Vieuwe brug over sluis Terneuzen Bieën en bieën is niet hetzelfde PZC PZC CDJA Zeeland wil Belgisch popstation de ruimte geven pp K i 1. y j Sluiskil begint snel met opruiming van woonwagencentrum zeeland 11 Noodverband na aanvaring maakt autoverkeer weer mogelijk Walsoorden iert feest Duwcombinatie bijna gestrand Hennepkwekerij ontmanteld Klappen na verkeersovertreding Stelen condooms levert boete op Frontale botsing in Axel Conflict ontaardt in bedreiging Auto vliegt spontaan in brand Wegwerken )ij Terhole f.' Franse sfeer in COC-café VOLOP ZOMEROPRUIMING PALLADIO 40% 'n 50% vrijdag 28 augustus 1998 bor Wout Bareman BBNEUZEN - De zuidelijke rug van de Middensluis in Ter- euzen wordt vervangen door :n nieuw exemplaar. Daartoe ebben deskundigen van de ouwdienst van waterstaat en dienstkring Zeeuws-Vlaan- eren besloten. Ruim twee taanden geleden werd de twee- elige klapbrug aangevaren oor de Bahamese kustvaarder !eline, die bij het invaren van de luis te kampen kreeg met een tachinestoring. Door de klap erden de brugdelen ontwricht. Inderzoek wees uit dat repara- ie minstens twee miljoen gul- en zou kosten. De brug was ook an een al eerder geplande op- napbeurt toe. Dienstkring- oofd ing. W. Vinke: „Alles bij lkaar opgeteld zou reparatie en root onderhoud ongeveer 3,5 tiljoen gulden vergen en dat ■as anderhalf miljoen minder an een nieuwe verbinding. De rug was na 56 jaar toch al een udje. Daarom hebben we he loten tot vernieuwing." inke gaat ex-van uit dat de ieuwe brug - 'we kiezen op- PALSOORDEN - De Hontenis- er gemeentekern Walsoorden iert zaterdag 5 september eest. 's Morgens om tien uur be- innen de feesten met een sa- nenkomst van kinderen in de eesttent. Zij krijgen een verras- ingsprogramma. )m 13.30 uur begint een zes- amp met deelname van een |root aantal ploegen uit de om- eving. Behendigheid en kracht open als een rode draad door de pelondei'delen. Tijdens de zes- :amp houden de kinderen op iet Walsopleintje een rommel- oarkt. Na de prijsuitreiking liexvan vei-zorgt de koninklijke larmonie St. Cecilia uit Kloos- erzande in de tent een conceit. )e liefhebbers kunnen in café ivan den Bosch inschrijven oor een gaaibolling die om 10.00 uur begint. )e Walsoordense feesten wor- len afgesloten met een dans wond met muziek van het or- ;est Tune. De beentjes kunnen 'anaf 21.30 uur van de vloer. nieuw voor een tweedelige klapbrug' - volgend jaar zomer kan worden geplaatst. Tot die tijd wordt de huidige, ontzette brug voorzien van een 'noodver band', die het het wegverkeer mogelijk maakt weer van de zuidelijke verbinding gebruik te maken. Behelpen Overigens lag het al eerder in de bedoeling de Middensluis van eind maart tot eind augustus buiten gebruik te stellen in ver band met een grote beurt. Vinke: „Door de aanvaring is die perio de met een maand vervi-oegd. We hopen wel dusdanige maat regelen te kunnen treffen dat de scheepvaart na augustus weer kan schutten via de sluis. Tja, 't zal allemaal wat meer behelpen zijn." Wie de nieuwe brug gaat bou wen, is nog onbekend. Eerst moet een nieuw ontwerp wor den gemaakt, daarna volgt de aanbesteding. Vinke rekent er op dat nieuwbouw ongeveer vijf miljoen vergt. De verzekerings maatschappij van de Celine draagt 650.000 gulden in de kosten bij, de ï-est komt voor re kening van Rijkswaterstaat. Vinke: „Die zeseneenhalve ton is bei-ekend volgens een interna tionale regeling die gebaseerd is op de inhoud van het schip dat de brokken heeft gemaakt. Het resterende bedrag moeten wij neertellen. En helaas zijn wij