Asielzoekers tijdelijk in hotels Elektronica doet op hoog niveau haar werk Zevibel vindt windpark in zee gevaar voor visgronden Natuurorganisaties willen kokkelvisserij Waddenzee intomen Goesenaar beklaagt zich over politie na inval in pension Verbouwing AZC Cadzand leidt tot verhuizing naar Schouwen en Goeree elecommunicatietoren Goes Man hoort tien maanden cel eisen wegens verkrachting zeeuwse almanak Klem door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hotel-restaurant De Driekoningen in Zierikzee wordt opnieuw gebruikt voorde tijdelijke opvang van asielzoe kers. Sinds woendag wonen er 21 asielzoekers uit het Asielzoe kerscentrum (AZC) Schoonhof in Cadzand. Dit opvangcen trum wordt verbouwd. Tijdens de verbouwing moeten de 107 bewoners elders worden ge huisvest. De Driekoningen bood al eerder onderdak aan asielzoekers. In het najaar van 1997 verbleven er 35 vluchtelingen uit Afgha nistan en Irak. In februari 1998 werd een nieuwe groep asielzoe kers tijdelijk in het Zierikzeese hotel-restaurant opgevangen. De Driekoningen is net als het nabijgelegen Huis van Nassau een zogeheten wachtlijstloca tie. Er wonen asielzoekers voor wie nog geen plaats is gevonden in de reguliere opvang. Het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) heeft in totaal dertig dergelijke wachtlijstlocaties in gebruik. Tweeënveertig andere bewo ners van Schoonhof in Cadzand worden tijdelijk ondergebracht in Hotel De Nieuwe Haven in Middelharnis. De overige 44 asielzoekers zijn verspreid over verschillende locaties. Een aan- Slowaken leren agrotoerisme SCHOONDIJKE - Een groep van dertig Slowaken bezoekt deze week Zeeland in het kader van een managementcursus Agrotoerisme. Ze gaan langs toeristische bedrijven op het plattelandin Zeeuws-Vlaande ren en op Zuid-Beveland. De buitenlandse gasten zijn benieuwd naar de ervaringen van Zeeuwse ondernemers op het platteland. tal van hen, COA-directeur C. Wiessner heeft de exacte cijfers niet paraat, maakt gebruik van een zelf-zorgarrangement. Dat houdt in dat zij tijdelijk bij vrienden, familie of kennissen inwonen. Verder zijn oud-be woners van Schoonhof op eigen verzoek overgeplaast naar an dere asielzoekerscentra in den lande. Een aantal statushou ders heeft zelfstandige huisves ting gevonden. Contract Op de vraag of alle 107 asielzoe kers terugkeren naar Cadzand als de verbouwing van de Schoonhof afgerond is, ant woordt Wiessner terughou dend. Hij zou zich kunnen voor stellen dat het de asielzoekers in hun nieuwe onderkomen zo goed bevalt dat ze daar willen blijven. Voorlopig is met De Driekoningen en De Nieuwe Haven een contract voor een half jaar afgesloten. De opvang van asielzoekers op de wacht lijstlocaties verloopt volgens Wiessner zonder al te veel pro blemen. Dit voorjaar liep het niet helemaal naar wens in het huis van Nassau. De problemen daar zijn volgens Wiessner ech ter opgelost. Het COA houdt wel de vinger aan de pols om te voor komen dat opnieuw ontevre denheid ontstaat onder de tijde lijke bewoners. „We hebben nu wat vaker overleg. En dat werkt goed", zegt de COA-directeur. Asielzoekers moeten het opvangcentrum in Cadzand verlaten omdat het wordt verbouwd. foto Peter Nicolai door Richard Hoving MIDDELBURG - De vereniging tot be vordering van de Zeeuwse visserijbelan- gen (Zevibel) is fel gekant legen de bouw van een windmolenpark in zee. De plannen zijn de zoveelste aanslag op de visgronden, aldus Zevibel-secretarïs H. J. van Geesbergen. Het ministerie van Economische Zaken is begin juli een inspraakprocedure be gonnen over de aanleg van een proefpark in de Noordzee. Kansrijke locaties zijn de Vlakte van de Raan in de monding van de Westerschelde en de kust voor IJmuiden. In een schriftelijke reactie aan het minis terie stelt Van Geesbergen dat de ge schiedenis zich herhaalt. „Als het verzet tegen ruimtegebruik voor nieuwe ont wikkelingen op het vaste land te groot wordt, dan moet de zee maar dienen als alternatief. De Tweede Maasvlakte, een vliegveld in zee, zendmasten voor Delta Radio en nu dan