CDA-voorzitter Helgers stapt op IPZC Rivieren moeten ruimte krijgen Elfstedenfietsers in ij voor pontonpont Justitie vreest invasie Duitse Afghanen na uitspraak rechtbank CTSV wil richtlijn voor WAO-keuring strenger volgen Nep-zwanen binnenland 3 Verzoek om rem op antibiotica Almere verkoopt busbanen Hamster legt bouwproject stil Tweede boek Prinses Irene Nederlander valt voor exotisch AFF daagt Parool en Volkskrant voor de rechter iPartijtopman ontkent invloed verkiezingsnederlaag op zijn besluit ff Nederland mag Ier uitleveren SUPER SUMMER SALE Hillen blijft RPF sceptisch over studie vaccin miltvuur bij TNO vrijdag 28 augustus 1998 RIJSWIJK - Er moet een einde komen aan het gebruik van an tibiotica als groeibevorderaar in de dierhouderijHet leidt er toe dat bacteriën resistent worden tegen antibiotica, met als gevolg dat mensen met bacteriële infecties moeilijk te behan delen zijn. De Gezondheidsraad stelt in een advies dat onmiddellijk het gebruik moet stoppen van middelen die identitiek of verwant zijn aan antibiotica die bij mensen worden gebruikt. Op wat langere termijn moet toepassing van antibiotica als groeibe vorderaar helemaal tot het verleden behoren. De raad denkt daarbij aan een termijn van drie jaar. ANP ALMERE - De Almeerse wethouder H. Smeeman van Verkeer en Vervoer is van plan de busbanen van de stad te verkopen of te verhuren. Dat levert de gemeente enkele tonnen per jaar op. ..Almere heeft een volledig vrij busbanenstelsel dat uniek is in Nederland. De busbanen kunnen we gaan verhuren of even tueel verkopen aan de busmaatschappij Midnet. De busbanen worden dan privé-terrein, zodat Midnet bijvoorbeeld minder accijns hoeft te betalen. Dat kan de gemeente weer verreke nen met de subsidie voor het bedrijf", aldus de wethouder De gemeente gaat onderzoeken of het plan uitvoerbaar is, Vervoerder Midnet was gisteren niet bereikbaar voor com mentaar. ANP HEERLEN - De gemeente Heerlen heeft de aanleg van het be drijventerrein Heerlen - Aken tijdelijk stopgezet voor een na tuuronderzoek. Bij voorbereidende werkzaamheden ontdek te de gemeente holen die vermoedelijk door de beschermde inheemse veldhamster zijn gegraven. De vereniging Das Boom gaat ervan uit dat het inderdaad gaat om de vondst van burchten van de veldhamster, in Lim burg genaamd korenwolf. De Vereniging Natuurmonumen ten is eerder dit jaar met een inzamelingsactie voor het beestje begonnen om het voor uitsterven te behoeden. De stichting heeft inmiddels in Zuid-Limburg grond aangekocht waar de bedreigde veldhamster rustig kan leven. ANP BAARN - Het tweede boek van Irene van Lippe-Biesterfeld komt eind oktober uit. Het boek heet 'Samen, de Natuur als Familie' en is een vervolg op haar eerste publicatie 'Dialoog met de Natuur' (1995). Prinses Irene beschrijft in haar nieuwe boek de reacties op haar debuut en op haar natuur-therapeutische cursussen. Zij is aanhanger van het New Age-denken. Van 'Dialoog met de Natuur', waarin de schrijfster kenbaar maakt met bomen te praten, zijn 77.000 exemplaren over de toonbank gegaan. ANP ZOETERMEER - De Hollandse pot is uit. Buiten de deur wil len Nederlanders Italiaans, Thais en Amerikaans eten Het aantal restaurants met een exotische kaart neemt fors toe. De traditionele restaurants hebben het knap moeilijk. Dit signaleert directeur J. Peters van het Bedrijfschap Horeca en Cateiing bij de presentatie van de horecacijfers 1998. De groeiende belangstelling voor de buitenlandse keuken komt volgens hem door de toename van het aantal allochtonen in Nederland. Steeds meer buitenlanders beginnen een restau rant met gerechten uit hun streek. Nederlanders vinden dit leuk en proberen die gerechten uit Van de 11.000 restaurants heeft bijna de helft een niet Neder lands-Franse keuken. Sinds 1990 is aantal 'buitenlandse' res taurants met 32 procent toegenomen. ANP GAASTMEER - Bijna 1.600 elfstedenfietsers wachtten gister ochtend aanvankelijk opgewekt en gedisciplineerd op hun beurt bij de Inthiemasloot onder Gaastmeer. Maar toen de wachttijden