Philip Morris schept 150 banen PZC EuropaTuin trekt ander jasje aan Operaspektakel Riders to the Sea blijkt kassucces Juweel als drager van de tijdgeest zeeland 10 Sigarettenfabrikant breidt productiecapaciteit uit Viswinkels voeren met mosselen campagne ondernemend zeeland in detail •'/:77:/v 'til! Nader onderzoek naar^ moord Turkse man i bij de Zeelandbrug kunst cultuur Harry Muskee sluit popfestijn Marktrock af in Middelburg vrijdag 28 augustus 1998 BERGEN OP ZOOM - Philip Morris in Bergen op Zoom gaat de productiecapaciteit van de sigarettenfabriek aanzienlijk opschroeven. Dat heeft de di rectie gisteren bekend ge maakt. Naar verwachting schept de investering zo'n 150 extra arbeidsplaatsen. Het be treft vooral banen in de pro ductie. Momenteel werken er 1740 mensen. Philip Morris investeert in Ber gen op Zoom 191 miljoen gul den om de capaciteit van het machinepark uit te breiden. Een deel van het geld is nodig om nieuwe machines aan te schaffen voor de productieaf delingen. De operatie vergt een flinke herschikking binnen het bestaande complex. De sig'a- i-ettenfabrikant verwacht be gin volgend jaar de extra capa citeit te hebben bereikt. De werving van extra personeel begint komende week al. Volgens algemeen directeur J. Schipper van Philip Morris Holland is de uitbreiding nodig om te voldoen aan de groeiende vraag naar sigaretten in EU- landen. Niettemin zal het be drijf ook proberen om op ande re exportmarkten nog groter te worden. Directeur Schipper steekt van een opsteker voor de vestiging Bergen op Zoom. „Ui t deze investering blijkt ons vertrouwen in de toekomst en ons voortdurend succes in Eu ropa." De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Richard Sandee VLISSINGEN - De Neder landse visdetailliandel slaat op vrijdag 4 en zaterdag 5 septem ber de handen ineen voor een gezamenlijke mosselactie. Met kookdemonstraties en gele genheid tot proeven, willen ook Zeeuwse handelaren de consu menten wijzen op de voordelen van de visspecialist. De actie wordt gehouden omdat steeds meer mensen hun vis bij de su permarkt kopen. Het Verbond van de Neder landse Visdetailhandel (VNV) is uiteraard niet blij met die ontwikkeling. Secretaris M. Mens vertelt wat de specialist volgens hem meer te bieden heeft: „Eén van de positieve punten is dat je een verhaal krijgt bij wat je koopt. De vis handelaar kan bijvoorbeeld vertellen hoe je mosselen zoal klaar kunt maken. Daarnaast heeft de echte specialist wat zaken in zijn assortiment die je goed bij een bepaald gerecht De uitbreiding staat geheel los van het plan voor de bouw van een 'cast-leaf-fabriek' aan de overzijde van de Zoomweg- Noord. Philip Morris, geves tigd westelijk van de weg, zou daar de tabak die niet in de si garetten is beland, opnieuw willen verwerken. De restta- bak gaat nu naar Amerika. De procedure voor de bouw van de nieuw fabriek loopt inmiddels. Volgens woordvoerdster B. Walraven van Philip Morris in Bergen op Zoom is het plan niettemin een beetje vooruit geschoven. Twee zulke ingrij pende operaties tegelijkertijd of koxi, op elkaar zijn volgens haar voor het personeel moei lijk te behappen. Overigens zijn milieu-organisaties tegen de bouw van fabriek aan de oostzijde van de A4, omdat die te dicht bij natuurgebieden komt te liggen. De productievestiging in Ber gen op Zoom. waar ruim drie honderd Zeeuwen werken, is de gx-ootste plant van Philip Morris buiten de Verenigde Staten. De fabriek maakt naast Marlboro, de filtersigaret met het meeste succes in Europa, kunt gebruiken, zoals een ge schikte wijn." Mens zegt dat de invulling van de mosselactie voor een groot deel afhangt van de afzonder lijkevishandelaren. „Het proe ven zal overal wel kunnen, maar de bedoeling is toch dat iedereen het zoveel mogelijk op zijn eigen manier doet. De één kan er een hele kermis van ma ken, met bijvoorbeeld een wed strijd mossels-eten. De ander- houdt het wat soberder, dat zal mede afhangen van de locatie van de zaak." De VNV-secretaris weet niet hoeveel Zeeuwse visspecialis ten zullen deelnemen, maar landelijk doen er 250 mee. Ge zien het feit dat alle mossels in Nederland uit Zeeland komen, valt te verwachten dat er ook hier behoorlijk animo voor de actie is. Deelnemende hande laren hebben een poster aange plakt met de tekst 'op 4 en 5 september zetten we de boel goed op z'n kop! 