Rolf Sörensen ligt weer op koers Clausing geen partij voor Troost aast op toernooizege PZC Politie waarschuwt supporters Vitesse Tennislegende Rod La ver mag naar huis sport 25 Deen grijpt ondanks tijdstraf leiding in Ronde van Nederland Oncoloog nodigt Armstrong uit Moerenhout langer bij Rabo's Bridgeteams succesvol op WK FC Groningen verkoopt Magno Rugblessure Rodrigo Pessoa Haarhuis en Schalken verder Thijs Waterink naar Gütersloh Weer EPO gevonden in Frankrijk Thijssen terug naar Nederland vrijdag 28 augustus 1998 a r door René Banierink e f GRONINGEN - Rolf Sörensen heeft 'i wat met de Ronde van Nederland, n Twee jaar geleden was de Deen in Hol- it landse Rabo-dienst eindwinnaar, on- b danks een tijdstraf van drie seconden li bij de tijdrit in Doetinchem. Dit jaar r kan dat scenario wellicht weer uit de a kast gehaald worden. Sörensen raffel- I] de gisteren - nadat Robbie Mc Ewan i de derde etappe had gewonnen - de 25 i kilometer tegen de klok verreweg als e snelste af maar kreeg weer stra f2 0 se- i conden zelfs, omdat ploegleider De i Rooy hem te vaak uit de harde Gro- j: ningse wind zette. Sörensen verloor daarmee de ritzege aan Serguei ji Gontchar maar werd desondanks de 1 nieuwe leider in de wedstrijd. En dus kan hij morgen weer laureaat worden. Mits hij vanmiddag de dranghekken in Venray weet te ontwijken. Een jaar terug. Het peloton scheurt op volle snelheid door de straten van Venray voor een paar plaatselijke rondjes aan het slot van de voorlaatste etappe. Sörensen kent de hectiek en het gevaar van dergelijke omlopen en weet dat je dan beter voor in het pelo- t ton kunt zitten dan achterin. Hij GRONINGEN - Bij de Groningse hal te van de Ronde van Nederland is de Amerikaanse wielrenner Lance Arm strong door de oncoloog dr. Harald Hoekstra uitgenodigd deel te nemen aan een Europees congres over zaad balkanker. Dit congres heeft van 5 tot 8 april 2000 in Groningen plaats met specialisten uit de hele wereld. Armstrong is uitgenodigd een lezing van een half uur te komen geven. De wereldkampioen wielrennen van 1993 heeft deze vorm van kanker ge had. Hij onderging een operatie en chemokuren om de ziekte te overwin nen. Na ruim een jaar kon hij zijn sportloopbaan hervatten. Inmiddels won hij alweer twee etappekoersen; de Ronde van Luxemburg en de Ronde van Rijnland Palts. Hoekstra zocht via Internet contact met de Amerikaanse coureur en had gisteren een persoonlijke ontmoeting met hem. Armstrong, die via met zijn eigen Cancer Foundation mensen van het bestaan van de gevreesde ziekte bewust wil maken, zei wel oren te heb ben naar een optreden tijdens het con gres in 2000. ANP Robbie McEwan (rechts) versloeg in de eindsprint van de derde etappe Jeroen Blijlevens met enkele millimeters verschil. foto Cor Vos/GPD hangt aan het wiel van sprinter Endrio Leoni als die onderuit gaat in een poging een dranghek te ontwij ken. De achter hem rijdende Sörensen kan hem niet ontwijken. Hij knalt met zijn linkerhand op het hek en wordt afgevoerd naar het ziekenhuis. Einde ronde, einde seizoen en einde kansen op de wereldbeker waarin hij fier aan de leiding ging. Vies gezicht Terug naar gisteren. Het is onvermij delijk dat Sörensen eraan wordt her innerd. De 33-jarige Deen trekt een vies gezicht. „Het is een schandaal dat dit soort hekken, met die uitstaande poten, nog steeds mogen. In de Tour en de Vuelta zijn ze weg, maar voor de rest. De UCI verbiedt ons van alles maar dit mag nog steeds." Hij schudt zijn hoofd. „Ik denk er niet graag aan terug. Het was vreselijk." Maar iedere keer dat hij naar zijn linkerhand kijkt, moet-ie