een windmolenpark in zee." Volgens de Zevibel-secretaris kampt de visserij zonder de confiscatie van vaak kostbare visgronden al met voldoende problemen. De aanleg van een proefpark in de monding van de Westerschelde is door Esme Soesman Wie louter zoemende apparaten verwacht in het binnenste van de Goese televisietoren komt bedrogen uit. Mannen ingesnoerd in veiligheidstuig demonteren bui ten gebruik geraakte schotels, ter wijl op de eenentwintigste verdie ping voorbereidingen worden getroffen om de toren in de schijn werpers te zetten. Op de vijftiende etage klinkt het monotone geluid van een zaag. Dat is ook de verdie- ping waar toezichthouder torens en masten van KPN Telecom Fokke Volkers kantoor houdt. De schotels (parabolen) zijn, door de voortschrijdende techniek, overbodig geraakt en worden door een driekoppig team verwijderd. Tegelijkertijd wordt druk aan al lerlei voorzieningen gesleuteld, want ook de Arbo ontziet het - in totaal 146, 70 meter lange - bouw werk niet. En dan is er nog de actie van de organisatoren van Fly-AKF. Voortbordurend op het lichtspel dat vorig jaar door De Vesten Ver licht werd geïntroduceerd, wordt ook nu het Goese baken met vijf lampen van elk 1800 watt koud licht opgetuigd. Van veraf moet ge zien worden dat Goes in cultureel opzicht leeft. Aards Over de intercom meldt zich ie mand aan. In de kantine („je zou hier kunnen wonen") leveren rest jes lunch en halflege bekers koffie het bewijs dat de aardse realiteit ook hoog in de lucht opgeld doet. Niet alle dagen is de televisietoren, die anno 1998 eigenlijk als tele- communicatietoren zou moeten worden aangeduid, zo vol met be drijvigheid. Alleen Volkers, die van de zevenentwintig torens in Neder land er vier onder zijn beheer heeft, is dagelijks op hoog niveau terug te vinden. In de buitenring van zijn etage zijn verscheidene kamers in geruimd. Omringd door fax, telefoon, printer en andere kan- toorbenodigheden blikt de toe zichthouder elke ochtend over de Goese binnenstad uit. „Het mooi ste om te zien blijft die stad zelf en een kijkje op het Goese Meer vind ik ook wel leuk. Maar wat echt fas cinerend is, is als het mistig is. Dan zie je beneden zo'n witte deken, ter wijl het boven helder is. Alleen de torens van Goes en één wiek van de molen stijgen boven die deken uit." Lift De vijftiende verdieping bevindt zich op een meter of vijftig in de hoogte. Prettig voor Volkers, die met een blessure kampt, is dat van af de begane grond een liftschacht tot en met de negentiende verdie ping is gebouwd. Vanaf dat punt kan nog geklommen worden naar de eenentwintigste etage op ruim 80 meter hoogte, waar zich een open ring - met onder meer koelin stallaties en telecommunicatie- kastjes - bevindt. Voor de echte liefhebbers bestaat er een nog ho gere hoogte. Via klimijzers binnen in kan de smalle mast tot de top worden bedwongen. Het uitzicht op de eenentwintigste verdieping voldoet echter al aan al le wensen. Bijna verstild ligt Goes aan de voeten van de toeschouwer, waardoor het bewegende wolken dek nog actiever lijkt. De O.oene De telecommunicatietoren, oftewel televisietoren, van Goes werd eindjaren vijftig gebouwd. Het bouwwerk is 146, 70 meter met - op het brede gedeelte - een doorsnede van twaalf meter. De toren telt 21 verdiepingen, die tot een hoogte van 82,5 meter gestapeld zijn. Tus sen de zesde en twaalfde verdieping zijn geen vloeren gelegd, omdat niet de ruimte maar de hoogte van belang is voor de functie van het bouwwerk. Het Goese baken is niet voor publiek toegankelijk. foto's Willem Mieras rust van de boerderij Klein Frank rijk en de geordendheid van het na bij gelegen kerkhof geven het idee dat je naar een maquette kijkt. Zo wel de Ooster- als de Westerschelde liggen voor het oprapen en de kern centrales van Doel en Borsele lij ken in een keer heel nietig te zijn Verzoeken Het is een uitzicht dat boeit, maar wat slechts door weinigen kan wor den ervaren. Hoewel Volkers de meest uiteenlopende verzoeken krijgt (variërend van een bruids paar dat zijn fotoreportage