't Is mossel- feest bij uw visspecialist'. ook bekende merken als Ches terfield, Philip Morris, Merit en L&M. In Nederland bevindt zich ook nog een kantoor in Amsterdam, van waaruit 125 mensen zich bezighouden met verkoop en marketing. Het fabricageproces is geavan ceerd en doorloopt een aantal stappen. In de 'primary' wordt de tabak voorbewerkt. Daarna volgt het bevochtigen, sauzen, snijden en drogen. Vervolgens is de tabak gereed om te wor den verwerkt tot sigaretten. Dat gebeurt in de 'secondary', waar ook de filters worden ge maakt. Het productieproces is zeer ver geautomatiseerd. De snelste machines spugen er veertienduizend sigaretten per- minuut uit. Per dag zijn dat er 340 miljoen stuks. Modehuis Marita opende donderdag aan het Plein in Zaamslag. De winkel wordt ge leid door C. Vleghels. Zijn echt genote, M. Vleghels, leidt het Modehuis Marita in Zierikzee. Hun zoon, C. Vleghels junior, staat op diverse weekmarkten in Zeeuws-Vlaanderen met mode onder de naam Mode Yvonne. De winkels in Zaamslag en Zierikzee verko pen volgens mevrouw Vleghels de betere middenklasse dames mode, chic en sportief met een jong karakter. Op de openings dag worden klanten verwel komd met een attentie. door Richard Sandee GOES - EuropaTuin, een landelijke tuin- centrumketen met onder meer vestigingen in Goes, Oostburg en Renesse, maakt zich op voor een metamorfose. Het logo en alle andere 'huisstijlonderde- len' zoals prijskaartjes, cadeaubonnen en infokaarten, gaan er anders uitzien. Ook het personeel krijgt een nieuwe outfit. Te gelijkertijd introduceert de keten een huismerk waarin een serie grondproduc- ten wordt opgenomen, naar eigen zeggen tegen 'een scherpe prijs-kwaliteit verhou ding'. EuropaTuin vond dat het na negen jaar mooi was geweest met de oude huis stijl. W. Kik, bedrijfsleider van het filiaal in Goes, legt uit waarom. „De nieuwe stijl moet ons een sterkere eigen identiteit ge ven. Het oude logo leek nogal veel op dat van Intratuin." De nieuwe eigen-merk producten zijn potgrond, tuinturf, tuin grond en compost. Kik: „We hebben de beste fabrikanten van die zaken geselec teerd voor ons huismerk.Volgens de Goe- se bedrijfsleider- streeft EuropaTuin steeds meer naar het bieden van 'zorgeloos tuin- plezier'. De manier waarop dat gebeurt is opvallend: het inperken van het keuze aanbod voor de klanten. Kik: „In veel tuin centra zie je bijvoorbeeld tien heggescha- ren hangen. De consument weet dan niet meer welke hij moet kiezen. Daarom selec teren wij de beste drie, zodat het wat ge makkelijker wordt. Dat is ons beleid voor de toekomst." Over het motief heeft men noj Ic geen zekerheid. Sectie heeft uit gewezen dat het slachtoffeiJI voor zijn dood zwaar mishan le deld is en vermoedelijk vanaf di Zeelandbrug in het water van di je Oosterschelde is geworpen )i waarna hij tengevolge van he >o letsel en/of door verdrinking oi#i het leven is gekomen. De behan io deling van de moordzaak worf op 19 november voortgezet. Het wekte overigens bevreem|r; ding dat raadsvrouw mr. H. vai ic der Wal geen verzoek tot onmid n dellijke in vrijheidsstelling vai :a haar (ontkennende) cliënt, dii> in Torentijd in voorarrest zit, in- je diende. „Er kan een reden voo: if zijn. Ik kan niet in de hoofdei ja van de verdachte en de advocat|e kijken", reageerde de officier. door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag de strafzaak tegen een 37-jarige man uit Rotterdam, die ervan wordt verdacht de 40-jarige Ab durrahman Yalcinkaya om het leven te hebben gebracht, voor nader onderzoek terugverwe zen naar de rechter-commissa- ris. De verdachte ontkende gisteren stellig ook maar iets te maken te hebben met de moord nabij de Zeelandbrug, waarvan het aangespoelde lijk op 27 maart aan de Oosterscheldedijk nabij Moriaanshoofd op Schou- wen-Duiveland door vissers werd aangetroffen. In een brief aan