Rel aan vooravond Agusta-proces Afghaanse generaal vraagt steun Turkije in strijd tegen Taliban 4 PZC Bewijs ziekte van Creutzfeld-Jacob in blinde darm 25% Bill Clinton tijdens bezoek uitgejouwd laat komers worden beeoond buitenland 5 Belgische rechterlijke en politieke macht ruziën over beëdiging magistraat Verdachten van Kenia naar VS «W «V.* Wereldbank steunt Washington Duitse vakbondsleden extremer Parijs krijgt Diana-park Onderzoek fondswerving Gore Zorgen over pauselijke brief Gewonden bij bomexplosie Tel Aviv Belgisch varkensvlees zou vol zijn van resten kalmerende middelen Gendarme wil klimmers weren van Mont Blanc knots oe^e dagen ALTENA 28 en 29 augustus vrijdag 28 augustus 1998 oor Paul Koopman BRUSSEL - Een unieke 'clash' lissen de rechterlijke en politie ke macht in België. Zo wordt in Je Belgische media de rel om schreven die de hoogste recht don ian^ van België, het Hof van Cassatie, heeft geschopt aan de fooravond van het Agusta-pro- let Hof weigert de eed af te ne- nen van een nieuwe rechter, die iet kabinet-Dehaene eerder de- :e maand bij dit rechtscollege ïad benoemd. De magistraat tornt rechtstreeks uit de boezem in de Waalse Parti Socialiste, ie bij het Agusta-proces zwaar ider vuur komt te liggen. 101 m ÜMidie Hon< )e weigering van het Hof om de nagistraat, Didier Batselé, de led af te nemen is pikant, omdat iet kabinet-Dehaene begin dit aar in de Tweede Kamer met de land op het hart had beloofd lat 'komaf wordt gemaakt' met het gebruik rechters politiek te benoemen. Een parlementaire mquêtecommissie zag dit ge bruik als één van de oorzaken de voor het falen van het gerecht in dezaak-Dutroux. Tot grote verontwaardiging van vooral de Vlaamse politieke partijen, benoemde minister van Justitie Tony van Parys CVP) de PS-coryfee Batselé teneinde het Hof van Cassatie tijdig voor de behandeling van het Agusta-monsterproces op iterkte te brengen. Batselé werkte op het kabinet van de NEW YORK - Een van de ver dachten van de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Ke nia is in de Verenigde Staten aangeklaagd voor moord. Ook een tweede verdachte is inmid dels overgebracht naar de VS. De eerste verdachte, de Jeme- niet Mohamed Rashed Daoud Al-'Owhali is op twaalf punten aangeklaagd voor moord. Net als de andere hoofdverdachten heeft hij toegegeven dat hij ban den heeft met de Saudische mil jardair Osama bin Laden. De VS denken dat Bin Laden het brein is achter de aanslagen op zijn ambassades. RTR/AFP Waalse socialistische minister Laurette Onkelinx. Bovendien bleek hij niet over de vereiste tien jaar juridische ervaring te beschikken. Het kabinet paste daar een mouw aan door zijn dienstjaren als rijkswachter ook als 'juridische ervaring' mee te tellen. Corruptie Dat het Hof van Cassatie in zijn maag zat met de benoeming van Batselé bleek toen het college de vijftien magistraten moest aan wijzen die het Agusta/Dassault smeergeldproces gaan behan delen. Bij deze rechtszaak staat niet alleen de oud PS-minister van Defensie Guy Coëme te recht wegens corruptie, ook oud-partijvoorzitter Guy Spi- taels moet zich verantwoorden, evenals enkele vooraanstaande kaderleden van de PS. Om elke indruk van partijdigheid te ver mijden, werd Batselé buiten de groep van vijftien gehouden. Maar meteen rees de vraag: als Batselé partijdig zou kunnen zijn in het Agusta-proces, hoe onafhankelijk en geloofwaar dig is hij dan in andere politiek getinte zaken? Het Hof van Cassatie heeft nu de benoemingsprocedure aange grepen om Batselé voorlopig niet de eed af te nemen. In een brief aan de in opspraak geko men magistraat schrijft het Hof dat de wettelijkheid van Batse- lé's benoeming aangevochten zou kunnen worden, en dat daarom de eedaflegging ten minste zestig dagen wordt ver daagd. Als