en Olsen blij met loting Zoete herinneringen aan Wissenkerke Van Moorsel verrast zichzelf met toptijd Aandelen Newcastle stijgen na komst trainer Ruud Gullit Eerste krachtproef voor Guus Hiddink TVM wacht nog op prijzengeld uit Tour ij ax en PSV ontmoeten geen topploegen in eerste ronde Champions League Loting Champions League m Ronaldo twee keer de beste vrijdag 28 augustus 1998 onze sportredactie MSTERDAM/EINDHOVEN - Dat gevoel over- zowel bij Ajax als PSV, adat in beide kampen het re- iltaat van de loting voor de hampions League was doorge- rongen. Het kon veel zwaar- zo sprak Ajax- coach Mor Olsen doordacht, toen hij dat Ajax in poule A was aan FC Porto (Portu- Olympiakos Piraeus (Gre enland) en Croatia Zagreb iroatië). iroep A: (Ned), Zagreb (Kro), Piraeus (Gri) (Por). B: ialatasaray (Tur), iosenborg (Noo), ithletic Bilbao (Spa) uventus (Ita). C: Moskou (Rus), Graz (Oos), Milaan (Ita) Madrid (Spa). iroep D: Iröndby (Den), Manchester United (Eng), layern München (Dui) (Spa). E: Kiev (Oek), (Gri), irsenal (Eng) ens (Fra). iroep F: lelsinki (Fin), (Por), (Ned) (Dui). Ook Bobby Robson, die op de valreep met PSV kwalificatie afdwong, toonde zich gematigd optimistisch over de loting. Sa men met Benfica (Portugal), HJK Helsinki (Finland) en FC Kaiserslautern (Duitsland) gaat PSV in groep F strijden om twee plaatsen, die recht geven op het spelen van de kwartfinales.We mogen zeker niet klagen, want ze behoren geen van alle tot de Europese top". Op 16 september start Ajax met een uitwedstrijd tegen Croatia en begint PSV in Eindhoven te gen de Finnen. Voor Louis van Gaal en de ande re Nederlanders die zijn neerge streken in Spanje, pakte de lo ting minder goed uit. Barcelona treft in groep D Bayem Mün chen. Manchester United en Bröndby (Denemarken). Ook Guus Hiddink zal met gemeng de gevoelens het resultaat heb ben bekeken: met Inter Milaan en Spartak Moskou in één poule is voortzetting van het Cham pions Leaque-avontuur voor Real Madrid zeker geen uitge maakte zaak. Andere koek Bobby Robson, coach van PSV, sprong na de loting nog net geen gat in de lucht.We mogen zeker niet klagen. Want hoe je het ook wendt of keert, ze behoren geen van allen tot de échte Europese topDe kampioen van F inland is toch andere koek als de kampi oen uit Spanje of Italië." André Ooijer, die de loting volg de in de woonkamer van Arnold Bruggink, was evenmin onte vreden met de uitkomst. Wel hief de aanvoerder van PSV me teen het waarschuwende vin gertje. „Als we zogenaamd niets te zoeken hebben in de Cham pions League, mag niemand verwachten dat we nu ineens de kwartfinales halen. Maar als ik kijk naar een aantal andere poules, hadden we het slechter kunnen treffen." In Europees verband kwam PSV nog nooit uit tegen HJK Helsinki en 1. FC Kaiserslau tern, maar aan Benfica bewaren de Eindhovenaren warme her inneringen. In 1988 werd in Stuttgart ten koste van de Por tugezen de Europacup voor landskampioenen in de wacht gesleept. Na 0-0 na 120 minuten stopte doelman Hans van Breu- kelen de beslissende strafschop van Veloso. Het is het hoogte punt in de geschiedenis van de Eindhovense club. Heksenketels „Het kon erger", sprak Ajax- trainer Morten Olsen met de van hem bekende diplomatieke on dertoon. Maar om opluchting niet in overdreven optimisme te laten omslaan, waarschuwde hij onmiddellijk. „We hebben drie tegenstanders in de poule waarvan de thuiswedstrijden garant staan voor hete tafere len. Croatia, Piraeus en Porto: het worden alle drie heksenke tels. Dat zijn zware brokken, vergis je niet." „Onze tegenstanders zijn goede ploegen", zei middenvelder Jari Litmanen, „maar ze behoren in alle eerlijkheid niet tot de abso lute