Gemor over kosten gemeentehuis Bieën en bieën is niet hetzelfde Kantonrechter vonnist in Trouwzaal PZC Vereniging Sport Gehandicapten wil financiële steun zeeland si 1 mat gaan we hier allemaal voor laten schieten Lezing over tuinontwerp Duwcombinatie bijna gestrand Hennepkwekerij ontmanteld Klappen na verkeersovertreding Stelen condooms levert boete op Frontale botsing in Axel Conflict ontaardt in bedreiging Auto vliegt spontaan in brand Protest tegen dwangsom mestbassin afgewezen VOLOP ZOMERO PRUIMING iPK ■40% 50% PALLADIO vrijdag 28 augustus 1998 Piet Kleemans it fei 5IERIKZEE - De fracties van n ie kleine confessionele partijen, di )66 en GroenLinks binnen de di jemeenteraad van Schouwen- ?n luiveland vinden het nieuw te touwen gemeentehuis )n!ierikzee te duur. Dat bleek n-flonderdagavond tijdens de ver- dfeadering van de commissie ïieuwbouw gemeentehuis. De cacties van CDA, PvdA en WD ai loemden de kosten hoog, maar d naakten er verder geen hals- ai aak van. Ui )e kosten van de bouw van het n jemeentehuis worden geraamd 43.5 miljoen gulden. ,,Wat ei >aan we hier allemaal voor la- itjen schieten", was de hartekreet •an D66-woordvoerster R. Ge- uk. „Theater, sportvoorzienin- ;en, fietspaden? We moeten ons ifvragen of wij dit willen en tunnen betalen. We leggen een jrote druk op de burger." Geluk itond niet alleen in haar kritiek. :e|tPF-vertegenwoordiger p ioukema liet weten dat zijn ;e ractie in ieder geval niet mee e ial werken aan 'constructies die telastingverhogingen in de e ïand werken'. Daar valt zijns nziens de 43,5 miljoen voor het ii ïieuwe gemeentehuis onder, n Ioukema zei ervan overtuigd te :ijn dat ook voor minder geld ;ieeen goed onderkomen voor de !i ichouwen-Duivelandse be- e- ituurderen en ambtenaren n ieergezet kan worden, xgpok G. E. Houtekamer SGP/GPV) liet zich zeer kri- i( isch uit over de bouwplannen. .Veel mensen op Schouwen- njbuiveland zullen bij het horen ran dit bedrag de wenkbrauwen !i gefronst hebben. Ik viel bijna ran mijn stoel", schetste hij zijn rerbazing en verontwaardi- Houtekamer zei bang te dat het bedrag in de prak- ijk nog weieens een stuk hoger irjiit kan vallen. „Het prijspeil ran 1 januari 1998 is gehan- eerd. En we hebben nog vier 'olie jaren te gaan tot de bouw." IroenLinks schaarde zich bij de critici. H. de Vries hield het kort: ,Het is teveel. Teveel prestige. Het programma van eisen is te ambitieus." j'Natte vingerwerk GroenLinks als de RPF zonden het bedrag van 43,5 mil joen wel heel erg afsteken tegen REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http ://www. pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl de eerder genoemde somma van 30 miljoen gulden. Waar zit dat verschil dan in, wilden ze van wethouder financiën G. J. W. van der Salm weten. Die hield bij hoog en laag vol dat het col lege nooit officieel een bedrag van 30 miljoen heeft genoemd. „Maar het staat in de startnoti tie nieuwbouw gemeentehuis". wierp Roukema hem voor de voeten. Repliek van de wethou der: „Dat was natte vingerwerk op een natte vrij dagmiddag." Wethouder C. W. Veerhoek, be last met de voorbereiding van de bouwplannen, reageerde op vragen vanuit de commissie met de opmerking dat het gemeente huis zeker niet te groot wordt en al evenmin overbodige luxe krijgt. „Er zit geen millimeter franje aan. We gebruiken niet meer ruimte dan absoluut nood zakelijk. "Inspreker D. M. Meulblok zei ervan overtuigd te zijn dat het een stuk goedkoper kan door gebruik te maken van geavanceerde computertech nieken. Technieken die het mo gelijk maken dat de burger van achter zijn eigen computer zijn rijbewijs kan verlengen of een bouwaanvraag in kan dienen. Ambtenaren zouden dan van