wel. Daar waar de linker wijsvinger aan de hand zit, is een vreemde knobbel te zien. En er zitten meerdere littekens. „Van twee of drie operaties." Hij kan de vinger nog maar half buigen, lastig met remmen en schakelen. En de vinger is wel meer dan een centimeter korter. Geen fijne erfenis. Maar voor Sören sen was de geestelijke schade groter dan de lichamelijke. „Want zonder die valpartij had ik de wereldbeker zeker gewonnen. En met die opsteker, de vorm die ik had en gezien het parcours van San Sebastian, wie weet wat er dan had kunnen gebeuren op het we reldkampioenschap." Hij schudt nog maals zijn hoofd. „Het was alsof een droom uiteen spatte." Maar de Deen is geen opgever, hij is een vechter. Het voorseizoen leverde, ondanks bijvoorbeeld de ritzege in de Tirreno Adriatico, niet datgene op dat hij en de buitenwereld van hem ver wachtten. Er gingen zelfs stemmen op dat de imponerend rijdende jonge Ne derlanders in zijn ploeg (Van Bon en Boogerd) het roer van de leermeester hadden overgenomen. „Voor mijzelf heb ik slechts één taak: ik wil wed strijden winnen, zoveel mogelijk en het liefst uiteindelijk de beste renner ter wereld worden." Dit seizoen is er helemaal op afge stemd. Na de Dauphiné Liberé ging het gas eraf, althans wat betreft het rijden van wedstrijden. „Maar tijdens de Tour de France heb ik meer uren ge maakt dan die jongens die er wel re den." Via de Regio Torn- en de Ronde van Denemarken bouwde hij aan vorm en wedstrijdritme. Het resultaat kwam gisteren en was zo overtuigend dat zelfs een lekke band en twintig se conden tijdstraf hem niet uit de lei derstrui konden houden. De Deen maakte zich minder druk over die af trek dan de ziedende ploegleider Theo de Rooy, die het een belachelijke be slissing noemde. De directeur sportief ontkende niet dat hij iets te ver naast Sörensen was gekomen. „Maar toen ik Rolf de tijd wilde doorgeven, hoorde hij dat niet door de harde wind. Dus Rolf Sörensen zet aan tijdens de laatste meters van de tijdrit van Groningen. foto Jasper Juinen/ANP moest ik dichterbij komen. Maar het voordeel wat hij heeft gehad is nihil, als hij dat al heeft gehad." Niet geloofwaardig De felle reactie van de Holtenaar geeft het belang aan van de nationale prof ronde voor de Rabo-ploeg. Maar ook voor Sörensen. Hij beweerde zonder blikken of blozen gisteren zelfs dat 'een eindzege hier misschien wel net zo belangrijk is als een Tour-etappe.' Dat klinkt met overtuigend voor ie mand die de Tour niet heeft gereden. Maar in het geval van Sörensen is het echt zo. „Ik zit tenslotte in een Neder landse ploeg." Maar ook voor hem persoonlijk is dit belangrijk, als be vestiging dat de voorbereiding op de Vuelta en het WK, het ultieme doel dit jaar, op schema ligt. Angst dat hij te vroeg in vorm is (rastijdrijders als Gontchar, Ekimov en Ullrich kregen respectievelijk zes, achttien en 34 se conden aan de broek) is hij niet. „Een overwinning hier en misschien ook een ritzege in de Vuelta zijn alleen maargoed voor de moraal. En het WK blijft een aparte wedstrijd waarin weinig zeker is." GPD EINDHOVEN - Koos Moerenhout blijft langer bij de wieier- formatie van de Rabobank. De profrenner uit Achthuizen (Goeree-Overflakkee), onlangs actief in de Ronde van Frank rijk, verlengde zijn contract met een jaar De équipe sluist ver der twee renners door van de gelijknamige amateurploeg naar de profsectie. Het gaat om Matthé Pronk en Karsten Kroon Beiden tekenden voor een jaar, met een optie voor nog een seizoen. ANP LILLE - De vijf Nederlandse viertallen die gisteren begonnen aan het hoofdtoernooi van het WK bridge