top van Europa. Als je het voor het kiezen had, zou je groep C (Real Madrid, red.), D (Barce lona) enB (Juventus) willen ver mijden. Ik vind het een vrij gun stige loting." Olsen toonde zich vooral onder de indruk van het optreden van Croatia Zagreb afgelopen woensdag in de tweede voor ronde van de Champions Lea gue. Op eigen veld lieten de Kro- aten Celtic volstrekt kansloos (3-0). Olympiakos Piraeus en Porto waren ook vorig seizoen in de Champions League bij elkaar ingedeeld. De Grieken en de Portugezen figureerden in een poule met Real Madrid en Ro senborg. Porto scoorde slechts driemaal in zes duels. „Voor mij worden de ontmoe tingen met Porto bijzonder", zei Dani, Ajax' artistieke Portugese middenvelder, die in zijn vader land voor Sporting Lissabon uitkwam. „De rivaliteit tussen Porto en Lissabon kun je verge lijken met de strijd tussen Am sterdam en Rotterdam in Ne derland. Porto is een goed team, zonder echte sterren zoals vroe ger. Ze kunnen stug verdedigen en scherp counteren." Olympiakos Piraeus is onder het bewind van de Joegoslavi sche trainer Bajevic nu al twee maal op rij de beste club van Griekenland. Via de voorron den schaarde zich deze week ook Panathinaikos bij de elite van de Champions League. Ol sen: „Twee Griekse clubs in de Champions League, dat wijst er toch wel op dat het voetbal in Griekenland in de lift zit." Maar Ajax wil 'overwinteren', dat wil zeggen de kwartfinales in maart bereiken. „Die ambitie moet een club als deze koeste ren", weet Olsen. „En die is", er kent de Deen aarzelend, „haal baar, ja." GPD - Aan een medail- e bij de WK baan wilde Leon- :ien van Moorsel nog niet den- cen. De Brabantse genoot liever to lang mogelijk na van het be van de halve finales op de achtervolging in Na een moeizame terug strijdt ze vandaag op het hoogste niveau om liet goud. Wet haar nationale titels op de iveg en de baan en een zilver me bij de EK op de piste in toonde Van Moorsel de af maanden al aan dat ze vorm was. Toch verbaasde de zichzelf in Bordeaux met een tweede tijd in de kwali ficaties van de achtervolging. In 3.35,164 bleef ze slechts een hal ve seconde achter de Australi winnares en wereldrecord Lucy Tyler. De Duitse titelverdedigster Arndt, van tegenstandster in de halve finale, hield ze achter zich. „Dat had ik echt niet verwacht. Ik ben pas de laatste maand echt volledig op de baan bezig. Bo vendien ging deze wedstrijd maar over één rit, terwijl mijn altijd beter gaat. Ik moest ook als één van de eersten een tijd neerzetten. Ik had daar om niet gedacht mij al met de toppers te kunnen meten. Maar dit biedt perspectief voor de toekomst." Die toekomst ligt in Sydney. Van Moorsel mist nog altijd die zo fel begeerde olympische medaille op haar lange erelijst met onder meer wereldtitels en twee zeges in de Tour Féminin. Ze hoopt haar loopbaan bij de Olympi- Derde goud voor Frankrijk BORDEAUX - De Franse wiel renners beheersen in eigen land de wereldkampioenschappen op de baan. Het gastland won gisteren in Bordeaux de derde gouden medaille op rij. Na Ar- naud Tournant op de kilometer en Philippe Ermenault op de in dividuele achtervolging zege vierde Frankrijk ook op de olympische sprint. Het team bestaande uit Vincent le Quellec, Florian Rousseau en Tournant, versloeg in de finale titelverdediger Australië met Danny Day, Shane John Kelly en Graham Sharman. Het brons ging naar het Duitse trio Sören Lausberg, Stefan Nimke en Eyk Pokorny. Het drietal klopte de Amerikaanse formatie met Sky Christopherson, Erin Hartwell en Mar in Nothstein. ANP sche Spelen van 2000 dan ook met een plak te kunnen afslui ten. ANP Chantal Beltman wint eerste etappe Ster van Walcheren door