wat opliepen, waren er links en rechts toch morrende geluiden te horen. De fietsers werden over het w ater gezet met twee varende pontons. Per keer konden bijna honderd deelnemers aan de vier daagse de oversteek maken. Het ponton is meer een groot uitge vallen pont dan een noodbrug. foto Siep van Lingen/GPD AMSTERDAM - Het Anne Frank Fonds (AFF) in Basel neemt niet alleen juridische stappen tegen Het Parool, maar ook tegen de Volkskrant. In navolging van Het Parool publiceerde de Volkskrant gis teren de integrale tekst van een tot dusver niet openbaar ge maakte brief van Anne Frank. De omstreden brief, die deel uitmaakt van de vijf ontbre kende pagina's uit het dagboek van Anne Frank, is gericht aan haar denkbeeldige vriendin Kitty. Daarin beschrijft Anne onder de aanhef 'Lieve Kitty' haar observaties over de relatie tussen haar ouders, waar zij emotioneel mee worstelt. Volgens D. Barnouw, woord voerder van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD), onderneemt het fonds stappen tegen alle media die letterlijke passages uit de brief overnemen. „Zij schenden hiermee het auteursrecht dat in handen is van het AFF Bar nouw vindt ook dat media de tekst uit haar context trekken als zij slechts een brief van het hele dagboek publiceren. ANP zie ook pagina 4 'ff' van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA-voorzitter Hans Helgers stelt zich niet ver- li kiesbaar voor een volgende ter- Ij! mijn. De partij gaat een nieuwe 0 fase in en is daarmee toe aan een 5 nieuwe voorzitter, aldus Hel- n gers, die in het voorjaar opstapt. De partij maakte onder zijn lei- Ti ding een periode van vernieu- g, wing door die tot uitdrukking (i- kwam met het vertrek van zit- j. tende Kamerleden en een nieu- we samenstelling van de fractie in de Tweede Kamer. „De perio- n de van ombouw is afgerond, een "3 periode van verdere uitbouw a start nu", aldus Helgers in een 1- brief aan het partijbestuur. „Een nieuwe fase kan het best (n ingaan met nieuwe mensen." Helgers ontkent dat de verkie zingsnederlaag in mei van dit jaar een rol heeft gespeeld bij -• zijn besluit. Ook de kritiek die ,t toen op hem werd geuit door DEN HAAG - Nederland mag een 33-jarige Ier uitleveren aan Ierland. De rechtbank in Den Haag ziet geen reden de uitleve ring tegen te houden. De man eiste in een kort geding garan ties voor een eerlijk proces in Ierland. Dat land verdenkt hem van betrokkenheid bij de moord op de Ierse misdaadjournaliste Veronica Guerin. De rechter schaarde zich giste ren achter de rechtbank in Am sterdam en de Hoge Raad, die de uitlevering in eerdere procedu res toelaatbaar noemden. Ook oordeelde hij dat er geen nieuwe feiten zijn die erop wijzen dat de Ier een oneerlijk proces wacht. Guerin werd in juni 1996 in Dublin vanaf een motor neerge schoten. Eerder was ze al be dreigd door drugsbendes. ANP Tweede-Kamerleden als Lans- ink en Mateman, die als oud-ge- dienden moesten opstappen, is niet van invloed geweest. Helgers stelt dat een groot draagvlak bestaat voor de nieu we politieke koers. „Bijeen komsten van partijbestuur, fractie en partijraad hebben dat bevestigd." Ook blijkt volgens hem uit een rapport over de campagne dat 'ook aan de par tijbasis brede steun voor de lijn van de vernieuwing is blijven bestaan'. Het is overigens uitgesloten dat de eerste vice-voorzitter van de partij, Lodders, hem opvolgt. Zij heeft niet die ambitie en bo vendien loopt haar termijn als vice-voorzitter in 2000 af. Wat CDA-leider De Hoop Scheffer betreft had Helgers aan kunnen blijven, maar is het diens eigen beslissing om dat niet te doen. De CDA-fractieleider zegt veel respect te hebben voor Helgers, die leiding gaf aan de partij in een moeilijke periode. De Hoop Scheffer wil dat Helgers' opvol ger voortbouwt aan het proces van vernieuwing van de partij. Daarvoor pleit ook het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA Onbekend Helgers (43) was een tamelijk onbekend kaderlid van het CDA, toen hij in september 1994 als enige kandidaat voor het partijvoorzitterschap