Nu twee biografieën Anne Frank PZC Nederlandse piercers vinden implantaties een te groot risico varia 4 Auteurs voorzien vrijwel tegelijk in leemte het weer SÊ. Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder studio s waterstanden puzzel recept Jannvvande,Lee GRATIS JURIDISCH ADVIES 070-3147788 vrijdag 28 augustus 1998 Zeeland: Koelte blijft Alles rond Anne Frank is kennelijk nieuws, aldus de reactie van het Rijksinsituut voor Oor logsdocumentatie op de 'nieuwe' pagina's uit het dagboek van Anne Frank. Hun openbaarmaking ge beurt nagenoeg gelijktij dig met de publicatie van twee biografieën van An ne Frank: deze week de eerste, op 7 september de volgende. In het laatste boek zouden ook de tek sten opgenomen zijn, die Otto Frank na de oorlog heeft geschrapt in zijn dochters dagboek. door Aad Wagenaar Anne Frank begon haar we reldberoemd geworden dagboek op 12 juni 1942, haar dertiende verjaardag. De laat ste woorden schreef zij op 1 au gustus 1944. Drie dagen daarna viel een SD-commando het pand Prinsengracht 263 in Am sterdam binnen, waar Anne Frank zich met haar vader Otto, moeder Edith en zus IVIargot, drie leden van de familie Van Pels en de tandarts Fritz Pfeffer in een achterhuis verscholen hield. De acht onderduikers werden via Westerbork naar Po len en Duitsland getranspor teerd. Zeven van hen kwamen daar om; alleen Otto Frank overleefde de vernietigings kampen en dodenmarsen. Bij tientallen miljoenen mensen over de hele wereld strekt hun kennis over Anne Frank niet veel verder dan de ruim twee jaar van haar bestaan, die het meisje zelf in de dagboeken heeft beschreven. Die periode begint in de etagewoning aan het Merwedeplein in Amster dam-Zuid die de familie Frank sinds eind 1933 bewoont. Maar al binnen een maand, op 7 juli 1942, wordt het achterhuis de benauwde plaats waar Anne haar observaties en overpein zingen neerschrijft in het dag boek en de brieven aan haar ge fantaseerde vriendinnetje Kitty. Behalve uit Anne Franks dag boek, dat sinds 1947 in tal van vertalingen is verschenen, ken nen heel wat mensen het verhaal van die tijdspanne juni 1942- augustus 1944 ook van het to neelstuk Het Achterhuis, dat overal 'is opgevoerd, en van de Amerikaanse speelfilm. Kennis over wat er aan de achterhuis periode voorafging en hoe het Anne Frank en de haren is ver gaan na de Duitse inval is echter veel minder breed verspreid. Die wetenschap bevindt zich immers, versnipperd, in tiental len boeken en filmdocumentai res. Biografie Het is wonderlijk dat bij die vele en vaak omvangrijke publica ties tot dusver geen echt boek over Anne Frank was, dat zich de pretentie van biografie aan mat. Maar nu dienen zich er op eens twee tegelijk aan. Deze week verscheen 'Pluk rozen op aarde en vergeet mij niet - Anne Frank 1929-1945'van deEngel- se schrijfster Carol Anne Lee (1969) en op 7 september wordt 'Das Madchen Anne Frank' van de Oostenrijkse historica Melis- sa Müller-Brandstatter (1967) gepubliceerd. De race tussen de uitgeverijen Balans en Bert Bakker is door de eerste gewonnen qua tijdstip van publicatie, maar daar staat de voorpubliciteit tegenover, die het boek van Müller-Brand statter de afgelopen dagen heeft gekregen door de belofte dat de lezer daarin kennis kan nemen van de vijf zogenaamde geheime bladzijden uit Anne Franks dagboek. Al ver voor verschijning heeft menige kenner van de Anne Frank-bibliografie zich afge vraagd wat de aangekondigde biografieën nog voor nieuws zouden kunnen bevatten. Voor zulke ingewijden zijn ze dan ook niet bestemd. Want 'Pluk rozen op aarde en vergeet mij niet' heeft inderdaad over Anne Frank en haar dagboek niets te melden, dat niet al ergens be schreven stond. Niettemin is het een waardevol en welkom boek. Uit de versnip pering van de vele