SSS*- A AIV PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Schelde AKF ontslaat 135 man Wall Street staart in de afgrond SIS I MM Zeeland Nu 3 halen, 2 betalen. zes jaar tegen zeventienjarige GOES Procureur eist Industrielanden zeggen Rusland hun steun toe 4 WEKEN MELIESTE LIVINGSTONE- WEG 20 VOOR 15,00 Rijkaard bondscoach Netelenbos vierkant achter Crisis in Azië leidt tot ondergang apparatenbouw er Overdracht werk Mondriaan De eigenzinnige Wilhelmina Asielzoekers in de fruitpluk de Betuwelijn Meer wolken \fl ?nmor fF Eerst flink wat zon en droog. In de I CWVH 1 li\,L/l/tC namiddag en avond meer wolken en kans t'C. op een bui. Maxima rond 21 graden. I I HH| J-Y Z> C1/"71 ?Z7 Ze* rcAttKUtó pagina 15 t/m 21 Pampers, midi, maxi of junior, 3 voordeelpakken naar keuze, 137.97 91.98 Bonus voordeel 45.99 Bovendien bl) aankoop van 2 pakken Pampers 25,- korting vla bank of giro. Houd uw brievenbus In de gaten. De ii2fö weken van Albert Heijn. CU van onze redactie binnenland DEN HAAG - De procureur-ge neraal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren tegen een 17-jarige jongen uit de stad zes jaar gevangenisstraf geëist. De jongen zou op 6 november het vorig jaar zijn 20-jarige plaatsgenoot Aslem Saeikh hebben doodgeschoten. De straf is driemaal zo hoog als de recht bank de verdachte had opge legd. Procureur-generaal mr. D. Kui pers vindt dat de rechtbank met twee jaar jeugddetentie een te mild vonnis had geveld. Het Openbaar Ministerie ging tegen deze uitspraak in beroep. De aanklager meent dat de recht bank gezien 'de ernst van het feit' het meerderjarigen straf recht had moeten toepassen. Het drama voltrok zich op klaarlichte dag in de Jan Lie- vensstraat in Den Haag. De toen 16-jarige verdachte liep daar met twee vrienden toen zij ruzie kregen met een bewoner. Ze hadden iets geroepen naar een meisje in Pakistaanse kledij en het slachtoffer, dat het meisje overigens niet zou hebben ge kend, had hen daarom de les ge lezen. De drie haalden een pis tool op om de n^an te bedreigen. Toen ze terugkwamen joeg deze met een kapmes achter hen aan. Even later loste de 16-jarige knaap het dodelijke schot. Een psychiater achtte de verdachte 'licht verminderd toerekenings- (Advertentie) GLASHANDEL vatbaar'. Er zouden geen drank of drugs in het spel zijn geweest. In eerste aanleg was bij de rechtbank vijf jaar cel geëist. Zowel toen als gisteren vond het minderjarigenproces achter ge sloten deuren plaats. De uit spraak is op 14 september. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam; Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 8 713214 000002 ZEIST - Frank Rijkaard (35) is de nieuwe bondscoach van Ne derland. Hij was sinds januari dit jaar al assistent van Guus Hiddink, die na het WK in Frankrijk naar Real Madrid vertrok. De oud-speler van onder meer Ajax en AC Milan tekende een contract tot en met het EK 2000, dat in Nederland en Belgïe wordt gespeeld. Bovendien heeft de KNVB met Rijkaard een optie voor nog eens twee jaar afgesproken. Johan Neeskens wordt de assistent van Rijkaard. Afgelopen zomer slaagden beiden, net als Ruud Gul- lit en Ronald Koeman, voor de versnelde cursus Coach Betaald Voetbal. Neeskens was ook al in dienst van de bond als assistent en hij krijgt tevens de UEFA-jeugd onder zijn hoede. Johan Cruijff werd als eerste benaderd door de KNVB. Maar Cruijff liet weten geen zin te hebben en schoof zijn vriend Wim Jansen naar voren. Die bedankte echter voor de eer. En Louis van Gaal was weliswaar