te gen dit soort schadevaringen niet verzekerd." doorRoelf Reinders VLISSINGEN - Het CDJA Zeeland wil dat de Belgische alternatieve muziekzender Studio Brussel in heel Zuid- Nederland via de ether en ka bel te ontvangen is. In Zeeland is de Belgische zen der al via de kabel te beluiste ren en in een deel van de pro vincie is dat ook via de ether het geval. In Limburg en Noord-Brabant zit de zender in sommige gemeenten nog niet op de kabel- De Zeeuwse CD A-jongeren hebben dit voorstel voor meer zendruimte voor Studio Brus sel gisteren samen met het CD- JA uit Noord-Brabant en Lim- burg aan staatssecretaris R. van der Ploeg van cultuur en media aangeboden. Het CDJA vindt dat de nieuwe zenderprogx-ammering per 1 september op Radio 3 FM te weinig ruimte biedt aan mu ziekstromingen als alternatie-' ve rock- en dancemuziek. Om dat van het plan voor een nieuwe publieke alternatieve muziekzender in Nederland niets terecht komt, wil de poli tieke jongerenorganisatie dat Studio Brussel in Zeeland, Noord-Brabant en Limbui-g te beluisteren valt. „In sommige .gedeelten van Zuid-Neder- land is Studio Bnissel al wel te ontvangen. Wij willen dat dit overal kan en structureel wordt", zegt voorzitter Sandra Janssen van het CDJA Zee land. Met de nieuwe zenderpro grammering vervallen op Ra dio 3 FM de programma's met alternatieve muziek op de zon dagavond en krijgen de pro grammamakers op de avonden minder vrijheid om hun eigen muziek te kiezen. „Hartstikke zielig", vindt oud-CDJA Zee land-voorzitter Jeroen de Graaf. „De commerciële zen ders draaien al genoeg muziek die iedereen leuk vindt. Juist Radio 3 FM moet alternatieve muziek bieden, dat is de plicht van deze zender in het publie ke bestel." Het CDJA ziet in de Belgische zender Studio Brussel een al ternatief. „In de regeringsver klaring staat met grote letters dat de Europese samenwer king intensiever moet wor den", zegt De Graaf. „Dan is het toch een kleine moeite om die knop een paar megahertz verder open te draaien." Alter natieve popmuziek is bij uit stek de ui ting van j ongerencul- tuur, zegt Janssen. „Jongeren moeten naar de muziek kun nen luisteren die ze belangrijk vinden." zie ook pagina 13 TERNEUZEN - Sleepboten van Multraship in Terneuzen hebben donderdagmiddag om tien over half vijf op de Wester- schelde ter hoogte van de Scheldesteiger bij Dow Benelux vastgemaakt aan een Belgische duwcombinatie De duwboot Bir-Jo kreeg, met de duwbak Bevi voor zich. te kampen met machineschade. De combinatie dreigde tegen de dijk te lopen. De Patrol, de Calypso en de Multratug 7 van Multraship wis ten dat te voorkomen. Ze maakten vast aan de combinatie en sleepten die de Oostbuitenhaven binnen. Daar werd de duw boot ontkoppeld, waarna de Bir-Jo opschutte naar een werf in de Kanaalzone voor reparatie. De combinatie was met 1500 ton zand op weg van Vlissingen naar Antwerpen. STELLENDAM - De politie heeft in Stellendam een hennep kwekerij ontmanteld. De professioneel opgezette kwekerij was gevestigd in een bedrijfspand op het industrieterrein aan de Nij verheidsweg. Er werden ruim 2300 hennepplanten aan getroffen. Die zijn inmiddels zij nafgevoei'd naar de Afvalver werking Rijnmond. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. OOLTGENSPLAAT - Een verkeersovertreding kwam een 40- jarige Rotterdammer woensdagmiddag in Ooltgensplaat op een paar flinke klappen te staan. De man uit Rotterdam ver leende geen voori-ang aan een vrachtwagen, bestuurd door een 39-jarige Amsterdammer. De trucker moest vol in de rem men om een zware aanrijding te voorkomen. De man uit Am sterdam wond zich daar zo over op dat hij de Rotterdammer, toen deze voor een rood verkeerslicht op de Zuid-Achterweg gestopt was, mishandelde. In een bemiddelingsgesprek op het politiebureau werden de gemoederen van beide heren tot be daren gebracht, waarna zij hun reis mochten vervolgen. SLUIS - Het stelen van een pakje condooms van 2,99 gulden uit een winkel in de Sluisse Kapellestraat kwam een 16-jarige .inwoner uit het Belgische Brussel donderdagmiddag duur te staan. Hij kreeg een boete van 240 gulden van de politie. AXEL - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's woens dag namiddag op de Axelse Tractaatweg raakte een 68-jarige bestuurder uit Assendelft licht gewond aan zijn rechter on derbeen. Een 19-jarige autobestuurder uit Axel kwam door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht. Een frontale botsing was het gevolg. Beide voertuigen werden volledig vernield en moesten weggesleept worden. YERSEKE - De politie houdt twee mannen vast, die in de nacht van woensdag op donderdag een man uit Yerseke be dreigd zouden hebben Aanleiding voor het conflict was ver moedelijk een zakelijk geschil. GRIJPSKERKE - Op de Reigershoutstraat in Grijpskerke is woensdagmiddag een auto in brand gevolgen. De bestuurder wilde wegrijden, maar zag toen rook onder de motorkap van daan komen. Hij stapte uit maar voordat hij de motorkap kon openen, stond de motoral in brand. De brandweer van Veere is 1 uitgerukt om het vuur te blussen. Volgens commandant A Willemstein is de al wat oudere auto total loss. IERHOLE - Automobilisten en vrachtwagenchauffeurs die de :eerpont van Perkpolder naar Kruiningen niet willen missen kunnen de komende weken maar beter op tijd vertrekken. Op het moment wordt er ten noorden van Terhole gewerkt aan de weg en het verkeer uit beide richtingen moet er sinds vandaag om beurten over één rijstrook. De doorstroom wordt er geregeld met stoplichten. Rijkswaterstaat is op de krui sing van de Rijkswegen N60 en N61 bezig met de aanleg van een rotonde. Verkeer vanuit de rich ting Hulst of Terneuzen richting boot komt automatisch langs dit punt. Om beide wegen enigs zins te ontlasten heeft Rijkswa terstaat borden geplaatst waar op verkeer tussen Hulst en Temeuzen wordt geadviseerd deN60enN61 te vermijden. Be ter is het volgens woordvoerder J. Cappon van Rijkswaterstaat om via de Tractaatweg en de Langeweg rond Axel rijden. De verkeerslichten ter hoogte van de werkzaamheden zijn ver- keersafhankelijk om het oponthoud zoveel mogelijk te beperken. Het werk aan de ro tonde duurt zo'n tien weken. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Mieke van der Jagt Honderden Zeeuwen doen het elke week; niet zo weinigen doen het el ke dag. Van alle typisch Zeeuwse spor ten is het de meest beoefende. Wat be treft het aantal beoefenaren, slaat het spel ringrijden, slabberjannen en wipschieten met stukken. We hebben het over 'bieën' oftewel bieden, een kaartspel waarvan de spelregels van dorp tot dorp verschillen vertonen. Of je nu in een Walchers bejaardente- huis, een Bevelands buurthuis of in een Thoolse ouderensoos zit te bieden, het gaat er altijd om het hoogste bod uit te brengen en dat bod met je maat waar te maken. Bieden doe j e in principe met 32 kaarten, vanaf de zeven omhoog, maar in somnxige dorpen, bijvoorbeeld in Hoedekenskerke, zitten er nog twee ro de zessen bij. Dat zijn de 'kijkkaarten'. De hoogste bieder, degene die speelt, kxijgtze erbij om twee kaarten naar zijn keuze