studies en ge tuigenissen heeft Carol Ann Lee één lopend levensverhaal weten te smeden. Maar het boek legt het af tegen het dagboek. Hoe goed en gede tailleerd de bijna zestien jaar van haar leven ook beschreven zijn, niemand heeft Anne Frank tot dusver beter geportretteerd door Jaap Beetstra Naast de gewone huis-tuin- en-keuken tatoeage en de piercing is in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de im plant de nieuwe trend. Daarbij wordt een staafje of bolletje van edelmetaal vlak onder de huid aangebracht, zodat de vorm op de huid zichtbaar blijft. In Ne derland kan de belangstellende trendvolger zich alleen in Rot terdam een implantatie laten aanmeten. Wettelijk is daar niets op tegen, maar de meeste Nederlandse piercers en tatoeëerders voelen niets voor deze nieuwe mode. „Wij doen het zeker niet. Ik vind het levensgevaarlijk." Willem Middendorp van Tattoo Rob Body Art Studio in Den Haag is heel stellig in het afwijzen van de nieuwe trend. Hij wijst op het risico dat implantaten als het ware aan de wandel gaan. „Waar in je lijf blijft zo'n dinge tje dan?", vraagt Middendorp zich af. „Om dezelfde reden doen we geen tijdelijke tatoea ges. Die zijn na zo'n vijf jaar weer verdwenen, maar die inkt (Advertentie) Otto Frank met zijn dochters Margot en Anne. dan zijzelf heeft gedaan. Des te boeiender is het daarom om bij Carol Ann Lee nog eens over de twijfels van Anne Frank te le zen. hoe zij zich herhaaldelijk met de zin en kwaliteit van haar schrijven bezighield en over het belang van haar dagboek na de ooidog mijmerde. Anne Frank reageerde enthousiast op de op roep die Bolkestein, de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, op 28 maait 1944 via Radio Oranje deed. Hij vroeg zijn bezette landgenoten vanuit Londen om na de bevrijding eenvoudige geschiedenisdocu menten als brieven en dagboe ken beschikbaar te stellen. An ne schreef toen: „Stel je eens voor hoe interessant het zou zijn, als ik een roman van het Achterhuis uit zou geven, aan de titel alleen zouden de mensen denken, dat het een echte detec tive-roman was.' Een paar we ken later echter bleek ze wat terneergeslagen over haar foto ANP schrijverij: mijnh. Bolke- steyn of Gerbrandi zullen aan mijn dagboeken heus niet zo veel hebben..." Maar op 11 mei 1944 uitte ze zich zeer duidelijk over haar ambities: „Je weet allang dat m'n liefste wens is dat ik een maal journaliste en later een be roemde schrijfster zal worden. Of ik deze grootheids -(waan zin!)- neigingen ooit tot uitvoe ring zal kunnen brengen dat zal nog moeten blijken, maar on derwerpen heb ik tot nu toe nog wel. Na de oorlog wil ik in ieder geval een boek getiteld Het Ach terhuis uitgeven, of dat lukt blijft ook nog de vraag, maar m'n dagboek zal daarvoor kun nen dienen." Anne Robin Vervolgens heeft Anne Frank zich gezet aan het herschrijven van haar dagboeken op losse velletjes dun papier. Ze liet som mige dingen weg, vulde andere aan, veranderde data en stelde een lijst met schuilnamen op, zichzelf daarbij Anne Robin noemend. Toen de Duitsers het achterhuis binnenvielen, was ze met het herschrijven gevorderd tot 29 maart 1944. Heeft Anne Frank nu wel of niet gewild dat haar dagboek eens gepubliceerd zou worden? Som migen leiden uit een passage uit een pas boven water gekomen brief aan Kitty af, dat Anne het niet wilde. Ze schreef: „En ook zal ik er zorg voor dragen dat niemand het (dagboek, red.) in handen krijgt." Ook David Bamouw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie, die in 1986 een we tenschappelijke uitgave van de dagboeken verzorgde, wil zich niet met zekerheid uitlaten over Anne's uiteindelijke bedoelin gen. Het staat voor hem echter vast dat het meisje een beroemd schrijfster wilde worden. Weinig nieuws De deze