thuis uit kunnen werken. Dat scheelt werkplekken en dus geld. Redeneert Meulblok. Zijn betoog werd door de collegever tegenwoordigers voor kennis gevingaangenomen. „We zullen het zeker meenemen", aldus wethouder Veerhoek wegwui- verig. In september wordt een uitspraak van de gemeenteraad gewaagd over de stichtings- en exploitatiekosten met betrek king tot de nieuwbouw van het gemeentehuis. zie ook pagina 12 ZIERIKZEE - 'Het integreren van beplanting in een verras send tuinontwerp'. Dat is het onderwerp van een lezing door tuinarchitect A J. van der Horst donderdag 10 september in het f multifunctioneel centrum (MFC) in Zierikzee. Van der Horst houdt zijn lezing e op uitnodiging van de afdeling i,Schouwen-Duiveland van de 3 vereniging KMTP Groei t Bloei. De tuinarchitect laat zich e bij het ontwerpen van tuinen in- i ipireren door stijl, vorm en bouwaard van het bijbehorende buis. Bij een middeleeuws huis. zo is zijn filosofie, hoort een middeleeuwse tuin. Verder is hij één van de oprich van de Nederlandse Tui- nenstichting. Hij is momenteel bezig met de aanleg van de tuin van huize Zeelandia, een land huis gelegen aan de Stoofweg bij Renesse. De renovatie van woonhuis is eind dit jaar klaar. Het complex kan vanaf volgend jaar in groepsverband - met Groei Bloei - bezichtigd worden. De lezing van Van der Horst in het MFC is toeganke lijk voor zowel leden als niet-le- den van Groei Bloei. Aanvang 19.30 uur. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Net als vroeger. Maar dan één verdieping ho ger. Met ingang van 1 septem ber behandelt de kantonrech ter in Zierikzee straf- en civiele zaken in de Trouwzaal op de eerste verdieping van het Zie- rikzeese stadhuis aan de Meel- straat. In lang vervlogen tijden spraken de schepenen recht in de Vierschaar op de begane grond van het historische ge bouw. Donderdag werd de laatste zit ting gehouden in het huidige onderkomen, een oud heren huis aan het Havenpark. Sinds daar in 1912 het kantonge recht werd gevestigd, hebben heel wat wetsovertreders zich tegenover de i'echter moeten verantwoorden voor hun da den. Bij strafzaken gaan rechter, of ficier van justitie en griffier in toga. „Bij civiele zaken doen we dat niet. Dat oogt wat vriendelijker. Maar bij strafza ken moet je een zekere afstand bewaren. Dan is zo'n toga wel prettig", zegt kantonrechter mr. A L. R. Melens. Procedure Het vonnis wordt bij strafza ken onmiddellijk na het horen van de verdachten, eventuele getuigen en de eis van de offi cier van justitie geveld. Bij ci viele zaken ligt dat anders. Dan wordt de rechter om een onafhankelijk oordeel ge vraagd in conflicten. Dat kan variëren van onenigheid tus sen huurder en verhuurder tot de klant die de volgens hem veel te hoge rekening van de in De laatste zitting van het kantongerecht in het pand Havenpark 33. Op de foto v.l.n.r. deurwaarder P. M. A Hellemans, hoofd admini stratie A de Jonge, kantonrechter mr. A L. R. Melens en griffier J.D. vanDoorn. foto Marijke Folkertsma stallateur weigert te betalen en vervolgens een deurwaarder op zijn dak krijgt. Kantonrechter Mr. Melens blijft rechtspreken in Zierik zee. De griffie van het kanton gerecht verdwijnt uit die stad. Deze rechterlijke dienst wordt ondergebracht in het gerechts gebouw aan de Kousteensedijk in Middelburg. „We hebben hier nog snel een heleboel foto's gemaakt", zegt hoofd administratie A de Jon ge. Zij werkte zeventien jaar in het statige gebouw en neemt er met weemoed afscheid van. „Het heeft sfeer, zo'n oud ge bouw. Het is echt heel wat an ders dan het gerechtsgebouw in Middelburg. Dat is mis schien wel modem en prak tisch, maar sfeer heeft het niet." Op de plaats waar nu het he renhuis