de rechter-com- missaris liet de Rotterdammer- eerder deze week weten dat zijn zwager verantwoordelijk is voor de moord. Dit werd ook nog eens bevestigd door de vrouw van de verdachte. Volgens officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems bevinden zich voldoende bewijsmiddelen in het dossier. Een aantal getui gen heeft belastende verklarin gen tegen de verdachte afgelegd. Tijdens het nader on derzoek zullen door de rechter commissaris opnieuw getuigen worden gehoord. Het is niet uit gesloten dat er nog meer daders bij de moord betrokken zijn ge weest. In het politie-onderzoek leidde het spoor naar de Turkse gemeenschap in Rotterdam. (Advertentie) Expositie over oude zakken AXEL - Ouwe Zakken is de tite l van de expositie die op 2 sep-jli tember van start gaat in helfr Streekmuseum van Axel. He& gaat om een tentoonstelling vai it oude, antieke balen waar vroe ii ger onder meer landbouwpro n dukten en andere goederen ii h werden vervoerd en opgeslagen® De verzameling bestaat uit der-zi tig exemplaren uit de collectie van de vereniging Den Ouweifi Woagen. De zakken zijn ge-st maakt van jute of linnen, eenp materiaal dat tegenwoordig nogO nauwelijks voor deze doelein4£ den gebruikt wordt door dai komst van kunststof zakken. L' Op bepaalde zakken is de naanfc van de boerderij te lezen waar zé werden gebruikt, er zit eer^i exemplaar bij dat gebruikïv werd voor antraciet en eierkojp len. De tentoonstelling loops van 2 tot en met 12 september er£ geopend op woensdag tot en meèi zaterdag van 13.30 tot 17.00 uuai Boete voor drugsbezit TERNEUZEN - Op het Terneul zense Huizingaplein hield del- politie woensdagavond tweea Fransen uit Calais staande, zijL hadden 25 gram hennep op zakjl De drugs werden in beslag ge| nomen. Het tweetal kreeg eera boete van 150 gulden. door Marcel Modde TERNEUZEN - De vrees bij de Terneuzense schouwburgcom missie voor een financieel deba cle van de gecombineerde slot manifestatie van het Festival van Zeeuws-Vlaanderen en het Zeeland Nazomerfestival blijkt onterecht. De vijf geplande voorstellingen van het opera spektakel Riders to the Sea in een loods van Standfast Yachts in Breskens zijn nagenoeg uit verkocht. Een gevolg is wel dat de belang stelling voor de overige pro gramma-onderdelen iets min der is, aldus directeur Walter de Clercq. Het gaat volgens hem om een klein percentage dat de voor keur geeft aan het slotfestijn bo ven één van de andere concer ten. „Je ziet een bepaalde trek van, zeg maar, Oost- naar West- Zeeuws-Vlaanderen. Veel men sen bezoeken nu eenmaal slechts één voorstelling. Maar- om welke aantallen het precies gaat, is op dit moment moeilijk te meten. Evaluatie Dat zal achteraf moeten blijken bij de evaluatie. Natuurlijk heeft een dergelijk spektakel enig effect op het bezoekersaan tal voor het overige aanbod. Daar was vooraf ook rekening mee gehouden. Maar echt grote gevolgen lijkt het niette krijgen. De duur van het festival is met een week teruggebracht tot twee weken. Daarentegen is het budget gelijk gebleven. Het pu bliek krijgt dus - dat is deandere kant van de medaille - meer kwaliteit. Zoals het er nu naar uitziet, spelen we budgettair quitte." De schouwburgcommissie, te vens verantwoordelijk voor de bestuurlijke gang van zaken rond het Zeeuws-Vlaamse festi val, keerde zich in januari nog tegen het operaplan van toema- 'lig directeur Yolanda Mergler. De financiële risico's werden te groot geacht. De Clercq, destijd nog 'gewoon' penningmeester, had eveneens zijn bedenkingen. Net als de andere commissiele den legde hij die naast zich neer toen Mergler met een volledige begroting op de proppen kwam en de gemeente Oostburg zich bovendien voor 25.000 gulden garant stelde. Het Festival van Zeeuws- Vlaanderen (indirect het ge meentelijk Zuidland theater) heeft één voorstelling die 75.000 gulden kost. Het geld om de vier andere uitvoeringen mogelijk te maken, werd vergaard via spon sors, subsidies en uit de kaart verkoop. Met de directie van Zeeland Nazomerfestival is af gesproken dat eventuele tekor ten zullen worden gedeeld. Dat risico is nu 