in de tussentijd ie mand bij de Raad van State bezwaar aantekent tegen de be noeming, wordt de eedaflegging helemaal op de lange baan ge schoven. Dat het Hof van Cassatie zijn ei gen onafhankelijkheid hoog in het vaandel voert, wordt het rechtscollege niet altijd in dank afgenomen. Bijna twee jaar ge leden kreeg het Hof nog de woe de van honderdduizenden bur gers over zich heen, nadat het de Belgische volksheld Connerotte de zaak-Dutroux had afgeno men. Connerotte had volgens het Hof de schijn van partijdig heid op zich geladen door een bord spaghetti te eten op een feestje waar ook twee door hem zelf bevrijde slachtoffertjes van Dutroux aanwezig waren. GPD 1HKH President Clinton buigt om een pamflet op te rapen, waarnaar hij wilde verwijzen tijdens een toespraak op een school in Worcester. foto Ruth Fremson/AP van onze redactie buitenland WORCESTER - De Ameri kaanse president Clinton is gisteren tijdens een bezoek aan Worcester in de staat Mas sachusetts uitgejouwd. Tien tallen demonstranten riepen 'leugenaar' tijdens Clintons eerste belangrijke optreden in het openbaar sinds hij op 17 augustus op de televisie be kende wel degelijk een relatie te hebben gehad met Monica Lewinsky. Andere betogers eisten het af treden van de presidentOnder de betogers waren ook drie mannen die probeerden Moni ca Lewinsky te imiteren door zwarte baretten en bevlekte jurken te dragen. Clinton had voor zijn eerste grote publieke optreden een plaats uitgekozen waar de De mocraten de overhand heb ben. Maar toch werd duidelijk dat ook in een dergelijk bol werk heel wat tegenstanders schuilen. Tijdens de toespraak van de president over onder wijs en veiligheid op school riep een man: „Jij bent niet ge schikt om het land te leiden. Je bent een zwijn." Maar een vrouw vlak bij hem had een badge op met de tekst: „Als het Hillary niets kan schelen, waarom maken wij ons dan druk?" RTR WASHINGTON - De Amerikaanse hoofdstad Washington krijgt ontwikkelingshulp van de Wereldbank, die eigenlijk gespecialiseerd is in steun voor Derde-Wereldlanden. Het jarenlang door wanbeheer geteisterde Washington be hoort tot de Amerikaanse steden met de slechtste infrastruc tuur. De kindersterfte is er meer dan twee keer zo hoog als in de rest van de Verenigde Staten. Het stadsbestuur geldt als onbekwaam en corrupt. De Wereldbank vindt dus in Washington een vertrouwd werk terrein, schrijft de krant Wall Street Journal. DPA KEULEN - Duitse vakbondsleden hebben meer sympathie voor extreem-rechtse partijen dan de bevolking als geheelzo blijkt uit een onderzoek dat gisteren door de zender WDR openbaar werd gemaakt. Elf procent van de vakbondsleden zei zich voor te kunnen stellen bij de verkiezingen van 27 september op D VU, NPD of Republikaner te stemmen, bleek uit het onderzoek onder 5.200 mensen. Onder werkloze vakbondsleden lag het percentage zelfs op twintig. Van de niet-georganiseerden overweegt slechts zeven procent extreem-rechts te gaan stemmen. Nog krasser wordt het verschil bij jonge vakbondsleden. Van de leden tussen de 18 en de 24 jaar is eenderde bereid zijn stem op een extreme partij te gaan uitbrengen. Bij niet-vakbonds- leden is dat in die leeftijdsgroep 17 procent. .4P PARIJS - Parijs krijgt een park ter nagedachtenis aan de vorig jaar verongelukte Britse prinses Diana. Dit heeft het stadhuis van de Franse hoofdstad gisteren bekendgemaakt, bijna één jaar na het fatale auto-ongeluk. Het kleine park in de wijk Marais wordt ingericht om les te ge ven aan kinderen over natuur en tuinbouw. RTR WASHINGTON - De Amerikaanse minister van Justitie, Ja- net Reno, heeft opdracht gegeven voor een nieuw onderzoek naar het inzamelen van financiën door vice-president Al Go re. Tijdens de presidentscampagne van 1996 zou de vice-pre