staat waarin het kan tongerecht zetelde stonden ooit drie en later twee huizen. Bewoond door invloedrijke burgers van het toen hoog in aanzien staande Zierikzee. Eén van hen was de Jonkheer Van Vrijberghe. Hij liet in 1827 het dubbele huis afbreken. Er kwam één groot en kostbaar huis voor in de plaats. Dat werd in 1866 verkocht aan de Nederlandse staat. In september 1867 werd de arondissementsrechtbank erin ondergebracht. Die was daar voor in het Zierikzeese stad huis gevestigd. In 1912 kreeg het kantongerecht een plaatsje in het herenhuis aan het Ha venpark. Wat de nieuwe be stemming van het gebouw wordt is nog niet bekend. door Mieke van der Jagt Honderden Zeeuwen doen het elke week; niet zo weinigen doen het el ke dag. Van alle typisch Zeeuwse spor ten is het de meest beoefende. Wat be treft het aantal beoefenaren, slaat het spel ringrijden, slabberjannen en wipschieten met stukken. We hebben het over 'bieën' oftewel bieden, een kaartspel waarvan de spelregels van dorp tot dorp verschillen vertonen. Of je nu in een Walchers bejaardente huis, een Bevelands buurthuis of in een Thoolse ouderensoos zit te bieden, het gaat er altijd om het hoogste bod uit te brengen en dat bod met je maat waar te maken. Bieden doe je in principe met 32 kaarten, vanaf de zeven omhoog, maar in sommige dorpen, bijvoorbeeld in Hoedekenskerke, zitten er nog twee ro de zessen bij. Dat zijn de 'kijkkaarten'. De hoogste bieder, degene die speelt, krijgt ze erbij om twee kaarten naar zijn keuze uit het spel te kunnen leggen. Al leen de speler weet welke twee kaarten ontbreken. Bieën, bood, gebooien, zo luidt de ver voeging in het Zeeuws en het wordt op alle voormalige eilanden, behalve Schouwen-Duiveland, veel gespeeld. De kaarters in Schouwse bejaardenso- zen spelen vaker de Rotterdamse vari ant van klaverjassen, een spel dat in de verte familie is van het bieën. In Zeeuws-Vlaanderen wordt nogal eens een heel stok kaarten opgedeeld voor het Brabantse spelletje rikken, dat ook verwantschap met bieën vertoont. Roem De deler geeft bij het bieden de vier spe lers twee keer vier kaarten. De speler op de voorhand mag het eerst bieden. Het bod wordt vastgesteld aan het aantal punten 'roem' en de punten die de bie der erbij denkt te kunnen spelen. Voor de vasstelling van de roem gelden soms ook regionale verschillen in waarden. Diie boeren leveren bijna ovex-al 200 x-oem op en vier boeren 300. Drie vrou wen geven 100 roem en alle vier de vrouwen 200. Een driekaart, opeenvolgende kaaxten in dezelfde klem-, is twintig roem, een vierkaart vijftig en als er 'stik' of 'stuk' bijzit, een vrouw en een heer, mag je er Een prachtkaart om hoog te bieden en ook te winnen. De kaarttafel in Hoedekenskerke speelt ovèèr met eejipraatje. twintig bij optellen. Er wordt dus ge speeld voor het aantal punten dat meer geboden wordt dan de roem, die de spe- lei-, en later ook zijn maat. bekend moet maken. De hoogste bieder maakt de troef be kend, laat weten wie zijn maat wordt door te melden welk aas hij meevx-aagt en komt uit. Als iedereen gepast heeft, speelt degene op de voorhand in het ene dorp voor 100 punten en in het andei'e voor 150. De waarde van de kaarten is, voor de kleuren die geen troef zijn, nor maal maar voor troef geldt dat de boer het hoogst is: 20 punten. De negen telt voor 14. de aas voor 11 en de tien voor 10. Een troef heer is 3 punten en een vrouw 2. De speler en zijn maat streven ernaar alle slagen te halen. Wie de slag haalt, komt uit. In principe moeten de spelers volgen, maar troeven mag ook als je de uitgekomen kleur nog in handen hebt. Er zijn verschillende boden die extra punten opleven. Misère, geen enkele slag halen, speel je in