Voetbalclubs Borsele bedreigd Bieën en bieën is niet hetzelfde PZC PZC Sloop bedreigt oude Goese school zeeland 11 Overlegorgaan wijst op gevolgen bezuinigingsplannen gemeente Wegwerken )ij Terhole Jo*. v"! 5r v. Duwcombinatie bijna gestrand Hennepkwekerij ontmanteld Klappen na verkeersovertreding Stelen condooms levert boete op Frontale botsing in Axel Conflict ontaardt in bedreiging Auto vliegt spontaan in brand Startnotitie aftakking Zeeuws spoor gereed Schoorse Dag Ouderwetse wasdag in Wemeldinge VOLOP ZOMERO PRUIMING PALLADIO r" 40% 50% vrijdag 28 augustus 1998 door Marco van Barneveld HEINKENSZAND - Kleine voetbalverenigingen worden door een mogelijke nieuwe be zuinigingsoperatie in de ge- neente Borsele bedreigd in hun 'oortbestaan. Bedoeling van de gemeente is, nadat al eerder be zuinigingsoperaties zijn door gevoerd, nu ook de zakelijke asten zoals OZB en water schapslasten voor rekening van de verenigingen te brengen. De ze ontwikkelingen staan in schril contrast met het streven van de gemeente om de jeugd zinvolle bezigheden te geven. Dit stelt het Overleg Orgaan Borsele (OOB) van de voetbal verenigingen in deze gemeente in een brief aan het college van burgemeester en wethouders en aan de Sportraad. Het gaat er bjj het OOB niet in dat de gemeente enerzijds wel geld uittrekt voor bijvoorbeeld hangplekken voor de jeugd en voor een straathoekwerker, maar dat er tegelijkertijd een sportbeleid wordt gevoerd dat I tot gevolg kan hebben dat ver- enigigingen moeten worden op- jedoekt. 'Zo', aldus het OOB, zal veel meer jeugd op straat vertier zoeken met alle gevolgen van dien'. Superloterij - De superloterij in Colijnsplaat houdt zaterdag de aatste trekking. De hoofdprijs s een auto. Behalve de groep 'n "'anne mee Eiers treedt ook de leeuwse Elvis Presley. De bij lenkomst op de Voorstraat be- pnt om 21.00 uur. KAPELLE •OLIJNSPLAAT [ledinginzameling - De werk- [roep De Bevelanden van de :hristelijke hulporganisatie )orkas houdt zaterdag 5 sep- ember een inzameling in Ka- lelle en Biezelinge van kleding ichoenen en beddegoed. Wie extiel of schoenen over heeft tan dat tussen 9.00 en 11.30 uur cwijt bij de Petrakerk op de loeit van de Goesestraatweg en le Noordweg in Kapelle of bij de ihristelïjk gereformeerde kerk ian de Biezelingseweg in Bieze- inge. [ERHOLE - Automobilisten en rachtwagenchauffeurs die de eerpont van Perkpolder naar iruiningen niet willen missen [linnen de komende weken naar beter op tijd vertrekken. Op het moment wordt er ten morden van Terhole gewerkt lan de weg en het verkeer uit leide richtingen moet er sinds andaag om beurten over één ijstrook. De doorstroom wordt r geregeld met stoplichten, lijkswaterstaat is op de krui- iing van de Rijkswegen N60 en <61 bezig met de aanleg van een otonde. Verkeer vanuit de rich- ing Hulst of Temeuzen richting loot komt automatisch langs lit punt. Om beide wegen enigs- ms te ontlasten heeft Rijkswa- erstaat borden geplaatst waar- >p verkeer tussen Hulst en temeuzen wordt geadviseerd leN60 enN61 te vermijden. Be er is het volgens woordvoerder Cappon van Rijkswaterstaat im via de Tractaatweg en de tfngeweg rond Axel rijden. De 'erkeerslichten ter hoogte van le werkzaamheden zijn ver- teersafhankelijk om het iponthoud zoveel mogelijk te «perken. Het werk aan de ro- onde duurt zo'n tien weken. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: l N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep I A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Volgens het OOB werkt het be zuinigingsbeleid van de ge meente 'zeer ontmoedigend'. De Sportraad, die zich binnenkort over de materie zal buigen, zal zich volgens secretaris R. Knuijt van deze instantie 'hoogstwaar schijnlijk' achter het OOB scha ren. ,,Het gaat bij de nieuwste bezuinigingen om een bedrag van tienduizend gulden. Het is onaanvaardbaar om voor zo'n bedrag de verenigingen zo zwaar te duperen", zegt de Sportraad-secretaris. Gevolg van de bezuinigingen is volgens het OOB dat contribu ties onaanvaardbaar hoog moe ten worden opgeschroefd. Moe ten die nog verder omhoog dan bestaat de vrees dat leden zullen wegblijven. Ook extra sponsors om de bezuinigingen te com penseren zouden, zeker voor kleine clubs, heel moeilijk te vinden zijn. Fasering De bezuinigingen worden in fa sen doorgevoerd. Eerder gingen de huren van de velden al om hoog en moesten de verenigin gen steeds meer onderhoud zelf gaan plegen. Worden ook de nieuwste bezuinigingen door gevoerd dan kunnen de gevol gen voor kleine clubs desastreus zijn. In de gemeente is naar aanlei ding van de alarmerende gelui den volgens een gemeente woordvoerder onlangs een speciale werkgroep samenge steld, waarin onder andere bur gemeester ir J. L. M. Mandos en sportwethouder F. J. Tollenaar zitting hebben. Die werkgroep is er volgens een woordvoerder van de gemeente echter nog niet in geslaagd een oplossing te vin den voor de problematiek. „Het zou bij de overheveling van de waterschapslasten en de OZB gaan om de laatste stap in de bezuinigingsoperatie. Maar met het oog op de alarmerende geluiden van de verenigingen is getracht om andere oplossingen te verzinnen. Dat is echter nog niet gelukt. Daar is de werk groep nog mee bezig. Ik denk dat het er toch op uit zal draaien dat de zakelijke lasten bij de verenigingen berekend zullen moeten worden. Of iemand moet binnenkort nog met een hele creatieve oplossing ko men." De voormalige Beatrixschool aan de Nieuwstraat maakt een kleihe kans de monumentenstatus te krijgen. Zo niet. dan wordt het waarschijnlijk gesloopt. foto Willem Mieras doorlngrid Huibers GOES - De werkgroep archi tectuur en beeldende kunst van de gemeente Goes bekijkt op dit moment of de oude Bea trixschool aan de Nieuwstraat in Goes het predikaat monu ment verdient. Een eventuele monumentenstatus is bepa lend voor de verdere ontwik keling van de Nieuwstraat, in 2002, als het pand leeg komt. Het gebouw wordt op dit moment gehuurd door het re gionaal opleidingencentrum Zeeland. Het Middelbaar Dienstverlening en Gezond heidszorg Onderwijs is er ge huisvest. Die opleiding vér- huist op zijn laatst in 2002 naar een nieuw te bouwen pand in de Goese Bessen- straat. De gemeente is al in het bezit van een aan het schoolgebouw grenzende kavel. Voorheen was daar verhuisbedrijf Geij- tenbeek gevestigd. „We willen heel graag weten of we die grond tegelijk met de kavel waar nu de school op staat kunnen ontwikkelen", zegt wethouder C. R. M. M. Lins sen (ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en verkeer). „We zijn niet van plan de schooi te ko pen, maar willen natuurlijk als gemeente wel een vinger in de pap houden, wat betreft de bestemming"; aldus Liiissen. Mocht het gebouw de status van monument krijgen, dan zou de gemeente de oude kavel van Geijtenbeek vast kunnen gaan verkopen of ontwikke len. Linssen acht dat zeer on waarschijnlijk. „Over enkele weken hoor ik wat de werk groep architectuur en beel dende kunst beslist, maar uit de signalen die ik opvang, blijkt dat de kans groot is dat het pand niet tot momument bestempeld wordt. Als dat zo is, wordt het pand waarschijn lijk gesloopt." Een gebied Op die manier kan de gemeen te de twee aangrenzende ka vels als één gebied ontwikke len. Linssen: „Het is natuurlijk een prachtige plek om leuke binnenstadswoningen te bou wen." De gemeente heeft inmiddels de inventarisatie van al haar rijksmonumenten afgerond. Sinds een jaar ongeveer