sident illegaal geld hebben ingezameld. Gore heeft eerder dit jaar toegegeven dat hij meer dan veertig keer vanuit het Witte Huis telefonisch heeft geprobeerd geld voor zijn partij in de wacht te slepen. De Amerikaanse wet verbiedt het werven van geld voor verkiezingscampagnes vanuit een publiek gebouw. Gore houdt vol niets verkeerd te hebben gedaan. Het geld waar hij om vroeg, was bestemd voorde Democratische Partij en niet voor de verkiezingscampagne. Maar in juli werd een memo van Gore's medewerker David Strauss gevonden, dat erop wees dat het geld wel degelijk voor de verkiezingscam pagne bestemd was. RTR/ANP NIJMEGEN - Veel rooms-katholieke theologen zijn bezorgd over de invloed van de pauselijke brief waarin paus Johannes Paulus II hen een eed van trouw aan de kerk vraagt. De Euro pese vereniging voor katholieke theologie, die afgelopen da gen in Nijmegen ver-gaderde, zal in een brief aan de betreffen de kerkelijke autoriteiten deze zorgen overbrengen. De balans tussen de pool van de universiteit en de pool van de kerk, dreigt in de richting van de kerk door te slaan, aldus de afgetreden voorzitter, prof. dr. J.A van derVen uit Nijmegen. In de brief aan het Vaticaan en aan de Raad van Europese bis schoppenconferenties wil de vereniging begrip voor dit standpunt proberen te kweken. ANP Bommenexperts zoeken in de puinhopen naar explosieven. foto Shaul Golan-Yedioth/EPA van onze redactie buitenland TEL AVIV - Het centrum van Tel Aviv is giste ren opgeschrikt door een explosie. Er zijn mogelijk 21 gewonden gevallen. Een vrouw raakte ernstig gewond. Niemand heeft zich nog verantwoordelijk gesteld voor de actie De Israëlische premier Netanyahu riep de Pa lestij nse Autoriteit op stappen te nemen om het terrorisme te bestrijden. De ontploffing deed zich voor in een drukke hoofdstraat. De explosieven met spijkers wa ren gestopt in een afvalbak bij een bushalte en in de buurt van een van de grootste synagoges. De politie sloot de omgeving af en zocht naar andere bommen. De politie zei dat de gevolgen veel ernstiger hadden kunnen zijn. Kort tevoren waren op de plaats van de explosie mensen uit een bus ge stapt. De fundamentalistische Hamas-beweging waarschuwde woensdag dat zij aanvallen zou uitvoeren op Israël als vergelding voor de Ame rikaanse aanvallen op Afghanistan en Soedan vorige week. RTR/AFP 31 26 van onze redactie buitenland LONDEN - Onderzoek aan de blinde darm kan mogelijk uit- 52 wijzen of iemand lijdt aan de BSE-variant van de dodelijke 11 T/M 6 SEPTEMBER IS DE EFTELING ELKE DAG TOT 21.00 UUR OPEN. LEKKER LANG DUS. EN KOM JE IN DEZE PERIODE NA VIER UUR 'S MIDDAGS, DAN BETAAL JE MAAR/27,50 (LEV 35,1). ziekte van Creutzfeld-Jacob (CJD). Tot nu toe konden onder zoekers alleen afgaan op de symptomen en was de aandoe ning pas met zekerheid vast te stellen na het overlijden van een patiënt. Artsen in Groot-Brittannië de den hun ontdekking na onder zoek aan de blinde darm van een man die in juni overleed aan de nieuwe, aan BSE gerelateerde, variant van CJD. Dat meldde het Britse dagblad The Guardi an gisteren. De artsen vonden in een monster van de blinde darm, die in 1995 was verwijderd, een proteïne die zij in verband bren gen met CJDDe man vertoonde toen nog geen tekenen van de ziekte. De doorbraak zou kunnen zijn dat in de toekomst kan worden getetst op de ziekteverwekker zelf, voordat de ziekte uit breekt, en niet pas op de symp tomen. Dat zegt dr. C. van Duijn, hoofd genetische epidemiologie van de faculteit van het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. „Be kend was al dat amandelen ook de ziektedragers in zich kunnen hebben. Het is alleen lastig on derzoek doen door een stuk uit de amandelen te knippen en dat geldt ook voor de blinde darm." Eerdere vaststelling