je eentje voor 250 punten, als je pandoert, haal je alle sla gen en ovèèr, afgeleid van het Franse woord ouvert, betekent dat het spel open wox-dt gespeeld. Ovèèr kan ook nog met een praatje, wat wil zeggen dat de overige dx-ie spelers mogen overleg gen. De kaaxttafel van de ouderensoos in het doxpshuis De Griend in Hoedekensker ke, vier man, houdt het op bieën met 34 kaarten. J. Wix-tz en J. den Dekker, bei de autochtone Zeeuwen, spelen het al vanaf hun tienex-jaren. T. Schouten en A Koemans, de allochten aan het tafeltje, zijn daarom niet minder fanatiek. Ze vinden het het jammer dat er niet meer kaarters naar de soos komen. Koemans. „Als één van ons niet kan komen, moe ten we met z'n drieën spelen. Dat kan foto's Willem Mieras wel, met een stapeltje kaarten die je kunt kopen, maar het is minder leuk. Met z'n tweeën bieënkan niet. Dan heb je een ander spelletje. Als je met meer dan vier man bent. kun je een wachtbe urt laten rouleren of zelfs met twee ta fels kaarten. Bij bieën kan dat allemaal prima, omdat je geen vaste maat hebt. Het is een flexibel spelletje." Verschillen De regionale verschillen in het kaart spel, zitten hem in het aantal kaai-ten, in de waarden van de bijzondere spelle tjes pandoer, misère of ovèèr, in de waarden van de troefkaarten of in een extra bij telling van punten voor de laatste slag. Op sommige plaatsen kun je, als je zelf vier azen hebt, een maat meevragen op een heer, aan andere ta fels mag dat niet. Gi'oot zijn de vex-schi 1 - len niet, maar wel heel moeilijk te be vatten. Van een Bevelandse, Walcherse of Thoolse variant is geen sprake, de speregels kunnen in één en hetzelfde dorp van café tot café verschillen. De meeste kaarten zullen, als ze op een an dere plaats gaan spelen, informeren naar de geldende spelregels. TERNEUZEN - Sleepboten van Multraship in Terneuzen hebben donderdagmiddag om tien over half vij f op de Wester- schelde ter hoogte van de Scheldesteiger bij Dow Benelux vastgemaakt aan een Belgische duwcombinatie. De duwboot Bir-Jo kreeg, met de duwbak Bevi voor zich. te kampen met machineschade. De combinatie dreigde tegen de dijk te lopen De Patrol, de Calypso en de Multratug 7 van Multraship wis ten dat te voorkomen. Ze maakten vast aan de combinatie en sleepten die de Oostbuitenhaven binnen. Daar werd de duw boot ontkoppeld, waarna de Bir-Jo opschutte naar een werf in de Kanaalzone voor reparatie. De combinatie was met 1500' ton zand op weg van Vlissingen naar Antwerpen. STELLENDAM - De politie heeft in Stellendam een hennep kwekerij ontmanteld. De pi-ofessioneel opgezette kwekex-ij was gevestigd in een bediijfspand op het industrieterrein aan de Nijverheidsweg. Er werden ruim 2300 hennepplanten aan- geti-offen. Die zijn inmiddels zijn afgevoerd naar de Afvalver werking Rijnmond. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. OOLTGENSPLAAT- Een verkeersovertreding kwam een 40- jarige Rotterdammer woensdagmiddag in Ooltgensplaat op een paar flinke klappen te staan. De man uit Rotterdam ver leende geen voorrang aan een vrachtwagen, bestuurd door een 39-jarige Amsterdammer. De trucker moest vol in de rem men om een zware aanrijding te voorkomen. De man uit Am sterdam wond zich daar zo over op dat hij de Rotterdammer, toen deze voor een rood verkeerslicht op de Zuid-Achterweg gestopt was. mishandelde. In een bemiddelingsgesprek op het politiebureau werden de gemoedei-en van beide heren tot be daren gebracht, waarna zij hun reis mochten vervolgen. SLUIS - Het stelen van een pakje condooms van 2,99 gulden uiteen winkel in de Sluisse Kapellestraat kwam een 16-jarige inwoner uit het Belgische Brussel donderdagmiddag duur te staan. Hij kreeg een boete van 