beschikbaar voor de EK-eindronde, maar niet in de periode daarvóór. ANP zie ook pagina 23 In aanwezigheid van koningin Beatrix, prins Willem- Alexander en premier Kok werd gisteren Piet Mondnaans schilderij Victory Boogie-Woogie door de stichting Nationaal Fonds Kunstbezit aan de Nederlandse staat overgedragen Het werk, dat tachtig miljoen gulden kostte, is vanaf 29 oktober in het dan heropende Haags Gemeente- y museum voor het publiek te zien. Wilhelmina van Oranje Nassau aanvaardde honderd jaar ge leden op achttienjarige leeftijd de regering van het Konink rijk der Nederlanden. Ze bleek een eigenzinnige vorstin, die voor continuïteit van de band van het Huis van Oranje met Nederland zorgde. Zondag is het hon- derd jaar geleden dat zij officieel als vorstin werd in- Q gehuldigd. Vijfentwintig Koerdische asielzoekers werken sinds deze week als perenplukkers bij het bedrijf van A Th. Vogelaar in Krabbendijke. Voor Vogelaar een succes na een ja renlange strijd voor personeel in de fruitpluk, voor de vluchtelingen een mooie kans om iets bij te verdie- Q nen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; wilhelmina: 8; zeeland: 9,10,11 en 13; Nazomer Festivals: 15 t/m 21; sport: 23,25 en 27. door Ben Jansen VLISSINGEN - Bij de Konink lijke Schelde Groep in Vlissin gen verdwijnen opnieuw banen. De onderneming stopt met de bouw van apparaten voor de (petro)chemische en procesin dustrie. Voor de 135 werkne mers van Schelde AKF, het ap- paratenbouw-onderdeel van De Schelde, wordt collectief ont slag aangevraagd. De aanleiding tot de beëindi ging van de apparatenbouw is het wegvallen van een belang rijke order. ARCO Chemie heeft begin vorige maand de bouw van een propyleenoxidefabriek op de Maasvlakte geannuleerd. Dat gebeurde nadat ARCO was overgenomen door chemiegi- gant Lyondell. Deze onderne ming besloot zich mede in het licht van de economische crisis in Zuidoost-Azië op het investe ringsprogramma te beraden. Schelde AKF had voor de nieu we fabriek op de Maasvlakte een order ontvangen van 25 mil joen gulden en 70 a 80 manjaren werk. Daarmee zou de werkbe- zetting van Schelde AKF (de ca paciteit bedraagt 110 manja ren) voor een belangrijk deel zijn verzekerd. De feitelijke productie stond op het punt te beginnen. Bij dergelijke orders is het juridisch mogelijk dat de opdrachtgever annuleert, waarbij gemaakte vergoed moeten worden. Van dat laatste was in dit geval nauwelijks sprake. Volgens de raad van bestuur van de Schelde Groep is het bijzon der moeilijk op korte termijn vervangend werk te vinden. Daarbij komt nog dat de markt voor apparatenbouw slecht is, als gevolg van de economische crisis in Zuidoost-Azië, dat voor Schelde AKF zowel op het ge bied van projecten als van op drachtgevers een belangrijk werkterrein vormde. Omdat ook op andere terreinen onvoldoende vervangend werk voorhanden is, dreigen leegloop en grote verliezen. Besloten is daarom nog slechts de lopende orders af te werken (een deel strekt nog tot begin 1999) en dan Schelde AKF te sluiten. Naar verwachting kan voor on geveer de helft van de 135 Schelde AKF-medewerkers op korte termijn vervangend werk worden gevonden bij andere on derdelen van de Schelde Groep, zoals ook vorig jaar is gebeurd bij de reorganisatie van de ke telbouwactiviteiten. De machi nefabriek van De Schelde kan mogelijk twintig mensen ge bruiken en twaalf lassers kunnen aan de slag bij de onder- houdsafdeling voor energiesys temen in Breda. Onderzocht wordt nog of de specialistische