uit het spel te kunnen leggen. Al leen de speler weet welke twee kaarten ontbreken. Bieën, bood, gebooien, zo luidt de ver voeging in het Zeeuws en het wordt op alle voormalige eilanden, behalve Schouwen-Duiveland, veel gespeeld. De kaarters in Schouwse bejaardenso- zen spelen vaker de Rotterdamse vari ant van klaverjassen, een spel dat in de verte familie is van het bieën. In Zeeuws-Vlaanderen wordt nogal eens een heel stok kaaxten opgedeeld voor het Brabantse spelletje rikken, dat ook verwantschap met bieën vertoont. Roem De deler geeft bij het bieden de vier spe lers twee keer vier kaaxten. De speler op de voorhand mag het eerst bieden. Het bod wordt vastgesteld aan het aantal punten 'roem' en de punten die de bie der erbij denkt te kunnen spelen. Voor de vasstelling van de roem gelden soms ook regionale verschillen in waarden. Drie boeren leveren bijna overal 200 roem op en vier boeren 300. Drie vrou wen geven 100 roem en alle vier de vrouwen 200. Een driekaart, opeenvolgende kaarten in dezelfde kleur, is twintig roem, een vierkaaxt vijftig en als er 'stik' of 'stuk' bijzit, een vrouw en een heer, mag je er Een prachtkaart om hoog te bieden en ook te winnen. De kaarttafel in Hoedekenskerke speelt ovèèr met een praatje. twintig bij optellen. Er wordt dus ge speeld voor het aantal punten dat meer geboden wordt dan de roem, die de spe- ler, en later ook zijn maat, bekend moet maken. De hoogste bieder maakt de troef be kend, laat weten wie zijn maat wordt door te melden welk aas hij meevraagt en komt uit. Als iedereen gepast heeft, speelt degene op de voorhand in het ene dorp voor 100 punten en in het andere voor 150. De waarde van de kaaiden is, voor de kleuren die geen troef zijn, nor maal maar voor troef geldt dat de boer het hoogst is: 20 punten. De negen telt voor 14. de aas voor 11 en de tien voor 10. Een troef heer is 3 punten en een vrouw 2. De speler en zijn maat streven ernaar alle slagen te halen. Wie de slag haalt, komt uit. In principe moeten de spelers volgen, maar troeven mag ook als je de uitgekomen kleur nog in handen hebt. Er zijn verschillende boden die extra punten opleven. Misère, geen enkele slag halen, speel je in je eentje voor 250 punten, als je pandoert, haal je alle sla gen en ovèèr, afgeleid van het Franse woord ouvert, betekent dat het spel open wordt gespeeld. Ovèèr kan ook nog met een praatje, wat wil zeggen dat de overige drie spelers mogen overleg gen. De kaaxitafel van de ouderensoos in het dorpshuis De Griend in Hoedekensker ke, vier man, houdt het op bieën met 34 kaarten. J. Wirtz en J. den Dekker, bei de autochtone Zeeuwen, spelen het al vanaf hun tienerjaren. T. Schouten en A Koemans, de allochten aan het tafeltje, zijn daarom niet minder fanatiek. Ze vinden het het jammer dat er niet meer kaarters naar de soos komen. Koemans „Als één van ons niet kan komen, moe ten we met z'n drieën spelen. Dat kan foto's Willem Mieras wel, met een stapeltje kaarten die je kunt kopen, maar het is minder leuk. Met z'n tweeën bieën, kan niet. Dan heb je een ander spelletje. Als je met meer dan vier man bent, kun je een wachtbe- uit laten rouleren of zelfs met twee ta fels kaarten. Bij bieën kan dat allemaal prima, omdat je geen vaste maat hebt. Het is een flexibel spelletje." Verschillen De regionale verschillen in het kaart- spel, zitten hem in het aantal kaarten, in de waarden van de bijzondere spelle tjes pandoer, misère of ovèèr, in de waarden van de troefkaarten of in een extra bijtelling van punten voor de laatste slag. Op