240 gulden van de politie. AXEL - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's woens dag namiddag op de Axelse Tractaatweg i*aakte een 68-jarige bestuurder uit Assendelft licht gewond aan zijn rechter on derbeen. Een 19-jarige autobestuurder uit Axel kwam door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht. Een frontale botsing was het gevolg. Beide voertuigen werden volledig vernield en moesten weggesleept worden. YERSEKE - De politie houdt twee mannen vast, die in de nacht van woensdag op donderdag een man uit Yerseke be dreigd zouden hebben. Aanleiding voor het conflict was ver moedelijk een zakelijk geschil. GRIJPSKERKE - Op de Reigershoutstraat in Grijpskerke is woensdagmiddag een auto in brand gevolgen. De bestuurder wilde wegrijden, maar zag toen rook onder de motorkap van daan komen. Hij stapte uit maai- voordat hij de motorkap kon openen, stond de motoral inbrand. De brandweer van Veei*e is uitgerukt om het vuur te blussen. Volgens commandant A Willemstein is de al wat oudere auto total loss, door Ali Pankow ZIERIKZEE - De vereniging Sport Gehandicapten Schou wen-Duiveland doet een beroep op het gemeentebestuur bij te dragen in het begrotingstekort van ruim vijfduizend gulden voor 1999. Het college van burgemeester en wethouders wil daar nu nog geen besluit over nemen en zal het verzoek van Sport Gehandi capten nader beooi'delen bij de vaststelling van het welzij ns- programma voor volgend jaar. „We vragen de gemeente om 4.100 gulden", zegt bestuurslid J. van Iwaax-den uit Scharendij- ke. „In de ruim tien jaar van ons bestaan hadden we nog nooit om subsidie gevraagd, maar nu worden de kosten steeds hoger en hebben we toch wat steun no dig." De gevraagde ruim vierduizend gulden zijn deels bedoeld als bijdrage in de huurkosten van zaal De Putmeet in Scharendij- ke. „Die is eigendom van de ge meente. dus een kwestie van vestzak-broekzakvolgens van Iwaarden. Verder zou de subsi die besteed worden aan de aan schaf van spoilkleding en voor inzet van een trainer. Tenslotte zou met het geld een deel van de reiskosten van het rolstoelbas ketbalteam worden betaald. Dat team speelt n de derde divi sie van de landelijke compositie en moet op diverse plaatsen in het land wedstrijden spelen. „Soms zelfs in Den Helder", zegt Van Iwaarden. Hij heeft goede hoop dat de ge meente over de brug komt met de gevraagde subsidie. De ge meente toonde zich eerder be reid sporthal Onderdak gratis beschikbaar te stellen. Dat was voor de viering van het tienjarig jubileum vorig jaar. Ook voor het toernooi rolstoelbasketbal en -handbal op zaterdag 10 ok tober kan gratis gebruik worden gemaakt van Onderdak. door Marco van Barneveld KWADENDAMME - De ge meente Borsele mag landbou wer J. J. van Iwaarden uit Kwa- dendamme een dwangsom van drie ton opleggen indien hij het mestbassin bij zijn bedrijf niet voor 1 september heeft verwij derd. Dit heeft mr. R. C. M. Reinarz, president van de rechtbank in Middelburg, donderdag beslo ten. Reinarz heeft hiermee het verzoek van Van Iwaarden om een zogenoemde voorlopige voorziening, bedoeld om de dwangsom te voorkomen, afge wezen. De gemeente stelt echter dat het mestbassin bij zijn be drijf in strijd is mot het bestem mingsplan buitengebied. De advocaat van Van Iwaarden, J. van Groningen wees er op dat zijn cliënt al geruime tijd bezig is zijn bedrijf te verplaatsen, maar dat dit niet zo vlot gaat. Volgens Van Groningen zet de gemeente Van Iwaarden 'het mes op de keel' en is de dwang som 'exorbitant hoog'. op de collectie buitenmeubelen, kussens, parasols en barbecues van tuin- serremeubelen Westwal 13. Goes 0113-215838

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35