in de lucht wol maken tot gemeenten die op een unieke locatie iets ten doop willen houden), luidt het antwoord meestal nee. Geen onwil, maar on mogelijkheid. Niet alleen zou de toezichthouder een dagtaak aan het inwilligen van verzoeken heb ben, ook geldt voor de eind jaren vijftig gebouwde toren een streng regime. In de beginjaren was het gevaarte inderdaad niet meer dan een televisie- en radiotoren, die - steeds op zo'n zestig meter afstand van collega bouwwerken - deel uit maakte van een groter zendnet- voor Zevibel onbespreekbaar omdat de Vlakte van de Raan van 'eminent belang' is voor de zuidelijke visserij vloot. Aan de positieve effecten van de aanleg van een windmolenpark in zee heeft Zevibel geen boodschap. Op een bijeenkomst in het gemeentehuis van Middelburg wordt woensdagavond 9 september informatie gegeven over het demonstratieproject in de Noordzee. door Frank Balkenende VLISSINGEN - De Wadden ver eniging en Vogelbescherming Nederland vinden dat kwetsba re delen van de Waddenzee ten onrechte open slaan voor de me chanische kokkelvisserij. Beide organisaties hebben de Raad van State verzocht de visver gunning te schorsen die de kok kelsector vorige week kreeg. De Waddenvereniging en Vogel bescherming zijn bang dat mos- selbanken en zeegrasvelden zich nauwelijks herstellen als de kokkelzuigers er over heen gaan. De minister van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij heeft de sector echter ontheffing verleend om in de bewuste ge bieden kokkels op te vissen. Met het schorsingsverzoek aan de Raad van State willen de na tuurorganisaties dat besluit te rugdraaien. De kokkelbranche liet half augustus weten delen van de Wadden voortaan vrij willig te mijden. Dat betreft ge bieden waar mosselbanken zich kunnen ontwikkelen. Vólgens de Producentenorganisatie van de mechanische kokkelvissers - er zijn ook nog een vissers die kokkels rapen - lopen de bedrij ven daarmee vooruit op het nieuwe beheersplan van het mi nisterie van LNV. Provisiekast Maar volgens de Waddenver eniging' en de Vogelbescherming laat de kokkelsector slechts een klein areaal met rust, terwijl 'juist de meest ecologisch kwetsbare gebieden toch wor den bevist'. Ze wijzen erop dat in de vergunning voor de hand- kokkelvisserij wel grote delen van de Waddenzee zijn gesloten, waar grote kans bestaat op her stel van mosselbanken. Die banken fungeren als provisie kast voor vele vogels. Omdat de Waddenzee dit jaar veel kokkels zou bevatten, is het volgens de natuurorganisaties geen pro bleem de kwetsbare gebieden te ontzien. Naar schatting van Rijksinstituut voor Visserij On derzoek ligt er in de diepere en dus minder gevoelige delen van de Waddenzee een kokkelvoor- raad van 5.170 ton. Dat is royaal meer dan de afgelopen jaren ge middeld is gevist. De natuurorganisaties stellen dat het Nederlandse beleid voor de schelpdiervisserij interna tionaal onder vuur ligt. De Eu ropese Commissie nam in maart de politiek voor de Waddenzee op de korrel door een beroep in te dienen bij het Europese Hof van Justitie. Volgens de EC ver dwijnen door de mosselzaad- en kokkel visserij niet alleen schelpdieren of sterven veel an dere soorten door ongewilde bijvangsten, ook het zeebodem profiel en mosselbanken zouden schade oplopen. Viskotter redt duiksters uit Oosterschelde THOLEN - De viskotter Tholen 40 heeft gisteravond rond half negen twee Belgische duiksters tussen Sint Maartensdijk en Yerseke uit de Oosterschelde ge red. Het duo was door de sterke stro ming in de vaargeul terecht ge komen. Ze waren inmiddels zo'n vijfhonderd meter uit de Thool- se wal en konden niet meer op eigen kracht naar de kant ko men. De bemanning ontdekte de duiksters in het schemerlicht net op tijd, anders waren ze waarschijnlijk overvaren. De twee werden bij Gorishoek aan de kant gezet. Ze liepen aan hun angstige avontuur geen letsel over. Volgens hulpverleners hebben de twee Belgische vrouwen veel geluk gehad. Ze hadden geen schijn van kans gehad om in het donker gevonden te worden. door Jacques Cats