Peter Godrie WISSENKERKE - Het Noord- Bevelandse plaatsje Wissen kerke zal, wanneer Chantal Beltman het wielerjaar 1998 overziet, zoete herinneringen naar boven roepen. Ze won er gisteren de eerste etappe van de driedaagse vrouwenkoers Ster van Walcheren. Het was haar eerste overwinning van 1998. Niet alleen Beltman toonde zich opgelucht, ook haar ploeggenoten voelden een last van hun schouders vallen. Mariëlle van Scheppingen: „Hier hebben we het hele jaar voor gewerkt. Het moest een keer gebeuren." Marion van Zuilen riep kort en krachtig uit: „Klasse wijfie." Met die zoete herinnering aan Wissenkerke van Beltman op die ene dag augustus is echter wel alles gezegd. Een uur voor de finish lijkt het erin de verste verte niet op dat het dorp de aankomst van de Ster van Zee land in huis heeft, gehaald. Oké, er staan dranghekken met sponsordoeken ervoor en er staat een jurybus waar nie mand omheen kan kijken. Maar een wielerwedstrijd? Een bewoner van cle Voor straat, waar de eindstreep is getrokken, staat in het voor portaal van zijn huis en kijkt eens meewarig naar links en rechts. Waar zijn dan die fiet sers, zie je hem denken. Zijn kleinzoon komt erbij staan. Die gelooft het ook wel. Een stukje verderop lopen drie mannen, elk met een flesje bier, het café uit. Ze werpen van achter het dranghek een blik over parkoers. Dan gaan ze te rug naar binnen. Het is niet be paald warm in de Voorstraat. Of misschien is er een flesje leeg? Een half uur voor de geplande aankomst wordt het wat druk ker in de Voorstraat. De om roeper geeft de laatste stand van zaken. Een kopgroep van drie heeft een voorsprong van een minuut en tien seconden op een achtervolgend groepje, schalt het door de luidspre kers. Zou er dan warempel toch gewielrend worden in Wissenkerke? Voordat Chantal Beltman als eerste de eindstreep passeerde, moest er tachtig kilometer over Walcherse en Bevelandse wegen worden afgelegd. Het begin leek letterlijk en figuur lijk in het water te vallen om dat er vijf minuten voor het startschot een enorme hoosbui boven Koudekerke losbarstte. Een nat pak bleef de rensters, een kleine zeventig omdat de organisatie op het laatste mo ment redelijk wat afmeldingen binnenkreeg, bespaard omdat de lucht snel opklaarde. Onder een typische Hollandse hemel - grote grijswitte wol ken met stukken blauw ertus sen en af en toe een waterig zonnetje erbij - maakten de deelnemers aanvankelijk niet veel haast voor de rit over tachtig kilometer. Pas op de parallelweg naast het Veerse Meer (na zo'n achttien kilome ter) reden Anouska van der Zee (Opstalan) en Marion Borst (Greenery Cycling) zich jes los van het peloton. Scherprechter Scherprechter in de wedstrijd bleek een kasseienstrook nabij Geersdijk. Op dit lastige tx-a- ject, met nog 55 kilometer voor de wielen, vonden Chantal Beltman (Greenery Cycling), Elsbeth Vink (Opstalan), Va- lentina Polkhanova (Vizir Car pets) en Ina-Yoko Teutenberg (L'Tur-Raleigh) elkaar. Door goed samen te werken bleef het viertal uit de greep van het pe loton. De angel werd uit de koers getrokken door de ploeg genoten van Vink en Beltman. Ze controleei'den de koers en hadden een of meerdei'e team genoten mee in een groep tus sen de koplopers en het pelo ton. De samenwerking voox'aan was zo goed, dat de voorsprong snel xxitgroeide tot boven de minuut. De winnaar zou hoe dan ook uit het leidende viextal komen. Teutenberg moest voor de eer ste doorkomst in Wissenkerke afhaken. De drie overgebleven wielrensters legden de laatste omloop van zeventien kilome ter gezamenlijk af. Bij het uit komen van de laatste, scherpe bocht leek de Ster van Zeeland een buitenlandse winnares te krijgen omdat haar