week voor het eerst ge publiceerde dagboekpagina waarin Anne Frank het huwe lijk van haar ouders op de korrel neemt, bevatte voor Bamouw weinig nieuws. De kritiek van Anne was hem al bekend uit de eerste versie van haar dagboek. Otto Frank schrapte daarin 47 regels waarin zijn dochter zich over haar vader en moeder en hun huwelijk uitlaat. Bamouw liet die tekst ook in de, zes jaar na de dood van Otto Frank ge publiceerde, wetenschappelijke editie van de dagboeken uit res pect achterwege. Zo bezien veroorzaken de nu opgedoken vijf dagboekbladen geen wetenschappelijke aard verschuiving. „Maar", zegt Da vid Barnouw, „alles rond Anne Frank is kennelijk nieuws, zelfs als de dagboekpagina's blanco waren geweest." GPD De komende dagen zal de middag- Door: Tom van der Spek temperatuur beneden de 20 graden blijven. Pas na het weekeinde wordt het wat warmer en gaat ook de onstandvastigheid uit de lucht. De zon breekt dan wat vaker door en het blijft wellicht droog. Gisteren voerde een matige tot vrij krachtige noordwester koele en onstabiele lucht aan, waarin naast opklaringen, talrijke buien meetrokken. Wat dat betreft ziet het er vandaag een stuk beter uit, want wellicht blijven de buien achter wege en ook de zon breekt wat vaker door. De noordwestenwind is matig, aan de zeekant eerst nog af en toe vrij krachtig. De tempera tuur blijft laag voor eind augustus, het kwik stokt bij een graad of j 17. Vanuit het westen sluipt een hogedrukgebied naderbij, maar dat kan niet verhinderen dat er op zaterdag nog een storing over dej Noordzee naar het zuiden komt afzakken, die dan opnieuw veel wolkenvelden veroorzaakt, waaruit soms een beetje regen lekt. Zondag zoekt het hogedrukgebied verbinding met een ander hoog boven Scandinavië. Door de ze ontwikkeling draait de I wind naar noord, en na het weekeinde naar noordoost. Er wordt dan drogere en min der frisse lucht vanaf het con tinent aangevoerd. Zondag vormt wat dat betreft nog een overgangsdag met wol kenvelden en enkele zonnige momenten, maar de kans op regen neemt af en de mid- dagtemperatuur boekt al een lichte winst. Begin volgende week tendeert het weer een beetje naar nazomer. Het blijft droog, de zon breekt vaker door en bij een matige noordooster wordt het over dag rond 21 graden. Minder buien -IV- Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer max. 18c 19° 21 c 21° min. 8° 12° 13° 13° wind NW 3 N 2 NO 3 NO 4 Zon vrijdag onder 20.41 zaterdag op 6.53 Maan vrijdag onder 23.20 zaterdag op 14.16 Nautisch bericht Het blijft overwegend droog met zonnige perioden en zeer goed zicht. De noordwestenwind is matig, kracht 4, maar vooral 's ochtends nog af en toe vrij krachtig. De watertemperatuur ligt rond 18 graden. VRI.inAft blijft wel in je lichaam achter. Zo'n tatoeage is trouwens na een half jaar ook niet mooi meer, dus je loopt ook nog eens meer dan vier j aar voor j oker. Volgens Bob Moelker, in Rotter dam al dertig jaar bekend als Tattoo Bob, zijn implantaten niet riskant. Een exemplaar dat hij bij zichzelf had ingebracht zat te diep onder de huid, maar dat heeft hij er gewoon weer uit gehaald. „Als je iets doet met je eigen arm heb je maar één hand om mee te werken, en dan ge beurt er wel eens zoiets." Moel ker is met implantaties begon nen omdat er vraag naar is, maar die vraag is te klein om echt van een trend te spreken. „Het zijn incidentele gevallen. Ik denk dat ik in totaal zo'n vijf tig implants gedaan heb." Daar zal de prijs ook iets mee te ma ken hebben. Een eenvoudige implantatie kost al gauw 750 gulden. Krokodillenniensen „Op zich zijn implantaten niets nieuws", vertelt Willem Lie- vhart van Tattoo en Piercing Studio Bodycult in Amsterdam. „Ik loop al 24 jaar mee in dit vak, en ik ken het wel uit boe ken. Je hebt een stam