werd voorgedragen. Hij volgde Wim van Velzen op, die moest aftre den wegens zijn rol in het AOW- debacle. Helgers, tot dan direc teur van de strafinrichting De Oosterhoek in Grave, was een ontdekking van vice-voorzitter Tineke Lodders. De geboren en getogen Limbur ger moest het CDA uit het slop halen na het ongekende verlies van twintig zetels bij de Twee de-Kamerverkiezingen, de val van 'kroonprins' Brinkman en de uitsluiting van het regerings pluche. Helgers zag het bij zijn aantreden als 'een uitdaging om van het CDA weer een volkspar tij te maken'. Daartoe moest volgens hem het christelijk ka rakter van het CDA sterker worden geprofileerd, zonder niet-christelijke kiezers af te stoten. Maar ook met de nieuwe lijst trekker De Hoop Scheffer, voor wie Helgers zich nadrukkelijk sterk had gemaakt als opvolger van de in ongenade gevallen Heerma, is het niet gelukt de neergang stop te zetten. Vijf ze tels verlies was het resultaat van de Kamerverkiezingen in mei van dit jaar. ANP door Harmen van der Werf DELFT - Nederland moet tegen het einde van de volgende eeuw rekening houden met extreem hoge rivierafvoeren en een stij ging van de zeespiegel met één meter. Om te voorkomen dat de Randstad dan onder de slecht ste omstandigheden over stroomt, moeten onder meer de Oosterschelde en het Veerse Meer worden ingeschakeld om overtollig rivierwater te bergen. Als dat nog niet voldoende is, moeten polders in het beneden rivierengebied, in Zuid-Hol land en Noord-Brabant, 'gecon troleerd' onder water worden gezet, vindt het Waterloopkun dig Laboratorium (WL) in Delft. Het WL presenteerde gisteren het rapport 'De Rijn op Ter mijn', waarin die ideeën zijn op genomen. De grondgedachte van het WL is dat Nederland er niet meer komt door dijken langs de grote rivieren almaar te versterken. Er zijn rigoureuze maatregelen nodig om overstro mingsrampen zoals vorig jaar in Polen en dit jaar in China te voorkomen. Zeker als er reke ning wordt gehouden met de verwachte stijging van de tem peratuur op aarde, waardoor gletsjers in de Alpen sneller smelten, de zeespiegel rijst en stormen toenemen. Het WL is van het ergste uitge gaan. Van een situatie waarin de Rijn een afvoer heeft van 20.000 kubieke meter per seconde en waarin dit water niet op de Noordzee kan worden geloosd, Advertentie domburg men's fashion Slechts 3 dagen zaterdag 29 augustus zondag 30 augustus maandag 31 augustus 50% KORTING 10% KASSAKORTING Ook op de afgeprijsde artikelen Ooststraat 2, tel. 0118-583495 omdat een noordwesterstorm het water voor de Nederlandse kust opstuwt. Ter vergelijking: momenteel wordt gerekend met een maximale afvoer van 16.000 kubieke meter. Bij de bijna- overstroming begin 1995 bleef de afvoer daar nog ver onder. Tegen het einde van de volgende eeuw kan zich, volgens het WL, sneller een ramp voordoen en daar moet Nederland zich op voorbereiden door de Ooster schelde en het Veerse Meer tezij - nertijd in stelling te brengen om Rijnwater te bergen. Dat kan nu nauwelijks. Om dat toch moge lijk te maken moet de spuicapa- citeit van de Volkeraksluizen bij Willemstad en de Krammerslui zen in de Philipsdam (richting Oosterschelde) sterk worden uitgebreid. „En desnoods moet DEN HAAG - CDA-Ka- m er lid Hillen heeft giste ren in een vergadering van het bestuur van de fractie van zijn partij spijt be tuigd over een interview met het feministische blad Opzij. CDA-fractieleider De Hoop Scheffer zei daarna dat de geruchtmakende publicatie niets verandert aan de positie van Hillen in de fractie. Hillen blijft gewoon lid van het frac tiebestuur. Hillen, die na de vergade ring geen mededelingen wilde doen, heeft gezegd dat de hij de uitspraken niet zo heeft .gedaan als weergegeven in Opzij en dat die uitspraken geen betrekking hebben op de huidige periode in de Tweede Kamer, aldus De Hoop Scheffer. Hillen heeft overigens niet de schuld bij Opzij gelegd, aldus de fractievoorzitter. In het interview met Opzij zei Hillen: „Ik ken niet veel leuke vrouwen in de politiek, ze zijn vaak am