in Lille, hebben zich alle weten te plaatsen voor de tweede ronde. Alle Neder landse ploegen maakten indruk met een sterke vierde ronde van veertien spellen. Team Leufkens/Westra en De Boer/Mul ler stond na drie ronden slechts vier IMP's voor op het Franse team Mejane. Na de laatste ronde was het 49-14. Het kwartet Westerhof/Janssen en Jansma/Van Cleeff stond na drie ron den tegen het Franse team Izisel met 58-84 achter. In de laat ste veertien spellen werd het 50-4 en dat was voldoende voor een plaats bij de laatste 32, hetgeen Maas/Ramondt en Ber- tens/Nab ten koste van Gunnell (VSt) ook lukte. De twee vrouwenploegen wonnen eveneens en staan bij de laatste zestien. ANP GRONINGEN - FC Groningen heeft Magno Mocelin verkocht aan Alavez. Hoeveel geld de Spaanse club uit de Pri- mera Division voor de Braziliaanse spits betaalde is niet bekendgemaakt. Het vorig seizoen naar de eerste divisie gedegradeerde Gro ningen zal de opbrengst van de transfer bij lange na niet in zijn geheel herinvesteren. Het wegwerken van het tekort op de begroting heeft de eerste prioriteit. Magno speelde twee seizoenen bij FC Groningen. Het afgelopen weekeinde scoor de hij nog twee keer in de eerste competitiewedstrijd tegen RBC, 6-0. ANP ROTTERDAM - Rodrigo Pessoa is tijdens het CHIO in Rotter dam geblesseerd geraakt. De Braziliaanse springruiter, in april winnaar van de wereldbekerfinale in Helsinki, liep een beknelde zenuw in de rug op. Of hij de komende dagen nog in actie kan komen, is twijfelachtig. Pessoa moest met zijn paard Loro Piana Tomboy het spring concours om de Europcar Prijs halverwege opgeven. Pessoa werd vanuit de piste in het Kralingse Bos per brancard naai de dichtstbijzijnde Rode-Kruis-post gebracht waar hij door twee artsen werd onderzocht. De Zuid-Amerikaan, geboren en getogen in Brussel, kreeg het advies enige tijd plat te blij ven liggen. ANP BOSTON - Paul Haarhuis en Sjeng Schalken zijn doorge drongen tot de derde ronde van het tennistoernooi in Boston Haarhuis versloeg met enige moeite de Tsjech Jiri Novak met 6-1 4-6 en 7-5. Schalken maakte korte metten met de Ameri kaan Jeff Tarango: 6-1 6-1. ANP DEN BOSCH - FC Den Bosch raakt aanvaller Thijs Watennk kwijt. Deaanvallertekendeeendnejarigcontract bij SVGüt ersloh, dat uitkomt in de tweede liga van Duitsland. Eerder haalde de club ook Pino Canale weg bij Den Bosch. Een derde Nederlander bij vereniging is Rob Reekers. ANP Hanneke Snijder verrast Marjan Ganseman in Schelde-toernooi in Vlissingen Schtlkcr SollCVCld BRIVE - De Ronde van Frankrijk is al bijna vier weken afgelopen, de do- pingperikelen zijn nog lang niet voorbij. Opnieuw is op een plek die is aangedaan door de Tour-karavaan de vondst bekend geworden van ne gen spuiten die EPO heb ben bevat. Boeren ontdekten de in jectiebenodigdheden bij toeval ergens in de berm in de buurt van Brive. Daar arriveerde het wielerpelo- ton op 17 juli na de zesde etappe. De volgende dag stond er in de regio een tijdrit op het programma. De vinders gingen met de spuiten, maar ook met le ge flesjes en compressen, naar de politie. In het la boratorium werden spo ren van het imiddels be ruchte erythropoietine gevonden. SID MALMÖ - De man van Malmö keert terug naar Nijmegen. Frans Thijssen is opgestapt als trainer van de Zweedse club. „In goed overleg", lichtte voor zitter Björkman toe. Met een rot gevoel, dat wel. rhijssen tekende begin 1997 een contract in Malmö. De 14-vou- iig international leidde zijn Zweedse club in het eerste sei zoen naar de derde plaats. In de cember werd hij dankzij die ver rassend goede prestatie gehul- iigd als „de Man van Malmö". Dit seizoen ging het allemaal een stuk minder. Malmö ver keert na zeventien van de 26 speeldagen in degradatienood. En ook in Zweden wijzen velen ian snel naar de trainer. Na de 1-0 nederlaag thuis tegen mid- ienmoter Elfsborg was Thijs- sens positie onhoudbaar. „De trainer zag geen mogelijkheden neer", aldus Björkman. „Er noest iets gebeuren... We gaan lis vrienden uit elkaar. rhijssen had al eerder zijn twij fels over de club uitgesproken. •Er is hier nergens geld voor. Malmö moet steeds weer de bes- :e spelers laten vertrekken. Dat smoeilijk te accepteren." Poland Anderson, oud-speler •'an de club, vervangt Thijssen. 3ij was vorig seizoen trainer •'an het Zwitserse Young Boys. fUVP van onze sportredactie VLISSINGEN - Er gaapt qua speelsterkte een grote kloof tus sen de top van het Zeeuwse ten nis en de nationale subtop. In het ING/Schipper Accountants A-toernooi, dat deze week op tennispark 'De Nolle' wordt ge speeld, bleek dat eens te meer. 'Coming man' Frank Clausing kwam gisteren veel tekort in zijn confrontatie met de als vierde geplaatste Huib Troost. De Zeeuwse 'mister forehand' was aan het begin van de mid dag nauwelijks een kwartier in actie geweest of het duel moest vanwege de regen gestaakt wor den. Op dat moment was de stand 2-1 in het voordeel van Troost. Een paar uur later, vlak voordat het duel hei-vat werd, was Clausing nog vol zelfver trouwen. „Ik maak nog wel een paar games", beloofde hij. Het werden er uiteindelijk drie en dat vond hij zichtbaar teleur stellend. Het gezegde "wat goed is, komt snel', gaat vermoedelijk op voor de vijftienjarige Noord-Beve lander op. Na zijn succesvolle competitieseizoen bij MLTC, waar hij geen enkelspel verloor, stortte hij zich op het toernooi- encircuit, waarin hij hoofdprij zen in Goes en Zierikzee weg kaapt en een tweede plaats in Kapelle. Vervolgens klasseerde hij zich als derde bij de jeugd tot en met 16 jaar in Haren en werd hij tweede bij de nationale kam pioenschappen in dezelfde cate gorie. Daar tussendoor plaatste hij zich nog bij de laatste acht op het A-toernooi in Grubben- vorst. Hij nam afscheid van MLTC door tijdens een weekend in Duitsland met zijn team als verliezend finalist te eindigen. Een erelijst om trots op te zijn. Terugval Het is bijna onvermijdelijk dat na zijn succesvolle serie, een te rugval komt. Zeker voor iemand met zo'n jeugdige leeftijd. In Troost, nummer 28 op de natio nale ranking, trof Clausing een geroutineerde opponent. Hij stond veelal als een muur op de baseline, waarvandaan hij zijn scorende drives verstuurde, maar schuwde het evenmin re gelmatig op te lopen naar het net. En dat alles in een hoog tempo. Clausing stond al met 5- 1 achter, voordat hij het juiste tegenspel vond en hij zelf ap plaus mocht oogsten. De eerste set was na de ruime achterstand niet meer te redden. In de volgende set hield hij aan vankelijk gelijke tred met Troost en nam zelfs een 2-1- voorsprong. Toen bleek echter dat het A-niveau nog te hoog ge grepen was voor Clausing. Troost deed er een schepje bo venop en Clausing kon een nieu we 6-2-score niet ontlopen. Bijltjesdag Het was gisteren volgens ver wachting 'bijltjesdag' voor het Zeeuwse contingent deelne mers. Voor de zeventienjarige Hanneke Snijder zaten er niet temin positieve kanten aan. De loting koppelde haar aan Mar jan Ganseman, van wie ze tot dusver nog nooit van had kun nen winnen. Maar daarin slaag de ze nu wel. Verder werd ze door de zege de enige afgevaar digde uit het eigen district, die de tweede ronde haalde. Daarin moet ze het vandaag opnemen tegen Claudia