is zij bezig haar jonge monumenten onder dé loep te nemen. Daar voor is Goes in een aantal ge bieden verdeeld. Stap voor stap wordt elk gebied bekeken en gewaardeerd. „We hebben het gebied rond de Nieuwstraat speciaal wat naar voren gehaald, om tijdig vast te kunnen stellen, welke speelruimte we hebben wat betreft de toekomstige ont wikkeling", aldus Linssen. door Mieke van der Jagt Honderden Zeeuwen doen het elke week; niet zo weinigen doen het el ke dag. Van alle typisch Zeeuwse spor ten is het de meest beoefende. Wat be treft het aantal beoefenaren, slaat het spel ringrijden, slabberjannen en wipschieten met stukken. We hebben het over 'bieën' oftewel bieden, een kaartspel waarvan de spelregels van dorp tot dorp verschillen vertonen. Of je nu in een Walchers bejaardente huis, een Bevelands buurthuis of in een Thoolse ouderensoos zit te bieden, het gaat er altijd om het hoogste bod uit te brengen en dat bod met je maat waar te maken. Bieden doe je in principe met 32 kaarten, vanaf de zeven omhoog, maar in sommige dorpen, bijvoorbeeld in Hoedekenskerke, zitten er nog twee ro de zessen bij. Dat zijn de 'kijkkaarten'. De hoogste bieder, degene die speelt, krijgt ze erbij om twee kaarten naar zijn keuze uit het spel te kunnen leggen. Al leen de speler weet welke twee kaarten ontbreken. Bieën, bood, gebooien, zo luidt de ver voeging in het Zeeuws en het wordt op alle voormalige eilanden, behalve Schouwen-Duiveland, veel gespeeld. De kaarters in Schouwse bejaardenso- zen spelen vaker de Rotterdamse vari ant van klaverjassen, een spel dat in de verte familie is van het bieën. In Zeeuws-Vlaanderen wordt nogal eens een heel stok kaarten opgedeeld voor het Brabantse spelletje rikken, dat ook verwantschap met bieën vertoont. Roem De deler geeft bij het bieden de vier spe lers twee keer vier kaarten. De speler op de voorhand mag het eerst bieden. Het bod wordt vastgesteld aan het aantal punten 'roem' en de punten die de bie der erbij denkt te kunnen spelen. Voor de vasstelling van de roem gelden soms ook regionale verschillen in waarden. Drie boeren leveren bijna overal 200 roem op en vier boeren 300. Drie vrou wen geven 100 roem en alle vier de vrouwen 200. Een driekaart, opeenvolgende kaarten in dezelfde kleur, is twintig roem, een vierkaart vijftig en als er 'stik' of 'stuk' bijzit, een vrouw en een heer, mag je er Een prachtkaart om hoog te bieden en ook te winnen. De kaarttafel in Hoedekenskerke speelt ovèèr met een praatje. twintig bij optellen. Er wordt dus ge speeld voor het aantal punten dat meer geboden wordt dan de roem, die de spe ler, en later ook zijn maat, bekend moet maken. De hoogste bieder maakt de troef be kend, laat weten wie zijn maat wordt door te melden welk aas hij meevraagt en komt uit. Als iedereen gepast heeft, speelt degene op de voorhand in het ene dorp voor 100 punten en in het andere voor 150. De waarde van de kaarten is, voor de kleuren die geen troef zijn, nor maal maar voor troef geldt dat de boer het hoogst is: 20 punten. De negen telt voor 14, de aas voor 11 en de tien voor 10. Een troef heer is 3 punten en een wouw 2. De speler en zijn maat streven ernaar alle slagen te halen. Wie de slag haalt, komt uit. In principe moeten de spelers volgen, maar troeven mag ook als je de uitgekomen kleur nog in handen hebt. Er zijn verschillende boden die extra punten opleven. Misère, geen enkele slag halen, speel je in je eentje voor 250 punten, als je pandoert, haal je alle sla gen en ovèèr, afgeleid van het Franse woord ouvert, betekent dat het spel open wordt gespeeld. Ovèèr kan ook nog met een praatje, wat wil zeggen dat de overige drie spelers mogen overleg gen. De kaarttafel van de ouderensoos in het dorpshuis De