljoen en var- kensvrije zones daaromheen. Verder kosten de maatregelen teveel. Volgens een woordvoer der van het ministerie van VROM bekijken juristen het ad vies en bezien zij of het voorstel verbetei'ing behoeft. De Tweede Kamer krijgt het ontwerp op zijn vroegst volgende maand. WD-landbouwspecialist G. Oplaat wil echter nog deze week van het kabinet weten wat het met de kritiek gaat doen. ANP/GPD STOCKHOLM - Het Zweedse telecommunicatiebedrijf LM Ericsson heeft gisteren meege deeld dat het zich onder druk van actievoerders terugtrekt uil het Aziatische land Myanmar. „We zijn bezorgd dat aanhou dende protesten het bedrijf schade zullen doen", zei Erics- son-woordvoerder Staalberg. Ericsson deed vorig jaar voor vijf miljoen gulden zaken in My anmar. Mensenrechtengroepen zeggen dat het bedrijf daarmee de mili taire leiders steunt die de demo cratiebeweging onder leiding van Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi onderdrukken. Ericsson bracht daar tegen in dat ook de ijveraars voor demo cratie van betere communica tiemiddelen profijt hebben. AP Bij De Schelde in Vlissingen is gisteren de kiel gelegd voor De Zeven Provinciën, de eerste van vier fre gatten die de scheepswerf voor de Nederlandse marine bouwt. De Schelde Groep maakte be kend dat het bedrijf de afgelopen maan den eindelijk weer eens uit de rode cijfei's is gekropen. De topploegen uit het Zeeuwse amateurvoebal zijn de tweede wedstrijd van deeei'ste bekerronde schadevrij doorgekomen. Hoek, Kloetinge en Goes wonnen alle drie, al was het slechts met één doelpunt verschil. Verrassend was de zege van SSV'65 bij Oostkapelle. De zaterdag-tweedeklasser won met 1-0. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, 14 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23,24 en 25; buiten gebied: 27 t/m 31. effectenbeurzen in het Verre Oosten en Eu- x'opa. Amsterdam hield het verlies beperkt tot 1,7 procent. Op de drie grootste Europe se beurzen was van een scherpe koex'sval al helemaal geen sprake. Londen verloor 1,2 procent, Paxijs slechts 0,15 procent, en Frankfurt eindigde de dag zelfs met een winst van 0,9 procent. Ixx de vx'oege ochtenduren was opmerkelijk dat de beurs van Tokio bij sluiting een winst boekte van 1,9 pi-ocent. De Nikkei-index steeg met 261 punten tot 14.369. Hongkong verloor 2,9 procent. KRF/ANP zie ook pagina 6 door Hans Hoogendijk MOSKOU - Een flinke zak dol lars had de Amerikaanse presi dent Clinton niet meegenomen voor zijn Russische collega Jel tsin toen hij gisteren het Krem lin binnenkwam. Maar de begroeting was er niet minder hartelijk om. Jeltsin omhelsde zijn 'vriend Bill'. „We zijn vrien den", zei Jeltsin, die tijdens het volgende twee uur durende overleg volgens de Amerikanen een zeer vieve indruk maakte. Jeltsin, zwaar onder di'uk van wege de enorme crisis in zijn land, verzekerde zijn Ameri kaanse gast dat Rusland de weg naar het creëien van een markt economie zal blijven volgen. Maar Jeltsin zou, volgens het Kremlin, ook hebben gezegd dat er onder bepaalde omstandig heden tactische aanpassingen in de koers nodig kunnen zijn. Dat duidde op concessies aan de communisten, waaitoe Jeltsin gedwongen kan zijn om zijn kandidaat Tsjemomyrdin als premier bevestigd te krijgen. Clinton, aan het thuisfront eveneens geplaagd door zorgen, maar dan van geheel andere aard, toonde op originele wijze dat hij het vertrouwen in Jeltsin nog niet heeft verloren. Toen hij het traditionele brood en zout kreeg, pi'obeerde hij het brood te breken, dat echter direct texmg sprong in zijn oude vox-m. Clin- SYDNEY - Australische onder zoekers hebben in de atmosfeer een nieuw gas ontdekt dat de ozonlaag aantast. Het gaat om dibroonxdifluormethaan, ofwel halon-1202. De aantasting van de ozonlaag door deze stof be draagt, indien in gelijke hoe veelheden aanwezig, de helft van de meer bekende chloor fluorkoolwaterstoffen (CFK's). Sinds het eind van de jaren ze ventig is de concentratie van het halon-1202 in de atmosfeer met een factor vijf toegenomen. Waar dit gas vandaan komt, is nog onduidelijk. Volgens één van de onderzoekers zou het vrij kunnen komen bij de inefficiën te productie in ontwikkelings landen van andere halonen die in brandblussers worden ge bruikt. Of het zou voor militaire doeleinden kunnen worden ge produceerd. GPD ton: „Verbazingwekkend. Net als jij." Clinton px'aat vandaag onder meer met de communistische leider Zjoeganov, de Siberische gouverneur Lebed, de burge meester van Moskou Loezjkov en Grigori Javlinski, de leider van de hervormingsgezinde lx- berale partij Jabloko. Allen zijn mogelijke kandidaten bij de presidentsverkiezingen van 2000. GPD zie ook pagina 5 Zenuwoorlog tussen Kremlin en Doema (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal mpt automatische afschrijving 93,50 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen - Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1