Reimering. Goed spreidend, maar toch veelal op de backhand van haar rivale hamerend, nam de repre- sentante van TC Souburg in de tweekamp met Marjan Ganse man een 4-1-voorsprong. Gan seman speelde aanvankelijk on geconcentreerd en ze was snel geïrriteerd. In een later stadium herpakte zich echter en zette ze knap een ononderbroken serie van vier games op het groene gravel. In het eindfase van de eerste set had Snijder alsnog het laatste woord. De tweede reeks was qua kijkspel een kopie van de eerste, maar resulteerde dit maal in een tiebreak. Snijder kwam daarin op een 4-1-voor- sprong, maar Ganseman trok de zaken gelijk. Daarna sloeg haar rivale voor de tweede keer be slissend toe. De Middelburgse vwo-leerlinge die wekelijks eemnaal bij Frans Salawane traint, een pupil was van bondsgedelegeerde Luc Govers en verder het nodige op stak van Ronald van de Broek, had zich grondig op dit toernooi voorbereid. „Door een school reis naar Griekenland was ik bij Souburg bijna niet aan spelen toegekomen. Vanaf het begin van de zomer ben ik daarom een reeks A-toernooien afgelopen. Ik behaalde wisselende resulta ten in Elslo, Herkenbosch, Leid- schendam en Hoorn, en kwam daardoor met het nodige wed strijdritme aan de start in Vlis singen. Met deze zege op Marjan Ganseman ben ik bijzonder in m'n nopjes." Niveauverschil De resterende deelneemsters uit Zeeland kregen allemaal een nederlaag te slikken. Jeantien van de Driest werd uitgescha keld door Debby Haak, zonder een game te winnen. Toch was ze tevreden. „Ik heb lekker ge speeld, vol op de aanval. Ik ben een ervaring rijker, de uitslag doet er niet toe." Dat was niet de mening van Marjolein Meulenberg, die te gen Claudia Reimering evenmin aan scoren toe kwam. „Het ni veauverschil is te groot. Voor mij hoeft het volgend jaar niet meer. Zeker niet als ik vooraf zo weinig gespeeld heb als nu." Mirjam Roose werd ook met een nederlaag geconfronteerd Na aanvankelijk krachtig verzet, tegen Lydia Jonkman sleepte ze een tiebreak uit het vuur, ging ze vervolgens in de tweede set dik onderuit. Bij de mannen moest Virgil Greeve in drie sets zijn meerdere erkennen in Kartsen Folkerts. Nadat zijn partij tegen Folkerts, nummer 96 van de nationale ranglijst, woensdagavond was •afgebroken, ging Greeve gister morgen eervolle ten onder: 7-5, 3-6,6-3. door Peter van Kouteren SAS VAN GENT - Bestaat geluk in het schaken? Die vraag drong zich op, nadat Maarten Solle- veld zich uiterst bescheiden over zijn eigen prestaties in de internationale jeugdgroep van het ECI-toernooi had uitgelaten en Mare de Waal tegen Geert Vanderstricht met winst goed was weggekomen. Solleveld won gisteren in de ze vende ronde opnieuw en hand haafde zijn score op honderd procent, maar tekende onmid dellijk aan dat hij verschillende keren geluk had gehad. Hij de buteerde twee jaar geleden in het ECI-toernooi met 4,5 punt uit negen partijen en eindigde toen in de middenmoot. De 19- jarige Amsterdammer heeft zich daarna spectaculair ont wikkeld. Zijn beste prestatie: een tweede plaats op het NK dit jaar. Solleveld ging lang aan de leiding, maar gaf in de slotfase tot twee keer toe een gewonnen stelling uit handen. De tweedejaars wiskunde-stu- dent heeft nog geen enkel groot toernooi gewonnen. ..Daarom wil ik hier graag eerste worden. Dat lijkt haalbaar", zei hij, we tend dat Dyce met nog twee ron den te spelen op anderhalf punt op de tweede plaats volgt. Om er vervolgens opeens opmerkelijk strijdlustig aan toe te voegen: „Maar ik ga voor n^gen uit ne gen." Solleveld moet daarvoor van daag (vrijdag) waarschijnlijk afrekenen met Koen