Griend in Hoedekensker ke, vierman, houdt het op bieën met 34 kaarten. J Wirtz en J. den Dekker, bei de autochtone Zeeuwen, spelen het al vanaf hun tienerjaren. T. Schouten en A Koemans. de allochten aan het tafeltje, zijn daarom niet minder fanatiek. Ze vinden het het jammer dat er niet meer kaarters naar de soos komen. Koemans: „Als één van ons niet kan komen, moe ten we met z'n drieën spelen. Dat kan foto's Willem Mieras wel, met een stapeltje kaarten die je kunt kopen, maai- het is minder leuk. Met z'n tweeën bieën, kan niet. Dan heb je een ander spelletje. Als je met meer dan vier man bent, kun je een wachtbe urt laten rouleren of zelfs met twee ta fels kaarten. Bij bieën kan dat allemaal prima, omdat je geen vaste maat hebt. Het is een flexibel spelletje." Verschillen De regionale verschillen in het kaart spel, zitten hem in het aantal kaarten, in de waarden van de bijzondere spelle tjes pandoer, misère of ovèèr. in de waarden van de troefkaarten of in een extra bijtelling van punten voor de laatste slag. Op sommige plaatsen kun je, als je zelf vier azen hebt, een maat meevragen op een heer. aan andere ta fels mag dat niet. Groot zijn de verschil len niet. maar wel heel moeilijk te be vatten. Van een Bevelandse, Walcherse of Thoolse variant is geen sprake, de speregels kunnen in één en hetzelfde dorp van café tot café verschillen. De meeste kaarten zullen, als ze op een an dere plaats gaan spelen, informeren naar de geldende spelregels. TERNEUZEN - Sleepboten van Multraship in Terneuzen hebben donderdagmiddag om tien over half vij f op de Wester- schelde ter hoogte van de Scheldesteiger bij Dow Benelux vastgemaakt aan een Belgische duwcombinatie. De duwboot Bir-Jo kreeg, met de duwbak Bevi voor zich, te kampen met machineschade. De combinatie dreigde tegen de dijk te lopen. De Patrol, de Calypso en de Mul tra tug 7 van Multraship wis ten dat te voorkomen. Ze maakten vast aan de combinatie en sleepten die de Oostbuitenhaven binnen. Daar werd de duw boot ontkoppeld, waarna de Bir-Jo opschutte naar een werf in de Kanaalzone voor reparatie. De combinatie was met 1500 ton zand op weg van Vlissingen naar Antwerpen STELLENDAM - De politie heeft in Stellendam een hennep kwekerij ontmanteld. De professioneel opgezette kwekerij was gevestigd in een bedrijfspand op het industrieterrein aan de Nijverheidsweg. Er werden ruim 2300 hennepplanten aan getroffen. Die zijn inmiddels zijn afgevoerd naar de Afvalver werking Rijnmond. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. OOLTGENSPLAAT - Een verkeersovertreding kwam een 40- jarige Rotterdammer woensdagmiddag in Ooltgensplaat op een paar flinke klappen te staan. De man uit Rotterdam ver leende geen voorrang aan een vrachtwagen, bestuurd door een 39-jarige Amsterdammer. De trucker moest vol in de rem men om een zware aanrijding te voorkomen. De man uit Am sterdam wond zich daar zo over op dat hij de Rotterdammer, toen deze voor een rood verkeerslicht op de Zuid-Achterweg gestopt was, mishandelde. In een bemiddelingsgesprek op het politiebureau werden de gemoederen van beide heren tot be daren gebracht, waarna zij hun reis mochten vervolgen. SLUIS - Het stelen van een pakje condooms van 2,99 gulden uit een winkel in de Sluisse Kapellestraat kwam een 16-jarige inwoner uit het Belgische Brussel donderdagmiddag duur te staan. Hij kreeg een boete van 240 gulden van de politie. AXE L - Bij een aanri j ding tussen twee personenauto 's woens dag namiddag op de Axelse Tractaatweg raakte een 68-jarige bestuurder uit Assendelft licht gewond aan zijn rechter on derbeen. Een 19-jarige autobestuurder uit Axel kwam door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht. Een frontale botsing