sommige plaatsen kun je, als je zelf vier azen hebt, een maat meevragen op een heer, aan andere ta fels mag dat niet. Groot zijn de verschil len niet, maar wel heel moeilijk te be vatten. Van een Bevelandse, Walcherse of Thoolse variant is geen sprake, de speregels kunnen in één en hetzelfde dorp van café tot café verschillen. De meeste kaarten zullen, als ze op een an dere plaats gaan spelen, informeren naar de geldende spelregels. door Bianca Abrahamse SLUISKIL - Het Sluiskilse woonwagencentrum De Blik- weide wordt aanstaande maan dag op de schop genomen. De gemeente Terneuzen maakt hiermee een snel begin met het saneren van het sterk vervuilde terrein onder de brug van Sluiskil. Begin deze week bereikten de gemeente en de bewoners van het woonwagencentrum over eenstemming over de ontrui ming van het terrein, waar op het moment nog vier bedrijven zijn gevestigd. Drie daarvan verhuizen op korte termijn naar één van de aangewezen pla atsen in Terneuzen. Het laatste bedrijf wacht nog op enkele van de benodigde ver gunningen. Volgens woordvoer der van de gemeente O. Vosveld leveren die naar verwachting geen problemen op. De helft van de locatie en omlig gende weggetjes worden begin volgende week afgezet met hek ken. Tussen het nog bewoonde gedeelte en het deel dat alvast onder handen genomen wordt, wordt een kleine gracht gegra ven om verdere vervuiling van de bedrijven die nog werkzaam zijn op De Blikweide te voorko men. Bedrijfslocaties De gemeente belooft de bewo ners van het woonwagencen trum al zo'n drie jaar met ge schikte accomodaties voor hun bedrijven te komen. Om de juis te plaatsen voor de sloopactivi- teiten en de handel in tweede hands auto's aan te wijzen, had nogal wat voeten in de aarde. Steeds liepen de onderhande lingen tussen beide partijen op niets uit en bleef het centrum bestaan. De families wilden steevast niet vertrekken naar de nieuwe woonwagenkampen zo lang geen plaatsen voor hun be drijven werden aangedragen. Eerder verhuisde het grootste deel van de bewoners naar de nieuwe terreinen in Sluiskil, Hoek, Zaamslag en achter oud- Othene. Naar verwachting zijn binnen vier maanden ook de rest van de woonwagens en bedrijven van. De Blikweide vertrokken. De families voegen zich bij de be woners van de nieuw aangeleg de terreinen. De bedrijven vesti gen zich in de Nijverheidsstraat en de Energiestraat nabij het Terneuzense industrieterrein en in de Koegorspolder bij de vuil- stort. Kosten De kosten van de totale sanering van de locatie lopen in de tien duizenden guldens. Vosveld verwacht dat. de nog precies te beramen kosten voor rekening van de gemeente zullen komen. Volgende week wordt de helft het terrein opgeruimd en glo baal gekeken naar de aard van de vervuiling en wat vooronder zoek gedaan. Als alle bewoners en bedrijven vertrokken zijn, worden onder meer bodemmon sters genomen en verder onder zoek gepleegd. De nieuwe bestemming voor De Blikweide is nog niet bekend. TERNEUZEN - Het COC-café aan de Dijkstraat in Terneuzen wordt morgen, zaterdag, omge toverd in Franse sferen. Ook de muziek wordt aangepast aan het thema. De avond begint om 20 uur. (Advertentie) op de collectie buitenmeubelen, kussens, parasols en barbecues van i/\n/ (JQs tuin- serremeubelen Westwal 13, Goes 0113-215838 reel schade aan dat besloten is tot vervanging van de foto Peter Nicolai De aanvaring van de tweedelige klapbrug over de Middensluis in Terneuzen richtte zov meest zuidelijke door een nieuw exemplaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41