twee Hol landse collega's de dranghek ken rakelings passeerden. Maar Beltman bleef keurig overeind, zette nog een keer aan en won de eindsprint. Lef schonk Beltman, achteraf beschouwd, de zege. „Ik wist dat het een hele kort bocht was", had Beltman de situatie van te voren goed ingeschat. „Ik heb niet meer omgekeken en ben gewoon gegaan." Voor Beltman kwam de oveiwin- ning niet geheel als een veiras- sing. „Als je in vorm bent, kun je schijnbaar ook spxïnten."En dat haar belangrijkste concur rente, Leontien van Moorsel van wxe is ze op het NK de sprint verloor ontbrak, deed niets af aan de winst. Beltman: „Ik voelde me gewoon goed." Blijft over de vex'liezer xn de sprint, Elsbeth Vink. Ze had veel minder lef dan Beltman. „Ik hoorde Beltman buiten om komen. Als ik was doorgere den, waren we allebei in de hekken terecht gekomen. Daar had ik geen zin in. Er zijn be langrijkere dingen in het le- ven." van onze sportredactie NEWCASTLE - Ruud Gullit volgt Kenny Dalglish op als trainer van Newcastle Uni ted. De Schot werd donder dag ontslagen omdat na twee speeldagen in de Engelse competitie slechts twee pun ten waren behaald. Gullit wex-d in februai'i ont slagenbij Chelsea. Zijn naam werd sinds woensdag ge fluisterd in en rond Newcast le. De geruchten zoi'gden er voor dat op de beurs de aan delen in de club tien procent in waarde stegen. Honderden supporters wachtten donderdag voor de poorten van St James' Park. Voorzitter Fi'eddy Sheperd maakte aan het eind van de middag aan alle onzekerheid een einde. „We denken met Ruud de ideale opvolger van Kenny in huis te halen. Hij kan verder bouwen aan de club." Gullit. die dinsdag 36 jaar wordt, debuteert zondag met een thuiswedstrijd tegen Liverpool. Toen hij in februari 1998 werd ontslagen bij Chelsea zei Gullit: „Nooit meer Enge land". Maar de voormalige international veranderde wel vaker van mening. Bij de fans was hij mateloos populair, bij het bestuur van Chelsea steeds minder. Dat had steeds meer moeite met zijn levensstijl, de laconieke manier waarop nedei'lagen werden veiAverkt en de hoge salariseisen.,,Hij vroeg ge woon belachelijk veel", zo luidde de verklaring van het Chelsea-bestuur na het ont slag. „Onzin", vond Gullit. „Er is een spelletje met me gespeeld." Dalglish was sinds januari 1997 coach van Newcastle. Hij volgde de succesvolle Kevin Keegan op, Dat was Ruud Gullit. verrassend, vooral omdat Dalglish als manager van Li verpool en Blackburn ten on der ging aan de stress. Als speler van Celtic, Liverpool en de Schotse nationale ploeg voetbalde hij de onze kerheid van zich af. Als coach lukte hem dat nooit. In de eerste maanden van Dalglish in de Noord-Engel se stad ging het nog goed. Newcastle besloot het sei zoen '96-'97 met een tweede plaats en dus een plaats in de Champions League. Op het hoogste internationale plat form zette het verval zich echter in. De Europese tour werd een ramp, de neergaan de spiraal eindigde zelfs bij na in degradatie uit de pre mier league. Dit seizoen begon gelijk slecht voor Dalglish. Na de 0- 0 tegen promovendus Charl ton werd hij uitgefloten. De trainer vroeg het bestuur naar een nieuwe trainer uit te kijken. Zaterdag (1-1 bij Chelsea) zat hij zelf nog op de bank. Donderdag werd hij verlost en afgelost door de aanstelling van Ruud Gullit. RTR UEFA-voorzitter Lennart Johansson, vice-voorzitter Senes Erzik and secretaris-generaal Kurt Aigner (van links naar rechts) trokken gis teren voor Ajax en PSV op het juiste moment de juiste lootjes. foto Lionel Cironneau/AP van onze sportredactie MONTE CARLO - Guus Hid dink is terug in La Turbie. Terug om prijzen te winnen. Ander halve maand geleden mislukte de missie