'nul', aldus De Cler cq. „Langzamerhand groeit het idee dat je elk jaar zo'nuitschie- ter in het programma moet op nemen. Zoiets hoort ook echt bij een festival. Mensen verwach ten telkens wat nieuws. Een ex tra prikkel die hen motiveert om weer langs te komen." Riders to the Sea van Vaughn Wil liams, door hel Residentieorkest en Zeeuwse koren, wordt uitgevoerd op 24 lot en met 27 september. Het Festival vun Zeeuws-Vlaanderen begint op 12 september. Concert Urker Mannenkoor KAPELLE - De Stichting Woord en Daad, de reformatorische zendingsstichting die dit jaar het 25-jarig jubileum viert, houdt zaterdag 12 september een concert door het Urker Mannenkoor Crescendo in de Nederlandse Hervormde kerk in Kapelle Crescendo staat onder leiding van Meindert Kramer. Tijdens het concert zal ook Annette Louwerse optreden, samen met het koor en met dwarsfluitsolo's. Aan het klavier van het Kapelse orgel zal Henk van Putten uit Kampen plaatsnemen. De opbrengst van het concert is bestemd voor Indiase vissers kinderen in het dorpje Vadarevu aan de Golf van Bengalen. Woord en Daad heeft voor Vadarevu een ontwikkelingspro gramma opgesteld dat de inwoners moet helpen zelf de ergste armoede het hoofd te bieden. Het concert begin om 19.00 uur. door Trees van Herpen KNOKKE - Wanneer op 31 de cember 1999 om middernacht overal het feest losbarst zal het gemeentebestuur van Knokke niet meedoen aan de 'millenni- umgekte'. Maar in de aanloop naar die eeuwwisseling wil de badplaats in een aantal ten toonstellingen wel de tijdgeest vangen. 'Het juweel, weerspie geling van het nieuwe fin de si ècle' is de eerste in deze reeks. Vanaf zondag tonen 25 Vlaam se ontwerpers in cultureel cen trum Scharpoord sieraden, ge maakt op de drempel van de 21e eeuw. Het juweel siert al eeuwenlang de mens en kan dus gezien worden als een sociologische leidraad voor de menselijke le venswijze. De veranderingen in uiterlijke vormgeving lopen parallel met de ontwikkeling van de maat schappij. Het is daarom inte ressant om te vragen naar de drijfveer van de huidige ont werpers. Waarom maken zij nu wat ze maken en in hoeverre verschilt dat van hetgeen aan het einde van de vorige eeuw werd gecreëerd? Daan De Decker, één van de exposanten, meent dat de hui dige mens gewend is aan snelle veranderingen en vanuit die ervaring veel verwacht van de toekomst. „Aan het einde van de vorige eeuw dacht men dat er niets meer te verwachten vielEr was een gezamelijk ge voel van doem, het einde van de eeuw betekende ook het einde van de beschaving. De sieraden uit die tijd waren een vormig, alles leek op elkaar. Nu is dat anders, iedere ont werper wil nadrukkelijk zijn eigen stempel op zijn werk zet ten om zo als individu voort te leven." Variëteit Een bi ik op de ruwhouten ta fel leert dat De Decker gelijk heeft. Op sobere wijze gepre senteerd, liggen de meest uit- eenlopende vormen en materi alen te kijk. Goud en zilver- mat of glanzend- koper en brons, (half)edelstenen wed ijveren met rubber, kiezel en touw Grof ogende colliers zijn te vinden naast filegraine mi niatuurtjes. Draagbare ringen en kijkobjecten gaan zij aan zij. Een etnisch geïnspireerd halssieraad vindt een plaats naast een bijna klassieke scha kelarmband. De variëteit is enorm. Maar reflecteert al deze schit tering het fin de siècle gevoel? Geertje Bruyninckx woont te midden van de havenloodsen en dokken van Antwerpen. Haar sieraden van donkergrijs gepatineerd zilver en ijzer lij ken met hun gesloten, bonkige vormen op die grijze gebou wen. Daan De Decker legde het afgelopen jaar een bijzon dere belangstelling voor wa tertorens aan de dag. Dat is vertaald in de kunstig aaneen- gevlochten zilverdraad-rea- ties die allemaal een konische torenvorm meekregen. Marie-Benedicte de Schrijver liet haar werk ontspruiten aan zwanger- en moederschap, ovale vormen met losliggende kralen erin. Siegfried De Buck is niet louter,kunstenaar maar vooral ook ambachtsman. Een sieraad moet ook technisch en mechanisch functioneren, hij ze maakt anatomisch passend door veelal onzichtbare schar- niertjes. Elk van deze kunste naars