bitieuzer, meer geharnast, humorlozer, minder rela tiverend, ze moeten altijd scoren. Met mannen kun je na een zakelijk conflict best een glas drinken, ver geet dat maar bij vrou wen." Hillen zegt in het interview ook dat de pers 'met naam en toenaam' zou moeten schrijven over het vreemdgaan op het Binnenhof. Dat is daar 'schering en inslag'. ANP ook het zoute Grevelingenmeer worden ingezet", aldus WL-di- recteur J. Groen, „maar daar moeten we uit milieu-oogpunt erg voorzichtig mee zijn." Zeeland In het WL-toekomstscenario voor de Rijn zijn de plannen voor het zuidwesten van Neder land nog het minst ingrijpend. In Zeeland zijn geen gecontro leerde overstromingsgebieden (calamiteiten-polders) voor zien, maar wel onder meer in de Hoeksche Waard en verder oos telijk langs de grote rivieren. In Vlaanderen wordt langs de Schelde al langer met zulke ca lamiteiten-polders gewerkt. Ingrijpender zijn de voorstellen van het WL over de IJssel, $ie ten noorden van Deventer, bui ten de oevers moet kunnen tre den. Om meer water uit de Rijn naar het IJsselmeer te sturen, zou er een nieuwe riviertak moeten komen naar de IJssel. Die riviertak bij het Gelderse Spijk is gepland in bewoond ge- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Justitie is beducht voor de komst van grote aantallen uit geprocedeerde Afghaanse asiel zoekers uit Duitsland als gevolg van een uitspraak van de Rechtseenheidkamer De Rechtseenheidkamer be paalde deze week in de zaak van een Somalische echtpaar dat ie mand wel degelijk vluchteling kan zijn in de zin van het VN- vluchtelingenverdrag, als in zijn eigen land elke vorm van centraal overheidsgezag ont breekt. Daardoor kan ook geen bescherming tegen vervolging worden geboden. Dit rechterlijk oordeel impliceert dat betrok ken vluchtelingen wel in aan merking kunnen komen voor de A-status, de hoogste vluchtelin genstatus. In delen van Somalië bestaat net als in Afghanistan geen fei telijk centraal gezag. Justitie vreest vooral de komst van Af- ghanen uit Duitsland die daar, net als onder meer in Frankrijk, geen A-status kunnen verwer ven en het nu op grond van de rechterlijke uitspraak in Neder- bied. Groen: „Mensen zullen in dat gebied rekening moeten gaan houden met periodieke overstromingen om de rest van Nederland te ontlasten." De Nederrijn en Lek krijgen in het toekomstbeeld van het WL hun natuurlijke bedding terug, waarvoor de stuwen moeten worden afgebroken, 's Zomers zullen Nederrijn en Lek daar door vrijwel droog vallen, zoals de Loire in Frankrijk. Scheep vaart kan daar dan niet meer plaatsvinden, maar wordt ge- concenteerd op de Waal. Denkbeelden Met het rapport De Rijn op Ter mijn wil het WL bovenal de ton gen losmaken, en onderzoeks opdrachten binnenslepen. De WL-visie sluit aan bij denkbeel den die onder meer bij Rijkswa terstaat en het Wereld Natuur Fonds bestaan. Die organisaties willen, evenals het WL, de na tuur langs de rivieren herstellen en tegelijkertijd het overstro mingsgevaar beperken. land gaan proberen. Nederland volgt sinds een uitspraak van de Raad van State in 1995 de lijn dat een vluchteling uit een land waar centraal overheidsgezag ontbreekt niet de A-status kan krijgen, omdat hij voor vervol ging door de staat juist door het ontbreken van dat gezag niet te vrezen heeft. De uitspraak van de Rechtseenheidkamer, die richtinggevend is voor vreem delingenrechters en voor het be leid van Justitie, staat hier haaks op. Vluchtelingen uit Afghanistan komen in Nederland wel in aan merking voor een voorlopige vergunning tot verblijf. Asiel zoekers met een voorlopige sta tus kunnen worden terugge stuurd als situatie in hun land is verbeterd. De uitspraak zou ook tot gevolg kunnen hebben dat al in Neder land verblijvende Afghaanse asielzoekers gaan doorprocede ren om alsnog de A-status te verwerven. Afghanistan staat sinds 1996 op de tweede plaats van landen waar de meeste asielzoekers vandaan komen. Vorig jaar kwamen er bijna 6.000 vluchtelingen uit Afgha nistan naar Nederland. ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Het College van Toezicht Sociale Verzeke ringen (CTSV) is bezorgd over de objectiviteit van de keurin gen voor een arbeidsonge schiktheidsverzekering. Volgens het CTSV worden richt lijnen verschillend geïnterpre teerd waardoor de één wel een uitkering krijgt en de ander niet. Zo constateert het CTSV dat uitvoeringsinstanties ver schillend omgaan met de richt lijn voor ME-patiënten. De toezichtsinstantie ontdekte ook dat beslissingen van verze keringsartsen en arbeidsdes- kundigen strenger uitpakken wanneer zij gecontroleerd wor den. Ook het systeem waarmee bepaald wordt welk werk ie mand nog kan verrichten, vol doet niet. ..Ondoorzichtig", ty peert het CTSV de methode in een gisteren verschenen rappor tage. Directeur P. Hermans wil samen met het coördinerend orgaan in de sociale zekerheid LISV de richtlijnen en het computersys teem onder de loep nemen. „Wij hebben het idee dat de regels meer als advies worden opgevat en met als dwingende af spraak", zegt Hermans. Het aantal arbeidsongeschikten is dit jaar na een forse daling de afgelopen jaren, licht toegeno men. Volgens Hermans is er geen reden tot zorg. „Dat moeten we pas doen op het moment dat het slechter met de economie en de arbeidsmarkt gaat", zegt hij. Het CTSV heeft kritiek op de cijfers die de uitkeringsinstan ties aanleveren waardoor het niet altijd eenvoudig is om goed toezicht te houden „Er is bij voorbeeld nog steeds geen be trouwbare informatie over het aantal uitgevoerde AAW/WAO- keuringen en de resultaten daarvan", zegt Hermans. Het CTSV constateert voorts dat fraude met uitkeringen door werkgevers vaker ongestraft blijft dan fraude door werkne mers. Het college vindt dat uit voeringsorganisaties meer moe ten doen aan werkgevers die de wet aan hun laars lappen. In 1997 is in 36 procent van de ge vallen geen straf opgelegd, bij werknemers lag dit percentage op 13. ANP van de gemeente Nootdorp zou toen gevraagd hebben om uit te sluiten dat in het bestemmings plan Ypenburg-Nootdorp proe ven met bacteriologische en biologische elementen worden gedaan. Het ministerie van De fensie zou die mogelijkheid niet willen uitsluiten Het laboratorium van TNO ligt bij een drukke autosnelweg en Stellingwerf vraagt of de risi co's niet vergroot worden door de aanwezigheid van munitie opslagplaatsen op het betref fende TNO-terrein, De RPFer wil opheldering over de risico's voor de volksgezondheid. Burgemeester H. Schartman van Nootdorp weet niet wat de plannen van Defensie op het terrein inhouden, maar wil de uitbreiding beperkt houden Schartman probeerde inzicht te krijgen in de plannen van De fensie, maar slaagde daar niet in. Het defensieterrein grenst aan een gebied waar 5.000 wo ningen moeten komen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Defensie lijkt aan te sturen op proefnemingen met bacte riologische elementen in een vestiging van TNO in Nootdorp. Die proeven zouden verband kunnen houden met het ontwik kelen van een vaccin dat be scherming biedt tegen miltvuur, een infectieziekte die kan ont staan als gevolg van gebruik van bacteriologische wapens. Dat zegt RPF-Kamerlid Stel lingwerf die gisteren schriftelij ke vragen stelde om hierover van de regering opheldering te krijgen. Hij denkt dat het on derzoek zinnig kan zijn, maar heeft bedenkingen tegen de plaats waar dat moet gebeuren, nabij grote woonwijken. Aanleiding tot de vragen is een hoorzitting die gisteren in het provinciehuis van Zuid-Hol land plaatshad over het bestem mingsplan Ypenburg-Noot- dorp. Een vertegenwoordiger DEN HAAG - Zwanen in de Hofvijver? Dat lijkt maar zo. De nabootsingen van plastic werden gisteren uitgezet en dobbe ren nu onder het raam van premier Wim Kok. In totaal driiven in vijver en grachten in Den Haag 150 van deze nep-zwanen, onderdeel van de dansmanifestiatie op 11 en 12 september van de Haagse Hogeschool. Op 12 september gaan op een vei ling de nep-dieren bij opbod van de hand. Dus wie een vijver tje heeft. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3