in Afrika, de krokodillenmensen. Die ste ken al sinds mensenheugenis steentjes onder hun huid. Onze studio zal het niet gaan doen. Het gaat ons teveel de extreme kant uit." Tatoeage-goeroe Henk Schiff- macher van het Tattoo-museum in Amsterdam is het daar hart grondig mee eens. „In het bui tenland komen zulke dingen wel voor. Japanners laten wel parels in hun geslachtsdelen im planteren omdat dat goed zou zijn voor de seksuele prestaties, en in Indo-China laten mensen wel stukjes goud onder de huid aanbrengen omdat je dan rijk zou worden. In Nederland ge beurt het heel weinig, en vol gens mij mag het van de wet ook helemaal niet." Dat laatste valt mee. Volgens woordvoerder Richard Lancee van het ministerie van Volksge zondheid is er wettelijk niets op implants tegen. „Het gaat om een stukje zelfbeschikking. Wat mensen doen en laten moeten ze in principe zelf weten. Een pier cing of implant is geen medisch ingrijpen. Je moet je natuurlijk wel houden aan hygiënische richtlijnen die iedere GG&GD voor tattoo- en piercingbedrij- ven opstelt." GPD „Zo is het!" riep de heer Brekel uit, toen de magistraat binnentrad. „U voelt de dingen fijn aan, zoals ik gehoord heb. We blijven lachen, is uw motto! Kijk, met u kan ik praten!" „Eh, tja, haha", zei de ma gistraat wat onzeker. „Mijn gevoel voor humor is bekend, ja. Maar eh... wie bent u?" „Mijn naam", hernam de ander, „is Lieven Brekel. Altijd daar, waar wat licht en vrolijkheid gebracht moeten worden. Dag en nacht ben ik bezig met het oplossen van moeilijkheden van anderen. Zo heb ik bijvoorbeeld de parkeermeters uitgevonden - en het doorzichtige plakband." „O, aha", riep de burgemeester uit. „Bent dat? Prettig u eindelijk te ontmoeten! En nu wilt u ons helpen met die vechtersbazen? Dat zei de commissaris tenminste.",,Juist ja," gaf de ander toe, „de Ri chels en de Loenen. Die staan niet op zichzelf, hoor! Hun probleem is algemeen, zou ik willen zeggen. Het is een huisvestingsvraagst.uk, wat u?" „Net wat ik al dacht!" riep de magistraat uit. „Slechte hui zen, slechte zedenHij wilde verder gaan, doch nu stapte de bezoe ker voor hem uit naar buiten.„Eerst even iets anders", verklaarde hij. „Om een begripvolle sfeer tussen ons te kweken, heb ik een klein geschenkje voor u meegenomen." Hij begaf zich naar de auto die voor het bureau geparkeerd stond en trok een soort toeter uit zijn tas.„U bent een liefhebber", sprak hij. „Dat zie ik aan uw wagen. Daarom is dit voor u. Moet u eens luisteren!" En hij stak de hoorn knijpend omhoog, zodat het instrument het geloei van een droevige koe liet horen. VRIJDAG Hoog water Laag water 28 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.35 205 18.47 200 00.36 179 12.35 158 Terneuzen 06.55 228 19.09 223 01.06 187 13.05 16" Bath 07.52 267 20.08 259 02.02 210 14.06 192 Roompot Buiten 06.30 155 18.50 150 00.25 134 12.40 112 Zierikzee 08.05 152 20.10 150 01.50 139 14.00 118 Stellendam Buiten 07.00 144 19.10 137 00.15 092 12.30 070 Wemeldinge 08.05 174 20.20 171 01.55 152 14.00 131 Philipsdam West 08.10 164 20.20 160 01.50 147 14.00 126 ZATERDAG Hoog water Laag water 29 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 07.10 18919.28 182 00.59 16913.05 152 Terneuzen 07.29 21119.45 205 01.28 177 13.38 162 Bath 08.26 248 20.42 241 02.25 200 14.35 189 Roompot Buiten 07.10 14419.30 136 01.00 129 13.20 111 Zierikzee 08.30 146 20.45 141 02.20 134 14.30 116 Stellendam Buiten 07.30 134 19.45 126 01.00 089 13.20 071 Wemeldinge 08.40 166 20.50 161 02.20 148 14.30 130 Philipsdam West 08.45 156 21.00 150 02.15 141 14.30 124 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied dft. lichte sneeuw mist matige sneeuw zware sneeuw v- lichte regen matige regen zware regen hagel Europa: Noordstroming Doorloper