van de ziekte is volgens Van Duijn ook belangrijk met het oog op dona ties van weefsels, organen en bloed. Die producten worden wereldwijd tussen landen uit gewisseld voor medische doel einden. „De ziekte Creutzfeld- Jacob is onder meer door dona tie over te brengen. Het grote streven is natuurlijk de ziekte verwekker in bloed te kunnen opsporen. Dat is nog niet onom stotelijk vast te stellen", aldus Van Duijn. Laboratoria van ziekenhuizen bewaren monsters van zo'n 44.000 amandeloperaties en 800.000 operaties aan blinde darmen. Groot-Brittannië overweegt nu daarmee verder onderzoek te doen. Dat kan mo gelijk duidelijkheid verschaffen over het aantal mensen dat ziek is geworden door het eten van rundvlees dat besmet was met de gekke-koeienziekte BSE. Ook Van Duijn vindt het voor Engeland belangrijk zo'n on derzoek te doen, omdat dit de omvang van de besmetting on der de bevolking duidelijk kan maken. ANP door Jessica Lutz ISTANBOEL - Generaal Rashid Dostoem, de belangrijkste te genstander van de Afghaanse extreme moslimbeweging Tali ban, heeft gisteren Turkije om hulp gevraagd. Iran kreeg eer der deze weck van hem eenzelf de verzoek. Dostoem behoort tot de Turkssprekende Oezbeekse minderheid van Afghanistan, waar Turkije sym pathiek tegenover staat. Mili tairen van Dostoem zouden in Turkije worden getraind. Begin deze maand veroverden de fundamentalistische Taliban Dostoems basis, de stad Mazar- i-Sherif in het noorden. De Tali ban controleert nu zo'n 90 pro cent van het land. Dostoem be roept zich voor zijn verzoek om bijstand op een uit 1950 date rend verdrag waarin Turkije en Afghanistan elkaar militaire hulp beloven in tijden van nood. Ook vorig jaar mei vluchtte hij naar Turkije toen Mazar-i-She- rif ingenomen werd. Na zijn ge zin geïnstalleerd te hebben in een flat in Ankara ging hij ech ter terug en nam de stad weer in. Sindsdien heeft hij voortdurend terrein verloren. Dostoems rivaal, generaal Ab- dulmalik Pehlivan die zich toentertijd van hem afsplitste, bevindt zich eveneens al drie weken in Ankara, zo bleek na Dostoems komst. Er wordt ge speculeerd dat Turkije zal po gen de twee met elkaar te ver- zoenen. Turkije heeft nooit een geheim gemaakt van de afschuw die het koestert voor de Taliban. Minis ter Ahat Andican verklaarde dat vanuit Turkije groepen fun damentalisten naar Afghanis tan gaan om aan de zijde van de Taliban te vechten. Maar het door Dostoem aangehaalde bij standsverdrag geldt alleen bij dreiging van buitenaf en niet voor een burgeroorlog. Niet alleen Turkije, ook de Turkssprekende Centraal-Azi- atische Republieken Oezbekis tan, en Turkmenistan zien de Taliban als een bedreiging. Het sjiïetische Iran is eveneens fel tegenstander van de soenniti sche Taliban en beschuldigt de organisatie ervan elf Iraanse geestelijken in gijzeling te hou den. Minister van Buitenlandse Khadaffi stelt voorwaarden aan zaak Lockerbie DEN HAAG - Libië gaat ermee akkoord dat het Lockerbie-pro- ces in Nederland plaatsvindt. Dit zei kolonel Khadaffi gister avond in een live-interview met de Amerikaanse nieuwszender CNN. Khadaffi wil de twee Li bische verdachten uitleveren, 'mits aan een aantal voorwaar den' is voldaan. De Libische leider wil daarover onderhandelen met Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten. „Er zijn tussen Engeland en Ne derland afspraken over het pro ces gemaakt, maar daar is Libië niet bij betrokken geweest." Khadaffi liet in het midden wanneer hij de twee Libische verdachten naar Nederland laat vertrekken. „We hebben het over twee mensen, geen blikjes fruits" Khadaffi, die in een rolstoel zat, weigerde in te gaan op inhoude lijke vragen over het proces. „Ik laat het oordeel aan de recht bank." Hij waarschuwde de VS en Engeland 'geen trucs' uit