was het gevolg. Beide voertuigen werden volledig vernield en moesten weggesleept worden. YERSEKE - De politie houdt twee mannen vast, die in de nacht van woensdag op donderdag een man uit Yerseke be dreigd zouden hebben. Aanleiding voor het conflict was ver moedelijk een zakelijk geschil. GRIJPSKERKE - Op de Reigershoutstraat in Grijpskerke is woensdagmiddag een auto in brand gevolgen. De bestuurder wilde wegrijden, maar zag toen rook onder de motorkap van daan komen. Hij stapte uit maar voordat hij de motorkap kon openen, stond de motor al in brand. De brandweer van Veere is uitgerukt om het vuur te blussen. Volgens commandant A Willemstein is de al wat oudere auto total loss. door Richard Hoving KRUININGEN - De startnotitie over de aftakking van de Zeeuwse spoorlijn naar Ant werpen ligt vanaf dinsdag 8 september ter visie in de ge meentehuizen en openbare bi bliotheken van Reimerswaal. Roosendaal, Bergen op Zoom, Woensdrecht en Halderbergen. In de notitie van Rijkswater staat directie Noord-Brabant en NS Railinfrabeheer worden aanleiding en achtergronden van de zogenoemde goederens poorlijn II geschetst. De notitie is het begin van een tracéstudie naar oplossingen voor de capaciteitsproblemen die na 2005 in het goederenver voer op de bestaande spoorver binding Antwerpen-Roosen- daal worden verwacht. Naast de aanleiding en achtergronden van de problematiek worden in de startnotitie de begrenzing van het studiegebied, nader te bestuderen alternatieven, effec- SCHORE - De Kapelse burg meester G. J. de Groot uit Ka pelle opent zaterdag 19 septem ber om 9.45 uur de vijftiende Schoorse Dag die rond de kerk in Schore zal worden gehouden. Zoals altijd is er een braderie en een kindervrijmarkt met een ge- varieerd dagprogramma en een afsluitend bal in het dorpshuis. Behalve Circus Hogerop uit Goes, de toneelclub Schore en het jeugdorkest Ons Genoegen uit Kapelle, verlenen de Schel- degalm uit Hansweert, straat artiest Danie Jordens uit Has selt, de Busy Body's uit Kapelle en de The Hague Highland Pipe band uit Den Haag medewer king aan de Schoorse Dag. Tij dens het bal zorgt de band Toutages uit Middelburg voor de muziek. ten van de alternatieven en de verdere procedures beschreven. De eerste stap in een lange pla nologische procedure naar de aanleg van goederenlijn 11 ligt tot 15 oktober ter visie. Iedereen die is geïnteresseerd in de plan nen en hierover wil meedenken kan een reactie geven. Tijdens de eerste weken van de tervisie- legging worden er een aantal in formatieavonden gehouden. Voor woensdag 23 september staat er een bijeenkomst in Ril land gepland. De avond begint om 20 00 uur met een voor dracht van de NS en Rijkswa terstaat. Hierna is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Het is nog niet bekend waar de. informatiebijeenkomst in Ril land wordt gehouden. WEMELDINGE - Ouderwets wasplezier heerst zaterdag 12 september in de fuchsiatuin van de Wemeldingse familie Smits. Hoe in de jaren dertig jurk en overhemd werden gewassen en gestreken, wordt tijdens de monstraties duidelijk. De wasdag wordt gehouden in het kader van de Wemeldingen- dag. Zowel de handwas als de draai van de eerste machine valt te bewonderen, evenals onder- kleding uit die periode die op de bleek droogt of aan de waslijn hangt. Degenen die dit demonstreren, dragen authentieke kleren. Ook een oude petroleumkar staat opgesteld. En uiteraard is de fuchsiatuin te bezichtigen. De wasdag vindt van 10 tot 17 uur plaats aan de Prinses Juliana- straat 1 in Wemeldinge. Advertentie op de collectie buitenmeubelen, kussens, parasols en barbecues van (JO/ tuin- serremeubelen 'O Westwal 13, Goes 0113-215838

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29