laat zich door het mo ment inspireren en dat dat moment samenvalt met het eind van de eeuw, so what? Op een apart gezette tafel wordt een hommage aan stadsgenote Dominique Van Heddegem gebracht. Deze op 39-jarige leeftijd verongeluk te ontwerpster was de inspire rende lerares aan het Sint Lu- caspaviljoen - nu Karei de Grote Hogeschool in Antwer pen - voor een aantal van de jongere kunstenaars. Ontwikkeling Gedurende tien jaar exploi teerde zij 'Que Van', een juwe- lenatelier-galerie in Knokke. In haar ontwerpen is een dui delijke ontwikkeling te zien van complex en fragiel naar ingetogen en sculpturaal. De perfecte afwerking was steeds het handelsmerk van VanHed- degems creaties. Op tientallen tentoonstellingen in binnen- en buitenland is het werk van Dominique te zien geweest, waarvoor ze erkenning in de vorm van prijzen ontving. In 'Que Van' organiseerde zij dik wijls tentoonstellingen met werk van anderen. 'Het juweel, weerspiegeling van het nieuwe fin de siècle' is van 30 augustus tot 8 november dagelijks tussen 10.00 en 19.00 uur te zien in C C.Scharpoord te Knokke. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Cuby and the Blizzards sluiten zaterdag 5 september het tweedaagse pop festival Marktrock in Middel burg af. Op verschillende loca ties in de stad worden in totaal veertien popconcerten gegeven, omdat op vrijdagavond 4 sep tember in tien cafés popgroepen optreden in het kader van de Muzikale Kroegentocht 1998. De naam Cuby and the Bliz zards heeft een magische klank in de vaderlandse popgeschie denis. In de loop van de jaren vijftig begon in Nederland voorzichtig een popcultuur te ontstaan. Opeens kwam vanuit het Drent se Grollo een nieuw geluid. Daar luisterde zanger Harry Muskee (1941) dagelijks naar de radio-uitzendingen van de American Forces Network, waarin originele Amerikaanse bluesmuziek werd uitgezonden. Muskee richtte de band Cuby and the Blizzards op en verbluf te Nederland met het debuutal bum Desolation. Een blanke Drentse zanger bleek blues nummers met zoveel vuur en overtuiging te kunnen vertol ken, dat het leek alsof hij in de Mississipi-delta was opge groeid. Cuby and the Blizzards werd een cultband, mede door de inbreng van gitarist Eelco Gelling - de Nederlandse Eric Clapton - en pianist Herman Brood - toen nog Neerlands grootste popster in wording. In de jaren zeventig hield de groep op te bestaan. Gelling stapte over naar de (inmiddels) Golden Earring en Herman Brood begon zijn uiteindelijk zeer succesvolle solo-carrière. Muskee bleef bluesmuziek spe- len. Hij trad op met Red, Whitei Blue, de Harry Muskee Band I de Muskee Gang en MuskeeVo- rig jaar besloot hij tot een reünie i van Cuby and the Blizzards.! overigens zonder Herman Brood. Tijdens optredens streeft1 hij ernaar niet alleen de oude Cuby-successen te spelen, maai een overzicht te geven van der tig jaar blues in Nederland. Bad to the Bone Cuby and the Blizzards spelen zaterdag 5 september om 21.30 uur op de Markt in Middelburg. In het voorprogramma staan de Jumpin' Jacks (20 uur). Een dag eerder probeert Bad to the Bone de Middelburgse Markt plat te spelen. Het Rotterdamse kwar tet werd eind jaren tachtig als de ruigste en opwindendste rock band van Nederland be schouwd, maar gooide na twee cd's plotseling de handdoek in de ring. Dit jaar werd een come back gemaakt met het album Primitive Urge. Voorafgaand aan het optreden van Bad to the Bone (22 uur) staat de groep Dragline gepland (20.30 uur). Tegelijk vindt op vrijdagavond 4 september de Muzikale Kroe gentocht plaats. Daarvoor zijn de volgende groepen geboekt: Plus Four (in Desafinado), Full Size Funky (in Café Schutters hof), Jan van der Mey Session Band (in Miller-Time), The Ar rows (in Hart van Middelburg). Shiver (in La Pampa), Hot Club Samois (in De Mug), Confusion (in De Herberg), B.S.U.R. (in The Duke), Tune (in Vantoen Vannu) en de Surprise-Band (in Rock Desert). In de discotheek Night Train draait de Drive In Show van Radio 10 Gold soul muziek. Aanvang kroegentocht: Cuby and the Blizzards.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34