kennis van Schelde AKF op het gebied van hoogwaardige las- technologie kan worden behou den door de oprichting van een nieuwe, veel kleinere onderne ming. Deze zou zich dan niet op de chemische en procesindu strie moeten richten, maar op activiteiten voor de vliegtuig bouw, de ruimtevaart en de nu cleaire industrie. Voorzitter R. de Jonge van de centrale onder nemingsraad van de Schelde Groep en P. Hazelager van FNV Bondgenoten beschouwen de sluiting van Schelde AKF als een drama. Domme pech De Jonge: „De werknemers wa ren juist met man en macht be zig de kostprijs te verlagen en de efficiency te verbeteren. Als re sultaat daarvan was de ARCO- order in de wacht gesleept. Dat die nu is geannuleerd is domme pech." Hazelager vertelde dat het er even naar uit heeft gezien dat Schelde AKF op een faillis sement zou afstevenen. In dat geval was er niets extra's te doen geweest voor de werknemers. Nu bestaat de mogelijkheid toch een sociaal plan op te stel len, al is er weinig geld voor. zie ook pagina 9 (Advertentie) DEN HAAG - De binnenvaart en de IJzeren Rijn, de Belgische spoorv erbinding vanaf Antwer pen richting Ruhrgebied, zijn geen alternatief voor de Betu welijn. In antwoord op Kamer vragen van GroenLinks schrijft minister Netelenbos (Verkeer) dat de Betuwelijn noodzakelijk is, gezien de verwachte groei van het goederentransport. Vërladersorganisatie EVO pleitte enkele weken geleden voor afstel van de Betuwelijn. De sterk groeiende binnenvaart zou, samen met de IJzeren Rijn, een prima alternatief zijn voor de Betuwelijn. Daarnaast bleek onlangs uit onderzoek van de transportbranche dat contai nervervoer per truck milieu vriendelijker is, dan per spoor. Hoewel er volgens Netelenbos wel enige concurrentie is tussen spoor en binnenvaart, is bij de beroordeling van de betekenis van de Betuwelijn al rekening gehouden met de groei van de binnenvaart. Ook het stimule ren van vervoer over de IJzeren Rijn is volgens Netelenbos geen afdoende alternatief voor de Betuwelijn. Belgische autori teiten hebben al laten weten dat de capaciteit te klein is. Nete lenbos zegt dat hetzelfde geldt voor de Brabantroute, waar Ne derlandse treinen gebruik van moeten maken om op de IJzeren Rijn te kunnen komen. ANP Onbekenden ketenden afgelopen weekeinde een grote knuffelbeer aan het stierenstandbeeld bij de effectenbeurs van New York. De actie gold als een knipoog naar het begrip 'beer-markt', een situatie waarin aandelenbezitters massaal hun stukken verkopen en de koersen dramatisch kelderen. De stier-markt, waar sprake is van een aanhoudende hausse, is hiervan de tegenpool. foto Ed Bailey/AP door John Wanders WASHINGTON - De effecten beurs van New York is gisteren opnieuw zwaar onderuit gegle den. Bij razend drukke handel sloot de Dow Jones-index, de belangrijkste graadmeter van de beurs, 512 punten lager dan vrijdag. Dat betekende een waardevermindering van 6,4 procent. In absolute cijfers was dit het op één na grootste verlies uit de historie van 's werelds be langrijkste effectenbeurs. De aan de beurs van New York genoteerde ondernemingen ver loren gisteren samen 500 mil jard dollar (1000 miljard gul den) van hun waarde. Vooral tijdens het laatste uur van de handel dreven massale ver kooporders de beurs in ijltempo omlaag. De stemming was er op dat moment een van ongeloof en paniek. De toon werd gezet door de computer- en de Intemet- fondsen. Amazon verloor ruim 21 dollar (een kwart van zijn waarde), Dell 18 dollar. Lycos en Excite 8 