GOES - Een pensionhouder in Goes heeft zich donderdag be klaagd over het optreden van de politie Oosterscheldebekken. Vier agenten drongen donder dagochtend zijn pension aan de Wijngaardstraat binnen om een huurder in te rekenen. De man was aan boord van een schip ge zien met een wapen bij zich. De pensionhouder is veront waardigd door het politie-op- treden. Hij voelt zich in zijn privacy geschaad omdat de agenten zonder zijn toestem ming waren binnengekomen Ook noemt hij het beneden peil hoe er met de door een hersenin farct gehandicapte pensiongast is omgesprongen. Alsof het een gevaarlijke crimineel betrof werd de huurder geboeid afge voerd. „En dat wapen was een antieke revolver met afgezaag de slagpen." Een woordvoerder van de poli tie liet donderdagavond weten dat proces-verbaal is opge maakt wegens verboden wa penbezit. Het gerechtelijk laboratorium gaat na of het schiettuig voor gebruik is aan te wenden. De po litie was, aldus de woordvoer der, bevoegd de woning binnen te dringen. De verontwaardi ging bij de pensionhouder is, naar werd gezegd, vermoedelijk ingegeven door een communi catiestoornis. De pensionhou der overweegt een schriftelijke klacht in te dienen. werk. Mobiele telefonie, mobilo foon- en semafoonverkeer deden hun intrede - waardoor de toren verzamelpunt is geworden van al het nieuwe dat op technisch gebied voorhanden is. Speciale jassen Om storingen door statische elek triciteit die bezoekers met zich meenemen in de apparatuur te voorkomen, zijn in de loop der ja ren allerlei veiligheidsmaatregelen ingevoerd. Met speciale jassen en schoenen, polsbandjes en andere ingrepen wordt het euvel te lijf ge gaan. In de toekomst zal de telecommuni catietoren van Goes wellicht toe gankelijker worden. Volkers: „Als je ziet hoe snel de techniek veranderd, kan dat best. Kijk maar naar de glasvezeltech niek en over vijf jaar is er misschien weer wat anders. Ik zie zelf overi gens op korte termijn nog niet ge beuren dat de toren overbodig wordt, maar uiteindelijk kan het wel. En dan zou de televisietoren weer een attractie voor de gemeen te zelf kunnen worden. door Arjan van Westen MIDDELBURG - De officier van justitie van de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg heeft vijftien maanden gevan genisstraf, waarvan vijf voor waardelijk. geëist tegen een 21- jarige van verkrachting ver dachte man uit Terneuzen. Ver dachte ontkende gjsteren op de zitting voor de meervoudig ka mer de beschuldiging. In januari deed een zestienjarig meisje aangifte van verkrach ting. De verdachte, die de jonge re broer is van de vriend van het slachtoffer, zou haar gedwon gen hebben tot seksuele hande lingen. Toen het slachtoffer zich hier tegen verzette, zou de Ter- neuzenaar met gebalde vuist hebben gedreigd. De verdachte vertelde gisteren op de zitting dat hij door de Ter- neuzense was verleid. Een psy choloog stelde dat de 21-jarige een vriendelijke zachtaardige jongen is, maar dat hij moeite heeft zijn seksuele driften in toom te houden. Uitspraak 9 september. Het meisje uit Axel is sinds kort werkzaam in Terneuzen. Vanuit het kantoor waar ze dagelijks met hoge stem en nog hogere giechels iedere collega verhaal domineert, dient ze regelmatig uit te vliegen teneinde de meest uiteenlopende bijeenkom sten met een bezoek te vere ren. Haar kalende chef - rond wandelend met een koddig buikje - meende haar laatst een bijzonder plezier te doen met een uitnodiging voor een maaltijd in een restaurant. Ze bekeek de kaart, versom berde, maar vertrok ter stond. Twee uur later keerde ze vro lijker dan ooit terug. „Ik heb vier mosselen gegeten", riep ze enthousiast. Haar colle ga's blikten haar verbijsterd aan Begrijpend dat hier een duidelijke uitleg op z'n plaats was, verklaarde ze: „Ik wilde eerst eigenlijk niet, maar weet je, als kindvan vijf heb ik ooit eens met m'n vin gertje klem gezeten in een mosselschelp. En dat deed pijn!!! Sindsdien heb ik nooit meer een mossel gegeten. Ik had een mosseltrauma."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33