te halen. Daarmee doelde hij op de afspraak dat het embargo tegen Libië wordt opgeheven zodra de twee verdachten zijn uitgele verd. „Ik ben niet overtuigd van hun goede bedoelingen. Het Lockerbie-proces gaat over de aanslag op het Pan Am toestel in 1988 boven het Schotse Loc kerbie. Het is de bedoeling dat proces in Nederland wordt ge houden onder Schots recht door Schotse rechters. GPD Zaken Ismail Cem gaat volgen de maand naar Teheran om daar te overleggen over een gemeen schappelijke strategie. Turkije zelf wil zich niet in het wespennest steken, maar wel een front vormen met andere landen in de regio. Pakistan, dat beschikt over een nucleaire bom, is het enige buurland dat de Taliban actief gesteund en erkend heeft als officiële rege ring van Afghanistan. Daarlijkt het op terug te komen nu de Ver enigde Staten uit is op het hoofd van Bin Laden, de in Afghanis tan wonende Saudische miljar dair die verdacht wordt van de recente bomaanslagen tegen Amerikaanse doelwitten in Afrika. Pakistan wil de VS niet tegen zich in het harnas jagen. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - Belgisch varkens vlees zit vol met resten van kal merende middelen en heeft daardoor amper smaak. Het vlees is flauw, bleek en snel taai, aldus het vernietigende oordeel van de Belgische consumenten organisatie Test Aankoop. Test Aankoop deed een vergelij kend onderzoek met varkens vlees uit Frankrijk, Italië, Por tugal en Spanje. In tweederde (67%) van de Belgische stallen werden resten van tranquilli zers aangetroffen, aldus het gis teren verspreide rapport. In de vier genoemde landen was dat hooguit 7 procent. Volgens de consumentenorgani satie gaat het om zulke zware middelen, te vergelijken met medicijnen tegen schizofrenie, dat met bewezen is dat ze on schadelijk zijn voor de consu ment. Ze worden toegediend om de varkens op weg naar het slachthuis kalm te houden. In België gefokte dieren staan borg voor veel en zeer mager var kensvlees, maar ze zijn daar door zeer stressgevoelig. De tranquillizers moeten voorko men dat de varkens voor de slacht aan de stress sterven. Volgens de Belgische wet moe ten er tussen de injectie en het slachten minstens vijf dagen zitten, maar in de praktijk wordt de hand gelicht met deze regel. Meestal gebeurt het in spuiten vlak voor het transport. Test Aankoop spreekt van een 'treurige balans van de jacht op winst, die belangrijker is dan de productie van kwaliteitspro ducten'. CHAMONIX - De Franse Al pen-gendarme vindt dat het be klimmen van de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa, ver boden moet worden zolang de huidige weersomstandigheden aanhouden. Drie bergbeklimmers kwamen er gisteren om het leven op de hellingen. Daarmee komt het aantal doden sinds het weekein de op dertien. De Mont Blanc is erg gevaarlijk sinds hevige re genval de besneeuwde hel 1 i ngen in glijbanen van ijs veranderde. AFP/DPA/RTR De smaak van het Belgische varkensvlees is daardoor al met al bedenkelijk. Slechts 13% van de onderzochte stallen was van aanvaardbare kwaliteit. In de vier ander landen varieerde dat van 44 tot 74 procent. Varkensvlees is in België het meest verkochte vlees. De be handeling van runderen met groeibevorderaars, zoals hor monen, en de gekke-koeien- ziekte BSE hebben ertoe geleid dat er twee keer zoveel varkens vlees als rundvlees word ver kocht. Volgens de vBelgische Boeren bond gaat het om wettelijk toe gestane en geregistreerde ge neesmiddelen. De bond erkent wel dat de toediening volgens de regels moet gebeuren. Strikte controle is daarbij onontbeer lijk. ANP (Advertentie) bij interieur design scheldestraat 25-29 vlissingen PASTOE LEOLUX INTERLUBKE MONTIS e.a. minimaal shouroomkorting

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5