Horizontaal: 1. Vleessoort; 2. kuitsteen, hersenfilm (afk.); 3. chemisch element, herkauwer; 4. muzieknoot. Itali (op auto's), punt van een lijst, meervoud (Lat. afk.); 5. ooit, tijdig; 6. voegwoord, sacrament; 7. vrouwelijke watergeest, bijbelse naam; 8. onterechte veronderstelling, dyne (afk.), domoor; 9. proost, koffiedik; 10. deel van het oog; 11. trommel- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Slag, schaakterm; 12 idem (afk.), metaal, kunsttaal; 13. nood, 1 maanstand. Verticaal: 1. Vogel, beeldverhaal; 2. ontwor telen, akelig, lofdicht; 3. geheel wit dier, op dat moment, enfin; 4. rek baar boordlint, klaar, zie aldaar; 5. vuilnishoop, aantreffen, voordat; 6. wondvocht, vogel, welwillende lezer, Romeinse Rijk; 7. uitdruk king, Europese hoofdstad, herrie; 8. voertuig, water in Friesland, be houdens vergissingen, luiaard, plaats in Gelderland; 9. stekelig dier, schijnsel, knuppel. Oplossing donderdag Spook, kaas, steel, prooi, stip, pa rel, raam, kubus, satan, kluif, de mon, poema, vloed, kolom. Het citaat is van Henry Maret: „Het zijn nooit de gelukkigsten, die het opstandigst zijn". Kalkoenfilet met pikante bramensaus (4 personen) Overrijpe bramen kunnen uitstekend tot een saus worden verwerkt. En niet alleen voor dessert maar ook als begeleider van vlees of gevogelte. Sui ker wordt in dit geval niet toegevoegd, tenzij de saus erg veel 'zuur' bevat. In dat geval voegt u een mespunt toe. In plaats van bouillonpoeder kunt u ook een stukje van een bouillonblokje afbre ken en verkruimelen. Ingrediënten: ca. 450 gram kalkoenfilet peper en zout boter om te bakken 1-1,5 dl vers bramensap 5 eetlepels water 1 volle theelepel bouillonpoeder allesbinder klontje boter enkele bramen om te garneren. Bereiding: Wrijf het stuk kalkoenfilet in met peper en zout en bak het in hete boter gaar en mooi bruin. Neem het vlees uit de pan, schenk de bakboter weg en blus de bo dem met het bramensap en het water. Los bouillonpoeder hierin op. Roer alle aanbaksels van de bodem van de pan met een houten lepel los. Laat het vocht even inkoken en proef of nog peper of zout moet worden toege voegd. Maak de saus af met enkele druppels citroensap en bind met een beetje allesbinder. Snijd het stuk kalkoenfilet in dikke plak ken en geef de bramensaus hierbij. Garneer met enkele bramen In grote delen van West- en Noordwest-Europa zetten noordelijke winden de temperatuur stevig onder druk. De 20 graden zal in de ze gebieden op slechts enkele plekken bereikt kunnen worden. Zo ligt de temperatuur op de Britse eilanden vrijwel overal tussen de 16 en 18 graden en op veel plaatsen in Scandinaviëis-het zelfs enkele graden frisser. Maar ook in de Benelux en in Duitsland en Polen is het met 15 tot 17 graden behoorlijk fris. In de heersende noordstroming ontstaan bovendien gemakkelijk buien. De zuide lijke delen van de Britse eilanden houden het echter droog, maar veel zon zullen ze ook hier niet zien. In een meest droog en af en toe vrij zonnig Frankrijk is het 19 tot 27 graden. Deze 27 graden moet echter in het uiterste zuidoosten opgezocht worden. Spanje en Portugal beleven een zomer die niet op lijkt te houden. De zon doet hard zijn best en het is er ongeveer 30 graden. Boven Italië bevindt zich een storing die enkele stevige onweersbuien tot ont wikkeling doet komen. Ook boven de Balkan ontstaan een paar on weersbuien. Dit is echter nog maar een voorproefje voor vannacht en morgen overdag. Dan vallen in een groot gebied tussen Zuid- Italië en het zuidwesten van Rusland stevige onweersbuien. In Noord-ltalië is het dan inmiddels droog geworden. Problemen gehad tijdens uw vakantie? 1 De ANWB helpt haar leden met gra - tis juridisch advies. Bel nu ANWB Rechtshulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4