dollar, Yahoo 15 dollar. Augustus 1998 is een van ramp zaligste maanden uit de ge schiedenis van Wall Street. De Dow Jones* is de afgelopen drie weken schoksgewijs gedaald tot 7540 punten en staat nu op het laagste punt sinds november 1997. De eerder dit jaar geboek te winst is met de verliezen van de afgelopen weken volledig weggevaagd. Ter illustratie: Travelers Group, een van 's we relds grootste financiële dienst verleners, werd afgelopen maand 34 procent minder waard. American Express ver loor 29 procent van zijn beurs waarde. Automobielfabrikant General Motors en frisdranken fabrikant Coca-Cola beide 19 procent. De high-tech fondsen Worldcom en Microsoft werden respectievelijk 21 procent en 12 procent minder waard. Financiële analisten speculeer den gisteren zoals te doen gebruikelijk driftig over de mo tieven van de beleggers om mas saal aandelen af te stoten en on derdak te zoeken in minder risicovolle beleggingsvormen. Wat ongetwijfeld een rol speelt, is de politieke en economische onzekerheid in Rusland en de economische crisis in Azië. Wall Street verloor in augustus 15 procent van zijn waarde en noteert nu 19 procent onder zijn hoogtepunt van zes weken gele den. De koersval van gisteren werd in punten alleen overtrof fen door de historische koersval van oktober 1997, toen de Dow 554 punten verloor. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier Blair heeft president Jeltsin gis teren per telefoon gezegd dat de zeven grote industrielanden (G- 7) Rusland willen helpen, maar dat dat land dan wel moet door gaan met zijn economische her vormingen. Blair bracht zijn boodschap over na telefonisch overleg te hebben gepleegd met de leiders van de G-7. Blair praatte twintig minuten met Jeltsin. Zijn woordvoerder zei dat hij nog wel verder zal overleggen met de G-7. Of het komt van een speciale bijeen komst van de grote industrie landen over de crisis in Rusland staat echter nog lang niet vast. Japan heeft voorgesteld dat de G-7 spoedberaad houdt over de onrust die op de internationale effectenbeurzen is ontstaan door de crisis in Rusland. De re acties op het Japanse voorstel waren met erg enthousiast. De Duitse bondskanselier Kohl sprak gisteren weliswaar zijn 'grote ongerustheid' uit over de ontwikkelingen in Rusland, maar zei dat een vergadering van de G-7 op dit moment geen enkele zin heeft. Kohl zei verder dat er alles aan gedaan moet Een dakloze vrouw komt uit een vuilcontainer, waar ze net heeft ge keken of er iets van haar gading in zat. Met name arme Russen voe len de gevolgen van de crisis. foto EPA worden Rusland te helpen. „De vrede en de veiligheid in Europa staan op het spel, wat men ook denkt van de gebeurtenissen in het land." De centrale bank van Rusland zorgde gisteren voor een grote verrassing door met een forse verlaging van de koers van de roebel te komen. Sinds vorige week dinsdag is de officiële wis selmarkt van Moskou, de MI- CEX dicht, maar de bank geeft wel nog dagelijks een richt- koers. Die koers zat tot gisteren net tegen de 8 roebel per dollar aan, maar daarbij hanteerde de bank opeens een koers van 9,33 per dollar, een verlaging van ruim 15 procent. Kennelijk paste de bank de koers aan aan het niveau dat el ders geldt. Bij transacties tussen commerciële banken steeg de koers gisteren tot 9,5 a 10,2 roe bel per dollar, tegen 13 a 14 op vrijdag. Bij de wisselkantoren op straat steeg de waarde van de roebel ook. RTR/ANP zie ook pagina 2 en 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1