Leenhouts uit Oostburg. die gisteren een voortreffelijke partij speelde te gen de Belg Linton Donovan. De Zeeuws-Vlaming strafte licht zinnigheid van zijn tegenstan der in de opening af door met een ingewikkelde paardzet de belangrijkste verdedigers van zwart uit te schakelen. Vervol gens verkreeg Leenhouts met een kwaliteitsoffer groot voor deel, dat hij in stijl naar winst afwikkelde Koen Leenhouts bracht zijn totaal daarmee op vier uit zeven en nestelde zich in de subtop. Meestergroep In de mternationale meester groep was het een prima dag voor de Zeeuwen Mare de Waal en Kees Nieuwelink. De Waal versloeg zijn clubgenoot Geert Vanderstricht, nadat hij lange tijd moeilijk had gestaan. De Waal - met 4,5 uit zeven - kan in dit toernooi een internationale meestemorm scoren. De laatste twee ronden moeten hem dan anderhalf punt opleveren. Kees Nieuwelink nam sportieve re vanche op zichzelf. Hij wikkel de tegen Adamski materiaal- voordeel af naar winst. Zettenverloop Leenhouts-Dono- van. 1 d2-d4, e7-t'4,2 e2-e4, c7-c5,3 Pgl-f3, c5xd4; 4 Pf3xd4, Lf8-c5, 5 Lcl-e3, Dd8-b6; 6 c2-c3, Pb8-c6. 7 Pbl-d2, Pc6xd4, 8 Pd2-c4, Db6-c6; 9 Le3xd4, Lc5-f8; 10 Lfl-d3, Pg8- f6,11 0-0,b7-b6; 12 Ddl-f3, Lf8-e7; 13 Pc4-e5, Dc6-c7; 14 Df3-g3, 0-0; 15 Pe5-g6, Le7-d6; 16 Pg6-e7, Kg8- h8; 17 e4-e5, LdGxeT18 e5xf6. Dc7xg3, 19 Ï2xg3, Le7xf6; 20 Tflxf6, g7xf6; 21 Ld4xf6, Kh8-g8: 22 Ta 1-f 1, d7-d5:23 Tf 1-el. Lc8-b7; 24 Tel-e5, Tf8-c8, 25 Te5-h5. Kg8- f8. 26 Th5xh7, Kf8-e8; 27 Ld3-b5. Tc8-c6; 28 h2-h4, Ta8-c8: 29 h4-h5. a7-a6; 30 Th7-h8. Ke8-d7: 31 Th8xc8 (1-0). van onze sportredactie DUIVEN/ARNHEM - Vitesse-supporters die aankomend weekend op de Duivense kermis met elkaar knokken, lopen de kans een sta dionverbod te krijgen. Met die maatregel hoopt de politie een con frontatie tussen supporters uit Duiven en Westervoort enerzijds en Velp en omstreken anderzijds, te voorkomen. De politie heeft tien Vitesse-supporters uit Duiven en Westervoort ontboden op het bureau. Het gaat om jongeren in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar. Ze kregen te horen dat zij hun seizoenkaart kunnen inleveren bij een misstap op de kermis Aanleiding tot de maatregel is een recente vechtpartij tussen groe pen Vitesse-supporters Zo'n 25 Vitesse-aanhangers uit Wester voort en Duiven raakten slaags met een even omvangrijke groep supporters uit Velp en omstreken. Bij de knokpartij vielen ook ge wonden. De rivaliteit bestaat al enige tijd. Bij Vitesse-wedstrijden dagen beide groepen elkaar uit. GPD van onze sportredactie LOS ANGELES - Tennisle gende Rod Laver is vol doende hersteld van de beroerte waardoor hij eind juli is getroffen. De 60-jari- ge Australiër mag het zie kenhuis in Los Angeles ver laten. Hij werd in juli onwel tij dens een tv-vraaggesprek met het kabelstation E SPN Volgens een woordvoerster van het hospitaal van de universiteit van California maakt Laver het na zijn re validatie goed. „Hij is in goede conditie, hij kan met zijn rechterhand een ten nisbal werpen en met de linker een racket vasthou den." Laver wordt door ve len gezien als de beste ten nisspeler ooit. Hij is de enige die tot nog toe twee keer in één en hetzelfde jaar een Grand Slam veroverde. Hij won in zowel 1962 als in 1969 de vier belangrijkste toernooien: Melbourne. Londen, New York en Pa rijs. De Australiër boekte in totaal elf grandslamzeges. evenveel als Pete Sampras en Björn Borg en eentje minder dan zijn landgenoot Roy Emerson. RTR Rod Laver test zijn balgevoel, nadat hij uit het ziekenhuis is ontslagen. foto Mike Nelson/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25