als bondscoach van Oranje. Als trainer van Real Madrid kan de Achterhoeker vandaag (vrijdag) beginnen met het winnen van de Supercup ten koste van Chelsea. Lang specxxleex'de Hiddink over een nieuwe verbintenis in de Zeister bossen. Het werd een contract in Spanje, bij de beste club van Exxropa. Real Madrid werd in mei in Amsterdam de winnaar van de Champions League. Vorig jaar streden de Madri- leense aax-tsrivaal Barcelona (EC bekeiwinnaai's) en Boi"us- sia Doxtmund (Champions Lea gue) om de Cup. Toen nog over twee wedstrijden. Maar twee speeldata vinden op de overvol le internationale agenda wei'd steeds moeilijker. Vandaar die ene wedstxïjd op neutraal ter rein, in Monte Carlo. In de buurt waar Hiddink zich met Oranje terugtrok tussen de WK-wed- strijden in en hij zich nu ook met zijn ploeg heeft voorbereid. De Madrileense voox^zitter Lo renzo Sanz is uiterst kritisch. „In onze vitxine ontbreken nog twee prijzen", aldus Sanz, „De Supercup en de EC voor beker winnaars. Het is de bedoeling dat we er na vrijdagavond nog maar één missen," Hiddink: „Een club als Real moet de ambitie hebben alles te winnen. Ik merk op de training dat de spelers de goede instel ling, de juiste discipline hebben. Naluuilijk drokt Chelsea ons in de favorietenrol, maar daar moeten onze spelers natuurlijk mee om kunnen gaan." Voor Real begint het officiële seizoen pas vandaag. Chelsea heeft al twee competitiewed- stx-ijden in de benen. Daax-aan hield doelman Ed de Goey een nare bijsmaak en slechts één punt over. Ook Chelsea kan wel een steuntje in de x-ug gebrui ken. ANP MONTE CARLO - Ronaldo was volgens 24 Europese toptrainers de meest waardevolle speler van het vorige Europa-Cupseizoen. De Braziliaan werd tijdens een gala in Monte Carlo tevens ge kozen tot beste aanvaller van '97-'98. De jury werd gevormd door de trainers van de 24 kwartfinalis ten van dé drie Europese beker toernooien. Zij kozen ook de beste trainer (Lippi/Juventus), doelman (Schmeichel/Manchester Uni ted), verdediger (Hierro/Real Madrid) en middenvelder (Zi- dane/Juventus). DPA De deelneemsters aan de Ster van Zeeland hadden geluk. Ze konden vertrekken net nadat een enorme hoosbui Koudekerke had ge teisterd. foto Lex de Meester van onze sportredactie GRONINGEN - De kans be staat dat de TVM-renners na al le emotionele toestanden in de Tour de France ook nog eens fi nanciële schade oplopen. Tot nu toe heeft de ploeg van het ge wonnen prijzengeld in de Fran se ronde, onder andere met de ritzege van Jeroen Blijlevens in Cholet, nog geen franc gezien. „Nu duurt het wel vaak langer voordat het geld wordt overge maakt", weet Bart Voskamp. „Maar ik heb ook gehoord dat we niets krijgen omdat we op onreglementaii'e manier de ron de zouden hebben verlaten." Rxxim een dag na het verhoor van de complete TVM-ploeg tij dens de Tour stapte Jeroen Blij levens in de achttiende etappe af op het moment dat het pelo ton Zwitserland binnenreed. Een dag later gingen de reste rende vijf renners. Voskamp. Oetsjakov, De Jongh, Knaven en Ivanov (Van Petegem, Roux en Michaelsen waren eerder afge stapt) niet meer van staid. Als reden gaven ze op dat ze het geestelijk niet meer konden op brengen. Voskamp: „Ik vraag me af wat daar onreglementair aan is. Of je nou lichamelijk of geestelijk niet verder kunt. dat maakt toch niets uit. We zijn al slachtoffer gemaakt en dan gaan ze ook nog ons geld inhou den. Het zou toch echt te gek zijn als dit gebeurt." De pas bij TVM in dienst getre den manager Otto van der Veen, nog druk bezig zich in te wer ken, kan de sanctie bevestigqp noch ontkennen. „Ik heb er ndg niets van gehoord." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45